JELGDRAAD gaat jeugd verenigingen inventariseren De appel valt... moet oud-verpleegsters uitkomst brengen LADY AND THE TRAMP W D Veel clubs nog onbekend Onderwijssubsidies Toneelgroep Sint-E lisabethsgasthuis gaat op toernee door Nederland Paasfeestweek in oud Schoten de De robijnen van Birma Prins Zes vrouwen en één man From here to eternity Leven in de brouwerij Piraten van Tripolis De vrolijke vagebond SLEUTEL WEG? Een hondenVerhaal Van Disney deze week in Lido WILT U MEDEWERKEN J ZATERDAG 31 MAART 1956 PAGINA 2 Internatiomaal orgel concours vraagt 7000 garantie Geen subsidie voor Volks- dansfederatie ONTHEFFING VAN WINKELSLUITING Slechts voor winkels rond het kermisterrein Burgerlijke Stand Haarlem Nieuwe juwelierszaak in de Koningstraat Goudsmit van het oude stempel „DE SLEUTELSPECIALIST" WOONWAGENKAMP WORDT „WAARDERVELD" Opvoering prodüküiviteit Leizl&g dr. P. Th. Posthumus Meyes HEEMSTEDE Burgerlijke Stand TOEGANGSWEG TOT „HILARIUS" WORDT GEMEENTE- EIGENDOM Spoedig verbetering Kleine Middenstander gaat in Sinnevelt bouwen Schaken RADIO «*OORS H.H. MUSSEN OP EERSTE PAASDAG "N Hei beeld van O.L. Vrouw van Haarlem EEUWEN lang hei voorwerp van een bijzondere devoiie, in 1639 als een „beeltenis door vele wonderen verheer lijkt" vermeld in een verklaring van de Aposi. Vic. Ph. Rovenius, door Paus Clemens XI in hei jaar 1714 mei een aflaai begunstigd, de ioevluchi van de katholieke Haarlemmers in tijden van verdrukking en oorlog, vereerd door Begijntjes op hun Begijnhof, door katholieken-in-verdrukking in hun schuil kerken en spoedig door kaiholieken-in- de-vrijheid-van-heden in een geheel gerestaureerde kapel. om de verering van de Moeder Gods ^in Haarlem en omgeving te bevorderen, en een eeuwenoude devotie in nieuwe luister te doen opbloeien, helpt ons dan bij de restauratie van de kapel van O. L. Vrouw van Haarlem. Stort vandaag nog Uw bijdrage op girorekening 212615 t.n.v. de H.E. Heer W. N. Zijlsira, Deken van Haarlem, Jansstraai 41, Haarlem, onder vermel ding: „voor de kapel". U kunt natuurlijk Uw bijdrage ook per postwissel aan hetzelfde adres verzenden of Uw gift onder couvert aan de pastorie afgeven Hei Maria-comiié Roxy Luxor Studio Minerva Verkooplokaal NOTARISHUIS jiasoeiieiveiling 17/18 april '58 Frans Hals Rembrandt Apotheken en dokters- diensten FILMJOURNAAL De Haarlemse Raad voor de Jeugd, die verleden jaar juli bij besluit van de gemeenteraad is opgericht en die in december van het vorige jaar is geïn stalleerd, is begonn ende verschillen de organisaties in Haarlem die werk zaam zijn op het gebied van het jeugd werk te catalogiseren. In verband daarmee heeft de Jeugdraad een enquê te ingesteld onder alle jeugdverenigin gen en -organisaties die hem bekend zjjn. Men is er echter van overtuigd, dat er nog vele andere clubs en ver enigingen zijn die zeker onder de werk zaamheid van de Jeugdraad vallen, maar die daar niet of onvoldoende be kend zijn. Daarom worden alle jeugd verenigingen, clubs en organisaties die nog geen enquêteformulier toegezonden hebben gekregen, verzocht zich te mel den bij het secretariaat van de Jeugd raad, Kleine Houtweg 47. Toen de Haarlemse Raad voor de Jeugd zijn werkzaamheden begon, wa ren de leden ervan overtuigd, dat de belangrijkste problemen van de jeugd organisaties lagen op het gebied van de behuizing en dat van de ervaren leiders. Daarmee hing uiteraard ten nauwste samen het probleem van het geldgebrek. Teneinde nu te kunnen na- De Commissie Internationaal Orgel concours heeft het gemeentebestuur ver zocht een garantie te verlenen van ten hoogste 7000 voor de ook dit jaar weer te houden cursus en voor het concours. De commissie heeft ook het ministerie van O., K. en W. reeds om een garan tie gevraagd. B. en W. van Haarlem stellen de raad nu voor de garantie te verlenen. Op de begroting 1956 is reeds 2000 voor dit doel uitgetrokken. Het. aandeel van de gemeente Haar lem in het exploitatietekort van het Noordhollands Philharmonisch Orkest over de jaren 1953-1954 en 1954-1955, blijkt nu de rekening is vastgesteld, hoger te zijn dan aanvankelijk is ge raamd. In verband daarmee stellen B. en W. de raad voor de bijdrage voor 1953-1954 van 89.000 te verhogen tot ƒ91.117,18 en die van 