Ook man in Nieuwe Meer gevonden KINDERBIJSLAG vanaf derde kind voor allen (iMOl PASEN CONSECRATIE van de nieuwe bisschoppen op 8 en 11 mei Consecrator resp. mgr. Huibers en mgr. Alfrink Meisje aangerand door twee mannen Na mishandeling uit de auto geworpen Premie 1.7 procent van jaarloon te betalen door iedereen Plaatselijk opklaringen Het weer r\ e vrouwendie gekomen zijn om Tiet lichaam van de Heer J te balsemen, vinden het graf leeg en zijn verbaasd. Maar een engel roept hun toe ,flij is verrezen, zoals Hij gezegd heeft!" „De wachters werden als doden", staat er in het evangelie volgens Matthews. Dit alles wordt verbeeld op een slechts enkele vierkante centimeters groot, hierboven sterk vergroot weerge- geven, email van het reisaltaar van Sint Gregorius, dat dateert uit ongeveer 1150. Het berust in de schatkamer van de Servatius- kerk te Siegburg en levert een voor onze industriële tijd interes sant bewijs van de uitzonderlijke vakbekwaamheid en artisticiteit van de edelsmeden uit de vroege middeleeuwen. Vermist echtpaar KUBELIK HEEFT AUTO-ONGELUK Prinses Beatrix naar Kopenhagen WETSONTWERP BIJNA GEREED In verband met het Hoog feest van Pasen verschijnt het eerstvolgende nummer van ons blad op dinsdag 3 april. DE D IRECTIE. :.m VCMMK BOUWKOSTEN, 7 lË mHdÖGDE BUDRASEN S (njnnjai (uij Veulen lederen jassen 175.- Tamelijk koud ZATERDAG 31 MAART 1956 79sfe JAARGANG No. 26566 Dinsdag 8 mei geschiedt de consecratie van mgr. M. A. Jansen, benoemd bisschop van Rotterdam, waarbij Z.H. Exc. mgr. J. P. Hui bers, bisschop van Haarlem, als consecrator optreedt. Medeconsecra- toren zijn Z.H. Exc. mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, en Z.H. Exc. mgr. J. Buis van Mill Hill, apostolisch vicaris van Jesselton op Brits-Borneo. Mgr. P. A. Nierman, benoemd bisschop van Groningen, wordt vrijdag 11 mei geconsacreerd. Hierbij treedt als consecrator op Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en als medecon- secratoren Z.H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roer mond, en Z.H. Exc. mgr. C. Kramer O.F.M., vicaris apostolicus van Luan (China). De consecraties worden toegediend in de kathedralen, respectievelijk van Rotterdam en Groningen in tegenwoordigheid van Z.H. Exc. mgr. Paolo Giobbe, vertegenwoordiger van de H. Stoei bij de Nederlandse regering, van het voltallig Nederlands Episcopaat en van vele kerkelijke en wereldlijke autoriteiten. 3 pet. uitkering ook voor classificeerders Geestelijkheid bisdom Rotterdam neemt afscheid van mgr. Huibers IBIJ LASSEN IN 'BRAND GEVLOGEN Foto Hans Sibbelee Vrijdag is het stoffelijk overschot ge vonden van de heer g. Hoogerwerff, die met zijn echtgenote niet van een wandeling door het Amsterdamse bos op 16 februari terugkeerde. Een schip per van een motorboot zag het lichaam met het hoofd boven water in de Nieuwe Meer drijven, ter hoogte van de plaats waar ook het stoffelijk overschot van mevrouw Hoogerwerff dinsdag in het water werd aangetrof fen. De politie acht misdrijf uitgeslo ten. Men neemt aan dat het echtpaar op zijn wandeling door het besneeuw de bos de Nieuwe Meer wilde over steken en daar toen op een openge broken plek door het ijs is gezakt en verdronken. De dirigent Rafael Kubelik heeft vrij dag in Wenen een auto-ongeluk gehad. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Volgens de eerste berichten zou hij enkele ribben gebroken hebben. Prinses Beatrix is vrijdagmiddag van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken, waar zij de Paasdagen zal passeren bij de heer en mevrouw Feaver, de ouders van haar vriendin Renée Roell. De heer Feaver is Canadees gezant ses zal volgende week naar Nederland in de Deense hoofdstad. De kroonprin- terugkeren. Het ministerie van Sociale Zaken is bijna gereed met het ontwerp kinder bijslag voor alle loontrekkenden en zelfstandigen vanaf het derde kind, al dus weet „De Volkskrant" te melden. De wet zou in 1957 in werking moeten