OONHUYS Het nog onverbruikte deel van onze ruimte PASEN WAT IS DROP? Wat is toch die zwarte, zoute, zachte, zalige katjesdrop? E 0 6 Jrocent voor metaal bewerkers Griephoest Ui Renedie voor de onrust Het is thans tijd om het wathoe en waar de drop te achterhalen om van mijnwerkers Mijnen gaan poly bereiden ZATERDAG 31 MAART 1956 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) Onze generatie kent meer vrije tijd dan vroe ger ooit het geval is geweest, maar tegelijk heeft ons land nog nooit zo weinig ruimte geboden om van die vrijheid te kunnen genieten. Vooral in de randstad Holland is het vraagstuk der recreatie acuut, blijkt het haast ondoenlijk om tegemoet te komen aan de behoefte van de stadsmens aan ook zijn deel in Gods vrije natuur. Wat is er nog over van voorheen de duinen, bos sen en dreven, het landschapsschoon, de een zaamheid en rust, waar onze tijd meer dan ooit behoefte aan heeft. In het toenemend gedrang van onze bevolking wordt elke vierkante meter als het ware onder de voet gelopen: buiten de overvolle, rumoerige wegen is bijna nergens res pijt meer. Tenzij men op de recreatie het accent zou gaan verleggen naar de waterkant en naar het water, het nog onverbruikte deel van de vaderlandse ruimte. Want hier zal in toenemen de mate de oplossing moeten worden gevonden: voor de ontspanning van ons volk ligt de toe komst op het water. Water hebben wij, althans in het westen en noorden, overal bij de hand: de meren, plassen, vaarten, kanalen, de grote en kleine rivieren. Een belangrijke stap is onlangs de afschaffing gewesst van de weeldebelasting op plezierschepen, waardoor de jachtbouw van een druk werd bevrijd en onze werven nu vol zitten met orders. En verder is het scheppen van accommodatie geboden waar zich maar de ge legenheid voordoet: aanlegplaatsen, jachthavens, winterberging. Het blijkt dan overal, dat een latente behoefte aan watersport aanwezig is: elke nieuwe jachthaven wordt in korte tjjd bevolkt. Meubelen voor: DIRECTIEKAMER-VERGADERZAAL Ziel onze etalage Leidsestraat HjH. Wijdingen bisdom Den Bosoh Koninginnedag EX^RA-VERLOF VOOR Liturgische weekkalender i MEER RECREATIE op het .Ni?' v. v - V Advertentie LEIDSESTRAAT 73-75 PRINSENGRACHT 709-713 AMSTERDAM Er is An ook geen land, dat zo van nature «disponeerd is voor alle tak ken vaj watersport als juist het onze. Door a^e tijden heen is hier het zeilen en roeen een vermaak geweest, heeft men *Jn ontspanning gezocht op en aan het -ater. Jan ter Gouw vertelt hoe voor-' in Amsterdam en Rotterdam het silen in admiraal een jaarlijks hoogtpunt was, een feest, waar de be- volkig naar uitliep om de schepen te L Hel.colleg» van rijksbemiddelaars heefthch, in afwachting van een door de Stuiting van de Arbeid uit te bren gen wies, voorlopig kunnen vereni gen An de vrijdag door de vakraad voor metaalindustrie gedane gewij zigde voorstellen met betrekking tot een meuive CA.O. in de metaalindustrie. De ze voorstilen houden in, dat de loop schalen 6r vandaag aflopende C.A.O. met 6 pet worden verhoogd, met dien verstande achter, dat door het sys teem der hundingen, dat ditmaal zal worden totepast, het percentage van zes niet n volle wordt bereikt. In verband dirmede heeft het college van rijksbniddelaars onder het hier- bovengenonde voorbehoud, behalve met de wngingen in de loonschalen, bovendien net enkele andere wijzigin gen van e< beperkte strekking kunnen instemme; Het geheel van de aldus aangebracte verbeteringen wordt door het collegvan rijksbemiddelaars, me de gelet c de loonstructuur in de me- taalinduste, in overeenstemming