Nederlander uit Vreemdelingen legioen gedrost 65 dagen als verstekeling op De Zeven Provinciën Hengelsport in troebel water 4 Blijvend nieuw! Vrijheden van de student izes Anti-Stalinisme en kerkvervolging Terug naar de opvattingen van Lenin KEBS-I WENNEKER Papieren legers? Moord betekent levenslang Acr Lingus bestelt vier Friendships DOETINCHEMSE MOORDZAAK IN HOGER BEROEP Psychiatrisch ondersoek van verdachte Zweden danken redders Studentenraad formuleert een aantal wenselijkheden yos nu 0fi 4 voor Osservatore Romano over: LIKEUR KERSENBONBONS Sovjetblad boos op gelovige jeugd SllSMl SfMe'A«gï„mve£: o» VRIJDAG 30 MAART 1956 PAGINA 3 Akademie van Weten schappen Prof. dr. B. A. van Gronin gen algemeen voorzitter Knoeierijen bij de R.E.T. berecht Nederlandse componiste krijgt Franse onderscheiding Van dag lot dag wordt de onveranderlijk zuivere kwaliteit van HUNTER King Size streng bewaakt. Iedere dag opnieuw stijgt daarom het millioenen- aantal critische rokers, dat de voorkeur blijft geven aan: f5000 voor K.N.Z.H.R.M. Hotelboeking via de telex Vice-admiraal De Booy in hoofddirectie Verolme Gezondheidszorg Aspirin Financiële hulp Studievoorlichting MMM OUDE GEN EVER door EWOIIT SPEELMAN In de toekomst TASJE MET f 16.800 GEfVONDEN Samenwerking bij de loonpolitiek Twaalf mensen dakloos door brand Een legionair van het Vreemdelingen- vonden, die daarna om asyl verzochten, legioen van oorspronkelijk Nederlandse Aangezien het hier ging om Nederland- j a O O A i1 V C* O O AOA /I a #3 m «3 m nationaliteit is er 23 januari in ge slaagd in Oran aan boord te komen van de Nederlandse kruiser De Zeven Provinciën, die deel uitmaakt van het smaldeel 5, dat een tocht door de Mid dellandse Zee had gemaakt. Hij heeft zich op de kruiser 63 dagen als verste keling verborgen weten te houden tus sen de 900 koppen die het schip beman nen. De jongeman is dinsdag bij aan komst in Rotterdam tegelijk met de an dere opvarenden ongemerkt van boord gegaan. Hij was zo vol van dit avon tuur dat hij aan een verslaggever van een krant zijn verhaal deed. Daardoor kwam de buitenwereld op de hoogte van dit sterke staaltje. Verscheidene opvarenden van De Ze ven Provinciën hebben de jongeman ge holpen zich verborgen te houden en hem ook voedsel verstrekt. Daar voor het begin van de reis ongeveer 450 nieu we schepelingen aan boord waren ge plaatst is het, zo deelt de koninklijke marine mede, mogelijk geweest, dat de verstekeling die zeeman van origine en later militair was en bovendien door zijn helpers in matrozenuniform was gestoken ongemerkt een enkele maal 's nachts aan dek kwam. De comman dant van De Zeven Provinciën zal ter zake disciplinaire maatregelen nemen. Er zijn op het smaldeel, direct na het vertrek uit Oran, twee andere de serteurs (niet van Nederlandse origi ne) uit het Vreemdelingenlegioen ge- De P.v.d.A. wil na de verkiezin gen de grootste partij in ons land worden. Dat is haar goed recht, na melijk om dat te willen. De K.V.P. is de grootste partij en hoopt dat te blijven. Als een middel om het gestelde doel te bereiken, heeft het partij-orgaan van de P.v.d.A. „Het Vrije Volk" een oproep van het be stuur van de P.v.d.A. gepubliceerd onder de kop „Nu moet u kiezen voor een eerlijke politiek". In deze oproep richt het bestuur zich speci aal tot de communisten. Na ver klaard te hebben, dat het monster Stalin niet alleen alle schuld draagt voor de bloedige terreur, die in Rusland jarenlang werd uitgeoefend, en dat de leugenachtige legende van zijn genialiteit door zijn medewer kers, die hem thans verguizen, werd nescfaJ>en> trekt het bestuur van de P.v.d.A. de zeer juiste conclusie, dat de communistische partij in Sovjet- Rusland i-n meerdere mate schuldig is dan Stalin, omdat de communis