Bestemming van de Vishal geeft enig artistiek rumoer Schoolvoetbaltoernooi bij stralend lenteweer begonnen I mni- RWU tr umM geeft Uw haar P. M. F. Smolders benoemd tot burgemeester van Voorhout Boeiende passie-avond voor leden van de Haarlemse K.A.B. i Jgl Raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude tegen zeilen maar vóór zwemmen G. J. VAN ABS neemt afscheid van zijn ambtelijke loopbaan Plechtigheden op Goede Vrijdag OMIGA 28.000 paaseieren worden verdeeld Sinds 1946 gemeentesecretaris van Warmond Geen financiële steun voor Haarlemse Zeilvereniging ABACI! w EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS GUILLAUME VELÜ EXCLUSIEVE HERENKLEDING VRIENDELIJKE PRIJZEN DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA 3 B. en willen met „De Groep" de Vishal tot expositieruimte bestemmen, „Kunst Zij Ons Doel" verzet zich daartegen Rechercheur redt jongen uit het water Burgerlijke Stand Haarlem „Tok-tok-tok alweer een ei" Haarlems sociaal charitatief centrum verhuisd) FIiETSENlP ARADE Een heitje voor een karweitje Actie in Haarlem start woensdag Uitspraken rechtbank Stucadoor stapt mis op betonibekisting Folder over Zandivoort Waterstanden CfClÏ£jUk RIJWjELEN f DE GRAAF 1 alle modellen v.a. 1 145.80 Houding van bestuur ,De Zwanen" gelaakt van BLOEMEN D A AI. Hartelijke woorden namens gemeentebestuur en secretarie-personeel Geen spreekuur UIQUIDiAmiiE! VAN DIERENTUIN-SPEEL HEEMSTEDE TWEE AANRIJDINGEN EEN AFSCHEID OP „DE HOOP" In de kiem smoren Zwemperikelen Geen radio Beurs van Amsterdam FAAS-VERKOOP korting OP ALLE ARTIKELEN ABACO HET ADRES VOOR BETERE KLEDING GEN. CRONJESTR. 120 HAARLEM TEL. 14646 Beurs van New York Zaterdagmiddag om vier uur wordt ln de Vishal aan de Grote Markt een expositie geopend van schilderijen van de Haarlemse kunstschilder Piet van Heerden. De tentoonstelling zal worden ingeleid door de heer Pieter Leffelaar. Zij zal geopend blijven tot 15 mei. Het ligt in de bedoeling om meerdere expo sities in de Vishal in te richten. Daar toe is verleden week zaterdag een com missie benoemd, bestaande uit de heren prof. Otto de Kat, Jules Chapon en Hans Wiesman. Deze commissie zal trachten belangrijke tentoonstellingen uit binnen- en buitenland naar de Haar lemse Vishal te halen. Gedurende ongeveer een jaar is men van plan een proef te nemen met het inrichten van de Vishal tot expositie ruimte. Daarna zal de gemeenteraad moeten beslissen over een definitieve bestemming. De idee om de vishal tot expositieruimte in te richten wordt krachtig verdedigd door de Haarlemse kunstschildersvereniging ,,De Groep", waarvan de leden van de vishalcom- missie alle drie lid zijn. Ook de thans uit Haarlem vertrekkende kunsthande laar Pieter Leffelaar heeft voortdurend hiervoor gepleit. Nog in de memorie van antwoord op de begroting 1956 heb ben B. en W. meegedeeld, dat de vis hal zou v/orden bestemd voor de huis vesting van „Haarlem's Bloei". Van dit plan blijkt men nu te zijn afgestapt. Het ligt in de bedoeling wel een depen dence van „Haarlems Bloei" naast de vishal te vestigen, n.l. in de antiqui teitenwinkel „Het Friese Scha thuis", wanneer deze althans binnen afzienba re tijd vrij komt. Het schildersgenootschap „Kunst zij ons Doel", dat in de vishalcommissie niet is vertegenwoordigd, heeft thans naar aanleiding van de plannen van de gemeente om de vishal voorlopig tot expositieruimte te bestemmen, bij het college van B. en W. schriftelijk ge protesteerd. In dit schrijven wordt ge- Hieronder laten wij een lijstje volgen van de tijdstippen waarop in de kerken in Haarlem en omgeving de plechtigheden op Goede Vrijdag beginnen. De letter (K) duidt op de Kruisweg. Allerh. Hart van Jezus: 3 en 7.30 (K.) H. Jacobus (Haarlemmerllede): 3 uur. H. Adalbertus (Spaarnd.): 3 en 7.30 u. (K.). H. Liduina: 2.30 (K.) en 6 uur. H. Elisabeth en Barbara: 3 u. (K.) en 6.30. H. Antonius van Padua: 3 uur (K.) en 6 u. O. L. Vr. van Zeven Smarten: 12 uur (K.) en 3 uur. H. Petrus en Paulus: 3 uur (K.) en 6 uur. H. Bavo (Heemstede): 3 uur