ge acht met in het regeringscommuniqué van 19 nart aangegeven richtlijnen Onze lagse redactie verneemt van verschilltle zijden dat de officiële mededelil inzake de toekenning van de loonPrhoging van 6 pet. in de metaalnierheid, in geen geval zodanig opgevat'toet worden, dat het college Van Rijbemiddelaars in betekenende mate zo&ijn afgeweken van de letter lijke inrpretatie van het regerings- commwiué van 19 maart. Van een Precede: voor andere bedrijfstakken ln die n dat nu voortaan overal de gecundaP arbeidsvoorwaarden, los van ae verlging van de primaire lonen ze procent, mogen worden ver beterddan ook geen sprake. He beikte overeenstemming in de Groot-Iwtfal wijst daar ook niet op. De totse loonsverhoging in deze be drijfstak al nu immers, inclusief ver- beteringe van andere arbeidsvoor waarden, neerkomen op ongeveer 6,3 procent. >ij een interpretatie van het regeringpmmuniqué, zoals die aan- vankelijdoor de vakbeweging gewenst Werd, zi deze verbetering 7,5-8 pro cent beflgen hebben. De werknemers ln de Got-Metaal hebben verschillen de eiseraten vallen, zoals bijvoorbeeld de vertering van de ploegentoeslag. De vertering in de andere arbeids- voorwaden heeft nu alleen nog be trekkin, op de verbetering van de jeugdlo'-n. zien, de fraai vergulde boeiers en jach ten met zijden vlaggen en lange wim pels, die hun kanonnetjes losten en de scheepsmuziek lieten weerklinken langs Amstel, IJ en Maas, Elke stad of dorp, gelegen aan bezeilbaar water, had trouwens zijn hardzeilerijen, meestal met een vlag als prijs. Ook roeipartij en trokken altijd bekijks. En verder was dit het land bij uitnemendheid voor het spelevaren, het watertoerisme, zo als wij tegenwoordig zeggen. De speel jachten van zeventiende en achttiende eeuw deden in luxueuze inrichting voor de meest moderne toerboot niet onder. Juweeltjes waren het dikwijls, gebeeld houwd en verguld, en „met kostelijke kameren gelijk Princenwooningen", zo als Melchior Fokkens zegt. In die pronkkamertjes werd onder het varen gemusiceerd en gezongen, de ketel neu zelde op de theestoof of wel men zette de lippen aan een roemertje wijn. Natuurlijk waren zulke jachten te kostbaar voor alleman. Maar overal was in de stad of buiten de poort wel een bootje te huren. Een Am sterdammer, die een tochtje op het IJ wou maken, liep maar eventjes de Oudeschans op naar de Scheep- jesbrug en was dadelijk gereed, en, zoals Antonides zegt: „Zijn Rozemont verzelt hem lichtlijk op dien tocht", want ook het zwakke geslacht heeft hier altijd van varen gehouden. Roei en was niet minder populair. De def tige zeventiende-eeuwers, die in Am sterdam niet met koetsen mochten rijden daar was de stad niet op gebouwd! hadden hun tent jacht, waarmee zij door de grachten voe ren, het destijds nog „heldere nat", waar zondags de jeugd zich amuse ren kwam, varend met jachten of schuitjes. En buiten op Amstel en Wetering was 's zomers het water met schuiten overdekt, allemaal men sen, die op hun manier het water toerisme beoefenden. Trouwens bet avontuur van Hildebrand en Pieter Stastok is er het klassiek geworden voorbeeld van. beier maakt. Onze jachtvloot is met dat al tamelijk verouderd, maar het wegvallen van de weeldebelasting maakt het thans mogelijk op groter schaal tot vernieuwing over te gaan. Belangrijk is de ontwikkeling van de nieuwe Jeugdklasse, de Stern, het. ideale zeilschip voor de jongeren, dat slaapruimte biedt voor twee perso nen. Protype van de Stern is de Pluis geweest, waarvan het model iets vergroot en verbeterd werd, zo dat het meer mans is op de plassen. Zo'n