Voortaan f 2,50 boete bij niet gebruiken gemeentemunten in gas- en elektrameters TIPTOP De sigarettenautomaat in Haarlem Agenda voor Haarlem en oms ;evimg Gemeenteraad van Heemstede behandelde in snel tempo een korte agenda Indrukwekkende uitvoering van de Matthaus Passion door Christelijke Oratoriumvereniging te Haarlem D Koningin Wilhelminaschool 2 maakt historie met een zege van.... 250 Haarlem gaat meer stroom kopen van het P.E.N. Plechtigheden op Paaszaterdag Afscheid van schout bij nacht P. G. Broekhoff m WILT U MEDEWERKEN MOOI BEHANG Telefoonnummer- wijziging OMEGA Folklore in Haarlem FRANS HALSMUSEUM WEER'S AVONDS OPEN „De arbeid in de kunst" f VRIJDAG 30 MAART 1956 PAGINA 2 KEUKENHOFFRIJS Kiezersregister Schoonmaak geen probleem Muurverf voor wand en plafond 30 moderne kleuren vanaf 60 tt. {>er pak. Vlot en smetteloos In 1 laag. Geen cassatie in de zaak-Anneke Beekman Stadsschouwburg Concertgebouw Grote of Sint Bavokerk Diversen Tentoonstellingen Opmerking ■V,- om de verering van de Moeder Gods in Haarlem en omgeving ie bevorderen en een eeuwenoude devotie in nieuwe luisier ie doen opbloeien, helpi ons dan bij de restauratie van de kapel van O. L. Vrouw van Haarlem. Stort vandaag nog Uw bijdrage op girorekening 212615 i.n.v. de H.E. Heer W. N. Zijlsira, Deken van Haarlem, Janssiraat 41, Haarlem, onder vermel ding: „voor de kapel". U kunt natuurlijk Uw bijdrage ook per postwissel aan hetzelfde adres verzenden of Uw gift onder couvert aan de pastorie afgeven. Het Maria-comiié JAN LAARVELD Gaat in op 10, 11 en 12 april SCHOOLVOETBAL IN HAARLEM Verkenri'ers behalen insigne brandweerman Burgerlijke Stand Haarlem L. T. A. Th. d'Herripon 40 jaar bij de N.Z.H. Ongevallen in Heemstede H.F.C.—SCHOTEN Beurs van New York Om te voorkomen, dat verbruikers van gas en elektra andere muntstuk ken in hun muntmeters gooien dan die daartoe van gemeentewege worden ver strekt, stellen B. en W. van Haarlem aan de raad voor in de desbetreffende verordening te bepalen, dat overtre ders een boete moeten betalen van 2,50 telkens als andere voorwerpen in de meter worden aangetroffen. Ook stel len B. en W. de raad voor een boete van 0,75 te stellen op het tweemaal doen aanbieden van de gas- of elektra- nota. Velen blijken te wachten tot een ambtenaar hun stroom- of gastoevoer komt afsluiten, hetgeen extra kosten meebrengt. Teneinde komende winters het hoofd te kunnen bieden aan stagnatie in de gaslevering, die naar verwacht 277000 kubieke meter per dag zal moeten be dragen, is het nodig een propaan-lucht- installatie aan te schaffen, vooral om Hieronder laten wij de tijdstippen volgen, waarop morgenavond in de kerken te Haar lem de plechtigheden beginnen. Pw Paaswake, Pm Paasmis. H. Antonius van Padua: 23 Pw; 24 Pm. H. Agatha (Zandvoort): 22.30 Pw, 24 Pm. H. Antonius van Padua Aerdenhout)23 Pw; 24 Pm. Kathedraal: Pw 22; 24 Pm. O. L. Vr. Onb. Oritv/ (Overveen): 22.30 Pw; 24 Pm. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 22 Pw; 24 Pm. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 23 Pw; 24 Pm. H. Bavo (Heemstede): 22.30 Pw; 24 Pm. H.H. Petrus en Paulus: 22.30 Pw; 24 Pm. O L. Vr. van Zeven Smarten: 23 Pw; 24 Pm. II.H. Elisabeth en Barbara: 23 Pw; 24 Pm. Allerh. Hart van Jezus: 23 Pw; 24 Pm. H. Liduina: 22.30 Pw; 24 Pm. H. Jacobus (Haarlemmerliede): 22.30 Pw; 24 Pm. H Adaibertus (Spaarndam): 22.30 Pw; 24 Pm. H. Joseph: 23 Pw; 24 Pm. St. Jan: 20.30 Pw. O. L. Vr. Rozenkrans: 23 Pw; 24 Pm. De Keukenhofjury heeft uit 14 beel den, die in samenwerking met de „Stich ting Kunst en Gezin" in het nationale bloemenpark worden geëxposeerd, het „zwijn" van de beeldhouwer K. I Pel- grom uit Amsterdam gekozen. De heer Pelgrom ontvangt de prijs van duizend gulden. De directeur van een Franse brons gieterij heeft het bestuur van Keuken hof aangeboden een bronsafgietsel te maken van een door dit bestuur uit te kiezen beeld. Dit als geschenk uit waar dering voor de op de Keukenhof ge schapen schoonheid. Ter gemeentesecretarie, afdeling Be volking en Verkiezingen, loket F kan ie der kosteloos informeren of hq zelf of een ander juist en volledig in het bevolkingsregister is opgenomen en dus juist en volledig in het kiezersregister staat ingeschreven. Dit is van belang in verband met de kandidaatstelling op 8 mei voor