Auto tegen boom V: Loonsverhoging of korter werken bij de mijnen „Madurodam99 vereert het kleine ■Mil te De vlucht Hebt u vandaag uw Davitamon IO al gehad Overleg tussen het Hongaarse episcopaat en regering T.H. te Eindhoven kan in september 1957 beginnen Nog geen beslissing over de lonen Een buitenissige kip met een neus, een kin en drie boventanden VICTORIA WATER Toch mogelijk hier eerder vijfdaagse werkweek dan elders Miniatuuivland ijp% „Atoomcentrales bij de landsgrenzen Amnestie voor gearresteerde priesters? Verhoging van studierendement Tussen neus en lippen DONDERDAG 29 MAART 1956 PAGINA «v Chauffeur gedood Toekenning van de 6 pet. loonronde van 1954 in cellofaan Minister Zijlstra in Eerste Kamer Pleidooi van voorzitter atoomenergiecommissie Rapport over onderwijzerssalarissen Jongetje verdronken 1 Een 10 voor gezondheid! &SL. oL\ Dirigent Erich Walter overleden Metaalindustrie Zoo-logi ica 'KiS! '-rWS Vergissing Woensdagmorgen heeft men een per sonenauto gevonden aan de linkerkant van de weg bij de melkfabriek te Reij- merstock-Gulpen. De auto was blijk baar in volle vaart tegen een boom ge reden. In de wagen vond men het stof felijk overschot van de 36-jarige taxi chauffeur J. Erkens uit Maastricht. De man was gehuw den vader van drie kinderen. De auto had hij gehuurd van een taxibedrijf in Maastricht. Het 'stof felijk overschot is,overgebracht naar het St. Jozefziekehumis te Gulpen. (Van onze Haagse redactie) Het komt de regering wenselijk voor, dat voor hen, wier bezolding bij de wet is geregeld, voorzieningen worden ge troffen, dat ook zij profiteren van de salarisverhogingen, die aan het rijks personeel zijn toegekend. In een wetsontwerp, dat bij de Twee de Kamer is ingediend, wordt daarom voorgesteld de verhoging van 6 pet. (die per 1 oktober 1954 gegeven werd) per 1 januari 1955 in de bezoldigingsbedra gen op te nemen. Daarnaast zal de verhoging over het vierde kwartaal van 1954 worden verstrekt in de vorm van een uitkering ineens. De maatregel geldt o.a. voor rech terlijke ambtenaren. Advertentie Drinkt tnrngnld Het meest gevraagde NATUURLIJKE BRONWATER Advertentie (Van onze parlementaire redacteur) Bjj de behandeling van de begroting van de Staatsmijnen in Limburg in de Eerste Kamer is ook de vraag aan de orde gekomen, of de vijfdaagse werk week in het mijnbedrijf moet worden ingevoerd. De heer Jos Maenen (KVP) had erop gewezen, dat de mijnen moei lijk aan personeel kunnen komen en dat er alles aan moet worden gedaan, om -v Ir. Den Hollander geeft het startsein voor het in beweging zetten van alle mechanismen in Madurodam, dat gisteren weer open ging. Op de voorgrond ziet men de nieuwe Haagse trams. Het is een even vaststaand als merk waardig feit, dat vele, om niet te zeg gen de meeste mensen slechts belang stelling tonen voor sommige verschijn selen des levens als deze zich in bui tensporige proporties aan hen voordoen. Onverschillig of de buitensporigheid in het overmatige of in het ondermaatse is gelegen. Kijkt ooit iemand met op rechte belangstelling naar een norma le lantaarnpaal van normale afme ting? Zelden. Maar een miniatuur lan taarnpaaltje wekt de vertederde inte resse van velen. Een krantenkiosk zal geen mens tot uitzonderlijke op winding vermogen te brengen, maar een net echte kratenkiosk in miniatuur ontlokt eenieder een blij-verrast: „Hé, kijk daar eens." Het net-echte schijnt voor velen inderdaad aantrekkelijker te zijn dan het echte. Op deze men selijke eigenaardigheid berust het suc ces van „Madurodam", de miniatuur stad, helemaal gebouwd op één vijf en twintigste van de ware grootte. Een alleszins toe te juichen succes overigens; want het gevolg ervan was dat in de afgelopen jaren niet minder dan de ronde som van twee ton kon worden afgedragen aan het Nederlandse Studenten Sanatorium Immers, de baten die „Madurodam" afwerpt gaan alle naar dit instituut. Met dat doel voor ogen werd het zelfs opgericht. Gisteren werd „Madurodam" waar men het kleine niet eart, rtiaar vereert dan voor de vijfde