SPORTIEF PLAKBOEK Van Dam en Dame Sensationele nederlaag van Szabo tegen Filip c LEIDENDE POSITIE VAN RCH IN GEVAAR ZALIG PASEN Atletische schoonheidswedstrijden Handbalwedstrijd tijdelijk uitgesteld - Geen geldzorgen in Squaw Valley- Niet voetballen op Goede Vrijdag - Nieuw voor een Cup-final Eerst de brand blussen stekken Vj® en schijven, Principe op eerste plaats Derde ronde kandidatentoernooi Grootmeesters zitten er beter bij mm |B bij Onze Gezellen voor een lastige taak EDO thuis tegen SHS mtm UITSLAGEN derde ronde ZATERDAG 31 MAART 1956 PAGINA 13 abcdefgh. HET BELGISCHE ELFTAL Zwaluwen tegen studentenelftal Bs'giëNederland niet ENGELSE LEAGUE Kick Smit trainer „Alkmaar" Nederlandse successen bij zeilwedstrijden Wereldrecord 1500 m vrije slag heren J. H. DONNER S1L- Lisse een stap nader Sportagenda Davis Cup T urkijeNederland op 27 t/m 29 april Anderlecht niet tegen voorlopig Nederlands elftal Hockeyprogramma MARKTBERIGHTEN O Oplossing kruiswoordraadsel van vrijdag Body-building is, u weet het wellicht niet, een tamelijk moderne hobby. Een liefhebberij die enigszins spe culeert op de ijdelheid van de mens en waarvan men nog steeds niet weet of het nu wel of niet bij de „sport" gerangschikt moet worden. Wat ons betreft, behoeft het plegen van body building helemaal geen sport te zijn. Wij zouden niet weten waarom. En het is dan ook niet om klaarheid in deze zaak te brengen, dat wij even uw aan dacht vragen voor dit verschijnsel. Wij willen u echter iets vertellen van een papieren strijd, die momenteel door de Russen en Amerikanen over dit on derwerp wordt gevoerd. De achter grond van ..t onbloedige gevecht is natuurlijk de strijd om de hegemonie die nu al jaren wordt gevoerd tussen deze twee landen. Deze keer gaat het erom wie nu eigenlek de beste ge wichthef fers heeft. Wij, zeggen de Rus sen. Want, zo voegen zij er aan toe, bij de jongste wereldkampioenschappen hebben wij vier titels veroverd en de Amerikanen drie. De balans is in evenwicht, beweren echter de Ameri kanen. Zij maken aanspraak op een vierde kampioenschap omdat één hun ner, Tommy Konno, bij meergenoemde wedstrijden met de schoonheidstitel is gaan strijken. Het gevolg van de onenigheid is ge weest, dat Ruslands voornaamste sportblad uitgebreid heeft gefulmineerd tegen wat het noemt „atletische schoonheids wedstrijden". „Meiden", noemde het blad weinig parlementair de westelijke gewichtheffers die din gen naar de titel van 's werelds per- fectst gebouwde atleet. Men vindt dat dergelijke manifestaties niets te ma ken hebben met de gezonde fysieke cul tuur en dat de deelnemers in het ge heel niet geïnteresseerd zijn in oefe ningen ter versterking van het hart, de longen en het karakter. Enfin, u weet nu hoe er over body building gedacht wordt. Innsbruck krijgt de Olympische Win terspelen van 1960 niet. In Oosten rijk heeft men lange tijd gehoopt dat het met de financiën van Squaw Valley niet zo best zou gaan, maar nu is de droom definitief ten einde. Het Intern. Olympisch Comité, dat de winterspe len van 1960 aan Amerika had gege ven en Innsbruck als plaatsvervanger had aangewezen als Squaw Valley niet voor 4 april met de papieren op tafel kwam waaruit bleek dat financieel al les gezond is, heeft nu bericht ontvan gen dat men zich om het geld geen zor gen meer behoeft te maken. Het par lement van Californië heeft namelijk de begroting voor 1956-57 aangenomen. Op deze begroting is een