Verrassende drukte op de Ondanks guur weer Aantal Duitse bezoekers was enorm groot STALIN ZOU ZIJN TWEEDE VROUW HEBBEN VERMOORD Paas-weekend teleurstellend voor Zandvoort 44 DODEN bij drie vliegrampen Ook Spanje trekt zich terug uit Marokko Deze week besprekingen met Mohammed ben Joessef Guy Mollet uit scherpe kritiek op Amerika Stukje Nederland aan Franse kust Aanslag op Malenkov ORR Vier Duitsers uit Breda in vrijheid Dr. Van Roven bij Dulles Alle hotels tjokvol Nieuwe Russische atoomproef Te weinig gevoel voor samenwerking en zelfs onderlinge concurrentie bij Grote Drie in Midden-Oosten en Azië Vicaris-generaal van mgr. Jansen Directeur van Frani blad gearresteerd weer DINSDAG 3 APRIL 1956 o 79sfe JAARGANG No. 26567 If-1 I I fi fl-» nUWé in UT#-* Yl matig, evenals voor Noordwijk, waar Reeds naar Duitsland overgebracht Onderhoud op versoek van Amerikaanse minister Mr. Van. Empel in ons land teruggekeerd Sir Roger Makins: „Amerika verwacht te veel dankbaarheid" E. C. Bentley overleden Lange brief van partijcomité Zesde in acht maanden tijds FRANCO KONDIGT AAN: Franse premier wil „nieuwe tactiek" Benoeming van pastoor A. C Schaaper aanstaande Benoeming secretaris bisdom Rotterdam Vormt Rusland een Vnjwilligersbrigade Mohammedaanse soldaten bijeengebracht voor mogelijk conflict in Palestina? Z.H. de Paus woont concert bij I VILTMANTELS in kleuren 69 Koud weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie* 21543 Abonnementen 20800 Posiglro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. -W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. HAARLEM COURANT ADVERI en i it i aki tb 48 cents per mmimeter- hoogte. Omroepers 16 cent* per mjn.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor tdvertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544. ^-w» v I De belangstelling voor Zandvoort was JkJr w -41 w J H U>wwl^7 w M m ./mm I het rustic was en da hotels voor zover Ondanks het gure weer zijn de Paasdagen verrassend druk geweest. Het aantal Duitse bezoekers aan ons land is enorm groot geweest. Zeer veel Fransen hebben thans ook gehoor gegeven aan de roepstem van de A.N.V.V. en zijn vaak in gesloten autocolonnes naar ons land, voornamelijk naar het strand en het bollengebied getrokken. Het aantal dagbezoeken van Belgen Was niet veel groter dan op andere lente-zondagen, maar toch nog zeer aan zienlijk. Voorts kwamen vrij veel Denen, Zweden en zelfs Italianen naar Nederland. Ook onze Britse overburen en in Europa verblijvende Amerika nen lieten zich niet onbetuigd. Scheveningen kon zelfs bogen op gasten uit Peru, Brazilië, Zwitserland, Cuba, Panama en Iran. De Nederlanders zelf hebben de Veluwe, Twente, het hart van Brabant en Zuid-Limburg opge zocht. De hotels in deze streken waren behoorlijk tot goed bezet. In Limburg overheersten de Belgische en Duitse gasten. Uit de strafgevangenis te Breda zijn zaterdag vier Duitse oorlogsmis dadigers vrijgelaten. Zij hebben twee derde van hun straftijd uitgezeten en zijn derhalve, zoals regel is, voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Het zijn: Jnr- gen Hmnchen, Emil Ruelh, Bernhard Slebens en Fritz Viebahn. De vier vrijgelatenen zijn naar de 2 ederlands-Duitse grens gebracht en bij Vaals aan de Duitse autoriteiten over gedragen. Na deze vrijlating bevinden zich in de gevangenis te Breda nog 35 Duitse oorlogsmisdadigers. De Nederlandse ambassadeur in Wa shington, dr. j. h. van Royen, heeft maandag een onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles. Het on derhoud, dat plaats vond op verzoek van de Amerikaanse minister, duurde bijna een uur. Na afloop verklaarde dr. Van