maal ge opend; officieel geopend natuurlijk. Met een mooi vertoon van feestelijk heid. Had men nu een miniatuur-mens Uitgenodigd om de openings-ceremo- nie te vertrekken? Integendeel. Nie mand minder dan een Gulliver on der de Nederlandse industriëlen, dr. Ir. F. Q. Den Hollander, president van de Nederlandsche Spoorwegen, was ge komen om met een miniatuursleutel- tje het miniatuur-stadhuis te openen. foorsl ook om met één signaal a''es, ln beweging te zetten, wat in „Madurodam" maar bewegen kan. En dat is, zoals u al begrepen heeft, heel wat. En natuurlijk bood dr. Den Hol lander ook het sterk uitgebreide spoor wegnét m bruikleen aan, aan mevrouw Boon - v- d. starP, presidente van het bestuur van „Madurodam". Hetgeen uiteraard met veel gejuich gepaard ging; een gejuich dat vooral ontsnap te aan de kelen van de padvindsters en padvinders, die het terrein omring den. En daar was tóch nog een mi niatuur-mens in de grappige gestalte van de 5-jarige Jantjë Telders, die ver momd als stationschef derde klasse zijn „spiegelei" in de hoogte stak om mijnheer Den Hollander bij de opening te assisteren. Naderhand hebben wü een wande ling gemaakt door de miniatuur-stad, die eigenlijk al is uitgegroeid tot een miniatuurland. Want telkenjare komt er weer veel moois bij in „Madurodam". Er bleken hele nieuwe fabriekspan den verrezen te zijn en ineens ontdek ten wfl de Leidse universiteit aan on ze voeten, evenals de KoninklijkeBi bliotheek. De kermis was in al haar kleinheid groter geworden En er gens blikten wij neer op eeri nieuwe kanaalbrug, die naar een al even nieuw televisiestation leidde. Sommige dingen, zo viel ons op, doen het in miniatuur inderdaad- veel beter dan in normale afmetingen. De bollenvelden bijvoorbeeld kunnen wat ons betreft, eerlijk gezegd, niet klein genoeg wezen. Kortom, wij hebben ge noten gisteren in „Madurodam"; en wij moesten toen wij weer in de ge wone wereld waren beland echt even wennen aan de normale proporties. Maar een waar lust-paradijs is het natuurlijk voor de kinders. En als u soms niet weet waar u met ze heen moet tijdens de Paasdagen: „Maduro dam" i& beide dagen geopend van 'p morgens tien uur tot 's avonds ne gen. het werk aantrekkelijk te maken. Mi nister Zijlstra stelde hiertegenover, dat de vraag of de vijfdaagse werkweek moet worden ingevoerd, voor de mij nen inderdaad mogelijk meer actueel is dan voor de andere industrieën. Men moet echter niet vergeten, dat de mij nen in een ongunstige economische po sitie verkeren, daar het delven van steenkool in steeds dunnere kolenlagen met mechanische kracht kostbaarder wordt, terwijl ook de kwaliteit van de kolen achteruitgaat. Thans is alles nog verhuld in een hoogconjunctuur, aldus de minister, maar als straks b.v. de vrachten op Amerikaanse steenkool aanzienlijk zouden dalen doordat de vrachtenmarkt wat minder willig is, dan zal buitenlandse steenkool ons Limburg se produkt ernstig gaan beconcurreren. De vraag is dus volgens dé minister niet zozeer: loonsverhoging en tevens een kortere werkweek. Er zal een keuze tussen beide moeten worden ge maakt. De aangewezen instantie om die keuze voor té bereiden is de Mijn-in- dustrieraad, het publiekrechtelijk or gaan, dat deze typisch eigen bedrijfs- kwestie moet beoordelen. De regering wil daar voorlopig niet aan te pas ko men. De heer Kramer (PvdA) was het met de minister niet eens, dat de M.I.R. geheel zelfstandig zou moeten werken, maar de minister bleef op zijn stand punt staan. Wij hebben de P.B.O. ryet om de organen geen eigen verantwoor delijkheid te geven, wanneer het kwes ties betreft die men in Limburg beter kan beoordelen dan in Den Haag, daar kwam zijn betoog op neer. De minister zag echter wel in, dat de steenkool industrie mogelijk eerder voor een vijf daagse werkweek in aanmerking zou ko men, dan andere bedrijfstakken in Ne derland, omdat de mijnarbeid zwaarder is dan vele andere werkzaamheden. De Kamer heeft ook de concurrentie van Duitsland en België ter sprake ge bracht, waar men van regeringswegé