Minister Luns: „V.N. niet juiste forum voor de zaak-Jungschlager' DE KERSTINBRAAK IN BOERENLEENBANK BIJ HALFWEG Winst voor belastingen lager door kleinere winstmarges tfzm Az EiJ <mo K ru iswoordraadsel De mislukte inbraak in kantoor van gemeente-ontvanger te IJmuiden ZWUS&I Moord betekent abr. meijer r Rede in Maastricht over de betekenis van de wereldorganisatie Hoofddaders wijzen derde man aan, tegen wie drie en een half jaar gevangenisstraf wordt geëist REGENMANTELS VOOR TWE COMMUMI CANTJES „T SILVER STOEPKE" Medeplichtige hoort der jaar gevangenisstraf tegen zich eisen levenslang Wij luisteren naar Haarlemse Rechtbank VRIJDAG 6 APRIL 1956 PAGINA 5 REGERING ONDERNEEMT ANDERE STAPPEN" Bevrijd van die snerpende pijn! Doof dat luurbranden op de maas. Kot Kennies Van Gelder Zonen in 1955 Lagere resultaten in 1956 door politiek van prijsstabilisatie Vlotte modellen VINDT IJ BIJ ONS Donzige huidje BABY P O E DER door EWOUT SPEELMAN Mozes vertelde de inspecteur een vréémd verhaal, daarna kreeg hij zijn diner In de verhoorcel. Ga lama prees 'e inderdaad overheerlijke mosterdsaus en deelde de hoofdbewaarder mee, dat hjj nog wel een uurtje werk met zijn patiënt had en graag even een kofferschrijfmachine wilde lenen... INBRAAK IN VELSEN BERBGHT VRIJGESPROKEN NICO Uti SCH/\GEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 LOCOMOTIEF RUDGE EN SIMPLEX RIJWIELEN Oplossing k ru is woor d r a a dise 1 van donderdag 'N Minister Luns is van oordeel dat de Verenigde Naties niet het juiste forum voor de zaak Jungschlager vormen. Want voor zover een verzoek om be handeling «let zou worden verworpen, zou het ertoe kunnen leiden dat men gaat interveniëren In het geheel der Nederlands-Indonesische verhoudingen, ook ftn de kwestie Nieuw-Guinea. Minister Luns zei dit in een rede, die hjj donderdag te Maastricht heeft ge houden voor de Nederlandse Maatschap- EÜ voor Nijverheid en Handel, waarin ij begonnen was de vraag op te wer pen of de organisatie der Verenigde Naties nog wel een positieve betekenis heeft voor de wereld. Minister Luns verklaarde dat hij niet aarzelde om, ondanks zekere reserves, een positief antwoord te geven op de vraag of de organisatie der Verenigde Naties van betekenis is voor de huidi ge wereld. Wij moeten ons uiteraard hoeden, aldus de minister, voor de ver onderstelling dat de Verenigde Naties een forum vertegenwoordigen waar ieder land iedere klacht of ieder geschil dient voor te brengen. Over de zaak-Jungschlager verklaarde hij: „Het gaat hier om een hoogst ern stige zaak, omdat hetgeen momenteel aan de heer Jungschlager wordt vol trokken een zeer flagrante schending der meest elementaire mensenrechten is. In binnen- en buitenland heeft het ver loop van deze kwestie vele reacties op geroepen en de regering verheugt zich daarover. Indien de regering echter van oordeel is dat het brengen van de zaak- Jungschlager voor het forum der V.N. niet het bewandelen van de juiste weg is ter verkrijging van recht voor de heer Jungschlager, dan zou ik gaarne van deze gelegenheid gebruik willen maken om in het kort de redenen uit een te zetten welke de regering tot dit besluit hebben gebracht. Men realisere zich in de eerste plaats, dat, om een kwestie voor de V.N. aan hangig te maken, men zulks moet doen op een bepaalde in de procedureregels voorziene wiize po hii organen van de volkerenorganisatie welke voor de be handeling van een dergelijke kwestie in Advertentie Overtollig maagzuur veroorzaakt die snerpende zuurbrand. De een wordt er onpasselijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd ieder een. In geval van „nood" laat U één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn verdwenen. Zo bent U met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. aanmerking