VERDELG DE ZIEKTEOVERBRENGENDE INSEKTEN mensheid bedreigt Otto van Rees exposeert in Utrecht Heitje V Minister DE BRUIJN ongerust over trage groei P.B.O. in industrie Middel om aanwezigheid van kanker vast te stellen 15 april laatste dag van het miljoenenbal Uit Kennemerland T' Strijd tegen het miljardenlegerde Insekten maken geschiedenis Moderne kerkmuziek te Culemborg Niet ontevreden over ontwikkeling Concurrentie geen vernietiging Mededelingen van prof. Galleazzi-Lisi op congres te Baden-Baden Drie woongebieden in Velsen-noord mm Studiedagen van St.-Gregoriusvereniging Gepensioneerden protesteren 10.000 Oostenrijkse kinderen in ons land OPROEP VOOR EEN FEESTGAVE MAANDAG FINALE SCHOOLVOETBAL ZATERDAG 7 APRIL 1956 Almelo overleden wwmW^ Liturgisohe weekkalender Tegen aanpassing aan algemene ouderdomswet In acht jaar Voor do nieuwe bisschop van Rotterdam BEVERWIJK BEVERJWIJKSE WINT TOERNOOI Riet Tervoort voor tweede keer kampioene Morgen expositie Jan Visser VIJFTIG JAAR IN DE BiLOEiMIEN Veilingnotering Verdelg de ziekte-overbrengende insekten." Dat is het parool, door de Wereldgezondheidsorganisatie uitgegeven voor de aanstaande Wereldgezond- heidsdag. Het is het wachtwoord voor de strijd door het mens dom aangebonden tegen dat ontzaglijke miljardenleger van elk voor zich nietige vijanden, dat in het verleden ganse legerscharen weerbare mannen heeft verslagen, koninkrijken ten val gebracht en beschavingen te gronde doen gaan. Voor de strijd-op-leven-en-dood tussen mens en insekt is in dit blad reeds enige tijd geleden de aan dacht gevraagd. Daarbij betrof het toen evenwel vooral het insekt als belager van de welvaart. Als bedreiger van de oogst, van de voedselvoorraden, van de vee stapel. Daarom heeft het zin bij deze gelegenheid spe- Groot is gelukkig het aantal van 'de genen, in beter gesitueerde streken, die oprecht verlangen de nood bij hun on dervoede en honger lijdende medemen sen te lenigen. Laten zij er van door drongen zijn. dat een waarlijk doeltref fende hulp niet een simpele aangelegen heid is, maar dat het probleem van het ondervoede drie vijfde deel der mensheid een jprobleem is met vele fa cetten. Algehele uitkomst is slechts te verwachten van een bestrijding van de kwaal bij haar wortels. Niet alleen di recte hulp, niet alleen gezonde gewas sen en parasietenvri) vee is noodzake lijk, niet minder noodzakelijk zijn ge zonde mannen en vrouwen op de ak kers. Dit was bijvoorbeeld in 1920 het ge val in Honduras, evenals in 1948 in Pa nama, Costa Rica, Nicaragua en Hon duras. Het zou een grove vergissing zijn de aloude vijanden van het mensdom, de insekten, te onderschatten. Het is al reeds duidelijk, dat de insecticiden, welk een machtig wapen zij ook zijn in de strijd, niet het uiteindelijke, beslissende antwoord op de aanval der kleine bela gers vormen. Deze blijven een bedrei- die voortdurende waakzaamheid Het mensdom dient zich te reali seren, dat, hoewel men door insekten overgebrachte ziekten steeds beter in toom weet te houden, zij nog niet vol ledig overwonnen zijn. Om de uiteindelijke zege te behalen, zal de mens al zijn vernuft en al zijn hulpbronnen hebben in te schakelen. En bovenal zal men de handen ineen heb- ciaal te wijzen op het insekt als bedreiger van leven en gezondheid van de mens. Niet, dat dit twee volledig van elkaar gescheiden ge- bieden zouden zijn, integendeel. Want in vele door honger en gebrek geteisterde lan den moet de voornaamste belemmering bij het streven naar een bitter noodzakelijke vergroting van de agrarische produktie gezocht worden in de slechte ge zondheidstoestand van de inheemse bevolking, die te lijden heeft onder door insekten overgebrachte ziekten. Het is namelijk zo, dat het in deze streken tussen déze ziekten en de inheemse bevolking, tengevolge van in- fekties tijdens