Royen: .Ik heb de heer Dulles gezegd, dat mijn regering onaange naam verrast is over het feit dat hij slechts bemoedigende woorden over In donesië gesproken heeft, en dat hij geen enkele toespeling gemaakt heeft op de eenzijdige opzegging van de Ronde-Ta felovereenkomst en de dreigende rechts weigering in de zaak Jungschlager". De ambassadeur weigerde bijzonder heden te verschaffen over de wijze waarop de heer Dulles de kritiek van de Nederlandse regering opgevat heeft. Wel zei hij er tevreden over te zijn dat hij met Dulles diens reis door het Verre Oosten had kunnen bespreken. Dr. Van Royen zeide dat de opvattin gen die hij tegenover Dulles kenbaar heeft gemaakt, ook al door minister Luns in Den Haag zijn overgebracht aan de Amerikaanse ambassadeur Matthews, vervolgens door de minister in de Tweede Kamer zijn herhaald en tenslotte nog eens schriftelijk aan het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken zijn overhandigd. De heer Van Royen heeft een rapport over zijn ge sprek met Dulles naar Den Haag ge stuurd. De Nederlandse advocaat mr. A. C. van Empel is zaterdagavond per K.L.M. in ons land teruggekeerd van een verblijf van twee maanden in Djakarta en Singa pore. Daar is hij mevrouw Bouman be hulpzaam geweest bij de verdediging van de Nederlanders Jungschlager en Schmidt, die thans terecht staan voor het landgerecht in Djakarta. k Sir Roger Makins, de Britse ambassa deur in Washington, heeft Amerika er op een vergadering aan herinnerd, dat een leidende natie nooit populair is en niet op dankbaarheid mag rekenen. En geland kan wat dat betreft uit ervaring spreken. Voor een beloning moet men „naar binnen zien". De Amerikanen ver wachten naar zijn mcninv te veel dank Vele landen die pas onafhankelijk zijn geworden, aldus de ambasadeur. geven niet graag toe, dat zij afhankelijk zijn van Europa of Amerika. Zij zijn spoedig geneigd zich van het Westen af te wen den. Aan de door de Sovjet-Unie beloofde economische hulp schijnen geen voor waarden te zijn verbonden, zo vervolgde Sir Roger, ..Wij van onze kant hebben de neiging meer nadruk te leggen op de kanonnen dan op de boter. We zouden er misschien beter aan doen te wijzen op het tot stand gebrachte en niet op de miljoenen die er mee gemoeid .zijn." (Reuter) De bekende schrijver van detective- boeken E. C. Bentley is vrijdag in de leeftijd v na80 jaar na een korte ziekte ts Londen overleden. Aangezien het gure weer nu niet be paald tot fietstochtjes lokte, was het autotoerisme verre in de meerderheid. Dat hebben de grensposten met Wern- hout en Venlo voorop en voorts bij voor beeld ook Nieuwe Schans danig kunnen merken. Zaterdagmorgen om zes uur moest te Venlo reeds assistentie aanruk ken. Het leek wel of de aangrenzende Duitse provincies leegliepen. Wachttij den voor de vier Venlose posten, zowel aan de Nederlandse als aan de Duitse kant, van een uur waren geen uitzonde ring. De post Zevenaar-Emmerik had eveneens de handen vol, evenals die van Nieuwe Schans, waar men het tellen der uitgaande Nederlanders en inko mende Duitsers, Denen en Zweden ech ter een beetje heeft kunnen bijhouden: 6000 tot 7000 per dag. De grote stroom van het bezoek uit Duitsland heeft zie) voornamelijk op Amsterdam gericht. Het bureau voor vreemdelingenverkeer in de hoofdstad heeft een kleine 2500 mensen, die niet hadden gereserveerd, tijdens de Paas dagen ondergebracht. het rustig was en de hotels, voor zover open, bezet waren door Fransen en En gelsen. Anders was het te Scheveningen, waar alle badhotels, die met 785 bedden open waren, tot de laatste kamer toe bezet zijn geweest. Trouwens Scheve ningen - Den Haag met 5600 van