Formeel bedrijf voor DE VERGETEN DEUGD HET GEHEIMZINNIGE HART VOEDING EN GERIEF Uitkeringen aan overheidspersoneel Waarde der Christelijke hoop D De verhoogde bouwkosten gEPRfJF DOODYomi BEL A KUN MI5K0FFER NUi 11n de fles... 2 Als pap... 3 Droog uit de hand! T de service van de moderne luchtvaart behoren de maaltijden, het natje en droogje, is jf), °nderweg verstrekt, dat in de passageprijs het |£repen. Men zou haast mogen zeggen, dat betr FSelijk een vorm van kortswijl is, tijdens st6efj lelijk eentonige trajecten de afleiding van sw weer de bedrijvigheid van stewards en tjef ardessen. Het heeft ook iets feestelijk-primi- ys een soort permanente picknick, spectaculair ged een kleurendruk-advertentie in Life. De doo h te aan een P^knick wordt nog versterkt hin k at men ^et geperst houten plateautje met beet- diner op de knieën krijgt gezet en er een tijd -6 sP°rtief mee manipuleren moet. Zo'n maai en !n het vliegtuig is dan ook echt een avontuur, ba,- i"dekik opwindende bezigheid, de best denk- +j ,e vorm van tijdverdrijf. En ook tussen de maal den door is er aldoor wat: een kop koffie, een af. sherry, een borrel, sigaretten, nog ongeacht e kauwgum, die voor aankomst en vertrek wordt sovff? de eau de cologne, die aldoor ter be- hikking is, en de kleine geschenken voor elke (Van onze verslaggever) passagier: een proefflesje jenever of likeur, een doos Haagse hopjes, chocolade of zo. De kleine pantry, miniatuur ruimte van blinkend roestvrij metaal, schijnt onuitputtelijk: als op een kinder feestje worden steeds maar lekkernijen en sur prises gespuid. Het zijn dan ook echt verwende kinderen, de vliegtuig-passagiers, voor wie maar één zorg geldt, dat zij zich niet zullen vervelen, integendeel zich prettig voelen, op hun gemak, helemaal senang. Zo is aan boord van elk vliegtuig een keur van tijdschriften en couranten, een com plete internationale leestafel, en voor de eerste klas-passagiers op de grotere trajecten, die nog eens extra worden vertroeteld, zijn er nog aller hande spelletjes, zowel voor volwassenen als kin deren, en wordt een sweepstake georganiseerd met schattige prijzen in de vorm van gebruiksvoor werpen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat op Schiphol een bedrijf van bijna 300 mensen met een jaarlijkse omzet van vijf miljoen, dag aan dag bezig is deze service te verzorgen, elk vertrekkend vliegtuig vol te stoppen met het goede der aarde. t v !o S iSSÏ Minister geeft richtlijnen Ridder Oranje-Nassau Wat betekent zij voor ons leven? Ontwikkeling van medische kennis in de loop der eeuwen. Thans accent op de éénheid van lichaam en geest ZATERDAG 7 APRIL 1956 PAGINA 5 i.iiiftiïmi ih.i.iMi.! Natje en droogje de lucht De schone was van dagelijks 40 vliegtuigen. F W, Volstoppen is i lelijk. De status van luilekker- ,z°als die aan boord wordt ver- J>. 0,vraagt een gewicht van 1.000 tej- een ruimte van drie kubieke la *»e't)k aan gewicht en ruimte Passagiers met hun bagage. Het CVaN''egtuigen, dat aldus wordt be ha r Ka 's Per jaar ongeveer 15.000, Aeili Pet. van de K.L.M. zelf, verder it. Pni, en van buitenlandse maat- CiviJj;'i. Het produktiegedeelte van bije 'e Dienst, gehuisvest op de be- ('j tw van het fonkelnieuwe K.L.M t>lfri[i]0v Op Schiphol, is dan ook één i,\* van keukens en magazijnen. 6-JJ ru P het platform staat permanent lAg houten wagentjes, die op het ij.% inzicht iets hebben van ouder- L.hjdp'hkoetsjes op het strand. Het zijn L hif,. Ode proviandkasten, de picknick- V]jjjV v'aJ°u men zeggen, die in het ge ah de Civiele Dienst worden ge- er\ dat vertrekken tedeJ! vervolgens naar het vliegtuig dat ifortrolrlren crnnt gaat. aan boord Sis d, pantry's tptht reid: alles wat men mee Is^n- ls gebruiksklaar, ook de maal- v^dgr.ontbijt, lunch, diner. Voor de h do6 trajecten bezigt men daar- diepvries-methode, die 20 mi- (/hpe Vl'aagt om weer op consumptie- tuur te worden gebracht. At ^.gekoelde maaltijden in de ijs- tjjfi An eindelijk containers, waar- t:j\ inhoud voor een bepaalde ho rm blijft. Gezien de toch al- 'V °®Perkte capaciteit is a la carte Isti" vooralsnog niet bij. Alleen tijjj tw®. Was reizigers hebben keuze menu's. Er is in de maal- KV** lste klas en toeristenklas Ve^chil in kwaliteit, alleen zijn t> V teNeidr eerste categorie iets uit- SoNijl r.' a. met een hors d'oeuvre fyee zij bovendien worden uitge ver d. Ook heeft de lste klas pas- At, vrij drinken, een experi- tjf biaf; t in de praktijk alleen maar lij, V gheid bewijst. Maar lste klas hif; zij^stenklas, men neemt gelijke- ï(1 '4\ve Jf'ateautje op schoot, pas de *it>5' zi,iY'Scounts, die in bestelling Cflt. ?jfi'.'en met tafeltjes zijn inge- toezicht van het rabbinaat. gedekt worden en zullen wij ons met een glimlach de tijd herinneren van die gezellige plateautjes met alles bij elkaar: kopje soep, kippetje, dop erwtjes, pommes parisiennes, de klei ne knikkervormige aardappeltjes, die in een speciale machine worden ge modelleerd, glaasje mineraal-water, glundere appeltjes voor het dessert. Met keurig het bestek in cellofaan en kleine snipperzakjes peper en zout. Alles met elkaar een vrolijk stille ventje, waar men haast even veel plezier aan heeft door er naar te kij ken als om het zoetjes en bescheiden te verdelgen. Vijf keukens zijn permanent voor de vliegtuigen in actie: de warme keuken, de sandwichkeuken, de koude keuken, de koffiekeuken, de kosjere keuken en verder de eigen banketbakkerij. Het is een belevenis om er doorheen te dwa len, langs overal het blinkend gerei en allerlei soorten lekkers in verschillende staten van afwerking. Men kijkt in de kookketel met soep, die honderd liter tegelijk oplevert, in de superbraadpan, waar 80 biefstukken tezelfdertijd brui neren. En observeert geboeid het vul len van de aluminium bakjes met de hoofdgang van een maaltijd, een welge dane tournedos in zijn jus, eng behuisd met tezamen de celerie, de haricots verts, de aardappeltjes. Nog warm en wel gaat zo'n hapje in vetvrij papier, krijgt een herkenningsnummer en ver dwijnt in de diepvriescellen, waar het tot 40 graden onder nul wordt ingevro ren en verder bewaard bij 20 graden onder nul. In het benodigde aantal gaan de schaaltjes tegen de tijd van vertrek in diepvrieskoffers aan boord: hier wordt de inhoud later op de elek trische oven op consumptietemperatuur gebracht. Mag het dan onmogelijk zijn een grote variatie van menu's te bieden, wel wordt rekening gehouden met spe ciale wensen, bij voorbeeld ten aanzien van een bepaald dieet, mits bij de boe king hiervan is kennis gegeven. Het zelfde geldt voor Joodse passagiers, die een kosjer menu verlangen; dit wordt in een speciale keuken bereid onder isschien zal er dan plechtig feestelijk bedrijf is dat Een ook yan de K. L. M. behoort ook het ter beschikking stellen van het vliegtuig zelf wordt nooit gelezen, maar op elke luchtbasis is daartoe gelegenheid. van de sandwich-keuken, waar in grote platte bakken de witte korstlo- ze sneetjes worden opgemaakt, met een fris blaadje sla, stukjes koude kip, flentertjes zalm, plakjes gevulde kalfsborst en in dubbele zin smaak vol versierd met schijfjes ei en to maat, een paprika'tje, een partikeltje zuur, een fragmentje truffel als een tache de beauté. Nog geraffineerder zijn de constructies in de koude keu- kén, geboorteplaats van de hors d'oeuvre, een capricieus spel met iets van kreeft en iets van crab, van alles uit aspic en gelei, gevulde eieren, kor reltje kaviaar, risten in ham gewik kelde asperges. En de borrelhapjes zijn al even spectaculair, de blokjes worst en blokjes kaas met allemaal hun stokjes als een woud van lansen omhoog. Natuurlijk zijn de mogelijk heden in de banketbakkerij nog weer groter, op zo'n plateau petit glacé kan de fantasie zich volledig uitle ven, honderd en meer variaties om niet alleen de zoete zin, maar ook het oog verlokkend te gerieven. Het is overal rondom niets dan overdaad en weelde: hoog optorenende forma ties van boter, diepe kommen, waarin het