de verkiezing van Kamer leden. Advertentie het oudsthet vertrouwdst de pieken in het gasverbruik te kun nen opvangen. De kosten van zulk een installatie bedragen 150.000,- en de bij komende kosten 35.000,-. B. en W. verzoeken de raad dit bedrag te willen voteren. Ook zijn onderhandelingen gaande met de Hoogovens om de door deze geleverde hoeveelheid gas te ver hogen van 40.000 tot 60.000 kubieke me- ter per dag. Voorts vragen B. en W. de raad om 155.000,- om een toonfrequent-afstand- besturing te kunnen aanschaffen, die vanuit een centraal punt de elektrische straatverlichting kan in- en uitschake len, die op een ander telwerk kan om schakelen bij elektriciteitsmeter voor meervoudige tarieven en die zorgt voor het in- en uitschakelen van nacht- stroom-heetwaterr eservoirsInvoering van dit systeem geeft ook tijdsbespa ring, hetgeen vooral bij het huidige te kort aan arbeidskrachten van belang is. Het kan gebruikt worden bij het oproepen van brandweerlieden, politie mannen en B.B.-personeel. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor meer elekriciteit in te kopen van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Tijdens de wintermaan den kan de Haarlemse centrale niet meer voorzien in de maximale behoefte. Uitbreiding van de bestaande of bouw van een nieuwe centrale zou de gemeen te veel duurder komen te staan, terwij] de grotere capaciteit in de jaren 1973 of 1983 toch weer onvoldoende zou wor den. De eigen elektriciteitsproduktie zal geleidelijk worden ingekrompen, terwijl de bestaande stroomlevering gehand haafd zal blijven. Uit alle delen van het land zijn don derdagavond in Overveen artsen, tand artsen, officieren en reserve-officieren van de Koninklijke Nederlandse Mari ne bijeengekomen om afscheid te ne men van schout bij nacht P. C. Broek hoff, die de dienst verlaat en zijn func tie van chef geneeskundige dienst zee macht Nederland zal neerleggen. Hij vervulde deze functie sinds 1946. Op de bijeenkomst sprak o.m. overste J. Hoekstra, chef tandheelkundige dienst der Koninklijke Marine. Hij ge tuigde van de enorme stuwkracht van de schout bij nacht bij de opbouw van de marine en van de sympathie die er bij de zeemacht heerst voor de mens Broekhoff. De schout bij nacht bracht in een dankwoord naar voren, dat in 1945 is begonnen met de opbouw van de nieuwe en daadwerkelijke marine. Binnen niet al te lange tijd, aldus spreker, kan de aanbesteding worden verwacht van het nieuwe marine hos pitaal, dat op het landgoed Eikenbode in Heemstede zal* verrijzen. Opvolger van schout bij nacht Broek hoff wordt met ingang van 1 april de tijdelijke commandeur W. A. Bor- geld, die de laatste jaren souschef van de geneeskundige dienst van de Kon. Marine was. De procureur-generaal te Amsterdam is niet in cassatie gegaan van de arres ten, die het Hof 22 maart j.l. heeft ge wezen ten aanzien van mevr. G. L. van M. de ex-pleegmoeder van Anneke haar zuster E. M. van M. en de verte genwoordiger C. B. De beide dames werden bij verstek tot lagere straffen veroordeeld dan de rechtbank hen had opgelegd. De besturen van de drie samenwer kende organisaties van sigarenwinke liers te Haarlem hebben in een uitvoe rige circulaire hun mening naar voren gebracht omtrent de kwestie „wel of geen sigarettenautomaat in Haarlem". Zij wijzen er nog eens op, dat, toen destijds (in de dertiger jaren) gebleken was, dat de Haarlemse sigarenwinke liers voor het merendeel tegen het ge bruik van automaten waren, die win keliers met de onderwijzersbonden de gemeenteraad verzocht hebben de siga rettenautomaat te verbieden. Men wil de daarmee het verbod van verkoop van tabaksartikelen aan kinderen be neden 16 jaar effectief houden. De win keliers waren toen van mening, dat dit sociaal belang niet verwaarloosd moest worden. Nadrukkelijk wordt thans in de circu laire gesteld, dat het beoogde doel be reikt is en „dat door kinderen beneden kenbaar de 16-jarige leeftijd in onze stad praktisch, niet gerookt wordt." In de circulaire wordt voorts opge merkt, dat inderdaad in steden als Am sterdam, Den Haag en Rotterdam wel automaten zijn, maar „in welk opzicht zou men Haarlem met voornoemde plaatsen willen vergelijken? Als uit- gaansplaats? Ons inziens in geen enkel opzicht!" Het is en blijft zo gaat de circu laire voort altijd