1954-1955 van 89.000 tot 102.018,78. B. en W. stellen de raad ook voor het door de Haarlemse Volksdans Federa tie gevraagde jaarlijks subsidie ter dek king van het nadelig saldo van de bei de volksdansbals die de federatie or ganiseert, af te wijzen. B. en W. zijn van oordeel, dat de federatie het te kort zelf kan dekken door de contribu tie van 10 cent per lid iets te verho gen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om tijdens de kermis- weken de kraamhouders en de winke liers in de onmiddellijke nabijheid van het kermisterrein weer in de gelegen heid te stellen hun winkels later te sluiten dan normaal en ook tijdens de sluitings-ochtend en -middag open te houden. Hiermee wordt dan de toestand hersteld, zoals die twee jaar geleden was. Tevens wordt voorgesteld het raadsbesluit van verleden jaar April in te trekken, waarbij bovengenoemde faciliteiten worden verleend aan alle Haarlemse winkeliers. Het raadsvoorstel van verleden jaar heeft tot moeilijkheden geleid, aange zien daardoor het aantal dagen waar op krachtens de Winkelsluiting wet 1951 faciliteiten mogen worden verleend, wordt overschreden. B. en W. hebben nu een meer beperkt voorstel ingediend en wjjzen erop, dat in verscheidene grote gemeenten voor dergelijke gebeur tenissen dezelfde faciliteiten worden verleend. GEBOREN: A, A. van der Steenho- ven-Jansen, z; J. J, Klarenbeek-Riemers- ma, z; A. M. T. Asseler-Schouw, z; S. C. van der Zwet-Bergkamp, d: P. J. Spaapen-Kimmel, d; R. van Hinte- Spaapen-Ki Kamp, d; OVERLï 2RLEDENW. F. Uijtenbogaart, 72 j. Roemer Visserscherstraat, J. J. Ver haren-Dekker, 66 j. Eikenstraat, H. Heijnis, 78 j. Jansstraat, M. M. van E^- Renes, 75 j. Westerhoutpark. gaan in welke mate zich deze proble men bij iedere vereniging, club of or ganisatie afzonderlijk voordoen, heeft men enquteformulieren rondgestuurd. Het resultaat daarvan is, dat zeer veel aangeschreven verenigingen ant-. woord hebben gegeven. Deze schat aan gegevens, die natuur lijk nog aangevuld moet worden, zal nu worden bestudeerd. Men heeft ze ge splitst in drie sectoren: verenigingen op het gebied van de vrije jeqgd- vorming, verenigingen op het gebied van de sociale jeugdzorg en speeltuin verenigingen. Op het gebied van de twee laatste soorten organisaties be staan reeds overkoepelende lichamen. Op het gebied van de vrije jeugdvor- ming moet men echter nog van onder af aan beginnen. Uit ieder van deze sectoren zullen een aantal betrokkenen bijeengeroepen worden om samen een drietal seeties te vormen en iedere sec tie, die statuair onder voorzitterschap moet staan van een lid van de Jeugd raad, gaat nu zijn eigen aandeel in de enquêteformulieren onderzoeken. De Jeugdraad zelf zal het resultaat van deze studie opnieuw en in groter ver band bekijken teneinde op grond daar van een advies op te stellen voor B. en W. Naast dit belangrijke inventarise- ringswerk, gaat de Jeugdraad normaal door met het behandelen van de inci dentele vraagstukken, die hem door de verschillende jeugdverenigingen worden voorgelegd. Recentelijk hebben B. en W. van Haarlem de Jeugdraad ver zocht advies uit te brengen over de subsidiëring van de jeugdverenigingen hier ter stede. In 1813 werd als stadsuurvverkmaker de heer Fortgens genoemd, die zijn be drijf uitoefende aan de Koningstraat, op de hoek van de Jacobijnestraat. In de loop der jaren moest de heer Fortgens verhuizen naar de andere hoek van de Koningstraat en Jacobijnestraat, want zijn zaak móest plaats maken voor de uitbreiding van het stadhuis. Tot voor enige tijd bleef de familie Fortgens ei genaar van de zaak, die in het Haar lemse stadsbeeld een oude bekende was geworden. Op 1 februari van dit jaar nam de heer Postma de zaak over en na een verbouwing die ruim anderhal ve maand vergde, is woensdag de goud en zilverwinkel heropend. De heer Postma had zich ongeveer drie en een half jaar geleden in Haar lem gevestigd, ook in de Koningstraat, maar dan aan de overkant. Die zaak zal blijven bestaan, maar er zullen voor namelijk occasions worden verkocht, antieke stukken op het gebied van goud en diamant. In de voormalige zaak van Fortgens worden de meer moderne uur werken en zilveren en gouden sieraden verkocht, welke laatste goeddeels