geconfijte fruit te glinsteren ligt, grote kluiten pastelkleurige kristal suiker, waaruit de suikerwerkers van alles modelleren, zelfs bonbonnières De minister van binnenlandse zaken heeft aan zijn ambtgenoten en aan de colleges van burgemeesters en wethou ders nadere, richtlijnen verstrekt om trent de uitbetaling van de vakantieuit kering over 1956 alsmede de 3 procent uitkering over 1955. Aan de provinciale, gemeentelijke en waterschapsOTganen zal worden verzocht, zoveel mogelijk dezelfde gedragslijn te volgen. In deze circulaire verzoekt de minister de uitbetaling van de verhoog de vakantie-uitkering over 1956 van 4 procent, alsmede van de uitkering ineens over 1955 tegelijk te doen plaatsvinden. De vakantie-uitkering, welke dit jaar zal geschieden, bestaat uit 2 procent van salaris kindertoelage (evenals vorig jaar) alsmede een tijdelijke uitkering van 2 procent tot een gelijk bedrag. Met ingang van 1957 wordt ook de 2 procent van de tijdelijke uitkering in de pensioengrondslag opgenomen en bedraagt de uitkering dus zonder meer 4 procent van salaris kindertoeslag. De 3 procent uitkering over 1955 zal zo mogelijk bij wijze van voorschot te gelijk met de vakantie-uitkering, in de eerste week van mei 1956 worden uit betaald. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau L. Vebost, te Middelburg, waterbouwkundige van de rijkswaterstaat. staan te blazen als was het van glas. Rondom deze keukens strekt zich een formeel warenhuis uit, wandelt men van magazijn tot magazijn. Alleen de afdeling voor de kranten en tijdschriften zou men nog een keuken kunnen noe men, waarin de geestelijke kost, de leesportefeuilles worden gereeij ge maakt met tijdschriften en kranten in alle talen, van de eerste meer dan 250.000 per jaar, de laatste categorie over het miljoen. Ook kinderlectuur is er bij. Afzonderlijke afdelingen behan delen weer de routekaarten voor de vliegtuigen, en de enorme rompslomp van formulieren, die onderweg door de passagiers voor de verschillende be stemmingen moeten worden ingevuld, ook weer in alle talen tot in Arabisch schrift toe. Een vliegtuig naar Djakar ta neemt alleen aan dit soort paperas sen tot een gewicht van 10 kg mee; het is ooit 18 geweest. De magazijnen met accijnsgoederen, zoals suiker, ster ke drank, sigaretten enz. vormen een entrepot, dat onder controle van de dou ane staat. In de spoelkeuken staan twee afwasmachines, waarvan één der grootste in Nederland is met een capa citeit van 20.000 stuks per uur. Van daar gaan de schone serviezen en bestek ken naar de bestek- en serveerafdeling om nog eens extra te worden opge wreven, gepolijst en geglansd. Elk be stek komt in een eigen cellofaanhoesje. Om enkele cijfers te noemen: de Civie le Dienst van de K.L.M. heeft over heel de wereld in omloop: 150.000 messen, vorken en lepels, 100.000 borden, scho tels en schaaltjes, waaronder een groot aantal van plastic, en 60.000 drinkgla zen. Verder is er veen eigen wasserij voor het linnengoed en de dekens. Op inderdaad alles is de K.L.M. voor de service van haar vliegtuigen berekend. Zo bevatten de magazijnen ook een twaalftal volledig geoutilleerde Miskof- fers, die steeds nadat zij zijn gebruikt worden nagezien en verzorgd door de Priesters van het Heilig Hart in de Honthorststraat te Amsterdam. In de vliegtuigen zelf wordt geen Mis gelezen, wel op de eind- of tussenstations, in een daartoe beschikbaar gestelde ruimte. Tot de taak van de Civiele Dienst behoort ook het instrueren van ste wards en stewardessen. Daartoe zijn vliegtuigrompen van verschillend ty pe op ware grootte nagebouwd, natuur lijk niet de cockpit, maar de pantry en een deel van de passagiersruim te. De toekomstige hofmeesters leren zich roeren in het kleine blinkend me talen wereldje, met al de handels, knopjes en lichten, de huistelefoon naar de cockpit enz. Ze leren er ook de passagiers te gerieven met alles wat zij nodig hebben. Omdat de we reld van de Civiele Dienst vol ver leidelijkheid is en