9 APRIL 1256: Vereniging van alle Augustijnen-Eremieten in één orde Eerste vestiging in Nederland in hetzelfde jaar J)e mn E'dandet^ GRONDBEZITTERS TEGEN COLLECTIVISME Théatre Royal du Pare uit Brussel naar Nederland Muziek-pedagogisch congres op „Drakenburgh'' 1 I IRAN maakt aanspraak op het sheikdom Bahrein Moord betekent levenslang Zadkine op de Keukenhof i Handhaving van voor-oorlogse grond prijzen is volstrekt onbillijk Rede van dr. Daniskas Voorlopig tevreden met het vast leggen van zijn rechten op het eiland MAANDAG 9 APRIL 195b pagina Caltex Pernis wordt twee maal zo groot Pater J. Keulen S.J. 40 jaar priester Bourguiba voorzitter van de Tunesische Constituante SCHAAF- EN SNIJWONDEN h| genéést Bouwkunstdiplom a's te Tilburg uitgereikt door EWOUT SPEELMAN Adenauer confereert in zijn vakantie-oord Gromyko over de ontwapening Sovjet-Unie en het Westen zijn het mind^ eens dan vroeger Verkiezingen op Ceylojj, Volksfront tot nu t°6 reeds 42 zetels Geen hoger beroep zaak Van Beuninge11 Coremans TJe' *s de westerse Kerk zo gegaan, dat de Evangelische Raden een vaste J I vorm hebben gevonden in de verschillende kloosterorden. Dit wil niet zeggen, dat men, ook buiten deze gemeenschappen om, niet zou kunnen streven naar een zo volmaakt mogelijk christelijk leven met inachtneming van het goddelijk advies, om daartoe ongehuwd, gehoorzaam en arm te zijn. liet is niet zo, dat iedere religieus, omdat hij kloosterling is, meer geestelijk volwassen is dan de niet-kloosterling. Zo min als de ongehuwde en de celiba tair St.-Paulus verlangt toch eigenlijk, dat ieder is zoals hij meer recht heeft op een verheven plaats langs een der kerkpilaren dan de zorgvolle vader ot moeder van vele kinderen. De Kerk telt haar heiligen in alle levensstaten. Niettemin zijn de kloosterorden waarin de alleenstaande mens de kracht van de gemeenschap en de er varing van eeuwen hem bij het hemel se smeedwerk ten dienste staan, geheel en al van Christus, omdat zij ten nauw ste verbonden zijn met het eigenlijke doel van de Kerk: de heiliging van de mens. Al is niet ieder huwelijk heilig, al is niet iedere priester een andere Christus, zo zijn toch huwelijk en pries terschap heilig als door God ingestelde instituten en zo zal ook leder Kerklid een grote sympathie moeten hebben voor de k'oosterstaat. waarin de horve ste verlangens van de Godmens een door Zijn Kerk gesanctioneerde vorm hebben gevonden, ook al beantwoordt deze of gene kloosterling niet aan wat van hem verwacht mag worden. Want al is dande juridische struc tuur van de kloosterorden niet door Christus ingesteld, de grondslag van dat kloosterleven is door Hem wel ge legd in de Evangelische Raden, die normaliter hun beste voedingsbodem vinden in de door mensen geordende kloosterorden. Nu is het zo gegroeid in Christus' Kerk dat sommige kloosterlingen tot priester worden gewijd volgens het verlangen van diezelfde Kerk Dit gaf en geeft aanleidingen tot spanningen tussen de seculiere en reguliere gees telijkheid. Bij het achting geven aan de hogere aspiraties van een meisje bestaat deze moeilijkheid niet. Theoretisch is er echter geen enkel probleem. Want overduidelijk en zon der enige mogelijkheid tot misverstand heeft Paus Pius XIX op het interna tionale congres van 1950 te Rome tot alle religieuzen gezegd, dat noch de ene noch de andere verschijningsvorm van het priesterschap als zodanig door Chris tus is ingesteld. Naar goddelijk recht zijn seculiere en reguliere geestelijkheid volkomen gelijk berechtigd. Hun onder scheid vast te stellen en hun werk zaamheid te bepalen, heeft Christus aan de Kerk toev ertrouwd. Alle priesters, ook de reguliere zijn daarom naar god delijk recht aan de Bisschop onderwor pen, zover als de bisschoppelijke ambts uitoefening en het belang van de ziel zorg dit eisen. Welnu in den jare 1256 bij de Bulle „Licet ecclesia catholica" van 9 april heeft Paus Alexander IV, het werk van Zijn Voorganger voltooiend, een aantal kleinere religieuze gemeen schappen. die vrijwel alle in afzonde ring of eremttages leefden, gebundeld tot een grote kloosterorde van de Ere mieten van St.