tische partij dit alles mogelijk maak te. „Het communisme, verklarend dat zijn meest verheerlijkte leider een monster was, verklaart zichzelf tot een monsters voortbrengend, monsters vergodend, monsterachtig systeem", aldus het bestuur van de P.v.d.A. En dan volgt een aansporing aan de communisten van Nederland om met dit systeem te breken. „Gij moetaldus gaat deze met de por tretten van Stalin, Khroesjtsjev, Boelgamn Mikojan en Malenkov ge- illustreerde oproep van het bestuur van de P.v.d.A. verder, „dit hier in Nederland vooral ook daarom doen, omdat het communisme iedere machtsvorming van de vrije demo- cratische, progressieve, constructieve arbeidersbeweging in de weg staat Die beweging is alleen belichaamd, in de Partij van de Arbeid. A.ls bij de komende verkiezingen die partij de sterkste in het land wordt, dan is de weg open voor een politiek van welvaart en opbouw. Indien een an dere Partij zo sterk wordt. dat zij haar stempel drukt op de komende regeringdan betekent dat: een ver mindering van de volksinvloed op de politiek voor de volgende vier jaren. Iedere stem op de communis tische partij is een stem, die de groei van de Partij van de Arbeid tot de sterkste partij in Nederland be- l mmert. Iedere stem op de C.P.N. is een stem, die indirect de kan sen versterkt dat Romme als over winnaar uit de strijd te voorschijn komt En wat Romme voor het bestuur van de P.v.d.A. betekent, wordt duidelijk door deze tot de communisten gerichte zinsnede: Gij moet begrijpen, dat het stemmen op de C.P.N. indirect een stemmen is op het conservatisme in Nederland". En dat beweert het bestuur van de Partij, die sinds de oorlog met Romme en de K.V.P. heeft samengewerkt, een regeringscoalitie heeft gevormd, en alleen door de onmisbare steun van Romme en de K.V.P. een groot aan tal van haar sociale en economische eisen ingewilligd heeft gezien. Het is wel een staart vol venijn, waarin deze ondankbare oproep van het bestuur van de P.v.d.A. eindigt. En dat wordt dan aangeprezen als „eerlijke" en ver trouwen verdienende politiek! Overi gens begrijpen wij nietwaarom de P.v.d.A. zich met Volksfront-allures zo rduk maakt over de stemmen van mogelijk ontgoochelde communisten. Immers, overal ter wereld waar com munisten, ontgoocheld of niet, voor de eigen kandidaten geen kans zien, ple gen zij op socialisten te stemmen, om dat het communisme van huis uit so cialistisch is en dichter bij de hoofd zakelijk op materialistische desidera ta ingestelde politiek van socialisten staat dan velen denken of voorgeven te denken. In ieder geval dichter dan bij een in beginsel christelijk geïn spireerde politiek. De katholieken dienen zich dat goed voor ogen te houden, wanneer zij ter stembus gaan. se oorlogsschepen, dus Nederlands grondgebied, moest in dit geval asyl worden toegepast. De mannen werden echter volgens via de kortste gele genheid naar Nederland gedirigeerd, vanwaar zij naar hun vaderland (be vriende natie) zijn teruggebracht. De betrokkenen waren gekleed in het uni form van het Vreemdelingenlegioen. De Ierse luchtvaartmaatschappij, Aer Lingus, heeft bij de Nederlandse Fok kerfabrieken vier F-27 „friendship" be steld. De „Friendship" is een passa giers-vliegtuig met turbine-propellor- motoreh, dat bij de Aer Lingus uitste kend past bij de vloot van „Vickers Viscounts", die eveneens met turbine- propellormotoren zijn uitgerust. De maatschappij heeft verklaard, dat dit de eerste stap is bij zijn politiek om zijn luchtvloot uitsluitend met turbo prop toestellen uit te rusten. De eerste van de vier „Friendships" zal waar schijnlijk tegen eind 1958 worden afge- De voorrang der afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, die jaarlijks pleegt te wisselen, is voor het zittingsjaar 