de 6000 bedden beschikbaar, was reeds vrijdag voor 65 percent en zaterdag voor 75 percent volgeboekt. Op zondag wa ren alle hotels vol. Rotterdam trok minder bezoekers dan met Pasen 1955. De stad Utrecht heeft zeer veel vreemdelingen, voornamelijk buitenlanders, gehuisvest. Tijdens de Paasdagen waren de hotels, en ook die in het Sticht, over het algemeen prop vol. Ook het Gooi en de Veluwe hadden bevredigend bezoek. Eerste Paasdag waren niet alleen alle Arnhemse hotels vol, maar moesten ook de pensions worden ingeschakeld. Tal van buitenlanders die in Arnhem niet meer ondergebracht konden worden gin gen door naar Hengeloo. De bezienswaar digheden in en om Arnhem hadden een lager bezoekcijfer dan vorig jaar. Zo boekte het Nederlands openluchtmuseum 1100 bezoekers tegen vorig jaar 1800 Ook het bezoek aan het Kröller Müller museum was minder. De bollenstreek n.iste de geweldige stromen fietsers, die zich op mooie Paasdagen in kleur en geur komen vermeien. Hei aantal bezoekers per auto, voor het grootste deel buiten landers, viel echter boven verwach ting mee. Zo telde de Keukenhof een goede 15.000 bezoekers tegen 3000 op het eerste april-weekeinde in 1955. De krokusveiden staan in volle fleur en de narcissen zijn met de bloei begon nen. Bovemien staan in het park van de Keukenhof reeds vroege tulpen en is de kas reeds een bloemenweelde, zodat de bezoekers niet voor niets kwamen. De Duitse douane heeft vele Neder landers gegrepen, die met koffie en thee naar vrienden in Duitsland gingen. De Duitse Bondsdag heeft onlangs besloten, dat men 250 gram koffie en 50 gram thee mee mag nemen, doch de douane hield zich aan het nog ongewijzigde voorschrift van resp. 50 en 20 gram. Dat gaf voor 1 te Emmerik nogal wat gesputter, hetgeen natuurlijk eindigde in het betalen Van invoerrechten. Maandagavond waren nog maar heel weinig berichten over ongelukken en geen berichten over ernstige ongelukken binnengekomen. Ondanks de grote druk te langs de grote wegen scheen het ver keer op rolletjes te lopen. Toen de Russische minister voor de Elektriciteitsvoorziening, Georgi Malenkov, zaterdag zijn hotel in de Zuid-Engelse badplaats Brighton wilde binnengaan, werden er plotseling twee revolvers op hem gericht en werd hem toegeroepen zijn handen in de lucht te steken. De minister bleef echter onbewogen. Hij pakte de twee aanvallers twee jongetjes van zes en zeven jaar in cowboy-pakken beet en draaide hen snel met het gezicht naar de muur. Vervolgens liet hij zich met de jongens fotograferen. De kleine „oorlogsophitsers" kregen evenwel niet een „vredesinsigne", zoals andere kinderen, die Malenkov bij zijn rond reis door Engeland heeft ontmoet. Het escorte van de Russische gast kreeg nog een emotie te verwerken, toen de minister een bezoek wilde brengen aan een warenhuis en in de dichte menigte van winkelende mensen verdween. De Russische ambas sadeur in Londen, Malik, die de minister begeleidde, wiste zich Later het voorhoofd af en verklaarde: „De heer Malenkov dacht, dat de Engelsen afgemeten waren, maar nu is hij van mening, dat zij zeer emotioneel zijn" (AFP-Rtr) Het centrale comité van de Russische communistische partij heeft naar ver luidt in een rondschrijven aan de par- tijafdelingen medegedeeld, dat Stalin in november 1932 zijn tweede vrouw, Nadia, heeft doodgeschoten. Tot op he den werd aangenomen, dat zij zelf moord pleegde of na een ziekte over leden was. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken heeft bekend gemaakt, dat het mi nisterie berichten over deze geruchten uit Moskou oi.tvangen heeft. Stalin huwde zijn tweede vrouw tij dens de burgeroorlog die op de revolu tie vap 1917 volgde. Zij was toen 19 jaar en hij 40. Volgens berichten overleed zij kort na een twist met haar man over de Sovjet-politiek. De brief van het centrale partijcomi- té is naar verluidt, zeer lang en wordt op plaatselijke partijvergaderingen be sproken. Ondertussen heeft de communisti sche partij in Tiflis, de hoofdstad van de republiek Georgië, waar studenten ui langs heböen gedemonstreerd tegen de aanvallen op Stalin, zich op een bijeenkomst, loyaal verklaard aan het centrale comité van de communisti sche partij der Sovjet-Unie, aldus heeft het officiële partijblad ..Prav da" verklaard. Sprekers op de partijbijeenkomst te Tiflis hebben het Georgische centrale comité en het stadseomité van Tiflis gekritiseerd wegens hun „onbevredi gende leiding met betrekking tot de communistische voorlichting van de ar beiders". Op de bijeenkomst werd ook een verbetering geëist van de „ideolo gische opvoeding" op de hogere scho len in de stad. De openbare aanklager van Georgië heeft voorts verklaard dat een groot aantal partijleden, „slachtoffers van onwettelijkheid en vooroordeel", vrijge laten zijn. Hij voegde hier aan toe dal het onderzoek nog voortgang vindt. Ir de „Zaria Wostoka" is overigen.- bekenrt gemaakt dat de universiteit van Tiflis .Stalins naam behouden zal. (Reuter—AFP—UP) Het Paas-weekend is voor Zandvoort enigszins teleurstellend verlopen. Wel iswaar hadden talrijke gasten vooral buitenlanders logies bespro ken, zodat enkele grote hotels en pen sions waren volgeboekt, maar het kille en soms zelfs koude weer heeft een grote toeloop van bezoekers verhin derd. De noordwestenwind maakte het verblijf op de café-terrassen, zelfs ge durende de korte perioden van zonne schijn, allerminst aangenaam, zodat de ze vrijwel verlaten bleven. Weliswaar deden duizenden auto's Zandvoort aan, maar de inzittenden konden er moeilijk toe komen om de beschutting van de wagen te verlaten voor een wandeling langs de Boulevard of het strand Bij drie vliegongelukken zijn in het afgelopen weekeinde 44 mensen om het leven gekomen. Kort na het opstij gen van het vliegveld te Pittsburgh (VS) is zondagavond een twee-moto- rig verkeersvliegtuig van de maat schappij „Trans World Airlines" met 36 personen aan boord brandend neer gestort. Twee en twintig inzittenden, on der wie een van de drie bemannings leden, kwamen om het leven. De ovenge veertien werden gered. Het toestel vloog tegen een heuvel op ongeveer twee kilo meter van het vliegveld te Pittsburgh. Bij Seattle, eveneens in de V.S., is een „Stratocruiser" van de „North West Airlines" kort na het opstijgen in een rivier gestort. Van de 37 inzittenden konden er 33 worden gered. Vier per sonen werden gedood. Een Dakota van de Thailandse lucht macht, is kort na het opstijgen van een vliegveld neergestort. De achttien in zittenden, onder wie officieren van het leger en de politie, een lid van de na tionale vergadering en vooraanstaande zakenlieden, zijn om het leven gekomen. (Rtr., UP, AFP.) Niet minder dan 28.000 gekleurde eieren vormden het bonte resultaat van de wedstrijd, die de Bond Zonder Naam in samenwerking met de K.R.O. georganiseerd had onder de jeugd. De eieren werden over vele instellingen en institu ten verdeeld en wij waren er ge tuigen van, hoe pater Loop met een formidabele paasmand arri veerde aan het Gereformeerd Burgerweeshuis in de Olieslagers laan te Haarlem. De jeugd van het tehuis sprong gauw bij om een handje te helpen. Met vreugde werden de eieren begroet en vele kinderen vonden het „zonde" de prachtig gekleurde schalen te bre ken. Pater Loop stond er feitelijk gekleurd op. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft be kend gemaakt dat de Sovjet-Unie enkele dagen geleden opnieuw een proef met kernwapens heeft uitgevoerd. Dit is de zesde maal in de afgelopen acht maan den dat de V.S. een dergelijke Russische proef vermelden. Er werd niet bij ge zegd of het hier een waterstofbom be trof. Generaal Franco heeft in een artikel, gepubliceerd in de Europese editie van de „New York Herald Tribune", de totstandkoming voorspeld van een ver enigd en onafhankelijk Marokko. Fran co verklaarde in dit artikel, dat „Noord- Afrika de ruggegraat van Europa vormt en dat Marokko's veiligheid een kwestie van leven en dood voor Europa betekent". H(j legde daarom grote na druk op het belang van vrede en vei ligheid in Marokko voor Europa en omgekeerd. Met het verdwijnen van de Spaanse administratieve zone in Ma rokko zal dit Noordafrikaanse pro bleem op vreedzame wjjze geregeld worden, aldus Franco. De verklaringen van de Spaanse lei der zijn vooral veelbetekenend in het licht van de komende besprekingen, welke hij deze week met Sultan Mo hammed Ben Joessef van Marokko zal voeren over de eenmaking van Marokko en Spaans-Marokko. De Franse premier, Guy Mollet, heeft in een interview in het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Re port" dat vandaag is verschenen, scher pe kritiek uitgeoefend op de buiten landse politiek van de V.S. Hij heeft daarbij aangedrongen op een „nieuwe tactiek" voor het beëindigen van de koude oorlog. Mollet verklaarde dat de Amerikaanse openbare mening gebrek aan begrip voor Frankrijks moeilijkhe den in Noord-Afrika toont en dat de houding van sommige Amerikaanse au toriteiten in Frankrfjk verantwoordelijk is voor veel anti-Amerikaanse kritiek. Hij betoogde dat ieder van de Grote Drie, en de V.S. in het bijzonder, te weinig gevoel voor samenwerking toont in de slag die in het Midden-Oosten en Azië op economisch gebied met Rus land geleverd wordt, en dat zij elkaar op dit gebied zelfs beconcurreren. Mollet verklaarde dat zijn minister van buitenlandse zaken onlangs reeds in het openbaar opgewekt had tot een diepgaande verandering in de geallieer de politiek, maar dat deze oproep zowel in Frankrijk als in het buitenland onop gemerkt was gebleven. Over deze nieuwe richting in de bui tenlandse politiek zei Mollet: „de grond principes van onze buitenlandse poli tiek blijven dezelfde. Het blijft onze vaste wil de vrijheid te verdedigen waar die ook bedreigd wordt, onze bijdrage voor die verdediging te leveren, en wij blijven hopen dat anderen met ons zul len samenwerken in die verdediging. Maar wij trachten onze partners in de Atlantische wereld er toe 'e brengen hun houding te veranderen." Als voorbeeld gaf hij de laatste con ferentie van Genève, in november, waarbij de vier ministers van buiten landse zaken de verhouding Oost-West in slechts drie problemen zagen. In de eerste plaats de hereniging van Duitsland, dan de Europese veiligheid en pas op de derde plaats de ontwa pening. De Franse regering wenst ont wapening op de eerste plaats te zien, aldus Mollet en hij voegde hier aan toe dat de Raad van Europa reeds eerder een resolutie van die strekking heeft aangenomen. „Een ding is zeker", verklaarde hij, „de integratie van een al-dan-niet her enigd Duitsland in Europa, op econo misch. sociaal, en misschien zelfs op po litiek gebied, zal gemakkelijker zijn in dien deze kwestie gezien wordt in sa menhang met de ontwapening". Over de hulp aan het Midden-Oosten en Azië zei Mollet het volgende: „On ze Angelsaksische vrienden in het alge meen, en de Amerikanen in het bijzon der, kennen ons spreekwoord, „de ma nier van geven is