bedrag van vier miljoen dollar uitgetrokken voor de organisatie van de Olympische Win terspelen in 1960. Even voor drie uur 's middags ston den zondag twee handbalteams ge reed om een wedstrijd voor de be kercompetitie te beginnen. Het was in het Belgische plaatsje Rumst. Pre cies op het ogenblik dat de scheids rechter de ploegen het veld wilde op sturen, kwam er een noodkreet. „Brajid", schreeuwden een paar van de weinige toeschouwers langs d» lijn. Precies tegenover de ingang van het terrein bleek brand te zijn uitgebro- Probleem no. 124 van G. Paros. Eerste prijs Magyar Sakkvilag. Wit geeft in 2 zetten mat. e5, 2. Dc4; e£2:, 2. Lb6: met mat Drie toegevoegde mats met drie mat- veranderingen. Probleem no. 117 van H. W. Grant, auteursoplossing Lf3, is nevenoplos baar door Tfl. Probleem no. 125 van H. D. O. Bernard. Eerste prijs Grantham Journal. Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh7, Db7, Te3, La3, Pb2 Pe5, pionnen a4, c5, f2. Zwart: Kd4, Lal, Td5, Pa7, Ph4, pionnen a5, a6, e6. Oplossing probleem no. 122 van O. Wuerzburg: 1. Kb2! Een konink lijke sleutelzet waardoor een ver dekte batterij ontstaat. Tevens voegt de sleutelzet 8 varianten met de zwarte toren toe: Ta3, 2. Ka3:; Tb3i, 2. Kb3:; Tel, 2. Kcl:; Tc2t, 2. Kc2:; Tc4, 2. Ddl; Td3, 2. Pc2; Te3, 2. fe3:; Tf3:, 2. Pf3: met mat. De andere varianten zijn: Paard speelt 2. Pe6; b5, 2. Da7. Oplossing probleem no. 123 van J. Szoeghy: 1. Pd6! Het voorspel geeft te zien: Het paard speelt 2. fe3:; e5, 2. Lb6:; ef2:, 2. Dd3. Na de sleutelzet: Kc3, 2. Dd2:; Kc5, 2. Dc4; Ke5, 2. Pf5; paard speelt 2. Dé3:; Probleem voor geoefende oplossers. No. 2163 van G. v. d. Linde te Zutphen. pionnen Wit speelt en wint; oplossingen kunnen ingezonden worden tot 15 april a.s. aan B. H. M. Stevens, Eiken laan 36, Heemstede. OPLOSSING van no. 2156 van B. J. Pranger te Den Haag. Wit speelt naar: 21, 32-28, 3, 37, 31, 28, 38, 39, 20, 2 en wint. Fraaie bewerking van een bekend motief. Zou het ook mogelijk zijn dit motief te bewerken zonder aanvanke lijke bezetting door zwart van de velden 1, 6 en 25? Probleem voor beginners. No. 403 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. Wit begint en wint; oplossingen van de nummers 403 en 404 kunnen tege- Wit: Ka8, Db2, Td4, Pc5, Pd7, pionnen d5, e4. Zwart: Kf4, Da6, Pa5, a7, b3, b7, c2, e3, f6. Voor de liefhebbers van meerzet- ten nog een probleem van S. Loyd, mat in 3 zetten, probleem no. 126. Wit: Kal, Dbl, Lg2, Ph3. Zwart: Kei, Ldl, Pc8, pionnen d2, e2, f5, g7. Correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan A. Perquin, Marnixkade 104 te Amsterdam-C. lijk ingezonden worden tot 15 april aan bovengenoemd adres. OPLOSSING van no. 398 van M. Vogelsang te Haarlem. 47-41, 26x46, 39-33, 46x19, 29-23, 19x29, 33x13 en wint. Een aardige bewerking van de Coup de Turck. Ofschoon de oplossing eigenlijk niet lastig is, is het toch eerst een puzzle om te ont dekken wat eigenlijk de bedoeling is. Paas-serle voor beginners en leerlingen. De stukjes, welke we in de laatste tijd opgenomen hebben met het doel vele liefhebbers wat letterwijs te ma ken op het dambord, hebben de heer C. C. H. Swinkels geïnspireerd tot enige zeer eenvoudige vraagstukjes die met weinig moeite zijn op te lossen. Die stukjes worden hier ter oplos sing aangeboden en de oplossers kun nen er twee weken over doen om de oplossingen in te zenden. Onder de inzenders van de meeste goede oplos