controle nu een maal noodzakelijk, is een heel vernuf tige constructie aangebracht bij de uitgang van het personeel. Men pas seert een tourniquet en in vier op de honderd, zuiver willekeurige geval len, wordt er automatisch een teken gegeven. Degene, die het treft wordt gefouilleerd zonder dat hij zich kan beklagen speciaal te worden gewan trouwd, want het systeem is onver biddelijk eerlijk tegenover iedereen. Advertentie De nieuwe bezinning op het zuivere Christendom heeft reeds ver scheidene belangrijke resultaten geboekt. Een daarvan, en niet het minste, is het nieuw verworven inzicht in de grote waarde van de goddelijke deugd van hoop voor een echt en diep- bewust christelijk leven. Er is en wordt hierover zeer veel geschreven. Onlangs heeft het voortreffelijke tijdschrift „Kuituurleven" zelfs een heel nummer aan dit onderwerp gewijd. Vanwege zijn groot belang en ook, omdat dit maand blad niet in ieders bereik ligt, stellen wjj ons voor aan de hand van de daarin gepubliceerde artikelen het thema van de christelijke hoop in enkele opeenvol gende beschouwingen nader te bespre ken. Aanleiding daartoe moge het Paas feest zijn, dat in zijn wezen de oorzaak Advertentie (Van onze medische medewerker) og tot in de 17e eeuw had men de wonderlijk ste opvattingen over de bouw en de verrichtin gen van het menselijk lichaam. De medische wetenschap was in die tijd en de eeuwen daar voor eigenlijk geen we tenschap. Aan kritisch onderzoek van het men selijk lichaam en zijn ziekten was men in die tijd nog niet toe. De kennis was zeer beperkt en de medische student van vóór 1600 nam alles klakkeloos aan van zijn leermeesters. Het bestuderen van boeken, die er overigens niet of weinig waren, was een uitzondering. De meeste geneesheren hadden ook nog andere baantjes; de chirurgijn was eigenlijk barbier van beroep en deed de medische praktijk erbij! Het ontleden van een lijk was in het algemeen niet toegestaan en kwam aan sommige universiteiten in tiental len jaren niet voor, terwijl toch de anatomie (ontleedkunde) de basis moet zijn van de medische kennis. Hoe wil men iets van het menselijk lichaam begrijpen als men niet weet hoe het in elkaar zit? Een heel enkele keer kreeg een professor die belang stelde in ontleedkunde de kans om sectie te doen op het lijk van een ter dood gebracht misdadiger, hetgeen dan nog meestal in het geheim ge beurde, omdat de overheid het slechts oogluikend toeliet. Er zijn in de mid deleeuwen heel wat theologische dis puten gevoerd over het al of niet ge oorloofd zijn van sectie op het li chaam van een overledene. Als een lijkopening bij hoge uitzondering in het openbaar geschiedde gold het als een publieke vermakelijkheid waar de goegemeente zich echt eens voor op maakte als voor het theater: het „the ater anatonicum" deed zijn naam eer aan. Menig hooggeleerde vond het zelfs beneden zijn waardigheid en liet de ontleedkunde over aan een bedien de. Hoogstens las hij er bij voor uit de stokoude boeken en als hij erg oorspronkelijk durfde zijn gaf hij ook wel eens een eigen mening. it alles maakt het begrijpelijk dat het heel lang heeft geduurd vóór men iets begreep van het hart en de wijze waarop het werkt. Toch heeft het hart van oudsher een voorname plaats in het gedachtenleven van de mens ingenomen. Dit geheim zinnige kloppende orgaan in het mid den van het menselijk lichaam heeft de mens altijd geboeid. De ouden kenden aan deze centrale plaats veel betekenis toe, zij dachten daar de zetel van de ziel en gelijke gevoelens nog graag in het hart. in de geneeskunde aan de universiteit van de Italiaanse stad Padua, een be langrijke plaats in de geschiedenis van de renaissance van de geneeskunde. In het voetspoor van zijn grote voor ganger Vesalius durfde Harvey te twij felen aan zeer veel wat van jaren her was overgeleverd en niet klopte met wat hij zag. Hij gaf zijn ogen de kost en ontdekte de ene nieuwigheid na de andere. Hij gaf geen verklaringen van de dingen die hij