beter dan de gift zelve" niet, en daarom hebben zij het klaargespeeld om zichzelf in die stre ken, evenals in de rest van de wereld, verafschuwd te maken zo vaak zij iets weggeven". Als voorbeeld hiervoor haalde Mollet de Amerikaanse hulp aan Oostenrijk en Italië aan. Vlak na de bevrijding zou den velen van de honger omgekomen zijn als er geen Amerikaanse hulp ge komen was. Maar door de wjize waar op die hulp is opgezet zijn sommige Oostenrijkse en Italiaanse kringen de Amerikanen bijna gaan haten. „Men maakt geen vrienden door bjj ieder fee- schenk een preek af te steken en voor te schrijven hoe die gift besteed moet worden", waarschuwde Mollet. De caudillo trekt in het artikel in wijfel 1 het gebruik van de term „onderlinge afhankelijkheid", welke opgenomen is in de Frans-Marokkaan se overeenkomst, waarbij de Franse zone van Marokko onafhankelijkheid verkreeg, wel juist was. Frankrijk en Marokko moeten nog onderhandelen over de vraag tot hoever deze „on derlinge afhankelijkheid" zich eigen lijk precies uitstrekt, maar Franco verklaart, dat hij deze term in tegen spraak vindt met het begrip onaf hankelijkheid. In het artikel laat hij doorschemeren, dat een dergelijke clausule niet in een eventuele Spaans- Marokkaanse overeenkomst zal wor den opgenomen. (U.P.) Twee Nederlanders hebben met hun tulpen een gedeelte van de Franse atlantische kust bij La Roche sur-Yon in een stukje Ne derland omgetoverd. Het enige, wat er nog aan ont breekt, zijn dijken en klompen. Jan van Waveren, 27 jaar oud, zoon van een internationaal be kend bloembollenkweker in Haar lem, en M. Matthysse, een land bouwkundige uit Rotterdam en af gestudeerde aan de universiteit van Wageningen, „ontdekten" dit gebied in 1953. Zij hadden op wetenschappelij ke wijze gezocht naar land en klimaat, die geschikt zouden zijn voor het kweken van de tulpen, ■waarvoor Nederland beroemd is. Zij vonden het, tijdens een vakan tiereisje, aan dit kustgebied. Het land tussen La Fante en Lon- geville was van de juiste samen stelling en de minerale inhoud was ook juist, wat hij moest zijn. Het water was perfect en, wat het klimaat betreft, de voortdurende vochtigheid was ideaal. Sinds de eerste proefnemingen hebben de tulpenbedden zich voortdurend uitgebreid, zodat zij nu een oppervlakte van zes hecta ren bestrijken. Als men echter alle hinderpalen uit de weg zou kunnen ruimen, zouden er 200 hectaren land met tulpen kunnen worden gekweekt. Het is zeker, dat de tulpen er zullen blijven en hun ontwikkeling als „industrie is eveneens een feit. Nederlandse bloemen worden thans verkocht in Nantes, La Ro ebelle Royan en ook in Parijs. Er bestaat geen twijfel over of de markt zal alle bloemen kunnen verwerken. De tulpen bloeien nog niet, omdat het de laatste twee maanden ook in Frankrijk zo koud 'S geweest, doch de bollen tver ten door de kou niet vernietigd. Over een paar weken, als het weer meewerkt, zal dit Franse kustgebied er uit zien als „klein Nederland". Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft in overleg met de bisschop van Rotterdam eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer A. C. Schaaper, die pastoor was te Nieuw-Vennep in ver band met zijn te verwachten benoeming tot vicaris-generaal van mgr. M. A. Jan sen, bisschop van Rotterdam. De toekomstige vicaris-generaal werd 13 november 1903 te Krommenie gebo ren en 2 juni 1928 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan in Noord-Zijpe (18 augustus 1928), Rotter dam, H. Elisabeth (10 augustus 1929), Scheveningen, H. Antonius Abt. (21 augustus 1937) en op 22 november 1941 werd hij benoemd tot rector van het Piusgesticht te Amsterdam. 