Stern komt van hout op 1300,-, van plastic op 1700,-. Het watertoerisme is en blijft een langzame vorm van toerisme. Een mo tortoerboot haalt 12 tot 15 kilometer en ook een zeiljacht is aan beperkte snelheden gebonden. Zo zal hier de on rust van de hedendaagse tijd maar nau- In ons seeds meer bevolkte land biedt het water de meest ideale ruimte voor recreatie. welijks door kunnen dringen, blijft het water een wijkplaats voor de ontspan ning zoekende mens, die in onze con treien een wereld voor zich open vindt met duizend wegen en duizend per spectieven, zowel centra van gezellig heid en vertier als oorden van een zaamheid, midden in en toch weer ver van de bewoonde wereld. Want altijd zullen er zijn, die de drukte verkiezen, het schepengewoel en de wemeling van zeilen op Kaag of Nieuwe Meer, tegen anderen, die de voorkeur geven aan het alleen zijn met de verte, die de stille waterwegen zoeken, slechts aan weini gen bekend. De mogelijkheden, die het water voor recreatie biedt, zijn voor lopig nog onbegrensd. Amsterdam krijgt' te eniger tijd zijn IJmeer en behoudt de Gouwzee, Reeds thans voeren de burgemeesters van een aantal Veluwse gemeenten actie om te bereiken, dat in het kader der gigantische Zuider zeewerken voorbereidingen worden ge troffen om langs geheel de lengte van het toekomstig Randmeer recreatiegele genheid te scheppen. De kanalisatie van Nederrjjn en Lek schept eveneens een situatie, die ideaal is voor de water sport. En ook in Zuid-Holland en Zee land ontstaan, bij uitvoering van het Deltaplan, nieuwe mogelijkheden. Het steeds snellere verkeer langs de weg overbrugt daarbij de afstanden; ook de verst afgelegen jachthaven is straks naast de deur. De instanties, die zich bezig houden met de belangen van liet watertoeris me, hopen, dat de Regering in toe nemende mate de kansen benutten zal, die het water biedt voor oplossing van het probleem der recreatie. Alles wat men te land onderneemt, kost waarde volle ruimte, sportvelden zo goed als vakantieoorden of kampeerterrein. Maar met een steiger en een boot gaat geen ruimte verloren, terwijl zich tege lijk een wereld van vrijheid opent, al les wat de dagjesmens, de vakantie ganger, de toerist voor zich en voor de zijnen zoekt. Men vraagt dan echter ook begrip voor de redelijke eisen, die het watertoerisme stelt: de behoefte aan ligplaats en berging, maar ook een mi nimum aan obstakels op de vaarweg, de hoogte van nieuw te bouwen bruggen aangepast, een vlottere bediening, ook op zon- en feestdagen, van sluizen en bruggen, in enkele gevallen, zoals op de Oude IJssel tussen Doesburg en Ulft, een beëindiging van hoge heffingen. Mijn neefje Hans stelde mij deze beslissende vraag: „Waarom eten de mensen met Pasen altijd eieren?" Ik wist het ook niet. Dus zei ik: „Omdat de Paashaas ze brengt." „Waarom brengt de Paashaas geen bananen?", informeerde Hans. Ik trachtte hem op een zijspoor te brengen en vroeg: „Heb jij liever bananen?" „Nee", antwoordde Hans, liever eieren." „Nou dan," zei ik. „Maar ik blief altijd eieren", hield hij hardnekkig vol. „Ja," zei ik, „maar met Pasen krijg je gekleurde eieren." „Eieren zijn wit," stelde mijn nèef. „Met Pasen niet," zei ik „Waarom niet?" vroeg hij. En toen lag die Paashaas mij weer op de lippen. Maar ik zweeg en haal de de schouders op. „Zal ik je zeggen waarom?" vroeg hij. „Ja", zei ik. „Voor de verandering", legde Hans uit. „Juist", antwoordde ik instemmend. „Omdat de mensen niet altijd ge wone eieren willen eten", vulde hij aan." Ik knikte. „Maar waarom eten ze op Pasen gekleurde eieren?" vroeg hij. „De Paashaas", kreunde ik. „Nee", zei hij beslist, „de Paashaas bestaat niet." „O", zei ik.. Hans zweeg. Toen zei hij: „Zal ik je vertellen waarom de mensen op Pasen gekleurde eieren eten?" „Ja", zei ik. „Nou", doceerde Hans, „omdat ze met Kerstmis brood met een rood lintje eten." Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's- Hertogenbosch, zal Tweede Paasdag in de parochiekerk aan de Gasthuisstraat te Tilburg, het H. Priesterschap toedie- ne„ aan de fraters Ludovicus Melis en Waltherus van den Hout, beiden van sociëteit der Witte Paters. Advertentie U loc-lot Uou gevat, Cl hoest ev1 een Scioexirenole |pyn van het veie hoesben beklemt Uw borst. Tieimg Uw luchtwegen van het. gevaarlijke slijm wet SIROOP) AKKER - De 'reeties van de gezamenlijke Iteenk'enmönen hebben besloten, maanAg 30 april, Koninginnedag, aan het pe»oneel zoveel mogelijk extra ver lof int behoud van loon te verlenen. D» irbeiders, die tussen 6 uur voor- iniddl op maandag 30 april en 6 uur «wonlddag op dinsdag 1 mei moeten fwltA, ontvangen 100 pet. extra boven ha «k«oud* hm —lm Wm Het beeld van vandaag is een toe nemende liefhebberij voor het water, minder voor de wedstrijdsport dan wel het toerisme. De Nederlandse vloot van zeil- en motorjachten wordt door de afdeling Watertoerisme van de Ko ninklijke Nederlandse Toeristenbond op ruim 40.000 schepen geschat, in elk ge val aanzienlijk meer dan het cijfer van 26.000, waartoe de jongste telling komt van het Nederlands Economisch Insti tuut. Iets meer dan een derde van dit aantal zijn motorschepen, variërend van luxueuze toerkruisers tot de won derlijkste pieremegochels, zelfgebouw de drijvende huiskamertjes, die door de week langs de wallekant van een stadsgracht sluimeren, maar elke zon dag tx-ouw met heel het gezin, familie en vrienden de ruimte zoeken, de vrij heid en de rust van het water. Ook de zeilvloot is van verschillende pluimage, zeer veel kleine jachten, vooral sinds de B.M. het ideale schip zou worden voor de smalle beurs. Tegenover de moderne, scherpe jachten vormen de ronde en platboomde schepen, de boei ers, tjotters, schouwen en de tot jacht omgebouwde bedrijfsvaartuigen, zoals botters en aken, nog slechts een klei ne minderheid, al beleven zij in onze tijd een reveil. Het is opmerkelijk, dat ook Prinses Beatrix haar keuze heeft laten vallen op een schip van deze ca tegorie, een Lemster aak. De kanosport, die voor de oorlog zulk een grote bloei beleefde, is on miskenbaar op haar retour. Men ziet steeds minder kano's op het water en verschillende verenigingen lijden een kwijnend bestaan. Dit verschijnsel houdt ten nauwste verband met de hoogconjunctuur. Er is geen werk loosheid meer, zodat de tijd en de lust ontbreekt voor het zelf bouwen. De werven, die zich vroeger op kano- bouw moesten toeleggen, hebben nu weer volop orders voor nieuwe jach ten. En tenslotte is meer dan voor heen de kanobezitter in staat de illu sie te verwezenlijken van het bezit van een tweede- of derdehands zeil- nige zich van hun ver antwoordelijkheid be wuste personen in ons land stootten een tiental jaren geleden plotseling op de vraag: wat is drop? Wat is toch die zwarte, zoute, zalige drop, wat zijn eigenlijk die knoop jes en katjes, die veters en vijfcentstukkenMen schrok danig toen het antwoord uit bleef. Nederland at iets wat het niet kende. Fabrikanten ontvingen uit het buitenland blokdrop en Arabische gom, de voornaamste ingrediënten. Maar wat is blokdrop? „Het aftreksel van de zoethoutwor tel" wisten sommigen. Op alle verdere vragen moest men het antwoord schuldig