subsidie verleent aan de steenkoolindus trie en dus zuigkracht op Nederlandse arbeiders uitoefent, De heer Maenen had gevraagd, óf de minister kon na gaan of dit wel met het verdrag der K.S.G. in overeenstemming was. Mi nister Zijlstra zei, dat hij de zaak in Luxemburg aanhangig heeft gemaakt, waar zij in onderzoek is. Vooral de subsidie door België verleend, om op die manier een kerkweek van vijf da gen mogelijk te maken, acht hij een „gevaarlijke zaak". De socialist Kramer had ook ernstige bezwaren tegen de spaarregeling, die de M.I.R. heeft goedgekeurd, maar dé minister dacht er niét aan, daarop in te gaan, omdat dit zaken betreft die de M.I.R. best en zelfs beter kan regelen en beoordelen. De begroting van de Staatsmijnen is zonder hoofdelijke stemming goedgé- keurd. De commissie voor de atoomenergie van de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking is van oordeel, dat atoomcentrales in de nabijheid van de landsgrenzen moeten worden ge bouwd, zodat zij aan twee of drie lan den elektriciteit kunnen leveren. Prof. L. Nicolaides (Griekenland), voorzitter van de commissie, verklaar de dit gisteren, toen de commissie haar èerste zitting begon in Parijs. De .commissie heeft opdracht binnen drie maanden voorstellen aan de minis terraad der OEES te do eninzake de op richting van een leidinggevende com missie op het gebied der atoomenergie en andere maatregelen tot coördinatie van de ontwikkeling der atoomenergie in Europa. Er is een speciale werkcommissie ge vormd, die zal nagaan, welke mogelijk heden er bestaan voor het uitoefenen van toezicht op het gebruik van splijtba re stoffen teneinde te voorkomen, dat deze voor andere dan vreedzame doel einden worden toegepast. Andere werk- commissies en subcommissies zijn ingesteld om te onderzoeken, hoe de han del in splijtbare stoffen kan worden ge liberaliseerd en hoe men kan komen tot een uniforme wetgeving op het gebied der atoomenergie en tot normalisatie van het atoomenergiematerieel. De deskundigen belast met de toet sing van de juistheid van de plaats, die onderwijzers in het bezoldigingsbesluit burgerlijke rijksambtenaren innemen, hebben in hun vergadering van woens dag de besprekingen daarover afgeslo ten. Een rapport zal in de week na Pasen aan de regering worden aange boden. Verwacht kan worden, dat de bespre kingen over de onderwijzerssalarissen in de bijzondere commissie van geor ganiseerd overlég voor het lager onder wijs kort nadien worden hervat. zei ik luchtig, „dan hoef je huis. Ga dan een biertje Toen ik gisteren mijn vriend Jaap tegen kwam keek hij vrij wezenloos de wereld in; als iemand, die zich in ernst afvraagt of hij er wel is. „Wat mankeert er aan", vroeg ik dus deelnemend. „Niets", antwoordde hij, „Corry is aan de schoon maak". „Wel niet naar pakken". Maar Jaap schudde moedeloos het hoofd. „Kan niet", zei hij „Ik zou geen rust hebben. Kun jij drinken, met een knagend gevoel in je binnenste en met ergens in je bewustzijn de zekerheid, dat je een schurk bent omdat je iemand maar laat tobben? Ik niet". En hij keèk mij oprecht geteisterd aan. „Ik ook niet", zei ik, „maar als de zaken zo liggen, dan moet je ook naar huis gaan." „Uitgesloten", zei hij vastberaden. „Je weet hoe Corry is." Ik wist het, maar liet het niet mer ken. „Ze zou net zo lang en net zo dik wijls zeggen, dat ze niets voor me te doen had, dat ik van ellende een stof doek zou pakken", zei hij wild'. „O", zei ik neutraal, „dus niet naar huis". „Nee", antwoordde hij. „En ook niet niet naar huis", ver onderstelde ik. „Nee", 'zei hij aarzelend. „Dan rest je maar één ding", sug gereerde ik „dat je je in het niets op lost." „Ik zal wel zien wat ik doe", zei hij vaag. „Bonjour". Ik keek hem een poosje na en ver volgde toen fluitend mijn weg, blij met de lente en met de afwezigheid van schoontnaakproblemen. Omdat ik er toch langs kwam, wipte ik even bij Frits en Cieltje aan; want dat is altijd een gastvrij huis. Ik liep de trap op en halverwege rook ik het; een afschuwelijke ge mengde geur