f150 f100 f50 Onze grote Paas-prijsvraag Antwoorden Revanche voor de Slag bij Poitiers? VRAAG 4 VRAAG 2 VRAAG 3 VRAAG 1 VRAAG 10 VRAAG 9 VRAAG 8 VRAAG 7 VRAAG 5 VRAAG 11 VRAAG 6 VRAAG 12 VRAAG 15 VRAAG 14 VRAAG 13 VRAAG 19 VRAAG 18 VRAAG 17 VRAAG 16 VRAAG 20 Ontwapeningsplan van Rusland ZATERDAG 31 MAART 1956 PAGINA 11 Tien vragen over de K.R.O., die we hebben samen gesteld uit de gids of regelrecht geplukt uit de ether plus tien vragen, die betrekking hebben op pasverschenen grammofoon platen, vormen samen de 20 vragen van onze grote paasprijsvraag „RADIO EN PLAAT OM EN OM". De deel name aan deze prijsvraag staat open voor iedere abon- né met uitzondering van onze eigen employés. Men vuile liefst met blokletters de antwoorden op de vragen in op het lijstje, dat bij de prijsvraag is afgedrukt en zende dit dan in een enve loppe naar het bureau van ons blad. Op de enveloppe vermelden „PAASPRDS- V R A A G". De inzendingen moeten uiterlijk 21 april bin nen zijn. De uitslag zal wor den bekend gemaakt in de krant van zaterdag 28 april. Bij meer goede oplossingen zal om de prijzen worden ge loot. De uiteindelijke beslis sing van de jury is onher roepelijk; er kan ook niet over worden gecorrespon deerd. De prijzen zijn: Ie prijs: 2e prijs: 5e prijs: en nog 22 boekenprijzen. Staatsexamen gymnasium Kapucijnen Oosterhout Jemen en Sovjet-Unie sluiten handelsverdrag Luchtverkenning en controle op de grond NA TO-pompstation in Nederland Jongen doodgereden WOLFDIETER LUDWIG Chef-regtseeur bij Nederlandse Opera Fransen verlaten nog voor 30 juni Zuid-Vietnam "i Het Algerijnse opstandelingenle- ger, ook wel „Leger van Allah" ge noemd, heeft het dreigement uitge sproken, om, nadat liet de Fransen uit Algiers zal hebben verdreven, ook nog de helft van Frankrijk te veroveren, zoals de Moren dat 12 eeuwen geleden hebben gedaan. Deze grootspraak is vervat in door het „opperbevel" van dit leger uitgegeven pamfletten, die in slecht Frans gesteld zijn. Er staat o.m. wi, dat de soldaten van Allah gereed zijn, om Frankrijk binnen te val len en de heerschappij van de Islam. te vestigen over een gebied, dat Marseille, Toulon, Bordeaux, Saint Etienne en Lyon omvat. Dit gebied wordt betiteld als „het land van onze voorvaderen" De rebellen blijken in dit ge schrift van elke bescheidenheid ge speend, want zij maken ook nog aanspraak op Poitiers in Midden- Frankrijk, waar hun roemruchte voorvaderen in 732 door Karei Mar tel zijn verslagen, hetgeen Frank rijk voor overheersing door de Is lam behoedde. (U.P.) Rosen aus dem Süden" van Joh. Strauss Jr., „Nachthelle" en „Stand- chen" van Fr. Schubert, „Ju- gend" van J. Brahms en „Kinderwacht" van R. Schumann, samengebracht op het verrukkelijke zangplaatje 402038 NE, 45 toeren (Philips) maken slechts een bescheiden deel uit van het veel zijdig repertoire van vooral kerkelijke muziek, waarmee het koor van zilve ren keeltjes nu al langer dan 450 jaar de schoonheid van de zang tot ver over de grenzen van Oostenrijk uitdraagt. Het koor werd in het leven geroepen in 1498 bij speciaal decreet van Keizer Maximiliaan I. Wist u, dat het oor spronkelijk een Nederlands koor was? Maximiliaans decreet luidde namelijk „voor zijn hofkapel een koor samen te stellen van knapen uit de Nederlanden en toe te zien, dat deze knapen iedere dag de H. Mis zingen". Ze dragen ma trozenpakjes, de jongens, maar vaak zijn ze verkleed als statige jonkers en charmante joffers en voeren dan ope ra's van Mozart uit Hoe heet dit knapenkoor? ....Een wonder uit de hemel Zelfs de meest scherpe, hardste cri tici getuigden van haar, dat zij de stem van een engel had, dat haar stem een wonder van de hemel was en wanneer zij voor het publiek optrad drongen de mensen tot achter de coulissen door of wachtten buiten in dichte drommen bij haar auto en voch ten soms om de kans, haar hand te mogen aanraken. Veel te jong stierf deze begaafde Britse kunstenares, die de diepe, rijke bewogenheid van haar briljante zang overdroeg op de duizen den en de tienduizenden, die