1956 1957 van de afdeling Natuurkunde over gegaan op de afdeling Letterkunde. Te dien einde zal de voorzitter van laatst genoemde afdeling, prof. dr. B. A. van Groningen te Leiden, thans voor een jaar tevens als algemene voorzitter van de Koninklijke Akademie optreden. Tot algemeen secretaris-penningmeester is in de verenigde vergadering der beide afdelingen, van 24 maart jl. voor vijf jaar herkozen prof. dr. J. F. Koksma te Amsterdam. De Rotterdamse rechtbank heeft een opzichter uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek, een monteur uit Vlaardingen en een uit Rotterdam conform de eis tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proef tijd van drie jaar, een hoofdopzichter uit Rotterdam tot acht maanden ge vangenisstraf met aftrek waarvan drie maanden -oorwaardelijk en drie jaar proeftijd, een elektricien uit Rotterdam tot twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en een vertegenwoor diger uit Bilthoven tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek waarvan twee voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Zij allen hebben zich schuldig ge maakt aan knoeierijen met autobanden en -onderdelen van de Rotterdamsche Elektrische Tram, die van 1947 tot eind 1955 hebben geduurd. De te Parijs gevestigde Haarlemse muziekpaedagoge Bep Geuer heeft een onderscheiding gekregen van het Fran se ministerie van O. K. en W. Me vrouw Geuer begon dertig jaar gele den in de Franse hoofdstad pianoles te geven aan kinderen. Tijdens de va kanties in Nederland speelde zij hier veelvuldig composities van Franse toon kunstenaars, waardoor zij er veel toe bijdroeg deze werken een grotere be kendheid te geven. In Parijs wist zij door haar recitals de waardering voor de moderne Nederlandse muziek te verhogen. Mevrouw Geuer, die ook verscheide- ne composities op haar naam heeft staan, werd onderscheiden met de „Ro sette d'officier de I'association du me rite educatif", een stichting, die in het leven is geroepen doo>- het Franse mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Advertentie (De Koning der lange sigarettenX In hoger beroep heeft donderdag voor het Arnhemse gerechtshof terecht ge staan de Hagenaar die ervan wordt verdacht 19 januari 1055 doodslag te hebben gepleegd op zijn oom, de 73-ja- rige gepensioneerde rentmeester G. B. en diens 66-jarige huishoudster, mej. A. R. te Doetinchem. De rechtbank had de Hagenaar op 29 november tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Ver dachte beriep er zich nu op, dat hij bui tengerechtelijk een bekentenis had afge legd voor de rechter-commissaris in een overspannen toestand. Hij zei, dat hij na de lange kruisverhoren geen weer stand meer had gehad. Hij kon er op den duur nie meer tegen, dat hem steeds werd gezegd: „beken maar, be ken maar". Tenslotte zou hij er daar door zelf van overtuigd zijn geraakt de misdaad te hebben gepleegd. De president, mr. J. Kronenberg, bracht verdachte onder de aandacht, dat hij in oktober pas was begonnen te ontkennen. Steunend op verklaringen over een zekere Joop, die de doodslag zou hebben gepleegd. Maar deze Joop zat op de dag van de moord in arrest. De Koninklijke Noord- en Zuid-Hol landse Redding Maatschappij heeft van de Zweedse rederij „Nord Stjernan" te Stockholm een gift van 5000 gulden ontvangen „als een klein bewijs van de waardering die wij hebben voor het moedige en mooie werk dat de K.N.Z.H.R.M. doet ten bate van schip breukelingen van iedere nationaliteit, die in nood verkeren", aldus een zin snede uit een brief, die de redding maatschappij van deze rederij ontving. In deze brief wordt de maatschappij tevens bedankt voor de bijzondere goede diensten die zij heeft bewezen aan de opvarenden van het motorschip „Ecua dor" van de