komen. Ik denk dan in de eerste plaats aan de Veiligheidsraad. Een brengen van de Jungschlager-af faire voor dit orgaan behoort zonder meer niet tot de mogelijkheden. Immers, het Handvest stipuleert, dat de Veiligheids raad zich primair inlaat met kwesties die een schending of bedreiging van de internationale vrede en veiligheid bete kenen. De kwestie-Jungschlager kan niet als een zodanige kwestie aangemerkt worden en de Veiligheidsraad zou uit dien hoofde deze aangelegenheid dan ook niet op haar agenda kunnen, laat staan willen, plaatsen. Ten aanzien van de Algemene Ver gadering liggen de kaarten anders. In derdaad zou de Nederlandse regering de secretaris-generaal van de V.N. kun nen verzoeken de Jungschlager-kwestie op de voorlopige agenda van de in het najaar aanvangende elfde Algemene Vergadering te brengen. Met een der gelijk verzoek zal Nederland echter, naar mijn overtuiging, niets bereiken, integendeel de belangen van de heer Jungschlager en die van het land in breder verband slechts schade berokke nen. Immers, ofwel za! dit verzoek wor den afgewezen op grond van het argu ment dat het' hier een zaak betreft welke wezenlijk valt binnen de interne be voegdheidssfeer van Indonesië ofwel zal de Algemene Vergadering, waarbij uiteraard het massieve stemmenblok der Afro-Aziaten een grote rol zal spe len, besluiten de Jungschlager-zaak toch in behandeling te nemen teneinde aldus in het geheel der Nederlands-Indonesi sche verhoudingen te kunnen interve niëren. Met andere woorden dan niet slechts ten aanzien van de affaire- Jungschlager, doch eveneens met be trekking tot de unle-verhoudlng en de kwestie-Nieuw-Gutaea." „Zich realiserend hoe beperkt hela'as rechts- en andere middelen tenslotte zijn ten opzichte van een staat die misbruik wenst te maken van zijn feitelijke machtspositie heeft de regering reeds een aantal zich niet voor de openbaar heid lenende stappen gedaan om recht voor de heer Jungschlager en de andere Nederlandse arrestanten te verkrijgen. Ik kan u voorts verzekeren, dat de regering daarnaast op het daarvoor aan gewezen ogenblik nog verder geëigen de maatregelen zal treffen", verklaarde de minister. Twee doorgewinterde inbrekers „netoire chanteurs" noemde de advocaat mr. J. A. van Warden uit Amsterdam hen klaagden gistermorgen voor de Haarlemse rechtbank een Amsterdamse autohandelaar en rijschoolhouder aan als de „derde man" in de geruchtma kende Kerstnachtaffaire van vijf jaar geleden, toen uit de kluis van de Co- operatieve Boerenleenbank bij Halfweg f 49.500 werd gestolen. De beide hoofd daders, een 62-jarige antennebouwer, bijgenaamd „Thijs Wijs, de schoorsteen veger" en een man van 76, berucht om zijn uitgebreid strafblad, hebben hun straf al ondergaan. Thans, na vele ja ren van zwijgen, vertelden zij zonder zorgen om eigen behoud, dat de be stuurder van de auto, waarmee zij van Amsterdam naar Halfweg zijn gereden in de late Kerstnacht, een 41-jarige „collega" is geweest, die vlak bij de ka- De Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen te Amsterdam behaalden over 1955 een batig bruto exploitatie saldo van f 40.049.707 (40.986.125). aan interest werd ontvangen f 493.115 (466.988). Afschrijvingen vergen f 13,1 (12,7) miljoen, en belastingen f 13,6 (16,2) miljoen, waarna een netto-winst resteert van f 13.7 (12.4) miljoen; hier van gaat naar reserve diverse belan gen f 7 (6) miljoen, zodat ter verdeling beschikbaar blijft f 6.776.238 (6.497.326). Voorgesteld wordt een dividend van 12% (onv.) op de gewone aandelen en op de 4% preferente aandelen, voorts gaat f 677.624 649.733) naar het reserve fonds. In 1955 kon opnieuw een hogere pro- duktie worden bereikt. Als gevolg van de nog steeds