ademloos naar haar luisterden. Dank zij band en plaat zijn de meeste van haar uitvoe ringen voor het nageslacht bewaard ge bleven. Op de Deccaplaat 45 toeren nr. 71038 zingt zij met begeleiding van het Londens Philharmonisch Orkest o.l.v. Sir Adrian Boult het „O thou that tellest Good tidings" uit de „Messiah" en „Return o God of host" uit de „Samson" van Handel. Hoe is de naam van deze beroemde zangeres? En om het dan meteen maar moei lijk te maken en de vaders een beetje zuur te laten kijken In welk KRO-programma laten de luisteraars (maar het zijn meestal luisteraarsters) zich geen knollen voor citroenen verkopen? Decca heeft zijn 45 toerenplaatje DFE 6144 gewijd aan George Formby, de olijkerd met de ukelele, die in de voetsporen van zijn va- der-pretpet van het ene naar het andere theater toog, maar eerst grote sprongen in het „sterren" firmament ging ma ken, toen hij door de filmindustrie was ontdekt. Met „Het zit in de lucht" werd hij tot in verre uithoeken be roemd. Op het Deccaplaatje zingt en speelt hij met orkestbegeleiding zijn vroegere succesnummers: Levi's Monkey Mike, Sitting on the ice in the ice-rink, Chinese Laundry Blues en Do-de-o-do en tokkelt daarbij op zijn ukelele, dat het een lieve lust is. Tussen haakjes (en dat is dan vraag 10) Van welke nationaliteit ia Geor ge Formby? Twee jongens met een guitaar om het wat gemakkelijker te ma ken: ze heten Simon en Nick en de kittige juffrouw, Betty die met alle vuur van de Wildwest zingt van „Ik ben de dochter van een echte sheriff" en verder nog, samen met de boys, over „rinkelende sporen en een zadel dat kraakt", over de lichtjes van Broadway en over de heldenstreken van Davy Crockett, vormen tezamen een bekend Radio Cowboy Trio. Philips groef de pittige liedjes op zwarte schijf nr. 422068 PE (78 toeren), waarbij het guitaarspel versterking kreeg van violen en slagwerk. Hoe heet dit trio? De K.R.O. heeft ten dienste van de lichte muziek zangers bij de vleet, maar er is er één, die in deze prijsvraag niet gemist kan wor den. Hij begon zijn radio-carrière in het programma van de Zonnebloem, dat met zijn liedjes een nieuwe kleur kreeg. Hij maakt nu tenminste acht melodietjes-met-tekst in de week. In „Carrousel" toonde hij zijn veelzijdig talent. Wie is hij? „Good afternoon friends...." Dit is steeds weer hetzelfde flegmatische „liedje", waarmee voor de radio de Engelse les voor beginners of gevor derden wordt aangekondigd. Weet u, hoe de man heet, die deze rubriek verzorgt? De Karekieten onder leiding van Wil ly Francois met aan de vleugel Wie is de man aan de vleugel? Moei lijk? Laten wij u dan een eindje in de richting helpen. Vermoedelijk is hij onder het sterrenbeeld „vissen" geboren Ze is nauwelijks te zien, maar ze zit e> toch, helemaal achterin, onze Pia. Ja inderdaad, ze draagt dat beroemde zebra-truitje „Je hebt me uit je hart verdrongen Umag weten, dat ze Annie heet. De rest moet u raden. Nou ja, u mag dan ook nog weten, dat ze in een van haar jongste liedjes zingt: „Je bent in dienst mijn lieve jongen, nu word ik uit je hart verdrongen" en in een ander liedje, dat „Zilveren meeuwen" heet: „Zilveren meeuwen over zee, neem mijn liefste wensen mee." Beide liedjes zijn opgenomen op de Philipsplaat P 17519 H, 78 toe ren. Annie zingt charmant en met een natuurlijke stem, vinden wij. Zij geeft inhoud aan haar liedjes zoals dat heet. Welaan: Hoe hee, Annie verder? „Cascade" is de naam van het nieujve K.R.O.