rederij, dat op 28 februari j.l. op de Westergronden bij Terschel ling aan de grond is gelopen. De „Brandaris" heeft toen passagiers en bemanning in totaal 57 personen in drie tochten van boord gehaald. De „Ecuador" zit nog steeds op de Wester gronden vast. Er worden pogingen in het werk gesteld het schip te bergen. „Daarna bent u steeds weer met an dere verhalen aangekomen. Uw bekente nis wordt echter steeds geloofwaardi ger door de details die u over de om standigheden over en rond het drama had verteld, details, die alleen aan de dader bekend konden zijn", aldus de president. Het gerecht ,hof besliste dat verdach te een psychiatrisch onderzoek zal moe ten ondergaan van professor Baan. De zaak werd daarna voor onbepaalde tijd aangehouden. Bliksemsnelle hotelboeking in de drie grote steden van Nederland wordt thans mogelijk door een telexnet tussen de logies-informatiekantoren van vereni gingen voor vreemdelingenverkeer, welk net donderdag in werking is ge steld. De V.V.V.-kantoren te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zijn thans on derling, zowel als met de „opvang posten" Arnhem en Hengelo verbonden. Vreemdelingen, die zich aan de ver keersbureaus Arnhem of Hengelo ver voegen, kunnen via de telexlijnen in een der drie grote steden kamers boe ken. Zij ontvangen daarvoor een bon, betalen een nacht logies en zijn er ze ker van, dat hun bedje wacht. Omge keerd is boeking natuurlijk ook moge lijk. Zodra mogelijk zal Breda ook een telexverbinding met het westen krijgen, Met ingang van 1 april, dus direct nadat hij zijn functie bij de Konink lijke Marine heeft beëindigd, is vice- admiraal A. de Booy benoemd in de hoofddirectie van Verolme verenigde scheepswerven. Deze omvatten het scheepsinstallatiebedrijf Nederland N.V. te IJsselmonde, de werf De Haan en Oerlemans te JHeusden en Verolme dok en scheepsbouwmaatschappij N.V. te Rotterdam. 20 STUKS 85 CENT De Nederlandse Studentenraad heeft een Paascongres gehouden op het Con ferentieoord Woudschoten te Zeist, aan het eind waarvan een aantal adviezen zijn uitgebracht over de omstandighe den die wenselijk zijn voor de studies zonder dat de student daarbij in zijn vrijheid wordt belemmerd. In de eerste plaats werd over het huis vestingsprobleem voor de studenten ge adviseerd, waarbij gedacht werd aan het creëren van woonruimte door het verbouwen van bestaande complexen en nieuwbouw. De kenmerkende eigen schappen van de studentenhuisvesting mogen daarbij echter niet verloren gaan en de student moet vrij blijven in de keuze van en inrichting van kamer en het kiezen van huisgenoten. De woon eenheden zouden uit op zichzelf staande eenheden moeten bestaan voor ten hoogste tien personen; zij zouden niet duurder moeten zijn dan andere woon gelegenheid. De overheid zou in het exploitatietekort moeten bijdragen en voor het beheer zou een stichting moe ten worden gevormd, waarin studenten naast andere hierbij betrokkenen ver tegenwoordigd zouden moeten zijn. De gezondheidszorg werd gezien als een taak van de universiteit en het werd daarom wenselijk geacht een uni versiteitsarts aan te stellen, die zowel met de algemeen medische als de sport keuring, de doorlichting en de voorlich ting op sociaal medisch gebied zou moe ten zijn belast. Voorts zou een aantal huisartsen, zogenaamde studentenartsen, moeten worden aangezocht in hun prak tijk bijzondere aandacht aan de zieke student te besteden. Vastgesteld werd ook dat psychiatrische hulp zeer vaak noodzakelijk blijkt. De organisatie van sport en lichame lijke opvoeding werd in de eerste plaats als een taak voor de studenten zelf ge zien, waarbij echter hulp moet worden verleend financiële door de overheid en technische door sportleiders. De be voegdheden van de studenten