en 7.30 (K.). O. Vr. Hemelvaart: 2.45. AUerh. Drieëenheid: 3 uur. O. L. Vr. Onb. Ontvangen: 3 uur. H. Agatha (Zandvoort): 3 uur. Kathedrale Basiliek St. Bavo: 3 uur Ponti ficale Plechtigheden. St. Jan: 3 uur. St. Joseph: 3 uur en 7.30 (K.). O. I,. Vr. Rozenkrans: 3 uur. H. Antonius van Padua (Aerdenhout)3 u. Een rechercheur van de Haarlemse politie liep gistermiddag omstreeks twee uur op de Brouwersvaart en hoorde toen plotseling roepen: „Ik kan hem niet langer houden". Hij snelde in de richting waar het geluid vandaan kwam en zag toen, hoe een 8- en een 9-jarig jongetje, op hun buik aan de water kant liggend, een andere jongen, die 13 jaar bleek te zijn, bij de polsen vast hielden maar op het punt stonden de drenkeling in het water te laten terug schieten omdat de last hun te zwaar werd De lange arm van de politie nam het van de beide jongens over en trok de knaap weer op het droge. Hij vertel de, dat hij met zijn autoped in het wa ter was beland en wel de zwemkunst machtig was, maar er niet in had kun nen slagen op de hoge wal te klau teren. Advertentie Het wereldmerk, in goud - goud op staal - geheel staal. Een keurcollectie vindt U vanaf heden bij Tel. de kleine zaak met de grootste keuze 20094 - Grote Houtstraat 49 Donderdag 29 maart Frans HalsmuseumVolksuniversiteit Haarlems Comité voor Kamermuziek. Duo TiUy Keessen en Jacq. Holtman (viool en piano) 8 uur. Concertgebouw: „Matthaus Passion" door Christelijke Oratoriumvereniging. Dir.: George Robert. GEBOREN: E. M. W. van Schie- Spoelder, z.; M. C. Mesman-Hessels, z.; Y. Sens-de Witt, z.; a. W. Njjgh- Kejj, z.; L. W. van Gjjtenbeek-Reitsma, z.; J. Koster-van Roon, d.; J. a. M. Kottman-Jansen, d.; J. W. Hofmans- Lommerse, d. ONDERTROUWD: M. A. Veering en Chr. M. C. G. van de Ham; H. J. Schuf en N. Edam; H. Pastor en A. C. Geerts; C. J. Lamers en M Bos- kemper; Z. Oldenburger en M. V. Bra- kel; A. F. J. Onderwater en M. A. Kruyver; J. E. van Lemel en G. Boon tjes; Th. J. Kloos en W. Jasnen; J. Brouwer en G. Govers; J. M. Hassefras en C. A. Dil; J. Ladru en A. G. van de Voort; C. van der Heijde en k. P. van Vliet; H. van Agteren en a. J. van den Berg; J. Harder en E. p. De- rogee; P. J- Brand en H. de Goede; N. Boterbloem en J. van Boekhoven; J. Koel en A. E. M. Gussenhoven. GETROUWD: M. Lagerwejj en A. J. M. C. Hoogervorst; E. W. Hiemenz en A. van Honschoten; W. Becker en L. S. I. Gout; A. Stringer en E. Bijl; J. j. de Vejj en A. M. van Dijk; G. Groffen en A. M. de Boer. OVERLEDEN: E. H. Janssen, 4 jr., Eksterstraat; J. Bier, 75 jr., Bloem hofstraat: J. H. van den Burg, 76 jr., Busken Huetstraat; J. C. Juta-Wijdoo- ge, 89 jr. .Jansstraat; J. S. van Meurs- de Best, 62 jr., Edisonstraat. zegd: „Het is toch algemeen bekend dat voor schilderijen, willen zij volledig tot hun recht komen, de belichting pri mair moet wezen. De vishal nu, met het onzuivere en troebele licht, is hier door dan ook ten enen male ongeschikt: het thans aanwezige lichtraam zou ten minste geheel tot de zijmuren worden doorgetrokken, wil deze ruimte als ex positieruimte gebruikt kunnen worden." Het bestuur van „Kunst zij ons Doel" maakt er het college van B. en W. voorts op attent, dat de stilte van een museumzaal geschikter is om de schoonheid van een kunstwerk te onder gaan dan een ruimte waar vele nieuws gierigen zich eventueel doorheen spoe den om een kijkje te nemen. Tenslotte wordt in de brief opgemerkt; „Vissen hebben menig kunstenaar tot een kunst werk geïnspireerd: men hange echter deze „visstillevens" niet op dezelfde plaats waar oorspronkelijk de vis ter verkoop werd aangeboden." Advertentie met bijpassende pantalons GUOTK HOUTSTRAAT 96 Vanmorgen zijn van het bolwerk van de Bond zonder Naam te Haarlem af auto's met 28.000 feestelijk versierde eieren, die onder inrichtingen van alle gezindten, verspreid over het gehele land, worden verdeeld. Deze 28.000 ver sierde eieren zijn het resultaat van de wedstrijd „Tok-tok-tok alweer een ei" die de K.R.O.