de jeugd en van een langdurig blootge- ben"tê"slaan.' Een^echtrsamenwërWng steld geweest zijn aan besmetting, als het ware gekomen \s nodig, om deze ernstige bedreiging is tot een soort wapenstilstand, doch tegen de dure prijs van 's mensen gezondheid af te weren, van een verzwakking van die bevolking, welke het ontstaan van een hogere civilisatie tegenhield. Wethouder Manpho van Volkomen onverwachts is te Almelo op 53-jarige leeftijd overleden de heer H. Manrho, wethouder der gemeente. Nadat hij des middags had deelgeno men aan een raadsexcursie langs een aantal gemeentelijke projecten en 'a avonds nog de discussies in de ge meenteraadsvergadering had gevolgd, werd hij kort, voordat hij zijn woning bereikte onwel. Vrijwel onmiddellijk daarop overleed de heer Manrho ten huize van een kennis aan een hartver lamming. Hij werd in 1945 gemeente raadslid voor de P.v.d.A. en in 1951 volgde zijn verkiezing tot wethouder. De tsetsevlieg, verwekker der slaapziekte. Tegen een aantal oude vijanden van overgebrachte tyfus-plaag vele malen In de eerste geestdrift over deze ont- de mens dient daartoe de strijd te wor- de minutieuze berekeningen der strate- dekkingen meende men, dat, nu een den aangebonden. gen in de war heeft gestuurd. En het maal de overbrengers békend waren, zijn de beruchte slaapziekte en een min- deze ziekten praktisch overwonnen wa- De mens heeft .van oudsher de ver der bekende, blindheid veroorzakende ren. scheurende dieren der wildernis ge- kwaal, onchocerciasis genaamd, die de vreesd. En toch hebben leeuwen noch materiële vooruitgang op het Afrikaan- Hoewel dit ietwat al te simplistisch wolven, en zelfs gifslangen niet, een rol se continent hebben weten af te remmen. 'S gebleken, is men sindsdien wel overal gespeeld in de geschiedenis der mens- Maar maiaria kan niet bestaan zon- tot de overtuiging gekomen, dat bestrü- heid. Zij hebben geen regel, geen woord der de anopheles-muskieten, waardoor ding dezer ziekten alleen mogelijk is zei/s, kunnen toevoegen aan het boek 2y wordt overgebracht, gele koorts niet door bestrijding der overbrengers. Hef uer historie, van net nietige insekt kan zonder een ander soort muskiet, de Aë- bewijs hiervoor werd al spoedig gele dat echter met gezegd worden. Want des de siaapZiekte niet zonder de be- verd. De Amerikanen slaagden er in het nr.Vi^°i..?1 ..Vj?f"ln .r i" m?ar,v',er' ruchte tsetse vlieg, de tyfus niet zon- Panamakanaal te graven, waar de spreid worden, indien zfl door insekten der !uizen en de onchocerciasis niet zon- Fransen, verslagen door de ziekten, ge worden overgebracht. En over ziekten der een parasiterende worm faald hadden. En me?, is er ook in ge en ep.dem.een en hun. aandeel in het meestP dezer ziekten waren ai slaa«d in een betrekkelijk korte tijd de reeds eeuwen bekend en" gZeèsi. Maar het was eerst ongeveer zestig A «tenln fn'a» laar geleden dat dp soleerden vpr- steden in de gematigd© str©~ denking kregen tegen de insekter en denod °d ezéf rr^hpstrPdpn* begonnen te vermoeden, welke rol zij p wijze met succes bestreden. bij de overbrenging ervan speelden. En in de eerste jaren van deze eeuw pas was men, dank zij veel moeilijk speurwerk, in staat die rol voor vele uiteenlopende soorten van insekten met zekerheid vast te stellen. verloop der geschiedenis kan men tus sen de regels der oude kronieken vol doende lezen. Malaria heeft de opkomst en de on dergang van beschavingen in de oudheid beïnvloed. De pest is niet weg te denken uit de geschiedenis van middeleeuws Europa. Epidemieën van pest en gele koorts hebben keer op keer de bevol king van de oude en de nieuwe wereld gedecimeerd, terwijl de door luizen Insecticiden li:* Ook de kakkerlak bedreigt de gezondheid. De jaarlijkse studiedagen van de Ne derlandse Sint Gregoriusvereniging te Culemborg mochten zich dit