-Augustinus, opdat „in nao plaats van meerdere troepen, één ss" strijdmacht Zou opstai.n, daardoor des -ns* te sterker om de vijandige aanvallen van de boze geest te breken". Nadat het christ'.lijke Noord-Afrika, waarvan Augustinus een der groten was, niet het minst door zijn persoon lijk beleefd en gepropageerd klooster leven, bli zijn dood verloren ging aan de vijanden van het christendom, werd hij than met Benedictus, Fran- ciscus en Dominicus een der zuilen ▼an het Europese kloosterschap. Zijn Regel, reeds beleefd door de reguliere kanunniken, werd nu ook de vaste grondslag voor de Augustijnen- Eremieten, die in het jaar dat Graaf Willem bij Hoogwoud door het lis zak te, in Maastricht ons huidige vader land voor het eerst betraden in hun nieuwe organisatievorm. Het is deze zo providentiële gebeurtenis van de Grote Vereniging, die plaats vond op het Generaal Kapittel van 1256 in het klooster van Maria del Populo te Ro me, dat de Augustijnenorde meent hier voor God in 'it jaar hartelijk te moe ten danken. Maar daarbij mag niet vergeten wor den de man, die in opdracht van de H. Stoel, onder meerdere pontificaten, deze Orde in haar nieuwe vorm heeft georganiseerd, gestimuleerd en geac tiveerd: Kardinaal Richard Annibaldi, uit een voornaam Romeins geslacht. AI te zeer heeft de Orde dc zorg van deze eerste kardinaal-beschermheer aan de vergetelheid prijs gegeven. Drie zaken vallen ons bU de reorga nisatie van 1256 op. 1. De Grote Vereniging, die na het Augustiinse kloosterleven in Noord- Afrika, als de tweede stichting van de Orde kan worden beschouwd, geschied de rechtstreeks doir de H Stoel en onder haar persoonlijke supervisie. Vandaar is "ellicht mede te verkla ren de grote aanhankelijkheid van de Augusüjnenorde in alle eeuwen aan die H. Stoel en de persoon van de Paus. 2. Talloze religieuze gemeenschap pen hebben in roeger of later tijd de kloosterrege' van St. Augustinus aanvaard, maar bijna altijd trad er dan tevens een stichter op, die zijn naam aan de orde verbonden zag. De Augustijnen-Eremieten erkennen alleen Augustinus als hun Vader en beschouwen het dus als hun taak hem voor iedere tijd tot een levende gestal te te maken' zjjn onbaatzuchtige lief* de voor de mensen, zijn toewijding aan het algemeen belang, speciaal aan de noden van de Kerk, voortkomend uit een persoonlijke liefderelatie tot God. 3. De verschillen in de samenstellen de delen van de Orde in 1256 eisten een soepelheid van wetgeving, een ge ven en een nemen. Welnu, deze gedis ciplineerde soepelheid is de Orde eigen gebleven, waardoor zij niet kon ver starren, maar zich gemakkelijk kan be wegen in alle tijden, plaatsen en om standigheden. Zoals de Grote Vereniging van 1256 op een Kapittel met afgevaardigden van alle samenstellende delen werd bediscussieerd en tot rijpheid gebracht, zo wil de Nederlandse Augustijnen- Provincie het VUe Eeuwfeest van de ze Magna Unio vooral in eigen kring herdenken door een twee-daags studie kapittel waar zoveel mogelijk van haar priesterleden de Orde zullen confron teren met de eisen van deze tijd. Een en ander mede als voorbereiding op het internationale gesprek dat zich in het najaar zal voortzetten te Rome tussen het Generaal Bestuur en de ver tegenwoordigers van alle Provincies. Op woensdag 11 april zullen dan deze Culemborgse studiedagen worden afge sloten met een samenkomst van de ge hele Augustjjnse familie: de lekebroe- ders, de kloosterlijke en wereldlijke Ille Orde, de docenten aan de middel bare scholen en allen die zich op eni gerlei wijze verbonden weten met de Orde, waarbij zich ,,één van hart en één van ziel' in de geest zullen ver enigen de contemplatieve Augustines- sen-Slotzustei s van de He Orde in Maarssen. Allen zullen zich die dag verenigen rond de Prior-Provinciaal in een plech tig Eucharistisch Offer, om daarna te luisteren naar de voordrachten over de zin en betekenis van het gebeurde in 1256, over het geestelijk vnderrchao van St.