nog zo, dat het ge bruik van automaten inwerkt op het ge mak van het rokend publiek. Het be tekent slechts een verschuiving van de koopgelegenheid naar latere uren. Voorts wordt gesteld, dat de automa- tenbezitter parasiteert op de onmacht var zijn naaste collega's, die zich de weelde van een duur instrument niet kunnen veroorloven. Wat zou er van een grotere verkoop terecht komen, w-.nneer iedere winkelier met zo'n in strument voor zijn gevel prijkte? Het enig resultaat zou dan zijn, dat de win kelsluitingsverordening een paskwil zou worden. Concurrentie moet blijven be staan, maar dan in sortering, service enzovoort. In de circulaire komt men tot de conclusie, dat de kwestie alleen van belang is voor de handelaren in auto maten, voor wie in Haarlem een groot terrein braak ligt. „Het gaat hun al leen om de verdiensten op de verkoop van die automaten. Maar van wie krijgt de winkelier het door hem geïncesteer- de kapitaal terug? Niet van het publiek, BIOSCOPEN CINEMA PALACE: „De zoon van Sindbad" afgek. Ma. 10 en 11.30: „De koninklijke reis naar de West", a. 1. FRANS HALS: tot en met ma.:: „Piraten van Tripolls", 14 j. Van di. tot en met do.: ..Begeerte en plicht", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om acht uur. UDO: „Thé Lady and the Tramp", a. L Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo -ochtend 11 uur: „Ivanhoe", 14 jaar. LUXOR: „Zes vrouwen en een man", 14 j. Tijden: 2, 7 en 9.15. Zo. en ma.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: Za. tot en met do.: „Leven in de brouwerij", a. 1. Tijden: za. 2.30, 7 en 9.13. zo. en ma. 2. 4.15, 7 en 9.15. Goede Vrijdag gesloten. Di. 8.15. REMBRANDT: „De vrolijke vagebond", aJ. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met ma.: „De robijnen van de Birma-Prins", 14 jaar. Van di. tot en met do.: „Tarzan en de Wazuri-diamanten", 14 jr. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.13, 7 en 9.15. STUDIO: In de avondvoorst, om 7 en 9.15 uur: ..From here to eternity", volw. Om 11 uur voorm. en 2.15: „Hansel en Gretel", a. 1. TONEEL Zaterdag 31 maart: De Nederlandse Co- medie met „De Koppelaarster" van Thorn ton Wilder, die op oude gegevens een klucht heeft geschreven met alle beproefde ingre diënten van bullebakkige ooms, lieve nichtjes, persoonsverwisselin'gen, enz. In prettige vaart gespeeld door o.a. Jacq. RoyaardsSandberg. Mary Dresselhuys, Mi mi Boesnach, Joan Remmelts en Onno Mo lenkamp. 8 uur. Zondag 1 april: De Nederlandse Comedle met „De Koppelaarster", 8 uur. Maandag 2 april: De Nederlandse Come- die met „Van de brug af gezien". Ko van Dijk speelt eer. grootse rol in dit met tref fende directheid geschreven, menselijk dra ma van Arthur Miller. Met o.a. Mimi Boes nach. Sigrid Koetse, Frans 't Hoen, Ram ses Shoffy. Niet voor kinderoren, 8 uur. MINERVA: Woensdag 4 en donderdag 5 april: Toneel voorstellingen ten bate van het erefonds voor oud-verpleegsters. Gespeeld door dok toren en verplegend oersoheel van het Eli sabeths Gasthuis te Haarlem, 8.15 u. Dinsdag 3 april: Leids Kindertoneel met de wereldreis van „Bulletje en Bonestaak", 2 uur. Woensdag 4 april: Jeugdkoor „Inter Nos". Concert o. 1. v. Jan Booda, 8 uur. Maandag 2 april: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 15.30 16.30 uur. Donderdag 5 april: Orgelconcert van 15 16 uur. Vrijdag 6 april: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 1.30— 12.30 uur. Concertgebouw: Maandag 2 april, 13.30 u.: Landen-gymnastiekwedstrijd tussen Neder land en Denemarken. Om 8 uur: Bonte avond m.m.v. o.a. Eddy Christiani, de Spel brekers, de Drie Jacksons en Mieke Tel- kamp. Vleeshal. Van 1 april tot 31 mei dag. van 201 uur, za. tot 2 uur; Café Mozart. Ge legenheid tot dansen in sfeervolle omge ving. Vishal: Van 2 april af elke avond voorst, van het marionettentheater Vermeire- Boschma, 20.30 u. In de paasvakantie en daarna op Woensdag- en zondagmiddagen kindervoorstellingen om 14.30 en 16 uur. Geen voorst, op 30 april, 4 en 5 mei en de zaterdagen 28 april en 12 mei. Tinholthuls: Vrijburgiaan 17. Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur. behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953 Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a Ge opend van 10—17 uur: zo van 13—16 u Huis van Looy: werken van mevr. Jo KruydenBouman, tot en met 22 april, geopend 1012.30, van 13.3016 uur en zo. van 14—16 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19 en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Geopend van 1117 uur behalve maandag, de eer ste zondag van de maand van 1315 u. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten, w.o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend vanaf 1 april van 1017 uur, zo. van 1317 uur; tevens van 1 april tot en met 15 mei van "13022.30 uur. dat geen cent méér betaalt voor een pakje uit een automaat. Dat het pu bliek via de automaten meer zal gaan kopen en dus ook roken, achten wij uitgesloten," aldus de stellers van de circulaire. En zij vervolgen: „Zij, die een auto maat aanschaffen, lijden verlies door dat zij het door hun geïnvesteerde ka pitaal grotendeels moeten afschrijven. Zij, die geen automaat aanschaffen, lij den verlies door achteruitgang van hun omzetten. Het totale verlies komt te recht in de zakken van de automaten handelaren." De besturen menen verder, dat de automaten ook niet in een behoefte voorzien, omdat er een tekort aan ver koopuren is, dat tekort bestaat niet. Tenslotte voelen de protestants-christe lijke sigarenwinkeliers bij invoering van de automaten zich gedupeerd. Naar hun geweten kunnen zij op zondag geen automaat exploiteren, maar dan zijn zij de dupe van hun anders denkende col lega's. Van ,,'n Winkelier" ontving de redac tie de volgende opmerking naar aan leiding van het advies, dat de heer P. J. Schoen over de automatenkwestie naar B. en W. van Haarlem heeft ge zonden. „Uit economisch standpunt verzetten de organisaties zich tegen opheffing van het automaten verbod. Maar ik wil hier openlijk vragen, waarom verzet ten de organisaties zich haast tegen elk voorstel, waardoor de verkoop ver hoogd zou kunnen worden? Dinsdag middag sluiten. Niet langer open in de bloementijd. Sluiten tijdens vreemde- lingenbezoek. Ziet u maar naar het re sultaat van de enquête. De heer Schoen schrijft dat 30 pet van de totale omzet buiten de winkels om verkocht wordt. Maar van deze 30 pet zouden de heren winkeliers zeker 10 pet terug krijgen wanneer zij hun zaken ook op dinsdag middag en andere geschikte gelegenhe den open lieten, ook de heer P. Schoen. Ten tweede zouden van gemeentewege gunstige faciliteiten gegeven kunnen worden betreffende sluiting. Ziet u maar eens naar Zandvoort. Met cijfers kan ik aantonen, hoe in de periode van Haarlem Bloemenstad, de avond ver koop was van 7 uur tot 10 uur. Dit was in het geheel niet mis. En moest men in die tijd zoveel vrije tijd missen, als men toch thuis zat? Maar tegen een eventuele langere openstelling komen wederom de organisaties in het geweer, niet van personeelszijde, maar de win keliers zelf. Over deze materie zal nog heel lang en veel gepraat worden, maar tot een oplossing komen doet het. Daar zullen B. en W. voor moeten zorgen." Advertentie Kapel O.L. Vrouw van Haarlem (vroegere toestand) „MAAKT DE HEILIGDOMMEN, DIE AAN DE MOEDER VAN GOD ZIJN TOEGEWIJD, BETER BEKEND Dit schreef in 1954 Mgr. Traglia, de voorzitter van het Comité voor het Mariajaar. Aan het begin van de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeente raad van Heemstede heeft de fractie voorzitter van de KVP, de heer Ver hoeven, enkele hartelijke woorden ge sproken tot burgemeester A. G. A. van Rappard, die sinds kort hersteld is van een vrij ernstig ongeval dat hem tijdens de Friese elfstedentocht was overko men. Burgemeester v. Rappard zei bij zonder erkentelijk te zijn jegens de veie bewijzen van belangstelling die hij tij dens zijn ziekte van verschillende raads leden had ontvangen. In vrij snel tempo wijdde de raad zich daarna aan de agenda. Het voor stel om aan straten in de buurtschap De Glip namen van Nederlandse staats lieden te geven, vond algemene waar dering en instemming. De heer Zeelen- berg (VVD) merkte op dat het niet juist was dat bij sommige namen de titela- tuur en de voorletters waren weggela ten De heren v. Tienhoven en Wibaut kwamen volgens hem niet aanmerking voor een straat omdat hun nationale faam niet zo bijzonder groot zou zijn geweest. Burgemeester v. Rappard bracht in het midden dat de heer Wi baut destijds deel uitmaakte van de Eerste Kamer en dat de heer v. Tien hoven omstreeks de eeuwwisseling com missaris der koningin in Noord-Holland is geweest. De heer v. Bruggen (PC) vond in het voorstel van het college aanleiding de Nederlandse parlemen taire geschiedenis van de vorige eeuw uit de doeken te doen en noemde hen Advertentie behoeft niet duur te mits gekocht bij zijn, Gen. Plaktafels beschikbaar. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 e door de traditie en stuwende ueiding van George Robert ge vormde jaarlijkse uitvoering van de Matthaus Passion van J. S. Bach, door de Haarlemse Christelijke Orato- riumvereniging, heeft langzamerhand grote gestalte gekregen. We zijn ons dit gedurende de uitvoering van Woensdagavond in het Concertgebouw meermalen bewust geworden. In hoofd zaak slaat dit op de koorgedeelten, die op sommige plaatsen sublieme hoogten bereikten. Viel ons vorig jaar reeds de verhevenheid op in de behandeling der koralen, dit jaar schonken ze grote ont roering. George Robert wist hierin met zijn koor tot een zuivere graad van gecultiveerde koorzang te komen. Het deed ons iets; dit was de muziek uit het hart tot andere harten brengen. De vrouwenstemmen klonken zuiver als kristal, de mannenstemmen beheerst en ingehouden, en beide partijen lieten vooral het uitdrukkingselement tot zijn recht komen. Ook de overige koorge deelten, zoals de „turbae". met hun felle en dramatische inslag, verkregen in het polyphone stemmenweefsel een grote helderheid in stemvoering. Ook hieraan was te merken, dat er gepro fiteerd werd van het jarenlange groei- groces. Maat en ritme, zoals die door -eorge Robert waren bedoeld, klonken op een kleine uitzondering na aan het begin van de passie, duidelijk en vast. Bijzonder opvallend was het verzorgde en meermalen zeer mooi klinkende spel van het begeleidend Noordhollands Philharmonisch orkest. In het bijzon der waren het de strijkers die uitmunt ten door die zekere, niet goed te defi niëren klank, die warmte en mildheid uitstraalt. Het knapenkoor, ingestudeerd onder leiding van Tom de Vries, zong beschaafd en even beheerst als het gro te koor de koralen in het openings- en slotkoor van het eerste deel. Van de solisten was Han le Fèvre wederom de bedreven evangelist en het best in de meer lyrische ontboezemingen. Wan neer hij dramatisch en feller gaat wor den, verliest zijn stem de charme en wordt dan scherp en geforceerd. Rom Kalma gaf een doorvoelde en fraai ge zongen Christus-partij, hoewel hij aan het begin van de avond met de hoogte had te kampen. De kleine partijen la gen in handen van de bas Arie de Rijk, die dit precies zó deed, als men zich dat wensen zou. De aria's werden ge zongen door de sopraan Heieen Ver- kley en de alt Wilhelmina Matthès. Eerstgenoemde beschikt over fraaie stemmiddelen, maar wist ons toch niet in vervoering te brengen. Er zal nog een innerlijke groei bij haar plaats moeten vinden, wil zij haar interpre tatie gelijke tred laten houden met haar mooie stem. Wilhelmina Matthès heeft dit wel, getuige haar intelligente voordracht in de vele aria's. Henk Meyer deed uitstekend werk in de moeilijke tenor-aria's. Vooral in de aria „Geduld" heeft hij bewezen tot uitstekende dingen in staat te zijn. De bas Hans van der Leeuw heeft een mooie stem, maar miste nog de muzi kale stuwing in de vertolking zijner aria's. Verder dient hij het zuivere ritme-gevoel aan te kweken De orga nist Piet Halsema begeleidde o.m. de recitatieven van de evangelist. Hij deed dit accuraat en soms origineel, zoals in het recitatief „Und siehe da, der Vor- hang im tempel". Grote lof voor de dirigent George Robert. Het was een meesterlijke uit voering, die grote indruk heeft gemaakt. verstandig dat geen namen van thans nog in leven zijde Nederlandse politi ci waren gekozen al gunde hij het na geslacht best een Willem Dreesstraat in Heemstede. Burgemeester v. Rappard zei over dit punt geen discussie verwacht te heb ben. Hij had er geen bezwaar tegen dat alsnog de titelatuur en de voorletters aan sommige namen zouden worden toe gevoegd. Zonder stemming aanvaard de raad het voorstel. Over de voortvarendheid van de Ne derlandse Spoorwegen inzake de opho ging van de spoorDaan nabij de Zand- voortselaan was de heer Verspoor (PvdA) bijzonder goed te spreken. Hij was blij dat het college nog op het laatste moment enkele