waarnam, zonder te proberen ze door andere waarnemin gen en experimenten (ook op levende dieren!) te kunnen bevestigen. Dat men het hart niet eerder in ver band met de bloedsomloop heeft ge bracht, is niet zo vreemd als het ons nu lijkt, want het hart en de slagaders bevatten na de dood weinig of geen bloed. Dit verklaart de latijnse naam van de slagader: arterie, dit is: lucht- bewaarplaats; luchtvat, waar wij zeg gen: bloedvat. Op het gebied van de natuurweten schappen was het heel gewoon dat men uitgaande van onbewezen stellin gen er lustig op los fantaseerde en filosofeerde en zo tot zonderlinge en ongelooflijk aandoende verklaringen en hypothesen kwam. Hieruit moeten wij niet concluderen dat de middel eeuwers dom waren; als kinderen van hun tijd was hun kritisch vernuft niet gericht op de natuurwetenschap pen als zodanig maar verdiepten zij zich in filosofische beschouwingen en vermeiden zij zich graag in allerlei wilde speculaties, waarbij vergeleken de huidige para-psychologie (leer der buiten-natuurlijke verschijnselen), die de zaken nuchterder aanpakt, pruts werk lijkt. In de eerste helft van de 17e eeuw was de Engelsman Harvey professor In de 19e eeuw is de geneeskunde in een begrijpelijke afkeer van de onwe tenschappelijke methodiek uit vroeger eeuwen te ver naar de andere kant doorgeslagen. De analyse vierde hoog tij; de mens werd verdeeld in een li chaam en een geest, twee wezenhe den die men los van elkaar diende te bestuderen. Eerst in de laatste jaren breekt weer het inzicht door dat de mens een eenheid is, bestaande uit li chaam en geest die, hoewel verschillend, toch een onverbreekbare eenheid vormen. Dit verklaart de her leefde belangstelling van de genees kunde voor de para-normale begaafd heid (magnetisme e.d.), voor de psy- cho-somatiek en ook voor een nieuw ziektebeeld als de zogenaamde mana gerziekte, waarover wij later zullen spreken. St. (In de medische kroniek van zater dag j.l. is een storende zetfout geslo pen. Er werd daar ter bestrijding van schimmel tussen de tenen o.a. de raad gegeven de voeten 's morgens te poe deren met 100 pet boorzuurtalkpoeder. Dat had moeten zijn: 10 pet. boorzuur talkpoeder.) is van onze hoop. Daar komt echter nog bij, dat de geestelijke nood van onze tijd letterlijk vraagt om een behande ling van dit onderwerp. Scherp heeft een Anglikaans theoloog deze nood ge formuleerd in een boek over de chris telijke hoop, dat enige tijd geleden ver schenen is. Hij zegt daarin: „Van de drie goddelijke deugden was het niet het geloof, niet de liefde, maar de hoop, die het minst bestond in de jvereld, waar Christus verscheen. En wp bevin den ons vandaag in precies dezelfde situatie. Dat gemis aan een positieve en bevredigende hoop in deze wereld heeft geleid tot een „zenuw-inzinking van de Grieks-Romeinse beschaving". Indien onze westerse kuituur zich nu in dezelfde situatie bevindt, wordt zij dan niet bedreigd met een soortgelijke more le inzinking? En zal zij niet overlopen naar een wereldbeschouwing, die haar uit de put wil helpen door een nieuwe positieve hoop? Wij mogen ons wel eens afvragen, of wij het grote gevaar wel inzien, dat het communisme inhoudt, juist omdat het in een wereld zonder hoop de pretentie heeft een nieuwe hoop te brengen, die het leven zijn zin geeft. Zo is het n.l. voor velen, die in het communisme geloven en aan dit stelsel een geest driftige heilsverwachting ontlenen. Wij, Christenen, kunnen in dit verband niet anders dan uit overtuiging van een valse hoop spreken, dit neemt echter niet weg, dat tallozen toch hun hoop hebben gesteld op het communisme en velen van hen doen dat, omdat het Christendom naar hun mening hun niet dat aanbiedt, wat het communisme wel en zeer tastbaar en aansprekend be looft. Met een dergelijke opvatting kun nen wjj het uiteraard niet eens zijn, maar alleen „neen" zeggen is hier na tuurlijk niet voldoende. Wij moeten aan tonen, dat het juist andersom is, dat het Christendom, en hetChristendom alléén