grote vraag naar de produkten waren de papiermachines doorlopend in vol bedrijf. De produk- tieverhoging van 202.500 ton in 1954 tot 208.200 ton in 1955 is geheel tot stand gekomen door een verdere opvoering van de efficiency van de beschikbare apparatuur. De omzetten in 1955 zijn opnieuw op hoger peil gekomen, zowel als gevolg van de toegenomen produktie als door de per jan. '55 verhoogde prijzen van verscheidene der fabrikaten, veroor zaakt door de gestegen grondstoffen- prijzen en de verhoging der omzetbe lasting. Ook de toegenomen omzet van de groothandelsafdeling droeg hiertoe bij. Van de totale p-oduktie werd een ongeveer gelijk percentage als in 1954 geëxporteerd. Hoewel de resultaten over 1955 tot tevredenheid kunnen stemmen, moet wel de aandacht worden gevestigd, al dus de directie, op de inkrimping van de winstmarges tot uitdrukking komend In een lager winstcijfer voor aftrek van belastingen, te weten f 27,3 (28,6) miljoen, niettegenstaande een hogere produktie en omzet. Terwijl voor 1956 wederom gerekend mag worden op een volledige bezetting van de papiermachines en ook de voort gaande verbeteringen in de efficiency van de bedrijven hun gunstige uitwer king niet zullen missen, zullen echter, voor zover zich thans laat overzien, door deze prljsstabilisatiepolitiek, wel ke ook een gunstige invloed heeft op de winstmarges van andere door de mij. vervaardigde papiersoorten, de resulta ten over 1956 bij die over 1955 ten achter blijven. Advertentie tholieke kerk en de bank op wacht heeft gestaan en gelijk op heeft gedeeld in de rijke buit. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo vond het wettig bewijs van medeplichtigheid geleverd en eiste een gevangenisstraf van drie jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger concludeerde na een voor treffelijk pleidooi vrijspraak. Waarom liepen de twee bejaarde be roepsmisdadigers in de zomer van hei vorig jaar naar de politie om een ka meraad aan te geven? Al vier jaar had den zij in de gevangenis gezwegen en niemand wist wie de derde man was De recherche had al zeven slecht be kend staande lieden in de kraag gevat, maar altijd weer ontbrak er bewijs. „Thijs Wijs" en zijn grijze vriend ver telden op het politie-bureau een interes sant verhaal, dat in grote lijnen wel klopte met de ideeën die men zich over de gang van zaken had gevormd. Zij bekenden dat er een derde dader was geweest. Hij had een derde gedeelte gekregen van de f 50.000, maar was door hun zwijgen de „bak" niet in ge gaan. Nü wilde hij echter zijn „vrien den", die van het begin af aan zo col legiaal waren om hun mond te hou den, geen cent „zwijggeld" geven. „Als ik geen geld krijg, hang ik je op aan de hoogste boom die ik kan vinden", voegde de 76-jarige zijn ex-helper toe. „Als het nu niet afgelopen is met dat gezeur, jaag ik je een mes door het lijf", antwoordde de autohandelaar in dezelfde stijl. In ieder geval kregen de mannen niets, met het gevolg dat de „derde man" nu al enige maanden in het huis van bewaring vertoeft. Hij ont kent met klem ooit iets met de „kraak" te maken te hebben gehad. „Ik ben, zoals het een net mens betaamt, in de kerst nacht thuis gebleven, maar die kerels denken dat ik ze heb verraden en daarom hopen ze mij er bij te lappen." In de nacht van de inbraak was de kassier van de bank naar de kerk, zo dat men vrij spel had. Maar twee men sen hebben de auto gezien, waarmee de onverlaten naar Amsterdam zijn te ruggereden. De officier van justitie was door verschillende bewijspunten over tuigd. Zijn zware eis was mede ge baseerd op het feit dat de Amsterdam mer een allesbehalve blanco strafblad had. De verdediger noemde de twee kroon getuigen leugenachtig en zeer onbe trouwbaar. „De ene heeft