moeten hierbij echter groot blijven, een re pressieve controle van het rijk werd in geval van subsidiëring wel aanvaard baar geacht. Bij de organisatie der mensae acht men het de meest aangewezen weg ais hierbij in de eerste plaats de studenten zelf worden ingeschakeld. Een efficient beheer kan worden gewaarborgd door een landelijk contact tussen mensabe- sturen en door betere continuïteit in het beheer. Dankzij de subsidie is het aan- dent, die hierdoor in de studietijd een doel op zichzelf gaat zien. Voorgesteld werd de studietijd te be perken tot 6 a 7 jaar. Als oorzaken van de overbelasting van het studieprogramma werd de specialisatie genoemd, waardoor een tijdsgebrek ontstaat dat het onmoge lijk maakt andere wezenlijke onder delen van het studentzijn te beleven. De universiteit zou de student ook meer gelegenheid moeten geven zich buiten de engere studie om levensbe schouwelijk en wetenschappelijk te oriënteren. Tenslotte werd stelling genomen te gen de tendenz naar het verplicht stel len van het collegelopen. De student moet zich natuurlijk niet aan zijn ver plichtingen onttrekken, maar het schep pen van verplichtingen bij het college lopen wekt een schoolse en de academie onwaardige sfeer. Advertentie a Gtó Zorg er voor Aspirin*! in huis te hebben, moor denk er aan; Er bestaat geen Aspirin*) zonder Bayer-kruis gedeponeerd handelsmerk De Osservatore Romano, het officiële orgaan van het Vaticaan, benadrukt in een hoofdartikel, getiteld „nieuwe koers", dat bet nodig is zich ervan te doordringen, dat het communisme steeds trouw blijft aan zijn beginselen en aan zijn tactiek, stammend uit de tijd van vóór het Stalinisme. De veron derstelling, dat de veroordeling van het Stalinisme iets te betekenen kan heb ben op godsdienstig gebied, is een zich overgeven aan gevaarlijke illusies, die overigens door de feiten alleen al als 2500 tot 4600. servatore. Over de situatie in de Sovjet-Unie zegt de Osservatore, dat het plaatsen van het zogenaamde collectieve leider schap tegenover het vroegere Stalinis me een fictie is, die alleen maar nut tig is om te allen tijde de partij te be schermen tegen mogelijke fouten en im populariteit van de leiders. Stalin moest, wanneer het misliep, „sabo teurs" vinden, zijn opvolgers kunnen de schuld op de uitvoerders van hun orders schuiven. De Osservatore acht het aan geen twijfel onderhevig, dat men zich in Rus land niet van het Stalinisme had afge keerd als het daar niet reeds impopu lair was geworden. De redenen voor deze impopulariteit heeft het partijcon gres aan het licht gebracht door de ar beiders een menswaardiger bestaan te beloven. Het Stalinisme moet dus door Op het stuk van financiële hulp werd primair gesteld dat de opvoeding van kinderen een taak van de ouders is. Het stelsel van renteloze studie voorschotten werd verworpen in ver band met de gevolgen, die hieraan voor later kunnen vastzitten en de psychische druk, die deze vorm van hulp kan meebrengen. Ook beurzen, waaraan voorwaarden zijn verbonden werden veroordeeld. In het algemeen werd een uitbreiding van het beurzen- i stelsel wenselijk geacht, omdat ieder een in beginsel het recht heeft te stu deren; het advies van de faculteit zou daarbij beslissend moeten zijn. De Ne derlandse Studentenraad acht de voorlichting op de middelbare scholen totnutoe onvoldoende; verbetering wordt noodzakelijk geacht, onder an dere door landelijke coördinatie. Ook de ouders en docenten moeten in deze voorlichting worden betrokken, waar bij er ook op moet worden gelet, dat de juiste studie wordt gekozen voor het eventueel later uit te oefenen be roep. Ook tijdens de studie zelf moet de voorlichting voortduren, gedacht wordt aan een patronaatschap, waarbij oudere jaars aan de jongere studenten