jaar in een enorme belangstelling verheugen. Er zullen slechts weinig prominente figu ren onder de kerkmusici niet aanwezig geweest zijn, terwijl zeer velen de drie dagen volledig meemaakten. Het the ma van de studiedagen was de moder ne Kerkmuziek en de hedendaagse com ponisten voelden zich hierdoor aange trokken. Voor het eerst kon dr. A. I. M. Kat als algemeen voorzitter de da gen openen op woensdag 1.1. waarbij hjj een kort overzicht gaf van het program ma dat door de commissie van voor bereiding met zoveel zorg was samen gesteld. Buiten de gregoriaanse repeti ties onder leiding van Fl. v. d. Putt en de meerstemmige repetities onder lei ding van Albert de Klerk stonden zeer interessante voordrachten op het pro gramma. We noemen de inleiding van Wouter Paap over moderne Nederland se kerkmuziek, waarbij hij een over zicht gaf van de ontwikkeling vanaf Diepenbrock tot heden. De musicoloog A. Asselbergs sprak over de muziek als uitdrukking van het religieuze. In een gedegen weloverwogen lezing be handelde hij dit onderwerp waarna zich een interessant debat ontspon. Op woensdagavond trad het kathe drale koor van Utrecht op onder leiding van de huidige directeur J. J. H. Vonc- ken. tevens directeur van de R.K. Kerkmuziekschool. Het programma vermeldde werken van de Nederland- ZONDAG 8 april: Beloken Pasen; «igen mis: Credo; pref. van Pasen; wit. MAANDAG: Maria Boodschap; eigen mis; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. DINSDAG;. Mis van Beloken Pasen; pref. van Pasen; wit. WOENSDAG: H. Leo, paus-belijder-kerk leraar; mis Si diligis; Credo; pref. van Pasen; wit. DONDERDAG: mis van Beloken Pasen; pref. van Pasen; wit. VRIJDAGH. Hermenegildus, martelaar; mis Protexisti; pref. van Pasen; rood ZATERDAG: H. Lidwina, maagd; mis Dl- lexisti; 2 geb. H. Justinus; pref. van Pa sen; wit. ZONDAG 15 april: 2e zondag na Pasen; eigen mis; Credo; pref. van Pasen; wit. te bespoedigen. se componisten Albert de Klerk. Mill, Strategier en Andriessen, waarbij de antifonen van Strategier het hoog tepunt vormden. Van de moderne buitenlandse componisten vermelden wij Jaeggi (Zwitserland) en Poulenc (Frankrijk). Het concert had een groot succes, mede ook door het gediscipli neerd optreden van het jongenskoor (zij zongen al deze werken uit hun hoofd) alsook door de schoonheid van uitvoe ring. Donderdagavond was het Collegium Musicum Amsteiodamen.se de gast on der leiding van Toon Vranken. Vermel- dingswaard in hun programma was de Missa Polifonica van Jaap Vranken, een werk dat te voren reeds door de radio gebracht werd. Verder mochten wij luisteren naar Mozart, Josquin des Préz en Schubert. Ook dit concert werd een groot ucces. Wanneer we dan nog bedenken dat de deelnemers zelf de hoogmis zongen en des avonds de com pleten dan mag men zeggen dat het ware studiedagen zijn. De avonden wer den gezellig doorgebracht waarbij de muzikale grapjes op piano en vleugel voor de goede stemming zorgden. Al met al zeer geslaagde dagen, waarbij men weer kon constateren dat de sa menwerking tussen leken en Sint Gre goriusvereniging zich in een verheu gend stadium bevindt. Het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden, vertegen woordigend ruim 6000 leden, heeft bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen aan tasting van wettelijk verkregen rechten door middel van korting op reeds ver leende ambtelijke pensioenen als ge volg van de alg. ouderdomswet. Aan de minister van binnenlandse za ken is tegelijkertijd het dringend ver zoek gedaan de indiening van de aan gekondigde wetsontwerpen tot optrek king van oude pensioenen en tot herzie ning van de degressie met het oog op de komende verkiezingen zoveel mogelijk Grote vorderingen werden eerst mogelijk, nadat tijdens de laatste oor log de chemische insecticiden, zoals het bekende DDT, ontdekt