door de heer Postma zelf worden gemaakt. Dat is dan de speciale attractie van een bezoek aan de nieuwe zaak in de Koningstraat. De heer Postma is een vakman van de oude stempel. Ruim veertig jaar lang had hij zelf in Am sterdam een goudfabriek, was hij goud smid in de werkelijke zin van het woord. Geen wonder dus, dat hij achter zijn nieuwe zaak een speciale werkwinkel heeft ingericht, waar hij de kleine gou den siervoorwerpen kan maken. Hij is behalve zakenman ook kunstenaar en deze combinatie is zeldzaam geworden. Hij hoopt nu maar, dat hij in zijn zaak steeds meer producten van zijn eigen hand kan gaan verkopen, op de duur misschien wel uitsluitend. De winkel is nu gemoderniseerd. De wanden hebben een lichte kleur gekregen, waartegen het mahonie-ge- timmerte prachtig afsteekt. Een der etalages heeft ook binnen een glazen afsluiting gekregen. Achter de eigen lijke winkel zijn twee ruimten uitge spaard, waar respectievelijk een Kel- tum- en een klokkenshow zijn inge richt. Daarachter bevindt zich aan de ene zijde van de gang het kantoortje van de eigenaar en aan de andere kant de werkwinkel en de opslag ruimte. Behalve de verkoop van goud en zil ver, is de specialiteit van de heer Post ma het bewerken en inzetten van dia mant. Het spreekt vanzelf, dat hij de reparaties allemaal zelf uitvoert. Met gerechte trots vertelt hij, dat geen der reparaties het huis uitgaan. De nieuwe winkel van de heer Postma is èn als zaak èn als curiosum een aanwinst voor Haarlem. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 B. en VV. van Haarlem stellen de raad voor 2270,- te voteren voor het aanschaffen var verkeersalbums met bijbehorende plaatjes voor leerlingen van het gewoon en buitengewoon lager onderwijs. De albums zullen worden ge bruikt voor leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de lagere scholen. Voor het aanbrengen van een olie- stook-centrale verwarming van de lage re school aan de Klarenbeekstraat vra gen B. en W. de raad een bedrag van ƒ26.100,- ti voteren. Voor het. verbete ren van de vloeren van tien lokalen in de school wordt een bedrag van 7500,- gevraagd. B. en W. vragen de raad 1400,- voor het maken van twee kleine berg ruimten voor leermiddelen in de Prins Bernhardschool aan de Vrouwestraat; 131,- voor het aanschaffen van enig meubilair in de personeelskamer van de Nassauschool aan de Leidsestraat; 1.367,- voor het aanschaffen van hulp middelen voor het gymnastieklokaal van de Willem de Zwijgerschool aan de Herzogstraat; 50,- voor het aanschaf fen van enig meubilair voor de Konin gin Emmaschool aan het Roerdomp plein en 277,- voor het aanschaffen van een naaimachine voor de Marnix- school aan de Dutrystraat. Aan de Haarlemse raad wordt mee gedeeld, dat drie leslokalen op de ver dieping van de Linnaeusschool aan de Wilgenstraat tot twee grotere lokalen verbouwd zullen worden voor 23.080,- Hiervoor was op de begroting reeds 30.000,- uitgetrokken. Tussen de Lorentzschool en de kleu terschool De Peppels, die beiden ge huisvest zjjn in een gebouw aan het Leidse plein, moet een volledige schei ding worden aangebracht. De trap zal in beton moeten worden uitgevoerd en een nieuwe noodtrap zal moeten wor den aangelegd Het kleuterschool-ge deelte moet naar de eisen van de wet worden verbeterd en verschillende an dere verbeteringen moeten aan beide scholen worden aangebracht. De uitvoe ringskosten komen voor wat betreft de Lorentzschool op 146.163,- terwjjl voor een gedeeltelijke verbetering reeds 15000,- was uitgetrokken, en de kos ten van de verbouwing van de kleuter- chool komen op 68.550,-. terwjjl daar voor reeds 20.000,- was uitgetrokken. B. en W. vragen de raad de benodigde gelden toe te staan. B. en W. zijn van oordeel, dat het wenselijk is het terrein van het woon wagenkamp aan de Oudeweg een naam te geven. In verband daarmee hebben zij besloten dit terrein voortaan „Waar- derveld" te noemen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de ontruimingstermijn van de woningen Spaarndammerdijk 77 rood en Kerkhofstraat IA en 1B weer met een jaar te verlengen. Onder auspiciën van Bloembollencul tuur spreekt dr. P. Th. Posthumus Mey es dinsdag 10 april des avonds om 8 uur in de zaal van Treslong te