singen worden twee damwerkjes ver loot. Hier komen ze: No. 1, zwart 7 stukken op 18, 19, 21, 23, 24, 26, 34. Wit 7 «t. op 17, 28, 32, 33, 38, 48, 50. No. II, zwart 7 st. op 13, 16, 19, 22, 23, 24, 26. Wit 7 st. op 17, 28, 32, 33, 38, 43, 48. No. III, zwart 7 st. op 13, 14, 16, 19, 22, 23, 35. Wit 7 st. op 17, 28, 32, 33, 34, 38, 42. No. IV, zwart 6 st. op 6, 8, 9, 15, 18, 40. Wit 6 st op 11, 21, 24, 25, 28, 39. No. V, zwart 7 st. op II, 12, 21, 22, 23, 25, 27. Wit 7 st. op 33, 34, 38, 39, 40, 45, 48. Voor alle stukjes luidt de opgave: wit begint en wint. We willen nog verklappen dat het niet door gewoon tempo-spel doch door slagzetjes ge schiedt. Oplossingen in te zenden tot 15 april a.s. PRIJZEN De loting heeft als prijswinnaar voor het oplossen van de nummers 391 en 392 aangewezen de heer W. Mulder te Leeuwarden. Van de num mers 389 en 390 ging de prijs naar A. Verwijst tè Uden. ken in een steenbakkerij. In plaats van naar het speelveld holden de tweeën twintig handballers en de scheidsrech ter naar de plek des onheils. Met man en macht en met alle middelen die er voor het grijpen waren, werd het vuur bestreden. Na een half uurtje was er van brand geen sprake meer. Daarna zijn de handballers en de scheidsrech ter naar het veld teruggaan, heb ben zich wat gefatsoeneerd en toen be gon de wedstrijd. Blackpool, de enige Engelse eerste klasser die een kampioenschap van Manchester United nog zou kunnen verhinderen, heeft het in de competitiewedstrijd tegen Bolton Wan derers zonder één van zijn beste aanvallers moeten stellen. Linksbinnen David Durie, 24 jaar oud, onderwijzer op een zondagsschool, die in de laatste tien wedstrijden negen doelpunten voor zijn club heeft gemaakt, wenste op Goede Vrijdag niet te voetballen. Vroe ger, toen hij voor de reserves van Blackpool speelde, voetbalde Durie ook niet op Goede Vrijdag. Nu is hij één van de gevierde sterren van Blackpool. „Maar", zo zei Durie, „principes zijn niets waard als je je er niet altijd naar gedraagt. Nu ik in de eerste divisie speel, voetbal ik dus ook niet op Goe de Vrijdag." Om dezelfde redenen heeft Phil Gun- ter van Portsmouth, ook 24 jaar oud, ook onderwijzer aan een zondagsschool, niet meegespeeld in de wedstrijd Ports mouthCardiff City. Gunter speelt al acht jaar voor Portsmouth en al die tijd heeft ook hij op Goede Vrijdag niet ge speeld. En hier in Nederland, waar de sport bonden dagen als Eerste Paasdag, Eer ste Kerstdag en Eerste Pinksterdag weten te respecteren, zien de clubs er geen been in om op Goede Vrijdag tal van vriendschappelijke wedstrijden te spelen en om op die dag toernooien te beginnen en op Eerste Paasdag tè ver volgen. Sigarenhandelaar Alf Bond uit Ful- ham zal op 5 mei de Cup-final tussen Manchester City en Bir mingham leiden. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het Engelse voetbal, dat men dan een scheidsrech ter die een arm mist in het Wembley- stadion ziet verschijnen. Voor Bond is de uitverkiezing de vervulling van een reeds lang gekoesterde wens. Hij heeft, als jongeman van negentien jaar, zijn rechterarm verloren tijdens een onge val in de machinefabriek waar hij werk te. Hij moest toen onder meer stoppen met het actief beoefenen van de voet balsport en is later gaan scheidsrech teren. Eep mooier „paas-geschenk" kan niemand me geven, verklaarde de trotse Bond toen hij het nieuws hoorde. Hij kan na 5 mei verklaren alles te weten van het Engelse