waren. Het bijzondere karakter van deze bestrij dingsmiddelen is, dat zij hun dodelij ke werking blijven uitoefenen gedu rende een periode van verscheidene maanden na de toepassing. Een van hun eerste triomfen bestond in het afweren van de bedreiging van tyfus-epidemieën tijdens en na de oor log. Daarnaast bleken zij, mits op de juiste wijze toegepast, verbazingwek kend effektief bij de bestrijding van de malaria. Doch ook ditmaal volgde op de al te hoog gespannen verwachtingen een te leurstelling. Eerst de gewone huisvlie- gen, en nu ook sommige muskieten, evenals luizen enz. in bepaalde streken, bleken, na een paar jaar aan de invloed van deze insectenbestrijders te zijn blootgesteld, een zekere resistentie te kunnen ontwikkelen, welke hen be schermt tegen de fatale invloed van de ze insecticiden. In het geval van de huisvlieg gebeurt dat vrij snel en zijn deze bestrijdings middelen van weinig betekenis gewor den. Bij de muskieten échter kunnen zij een aantal jaren lang effektief blij ven, gedurende welke periode de moge lijkheid bestaat de malaria uit te roei en, zodat, als bi) de muskieten in die tijd zich een resistentie zou ontwikkelen, er geen malaria meer aanwezig zou zijn om door hen overgebracht te worden. Een andere moeilijkheid bestaat hier in, dat de door Insekten overgebrachte ziekten meer of minder permanent voor komen bij in het wild levende dieren, die dus als het ware een reservoir van infektie vormen, van waaruit zich plot seling epidemieën kunnen verspreiden over huisdieren en menselijke wezens. Apendood Zo vormen bijvoorbeeld apensoor ten in de wildernis, naar bekend is, als het ware een toevluchtsoord voor de gele koorts en zo kan déze ziekte weer naar de mensenmaatschappij te rugkeren. Er zijn gevallen bekend, dat geie-koortsepidemieën gepaard gin gen met een massale sterfte onder be paalde apen in de wouden van Cen traal Amerika, waar men de apen dood uit de bomen zag vallen. an de thans haast 72-jaru ge schilder van Rees is Otto een goed samenge stelde tentoonstel ling ingericht in het Aartsbisschop pelijk Museum aan de Lange Nieuw- straat te Utrecht. Men doet er voor al twee indrukken op: dat de experi mentele jaren van het vroege cubisme (kort na 1900) winst voor Van Rees hebben opge leverd, omdat zijn spiritualiteit en klaarheid er door bevorderd zijn; en dat hij afgezien van iedere om schreven stijl of richting een be gaafd en gevoelig schilder is, die de innerlijke harmo nie, waarvan hij vervuld is, in z\jn beste werk weet over te dragen op datgene wat hij uitbeeldt Hij heeft zijn eigen weg ge zocht, voortbou wend op de bijzon dere aard van de vergeestelijking, die hij in zijn vroege f'L,r^sA De Kachel, een bekend schilderij van Otto van Rees. na de eeuwwisse- ling, heeft geleerd. In zijn religieus werk heeft hij het niet gezocht in heftig heid of protesterend expressionisme, maar in een innerlijkheid, die helder was en op stille wijze poëtisch tegelijkertijd en steeds zonder zoetelijkheid. Hierboven een reproductie van De Kachel, een bekend schilderij van Otto van Rees. (Van onze correspondent) De minister van de Publiekrechtelij ke Bedrijfsorganisatie Z.Exc. A. C. de Bruijn heeft vrijdagavond in een rede voor de leden van de Commerciële Club te Groningen in de aula van de univer siteit na zes jaren P.B.O. de balans eens opgemaakt. HIJ constateerde daar bij over de ontwikkeling niet ontevre- De directeur van het Nederlands Katholiek Huisvestingscomité, de neer J. H. C. Verhoeven, is in gezelschap van mevrouw Van Iersel, die een transport van Oostenrijkse kinderen terug naar Oostenrijk begeleidde, ip Wenen aangekomen. Hij zal met de Oostenrijkse Charitas-organisatie over lég plegen voor nieuwe transporten van Oostenrijkse kinderen naar Neder land. In de afgelopen acht jaren hebben in totaal 