-jeugdafdeling in samen werking met de Bond zonder Naam heeft georganiseerd. Daarbij werd aan de kinderen ge vraagd gekleurde paaseieren naar de Bond zonder Naam te sturen. Bij de Bond zonder Naam bracht de P.T.T. dagelijks de pakjes aan, die de gehele tuin in beslag namen. Alle eieren zijn nu stuk voor stuk voor de prijsvraag bekeken. Na vier grote voor-selecties werden de 500 mooiste eieren door een commissie, waarin pater W. Loop en Leo Nelissen (KRO) zitting hadden, gekeurd. Tien winnaars, geprezen om hun originali teit, kregen een gebraden kip thuis. Vervolgens zijn de hoofdprijzen toege kend, en de tien prijzen voor het paasei, dat wil zeggen iedere week drie eieren gedurende een jaar. De uitslag wordt eerste Paasdag op het middaguur door de KRO medege deeld. Zowel in de kringen van de Bond zonder Naam als van de KRO is men zeer tevrijden over deze actie. Het diocesaan sociaal charitatief cen trum in de bisdommen Haarlem en Rotterdam is gevestigd op het adres Bezuidenhoutseweg 195, 's-Gravenha- ge. Het is telefonisch te bereiken onder het nummer 773688. WlSsSi6SwnSRt*Qf& Bij stralend lenteweer is gisteren in Haarlem het schoolvoetbaltoernooi be gonnen met een zestiental wedstrijden in de laagste afdelingen, tussen lagere scholen dus en de eerste en tweede klassen van de U.L.O.'s en H.B.S.'en. Het enthousiasme bij de jeugd was weer bijzonder groot. Er werd gestre den of het leven er van af hing en de winnaars gingen op sommige velden fier op de schouders der supporters. De laatsten zijn bij zulke wedstrijden het zout bij het ei. Hoe groter hun aan tal is hoe interessanter het toernooi. Van de eerste speeldag kunnen wij al van schrikbarend hoge uitslagen ge wagen. Het Triniteitslyceum deed het meest van zich spreken door de 200 nederlaag van het vijfde tegen de St. Jeroenschool 4. Ooggetuigen van deze wedstrijd hebben gesproken van een match in doelschieten, maar wij vin den het toch wat vreemd dat het Trini- teits, dat vroeger altijd goed voor de dag kwam, nu zulke falende adspiran- ten heeft. Het vierde elftal verloor na melijk ook, n.l. in de D-afdeling van de St. Henricusschool 4. De cijfers lagen ook hier nog al hoog, doch het derde Triniteitsteam won met 70, Naar men ons mededeelde is het vertegenwoordi gende, eerste elftal van de school aan de Zijlweg in ieder geval behoorlijk sterk geformeerd, zodat er misschien voor de lyceïsten nog een finalestrijd inzit. Overigens waren de uitslagen in de D. en E.-afdeling niet abnormaal. De Jacobaschool en de R.-K.V.G.L.O. school wonnen volgens de verwachting, evenals de St. Aloysiusschool uit Over- veen. De St. Bonaventuraschool. was niet gestemd over haar 1-0 nederlaag te gen de St. Fr. Xaveriusschool. Drie kna pen van het ploegje fietsten na de wed strijd in allerijl naar het huis van de wedstrijdleider in de Van Nesstraat en vertelden in verontwaardigde bewoor dingen, dat de scheidsrechter zo slecht was geweest. „We hadden drie straf schoppen moeten hebben voor haken, maar hij zag niksHet protest werd bedachtzaam besproken en de Bona venturaschool getroost met de kans op een triomph in de verliezersafdeling. Overigens was de belangstelling op de. velden gisteren beperkt door de con currentie van het -volleybaltoernooi, waar 88 teams aan deelnamen. De uitslagen waren: D.-afdeling: Triniteitslyceum 4-R.-K. V.G.L.O. 1, 07; R.-K. Ulo 4-St.-Ger. Majellaschool 2, 15; St. Jeroenschool 5-Mendelcollege 4, 41; St. Henricus school 4-Triniteitslyceum 3, 0—7; R.-K. V.G.L.O. 2-R.-K. Ulo 5, 1l (Ulo wint na strafschoppen); Mendelcollege 3-St.- Henricusschool 3, 212; St. Jeroen school 4-Triniteitslyceum 5, 200! E.-afdeling: St. Antoniusschool St. Willibrordusschool 13; St. Bavoschool W esterkracht) -St.-Franciscusschool 0-2 St.-Jozef schoolSt.-Aloysiusschool (H- stede) 1—2; St. Canisiusschool 3—0; straat)-St.-Petrus Canisiusschool 30; R.-K. SchoolvernigingSt.-Canisius- school 010; R.K. Opleidingsschool-St. Antoniusschool (Aerdenhout) 0—6; St.- Lambertusschoo] Sint Aloysiusschool (Overveen) 0—2; St.- Fr. Xaverius- school-St. Bonaventuaschoo 10; St.