er niet voor teruggedeinsd zijn eigen dochter wegens heling aan te geven en beiden hebben het grootste deel van hun leven in de gevangenissen doorgebracht. Hun ogen schijnlijk plausibele verhaal is volko men onwaar en tegenstrijdig als het gaat om de belangrijke details." De ver dediger meende dat de getuigen waar schijnlijk wilden chanteren of zich ver raden voelden door de verdachte. „Als mijn cliënt angst zou hebben gehad voor de uitspraak van de rechtbank, zou hii allang ontsnapt zijn uit het huis van bewaring in Haarlem. Hij heeft daar twee keer de gelegenheid toe gehad, maar is vrijwillig gebleven." Mr. Van Waarden verzocht de rechtbank om vrijspraak. Uitspraak in deze zaak op donderdag 19 april. EEBEBBBSP^ 9. Een ogenblik heerst er diepe stilte na deze dreigende woorden. Dan zegt Halfra onthutst: Dat is 'n vrouwenstem!" Bijna gelijktijdig zien ze beweging tussen de stammen en, gevolgd door een paar mannen, verschijnt er een ranke vrouwengestalte in de lichtkring. Slechts met de grootste moeite kan Eric Wolf in toom houden bij de nadering van de jonge vrouw. Niemand spreekt een woord, maar de onbekende verandert merkbaar van houding, als zij ziet, dat er zich rond het kampvuur ook drie vrouwen bevinden. „Wie zijt ge en wat zoekt ge in het land van Durrah?" vraagt zij. „Wij zijn Noorse zeevaarders", antwoordt Eric, „en waren van plan, hier te overwinteren. De overtocht bij dit weer brengt te veel gevaren met zich mee, nu we vrouwen en een kind aan boord hebben". Het meisje geeft een teken en van achter haar in de duisternis treden een flink aantal zwaar bewapende krijgers naar voren. „Ge zijt in het gebied van Durrah, de Heer van Harrag, die mijn vader is. Het zou een schande zijn voor Clan Durrah, als ge hier zo de winter zoudt moeten doorbrengen. Gaat met mij mede, mijn vader, de Heer van Harrag, zal u graag gastvrijheid verlenen". Bedachtzaam glijden Erics blik ken over de zwijgende krijgers op de achtergrond. De bedoelingen van het meisje lijken goed, maar.de schepen van de zeerovers spelen hem door het hoofd. Advertentie ZILVEREN ROZENKRANSEN voor 13.75 - 14.15 en hoger VERZILVERDE ROZENKRANSEN vanaf 3.50 - 4.— ZILVEREN KRUISJES MET COLLIER vanaf 2.25 ZILVEREN MEDAILLES MET COLLIER vanaf 3.25 ZILVEREN MEDAILLES vanaf 0.95 COMMUNIELEPELS vanaf 2.10 - 2.25 en 3.— Een pracht keuze in GERO-ZILVHJM en ZILMETA couverts SERVET- en VINGERDOEKBANDJES EEN OERSTERK JONGENSHORLOGE merk „KIENZLE" 19.25 EEN LIEF MEISJESHORLOGE vanaf 18.75 U vindt altijd wat bij de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 TELEFOON 20049 Met snijbranders, gas- en zuurstof- flessen, schroevendraaiers, acetyleen branders en inbrekerswerktuigen togen vier Rotterdammers op 19 maart 1950 naar het kantoor van de gemeente-ont vanger in.IJmuiden. Een groot deel van de nacht van zaterdag op zondag werk ten zij aan de brandkast, die echter niet openging ondanks de adviezen van een vakkundige kluizen-specialist. In de kluis zat .f 40.000. De voornaamste man van de inbraak, een Amsterdammer, werd spoedig gearresteerd en tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren stond voor de Haarlemse rechtbank een 55-jarige Rotterdammer terecht, die'medeplichtig zou zijn ge weest aan de mislukte onderneming. Hij ontkende zijn schuld, maar de officier van justitie requireerde een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek. De verdachte had dat ontkende hij niet de auto bestuurd, die het kwar tet vervoerde naar de plaats van be stemming in IJmuiden. Het materiaal zat onder de autobanken. De visie van de Rotterdammer op deze zaak was zeer verschillend van die van de officier. „Ik stapte uit in IJmuiden en zag toen dat er nog iemand aan de kraak zou meedoen. Dat was