bekervoetbal. Enkele jaren geleden leidde hij immers de finale om de beker der amateurs. Het Belgische elftal, dat zondag 8 april te Antwerpen tegen 't Nederlandse elftal speelt, is als volgt samengesteld: Doel Gernaey (ASV Oostende)ach ter: Dries (Berchem) en Van Brandt (Lierse); midden: Huysmans (Beer schot); Van Kerkhoven (Daring) en Mees (Antwerp); voor: Jurion, Van den Bosch, de Wael, Mermans (allen van Anderlecht) en Orlans (La Gantoise). Reserves: Dresen (Lierse), Diricx (Union St. Gilloise) Carré (Luik) en Houf (Standard Luik). Het Belgische elftal dat zaterdag .7 april in Tilburg tegen Nederland B speelt, ziet er als volgt uit: doel: Brug- geman (Union St. Gilloise); achter: Wauters (Antwerp) en Culot (Ander lecht); midden: Close (Union St. Gil loise); Storme (La Gantoise) en Ha- non (Anderlecht); voor: Verlinden (F. C. Boom); Beerens (S. C. Charleroi), Willems (La Gantoise)Straetmans (White Star) en Sanders (ASV Oosten de). Reserves: Leysen (Berchem), De Coster, Van Herpe (beiden La Gantoi se) en Platteau (S. C. Charleroi). De Qoninklijke Belgische Voetbal bond heeft geen toestemming verleend voor een televisie-uitzending van de voetbahvedsrijd België-Uederland, die op zondag 8 april a.s. in Antwerpen zal worden gespeeld. - - 4-o1ovi<;je Zaterdag 7 april zal op het HBS- têrrein te Den Haag een Zwaluwen elf tal spelen tegen het Nederlands stu denten-elftal. Het Zwaluwenelftal is als volgt samengesteld: doel: v.d. Land (HBS); achter: Polman (Quick, Den Haag) »n Ruysch (VUC); midden: R. Goldman (H.B.S.), Dorlas (V.C.S.) en Clarijn (RFC); voor; Scherpenhuizen (RFC), Timmer (Wassenaar), Barendse (VCS), de Klcermaeker (Blauw-Zwart) en Stol (HVV). Het Nederlandse studentenelftal zal waarschijnlijk in de volgende opstelling uitkomen: doel: Van der Lee (HFC); achter: Dekker en Wijkhuizen (beiden HFC); midden: Van Bruggen (DFC), Opdencamp (Kimbria) en Van der Borg (Forward)voor: De Rycke (Friesland), R. Colthoff (HVV). Abar- banel (HVV), H. Boskamp (AFC) en De Wilde (HW>. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld voor de Engelse league, lui den: Eerste divisie: BlackpoolBolton 00. CharltonBurnley 21, Everton Sheffield 14, LutonChelsea 22, Manchester Un.Newcastle Un. 52, PortsmouthCardiff 11, Sunder landManchester 03, Tottenham Preston 04. Tweede divisie: BlackburnHull 2—0, BristolPlymouth 21, Bury— Notts 40, DoncasterLiverpool 10, FulhamLeeds 12, West HamSto ke 2—0, Het bestuur van de beroepsvoetbal club „Alkmaar" heeft de oud-internatio naal Kick Smit uit Haarlem aangesteld als trainer van haar vereniging. Zeilers uit twaalf landen hebben deel genomen aan internationale wedstrijden voor Olympische fin-jollen. 45 deelne mers verschenen aan de start voor een wedstrijd over een baan van acht mijl bij een lichte Noorderbries. Twee Ne derlanders eindigden bij de eerste drie. De uitslag: 1. Siston; 2. Marco Polo De uitslag: 1 Siston (André Nelis, Bel gië); 2 Marco Polo (J. H. de Jong, Ne derland) 3 Jan de Lapper (R. Koopmans, Nederland); 4 B.E.S. (P. Elvston, Dene marken); 5 Mickey Finn (V. Stratton, Engeland. In het 50 meter bad van New Haven heeft de 20-jarige Amerikaan George Breen het wereldrecord op de 1500 me ter vrije slag verbeterd en gebracht op 18 min. 5,0 sec. Het officiële record staat sedert 16 augustus 1949 op naam van de Japan ner Horisnishin Furuhasi, die in Los Angeles een tijd van 18 min. 19 sec liet afdrukken. Al is het toernooi