wijzigingen in het voor gestelde viaductplan had kunnen aan brengen. De heer Kooijmans (PC) meen de dat het nodig was dat tegelijk met het viaduct een luchtbrug voor voetgan gers gebouwd zou worden en de heer Scheer (VVD) ging zelfs zover de wet houder te vragen onmiddellijk contact met de directie van de Spoorwegen over deze kwestie op.te nemen. De heer Verhoeven zag de toestand nog niet zo ernstig in terwijl de heren v. Bruggen en Zeelenberg de nadruk legden op de veranderde verkeerssituatie die ont staan zal wanneer de tunnel gereed is. Zij drongen er bij de betrokken wethou der op aan maatregelen in overweging te nemen, hetgeen wethouder v. Lent (KVP) toezegde. Het voorstel over de vakantieuitke ring aan het gemeentepersoneel werd van de agenda afgevoerd omdat de mi nister van binnenlandse zaken de ge meentebesturen onlangs een circulaire heeft doen toekomen waarin aangaande deze materie nieuwe richtlijnen worden gegeven. Het gemeentepersoneel zal in mei reeds de eenmalige drie procent uitkering ontvangen. In de commissies voor onderwijs, volkshuisvesting en sociale zaken werd met algemene stemmen mevr. H. v. d. Meulen-Houber benoemd. De overige punten van de agenda en de rondvraag leverden niet veel stof tot discussie op. Van het Telefoondistrict Haarlem ont vingen wij de mededeling, dat de num merwijziging in een deel van Heem stede ingaat op 10, 11 en 12 april. De nieuwe nummers zijn reeds in de kor telings verschenen nieuwe uitgave van de telefoongids voor Haarlem en omstre ken opgenomen achter de thans bestaan de nummers. Het gebied waarbinnen de wijziging plaats yindt wordt begrensd door de straten: P. C. Boutsenkade, Alberdingk Thijmlaan, Herenweg vanaf nr. 135 tot Herenweg 219 Zandvoortselaan zuidzijde vanaf Leidsevaart tot Herenweg, Zand voortselaan noordzijde vanaf de Heren weg tot aan perceel 32 van de Zand voortselaan, Laan v. Bloemenhoven even zijde, laan van Rozenburg van perceel 21 tot Herenweg en van perceel 2 tot 32. Kennemers te Beverwijk spelen op tweede Paasdag in Den Helder, een vriendschappelijke wedstrijd tegen H. R.C. Advertentie Het wereldmerk, in goud - goud op staal - geheel staal. Een keurcollectie vindt U vanaf heden bij de kleine zaak met de grootste keuze Tel. 20094 - Grote Houtstraat 49 Er is een nieuw record gevestigd in de schoolvoetbalhistorie. Kwam de St.- Jeroenschool uit de Overtonstraat woensdag met een daverende 200 overwinning uit de bus, gisteren sloeg de Kon. Wilhelminaschool deze cijfers overtuigend. Zjj behaalde een 25—0 zege op de Prins Bernhardschool in de zelfde D. afdeling. De uitslag is waar schijnlijk een record in de 25 jaar dat de schoolvoetbal in Haarlem rolt. De oorzaak voor het grote krachts verschil tussen de ploegen in de lagere afdelingen is kennelijk het gebrek aan training van de jongens. De vorst is hier debet aan, want drie weken voor de wedstrijden begonnen, waren de vel den onbespeelbaar. De D. afdeling is de meest spectaculairj van de vijf groe pen. Uitslagen als 20—0, 250, 12—2, 110 en 101 zijn reeds genoteerd. In de C. afdeling is het programma gis teren ook voor een deel afgewerkt. De vier wedstrijden gaven kleine cijfers en een gelijkspel. Gelijke spelen blijken erg duur te zijn. Er wordt meer dan ooit gescoord, wat het toernooi zeker niet onaantrekkelijk maakt. De uitslagen luiden: Afdeling C: A, H. Gerhardschool 3 H.B.S. A 2 0—0; (A, H. Gerh. Sch. wint), H.B.S.B. 3 - Th. M. Ketelaar- schóól 2 4—1; L. de Colignyschool - Lorentzlyceum 2 20; Hildebrand- school 2 - Hartenlustschool 3 10. Afdeling D: Coornhertlyceum 1—2e. Centr. School 2 10—1; Pr. Bernhard- school 3 - H.B.S.B. 5 4—2; H.B.S. A. 3 - Sted. Gymnasium 00; (Sted. gymn. wint)Hartenlustschool 4 - Bronstee- school 12; KI. de Vriesschool 3 - Pr. Ireneschool 2 2—1; Th. M. Ketelaar- school 3 - Marnix van St.