mij te riskant en ik trok me terug. Ik ben de weg afgelopen en heb me tot de volgende morgen ver borgen. Daarna ben ik met de trein naar Rotterdam terug gegaan." De pre sident van de rechtbank vond de ver klaring zeer onwaarschijnlijk. Boven- Aduert entte 16 ,,Best, en dan liegen we ook niet meer. Vertel me nu ëens precies waarom jullie naar dat pak huis zijn gegaan. Zo vroeg in de nacht. Wat zocht je daar? Wie gaf je een tip. Dit wil ik allereerst weten. Die tipgever van jou moet tot de lui horen die mijnheer Dltsel vermoord hebben, jouw vriend Ditcel. Nou, doe je mee?" „Ik doe mee mijnheer, en wat er van komt is voot mijn rekening. Van Gracht was maar een bijloper, dat heb je zeker al begrepen? Eeuwig spijt dat ik me zo'n gabber heb gekozen, enfin, ita homo ets, of est, zo is de mens, zeg ik het allemaal nog goed? Luister dan maar In de loop van Jan Nierop op. dt avond belde de inspecteur zijn vriend „Jan er is nieuws, üls "je gelegenheid hebt, kom dan even bij me aan Jan héd gelegenheid, liet zich in een club zakken en stelde voor meteen maar te beginnen. „Dan maan ik ,u aandachtig te zijn naar hetgeen u zult horen", zei de Inspecteur plechtig. „Dat laat ste proces-verbaal, dat verhoor van Koffiemozes door Jansen heeft een staartje gekregen. Daar gaan we... Pro Justitla, dat weet je allemaal al, en inspecteur Galama, IJsbrand Jacob is nu de relatant. Eerst krijgen we weer een nieuwe editie van het verhaal van de blijde incomste en het nuttigen van een fles citroengenever. Maar nu komt het: „Ik dat is dus Koffiemozes zou juist naar het kantcor gaan, toen ik iemand, de deur die wij open hadden gebroken binnen hoorde komen, maar konden wij niet zien wie dat was. Wij zijn toen gehurkt in een hoek gaan zitten, en viel Van Gracht daarbij vrijwel onmiddellijk in slaap. Hij kan dus. niet gezien hebben wat er verder in het pakhuis voorviel. Ik bemerkte dat een agent van politie het pakhuis binnen w„s gekomen. Ik had het stuk loden buis niet weggeworpen zoals ik aanvankelijk heb verklaard maar bij mij gehouden. Het was niet mijn bedoeling iemand ermee te doden of letsel te veroorzaaken, n.aai toen de politieman mij bleek te hebben bemerkt was het mijn angst die mü deed opspringen en de politieman met het stuk loden buis een slag op het hoofd toe te brengen. De agent viel neer en bemerkte ik, dat de slag hard was aangekomen en hij buiten bewustzijn was geraakt. Daar ik reeds een flinke hoeveelheid sterke drank had gebruikt, verloor ik de voorzich tigheid uit hiet oog, sleepte het lichaam van de agent naar buiten, verborg het ln een portiek en keerde terug naar het pakhuis, waar ik het drink gelag voortzette tot ik zelf bewusteloos neerviel. Ik kan niet zeggen dat het mij eerder getoonde stuk lood et voorwerp is waarmee ik de politie man heb neergeslagen, maar indien u dit bij de bewusteloze politieman hebt gevonden moet dit wel zo zijn. Ik hoop van harte dat die politieman vlug zal herstellen en heb er spijt van hem dit te hebben aangedaan." Ongelovig staarde Jan de inspecteur aan. „Dus hij heeft het tóch gedaan?" „Hü heeft 'iet helemaal niet gedaan." „Maar waarom bekent die gék dan. Het klopt ook niet met de verklaring van Spoelstra, die immers niet eens in et pakhuis is geweest?" De inspecteur ha- o de schouders op. „Er is meer tussen hemel en aarde Horatio „Onzin, ik ka*- er niet„ Shakespeariaans aan vin den. Dus voor jou is nu meteen de zaak uit?" „Kun je begrijpen, die begint nu pas goed. En kijk niet zo stóm, je moest eens weten hoe je kjjkt, een koe kjj' niet lodderiger." Jan zuchtte en haalde de schouders op. „Ik ben inderdaad een boon als ik er iets van snap „Niet nodig, maar onderweg zal ik toch nog een tip van de sluier oplichten." „Onderweg?" „Ja, onderweg, want