Hille- gom over het onderwerp „Opvoering van de produktiviteit". GEBOREN: z. v. H. J. Koehorst en M. W. Kromhout; z. v. N. A. Santing en D. J. Williams; d. v. G. Verrijzer en M. Schuitemaker; z. v. J. A. de Backker en P. H. M. Kompier; d. v. J. Huidebosch en V. M. Redeker; d. v. G. F. Jasperse en M. Bakker; z. v. G. J. Willemse en C. C. Bakker. ONDERTROUWD: C. Borst en M. v. d. Berg; H. Lammers en J. Vasen; Th. Klep en M. Westerkamp; G. Dront- mann en H. Hootsmans; L. Remund en H. den Breejen; B. Plantenga en W. Heijbroek. GETROUWD: J. van Nifterik en A. Sluiter; R. van Spengen en C. Muller. OVERLEDEN: Th. de Winter, 74 jr, Overboslaan 22; E. van Aken, 82 jr, Pieter de Hooghstraat 2; C. Broers-van Muijen, 81 jr, Zandvoortselaan 123; D. W Terlouw, 51 jr, Heemst. Dreef 171; F. Kuvener-Zurink, 75 jr,; K. Bier boom-de Laat, 82 jr; I. van der Weg- van Dam, 60 jr, Groenendaalkade 6. De appel valtzo heet het stuk, dat een toneelgroep van het Sint Elisabethsgasthuis te Haarlem ten bate van het erefonds voor oud-ver pleegsters in vier of vijf plaatsen van ons land gaat opvoeren. Op 5 april vindt de openbare première, die in fei te geen première meer is, omdat enke le jaren geleden een gezelschap van de Britse ambassade dit Engelse blij spel ten tonele bracht, plaats in het Heemsteease Minervatheater, nadat een avond tevoren het personeel van het ziekenhuis van de prestaties der spe lers heeft kennis genomen. De tonelisten zijn de doktoren G. L. van der Zwaag en G. Bosman, beiden chirurgen van het gasthuis, de huid arts A. W Thöne, de verpleegsters D. Kweekei, I. Menist, I. Fischbein, H. v. d. Hoeden en mejuffrouw A. Streefkerk, hoofd van de huishoudelijke dienst van het ziekenhuis; mensen dus, die in de geneeskunde verantwoordelijke functies bekleden en in de omgang met Aescu- laap meer op hun gemak zijn dan tij dens een rendez-vous met Thalia, de muze van de comedie; waarmee niet gezegd wil zijn, dat hun de sfeer van het toneel volkomen vreemd is. inte gendeel, sommigen van hen maakten twee jaar geleden ook al deel uit van de groep, die met veel succes het to neelstuk „Kunst om te leven" voor het voetlicht bracht in Rotterdam, Gronin gen, Assen, Zwolle en Haarlem. Dit kleine tournee leverde het erefonds voor oud-verpleegsters ruim achtduizend gul den op en zo een formidabel bedrag wordt niet vergaard met „kneusjes- werk". ,.De appel valtvan Kenneth Horne, de auteur tevens van „Kleine kinderen worden groot", is een frivool niemendalletje met verrassende ver wikkelingen, een frisse dialoog en spits vondige grapjes. Het steekt genoegelijk de draak met de luchthartigheid, waar mee huwelijken worden gesloten en ont bonden. Angela Dickson is een geschei den vrouw, wier huwelijk lang geleden schipbreuk heeft geleden op de beweer de maar nooit bewezen ontrouw van haar man Paul. Zij wil opnieuw beginnen met een huisvriend, wiens kwaliteiten als huwelijkspartner be staan uit een goede positie en een spe ciaal talent voor bordenwassen. De fa milie Dickson heeft ook nog een doch ter, Pam, die eveneens op het punt staat te trouwen, maar daar op het laatste moment van afziet. Zij heeft na melijk het wachten op de verschillen de bruiloftsgasten gekort met de bestu dering van het huwelijksformulier, waar van d" onherroepelijke bewoordingen haar een hevige schrik bezorgd heb ben. Wat tenslotte de deur dicht doet zyn de confidenties van de huishoudster- kinderjuffrouw over het mislukte hu welijk van haar moeder, waaruit het meisje concludeert, dat alle mannen misselijke echtbrekers zijn. In een aantal kostelijke scènes laat Horne zien hoe de gezamenlijke brui loftsgasten daarbij inbegrepen de on verwacht opduikende gescheiden echt genoot-vader wanhopige pogingen in het werk stellen om het bruidje tot an dere gedachten te brengen, waarin zij tenslotte na een stortvloed van compli caties en conspiraties slagen. Üp een avond van de afgelopen week hebben wij een repetitie van het derde bedrijf van „De appel valtbijgewoond. Zij werd gehouden in een klein vertrek, ergens in het Sint Elisabethsgasthuis, onder de strakke leiding van een voortreffelijk regisseur, die liever ook in deze kolom men achter de schermen wil blijven. Er werd vaardig en gloedvol geacteerd. Zo