- Jacobaschool-Dom. Savioschool 4—0. Morgen tussen 9 en 5 uur en zater dag van 2 tot 5 uur wordt het publiek in de gelegenheid gesteld om in het afdelingsbureau centrum van de Haar lemse politie aan de Smedestraat rij wielen te bezichtigen, die door de politie het laatste half jaar onbeheerd zijn aan getroffen of anderszins bij haar in be waring berusten. De St.-Willibrordusschool heeft gewon nen. Het is waard gevierd te worden. De zege was duur en ging ten koste van de St.-Antoniussch.ool. Het programma voor zaterdag luidt: B.-afdeling: Jacq. P. Thijsselyceum 2- A. H. Gerhardschool 1 (R.C.H.-terrein), 9.15 uur). Ambachtsschool 1-Bedrijfs- school N.S. (R.C.H.-terrein 10.30). C.-afdeling: Ambachtsschool 2-Kon. Wilhelminaschool (10.30 Schalkwijker- weg), A. H. Gerhardschool 2-K1. de Vriesschool 2 (10.30 Schalkwijkerweg) H.B.S. B. 4-Pr. Bernhardschool 1 (10.30 Haarlem), W. "Gertenbachschool 2- G. Bargerschool (9.30, R.C.H.), Chr. Ly ceum 1-Hartenlustschool 2 (9.30, R.C.H.) M. van St. Aldegondelyceum 2-Am- bachtsschool 3 (9.15 Haarlem), St. Je roenschool 3-Mendelcollege 2 (10.30, Haarlem), St. Henricusschool 2-St. Ger. Majellaschool (10.45, R.C.H.Trini teitslyceum 2R.-K. Ulo 3 (10 uur, Schalkwijkerweg), R.-K. Ulo 2-St. Hen- ricusschoool 1 (10.45, R.C.H.) St. Je roenschool 2 en Jacq. P. Thijsselyceum 3 vrij. D.- afdeling: Het programma in de ze afdeling kan pas bepaald worden na vandaag wanneer alle teams in het veld zijn geweest. Daarom vermelden wij morgen het programma. E.-afdeling: In de E.-afdeling wordt zaterdag in het geheel niet gespeeld. Dit staat in verband met adspiranten- wedstrijden op zaterdagmiddag. Dins dag komen de E.'ers weer tussen de voetballijnen. De landelijke actie „Een heitje voor een karweitje", zal in Haarlem woens dag 5 april om half 8 door wethou der D. J. A. Geluk worden geopend; dus niet op dinsdagavond. Om zeven uur vertrekken de beide bands, die het ge heel zullen opluisteren, voor een rond gang door een deel van de stad. De districtsband van de NPV vertrekt van de Overtonschool en de band van de verkenners van de KJB start van het schoolgebouw af aan de Zijlvest. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een 55-jarige bedrijfsleider uit Velsen, die in Haarlem-Noord een poli tiemotor aangereden had, veroordeeld tot een boete van f 300 en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. De man was in hoger beroep ge komen van een vonnis van de Haarlem se kantonrechter, die hem tot twee we ken hechtenis en twee jaar ontzegging had veroordeeld. De rechtbank veroordeelde een ande re roekeloze weggebruiker tot een maand hechtenis en ontzegging gedu rende twee jaar. Advertentie mm 1 I Verkrijgbaar bi] drogisten, kappers en spseiaalzaken Met ingang van 1 mei is tot burge meester van Voorhout benoemd de heer P. M. F. Smolders, die thans nog ge meentesecretaris is van de gemeente Warmond. De heer Smolders volgt de heer E. J. M. Kolfschoten op, die sinds 16 juli van het vorig jaar waarnemend burgemeester is van Voorhout, nadat burgemeester drs. C. J. N. de Graaff met ziekteverlof was gegaan. 1 januari van dit jaar werd de heer De Graaff eervol van zijn functie ontheven. De heer Smolders, die gistermiddag door de commissaris van de Koningin in Noord-Holland te Noordwijkerhout, waar hij op het ogenblik in retraite is, van zijn benoeming op de hoogte werd gesteld, is 45 jaar. Nadat hij de mid delbare school in Waalwijk had afge maakt, volgde in 1930 zijn benoeming tot volontair op de secretarie te Raams- donk. In 1934 ging hij naar Culemborg, waar hij tot 1946 werkzaam was als hoofdcommisie van de afdeling Finan ciën. In 1946 werd de heer Smolders benoemd tot gemeentesecretaris van Warmond. In het openbare leven van Warmond bekleedt de heer Smolders, dee lid is van de K.V.P., tal van functies. Hij is secretaris van de Woningstichting War- munda, regent-secretaris van Huize St.- Liduina te Warmond, voorzitter van de plaatselijke commissie van het Konin gin Wilhelmina Fonds, bestuurslid van de Harmonie St.