31 oktober 1952 werd hij benoemd tot pastoor te Nieuw-Vennep. Toen hij in Nieuw-Vennep kwam, trof hij de parochiekerk in bouwvallige toestand aan en het bleek noodzake lijk een nieuwe kerk te bouwen. Beslo ten werd de oude kerk af te breken en op dezelfde plaats een nieuwe op te trekken. 8 december 1954 ging de eerste paal de grond in en 17 juni 1955 legde mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, de eerste steen. De consecratie van de nieuwe kerk valt binnen afzienbare tijd te ver wachten, maar pastoor Schaaper zal dat als herder van de parochie van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvan gen te Nieuw-Vennep waarschijnlijk niet meer meemaken. Z- .H. Exc. de bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot secretaris van het bisdom Rotterdam, de zeereerw. heer E. E. F. Guljé, die kapelaan is te Voor burg (H. Martinus). Secretaris Guljé werd te Leiden ge boren 13 december 1925 en priester ge wijd 7 juni 1952. Hij was allereerst ka pelaan te Berkel (27 september 1952) en 7 maart 1953 werd hij te Voorburg benoemd. Claude Bourdet, directeur van het weekblad „Franse-Observateur", Is gearresteerd na een huiszoeking, die zaterdagochtend b(j het blad en een aantal medewerkers daarvan is ver richt. De Franse politie heeft meege deeld, dat er artikelen zijn gepubliceerd die schadelijk worden geacht voor het moreel van het leger. „France-Observateur" pleit gewoon lijk voor een neutralistische buitenland se politiek en een bestand erf onder handelingen met de opstandelingen in Algiers. In het laatste nummer was een artikel van Claude Bourdet opge nomen waarin gezegd werd, dat het zenden van versterkingen naar Algiers nutteloos is. Alle democraten „moeten trachten deze opoffering van de leven de kracht van ons land, deze bewuste zelfmoord van ons politieke stelsel, te voorkomen," aldus dit artikel. De Sovjet-Unie recruteert veteranen uit de tweede wereldoorlog uit haar Mohammedaanse republieken om een „vrijwilligers"-brigade te vormen, die klaar moet staan ingeval van een Ara- bisch-Israëlisch conflict, aldus ver neemt U.P. uit betrouwbare bron in Wenen. In de afgelopen twee maanden zijn in de Sovjet-republieken Kazakhstan, Tadsjikistan en Utsjbekistan veteranen opgeroepen, terwijl tegelijkertijd Russi sche Mohammedaanse soldaten, die in gedeeld waren in de bezettingstroepen van het Rode Leger in de Oost-Europe- se satellietlanden naar kazernes in hun eigen land werden dvergeplaatst. Z H. de Paus heeft op Tweede Paas dag een concert bijgewoond in de Zaal der zegeningen in het apostolisch paleis, welke concert werd uitgezonden via de Eurovisie. Het concert werd bijgewoond door ongeveer 400 personen, onder wie de Amerikaanse ambassadrice, mevrouw Clare Booth Luce. Eugen Jochum diri geerde het orkest, dat werken van Mendelssohn, Perosi, Wagner en Bach ten gehore bracht. Ook het Residentieorkest zal vermoe delijk tijdens de komende tournee voor de Heilige Vader concerteren. Spanje Tien dagen zware regen val hebben wijdverspreide overstromin gen in Spanje veroorzaakt, waardoor minstens 20 mensen om het leven zijn gekomen. (U.P.) Aavwrtmtt* Italië Het congres der Italiaanse communistische partij, dat in de namid dag* in Rome zou beginnen, is door de leiding der partij toegankelijk gesteld voor iedereen, die er belang in stelt. De pers is uitgenodigd. Het congres zal drie dagen duren. (UP) Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselendbewolkt met enkele verspreide bu'en. Matigg tot krachtige wind ruimend naar noordwest tot noord. Koud. Zon: 6.10-19.21 Maaji: 3.07-12.11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1