blijven. Men ging onderzoeken, rei zen maken naar de landen van herkomst. Doch niemand in de gehele wereld bleek er veel meer over te kunnen vertellen. „We doen zoals onze voorouders deden", zo sprak men in die verre landen, „we hebben nooit gehoord dat iemand door het consumeren van drop gestorven is". De Nederlandse fabrikanten ke ken elkander aan met puzzel gezichten en besloten uitein delijk tot daden over te gaan. Het is nu zo ver dat binnen kort het Centraal Instituut voor de Dropverwerkende In dustrie officieel geopend zal worden. Een laboratorium met een biochemicus aan het hoofd in de Henri Polakstraat te Amsterdam. Geloof overigens niet dat de dropfabrikanten ooit onze volksgezondheid in gevaar hebben willen brengen. Zij eisten dat de zendingen blok- drop en Arabische gom verge zeld gingen van analyse-rap porten en certificaten. Toen hun nieuwsgierigheid naar de herkomst, samenstelling en kwaliteit van deze grondstof fen geprikkeld werd. gaven zij opdracht hiervan een lite ratuur-studie te maken. De uitkomst was nogal verras send. De beroepsspeurders ontdekten dat in het oude Egypte reeds op drop werd gezogen, dat de Grieken het tijdens hun vele op schrift gestelde tochten wel als een soort medicijn innamen, dat telfs de Chinezen niet schroom den bij een lichte ongesteld heid van drop gebruik te maken. Het fijne evenwel, het precieze, bleef in het duister gehuld. Men moest er meer van weten. In de Duitse stad Bamberg werd de zoethout- plant gekweekt. De wortels werden fijn gehakt en in het water gezet, waarin men het water liet vei-dampen. Wat er na verwijdering van de wor tels overbleef, was blokdrop. in een Engels plaatsje han delde men ongeveer gelijk om Engelse drop te vervaardigen. Hier werd men dus niet veel wijzer. De Nederlanders reisden naar de landen om de Mid dellandse Zee. Uit deze lan den kregen zij hun grondstof fen gestuurd. Zij verbleekten echter in de warme zon, toen zij constateerden, dat de pro- duktie van blokdrop een nog al ongeorganiseerde bezigheid was. Nagenoeg alles op het ge bied van drop was sedert de oiide historieschrijvers onver anderd gebleven. Men moest zelfs bekennen, dat men thans nog veel minder wist over de geneeskundige kracht dan vroeger. gomcultures. Er bevond zich ook een grote Amerikaanse fabriek, waar per jaar dui zenden kamelen gom kwamen brengen. De Amerikanen had den de historische produktie- methoden van de inlanders gemechaniseerd. De zaken verliepen uitstekend. Tot re- search-werk waren zij echter evenmin gekomen. De Neder landers zagen geen heil meer in een bezoek aan de Kauka- sus en China, waar ook drop gefabriceerd wordt Zij hadden geleidelijk ge leerd, dat al de toegezonden dropblokken en al het gom niet steeds van de beste kwaliteit was. De smaakver schillen van de drop, die zij in de handel brachten, ble ken verklaarbaar uit de p Sicilië en in Italië ver wijderden arme' sprok kelaars de zoethoutplant uit de grond, omdat zij als onkruid werd beschouwd. Een enkeling was er mee op de hoogte, dat men met de zoethoutplant een paar cen ten kon verdienen, als mei maar voorzichtig de wortel te voorschijn kon trekken en onbeschadigd inleveren. De gene, die de wortels opkocht, deed er mee wat hij er van wist: water er bij en verdam pen, sturen naar Nederland of waar men er ook geld voor wilde geven. „En uw analyse-verklaringen dan?" informeerden de Nederlandse reizigers in opperste verba zing. „U wilde ze per se heb ben, daarom schreven we ze uit. Onze vaderen en voorva deren hebben zo drop ge maakt en zo zal het dus wel goed zijn. Meer weten