nog slechts 3 ron den oud, men hoort reeds gissingen om trent het eindresultaat. Wü hoorden iemand als mogelijk winnaar Keres noemen en wel op grond van het feit, dat Reshevsky niet meedoet. Inderdaad hebben bü vorige gelegenheden Bron- slein en Smyslov betere scores ge maakt tegen de nu niet meespelende Amerikaan dan Keres. Iets minder reëel is het noemen van Petrosian. Wel is de donkere Armeniër kennelijk in topvorm, zijn schitterende partijen tegen Bronstein en Smyslov zijn modelprestaties afgezien van de uitslag; hij lijdt op het ogenblik aan een euvel dat bij hem tot nu toe onbe kend was: hij maakt blunders. Niet alleen tegen Bronstein, maar ook in zijn afgebroken partij tegen Geiler heeft hij een zeer ernstige fout ge maakt. Hier was het minder erg, aange zien hij ook zonder deze waarschijn lijk verloren zou hebben, maar het is toch een veeg teken. Maar de strijd is nog open en die het wint zal slechts de sterkste onder zijn gelijken zijn. De organisatoren hebben het deelne mers zowel als toeschouwers aanzienlijk comfortabeler gemaakt. De spelers zijn van het podium naar benéden gebracht waar zij nu voldoende ruimte hebben om zich te bewegen. Vijf reusachtige demonstratieborden op het podium, die direct vanaf de partij op het bord be- door diend worden, geven de toeschouwers gelegenheid de strijd onmiddellijk te volgen. Zij die de partijen thuis nog eens rustig willen doornemen, vinden in het toernooibulletin de volgende dag reeds alle partijen, voorzien van een commentaar van dr. Max Euwe. En: de partijen zijn alleszins de moeite waard. Filip opende vrijdagavond tegen Szabo met het vierpionnenspel. Szabo deed een uitval met het paard. Juist toen de aanwezige deskundigen zich BRONSTEIN FilipSzabo 10 PannoGeiler y. KeresPilnik 1—6 BronsteinSpassky Smyslov—Petrosian afgebr. De stand luidt nu: 1. Panno, Filip, Keres en Bron stein, allen 2 pnt.; 5. Smyslov 1 y, pnt. plus 1 afgebr partij; 6. Geiler en Spassky. beiden 1'/, pnt.: 8. Szabo 1 pnt,; 9. Pilnik i/ pnt.; 10. Petro sian 0 pnt. plus 1 afgebr. partij. De successen van de Haarlemse semi -profclubs waren op de laatste zondag zeer pover. Vier nederlagen en slechts één gelijkspel! Vooral de nederlaag van RCH baarde nogal wat opzien en de fraaie positie van de Racing is daardoor in gevaar gekomen. Voor Haarlem had de nederlaag tegen Rheden fatale gevolgen want de kampioenskans, zo deze nog bestond, is nu geheel verkeken en spelen de roodbroeken niet beter dan j.l. zondag dan zou waarlijk ook nog de vijfde plaats in gevaar kunnen komen. Ook VSV moet nog oppassen en EDO kan de goede vorm van vóór de vorstperiode blijkbaar niet terugvinden. Slechts Stormvogels houdt moedig vol maar ook deze IJmuidenaren worden nog ernstig bedreigd in hun pogin gen om de ere-divisie te bereiken. In het kamp der amateurs hebben Lisse en Wijk aan Zee hun posities verbeterd maar voor NAS kwam de grote ontgoocheling en in de tweede klasse ziet het er voor HBC nog niet zo erg gunstig uit nu tegen WFC een kostbaar puntje werd verspeeld. Maar... voor velen is de weg nog lang. We geven de moed nog niet op! De zware nederlaag van de vorige week heeft ons vertrouwen in het Racing elftal wel enigszins aan het wan kelen gebracht, maar we geven Bies- brouck c.s. toch wel een redelijke kans om zich tegen Velocitas afdoende te herstellen. En dan zou de voorsprong op AGOVV weer drie punten gaan be dragen. Haarlem trekt naar het