van boenwas en zeep sop. „Schoonmaak", schoot het door mij heen. Reeds wilde ik haastig -op mijn schreden terugkeren toen Frits van boven schreeuwde: „Hé, kom er nou in; ik heb hier nóg een kennis van je". Ik liep met lome schreden de trap weer op. Boven, midden in een krachtdadig over hoop gehaalde kamer zat Jaap op een kist; hij had een schort voor en een hamer in de hand. „Hij durft niet naar huis", lichtte Frits toe. „Corry houdt schoonmaak", gie chelde Cieltje. „En nou help ik hen een beetje met verhuizen", stamelde Jaap. Woensdagavond is het vijfjarig jonge tje S. Meulbroek te Ellewoutsdijk in de haven te water geraakt en verdronken. Advertentie Eén enkele dragée DavitaMON-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks één dragée DavitaMON-1 0 per persoon. 50 en 100 dragées Flacons ORGANON-OSS Naar het Amerikaanse katholieke persbureau N.C.W.C. uit Oostenrijk ver neemt zou mgr. Julius Czapik, aarts bisschop van Eger (Hongarije), de com munistische regering van Hongarije een gedetailleerde lijst hebben doen toe komen, waarop alle namen van „ver miste" en gevangen genomen priesters voorkomen. De I0st zou op verzoek van de regering zelf z|jn opgesteld. Behalve de namen van alle leden van Orden en Congregaties zouden eveneens de na men van vooraanstaande katholieke le ken op de gevangenenl|jst staan ver meld. Zoals vorige maand reeds Is ge meld zou mgr. Czapik, het waarnemend hoofd van het Hongaarse Episcopaat, met de Hongaarse regering onderhande- "lingen voeren over een algemene am nestie van kerkelijke autoriteiten, die in de jaren 1947, 1948 en 1949 tijdens Advertentie Ook jongere mannen roken steeds meer Senator. Waarom? Om de gelijkmatige, witte brand? Om het prachtige Sumatra-dekblad? Of om de heerlijk-zachte smaak misschien? Al deze eigenschappen Zijn vanzelfsprekend bij zo'n „paasbeste" sigaar. Ook zónder speciaal aan de komende feestdagen te denken zeggen fijnproevers kortweg: (Van onze Haagse redactie) De voorbereidingen voor een oprich ting van een tweede T. H. te Eindhoven hebben thans een zodanig stadium be reikt, dat het onderwijs in september 1957 zal kunnen aanvangen. Minister Cals, die deze mededeling doet in z|jn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, voegt er echter de waarschu wing aan toe, dat er dan ook spoed moet worden gemaakt met de behan deling van het betreffende wetsont werp. Bovendien zal nog dit zittings jaar een eerste krediet voor bouw, in richting en exploitatie ter beschikking moeten worden gesteld. Daartoe zal zeer spoedig een machtigingswetsont werp b|j de Staten-Generaal worden in gediend. De minister spreekt er zijn erkente lijkheid over uit, dat de Kamer zijn ar gumenten voor de oprichting van een tweede T. H. vrijwel unaniem kan on derschrijven. Spreiding van het tech nisch onderwijs moet noodzakelijk wor den geacht om tot de opleiding van het zo broodnodige grote aantal inge nieurs te geraken. Hiervoor is het ook noodzakelijk het studierendement zo veel mogelijk te verhogen. Een van de maatregelen, waardoor men dit doel tracht te bereiken is de verkorting van de feitelijke studieduur. In tegenstel ling tot de Commissie-s' Jacob, blijft de bewindsman van oordeel, dat door het oordeelkundig opstellen van een pro gramma, het mogelijk moet zijn de fei telijke studieduur, althans voor de vak ken elektrotechniek en werktuigbouw kunde, te beperken tot 4145 jaar. Ook houdt de minister vast aan zijn voornemen om Rector en assessoren de bevoegdheid te geven een student het afleggen van examens te ontzeggen, indien hij om welke reden dan ook, naar alle waarschijnlijkheid nooit een examen zal afleggen. De bewindsman erkent, dat van dit recht slechts in zeer uitzonderlijke gevallen gebruik moet worden gemaakt, maar hij wil de mogelijkheid toch niet uitsluiten, al was het alleen maar om de pre ventieve werking. Mr. Cals wenst nog geen beslissing te nemén over het voorstel om de oplei ding in Eindhoven meer op de prak tijk te richten, waarbij dan de studie in Delft meer op de