-Matthias, secretaris van de commissie tot viering van de verjaardag van de Koningin, van de volksfeesten en harddraverij, secreta ris van de plaatselijke commissie van Steun WettiJ Gezag, voorzitter van de Stichting Kath. Kinderuitzending en lid Een 39-jarige Haarlemse stucadoor stapte gistermiddag omstreeks kwart over vier op de losse bekisting van een betonnen trap in een in aanbouw zijnd huizenblok aan de Schipholweg. De man 'gleed uit en kwam .net zijn rug terecht tegen de scherpe kan van het be ton. Met een rugwervelfractuur is hij opgenomen in het ziekenhuis St. Jo annes de Deo. De stichting „Touring Zandvoort", heeft een nieuwe plattegrond-folder van Zandvoort het licht doen zien. Het druk werk is in frisse kleuren uitgevoerd alle belangrijke straten zijn er duidelijk op aangegeven terwijl de verschillende attracties van Zandvoort (niet alleen het strand en de zee, maar ook het cir cuit, tennisbanen, sportvelden, kampeer terreinen e.d.) door geestige tekenin gen in beeld zijn gebracht. Deze folder zal in tienduizenden exemplaren in bin nen- en buitenland worden verspreid en ongetwijfeld een goede propagandis tische werking hebben. IJMUXDEN Vrijdag 30 maart Hoog water: 6.03 u. en 18.23 u. Laag water: 1.43 u. en 14.09 u. eder jaar opnieuw kan men er verze kerd van zijn, dat er ergens in de stad wel een passie-avond gegeven wordt, waarin het lijden van Christus verbeeld wordt. Ieder jaar opnieuw ech ter blijkt, dat een goed passiespel een uitzondering is. Het mysterie van Chris tus' lijden laat zich niet gemakkelijk to neelmatig herhalen e i kennelijk zijn de schrijvers Jaar nu van doordrongen. De passie-spelletjes van de laatste jaren worden nu veelal gecomponeerd met het lijdensverhaal als achtergrond; een der gelijke compositie geeft de schrijver vol op gelegenheid de dramatische hande ling naar zijn eigen tijd over te bren gen en de moderne problemen af te stemmen op de passio Christi. Ben Heuer heeft dat procédé gevolgd in zijn een-akter „Het Kruis", en hij is daarmede zeer gelukkig geweest. Het stuk speelt in de na-oorlogse jaren in Frankrijk, waar in een dorpje een ver- zetsmonument wordt opgericht. Een timmerman, die in dienst van een weduwe, wier man in het verzet ge sneuveld is het kruis voor het monu ment vervaardigd heeft, krijgt in be dekte termer. de opdracht het kruis de heuvel op te dragen, waarop het ge denkteken moet verrijzen. De man wei gert echter zich als Simon van Cyrene te laten gebruiken en wil het dorp ver laten. Een inmiddels gearriveerde vriend van de gesneuvelde verzetsman ontdekt, dat zijn vriend het slachtoffer is geworden van de timmerman, die hem vermoord heeft om de weduwe te kunnen winnen. Heuer heeft het stuk knap naar een hoogtepunt gevoerd, er wel voor zor gend, dat de anti-climax (de timmer man draagt het kruis toch naar de heuvel) verantwoord is. Van een echt passiespel kan men moeilijk spreken; wel van een knap ge componeerd drama, dat tenslotte heen- wijst naar een historisch stramien, dat een markant lijdenstafreel tot grondpa troon heeft. Voor de leden van de Haarlemse KAB werd maandag- en dinsdagavond in ge bouw Sint Bavo door „Het Voetlicht" een boeiende en gave vertolking van dit spelletje gegeven. Ben Heuer, Ge rard Heystee en Joke v. d. Berg brach ten stevige karakters voor het voetlicht. Minder overtuigend waren zij in „De Heren Rechters" van Kaj Munk, een spel, waarin de schrijver een vrije in terpretatie geeft van de verhouding tus sen Annas en Kaïfas, welke verhouding alleen bepaald wordt door de vrouw van Kaïfas, de dochter dus van Annas. Wie het niet sterk geschreven stuk nog kan zien met de bezettingsjaren op de achtergrond, kan de intrige, waarin Christus zo lichtvaardig ver oordeeld werd, volkomen verklaren. Hij aanvaardt het stuk alleen in dat ver band. maar merkt dat zijn meditatie ve opstandigheid niet gericht wordt op de feitelijke passie. „Het Voetlicht" heeft niettemin een stap in de goede richting gezet op het moeilijke terrein van de passie-pro gramma's. Het verdient