lang niet malse Baronie waartegen de Rood broeken in de vorm van de vorige zondag kansloos moéten worden geacht. We zullen het beste er maar van hopen. VSV krijgt het in Amsterdam tegen DWS ook al niét makkelijk en een nieuwe nederlaag hoeft geen verwon dering te wekken. In het tweede klasse kamp weer een belangrijke strijd, thans tussen Bever wijk en HBC die waarschijnlijk door de Wijkenaren wordt gewonnen. Schoten heeft een kleine kans tegen WFC en VVB moet kansloos worden geacht in de uitwedstrijd met Zaandijk, De beide kanshebbers in de derde klasse Wijk aan Zee en Vitesse spelen uit. Wijk aan Zee moet oppassen bij HSV en oJ. krijgt Vitesse het bij De liefhebbers van een tikje specta culair voetbal kunnen maandag Tweede Paasdag op het EDO-terrein hun hart ophalen. Scheveningen Holland Soprt, de veelbesproken prof-combinatie uit Den Haag komt n.l. op bezoek en met spelers als doelman Landman en Clavan kan deze Haagse ploeg soms heel aardig voor de dag komen. Daar weet EDO trouwens van mee te praten want op Houtrust verloren Roodselaar c.s. des tijds met niet minder dan 50. Of het nu een Haarlemse revanche zal worden? We menen het te moeten betwijfelen. Stormvogels speelt thuis tegen Roda Sport. Ook t.1 geen makkelijke tegen stander maar de IJmuidenaren mogen in deze wedstrijd geen punt verspelen. Amsterdam ligt op de loer en elke misstap kan fataal worden Kinheim iets eenvoudiger. Maar toch zien we beide rivalen «-innen. En ADO? De Heemskerkse club vertoont een dusdanige vorm dat we nu ook zonder meer aan een zege over Alc. Victrix gaan denken. In West II moet WSB nu toch eindelijk eens voor een zege gaan zorgen. Tegen Hillegom is zulks geenszins onmogelijk maar bepaald cadeau zal de St. Bavo club het niet krijgen. In het kamp der vierde klassers komt de beslissing steeds nader. NAS en THB hebben verleden week van plaats ge wisseld waarmee de kansen van NAS er niet beter op zijn geworden. En nu moet de Halfwegse club maandag tegen Onze Gezellen in het veld. Zo op het oog een zekere overwinning voor NAS, maar wie durft er op te wedden? Zou OG ook hier niet voor een verrassing kunnen zorgen? Neen, dan zijn de kansen van Lisse een stuk beter. Wanneer de Lissenaren thans van het zwakke DSO weten te winnen kunnen zij in de eerstvolgende wedstrijd kampioen worden. Teylingen en DOSR spelen in West II uit, resp. Tonegido en Meerburg, en kunnen mo gelijk met een of twee puntjes huis waarts keren. In Uitgeest krijgt USVU bezoek van TABA en met een beetje goede wil kan de Uitgeester club een gelijkspel wel bereiken. Haarlem: EDO-SHS, Schoten-WFC, VVH-Halfweg, Onze Gezellen-NAS, DIO-DCO. Turnen: Nederland-Denemarken. Heemstede: RCH-Velocitas. Noordwijkerliout: VVSB-Hillegom. IJmuiden: Stormvogels-Roda Sport. Beverwijk: Beverwijk-HBC, Kin- heim-Vitesse. Heemskerk: ADO-Alc. Victrix. .begonnen af te vragen hoe Filip nadeel 'zou kunnen vermijden, speelde Szabo 'n uiterst scherpe manoeuvre op het bord. Dat hij hiermee zijn stelling schromelijk overschatte, werd hem al na enige zet ten duidelijk. Zijn hele offensief kwam eigenlijk neer op een enkel schaak. Reeds na negentien zetten legde Szabo de koning om. Deze interessante, zij het niet zeer goede partij had het volgende verloop- 1 c4, Pf6; 2 Pc3, g6; 3 e4, d6; 4 d4, Lg7; 5 f4, c5; 6 d5, 0-0; 7 Pf3, e6; 8 Le2, d5:; 9 ed5:, Te8: 10 0-0, Pg4; 11 Tel, Ld4t?; (Waarom Szabo hier niet Pe3 speelde, zal wel nooit opgehelderd worden. Hij moet iets overzien hebben en gemeend hebben onmiddellijk te winnen.) 