10.000 Oostenrijkse kinderen gezondheid in Nederlandse gezinnen opgedaan. Maandag vertrekt reeds een nieuw transport van 164 Oostenrijkse kin- dèrén naar Nederland. Begin juli komt èen groep van ongeveer 500 z.g. „gast- kinder". den te zijn. Voor de verdere uitbouw van de P.B.O. zijn de ervaringen die thans worden opgedaan van groot be lang. Daarbij dient men oog te hebben voor de kinderziekten die aan nieuwe organen steeds inhaerent zijn en ander zijds moet men beseffen dat de P.B.O. alléén tot leven kan komen wanneer haar nut in de praktijk kan worden aangetoond. Toch kon de minister een zekere ongerustheid over het trage tempo van totstandkoming in de indus trie niet van zich afzetten. Hij meende dat wanneer men het thans nog gunstige getij voor een meer hechte fundering van de samenwerking tussen arbeiders en ondernemers inder daad zou laten verlopen, zulks tot nade lige gevolgen voor ons land zal leiden indien een conjunctuuromsiag van eni ge omvang onze economie zou treffen. De minister was zijn rede over het waarom en waartoe van een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie in Neder- lang begonnen met een ontwikkelings- schets van het rijpingsproces van de P.B.O. en de verhouding mens maat schappij. Verder gaf de bewindsman een op somming van de waarborgen die de wet biedt om het vaststellen van rege lingen in strijd met het algemeen be lang te verhinderen. Hoewel de P.B.O. zich geleidelijk ontwikkelt, is er niet temin in de afgelopen jaren heel wat tot stand gebracht. Reeds zijn 45 be- drijfslichamen ingesteld of zullen bin nenkort hun beslag krijgen. Onder deze bedrijfslichamen ressorteren ongeveer 43 procent- van de in het bedrijfsleven werkzame ondernemers. De huidige ont wikkeling van de P.B.O. is volgens de minister volkomen in overeenstemming met de geest van de wet. Forcering van de P.B.O. door het tempo op te voeren leek de minister gevaarlijk voor de verwezenlijking van de doelstellin gen. Donderdag heeft tijdens het inter nationaal biogenetisch congres, dat te Baden-Baden gehouden wordt, de lijf arts van Paus Pius Xll, prof. Riccardo Galleazzi-Lisi, een uiteenzetting gegeven omtrent èen biologische bloedtest, die naar pijn zeggen met honderd procent zekerheid kanker opspoort. Een gene zing voor de ziekte biedt de vinding echter geenszins. Wel heeft de (ge- De uitnodigingen vorr het jaarlijkse miljoenenbal zijn uitgegaan. Bevesti gend antwoord wordt uiterlijk 15 april verwacht. Op 15 april dient namelijk de aan gifte Inkomstenbelasting naar waarheio enzo te zijn geschied. De In specteur belast met de aanslagrege ling zal er zich dan over ontfermen en vaststellen hoe groot uw respectie ve bijdragen in 's lands kosten mo gen zijn. Het is de Inspecteur toege staan boete op te leggen, indien uw aangifte te laat is. Overigens is het niet noodzakelijk dat u zich dit jaar precies aan de 15e houdt, u moogt er de 16e van maken. Er wordt zo werd ons medegedeeld bij 's Rijks Belastingen geen extra zondagsdienst verricht. In 1954 werd voor 1,2 miljard aan aanslagen Inkomstenbelasting opge legd, in 1955 voor 1 miljard. De ver wachting voor 1956 is 1,2 miljard. Van de ongeveer 4 miljoen belastingplich tigen in Nederland dienen er slechts een kleine 300.000 met een inkomen hoger dan 6000 gulden aangifte te doen. Het invullen van dit aangifte biljet is geen sinecure. Vandaar dat het ledental van de Nederlandse Fe deratie van Belastingconsulenten 750 bedraagt! Naar schatting zijn 250 inspecteurs belast met de aanslagregeling. Iedere Inspecteur slaat dus voor zo om en nabij de 4,8 miljoen aan. Wij prijzen ons echter gelukkig dat de belasting consulenten zich tot de inspecteurs verhouden als drie tegen één. Tijdens de regering van Lodewijk de Zestiende behartigde de heer Tur- fot de financiële belangen van 'rankrijk. Onze