daarvoor een compliment evenals de Haarlemse KAB zelf, die haar 'eden een prachtige avond bezorgde. Voor het bestuur was het derhalve een trieste ervaring, dat maandagavond de zaal niet geheel gevuld was en dins dagavond hoogstens voor een derde. Is het nu werkelijk waar, dat de zaal alleen volloopt op een hebaberiba-ge- schetter? Vooralsnog willen wij dat ten aanzien van de KAB niet aannemen. W. H. van de provinciale contactcommissie voor het woonruimtevraagstuk. Tijdens een telefoongesprek,, dat de directeur van het retraitehuis te Noord wijkerhout ons met de nieuwe burge meester van Voorhout toestond, vertel de de heer Smolders het prettig te vin den in een gemeente benoemd te zijn, die enige overeenkomst vertoont met Warmond. Bijzonder plezierig noemde burgemeester Smolders het, dat hij zich de eerste jaren geen zorgen hoeft te maken over het raadhuis van Voorhout, dat enkele maanden geleden gerestau reerd werd, in tegenstelling tot zijn col lega in Warmond jhr. mr. L. von Fi- senne, die reeds geruime tijd met een ruimteprobleem in zijn raadhuis te kampen heeft. De heer Smolders is gehuwd en va der van een zoon van drie jaar en een dochter van acht maanden. Adwrtevtte - - KLEVER PARK WEG l: HAAHlEM De Haarlemse zeilvereniging zal van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude geen financiële medewer king ontvangen voor de bouw van een botenhuis aan de Mooie Nel. Dit be sluit is het resultaat van een stemming onder de leden der gemeenteraad, die gisteravond in vergadering bijeenkwa men en uitvoerig het voor en te gen van het meerderheids voorstel van B. en W. dat een verwerping van het verzoek om financiële steun behels de hebben belicht. De K.V.P.-fractie stemde in haar geheel vóór het voorstel van de minderheid, vooral op grond van de overweging, dat de watersport uitwassen met zich zou brengen en agra rische belangen in Haariemmeriiede zou kunnen gaan schaden. De leden van de overige fracties zagen deze bezwa ren in veel mindere mate, maar zü moesten zwichten voor het getal. De discussie, waarom B. en W. ove rigens hadden gevraagd, omdat zij zelf niet tot een eenstemmige mening had den kunnen komen, werd geopend door de heer DOEVEN (K.V.P.), die zich on verwijld schaarde achter de meerder heid van het college en dus het ver zoek van de Haarlemse Zeilvereniging wilde verwerpen. Van de 150 leden die de vereniging telt, zijn er slechts 10 of 12 uit de eigen gemeente afkomstig, dus een groot gemeentelijk belang wordt met eventuele financiële steun niet gediend. Het zou de katholieke fractie bitter tegenvallen, aldus de heer DOEVEN, als een bouwvergun ning werd afgegeven. De heer RIJKE- BOER (WD) zag er evenmin veel heil in om de vereniging steun te verlenen, maar hij telde het bezwaar van de uitwassen nauwelijks. De heer GIJZEL (PvdA' was het eens met de heer RIJ- KEBOER, voorzover het de uitwassen betrof. Watersport is een gezonde be zigheid en als het gebeurt, in geor ganiseerd verband, is er- weinig ge vaar bij.- Hjj zag echter bovendien geen risico's in financieel opzicht en sprak zich uit vóór steunverlening. De heer VAN SCHIE (K.V.P.) wees er op. dat een besluit om H.Z.V. te hel pen licht de indruk zou kunnen wekken, dat de raad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zich verenigt met het ont worpen streekplan Zuid-Kennemerland. Daardoor zou de actie van een aantal agrariëre tegen dit plan ondermijnd Woensdagmiddag nam de heer G. J. van Abs, hoofdcommies, waarnemend secretaris, afscheid als ambtenaar van de gemeente Bloemendaal. In de raads zaal werd de heer Van Abs toegespro ken door wethouder mr. J. C. C.W. Hijszeler, die hem namens het gemeen tebestuur dank zegde voor al hetgeen deze gedurende 43 jaren voor de ge meente heeft gedaan. Hij schetste de heer Van Abs als een prettig mens bij wie men steeds om raad en voorlich ting kon aankloppen. Als persoonlijk geschenk van de leden van het college, van B. en W. werd hem een viertal woordenboeken aangeboden. De gemeente-secretaris, mr. G. van Eek, memoreerde de ambtelijke loop baan van de heer Van Abs, en dankte hem voor de goede samenwerking. Hij overhandigde hem namens het ge- meentepersoneel een ligstoel en een plant. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord, o.a. de heer IJ. Dijkstra, directeur van publieke wer ken en mr. L. Kolff, als voorzitter van de personeelsvereniging. In zijn dank woord gaf de heer Van Abs uiting aan zijn spijt, dat hij wegens pensionering zijn werkkring moest verlaten. Hij dank te alle ambtenaren voor de prettige sa menwerking waaraan hij aangename herinneringen zal bezwaren en welke hem wellicht zullen doen vergeten de grote teleurstelling welke hij eenmaal in zijn ambtelijke loopbaan moest on dervinden. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De Bloemendaalse wethouder van Pu blieke Werken, de heer A. van Geluk is tot nader aankondiging verhinderd op vrijdagmiddag zijn spreekuur te hou den. Vrijdagmorgen acht uur zullen uit de dierentuin-Speel te Bloemendaal nog drie dieren naar het Tilburgse natuur park vertrekken: een wisent, een lama en een eland-antiloop. Zo mogelijk gaan ook nog twee bruine kamelen mee. Als deze dieren vertrokken zijn. zullen alle beesten ondergebracht moesten worden, onder dak zijn De afbraak van de ge bouwen zal voltooid zijn voor 15 april, de door het gemeentebestuur van Bloe mendaal als uiterste termijn gestelde datum. Om kwart voor drie werd gistermid dag een 16-jarige bromfietser uit Am sterdam aangereden door een perso nenauto op het kruispunt Herenweg- Laan van Rozenburg-Adriaan Pauw laan. Met lichte verwondingen werd de bromfietser per auto naar zijn woning vervoerd. Gisteravond reden twee auto's tegen elkaar bij het kruispunt Herenweg- Zandvoortselaan. De beide wagens moesten worden weggesleept. Na een diensttijd van 28 jaar op het Hospitaalketkschip „De Hoop" heeft stuurman Floor van de Nieuwendijk af scheid genomen van het schip waar aan hij zijn hart verpand had. Sinds 18 februari 1928 heeft hij zijn diensten verleend aan de opvarenden van de vissers- en koopvaardijvloot. Talloze malen heeft hij aan het roer van de sloep van „De Hoop" zieken en gewonden naar het hospitaal aan boord gebracht, dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden. Ook voor de kerkgangers en de radio monteurs was hij de veerman. De naam Floor van den Nieuwendijk is over de gehele Noordzee en het Kanaal een be grip geworden. Een begrip dat in één woord samengevat kan worden: „Hel pen". Vooral de visserlui zullen hem missen nu hij zijn plaats als stuurman aan boord van „De Hoop" verwisseld heeft voor een functie aan de wal. In zijn geboorteplaats Middelharnis wordt hij concierge van de Nieuwe Am bachtsschool. kunnen worden. Dit streekplan is het gebied bij de Mooie Nel immers ook bestemd voor watersportrecreatie. Na hem spraken zich nog de heren STREEFKERK (Prot. Chr,). VAN ESSEN (WD) en BOKMA (Prot. Chr.) over deze aangelegenheid uit, waarna de voorzitter, burgemeester J. J. M. VISSER., er aan herinnerde, dat het uitgeven van een bouwvergunning lou ter een zaak was van B. en W. Het ging nu over financiële tegemoetko ming. Sprekend namens de minderheid var. het college weerlegde hij de op vatting van de heer VAN SCHIE, dat steunverlening een goedkeuring van het streekplan zou inhouden. De gemeente zou er dan slechts blijk van geven het belang van de watersport in te zien, terwijl zij er tevens voor waakt, dat aan landbouwbelangen afbreuk wordt gedaan. Aan de gemeentelijke welwil lendheid zou daarmee echter een grens gesteld zijn. De heer DOEVEN kon zich met het antwoord van de voorzitter niet tevreden stellen en repliceerde, dat de bouw van het botenhuis de eerste stap zou zijn naar een uitbrei ding van het recreatiegebied rond de Mooie Nel. Dit gevaar moest in de kiem worden gesmoord. De bevol king in die omgeving is principieel tegenstander van de watersportbeoe- fening in haar nabijheid en met haar bezwaren moet de raad rekening hou den. De heer GIJZEL meende, dat het met die bezwaren na verloop van tijd