theoretische weten schap zal zijn ingesteld. Hij ziet hier in verschillende moeilijkheden. Op de eerste plaats zal het, mede voor de ge lijkwaardigheid tussen „Delft" en „Eindhoven" noodzakelijk zijn ook aan het speurwerk aandacht te besteden. Bovendien is er het probleem van de overgang van de ene hogeschool naar de andere. De bewindsman acht het vraag stuk dan ook te fundamenteel om hier voor nu reeds, min of meer geforceerd naar aanleiding van de oprichting der tweede T. H., een oplossing te geven. Tegen de in de Kamer uitgesproken twijfel in, dat in de Raad voor het Technisch Onderwijs te weinig moge lijkheden zouden zijn voor coördinatie tusen de twee instellingen, is de mi nister van oordeel, dat hiervoor vol doende bevoegdheden aanwezig zijn Op aandrang van vele leden heeft de minister een wijziging voorgesteld in de bestuursvorm. Deze beoogt de gelegen heid te openen om de studenten in te schakelen in de regeling van zaken, waarbij zij in het bijzonder zijn betrok ken. Tenslotte geeft mr. Cals, op verzoek van een aantal leden nog een overzicht van het studierendement aan de T. H. te Delft. Hieruit blijkt, dat de na-oor- logse studieresultaten ongunstig afwij ken van de voor-oorlogse norm Dit is echter voor vrijwel alle academische op leidingen het geval. het Stalin-regiem werden veroordeeld. Naar N.C.W.C. voorts uit Graz ver neemt heeft mgr. Czapik de Hongaarse regering eveneens een lijst doen toeko men waarop de Hongaarse parochies die te weinig of geen priesters heb ben om het geestelijke heil van de ge lovigen naar behoren te behartigen, nauwkeurig staan opgetekend. Tenge volge van de kerkvervolging van de communisten heeft 30 pet. van de Hon gaarse parochies geen zielzorgers, ter wijl nog 40 pet. over onvoldoende priesterlijke hulp beschikt: bovendien zijn verscheidene priesters te oud om hun taak nog ten volle te kunnen ver vullen. Een van de grootste problemen in de Kerk van Hongarije is momen teel hoe jonge priesters te krijgen, aan gezien de communisten degenen die de priesterstudies willen aanvangen, alle mogelijke obstakels in de weg leg gen. Aartsbisschop Czapik zou kortelings een bezoek hebben gebracht aan mgr. Grösz, aartsbisschop van Kalocsa, die, zoals gemeld, volgens nog niet bevestig de berichten vrijgelaten zou zijn, en zich in de nabijheid van Budapest, in het dorpje Solymar zou bevinden. De directie van de Nederlandse Opera deelt mede, dat de aan deze instelling verbonden dirigent Erich Walter dins dagavond te Weinheim na een onlangs ondergane operatie aan een hartver lamming is overleden. De vakraad voor de metaalindustrie is woensdag bijeengekomen ter nadere bespreking van een herziening van de C.A.O. voor de metaalindustrie waar over reeds eerder in principe overeen stemming werd bereikt. Na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat de raad niets toe te voegen heeft aan het zaterdag verstrekte communiqué. Daarin zegt de vakraad, dat de mate, waarin lonen, respectievelijk overige arbeidsvoorwaarden zullen worden her zien, afhankelijk is van een nadere inter pretatie van liet regeringscommuniqué. Over een nadere interpretatie beschikt de vakraad op het ogenblik niet. De kantoorsector De bondsbesturen van de Algemene bond „Mercurius", de Nederlandse Christelijke beambtenbond en de Neder landse katholieke bond ,,St. Francis- cus van Assisië" hebben besloten zich op korte termijn te wenden tot de werkgeversorganisaties in de bedrijfs takken, waarmee organisatorisch over leg ten aanzien van arbeidsvoorwaar- len plaats vindt. Voorgesteld zal worden over te gaan tot onderhandelingen betreffende de ge volgen van de jongste loonmaatregelen, dus zowel de uitkering van 3 pet. over 1955 ais de loonsverhoging van dit jaar. Reeds zijn besprekingen gaande in het kruideniersbedrijf, het bankbedrijf, het verzekeringsbedrijf en enkele groot handelsbedrijfstakken. In Benfica, een stad in Portugees Afrika leeft een buitenissige kip, die honderden bezoekers naar de boerderij trekt, waar het beest gehuisvest