12 Pd4:; cd4:, 13 Dd4:, Dh4; 14 Ld2, Dh2:*; 15 Kfl, Pa6; 16 Lg4:, Lg4:; 17 Te4:; 18 Te4:, Pc5; 19 Te3, zwart geeft op. Szabo stond machteloos tegen de dreiging Lc3. Ook Panno en Gelier speelden een korte partij. Hier was het resultaat een vreedzame remise. Panno had met de terughoudende Réti-opening geopend. Het enige interessante in deze partij was het vroegtijdig oprukken van Gel- lers a-pion. Panno wilde met alle ge weld verwikkelingen vermijden. Bij de achttiende zet was een gelijk spel een fp't. De partij Bronstein-Spassky mocht er ook wezen. Spassky, die het blijkbaar niet laten kan om vele bezadigde schaak liefhebbers de stuipen op het lijf te ja gen met zijn nonchalance, speelde ook nu weer ogenschijnlijk weinig secuur. Tenminste wat de opening betreft. Daar door zag het er naar uit, dat het mid denspel hem al in moeilijkheden zou brengen. Maar vele kenners verkeken zich op de „verwarde" zetten. Er wer den ongelooflijk véél verwikkelingen ge schapen en de jeugdige Spassky zag toch kans om Bronstein op een gege ven moment tot een kwaliteitsoffer te dwingen. De spanning steeg. De combi naties, waarop deze schakers van twee generaties het publiek tracteerden, wa ren het aankijken meer dan waard. Toen de kruitdamp boven deze bijzonder geanimeerde partij optrok hadden Bron stein en Spassky tot remise beslo ten. Dat was na de 34ste zet. Deze avond, vol van uitzonderlijkhe den, leverde nog een verrassing op. Petrosian, zoals u weet een schaker die de naam heeft uit bijna elke par tij toch nog wel iets te halen, was kennelijk boos op zichzelf. Want in fel- Het bestuur van de Turkse lawnten- nisbond heeft bepaald dat de wedstrijd Turkije-Nederland, voor de eerste ron de van de Europese zone van het toer nooi om de Davis Cup op vrijdag 27, za terdag 28 en zondag 29 april te Ankara zal worden gespeeld. De KNVB heeft bericht ontvangen, dat Anderlecht, de Belgische eredivisie club zijn toezegging om op 2 mei te Rotterdam tegen het voorlopig Neder lands elftal uit te komen, niet gestand kan doen. Competitiemoeilijkheden vor men van dit besluit de oorzaak. Het bestuur van de KNVB is thans in onderhandeling met enkele andere bui tenlandse verenigingen. HEREN. Eerste klasse. Zuiden: HT CCTilburg, Rapidity—-HTCC. Oosten; DeventerDKS, NijmegenZwolle. Noorden: DaringMeppel. DAMES. Oosten: UnionAlmelo, Nij megenZwolle. Noorden: Groningen— Meppel, HVAGHBS. In de eerste klasse korfbalcompetitie is slechts één wedstrijd vastgesteld: Zuid: DOTOdilo. SMYSLOV Ie tegenstelling tot zijn gewoonte had hij hier in Amsterdam tot nog toe twee blunders gemaakt, die hem op nare gro te nullen waren komen te staan. Met deze feiten in zijn achterhoofd kwam Smyslov tegenover hem zitten, ervan overtuigd dat de hevig uit vorm zijnde Petrosian hem tot een gemakkelijke prooi kon zijn. Maar hij had zich ver gist. Dat bleek al dadelijk. Petrosian daalde af tot de allerdiepste diepten van de complicatiesmogelijkheid. Het werd de moeilijkste partij van de he le avond. Toen Smyslov uiteindelijk een kwaliteit moest offeren, wilde hij zich staande houden, was het iedereen vol komen duidelijk dat Petrosian deze a- vond de oude weer was. De partij is afgebroken in een stelling, die voor Pe trosian zeer reëele winstkansen inhoudt, ook al moet men zich niet erg verwon deren wanneer het op remise uitdraait. Pilnik