-Augustinus en over het aposto laat van Jeze Orde in de huidige tijd Pater drs. V. HUTJENS O.E.S.A Rector Mendelcollege Haarlem. stow* De vereniging „Het Grondbezit" zal met de Federatie van Landeigenaren blijven strijden voor de eigen verant woordelijkheid en voor de mogelijkheid het particuliere bezit als goede rent meesters te beheren, door niet als vreemde beleggers, maar als mens tegenover de pachters te staan. Als vrije organisatie blijven wij strijden tegen het collectivisme. Alsdus de heer H. Th. 'sJacob, toen hij zaterdag in Utrecht de algemene jaarvergadering van „Het Grondbezit" ipende. De voorzitter wees er op, dat de ver eniging geen wonderen kan doen, doch slechts iets kan bereiken door anderen met de kracht van haar argumenten te overtuigen. De kentering in het pachtprijsbeleid en andere resultaten zouden wellicht niet bereikt zijn zonder d„ activiteit van „Het Grondbezit'. Spr. waarschuwde tegen eenzijdig heid. „De gedachte, dat wij uit puur conservatisme ons tegen ordeningszucht kanten en dus slechts negativistisch Zoals gemeld zal het Brusselse „Théatre Royal du Pare" naar Neder land komen, om voorstellingen te ge ven van „Lu surprise de l'amour", een blijspel in 3 akten van Marivaux, dat gevolgd zal worden door „Les sourires inutiles" van Marcel Achard. De ge noemde voorstellingen zullen gegeven worden op 12 april te Amsterdam, op 13 april in Den Haag en op 14 april In Utrecht. Op een in de Belgische ambassade gehouden persconferentie vertelde de directeur van het „Théatre Royal du Pare", de heer Oscar le Jeune, dat de voorstellingen van zijn theater begre pen zijn in het cultureel akkoord, dat tussen België en Nederland gesloten is. De voorstellingen zijn zogenaamde uitwisselingsvoorstellingen, waarbij de Nederlandse Comedie in hqt „Théfltre Royal du Pare" opvoerin gen heeft gegeven van „Lessen in laster", dat geregisseerd werd door Johan de Meester. De heer Le Jeune zeide, dat deze voorstellingen van de Nederlandse Comedie (vijf in ge tal) een groot succes waren geweest en dat zijn theater alle keren vol komen uitverkocht was. Het „Théatre Royal du Pare" is een stedelijke schouwburg, waarvoor de heer Le Jeune de financiële verant woordelijkheid draagt. Aan de schouw burg is een vaste tableau de la troupe verbonden, die in het seizoen 1954-1955 44 acteurs en 25 actrices omvatte. Het „Theatre Royal du Pare" legt er zich op toe, Franstalige stukken ten tonele Le brengen. Vandaar dat men nauwe relaties onderhoudt met de „Co- médie Francaise" uit Parijs, die min stens driemaal per jaar in Brussel komt spelen. Behalve de „Comédie Fran caise" komen verschillende andere to neelgezelschappen het theater bespe len. Naar de heer Le Jeune vertelde ligt het in de bedoeling om, wanneer de komende voorstellingen een succes zijn geweest, in de toekomst terug te komen met „Les caves du Vatican" van André Gide. Daartegenover zal het theater wederom de Nederlandse Co medie ontvangen en eveneens „De Haagsche Comedie". handelen, is onjuist. Wij streven naar verbetering van het beheer van de grond en van de produktie". Met de Zwitserse socialist Steiner, die onlangs sprak over de droevige ervaringen bij de nationalisatie van bedrijven, noemde de voorzitter het een onvergefelijke ver- gissing te geloven, dat leiders, die ver antwoording schuldig zjjn aan de staat, meer voor de belangen van de werkne