wel mee zou vallen. Als er maar gebleken was, dat er iets te verdienen vielHet grotendeels katholieke Warmond en het overwegend katholieke Alkemade had den toch ook bloeiende watersportgele genheden? In de repliek wees de heer VAN SCHIE er op, dat het in het streekplan ging om een oppervlakte van 180 hec taren grond. Er moest voor worden gewaakt, dat men de raad van een akkoordverklaring met dit plan zou kunnen verdenken. Toen het voorstel van de meerder heid van het college om de lening te verwerpen in stemming kwam, werd dit met zes stemmen vóór en vier tegen aangenomen, zodat H.Z.V. op andere wijze aan geld zal moeten komen. B. en W. zullen nu verder moeten uitma ken, of zij aan de vereniging bouw vergunning willen verlenen. Als ingekomen stuk behandelde de voorzitter aan het begin van de verga dering enkele brieven over de onlangs nieuw opgerichte zwemvereniging „De Zwanen" in Zwanenburg. Enkele raads leden toonden zich er verstoord over, dat deze vereniging een louter Zwanen- burgse aangelegenheid schijnt te zijn, zoals de heer VAN ESSEN in een brief aan de raad ook duidelijk liet uitkomen. In deze brief sprak hij er zijn verwon dering over uit. dat het oude zwembad niet was gerestaureerd, maar daaren tegen geheel was vernield. Aan Half weg waren twee plaatsen in het bestuur der nieuwe vereniging aangeboden, maar was dit een sympathiek aanbod? De heer DOEVEN wenste de zaak tot een volgende vergadering aan te houden maar de heer GIJZEL uitte zich posi tiever door streng de hele gang van zaken af te keuren. Het kwam er op neer, dat de zwemvereniging onder voogdij stond van de Zwanenburgse dorpsvereniging en het schijnt, dat men helemaal niet van plan gehad heeft ook Halfweg in te schakelen. De heer VAN ESSEN verklaarde dat hjj er niet voor te vinden was. als de vereniging zich in ruiu voor de twee Halfwegse be- stuursplaatsen tot de gemeente zou wensen om financiële steun. Op voorstel van de burgemeester werd ten slotte besloten de kwestie in handen van B. en W. te stellen, die het van belang achten, dat er een zwemgele- genheid tot stand komt en wel zo spoe dig mogelijk, maar de raad nog geen afgerond plan konden aanbieden. Zij zullen binnenkort een pre-advies opstel len. Het r.-k. kerkbestuur in Halfweg Ml het zonder een radiotoestel moeten stek len. omdat de raad met een daartoe strekkend voorstel akkoord ging. Dl overige gevraagde voorzieningen zullen worden uitgevoerd. Enkele raadsleden onder wie de heren DOEVEN, VAN ESSEN, IJKEBOER en GIJZEL namen het op voor de heer Bijnsdorp, die in beroep was gekomen tegen de weige ring van een bouwvergunning door B. en W. Het plan bleek namelijk niet te voldoen aan verschillende technische eisen. De raadsleden drongen er op aan wat soepelheid te betrachten, zodat de betrokkene door de gemeentelijke tech- nische dienst wat geholpen zou kunnen worden bij het opstellen van een nieuw plan. Het beroep werd wel verworpen, maar B. en W. zullen onderzoeken, of een andere bevredigende oplossing mo gelijk is. (Niet officiële «oenwn i Vorig Opening slot 384 Nea 1953 '02% 384 Ned 1953 B>0o 384 Ned 1948 97% 384 pCt Nea 19» 9.84 384 Ned 1954 97% 384 Ned 1955 3-384 Nea 1947 »8% 3 Ned 62-64 bel. tac (nschr. Grtbk 1946 3 pci 96% Ned Handel Mi) een 223% AJC.Ü. 323% Van Berfcel'a Patent 185-,. CaJvè-Delft cert 3188- Van Gelder 272% Kon. Hoogoven* een Unilever Cert Ned. Kabel 341 Pbllipa 334% Nieuwe Pbllipa 34184 Kon Petroleum 7163.. Amsterdam" Rubbe. 115% Roll Amerika Wd 204% Kon. Ned Stoomb Mi 20784 Ned Scbeepv Unie 200% H.VA 13484 Deli Mi) Cert 151 29/3 9784 9784 97* 98»% 327 376 84 34684 340 73084 117 20584 209 202 13584 154 Anaconda Coppei tSethJehem Stee) Chrysler Corp General Electric Genera) Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific southern Railway tidewater U.S Steel 27/3 78% 16184 75% 63% 46% 13484 90% 4884 4884 9484 80% 56% 120 4784 58% 28/3 80% 163% 76'4 63% 4784 136% 90% 48% 48% 94% 80 84 568* 12184 4584 58% Stemming: Slot vaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3