heeft het benauwd gehad. Want Keres, fel in de aanval, gaf hem geen schijn van kans tot de tegenzetten, die al zo menig grootmeester de das heb ben omgedaan. Het werd een loopgra- vengevecht, dat beetje voor beetje de mogelijkheden voor Pilnik geringer maakte. Tenslotte kon hij werkelijk geen kant meer heen. Hij gaf het bij de veertigste zet op. De ijzeren vechtlust van Keres had gezegevierd. KAASMARKT LEEUWARDEN, 30 maart Gouda volvet f 1.971.99, Edam mer 40 plus f 1.781.80, Broodkaas 40 plus f 1.79—1.81. KAASMARKT ALKMAAR, 30 mrt. Commissienotering fabrieks edammer f 1.83 per kg. VEEMARKT LEEUWARDEN. 30 maart. Stieren f 2.602.92 per kg. sl.- gew. Vette koeien le kwal. f 2.553.04, 2e kwal. f 2.30—2.54, 3e kwal. f 1-95 2.29; melk- en kalfkoeien f 500950; pinken f 300540; nuchtere kalveren f 3546; vette en weideschapen f 85 130; lammeren f 60115; oude varkens f 1.40—1.55; vette biggen f 1.60—1.65, zouters f 1.74; van 85 tot 93 kilo. Big gen f 3558; lopers f 59100. Paarden f 500—990. Totale aanvoer 6429 stuks. VEILING POELDIJK 30 maart 1956. Ali cante f 3.303.40: Appelen: Jonathan 4853 ct. Andijvie 6977 ct., idem kwaL 2 5773 ct. Spinazie 4055 ct. idem kwal. 2 3141 ct. Stoofsla 8595 ct. Veldsla f 0.751.35. Dunsel 55—65 ct. Witlof 2 55 ct. Prei A 76—81 ct. A 2 50—61 ct. B 2 40—53 ct. alles per kg. Snijbonen f 5.30 per pond. Sla A f 30.50—37.50, A 2 f 29.00—34.00, B f 23.50— 31.00. B 2 f 19.50—27.00, C f 15.50—24.00, C 2 f 16.5019.50, alles per 100 stuks. Selderij f 2.2511.00. Peterselie f 26.0029.00. Raap stelen f 5.403.70, Radijs f 26.00—36.00, al les per 100 bos. Aanvoer: spinazie 41500 kg. andijvie 22.000 kg, sla 33.000 stuks, raap stelen 12.000 bos, selderij 17.000 bos. GRAANBEURS LEEUWARDEN, 30 maart. Borgers geruimd, bintjes 35 op waarts ook geruimd, rode star 40 op waarts f 1921, alpha's 35 opwaarts geruimd, alpha's 40 opwaarts export f 2022, bintjes 35 opwaarts geruimd, per 100 kilogram. +EN Vandaag wensen wij jullie van harte een Zalig Pasen. En ook jullie ouders. Vier maar een mooi feest en een pret tige vakantie. De oplossing van onze vorige puzzle was 20. Horizontaal: 1. krab, 3. bril, 5. lessenaar, 7. fotograaf, 11. snor, 12 kram. Verticaal: 1. kuil, 2. buis, 3. been, 4. lier, 6. erg, 7. fles, 8. ober, 9. rook, 10 film. En de prijswinnaars zijn: le Prijs: Sjef van Beek, van Bönning- haussenlaan 26, Lisse 2 H. 2e Prijs: Jan Bakker, Rijnstraat 68, Haarlem-N. 3e Prijs: Joke Hom, Dolfijnstraat 17, Haarlem-N. Nieuwe inzendingen aan de redactie van dit blad. Liefst per briefkaart. In linkerbovenhoek schrijven „Kinderprijs- vraag". Naam van je krant vermelden. Geef ook je leeftijd op. Horizontaal: 1. op, 3. koe, 5. hek, 7. al, 9. rek, 11. Lea, 12. sta, 13. kameel, 15. riante, 17. kreupel, 18. edel, 19. an, 20. o.l., 21. jaar, 24. die, 26. politie, 30. Naarden, 34. astrant, 38. kolonel, 42. Ada, 43. kalf. 44. o.l., 45. ai. 47. enig, 48. helling, 50. numero, 51. mantel, 53. rad, 54. ora, 55. sik, 57. ot, 58. kas, 59. nee, 60. po. Vertikaal: 1. or, 2. pek, 3. kok, 4. el lende, 5. harpoen, 6. kwal, 7. ate, 8. la, 10. kaneel, 12. strand, 14. era, 16. iel, 18. elp, 22. ren, 23. st, 25. ja, 27. ons, 28. ier, 29. inn, 31. ako, 32. rio, 33. ere, 34. alk. 35. talmud, 36. au, 37. talloos, 38. kaaiman, 39. li, 40. Nantes, 41. leg, 44. eer. 46. ina, 48. Henk, 49. gnoe, 50. nat, 52. Up, 53. r.o., 56. Ko.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 13