de ware hoop en heilsverwach ting bezit en dat het daarom ook de enige levensbeschouwing is, die met recht absoluut afdoende redenen heeft om geestdrift, moed en kracht te schen ken in het leven. Toen het Christendom zijn bood schap in deze wereld bracht, was het mensdom volkomen hopeloos en ontmoedigd. De nieuwe leer, die bij monde van de apostel Paulus verkon digde, dat wij verlost zijn op te ho pen", wist zoveel kracht en levensmoed in haar volgelingen te wekken, dat zij een geheel nieuwe beschaving deed ont staan. De Christen verblijdde zich in de hoop, steunde op de beloften van de Vader in de hemel, op het verlossende Kruis van de Zoon en de onfeilbare leiding van de H. Geest. Uit deze le vensovertuiging is een kuituur gegroeid die nu reeds bijna 2000 jaar bestaat en op alle terreinen van menselijke ak- tiviteit het allerhoogste heeft gepres teerd. En de reden hiervan? Het Christelijk geloof is de gelovige overgave aan een almachtige Voorzienigheid, die ons le ven en de hele geschiedenis richt op het christelijk doel: de triomfantelijke ver wezenlijking van het Rijk der Hemelen. Een Voorzienigheid, die het leven en de geschiedenis onfeilbaar leidt naar een eeuwige voltooiing: aldus het leven plaatsend in de bedding van de chris telijke hoop. Langzamerhand is de geestdrift voor deze levenshouding verzwakt. Het ma terialisme kreeg vat op de mensheid, die de vervulling van haar hoop reeds in dit leven op aarde wilde ervaren en stilaan de smaak verloor voor de „hoop, die voor ons weggelegd is in de hemel". Men kwam er zelfs toe het geloof geheel op te geven en al zijn aandacht te bepalen op de aarde. Ver schillende wijsgeren hebben in de loop der tijden deze houding zelfs uitdruk kelijk aangeprezen. De communisten beweren nu de enige, echte toepassers te zijn van de leer van stoffelijke voor uitgang, die haar doel hier op aarde stelt. En ze doen dat onmiskenbaar op een wijze, die hun volgelingen aan spreekt, omdat ze de indruk wekken, dat hun theorieën en de toepassing daarvan inderdaad leiden tot de ir, uit zicht gestelde heilstaat op aarde. Hoe staat het nu met het Christen dom? In het algemeen moet men stel len, dat, zo het overtuigend wil zijn, de volgende voorwaarden vervüld dienen te worden. Het moet vooreerst zijn doel zó weten voor te stellen, dat dit in staat is de diepste verlangens van de mens te wekken en hem aan te sporen voor het verwezenlijken daarvan al zijn krachten van geest en hart te gebrui ken. Het moet vervolgens afdoende re denen hebben, waarop de mens kan steunen om met zekerheid en vertrou wen naar dit doel te streven en ten slotte moet een dermate sterk verband bestaan tussen het heden en het toe komstige doel dat het hele leven op aar de een waarde krijgt van positieve op gang naar het doel, waaraan het zijn betekenis en waarde ontleent. Voor ons, gelovige Christenen, zijn die voorwaarden alle strikt vervuld. Maar daarop moeten wij nog nader terugko men, vooral, daar de grote vraag is, of de leer, die goddelijk is en daarom abso luut waar, ook zó beleefd wordt en ver staan, dat ze ons leven in alle om standigheden leiding geeft en bewust richt op het doel. (Van onze Haagse redactie) Het is niet zo, dat de stijging der kosten van de woningbouw voor een zeer belangrijk deel te wijten zou zijn aan de verhoging der materialenprij- zen. Ook factoren als loonkosten, risico dekking, kapitaalsmoeilijkheden in ver band met grote omzet en de overspan nen marktsituatie hebben hun invloed op het prijsverloop. De ministers Wit te en Zijlstra, die dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Vliet (K.V.P.) meedelen, erkennen ech ter dat ook de prijzen voor bouwmate rialen omhoog zijn gegaan. Voor bak steen b.v. geldt een verhoging met 25 pet sinds 1950. De regering ziet echter nauwkeurig toe op het prij^verloop en zal niet na laten zonodig in te grijpen, zoals zij dat ook in het verleden reeds heeft ge daan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5