wij er ook niet van", aldus het ant woord. De Nederlandse fabri kanten, die zorgvuldig de formulieren bekeken hadden met vermelde kwaliteiten en oogstjaren, over verdam- pingstemperaturen en pro- duktiedata, verwensten tijd genoten en voorvaderen en gingen met hernieuwde moed naar Spanje, Frankrijk en Noord-Afrika, waar de situa tie echter weinig anders bleek te zijn. Men reisde naar de Soedan, net land van de Arabische gom. Deze gom is het hars van een acacia, zo zag men daar. De Soedanese planters vertelden er bij, dat er ver schillende soorten acacia's waren, die ook andere gom opleverden, maar de voor ouders hadden al uitgemaakt. welke betrouwbaar waren. „Mogen we ook uw labora toria bezichtigen, waar u de gom onderzoekt?" vroegen de Nederlanders beleefd. Bij de schuren en hutten, waar de gom verzameld werd, stond echter nergens een laborato rium. Op sommige plaatsen in de Soedan was men evenwel zo ver, dat men gronden ge schikt had gemaakt voor de nogal primitieve opvattingen. Zij speelden het klaar Italië voor een ietwat intensievere oebouwing van zoethout te interesseren. Vervolgens be sloten zij wetenschappelijke onderzoekingen te gaan ver richten. Deze onderzoekingen moe ten vooral uitmaken wat de medische mogelijkheden van drop zijn. Verder wil men verklaringen zoeken voor ver schijnselen, die tot dusverre altijd als ondoorgrondelijk werden aanvaard. Bovendien wenst men uit de jaarlijks ingevoerde 2500 ton gom en 'iOO ton blokdrop een produkt ie vervaardigen van onveran derde hoge kwaliteit. Kort om: hoewel men wil toege ven, dat alle voorvaderen het niet slecht hebben ge daan, het is thans tijd om het wat, hoe en waarom van drop te achterhalen. Het Amsterdamse laborato rium, dat reeds enige tijd met de voorbereidingen voor zijn werkzaamheden bezig is, on dervindt thans al stormach tige belangstelling uit het buitenland. „Voorlopig door gaan met salmiakdrop en Jropveters eten. We weten nog niets meer", zo wordt daar verteld. De definitieve opening verbeidt menigeen met spanning. He. S. (Vervolg van pagina 1) tende Kerk", die woekert met de tijd en zorgt, dat het Christendom aan trekkelijk wordt in deze wereld? Brengen wij de moed op ontevreden en onverzoenlijk te zijn, zodat wij ons niet laten vangen door de wereld, omdat wij wachten op en uitzien naar de Heer? Dit wachten is tege lijkertijd onze diepste levenstragedie en onze hoogste levensvervulling, om dat het geloof ons de werkdadige een heid leert tussen onze taak op aarde en het komende eindrijk. De natuur lijke plichten van ons mens-zijn krij gen door de bovennatuurlijke heilsor de pas hun juiste oriëntatie. Daar om verdraagt het gezonde, christelij ke humanisme ook geen breuk met de geopenbaarde eschatologische perspectieven. Het „Rijk der Heme len" is reeds begonnen op onze aar de, in heel de schepping: in de ver rezen Christus hebben de nieuwe aar de en de nieuwe hemel reeds een aanvang genomen en streven van af de eerste Paasmorgen naar de glorie rijke openbaring der uiteindelijke vol tooiing onder de leiding van de H. Geest, door Wiens genadewerking in ons, in de Kerk, in heel de wereld de liefdevolle God Zijn heilsplannen met de Schepping onweerhoudbaar verwezenlijkt. Het christelijk leven, gebouwd op het geloof en gericht door de hoop is dan ook in wezen een streven naar de volmaaktheid, naar „een hemel- in-wording". reeds hier op aarde. „Hopen betekent: vanuit een reeds verborgen en aanvankelijk bezit van de eeuwigheid heel de menselijke tijd binnenhalen in dit verborgen bezit van het eeuwig leven; hopen is me