we gaan samen op pad. Denk er om, niet als inspecteur en journalist, maar als twee buitenmannetjes. Laten we zeggen kantoor bedienden uit de provincie, die er met de postzegel- kas vandoor zijn en nog vier uur tijd hebben, voor zij in hun n.k worden gepakt. Die vier uur te be steden dooj het geld van de baas zo gauw mogelijk over te doer aan slokjesbazen en meedrinkers, vrien delijke juffrouwen, enfin je begrijpt me wel. Maar nu je nog journalist bent, schrijf dan eerst het volgende berichtje maar op, voor je ochtendblad: OVEiv/AL OP AGENT OPGELOST Naar wij uit goede bror vernemen heeft de ln verband mrt diefstal uit een likeurpakhuis gear resteerde „Koffiemozes", M. V., bekend de aan slag op de agent van politie Spoelstra op dezelfde avond te hebben gepleegd. De andere gearresteerde M. v. G., bijgenaamd „Tinus Kromme Wijsvinger", schijnt volgens de verklaring van V. met de aanslag niets te maken te hebben. Nadere bijzonderheden volgen in het avondblad. „Een gewone ordinaire olitietruc," smaalde Jan. „Om de echte dnder uit zijn tent te lokken, natuur lijk." „Een psychologische test, mijnheer, ik vertel je er straks meer van." „In ieder geval breng ik in het avondblad hulde aan de volijverige inspecteur van politie Galama, aan wiens krachtig recherchewerk het te danken is, dat tenslotte voor de in het nauw gedreven ver dachte ontkennen hopeloos werd. Zo is het toch?" „Juist," antwoordde Galama schaamteloos... De nieuwe dag was al een uur oud, toen inspec teur Galama en Jan Nierop eindelijk bij een broodje half om en een goed kop koffie in een klein café aan de Amstel uitrustten van de vermoeienissen van deze drukke avond. (Wordt vervolgd) dien hadden twee van de andere man nen die bij de inbraak betrokken wa ren, gezegd dat de verdachte mee had gedaan, op de uitkijk was gaan staan en geholpen had bij de regeling van zuurstof en gas voor het forceren van de brandkast. Verder assisteerde hij bij het afschermen van de ramen van de kelder waarin de kluis staat. Het was overigens 'n zeer goed voorbe reide escapade. De Amsterdamse aan voerder was twee weken voor de 19e maart naar IJmuiden gegaan om de woning van binnen terdege op te nemen en een week later waren ze met z'n drieën met behulp van een valse sleu tel binnen gekomen. Zij hadden echter niet gerekend op de dikke betonnen laag die onder de bovenlaag van de massieve deur zat. Op de zitting trok de belangrijkste getuige zijn verklaringen bij de politie afgelegd terug. Op het spitse verhoor van de president wist hij veelal slechts tot repliek „Ik weet het niet meer, maar het kan best wezen". Zo ook op de vraag of de verdachte binnen was ge weest in het kantoor van de ontvanger. „Ik kan het echt niet zeggen". De tweede getuige was nog meer vergeten, maar hij herinnerde de rechtbank er aan dat hij toch geen meineed zou ple gen als er voor hem nog drie jaar ge vangenisstraf in het verschiet lagen. De officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, zei altijd vermoed te heb ben dat er nog een dader moest zijn geweest bij de beruchte inbraak te Vel- sen. „Eén man heeft dit karweitje nooit kunnen opknappen". De officier zag het als een van de nadelen van het mo derne bestel van het strafwezen dat ge vangenen met elkaar kunnen praten over hun delikten, wat in dit geval ge beurd is in de strafgevangenis te, Gro ningen. De verdachte en de Amsterdam mer hebben waarschijnlijk contact met elkaar gehad na het politie-onderzoek en zo kan het een en ander besproken zijn. Dat verklaart dan de geheel ge wijzigde houding van de getuige tijdens de zitting. De verdedigster, mr. H. Felhoen Kraal meende dat er eigenlijk niets was be wezen en concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 