welgemeende excuses aan de heer Van de Kieft en eventuele opvolgers, maar het spijt ons, dat Turgot niet twee eeuwen later als Nederlands Minister van Financiën zijn gedachten over Belastingen heeft laten gaan. Deze heer Turgot huldigde namelijk de opvatting dat alleen de landbouw produktief was, zodat alleen de opbrengst daarvan in aanmerking kwam voor belastingheffing. Ove rigens zou het voor de heer Van de Kieft niet zo eenvoudig zijn om de 1200 miljoen op het platteland bij el kaar te krijgen. En ze moeten er zijn. Ministers van Financiën en Inspec teurs van Belasting zijn geliefd, vanwege de mopjes. Tegen de 15e aprii denken wij daar echter anders over. Sterkte als u tot de 300.000 bo ven de 6000 behoort. heime) oplossing, die prof. Galleazzi- Lisi gebruikt bij de bloedproef, de eigenschap, het aangetaste weefsel te isoleren en de pijn te verlichten. Het preparaat, dat bij de bloedproef gebruikt wordt, heet „m.b.r. 36". Het is ontdekt door prof. L. Garofali* in 1936. Sedert dien heeft prof. Galleazzi- Lisi er proeven mee genomen en in ruim honderd gevallen heeft hij kanker reeds in het beginstadium kunnen vast stellen. Voorshands is het niet mogelijk, het kankergezwel te localiseren, slechts kan men met de nieuwe methode vaststel len, dat kanker aanwezig is. Mbr 36 zal binnen enkele maanden op de markt verschijnen. Tot dat tijd stip kan iedereen, die wil vaststellen of hij al dan niet aan kanker lijdt, de hoogleraar schrijven of in zijn kliniek bezoeken. Wat de samenstelling van het prepa raat is, onthulde de geleerde niet. Hij noemde het „een biologische oplossing" De bloedproef strekt zich uit over twee weken. Eerst wordt een kleine hoeveelheid bloed afgetapt, vervolgens worden dagelijks injecties mbr 36 ge geven. Na een week en na twee weken worden weer hoeveelheden bloed afge tapt. Door vergelijking van bepaalde biologische reacties wordt vastgesteld, of kanker aanwezig is. Prof. Galleazzi-Lisi betoogde, dat men op deze wijze eindelijk kanker in het beginstadium kan constateren. Doch bovendien dat mbr 36 de ver dere ontwikkeling van de ziekte kan tegenhouden. Tot nu toe kon men een tumor slechts ontdekken indien hij aggressief werd. Thans is het mogelijk, de tumor bij zijn geheime werkzaamheid te verrassen, aldus de geleerde. Volgens de hoogleraar móet een kan kerpatiënt bijzondere aandacht aan zijn diëet schenken en biogenetisch voedsel tot zich nemen. In dit verband noemde hij o.a. ook de „gelee royale" der bijen. Op de vraag, of hij daarmede Paus Pius XII behandeld had. glimlachte hij: „Geen commentaar". (United Press), De idee van de P.B.O., die voor velen nog weinig concreet is, moet eerst in het bedrijfsleven zowel bij ondernemers als arbeiders verder tot rijpheid komen. In sommige delen van het bedrijfs leven is een zekere rijpheid reeds be reikt omdat men sedert jaren een nau we samenwerking kent en men het nut hiervan heeft ondervonden. Tenslotte merkte de minister op dat de gezon de concurrentie in het economisch leven zal blijven bestaan, een concurrentie niet gericht op vernietiging van eikaars bestaan maar met het karakter van een sportieve prestatie. De P.B.O. biedt op deze wijze vergezichten van grotere harmonie, stijgende welvaart en groter levensgeluk. De rede werd beluisterd door vele leden en genodigden, onder wie noordelijke autoriteiten als de burgemeester van Groningen de heer J. Tuin, leden van Ged. Staten A. W. Biewenga en S. H. de Groot en wethouder J. B. H. Huls man. Bij de discussie deelde de minis ter nog mede dat hij Inderdaad de op vatting over de duur waarbinnen het land overspannen zal zijn met functio nerende bedrijfschappen heeft gewij zigd, omdat de termijn langer is dan de minister zich aanvankelijk had voor gesteld en gehoopt. Namens het colle ge van curatoren van de Groninger