mers zouden doen dan leiders van het particuliere bedrijf. De secretaris, de heer C. D. Grijns, sprak over het ontwerp pachtwet en wees er op, dat men in ambtelijke krin gen vaak geneigd is verder te gaan dan hetgeen gevraagd wordt, afhanke lijk van de politieke inzichten van de minister en zijn ambtenaren en als ge volg van het streven naar perfectionis me. Als voorbeeld haalde spr. aan de in het ontwerp-pachtwet voorgestelde verplichting van de eigenaar om aan de pachter de volledige bedrijfsschade te vergoeden als Qe verpachter een andere bestemming aan het verpachte wil geven. Dit ondanks het feit, dat de pachter wel viermaal zoveel van het verpachte trekt dan de verpachter ont vangt en dat bli onteigening de be drijfsschadevergoeding vaak de voor de grond te betalen vergoeding overtreft. Er zijn ook ernstige bezwaren te gen de willekeurige grens, die het wetsontwerp trekt tussen gronden, waarvan de prijs zal worden vrijge laten, en die, waarvan de prijs be heerst blijft. Spr. noemde het wense lijk dit van geval tot geval b.v. door de grondkamers te laten uitmaken. Met betrekking tot de vrees van som migen, dat de prijs van ruwe bouw grond te hoog zou worden, merkte de heer Grijns op, dat deze prijs een volkomen te verwaarlozen rol speelt en dat het volstrekt onbillijk is de bouwkosten ongelimiteerd te laten stijgen en de eigenaren te dwingen hun grond tegen voor-oorlogse prijzen af te staan omdat anders het bouwen te duur wordt. De Federatie van Landeigenaren, waarvan „Het Grondbezit" deel uit maakt, heeft aan de leden van de Twee de Kamer een adres gezonden, aldus deelde de heer Grijns mede, waarin een aantal bezwaren tegen de voorgestelde wijziging der onteigeningswet, de voor gestelde wijziging van de wet op de ver vreemding van landbouwgronden en het overgangsrecht wordt uiteengezet. II. Het groepje trekt door het bos en komt ten slotte bij een soort burcht aan. „Wellcom op Dun Durrah", zegt het meisje, dat zich bekend heeft ge maakt als Aranrod. Op de binnenplaats ontmoeten zij een norse jonge man in gezelschap van een lange, roodharige vreemde, die zich niet bekend maakt. De jonge man blijkt Gartvait te heten en de broeder van Aranrod te zijn. Met misprijzende blikken monstert hij de Noren en bits valt hij uit: „In vreemdelingen stel ik geen belang. Ik zie ze liever niet dan wel.". Als Aranrod en haar broer in een twistgesprek geraken over het verblijf van de Noren op het eiland, houdt de roodharige man zich stilzwijgen afzijdig. Steeds opnieuw richt Erics blik zich op deze grote zwijgende vreemde, zodat het ten slotte de aandacht van de man begint te trekken. Er hangt een vreemde spanning in de lucht, die niet aan de Noren ontgaat en hun wantrouwen groeit. Voor het muziekpedagogisch congres, dat de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging op het landgoed „Drakenburgh" in het afgelopen week einde heeft gehouden, bestond grote be langstelling. In zijn begroetingswoord deelde de heer Wouter Paap mee, dat op vorige studie dagen algemeen vormende zaken wa ren behandeld, maar dat nu speciale onderwerpen werden belicht: in het bijzonder blokfluit en gitaar, waarvoor onlangs staatsexamens zijn ingesteld, zodat meer belangstelling daarvoor wen selijk is. Onder de inleidingen, die in sectie vergaderingen werden gehouden, waren uiteenzettingen met demonstraties en discussies van Ries de Hilster over de gitaar en van Joannes Collette over de blokfluit. Hoogtepunt van het congres was een rede van dr. J. Daniskas, inspecteur voor het muziekonderwijs over „de ont wikkeling van het muziekonderwijs in Nederland". In een betoog, dat meer dan twee uur in beslag nam, gaf dr. Daniskas eerst een historisch overzicht van de positie van de toonkunstenaar en muziekleraar in vorige eeuuwen. Ve le verschijnselen zijn ook