voor lichting geven, niet alleen op het be perkte gebied van het studieterrein, maar ook over het studentzijn in rui mere zin. Voorts zou door het oprichten van studiegroepen het methodisch stu deren moeten worden bevorderd. Een coördinerend bureau voor studenten belangen werd noodzakelijk geacht. Vastgesteld werd door de Nederlandse Studentenraad, dat statistisch blijkt, dat zeer vele studenten langer over de stu die doen dan de officieel vastgestelde tijd, waaruit mocht blijken, dat de stu dieduur te lang en de programma's te overladen zijn. Daarom wordt aanbe volen een onderzoek naar de oorzaken hiervan in te stellen. Opgemerkt werd voorts nog dat lange studietijd schade lijk is voor de mentaliteit van de stu- het overgrote deel van het Russische volk als een slavernij zijn gevoeld. Ten einde de beloften nieuwe kracht te ge ven, werd de gehate werkelijkheid aan de naam van een dode gebonden. Aan deze dode is door de tegenwoordige lei ders van de Sovjet-Unie ongeacht het feit, dat zij gisteren nog zijn trouwste medewerkers waren, alle schuld voor de meest weerzinwekkende kanten van de Russische politiek van de laatste 20 jaar in de schoenen geschoven, in de hoop, dat deze volledig overtuigen kan. Dat sommigen zich hierdoor laten be goochelen blijkt wel uit het feit, dat er lieden zijn, zoals een onlangs uit de Sov jet-Unie teruggekeerde Amerikaanse protestant, die meende dat de anti- Stalinistische campagne in werkelijk heid reeds bijna anderhalf jaar geleden begonnen is met het rondschrijven van Khroesjtsjev van 11 november 1954 ge richt tegen de geloofsvervolging. De Osservatore betoogt dan, dat deze op vatting van een verschrikkelijk misver stand getuigt,want de gebeurtenissen op anti-godsdienstig gebied sinds het bewuste rondschrijven tonen aan, dat in alle communistische landen de kerk vervolging onverminderd is blijven voortduren. Men heeft echter de tactiek gewijzigd en is teruggekeerd tot de oude leer van Lenin. Deze toch was tegen physiek en moreel geweld, omdat hij er averecht se gevolgen van vreesde. De leiders van de nieuwe koers keren terug tot de oude opvatting van Lenin, dat men de Kerk het best kan bestrijden met een beroep te doen op het intellect en zijn toevlucht te nemen tot de „wetenschap, opvoeding en overtuiging". (K.N.P.) Advertentie CHOCOLADE Kleine doos f. 1.40, Middelgr. doos f.3.- NIEUW Blauwt doo» f. 2.50 Advertentie 11 „Keurig," prees Nieuwtje Nierop, „die prettige stijl en al die treffende bijzonderheden. Is dat nu nodig? Kunnen jullie dat niet in tien regels zeggen ook? Twee dronken kerels gevonden in een likeur pakhuis, plus een bewusteloze agent, is samen één kop sterke koffie, een aspirientje voor de kater en drie jaar om het af te leren?" Inspecteur Galama keek zijn vriend goedmoedig aan en beschreef vervolgens met zijn vinger een cirkel in de lucht. „Kijk, we zitten hier op mijn kamer „Gezellige kamer," prees Nieuwtje opnieuw. „Je ziet hier de tafel, die twee clubs, dat bij zettafeltje, m'n ouwe Friese klok, nog van mijn overgrootvader, dat échte Persje en daar mijn boe kenkast. Tolstoi, Dostojewski, Dickens, Thackeray, ik houd van schrijvers die iets te vertéllen hebben, ouderwets misschien maar het is toch zo. Daar aan de wand die paar litho's en m'n tweede trots, een originele studie van Toulouse Lautrec. „Nou, niet om wat te zeggen, maar voor zo'n stijve Fries heb je een kamer met sfeer," prees Nieuwtje voor de derde maal. „Juist", antwoordde Galama tevreden, „dat „stij ve Fries" vergeef ik ie voor één keer, omdat je gezegd hebt wat ik wilde horen." „Inspecteur stelt listige vragen, verdachte loopt in de fuik," spotte Nieuwtje. „Sfeer, prachtig, sfeer. Ieder mens heeft sfeer nodig Jan. De een zoekt het in strenge zakelijk