-orkest, dat op ge regelde tjjden een pittig stukje mu ziek ten beste geeft. Onder wiens lei ding staat dat orkest? Volgens welingelichte bronnen te Sai gon zouden Frankrijk en Zuid-Viet- nam overeengekomen zijn, dat de laat ste 20.000 man van het Franse expe- ditionnaire korps in Zuid-Vietnam tegen 30 juni het land moeten hebben verla ten. Zuid-Vietnam had reeds op 19 janu ari van dit jaar om terugtrekking van de Franse troepen verzocht. Bij Koninklijk Besluit van 13 maart wordt met ingang van 1 september 1955 het di ploma eindexamen gymnasium, verkregen aan het gymnasium der paters Kapucijnen te Oosterhout, gelijkgesteld met de door andere gymnasia hier te lande en door de staat erkende uitgereikte diploma's. De Sovjet-Unie en Jemen hebben gis teren een vriendschaps- en handelsver drag gesloten. Het al*koord werd door de ambassadeurs van de twee landen in Cairo ondertekend. Onlangs bezocht een Sovjet-handels missie Jemen. Later werd bekend ge maakt, dat de Sovjet-Unie aan Jemen landbouw-machinerieën en installaties voor de industrie zou leveren in ruil voor landbouwprodukten. (Reuter) Spaans-Amerikaanse liedjes Hjj is onze vaderlandse troubadour van het Zuid-Amerikaanse lied. En daarbij van het Spaanse en het Portugese, eigenlijk van elk lied, waarbij zijn vingers kunnen gaan dan- Met een beetje droom" en „slteef. Het is nog niet zo lang geleden, dat hij werd ontdekt, maar hij krijgt nu per dag al stapels lieve brieven van bewonderaarsters uit heel de wereld. Dat hoort er nu een maal bij als j e een flinke en zuivere stem hebt met een beetje „droom" en een tikkeltje „sweet" naar keuze en daar bij nog zelf voor de begeleiding zorgt. „Song of the wild" is bekend van hem, zoals ook het nummer „You have my heart", die beide zijn vastgelegd op een kortgeleden verschenen London-plaat, 78 toeren. Zijn voornaam is: Slim. Laatste vraag: Hoe luidt zijn achter naam? RADIO EN PLAAT OM EN OM illlllllllllllllillillllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll II 1 2 3 Wie bespreekt voor de K.R.O. de nieuwverschenen boeken? Mouloudje: „Ik verklapt niets". Dit is Mouloudji. Hij zingt met een fijne neusklank in zijn stem, maar hij zingt vooral met zijn franse ziel, die een wondere doolhof moet zijn van stemmingen en emoties. Hij is de laatste tijd herhaaldelijk in de ether en de platenmaatschappijen hebben een dankbaar object aan hem. Het Franse chanson mag zich immers in een alsmaar groeiende belangstel ling verheugen en hij met zijn gebruin de kop en zijn zwarte haren, is er een van de graaggehoorde vertolkers van. Vier van Mouloudji's succesnum mers „La complainte de la Butte", „Province blues", het meeslepende „Mon pot'le gitan" en „Baby blues" zijn verzameld op het 45 toeren Philips plaat je 432042 NE, dat iedere liefheb ber van het moderne Franse levens liedje zal bekoren. Kent u nog andere Franse zangers of zangeressen van naam? Noem er een. De „jazzers" kunnen hun hart op halen aan de Philips 78 toeren plaat P. 17483 H, welke maar liefst vijf pianisten tegelijk laat horen in de voortreffelijk gespeelde en met sappige swing doorkruide nummers „Flash Boogie" en „Hammering the Boogie". Aan de respectievelijke vleu gels zitten: „Pia, Ger en driemaal Dick", waarbij dan nog twee man zijn toegevoegd voor het bas- en drumwerk. Een interessant, sprankelend plaatje en wat de vraag betreft: Hoe luidt de achternaam van Pia? Van officiële Russische zijde zijn bij zonderheden bekend gemaakt over het jongste ontwapeningsplan van de Sov jet-Unie. Rusland stelt het beperken van de strijdkrachten en de conventionele wapens niet afhankelijk van het berei ken van een overeenkomst over het ver bieden van atoomwapens. Het plan be helst o.m. een beperking der strijdkrach ten en van de conventionele wapens in drie jaar tijd tot een miljoen a anderhalf miljoen voor Amerika, de Sovjet-Unie en communistisch China en voor Groot-Brittannië en Frankrijk tot 650.000 man. De beperking der strijd krachten van andere landen zou op een wereldconferentie moeten worden vast gesteld en wel tot 150.000 man a 200.000 man. Rusland is voorstander van een con trolesysteem dat waarschuwingsposten dient te omvatten, gevestigd in de be trokken landen bij havens en andere verkeersknooppunten, zulks ter voorko ming van verrassingsaanvallen. Op in ternationale basis gekozen controleurs moeten te allen tijde toegang hebben tot de militaire objecten in hun gebied. Het plan voorziet ook in de mogelijkheid van luchtverkenning en luchtfotografie en komt dus gedeeltelijk overeen met de Amerikaanse voorstellen. Een