uni versiteit sprak dr. E, H. Ebels een dank woord tot de minister. Toen er gisteren een kwieke welp voor mv huis stond, kennelijk bere,5 tot alle soorten arbeid, vue ik werkelijk niet wat 1 doen moest. Nog min®1 wat ik hem moest late» doen. Zelf werken vind nog tot daaraan toe, in lóten werken heb JK helemaal nooit iets gezien. „Hier heb je een heitje", zei ik du» „en voor de rest braaf blijven". Maar het knaapje schudde weer» barstig het hoofd en keek mij minach- tend aan. als wilde ik hem omkope"- En eerlijk gezegd voelde ik het op da» moment ook zo. „Wat wil je dan doen?", vrqeg jK aarzelend. Direkt gaat-ie spontaan mij" schoenen poetsen, dacht ik bevreesd- Maar de welp wist wel wat hij wilde! „Dat moet U weten", zei hij star. w „Wat heb je hiernaast gedaan? vroeg ik informatief. „Bel gepoetst", antwoordde hij. Nu, mijn bel glom al. „Weet je wat", zei ik organisatorisch „ga maar even een pakje sigaretten voor mij halen aan de overkant". I* duwde hem opgelucht een zilveren gul den in de werkgrage knuistjes en hu snelde weg. „Eén heitje is voor jou", schreeuwde ik hem nog na. Even later stond hij weer voor mijn deur. Bijna huilend. „Ik heb die gulden verloren", snikte hij. „Nou kerel", zei ik, „dat is toch me* zo erg. Dat gebeurt mij ook wel eens. Hier heb je een heitje". Maar hij keek mij nog steeds innig triest aan en zei: „Nou heb ik niks ge daan!" „Niks gedaan?", vroeg ik, verbazing huichelend. „Niks gedaan? Je hebt toch die gulden voor mij verloren? Dat noemt-ie niks doen". Het duurde even vóór hij het ver werkt had. Maar toen keek hij mU stralend aan en zei; „Zal ik nou eens een knaak voor V verliezen?" Het dioscesaan comité tot huldiging van de bisschop van Rotterdam heeft een oproep gericht waarin het de Rot terdamse diocesanen oproept bij te dra gen in de kosten die nodig zijn om de twee reeds eerder aan hét Koningin Emmaplein in Rotterdam aangekochte huizen te verbouwen tot een passende bisschoppelijke woning. De kósten van deze verbouwing worden op 300.000 gul den geschat. Reeds is met medewerking van de pastoors in het nieuwe diocees besloten een speciale collecte voor dit doel te houden. Zij die giften willen schenken kunnen deze storten op giro rekening 80290 ten name van de Nêd. Credietbank N.V. te Den Haag ten gun ste van de rekening „Comité bisschop van Rotterdam". Zij kunnen hun gift ook afdragen aan de pastoor van hun paro chie. Het ligt voorts in de bedoeling aan mgr. Jansen te verzoeken op een nader te bepalen dag en wijze in een plech tige en tevens feestelijke bijeenkomst te Rotterdam ziin diocesanen in staat te stellen hem een feestgave aan te bieden en alsdan gezamenlijk getuigenis af te leggen van eerbied én trouwè aan hankelijkheid. De vereniging van beoefenaars van de monumentale kunsten houdt van 5 mei tot 16 juni a.s. in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoonstel ling van moderne toepassingen op het gebied van de samenwerking van monu mentale kunst èn architectuur, getiteld „Opdracht". Het tweede open jeugd tennistoernooi, georganiseerd door de BLTC „Bever wijk" is een overwinning geworden voor Riet Tervoort, van DEM-tennis. Zij pro longeerde hiermede het kampioenschap in klasse A en ontving voor de tweede maal de wisselbeker. Rob. Gurowltsch uit Amsterdam wist de voormalige Ne derlands jeugdkampioen Piet van Eys- den te verslaan en behaalde bil jongens klasse A het kampioenschap. Gisteravond had in het Statenhuis de feestelijke prijsuitrekiing plaats waarbij de heer C. Dingier Jr. de wedstrijdlei ding, bestaande uit de dames mevr. Har- tongh van Ark en mevr. Wentink, als mede de heer Fris, hartelijk dankzegde voor de uitstekende organisatie. De da mes ontvingen bloemen, de heer Fris een boekenbon. Het woord werd nog gevoerd door de districtssecretaris de heer Jan sen, die als