treden. Zü zou alle Nederlanders van 16 tot 65 jaar in principe verplichten tot het betalen van een premie van 1,7 procent van het jaarloon (het inkomens- gedeelte boven de zesduizend gulden zoupremievrfj zijn) en op grond van deze premiebjjdragen aan alle ouders of verzorgers een kinderbijslag garan deren vanaf het derde kind. Het bedrag van deze kinderbijslag zou hetzelfde zijn als de uitkeringen die momenteel plaats vinden. De leeftijds grens zou gesteld zijn op zestien jaar, voor studerende en invalide kinderen op 27 jaar. De Noodwet kinderbijslag voor kleine zelfstandigen zou met deze regeling komen te vervallen De kin derbijslag voor het eerste en tweede kind zou voorlopig nog blijven bestaan, maar op den duur eveneens gaan ver dwijnen. Deze nieuwe kinderbijslagver zekering heeft evenals de ouderdoms voorziening het karakter van een volks verzekering. Van het betalen van premie zullen uitgesloten zijn de gehuwde vrouwen en degenen die, nog nader te omschrij ven, zeer kleine inkomens genieten. De uitkeringen voor de bestaande kin derbijslagwet zullen minstens zo lang gehandhaafd blijven tot de lonen zo danig opgetrokken zijn, dat zij voldoen de zijn voor het onderhoud van een gezin met twee kinderen zonder dat men daarvoor kinderbijslag ontvangt Dit kan momenteel nog niet gebeuren, omdat dit een algemene loonronde van 10' procent nodig zou maken. De geko zen opzet voor de nieuwe kinderbijslag regeling dient mede om te komen tot een eenvoudiger systeem, dat door een coördinatie van de thans bestaande re gelingen kostenbesparend kan werken. Door de ontwikkeling van een krach tig gebied van hoge druk boven de Britse eilanden heeft het weer in het west-Europese kustgebied een geheel an der karakter gekregen. Boven de Noord zee kwam een overwegend noordelijke stroming tot stand. De aanvoer van koude lucht gaat dus door, zodat er in het temperatuursver- loop weinig verandering zal komen. Plaatselijk zijn enkele opklaringen mo gelijk, die het weer tijdelijk een iets aangenamer karakter kunnen geven. De neerslagkansen blijven klein. Aavtrtwntu BARÏtllORI EERD. BOLS SSTR HAARLEM TEL. 1343P R. 48 A'ÜAM IEL. 717167 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag Zondag: Zon: 6.17-19.16 Maan: 1.11-9.14 MqOMiIq Ar* Zon: 6.15-19.17 Maan: 1.57-10.08 Dinsdag: Zon: 6.13-19.19 Maan: 2.36-11.08 BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERIbNIItlAKlkb 16 cents per muiimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hal recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds tei. 21544. In de christelijke wereld is het Paasfeest voor alles een feest van vreugde. Vreugde om Christus, Zijn verrijzenis, Zijn verheerlijking, Zijn overwinning op zonde en dood. Heel de liturgie van de Paastijd is één onafgebroken jubel om de heer lijkheid van de verrezen Heiland. ,,In Uw verrijzenis, Christus, verheugen zich hemel en aarde. Dit is de dag, die de Heer heeft gemaakt; laten wij juichen en ons verblijden". „Door Zijn dood heeft Hij onze dood ver nietigd en door Zijn verrijzenis ons leven hersteld". Nu Hij verrezen is, „heeft de dood geen macht meer over Hem". „Ik leef", zo troostte Hij ons in Zijn afscheidsrede, maar „ook gij zult leven." En nadat Hij ons duide lijk gemaakt had, dat wij, de ran ken, slechts kunnen leven en vrucht dragen, zolang wij blijven in Hem, de wijnstok, en Hij ons verzekerd had van de leven- en heilschenkende liefde van de Vader, voegde Hij daar aan toe: „Dit alles heb ik U gezegd, opdat Mijn vreugde Uw deel mag worden, en Uw vreugde volkomen mag zijn." Met deze vreugde om Christus' ver rijzenis, met ons roemen in Zijn kruis, dat „voor de Joden een erger nis is en voor de heidenen een dwaas heid", staan wij in een wereld vol niet-begrijpen, vol onverschilligheid, vol afwijzen zelfs. Meer nog waar om het ontkennen of verdoezelen? Oók voor ons, de geroepenen, die za lig gemaakt worden door „de dwaas heid (d.i. eenvoud, zonder