nu nog wel op te merken, maar de idee, dat het mu ziekonderwijs een aangelegenheid is van volksopvoeding is inmiddels wel door gedrongen bij overheid en leidinggeven de burgerij. Nu de ideeën zijn gerijpt is het taak de vormen te vinden, waarop de muzikale scholing moet geschieden. Daarbij is het muzikale vakonderwijs doende zich aan te passen. ,Dr. Daniskas. .besprak vervolgens de klacht, dat de conservatoria te weinig orkestmusici afleveren. Hij stelde daarbij vast, dat na de oorlog een grote behoefte aan deze musici is ontstaan, waarbij de aanmelding geen gelijke tred heeft gehouden. Het feit, dat het beroep van musicus maat schappelijk niet aantrekkelijk was, De Caltex petroleum maatschapij Nederland N.V. heeft besloten haar aanvrage bij de gemeente voor terrei nen in de derde petroleumhaven te Rot terdam te verhogen van 80,5 tot 100 ha. Dit betekent dat de totale oppervlakte, die Caltex in de komende vijf a tien jaar op Pernis in beslag neemt, ruim twee keer zo groot is als de 92 ha, waarop de raffinaderij thans is geves tigd. De plannen tot uitbreiding houden uiteraard verband met het feit, dat de wereldvraag naar petroleumprodukten snel groter wordt. Speciaal in West- Europa is deze vraag door dè econo mische expansie na de oorlog ten zeer ste toegenomen. De toekomstige Caltex-installaties op de nieuwe terreinen -Ijn nodig met het oog op produktieverbetering. de ver vaardiging van nieuwe produkten en uit breiding van het afzetgebied. Het nieuwe centrale research laboratorium met 1500 medewerkers zal ten dienste ko men van de gehele Caltex-groep. heeft daarbij een grote rol gespeeld. Inmiddels kan met tevredenheid wor den geconstateerd! dat de maatschap pelijke positie van de musicus ver is vooruitgegaan, een feit, dat ook de beroepsvoorlichting meer naar voren zal moeten brengen. In zijn rede besprak dr. Daniskas ver volgens de herziening van de opleiding tót leraar school-muziek en het toene mend streven van de gemeentelijke overheid om muziekscholen te subsidi ëren. Hij bepleitte een zo breed mogelijk onderwijs, waarbij stimulerend moet worden gewerkt voor de amateuristi sche muziekbeoefening. Pater J. Keulen S.J. heeft zondag on der grote belangstelling en medeleven van katholiek Groningen de veertigste verjaardag van zijn priesterwijding ge vierd. Na een hoogmis, opgedragen door de jubilaris in de O. L. Vrouwekerk van de paters Jezuïeten, volgde een druk bezochte receptie in de pastorie in de Gelkingestraat. Onder de velen die gelukwensen kwamen aanbieden bevonden zich de bisschop van Gronin gen, mgr. P. A. Nierman, en vele gees telijken van de stad Groningen. Habib Bourguiba, dc leider van de nieuwe grondwetspartij is met alge mene stemmen gekozen tot voorzitter van de Tunesische grondwetgevende vergadering. Deze vergadering is het eerste geko zen parlement van Tunis. Zij zal de eer ste Tunesische grondwet opstellen. De vergadering is gisteren door de Bei van Tunis, Sidi Lamine, officieel geopend Verwacht wordt, dat de vrrgadering de Bei zal verzoeken om vergroting van haar bevoegdheden, buiten die tot het opstellen van een grondwet, om haar in staat te stellen een begroting op te maken en toezicht op de regering te houden. De regering van premier Ta- har ben Ammar treedt af. Daarna zul len terstond de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering beginnen. Zadkine is langzamerhand een graag geziene gast in Nederland en ook zijn beelden zijn hier steeds welkom. Zaterdag is op de Keukenhof zijn beeld „De bood schapper" aangekomen, dat onge twijfeld weer de gemoederen in beroering zal brengen. Advertentie De Perzische minister van Buiten landse zaken, Aligholi Ardelan, heeft op een zaterdag in Teheran gehouden persconferentie verklaard, dat Iran En geland heeft laten weten, dat het for meel aanspraak maakt