voorzitter van de commissie jeugdzorg, gewaagde van een zeer uniek paasvakantietoernooi waarvan hij hoopte dat dit een Beverwijk een vaste traditie zou worden. De grote bezetting die in schrijvingen uit het gehele land verte genwoordigde geeft goede hoop. Hij dankte de vereniging „Beverwijk" voor het belangrijke initiatief. Namens alle deelnemers voerde Jan Tervoort het woord, waarin hij dank bracht aan de wedstrijdléiding voor het vele werk en de grote offers die tot het welslagen van dit toernooi leidden. Ook de pleeg ouders werden in de dank betrokken, hetgeen ook de heer Fris reeds had ge daan die na een kort woord met ge noegen de prijzen uitreikte. Mevr. Har- tongh van Ark stond hem hierbij ter zijde. De einduitslagen zijn: Klasse A meis jes: 1. en kampioene Riet Tervoort; 2. Marry Ovinge. Jongens; 1. en kampioen Rob Gurovitsch; 2. Piet van Eysden Klasse B meisjes: 1. en kampioene Kea Okker, die verleden jaar de tweede prijs behaalde; 2. Ineke Piesma. Jongens: 1. en kampioen Jean Vorstman; 2. Johan Kret. Klasse C jongens: 1. en kampioen Leo Tervoort; 2. Menno Fris, de zoon van de wedstrijdleider. Voor de liefhebbers van degelijk ge fundeerd werk is er thans bij de Hoog ovens en aangesloten bedrijven een sublieme tentoonstelling ingericht. In de kantine van Walserij Oost is het werk opgehangen van de bekende schil der Jan Visser de „Haarlemse Visser" dat ongetwijfeld dé brede belangstelling zal hebben van allen, die het vakmanschap in de eerste plaats stellen. De tentoonstelling is zondag a.s. van 2-5 uur voor de streekgenoten kosteloos toegankelijk. Evenals vorig jaar gaat ook nu de finale in het schoolvoetbaltoernooi weer tussen de Noorderschóol en H. Hart- school. Deze finale wordt maandag om half drie in het Gem. Sportpark aan de Hendrik Mandewèg gespeeld. De verliezersronde is om kwart over twee tussen de Bethêlschool en de r.-k. Leerschool. De uitslagen waren vrijdag: winnaars- rondê: H. Hartschoolr.-k. school (WaZ) 102; NoordèrschoolChr. Nat. school 4—0. Verliezersronde: St.-Bavoschool 1St.- Bavoschool2 3—0; Bethelschool—Irene- school 30. Vrijdagmiddag had op bloemenveiling 't Centrum de intieme huldiging plaat van één van de kopers, de heer D- Rumping, die op zijn 65ste verjaardag, precies 50 jaar in de bloemen „zat". De veilingklok werd een ogenblik stil gezet en voorzitter B. J. Hilber» sprak de jubilaris toe. Hij is èen van dé pioniers ónder de „blóémenjongens", kocht zijn eerste bloemen in Uitgeest en werd sinds de oprichting koper op de Beverwijkse bloemenveiling. Een kist sigaren verstoffelijkte de waar dering. Spinazie 55-76, waspeen 13-54, witlof 35-72, rabarber 27-91, prei 34-93, radij» 12-22, sla 14-25, rodekool 6-21, witte kool 8-25, peen 6-12, sjalotten 15-23. In Velsen-noord laten zich drie min of meer duidelijk begrensde woongebi®' den onderscheiden. Twee hirevan, de wijk .Schulpen" en de geprojecteerd® wijk „De Gilden" zijn niet in het uit* breidingsplan-in-hoofdzaak opgeno mem omdat zij respectievelijk reeds zijn ofT genomen in het wederopbouwplan v®1" sen-noord en in het uitbreidingsplan-!" onderdelen „De Gilden". K In het uitbreidingsplan-in-hoofdza®d is slechts opgenomen het woongebj®. langs de Wenckebachstraat. Het gebfb, waarin de woningen langs de Stam"* venweg staan, is bestemd voor indiA trie, evenals het wijkje ten westen V®L de Grote Hout- of Koningsweg en noodwoningen ter weerszijden van Noorderlaan. De gereformeerde de '-atholieke kerk en de winkelbo" hoek Wijkerstraatweg-Corverslaan-G" te Hout- of Koningsweg vindt men bebouwde kom aangegeven, dus nadrukkelijk voor industrie bestel" Aldus is ook als bebouwde kom aanfen duid het woonwijkje bij Watervliet g noorden van de spoorwegoverg® j, langs de Grote Hout- of Koningsweg langs de Noorderlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4