heid, stalen meubels, de ander bij een zwoel rood schemerlampje. De sfeer van die een is niet die van de ander, jij bewondert de modernen en juicht als Lucebert een nieuw vaers heeft geschreven, ik vind zulke mensen een beetje getikt en houd het bij Jan Greshoff en Bertus Aafjes. De sfeer waarin de politie kan gedijen is de stijl van de processen- verbaal, de uitvoerigheid en de schijnbaar over bodige nauwgezetheid. De ervaring heeft geleerd dat processen-verbaal niet nauwgezet en uitvoerig genoeg kunnen zijn. Uit het proces-verbaal wordt voor een goed deel de dagvaarding in elkaar ge smeed, een ondeugdelijk proces-verbaal kan een ondeugdelijke dagvaarding geven. Een handig ad vocaat keert zo'n dagvaarding binnenstebuiten, de lieve cliënt zegt dag-met-je-handje tegen de Direc teur van het Huis van Bewaring en Jan de Politie man krijgt later een behoorlijke uitbrander." „Is dit verbaal goed?" „Bést. Ik heb er maar weinig aan behoeven te veranderen, Tarzan Velleman heeft het meer ge daan." „Dus die krijgt een pluim?" „Nee, toch een uitbrander. Nou ja, geen érg standje, omdat de omstandigheden er naar waren. Maar toch officieel een berisping. Velleman had direct de recherche er bij moeten halen, niet op eigen houtje verder mogen zoeken." „En dan was die agent Spoelstra misschien dood gebloed?" Galama haalde de schouders op. „Dienst is dienst, en voorschriften zijn voorschrif ten. Geüniformeerd personeel mag zich nu eenmaal niet met de opsporing bemoeien hier. We mogen allemaal niet erg veel op ons eigen houtje doen Jan, en dat ls maar goed ook, want eigenboutje politiemannen hebben al vaak grote brokken ge maakt. Door al die boekjes heeft Jan Publiek een heel verwarde opvatting over de taak van de poli tie. Enfin, op een andere keer zal ik je daarover wel eens verder vertelle." „Aanbevolen," lachte Jan. „En hoe sta je nu met deze zaak?" „Ik heb een heel klein draadje, te klein om op de grote trom te slaan Dat is die begrafenis ondernemer, die mijnheer De Liefde. Ik zal dat heel voorzichtig afwikkelen, maar voor het ogen blik is alles eerlijk gezegd nog schemer achtig. Dit proces-verbaal plus de antecedenten van Moosje en Tinus zijn voldoende om ze er voor een paar jaar achter te zetten. Hun ontkenning zal weinig baten. „De officier zet de zaak zeker door, of ze veroordeeld zullen worden is vers twee." „Ontkennen ze nog?" „O ja, hier is het procesverbaal van Jansen, de afdelingsrechercheur. Ik heb ze naderhand ook nog verhoord, maar dat gaf voor het proces-verbaal geen bijzonderheden. Wat ik er zelf van denk speelt geen rol." „Dus jij denkt, dat ze het niet gedaan hebben?" „Dat denk ik, ja. Enfin, wil ik je het verhaal van Jansen ook voorlezen" Jan knikte. „Graag, maar laat ik eerst nog eens inschenken, proces-verbaal-op-alcohol verteert beter, dan zo nuch ter opgediend." „Daar gaan we dan. Pro Justitia, nou ja dat is allemaal hetzelfde als in het verhaal van Velle man. Jansen keuvelt als volgt: PROCES-VERBAAL In verband met het door de Brigadier van Poli tie Johannes Theodoras Velleman opgemaakte pro- ces-verbaal no 557 d.d. 11 december 1954 heb ik, HERMAN JANSEN, Brigadier Rechercheur van Po litie, tevens onbezoldigd rijksveldwachter te Amster dam, dienstdoende aan opgemelde afdeling nadat mij door de wachtcommandant van opgemeld Bu reau van Politie te kennen was gegeven wat door opgemelde Brigadier van Politie in het perceel Hellesteeg nummer 18 was geconstateerd, mjj met enige Agenten van Politie per auto onmiddellijk begeven naar genoemd perceel in de Hellesteeg alhier, alwaar de brigadier van Politie Velleman voornoemd aanwezig was, terwijl ook Arts dr. J. M-.as van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst reeds ter plaatse was en hij de agent