af en toe onderbrak de regisseur het spel, dan ook weer de telefoon, die de doktoren er op opmerkzaam maakte, dat een patiënt hun hulp nodig had. Want zo wordt er gerepeteerd; ieder ogenblik kan een zieke voor langere of kortere duur het spel onderbreken. Naast deze min of meer gedwongen pauzes zijn er genoeg momenten om een kopje koffie of een kop bouillon te drinken. Tijdens een dergelijke aangename rust waren wij in gesprek met de se cretaresse van dokter P. A. Heeres, me juffrouw C. Vermeulen, die de ondank bare taak van souffleuse op zich heeft genomen. Mejuffrouw Vermeulen heeft het toneelstuk, waarvan de oorspron kelijke titel Fools rush in" is, vertaald. „Ach met een hoop woordenboeken doe je veel" zegt zij met een lichte twinke ling in haar ogen. Ofschoon zij beweert geen knobbel voor Engels te hebben doet de vertaalde tekst toch anders ver onderstellen. Ook vertelde zij, dat het idee om voor de oudverpleegsters te gaan spelen is geboren, toen twee jaar geleden het spel „Kunst om te leven" voor het personeel werd opgevoerd. „Hè", moet iemand toen gezegd heb ben, „waarom zouden wij ook niet voor onze vergeten zusters kunnen spelen, nu er zoveel moeite en tijd aan het spel zijn gespendeerd." Dokter Heeres stem de direct met het plan in en zo kreeg „kunst om te leven" een diepere bete kenis. Na de première in Heemstede gaat het gezelschap op 10 april naar Deven ter, op 13 april naar Assen en op 15 mei naar Arnhem. Ook Hilversum was in de tournee opgenomen, maar enige tijd geleden kreeg dokter Heeres te ho ren, dat de toneelgroep van de perso neelsvereniging van het paleis Soestdijk in Hilversum voor hetzelfde doel een toneelstuk zal opvoeren. In Haarlem is men uiteraard over dit royaal gebaar zeer te spreken. De laatste dagen is er in Oud-Scho ten hard gewerkt om met bekwame spoed de fancy-fair op te bouwen, die vanaf tweede paasdag tot en met zon dag 8 april jong en oud zal vermaken. Het comité, dat zich beijvert voor de bouw van een jeugdhuis in de paro chie van Onze Lieve Vrouw Zeven Smarten en Sint Bavo koestert grote verwachtingen van de komende fancy- fair. Alles is grootster opgezet dan vo rig jaar en het blijkt, dat er vele fraaie prijzen beschikbaar zijn. Een tent, die een oppervlakte beslaat van 600 m2 staat nu opgesteld op het plein van de jongensschool aan de Eem- straat. De opening zal niet officieel ge schieden, maar de Oud-Schotenaren zul len toch wel merken, dat er iets aan de hand is. Om twee uur 's middags gaat de fancy-fair op tweede paasdag draaien, en diezelfde middag trekt de befaamde „Spaarnebazuin" door de ver schillende straten van Oud-Schoten om overal met veel muziek het feest in te luiden. Op zaterdag 7 en zondag 8 april zijn de middagen speciaal voor de jeugd bestemd, hoewel volwassenen ook wel kom zullen zijn. Zondagavond 8 april zullen 's avonds aan het eind van het feest de lootjes getrokken worden, waar voor reeds een intensieve actie is ge houden. Voor de Oud-Schotenaren en ieder ander, die zjjn zinnen wil verzetten, vor men de komende zeven dagen met recht een Paas-feestweek. De toegangsweg tot de bedrijven van de N.V. Haarlemse Machinefabriek v.h. Gebr. Figee en Hilarius' Draadindustrie en Handelmaatschappij N.V. in de Waarderpolder verkeert al sedert eni ge tijd in een zodanige toestand, dat het voor vrachtwagens zeer moeilijk is de ze fabrieken te bei iken. Verleden week nog is een zwaar beladen vrachtwagen op deze weg omgeslagen, na in het zand te zijn vastgelopen. Toevallig be vonden zich burgemeester Cremers en wethouder Happé toen juist in de buurt, omdat zij de eerste heipaal in de grond gingen slaan bij het nieuwe Amerikaanse bedrijf in de Waarderpol der. De directies der betrokken bedrijven hebben B. en W. van Haarlem verzocht maatregelen te treffen om de weg be rijdbaar te maken, maar het Haarlem se gemeentebestuur kon niets doen, aan gezien de weg in eigendom, beheer en onderhoud toebehoort aan het bestuur van de Waarderpolder. Dit bestuur heeft nu op 14 maart besloten de be doelde weg in eigendom, beheer en on derhoud gratis over te dragen aan de gemeente Haarlem. De gemeente voert met de betreffende bedrijven reeds on derhandelingen over de aan te brengen