internationaal orgaan zou voorts aanbevelingen aan de Veiligheidsraad doen omtrent inbreuken op de inter nationale overeenkomst. De onderteke nende landen dienen binnen een maand na de instelling van dit orgaan volle dige inlichtingen te verschaffen over de omvang van hun strijdkrachten, bewape ning en militaire uitgaven. Een belangrijk punt in het plan, aldus de Russische verklaring, is de instelling van een zone in Europa met een beperk te militaire paraatheid en met een in spectiestelsel. Deze zone zou beide delen van Duitsland moeten omvatten. Volgens het plan zou in deze zone geen gebruik mogen worden gemaakt van atoomwa pens van welk type ook. (Rtr.) U kent hem natuurlijk. Het is trou wens aan zijn gezicht te zien: dit is de gewone man. Maar hoe luidt zijn werkelijke naam? Hoe heet de KRO-rubriek, waarin drs. Jean Eyckeler vertelt over het Hei lig Land? Zingende clarinetten. Song hits from theatreland" dat zijn dus topliedjes uit verscheidene shows, zijn, verpakt in een kleur rijke hoes, ingegroefd op de 30 centi meter brede 33 Deccalangspeelplaat LK 4112. Twaalf stuks in totaal. Wij noemen er een paar: „I loved you" uit de film Carrousel, „C'est magnifi- que" uit de film Can Can, „They say it's wonderful" uit „Annie get your gun" enz. Een bekoorlijke, zij het dan wel wat dromerig-filmische selectie van melodieën, die zoetjes en knus in het gehoor liggen. Te meer waar de nummers worden uitgevoerd door het orkest van Mantovani en dat wil zeg gen: zingende clarinetten bh dozijnen. Waar schuilt in bovenstaande regels de fout? Het zit 'm in de instru menten. Zaterdagavond: tijd voor het lichtba ken. Pater Loop wekt op tot ware naastenliefde. Weet u, tot welke con gregatie pater Loop behoort? Jan de Cler en Alexander Pola zijn de gezworen kameraden voor de ver zorging van het K.R.O.-zaterdagavond- amusement. Wie van de twee heeft een snor? Het Amerikaanse Ministerie voor Handel heeft bekendgemaakt, dat Amerikaanse fir ma's kunnen inschrijven op de bouw van twee projecten voor de NA.T.O. in Ne derland. Het betreft hier de bouw van een pomp station met opslagplaats, waarvan de bouw kosten op 2.9 miljoen dollar geschat worden en de bouw van een opslagplaats, met op stallen, wegen en verlichtingsinstallatie f225.000 dollar). Er wordt niet bij vermeld, waar deze objecten gebouwd moeten wor den. Op de rijksweg Nümegen-Maastricht onder Malden bij Nijmegen is het zoon tje Martien van de familie Reintjes te Malden door een vrachtwagen ge grepen en gedood. De jongen verliet aan de halte Malden de bus van de Zuid-Ooster en stak toen plotseling de weg over. Hij werd zwaar gewond. Op weg naar het Canisiusziekenhuii te Nijmegen is hij aan de wonden be zweken. De directie van de Nederlandse Ope ra deelt mede, dat de regisseur Wolf- Dieter Ludwig met ingang van 1 april als chef-regisseur aan de Nederlandse Opera verbonden zal zijn. Wolf-Dieter Ludwig is geboren in Liegnitz in Sile- zië. Hij heeft in Wiesbaden muziek en zang gestudeerd (conservatorium), to neel gespeeld en daarna een aanvang gemaakt met regisseren in Dusseldorp, bij Gründgens, Iltz en BoebeL Met het ensemble uit Dusseldorp regisseerde hjj Aïda in Tegelen. Hierna ging Ludwig naar Bazel, waar hjj Carmina Burana en Di kluge van Orff regisseerde, waar o.a. de wereldpremière van Die schwarze Spinne" van Burckhart onder zijn regie opgevoerd werd voor de „Festwoche". Ludwig maakte eveneens de mise-en-scene van „Tristan und In- solde", Tannhauser en Elektra, der rFeischütz (in Lübeck) Rigoletto (in Wiesbaden) Sinds 1 januari jl aan de Neder landse Opera verbonden, heeft Ludwig de opera's La Forza del Destino en De Consul geënsceneerd. sen over de snaren van zijn guitaar. Philips heeft nog pas de zoveelste plaat van hem gepubliceerd. Aan de ene zijde zingt hij in het Spaans „Piel Canela", aan de andere kant in het Portugees „Uma casa portuguesa". 78 toeren- lang warmbloed-romantiek bij driftig snarenritme. Wie is deze troubadour?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11