menselijke wijsheid) der prediking", die gelo ven, wat er geschreven staat: „Ik zal de wijsheid der wijzen verdelgen, en het beleid der verstandigen te niet doen", ook voor ons is het moeilijk te leven van die roem en ons sterk te voelen in die vreugde. Niet alleen omdat die vreugde en roem proble men stellen, die niet licht te door zien zijn wegens hun ontastbaarheid, maar ook, omdat wij leven in een verheidenste wereld, die ons met haar diesseits-gerichtheid hoe langer hoe meer besmet. Het gezagsbesef is in ernstige mate ontluisterd door zijn ontwaardiging in dictatoriale stel sels: een gedachten- en gevoelssfeer, waarin een geloofscrisis vruchtbare bodem vindt. Maar waar God op de achtergrond raakt of geheel verwaar loosd wordt, raakt het leven zijn uit zicht kwijt en verstart, verdroogt in zichzelf. Dit is de ramp der heden daagse mensheid, dat men het leven niet meer ziet als in wezen op de toekomst gericht. Het Paasfeest met zijn vreugde en dankbaarheid voor onze verlos sing van zonde en dood reikt ver over dit aardse leven heen. De verlossing immers, die wij dankbaar gedenken, is nog maar een begin, een noodza kelijke voorwaarde voor haar defini tieve voltooiing bij Christus' weder komst. Wij weten, dat dit begin-in-de- tijd van onze uiteindelijke verlossing voor-goed onfeilbaar zeker zal uit monden in een „nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarin de gerechtig heid woont". Zeker, Christus' ver rijzenis, de bekroning van Zijn mens- woording, die de onoverbrugbare scheiding tussen Schepper en schep sel ophief, wordt terecht het centrum der wereldgeschiedenis genoemd, de tweede schepping van de bovenna tuurlijke orde der genade, waardoor God voor mens en wereld weer toe gankelijk werd gemaakt, toch vindt het Christendom zijn totale vervul ling niet op deze aarde. Het was en Is de „Blijde Boodschap" voor een wereld zonder God en zonder hoop, maar het voorwerp van de hoop, die het Christendom predikt, is voor ons „weggelegd in de hemel". Dat is het uiteindelijke doel der verlossing: „Wij zijn verlost om te hopen", op de glorierijke verwezenlijking van het doel, waarop Gods almacht en liefde de gang der wereldgeschiede nis gericht heeft: het Rijk der He melen. Zo is Pasen ook in zijn diep ste zin het feest der nieuw verwor ven hoop, die in haar allesomvatten de kracht de rijke vrucht is van onze gelovige overgave aan God. Veel te weinig zijn wij ons bewust dat de hoop „de ziel is van het men selijk leven". Reeds op zuiver natuur lijk terrein, tot in het meest alledaag se toe, is zij het, die zin geeft aan ons bestaan. Ieder mens heeft zijn doelstellingen, zijn ambities, zijn ide alen; kortom, zoals gezegd, zijn le ven is in wezen op de toekomst ge richt. Daaraan ontlenen wij de geest drift, de durf en de kracht van onze activiteit, daaraan dankt ons mens zijn zijn spankracht, zoals omge keerd alle levenskrachten doodbloe den in apathie zodra het ontbreken van die gerichtheid het dynamische verband tussen vandaag en morgen verbreekt. Veerkracht en vitaliteit verliezen hun reden van bestaan, wanneer de mens geen hoop meer heeft. In oneindig hogere en verheven mate geldt dit van de christelijke hoop, die zin en einddoel van al het bestaande omvat. Niet voer niets wordt zij een goddelijke deugd ge noemd: zij heeft immers God zelf tot voorwerp, zowel Zijn leven in deze wereld als in de verwijderde toe komst, ons houvast aan Hem in ons sterfelijk bestaan evenzeer als onze eeuwige bestemming bij Hem in de hemel. Hoe sterk deze hoop in ons moet werken, drukken wij uit wan neer wij, het Credo biddend, spreken van een „verwachting" van het eeuwige leven, aldus van onze zeker heid getuigend, dat de toekomstige wereld reeds op weg is. Zo legt de christelijke hoop een nauw, daad krachtig verband tussen ons bestaan op aarde en zijn verwachte eindterm. Wat is echter de verhouding tus sen deze geloofswaarheid en de prak tijk van ons leven, tussen onze aard se en hemelse hoop? Zijn wij wer kelijk, zoals pater Maltha zo tref fend in zijn laatste lijdensmeditatie voor de radio uitwerkte, de „wach- (Vervolg op pag. 5) Mgr. Jansen zal 8 april afscheid ne men van Leiden, 's Middags is er een afscheidsbijeenkomst tijdens welke mgr. Jansen een bisschopskruis zal worden aangeboden. Des avonds biedt de St.