verbeteringen. P. en W. van Haarlem vragen de raad deze weg te willen aanvaarden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor voor 23,- per vierkante me ter te verkopen aan de Coöperatieve Flatexploitatievereniging „De Kleine Middenstander VI" te Haarlem: 4.850 vierkante meter gronds in Sinnevelt, nabü de Jacques Perklaan en de Wil lem Klooslaan. Op deze grond zullen 48 etage-woningen, 12 autoboxen en 10 auto-stalgelegenheden worden gebouwd. B. en W. van Haarlem stellen de raad tevens voor een terrein van 225 vier kante meter aan de Soerabajastraat te verkopen aan de heer W. H. Edam te Haarlem. De grond is bestemd voor de bouw van een woonhuis en twee ga rages en kost 16,- per vierkante me ter. De beslissingswedstrijden tussen Aalsmeer, Halfweg en H. W. P. zijn begonnen met de ontmoeting tussen Aalsmeer—H.W.P. De voorlopige uitslag is, dat H. W. P. met 43 won. alt Disney, die een grotere pro duktiviteit aan de dag legt, dan hij ooit gedaan heeft, vertelt u in Lady and the tramp het verhaal van een aristocratisch hond je, dat in het gezin waarin het opgeno men is, voor de eerste baby moet wijken en dan de straat op gaat, waar bet een zwer ver ontmoet, die Lady in het echte vrije leven inwijdt en tenslotte haar levensgezel wordt. Voor het zover is, beleven we met Lady en haar mak ker en een heel stel andere honden tal van avonturen, die allemaal erg men selijk verlopen en waar men plezier aan beleven kan. Disney pleegt van zijn dieren in zijn drama's althans menselijke we zens te maken, hetgeen klopt met zijn bijzondere liefde voor dat volkje. De honden babbelen, zingen, dansen en paraderen alsofhet mensen zjjn en soms gelooft men het ook nog. Met name geven de beesten in een hondenasyl een zangkoor ten beste, dat behalve muzikaal voortreffe lijk, menselijk aandoenlijk en technisch grandioos geraffineerd, ook nog ontwa penend grappig mag genoemd worden. Trouwens op het „tuk van techniek is iedere beweging van welke hond dan ook een perfect stukje werk. Met name de „vamp" levert mooi werk af, spe ciaal in dat klagend liedje, dat haar helemaal karakteriseert. Er zijn ook wel enkele zoetigheden in de film. Een huisje, een villaatje, een straat, een park is doorgaans bij Disney van een kerstkransachtige Lady en haar zwerver in de film „Lady and the tramp" van Walt Disney. smaak. Maar men vergeet de kennisma king, zodra men de honden heeft ont moet. De Nederlandse nasynchromsatie moet een zwaar werk zijn geweest, waaraan een geraffineerde techniek te pas is gekomen. Niet overal met name in de liedjes is de nabewer king geslaagd, maar op tal van plaat sen toch ook weer wel. Het geheel is dus weer een blijk van technische be heersing, die haar weerga zoeken moet. Iedereen kan 'dit programma in Lido gaan zien. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem 6.30. 7.30. 9 (Hoog- 7.30. 8.30. (Hoogmis), 6. J.30, H. Bavo (Kathedraal) mis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padna; 6.30, (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur H. Jozef: 6.45, 8, 0,15 en 10.30 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaarne) 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H Hart (Kleverpark): 6.30. 7.45. 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara iPau) Kruger- straat) 6.30, 7.45, 9, 10.30 (Hoogmis). U. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30 7.30. 8.30, 9.45 (Hoogmis) en 11.30 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijksstraat weg) 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur, 18 u. Avondmis H.H. Petrus en Paulus (Tesseisohade- straat) 6.30, 7.45, 9, en 10.30 (Hoogmis). 12 uur. Allerheiligste Drleëenheid: 7.30. 0 (Hoog mis). 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Overveen) 7. 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30 9 (Hoogmis) en 11 uur U. Bavo (Heemstede) 7. 8.30. 10 (Hoog mis) en 11.30 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede), 7, 8.30 (Hoogmis). 10. 