de-verlossing, die haar kracht put uit de uitsluitend door Christus gebrach te verlossing. De hoop is een biddende en werkende Godsw i 1, een doende verlangen naar waarachtige verlos sing over heel de lijn en in alle men selijke dimensies, en daarom tevens een apostolische inzet voor onze me demensen" (Schillebeeckx). Zij eist uiteraard een voortdurende „beke ring", een leven „naar Gods geest", een volledige „zedelijk-religieuze in zet", want Christus zal bij Zijn zekere wederkomst de eindvoltooiing niet al leen bewerkstelligen als Koning maar ook als Rechtei. Het is onze onvergankelijke ere titel, dat ons op God gerichte aardse leven, uit Christus kracht, 'n positie ve waarde mag hebben voor ie escha tologische voltooiing, ook al blijft de ze een geheel nieuwe liefdedaad van God. De tijd tussen Christus' verrij zenis en Zijn wederkomst wordt zo doende een g oeiproces naar het eens door de Verlosser te voltooien Gods rijk. tijdens welke periode onze ac tieve hoop zowel individueel als so ciaal een onbeperkte heilswerkzaam- heid kan ontplooien. Aan haar verhe ven object ontleent de hoop echter te vens dwingende aanwijzingen voor ons gedrag van nu. Gods alwerkzaam- heid is geen alleen-werkzaamheid. Of schoon wij, als wij werken, steeds en uitsluitend werker „vanuit de door Christus reeds behaalde overwin ning" zullen wij toch zonder onze persoonlijke en totale zedelijk-religi euze inzet nooit bereiken, „dat het aanvankelijk genadebezit uitgroeit tot zijn volle manifestatie." De mogelijkheid daartoe L ons door Christus' verrijzenis geschonken. Pa sen geeft zin aan ons leven en wer ken door de op Goddelijke belofte gebaseerde hoop, dat het eeuwige eindrijk van liefde, rechtvaardigheid en vrede onfeilbaar zeker komen zal. Heel de schepping is daarheen op weg. Vertrouwend op Christus' God delijk Woord mogen wij hopen teg< alle menselijke hoop in. Die hoop tn feite de hoop der gehele werel waarvan God de eindbestemming eeuwigheid heeft vastgelegd. Zo reikt de kracht van C verrijzenis ver over onze pers ke bevrijding van zonde heen. Dit besel geeft ons leven zijn juiste gerichthe' de vlucht. Wij herdenken sing der hele mensheid, schepping, die sinds het feest haar lossing biddend en gaat, „in het besef, dat tegemoett reding, funda gedragen worden is macht van God, mensengestalte van heilsalmacht, die de lijkste, onvermoede laatst bewaart. Dat is blijdschap," onze grootst de „in hope." De staatsmijnen zullen binnen bare tijd de bereiding van 1 ter hand nemen. Polyethyleen chemisch produkt dat behoort kunststoffen of plastics. Het ka grondstof dienen voor een groot artikelen. Met de produktie van p ethyleen, welke men eind 1957 kunnen beginnen .zetten de nen een stap verder op het gebied van de kunststoffenbereiding, waarop zij zich reeds verscheidene jaren met suc ces bewegen, o.a. ten behoeve van de akulon- en enkalon-grondstoffen. Verscheidene niéuwe installaties zul len worden opgericht op een terrein dat ten noorden van de cokesfabrlek Em ma is gelegen. ZONDAG 1 april: Verrijzenis van Onze Heer Jesus Christus, eigen mis, Credo; eigen pref.; wit. MAANDAG: 2e Paasdag; eigen mie; Credo; pref. van Pasen: wit. DINSDAG ln de Paasweek: eigen mis; ver der als maandag. WOENSDAG ln de Paasweek; eigen mis; verder als maandag. DONDERDAG ln de Paasweek; eigen mis; verder als maandag. VRIJDAG in de Paasweek: eigen mis; ver der als maandag. ZATERDAG in de Paasweek: eigen mis; ver der als maandag. ZONDAG 8 april: Beloken Pasen; eigen mto; Credo; pref. ven Pasen; wit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5