-Aldegondely- ceum 3 31; Lorentzlyceum 3 - H.B.S. Op 13, 20, 27 april en 8 mei zullen folkloristische dansgroepen in Haarlem komen en wel des avonds om 19.30 uur op de Grote Markt en tussen 20 en 22 uur op de binnenhof van het met kaar sen verlichte Frans Halsmuseum. Het programma luidt als volgt: vrij dag 13 april: Folkloristische dansgroep „Twente"; vrijdag 20 april: „De Klep perman van Elleven" uit Laren (N.H.5; vrijdag 27 april: „De Schermer Dan sers" uit Stompetoren (N.H.); dinsdag 8 mei: Oud West Friese Dansgroep uit Wijdenes. Vanwege de Goede Week en de Paas dagen was het dit jaar onmogelijk om een officiële opening van het seizoen vast te stellen. De bijzondere avondopenstelling van het Haarlemse Frans Halsmuseum zal dit jaar aanvangen op le Paasdag om half negen 's avonds. Zoals op andere jaren zal het oude gebouw worden be schenen met flood-light; de binnenhof zal worden versierd met bloemen. Het oude interieur en de stijlkamers zijn met kaarsen verlicht. De schuttersstukken van Frans Hals zijn van een nieuwe belichting voorzien, terwijl bij deze gelegenheid de gereorga niseerde zuidelijke vleugel en gang voor het publiek worden opengesteld. Op de binnenplaats en in één van de stijlka mers zal oude muziek (Bach, Haydn, Mozart, Scarlatti, enz.) ten gehore wor den gebracht. Het Frans Halsmuseum is vanaf 1 april tot 1 October op werkdagen geopend van 10 tot 17 uur; op zondagen van 13 tot 17 uur. Het is niet de eerste keer dat de Haar lemse Brandweer een aantal verkenners heeft opgeleid voor het insigne brand weerman. De jongens hebben steeds veel animo om voor dit insigne, dat zo uitstekend past in de training van de verkenner te oefenen. En de Haar lemse Brandweer is steeds weer op nieuw bereid om deze training in theo rie en praktijk ter hand te nemen. Zo zijn nu weer de heren v. d. Berg en Drenth vele avonden bezig geweest om 24 jongens te oefenenen én woens dagavond was het grote moment aan gebroken dat deze hun proeven van be kwaamheid moesten afleggen. De heren Brouwer en Pollé hebben ze geducht aan de tand gevoeld en het resultaat was verheugend. Alle 24 verkenners, van verschillende groepen in de staa, konden het bewijs voor het insigne in ontvangst nemen. Ze waren met wei nig enthousiast en met een handdruk bedankten ze instructeurs en beoorde- De organisatie van de training was in handen van hopman Bilars. De districtscommissaris was bij de uitreiking van de certificaten aanwe zig, felicteerde de jongens met het be haalde succes en dankte bijzonder de Haarlemse Brandweer voor de verleen de medewerking. Advertentie alle modellen vanaf 145.80 GEBOREN: D. Walkeuter-Koning, z.; S. van Koppenhagen-Dekker, z.: W. A. H. Verbrugh-Leferink, z.; E. E. Verboom-Jansen, d.; C. M. van Doorn- Franssen, d.; J. Buurman-Raven, d.; M. G. de Ruyter-Van Espelo, d.; T. ter Voort-Huisman, d.; J. van de Wetering- Van Bogget, d.; M. van Til-Van Cra- nenburgh, d.; J. C. Scholte-Van Zan ten, d. GETROUWD: W. Bosch en P. Th. van der Helm; J. B. Houtkamp en H. Drejjer; G. A. Hulsegge en J. M. de Jager; P. Maerten en M. M. W. Roos; B. Keur en A. Tempelman; J. Hans en A. D. Meuring. OVERLEDEN: M. Eleveld, 62 jr, dr. Leydsstraat; J. van der Werff, 87 jr., Marnixstraat; C. der Kinderen, 76 jr., De Clercqstraat; D. van Noort, 57 jr., Kamperlaan; A. Besemer-Schot, 79 jr., Schotersingel; P. de Vries-Stolk, 53 jr., Kerklaan; M. Rjjgersveer-Jonk, 78 jr., Van Wassenaerstraat; E. A. Hooft-Van Doorsyelaar, 55 jr., Bet je Wolffstraat; L. M. van Heusden, 76 jr., Emmakade; W. M. de Haan-Van Egmond, 69 jr., Vergierdeweg; J. Chr. van Es-Schell, 62 jr. Spaarndamseweg; H. A. Bom- Strooker, 76 jr., J. F. Helmersstraat; A. E. Verhoogd-Anink, 83 jr., Leidse vaart. B. 7 110; Pr. Bernhardschool 2 - Kon. Wilhelminaschool 2 025; A. H. Ger hardschool 4 - Hildebrandschool 3 13; Chr. Lyceum 2 - 1ste Centrale School 2 03; Lorentzlyceum 5 - 2de Centrale School 1 011; Chr. Dreefschool 1 - Coornhertlyceum 3 90; Lorentzly ceum 4 - H.B.S.B. 6 01; Coornhertly ceum 2 - L. de Colignyschool 2 05; le Centrale School vrij. Afdeling E: Marnixschool - Fuhrop- school 1—3; Anslijnschool - Linnaeus- school 06; Theo Thjjssenschool - Pr. Hendrikschool 2 13; Nassauschool 2 - Floraschool 02; Crayenesterschool - Weth. Westerveldschoo1 40; Chr. Dreefschool - Julianaschool 116; Mr. J. H. Thielschool - Jul. v. Stolberg- school 11 (Jul. v. Stolb. sch. wint); Linschotenschool - Bos en Hovenschool 14; Van Zeggelenschool 2 - Teyler- school 31; Aenaer Mackayschool - Vondelschool 01; Elout van Soeter- woudeschool - Dr. Huëtschool 19; Pr. Marijkschool - Pr. Margrietschool 04; J. P. Coenschool - Pr. Hendrikschool 04; P. H. van de Leijschool - Prin- senschool 21; Van Zeggelenschool - Kon. Emmaschool 2 - 12; Noorder- school - Chr. Huygensschool 04Frans Halsschool - Lorentzschool 20; Jan Gijzenschool - Haarl. Montessorischool 43; Bornwaterschool - Kon. Emma school 51; Noorderschool 2 - Kon. Wilhelminaschool (O'veen) 04. W. de Zwjjgerschool - Dreefschool (Heemstede) 14; Nassauschool - Bea- trixschool 21; Voorwegschool Vrij. Gis teren gaven wij reeds het programma voor morgen wat de B. en C. afdeling betreft. De a.