11 en 12 uur. H Antonius van Padna (Aerdenhout): 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. Advertentie Met als achtergrond de Birmese jungle ontwikkelt zie heen avon turenverhaal vol intriges en geweld. Iemand wordt geacht wegens moord op de zoon van de radjah, hij valt in handen van de politie, maar niet nadat hij verliefd is geworden op een Amerikaanse en vele dappere da den heeft gepleegd. Nu hij gevangen is genomen zal hem een straf moeten wor den opgelegd voor de moord. Het blijkt dan, dat de man uit noodweer heeft gehandeld. Veertien jaar. Tarzan en zijn vrouw zullen van dins dag tot en met donderdag bezit nemen van het witte doek in het Roxy-theater. Zij hebben het weer niet gemakkelijk. Nu is het zelfs de eigen familie van de grote Tarzan die moeilijkheden ver oorzaakt. Althans dat lijkt zo in het be gin van de film. Bedrog en móórd kun nen natuurlijk in zo een film niet ach terwege blijven. Tenslotte is er een Tar zan om ze op te lossen. Hij helpt de wilde Massouri's als men tracht hun grote diamantschap et camera-werk is felijk. Veertien jaar. te bemachtigen, dikwijls voortref- e film „Zes vrouwen en een man is geschikt om de bios coop-bezoeker een paar uurtjes plezier te bezorgen. Hij zal er niet veel verstandigs van kunnen opsteken, maar dat is bij de meeste films niet het geval. Het verhaal draait om een zekere Rex Harrison die door een aan tal vrouwen wordt bemind. De uitver korene wordt echter geplaagd door .ge heugenverlies en weet dan niet meer met wie hij eigenlijk getrouwd is. Na tal van verwikkelingen komt er een proces van, waarbij de held veroor deeld vvordt tot gevangenisstraf. Na de ze periode komen er weer verrassin genDe Engelse filmmakers hebben in deze film soms de ware humor weten te vinden. Veertien jaar. In Studio wordt in de avondvoorstel ling de film „From here tot eternity" gedraaid, een voortreffelijk pro- dukt, waarvan het verhaal zich afspeelt in een Amerikaanse basis op een van de eilanden in de Stille Zuidzee. De film hebben wij reeds uitvoerig besproken. Aanbevolen. Achttien jaar. Het Sprookje van Hans en Grietje wordt in de film die 's morgens en 's middags gedraaid wordt met be hulp van poppen in beeld gebracht. Men kent de geschiedenis: Hans en Grietje verdwalen, komen bij het huis van de heks, worden bijna het slacht offer van de waanzin van het oude mens, en weten dan te ontsnappen. Humperdmcks opera is zoals gezegd verfilmd met dode figuren, die syn chroon met de zang acteren. In het ge heel genomen is de geschiedenis niet oninteressant, ofschoon de kleuren ma tig uitkomen. Alle leeftijden. eoige Formby heeft zich met zijn trouwe banjo op het detec- tive-pad gewaagd. Hij doet in deze creatie geen meesterlijke dingen manipuleert zoals altijd op de zotste wijze, maar geeft af en toe reden tot glimlachen. De zaak is, nuchter bezien, werkelijk te veel in het toeval ge trokken om nog van humor te kunnen spreken. Dat rnen toch moet lachen, is een gevolg van de meest abnormale en kromme situaties, waarvoor Form by ons in zijn boevenvangers-creatie stelt. Voor alle leeftijden in Minerva. A dtiorfohNo Directeur W N WOLTERINK Bilderdilkstraat ou de ZiUwep Haarlem Te) <K WH) 11H24- Inzendingen van huisraad worden dage luk: aangenomen. Eigen afhaaldienst Piraten van Tripolis" is een futloos routine-produkt, een verhaal over een schone prinses, die door de bey van Tunis verjaagd wordt uit haar rijk, een zeeroverhoofdman ontmoet en met zijn hulp weer het verloren terrein verovert. Door verraad valt zij in han den van de bey, maar de held Gudriaan ontzet haar en alles is weer in orde. Het is allemaal erg naïef en onwaar schijnlijk. Als er nu nog fiks werd gevochten, maar ook dat is aan de matige kant. Veertien jaar. De thriller „Begeerte en plicht" die vanaf dinsdag draait, verhaalt een de tective, die de taak heeft de dader van een roof op te sporen. Hij gaat vol goe de bedoelingen aan de slag, maar ont moet de geliefde van de bandiet, die hem in haar net weet te strikken. Het meisje beweegt hem te vluchten en sa men verdwijnen zij met het gestolen geld. De ontsnapping mislukt echter, de detective krijgt een kogel door zijn hoofd gejaagd en het meisje zal ge rechtelijk worden gestraft. De film heeft een goede strekking en zou zelfs met een dramaturgisch sterkere opbouw uitste kend zijn geweest. Nu is zij in ieder ge val nog interssant genoeg om naar te kijken. Achttien jaar. Minnaars van zang zullen deze week ruimschoots aan hun trek komen in Rembrandt, waar de film „De vrolijke vagbeond" vertoond wordt. De bekende duitse zanger Rudolf Schock speelt de rol van Axel Wendt, een jonge zangleraar, die door toedoen van een muziekhandelaar het doornige pad van de roem kiest, bijgestaan door de operazangeres Rita Mehling. De idylle duurt maar kort en al zijn suc cessen, pas na verloop van tijd be haald, kunnen de talentvolle zanger het geluk niet brengen. Dat vindt h)j pas weer in zijn geboorteplaats. Amusement voor jong en oud. FILMS CINEMA PALACE: „De zoon van Sindbad", afgek. Ma. 10 èn 11.30: „De koninklijke reis naar de West" 3. 