19 april. De Haarlemse rechtbank heeft een 34-jarige loswerkman uit Beverwijk ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden wegens dief stal door middel van braak. Hij werd er van verdacht ingebroken te hebben in een bureau van een aannemersbedrijf te Velsen, waarbij de buit bestond uit 352. Verdachte ontkende zich aan de inbraak te hebben schuldig gemaakt; wel gaf hij toe de vorige dag geïnfor meerd te hebben of er werk voor hem was. Bij zjjn aanhouding waren een bankbiljet van 100 en enkele bankbil jetten van 25 gevonden. Ook was door een politiehond een sorteerproef gehou den; het spoor wees naar de Beverwijker. De Haarlemse rechtbank heeft een 53-jarige transportondernemer uit Vel sen vrijgesproken van de hem ten laste gelegde diefstal van gietijzer uit een haven van de Hoogovens. Twee anderen uit Amsterdam, beiden verdacht van heling, werden eveneens vrijgesproken. De transportondernemer had op dracht vuil en afval te vervoeren van de Hoogovens en een haven uit te bag geren. Schroot en ijze-, ter waarde van ƒ28.000 is opgevist en naar Spaarndam vervoerd. De Hoogovens waren van mening,dat de ondernemer geen recht had op het ijzer en dat het ingeleverd had moeten worden. Verdachte be streed dit en deelde mee, dat geen overeenkomst was gesloten. ft fV Horizontaal: 1 voorgerecht, 4 inhouds maat, 8 sluiting, 11 soort onderwijs (afk.), 12 tandeloos zoogdier, 13 vlakte maat, 14 rivier in Italië, 15 en anderen (afk.), 16 tooi, 17 persbureau, 19 knaag dier, 20 deel v. d. mond, 22 Arab, titel, 25 rivier in Nederland, 20 deel v. h. hoofd, 28 schaakterm, 31 Wereldtitel, 33 stoomschip (afk.), 35 muziekterm (afk.), 36 op de wijze van, 38 soort zetel, 39 voorzetsel, 40 zonderling idee, 41 Fr. onbep. vnw., 42 voegwoord, 44 Fr. lid woord, 46 rekening, 48 vogel, 50 spil, 51 gekocht, 53 Frans lidwoord, 55 verfstof, 57 onverstandig, 58 deel van het been, 60 laatste nieuws (afk.), 61 Duitse badplaats, 63 monnikskleed, 64 briefaanhef (Lat. Vk.), 65 anno (afk.), 66 de jongere (afk.), 67 straat (Fr.), 69 pers. vnw., 71 sportterm (afk.), 73 ver drietig, 75 water in Zeeland, 77 meis jesnaam, 79 vijandschap, 81 familielid, 82 verpakkingsmiddel, 84 klein roofdier, 86 maanstand (afk.), 89 gewicht (afk.), 91 bijwoord, 93 clown, 95 larve, 96 Eur vulkaan, 98 bep. telwoord, 99 inhouds maat (afk.), 100 en omgekeerd (afk.), 102 elektr. geladen deeltje, 103 thee (Eng.), 105 baardje, 107 speelgoed, 110 struisvogel, 112 getroffen, 115 fris, 116 café, 118 het zij zo (Lat.), 120 deel v. d. bijbel (afk.), 121 inhoudsmaat (afk,), 122 Advertentie zijrivier v. d. Donau, 123 waterstand (afk.), 124 Fr. lidwoord, 125 onbehaarde. 126 gebaar, 127 land in Azië. Verticaal: 1 noodsein (afk.), 2 vette vloeistof, 3 groep, 5 soort dans, 6 aan zien, 7 vol scheuren, 8 leesteken, 9 hel der, 10 broeiplaats, 17 meisjesnaam, 18 maanstand (afk.), 21 gewicht, 23 eenh. v. stroomsterkte (afk.), 24 soort insect, 25 vorm, 27 regel, 29 losse naad, 30 soort koets, 32 kindergroet, 34 Deense zee straat, 35 groente, 37 Chin, maat, 41 plaats, 43 edelgas, 45 ik Lat.), 46 voor zetsel, 47 uitroep, 48 pers. vnw., 49 gods dienst (afk.), 50 ledemaat, 52 breedvoe rig, 54 deel v. d. bijbel (afk.), 56 rang telwoord, 57 soort bij, 59 dunne, 60 bosje haar, 62 zeepwater, 68 deel v. Amerika (afk), 69 zuivelprodukt, 70 de dato (afk..) 72 voorzetsel, 74 dun, 76 voegwoord. 77 verbrandingsrest, 78 klaar, 80 Fr. voeg woord, 81 specerij, 83 insecteneter, 85 hennepbraak, 87 geluid, 88 soort stof, 90 deel v. Sumatra, 92 punt, 94 Fr. pers, vnw., 97 windrichting (afk.), 99 vlees gerecht, 101 familielid, 104 Nederl. vlieg veld, 105 reeks, 106 zuidvrucht, 108 uit heems zoogdier, 109 rekening, 111 if orde (afk). 