van politie PIETER SPOELSTRA welke nog steeds buiten be wustzijn bleek te verkeren zojuist had onderzocht en vast had gesteld dat er sprake bleek te zijn van een schedelbasisfractuur en een hersenschudding. (Wordt oervoLyai Generaals en soldaten in het Ameri kaanse leger zullen in de toekomst mogelijk gedeeltelijk dezelfde kleding dragen zij zullen dan namelijk allen papieren ondergoed aan hebben. Dit voorspelt Lois V. Hans, een juffrouw die hoofd is van de afdeling papier op de onderzoek- en ontwikkelingsafdeling van de kwartiermeester-generaal van het Amerikaanse leger. Ze weet alles van papieren ondergoed en heeft nu verklaard, dat het Amerikaanse leger de aanschaffing ervan op het ogenblik ernstig in overweging neemt. Papieren ondergoed wordt als uiterst practisch beschouwd wanneer er moeilijkheden zijn met het wassen van de soldaten- kleding, bijvoorbeeld aan het front. Men kan het gewoon weggooien in plaats van te wassen. Er wordt op het ogenblik in Boston een tentoonstelling gehouden van de toepassing van papier. Men kan papie ren sokken, kartonnen tenten, papieren sla.'zakken en papieren dekens zien. De tent is gemaakt in acht delen en biedt plaats aan acht personen. De tent heeft een tropische regenbui gedurende zes uur doorstaan en heeft een grotere isolerende capaciteit dan andere soor ten tenten. Bovendien zijn de kosten voor het nieuwe materiaal zeer gering. Het ziet er naar uit dat men naast „papieren legermanoeuvres" oefe ningen die slechts op papier worden uitgevoerd thans ook nog een pa pieren leger krijgt. (U.P.). In een trein, staande aan het station te Uitgeest, is een tasje gevonden met een inhoud van f 16.800. Het is over handigd aan de Spoorwegrecherche, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Daarbij is komen vast te staan dat ver moedelijk een persoon uit Amsterdam als de eigenaar kan worden beschouwd. De „Komsomolskaja Pravda", het oi- ficiële orgaan van het centrale comité van de communistische jeugdbeweging, voer vandaag in een hoofdartikel scherp uit tegen „religieuze bolwerken onder de jeugd", welke in het gebied van Koersk op 400 km ten zuidwesten van Moskou zouden bestaan. Het blad trok fel van leer tegen het aanbidden van ikonen en het houden van processies, welke daar nog herhaaldelijk plaats zouden vinden. Het blad onthulde, dat niemand min der dan een voormalige secretaris van een Komsomolafdeling op een kolchoze een collectieve boerderij vorig jaar voor een groep kerkgangers een Paasdienst had geleid. 30 van de 40 monteurs van een machine- en tracto renstation waren op datzelfde tijdstip niet op hun werk gekomen, daar zij Pasen vierden, aldus het blad. De hoofdbesturen van de algemene bond Mercurius, de katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf St.-Bonifacius en de christelijke be drijfsgroepen-centrale in Nederland heb ben in een gemeenschappelijke bespre king besloten, samen te werken ten be hoeve van het realiseren der nieuwe mogelijkheden in de huidige loonpoli tiek. Zij willen komen tot eensluidende voorstellen en gelijkgerichte activiteiten. Deze activiteiten zullen speciaal ge richt zijn op de belangen behartiging van handarbeiders in dienst van han delsbedrijven en aanverwante onderne mingen. Twaalf personen, onder wie zes kin deren, zijn donderdagmiddag dakloos ge worden door een brand in de woning van G. Jansen te Appeltern (Land van Maas en Waal). Het kleine huisje ging geheel in vlammen op. Het vuur sloeg daarna over op de slechts enkele me ters verwijderde woning van de heer F. Vermeulen, die zijn woning eveneens goeddeels door het vuur zag vernield. Vermeulen, zijn echtgenote en zijn zes kinderen moesten eveneens elders on derdak zoeken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3