1» FRANS HALS, t/m ma.: „Piraten van Tri polis", 14 jaar. Van di. tot en met do.: „Begeerte en plicht", 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorst, om acht uur. LIDO: „The Lady and the Tramp", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15. Zo.-ochtend 11 uur: „Ivanhoe", 14 jaar. LUXOR: „Zes vrouwen en een man", 14 J. Tijden: 2, 7 en 9.15. Zo. en ma.: 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: t/m di.: „Leven in de brouwe rij", a. 1. Tijden: za. 7 en 9.15. Zo. en ma. 2, 4.15, 7- en 9.15. Di. 8.15. REMBRANDT: „De vrolijke vagebond", a. L Tilden: 2. 4.15. 7 en 9.15. ROXY: t/m ma.: „De robijnen van de Btr- ma-Prins", 14 j. Van di. t/m do.: „Tarzan en de Mas- souri-diamanten", 14 j. Tijden: 2.30, 7 en 9 15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: In de avondyoorst. om 7 en 9.15 uur: „From here to eternity", volw. Om 11 uur v.m. en 2.15: „Hansel en Gre- tel", a. 1. Zaterdag 31 maart Stadsschouwburg: De Nederlandse Come die met „De koppelaarster", 8 uur. Zondag 1 april Stadsschouwburg: De Nederlandse Come die met „De koppelaarster", 8 uur. Vleeshal; Opening café Mozart, 8 uur. Maandag 2 april Stadsschouwburg: De Ned. Comedie met „Van de brug af gezien", 8 uur. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, van 15.3016.30 uur. Concertgebouw: 13.30 Landen gymnastiek- wedstrijd NederlandDenemarken; 8 uur Bonte avond m. m. v. bekende radio-ar- tisten. Vishal: Marionettentheater Vermeiree Boschma, 14.30, 16 en 20.30 uur. Dinsdag 3 april Minerva: Leids Kindertoneel met „De we reldreis van Bulletje en Bonestaak", 2 uur. Vishal: Marionettentheater. Voorst, om 14.30, 16 en 20.30 uur. I Haarlem De zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt op beide Paasdagen waargenomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tele foon 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13; Apotheek 't Gildehuys, Koninginne weg 3, telefoon 12038; Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, teiefoon 25860. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telef. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd.. Tel. 21400. Voor de doktersdiensten in Haarlem belle men nummer 11990. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekber- 'genlaan 42, Santpoort, tel. K 2560—8284. De doktersdienst wordt op beide Paasda gen waargenomen door dokter J. H. M. Eg berts, Z. Stationsweg 12, Bloemendaal, tele foon: 22261. Overveen De dienst voor artsen wordt op belde Paasdagen waargenomen door dokter R. Holthuis, Rollandslaan 35, tel. 11930. Aerdenhout De doktersdienst in Aerdenhout wordt op le Paasdag waargenomen door dokter A. W. Mellema, Spiegelenburghlaan 20, Aer denhout. tel. 27888 .en op 2e Paasdag door dr J. Reurink, Aerdenboutduinweg 8, te lefoon 26035. Heemstede Artsen: le Paasdag: Dokter A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875 en dok ter J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9. tel. 34673. Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206208, tel. 38320. 2e Paasdag: Artsen: Dokter A. J. v. fta- venswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dokter K. L. Kout, Joh. de Wittlaan 23, tel. 38411. Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206—208, tel. 38320. Santpoort Artsen: Eerste Paasdag D. R. Mansholt, vmkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. we ede Paasdag M. Trooster, W. Pamëls- aan 14. Santooori, tel K 2560 8410. Apotheken (beide Paasdagen en nacnt- dtenst): Apotheek De Wilde, Bruekbergen- laan 42, Santpoort, tel. K 2560 8284 en Bloe mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2