-teams komen eerst dins dag in het strijdperk, terwijl dan ook de E-ers weer aan de beurt zijn. In afdeling D. luidt het programma voor morgen; Verliezersafdellng. R.K.V.G.L.O. 2 - Mendelcollege 8 (10.30 Tybb)Triniteitslyceum 5 - 2e Centrale School 2 (10.30 ijbb); H.B.S.B. 5 - H.B.S.A. 3. (9.15 Tybb); Hartenlustschool 4 - Pr. Ireneschool 2 (9.15 Tybb); Marnix v. St. Aldegonde- lyceum 3 - H.B.S.B. 7 (9.15 Noorder sportpark. Winnaarsafdeling. R.K. Ulo 5 - St. Henricusschool 8 (10.30 Noordersportpark); St. Jeroen- school 4 - Coornhertlyceum 1 (9.15 Schalkw. weg)Pr. Bernhardschool 3 - Sted. gymnasium (9.15 Schalkw. weg); Bronsteeschool - KI. de Vriesschool 3 (9.15 Edo)Th. M. Ketelaarschool 3 - Lorentzlyceum 3 (10.30 Edo)Kon. Wil helminaschool 2 - le Centrale School I (9.15 Haarlem). Bij gelegenheid van zijn gouden jubi leum heeft het N.V.V., behalve de op dracht aan Max de Haas tot het maken van een film, welke onder de titel de Gouden Oogst verschenen is, bovendien aan de heer Jan D. Voskuil verzocht een boekje samen te stellen over de arbeid als onderwerp in de beeldende kunst. Het N.V.V. getuigt hiermee dat het zijn taak verder uitstrekt dan tot de economische belangen van zijn le den. De kunst is in deze beperking wel zeer geëngageerd maar haar rela tie tot de arbeid verleent zin aan de uitgave van een boekje over kunst door een standsorganisatie. De schrijver er van, Jan D. Voskuil, een in Haarlem woonachtig kunstjour nalist, is medewerker aan „De stem van de arbeid", het gezinsblad van het N.V.V. De samensteller heeft geen historisch overzicht van zijn onderwerp willen ge ven alhoewel dit zeer wel mogelijk ge weest ware; hij heeft zich beperkt tot een keuze uit de voortbrengselen van Nederlandse schilders uit of omtrent de halve eeuw waarin het N.V.V. bestaat. In zijn keuze heeft hij een voorkeur getoond voor de traditionele richtingen in de schilderkunst. De beschrijving die de reproducties begeleiden zijn instruc tief en ter zake kundig. De uitgave is typografisch fraai verzorgd. Eerste Faasdag is de heer A. Th. d'Herripon veertig jaar in dienst bij de N.Z.H.V.M. te Haarlem. Des morgens II uur zal hij door de directie te zijnen huize aan de Zonnebloemstraat worden gehuldigd. De heer d'Herripon trad 1 april 1916 te Voorburg als klerk in functie bij de N.Z.H. Aan het begin van zijn loopbaan was hij enige jaren te Velsen werkzaam bij de oude stoomtramlijn Haarlem- Alkmaar. In 1923 keerde hij terug naar Voorburg en eerst in 1940 kwam hij naar Haarlem, waar hij belast werd met de regeling van de dienst van het bui ten dienstpersoneelDe heer d'Herripon is thans chef de bureau met de persoon lijke titel chef vervoerskantoor Haar lem (tram). Een wielrijder reed in de richting Hoofddorp op de Cruquiusweg te Heem stede. Toen hij bij het oversteken geen voorrang verleende aan een motorrijder, werd hij aangereden. De motorrijder, de 30-jarige J. v. d. W., klaagde over hoofdpijn. De Heemsteedse politie maakte procesverbaal op. Op de Herenweg te Heemstede nabij de Kerklaan is de 15-jarige B.S. uit Heemstede met zijn fiets tegen een ge parkeerde auto gereden. Met een ge broken sleutelbeen moest hij naar da Mariastichting in Haarlem worden over gebracht. Op het terrein van een in aanbouw zijnde woning is gisteren de 42-jarige metselaar H.B. uit Lisse gevallen. Hij kwam op een betonnen vloer terecht. Per auto werd hij naar huis vervoerd. Hij heeft een lichte hersenschudding op gelopen. In de tweede klas amateurs is inge last de wedstrijd HFC-Schoten welke zaterdagmiddag om half vijf op het HFC-terrein wordt gespeeld. anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecotl Copper Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 28/3 80% 163% 76% 63% 47% 136% 90% 48% 48% 94% 80% 56% 121% 45% 58% 29/3 79% 163% 75% 63% 46% 138% 90% 48% 48% 953% (9% 56% 121% 48

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2