113 naamloze vennootschap (Duits), 114 muziekteken, 115 etenberei- der, 117 gewicht, 119 deel v. d. hals. Horizontaal: 1 Zadkine - P.S.V., IJ-veer - N.S. - Po, 3 demi - etmaal, ego - Utrecht, 5 acoliet, 6 markt - etc-. 7 oratie - elan, 8 Tom - anode, 9 mei boom - wie, 10 lee - mennen, 11 ds. raars - U.S. Verticaal: 1 zijde - molm, 2 avegaar els, 3 democratie, 4 kei - oktober, 5 if' - ultimo, 6 E.T.I. - oma, 7 entree - Ants'! 8 smetten - ns, 9 A.C. - clown, 10 Spah' - adieu, 11 volt - oneens. *7 A TTTWTI a n HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 nws., 7.10 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.30 ben je zestig?, 11.00 zieken, 11.45 gram., 12.00 Angelus, 12.03 piano en orgel, 12.33 gram-, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nws., 13.20 lichte muz., 13.40 gram., 14.00 boek. 14.10 piano, 14.20 Eng. les, 14.40 gemengd koor. 15.00 Kron. letteren en kunsten, 15.40 ork.conc., 16 00 schoonheid v. Gregoriaans, 16.30 1eugd, 17.40 jazzmuz., 18.00 lichte muz., 18.15 Joum. overz., 18.25 gram., 18.30 Binnen hof, 18.40 dansmuz., 19.00 nws., 19.10 gram., 19.15 Brabants ork. en solist, 20.00 Lichtbaken,. 20.20 act., 20.35 de gewone man, 20.40 gevar .progr., 22.05 cabaret, 22.35 wij luiden de zondag inl. Avondge bed, 23.00 nws.. 2315 Esperanto, 23.22 gram, HILVERSUM II, 298 m VARA: 7.00 nws.. 7.10 gym., 7.20 gram.. 8.00 nws., 8.18 gram., 8.55 huisvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot pr VARA: 10.20 continubedrijven. 11.30 pia no, 12.00 orgel, 12.33 gram.. 13.00 nws., 13.20 lichte muz.. 13.45 sport, 14.00 leugd, 14.35 muzikale caus., 14.50 gram.. 15.25 Drents progr., 15.50 kamerork. en solist. 16.35 caus., 16 50 gram.. 17.15 weekjoum., 17.45 Hammondorgel, 18.00 nws., 18.20 dansmuz.. 18.45 regeringsuitz., 19.00 ar tistieke staalkaart. VPRO: 19 30 caus VARA: 20.00 nws., 20.05 gevar. progr 22.00 soc. comm., 22.15 lichte muz.. 22.30 gram., 22.40 hoorspel. 23.00 nws.. 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. KRO: 20.00 Journ. en vveerber. 20.11 Wtl stellen u voor20.30 Cabaret. ENGELAND. BBC home service. 330 m: 12.30 dansmuz., 14.10 lichte muz.. 15.10 fabrieksfanfare, 16-30 Schots orft-, 19.30 gevar. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.15 ork.conc., 13.15 dansmuz., 15.00 ork." conc., 16.00 lichte muz., 19.00 gevar. muz.. 20.30 jazzmuz.. 22.00 mil. ork.. 23.15 lichte muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m12.00 amus.muz., 13.15 gevar. muz.. 15.00 oude liederen, 18.00 amus.muz-. 19.30 koorconc., 20.00 La Serva padrona. opera, 20.50 amus.muz., 22.10 dansmuz-, 0.05 dansmuz., 1.00 lichte muz., 2.15 ge var. mug. FRANKRIJK, nat. programma. S47 14.17 ork.conc., 16.55 kamermuz., Ifl.OO vocaal conc., 20.00 lichte muz., 22.30 re cital. BRUSSEL, 324 m. 15.00 lichte muz„ 16.00 accordeonmuz., 16.30 accordeonmuz- 16.45 Eng. les. 17.20 liturgische gezangen- 17.30 koorconc.. 18.15 bazuinkwartet, 21-3Ö amus.ork., 2305 dansmuz. 484 m: 16.00 La finta sempllce, oper* buüfa, 17.15 lichte muz.. 23.00 dansmuz. DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S'- 16.30 Vijf minuten met Adalbert DiekhU1- 16.35 V. d. jeugd. 17.00 V. d. vrouw. 17.2"; 17.40 Progr. weekoverz. 18.00-18.30 gelische kerk. 20.00 Susana y José. T V.-spel. Daarna (tot 22.00): Het woor° voor de zondag. BELG. TELEVISTEPROGR. Franse ui«ji 18.45 Testbeeld. 19.00 Télé-roman. Pêche de Printemps. 20.00 Act. 20.15 N" 20.40 T.V.-spel. Daama: Filmrubr. wereldnws. BELG. TELEV1SIEPROGR. Vlaal«s® uitz.: 17.00-18.00 V. d. jeugd. 19.00 Tes beeld. 19.15 Gram. 19.30 Openingsbee" 19.31 Religieus progr. 20.00 Nws. 20-15ffet week in beeld. 20.45 Rebus. 21.1" grote avontuur, feuilleton. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2