is. De kip heeft na melijk een neus, een duidelijke kin en drie scherpe boventanden. Zij heeft nog nooit een ei gelegd dat is haar blijkbaar te min en voor hanen trekt zij de neus op. Dat kan zij in letterlijke zin doen. Bovendien weigert zij het gebruikelijke pluim- vee-voedsel te eten. Zij lust alleen j\u wél PCS loten het eten wat haar eigenaar gebruikt. bitol en kogelde verderMike hae namelijk boven in de lift een kar olie gevonden en die leeggedronken De deskundigen menen te weten, dat zijn maag daardoor zo „gesmeerd" was, dat het slaapmiddel geen uit werking kon hebben. Mike zit nog steeds in de liftschacht, maar hij kan er niet meer uit, want mer heeft oersterke netten gespannen. Uit de dierentuin in Nairobi in Kenya is een luipaard ont snapt, weshalve de stad in rep en roer verkeert. Bewapende burgers hebben een jacht op het dier ingezet doch tot dusver is alle zoeken ver geefs geweest. De luipaard is, ze- dert zijn langdurig verblijf in ge vangenschap,- niet gevaarlijk voor mensen, althans volgens de opinie van de jagers op groot wild. doch de burgerij van Nairobi vraagt zich af, of de luipaard weet, wat er van hem verwacht wordt. In ieder ge val meent men, dat het toch maar beter is, als het beest wordt neerge schoten. Dat nu schijnt de luipaard wel te weten, want hij vertoont zich niet. Voor een ogenblik keerde de rust in de stad terug, toen een be woonster van een van de buitenwij ken van de stad de luipaard in de koplichten van haar auto had zien wegvluchten en de politie na de te lefonische mededeling met groot ma teriaal uitrukte. Er werd knap ge schoten, in de lucht wel te verstaan, want de luipaard was en bleef weg. In New York had de politie meer succes. Daar werd jacht gemaakt op een 90 pond wegende chimpansee, die uit de dierentuin van Detroit was ontsnapt. Mike, zo heet de aap, klau terde langs de gevels, morrelde aan vensters en airconditioners, Joeg voorbijgangers de stuipen op het lijf en had daarbij nog de nare gewoonte om gevaarlijk te grommen tegen kin deren. Intussen was de jacht op Mike geen onverdeeld succes. Een foto graaf werd door Mike tegen de grond gesmeten, een van de vervolgers werd in z|jn enkel gebeten, terwijl een complete flat van een politie- inspecteur ondersteboven werd ge haald. Tenslotte „had" men Mike, dat wil zeggen, h|j zat boven in een liftschacht, knipperend naar een ge weldige schijnwerper. Beneden ston den de jagers. De politie kwam op het denkbeeld, Mike een lading vruchten toe te schuiven, met daar bij een sinaasappel, waarin dertig gram pheno-barbitol was gestopt. Als Mike die sinaasappel nu maar wilde opeten zou hij wel inslapen. Zo dacht menMike nam de vruchten dankbaar aan, at ervan en beko gelde z|jn belagers met de schillen. HU at ook de sinaasappel met de bar- Boeken, tijdschriften en borst beelden van communistische leiders vlogen de straat op. toen woedende Tsjechische vluchte lingen een bezoek brachten aan de „Tsjechische boekententoonstelling' - i die in Linz in Oostenrijk werd ge houden. Meer dan 20 vluchtelingen hadden een ultimatum gesteld aan de organiserende vereniging om de tentoonstelling te sluiten „of an dersaldus de politie. Toen aan de eis geen gevolg werd gegeven be stormden de vluchtelingen het ten- t. nstellingsgebouw en wierpen het hele zaakje op het plaveisel. De ten toonstelling ls thans wel gesloten... Een priester in Messina op Si cilië werd tijdens het weekend aangereden, toen hU in zUn au to onderweg was naar de naburige parochie. De priester kroop uit de wagen om een hartig woordje te spreken met de man, die hem had aangereden. „Ik wil niet lelijk doen", zei hU met een spütig gezicht in de richting van zUn gedeukte wa gen, maar u kunt niet autorijden." „Mag ik mij even voorstellen?" zei de ander, „mijn naam is Eugenio Cas- tello H". De priester keek hem eerst stomverwonderd aan maar barstte toen in lachen uit en drukte Eugenio de hand. Castellotti is na melijk Italië'» bekendste autocou reur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5