- Lodewljksparcchie de bisschop een bis schopsring aan. De staf wordt, zoals bekend, geschonken door de parochia nen van de „Liefde" te Amsterdam. 13 april zal mgr. Jansen in de Bur gerzaal van het Rotterdamse stadhuis door B. en W. van Rotterdam begroet worden. De voorafgaande avond wordt hij door katholiek Rotterdam ontvan gen in de Kathedraie Kerk aan de West- zeedljk. Er is een comité en erecomité gevormd, dat de eerste bisschop van Rotterdam zal huldigen en een ge schenk zal aanbieden. Mgr. Jansen heeft, zoals reeds is be richt, tot wapenspreuk gekozen „Om nia in luce clarescant" hetgeen ver taald zou kunnen worden als: „In Gods licht breekt alles open". Mgr. Nierman zal op de dag van'zijn wijding in Groningen recipiëren. Dan zal hem het huldeblijk van het bisdom worden aangeboden. Er is nog niet vastgesteld wat het geschenk precies zal omvatten. Wel is bekend, dat de parochianen van de St.-Vitusparochie te Hilversum hun oud-parochiaan een gouden borstkruis en ketting ten ge schenke zullen geven. Alhoewel het nog niet zeker is dat zijn 80-jarige moeder bü de consecra tie aanwezig zal zijn, woont zij in ieder geval de pontificale H. Mis bij, die mgr. Nierman de zondag na zijn con secratie in de St.-Vitusparochie te Hil versum opdraagt. Zoals bekend heeft mgr. Nierman zich tot wapenspreuk gekozen „Deus refugium et virtus". God is onze toe vlucht en onze kracht. MGR. M. A. JANSEN Op de Zuider Akerweg nabij Sloten is vrijdagavond een 16-jarig meisje, dat op de fiets op weg was naar haar woning aan de Noorder Akerweg, door twee mannen aangerand. De recher che van de Amsterdamse Zedenpolitie stelt in samenwerking met de Rijkspo litie Halfweg een krachtig onderzoek in. Toen het slachtoffer 's avonds naar huis fietste stopte er plotseling een au to naast haar, waaruit twee mannen sprongen. Zij sleurden haar van de fiets en mishandelden haar. Vervolgens trok ken zij haar in de auto en reden tien minuten verder. Later werd zij weer uit de auto geworpen. De mannen dreigden haar te zullen overrijden als zij alarm zou slaan. Het meisje durfde eerst om hulp te roepen toen de auto verdwenen was. Zij strom pelde binnen bij een boerderij aan de Westhavenweg, vanwaar onmiddellijk de politie werd gealarmeerd. Een vriendin van het meisje had inmiddels haar fiets gevonden. Ook zij had de po litie gealarmeerd. Onmiddellijk werd overal gespeurd naar de autorijders. Zij waren echter reeds verdwenen. Zater dagmorgen heeft het slachtoffer uitvoe rige inlichtingen verschaft aan de Ze denpolitie te Amsterdam. De vereniging van werkgevers in het scheepsonderhoud-(classificeer) be drijf te Rotterdam heeft besloten aan de werknemers, die vrijdag in dienst waren van een der aangesloten bedrijven, een winstuitkering van 3 pet. uit te betalen berekend naar het basis dagloon van 1955 over het aantal dagen, dat zij in 1955 in de betreffende onderneming gewerkt hebben. Dinsdag 24 april zal de geestelijkheid van Zuid-Holland en de Zeeuwse eilan den afscheid nemen van Haarlems bis schop en kathedraal. Mgr. J. P. Huibers zal in de St.-Bavo te Haarlem om elf uur een pontificale H. Mis opgedragen, waarna in het Bavogebouw aan de Smedestraat een receptie wordt gehou den. In een constructiewerkplaats te Ber gen op Zoom is de 28-jarige lasser C. Vermeulen terwijl hij bezig was met het z.g. onderlassen, vermoedelijk door een lasvonk in brand geraakt. Hh is naar het Algemeen Gasthuis overgebracht, waar hij is overleden. V. was gehuwd en vader van drie kinderen. MGR. P. A. NIERMAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1