op het olierijke sheikdom Bahrein in de Perzische Golf. Ardelan zei, dat Bahrein „een onaf scheidelijk deel van Iran uitmaakt" en dat Iran „met het oog op recente ge beurtenissen niet langer meer kan zwij gen en werkloos blijven toezien". Hij voegde hier echter aan toe, dat deze Perzische aanspraak ge- Zaterdag heeft te Tilburg de plechtige diploma-uitreiking van de cursus voor Ho ger Bouwkunst Onderricht en voor Voort gezet Bouwkunst Onderricht plaats gehad Daar mgr. Goossens door ziekte verhin derd was de uitreiking te verrichten, sprak de voorzitter van de Commissie van Ad vies, de heer C. H. de Bever te Eindho ven, de aanwezigen toe. hen wafen H. Thünnissen, de Arrhii. I va? *Le Bond van Nederlandse Architecten, de heer G. Westerhout, voor zitter van de Opleidingsraad B. N A ir -v,~ d- Hoek, inspecteur voor het Nijver-' ï^?derwyi' de heer J' Snellebrand. di recteur van de cursus H.B.O. en VSO te h^r w weth°uder N. Pontzen ende Tilburg™56"' dlrecteur van de cursussen Na hartelijke toespraken van de heren C. de Beyer, G. Westerhout en ir. Thünissen, die zich verheugden over de toevoeging van nieuwe architecten aan de bestaande groep en de hoop uitspraken, dat de ge- diplomeerden in de toekomst zouden voort gaan zich verder te verdiepen en voort te gaan met 6tuderen en samen te werken met de andere architecten, reikte ir. Van den Hout de diploma's uit voor H. B. O. aan de heren H. Bakkers te Valkenswaard. C. v. d. Berg te Den Bosch, M. van Dok- kum te Botterdam en F. Geenen te Eind hoven. Het diploma V.B.O. werd uitgereikt aan de heren H. Dijkstra te Den Haag, A. Janssen te Eygelshoven en D. v. d. Pol te Breda. 18 Jan spitste de oren, wat had het toch voor zin iemand iets te laten bekennen, wat hij niet had ge daan? „Stukje psychologie," legde Galama uit. „Mozes bekent, er komt een keurig proces-verbaal en jij schrijft er een stukje over. Hoewel je er niets van begrijpt." „De werkelijke dader ook niet," viel Jan uit, „en waarom?" „Sst mijn zoon, inderdaad, de werkelijke dader snapt er ook niets van en dat is juist de bedoeling. HU wordt onrustig en wil natuurlijk weten waarom Mozes, die toch niet bepaald een domme jongen en een groentje in het vak is, zulks heeft gedaan. Hoe komt hij dat te weten? Door zich met Mozes in verbinding te stellen." „En die zit in het Huis van Bewaring!" „Helemaal geen bezwaar," lachte de inspecteur. „De heren daar houden hun briefwisseling met klop signalen. Het Huis is oud en d~ verwarmingsbuizen zijn evenzoveel goede geleiders. Er is een vrij grote kans, dat een of andere kennis van de dader momenteel rijks'ogies geniet en het is helemaal niet moeilijk, als je het kunstje kent, een briefje in de lik te smokkelen. Daar draaien de heren hun hand niet voor om. Zo'n briefje van: Informeer es bfj Koffiemozes waarom enzovoort. De goeie kennis gaat kloppen bfl zijn buurman, en net als een tamtam van de bosnegers gaat de boodschap het hele huls door. Mozes verzint wel een aannemelijk verhaaltje, dat is ook trouwens van mindei belang. Van méér belang is. dat hij het nummer van de cel te weten komt, waar de kennis zit. En dan ga ik eens met de kennis praten. Het is een kans.Spoelstra weet van een en ander af natuurlijk, die speelt het spel oio fionirant'" „Maar met dat al is Mozes toch maar het kind van de rekening," vond Jan. „Toch niet, ik geef dat proces-verbaal nog niet door en zo nodig ga ik met de Officier van Justitie praten." „Ja maar mijn bericht in de krant dan?" „Jouw krant liegt wel meer," lachte de inspecteur, „als ik weet wat ik weten wil, plaats je maar een tegenbericht." „Ik haal niks terug beweerde Jan, „ik plaats een bericht op de frontpagina over drie kolom: „Politie bezwaddert naam van ons blad. Vals bericht door loslippige inspecteur." Daar gaat je carrière." „Op hoop van zegen," lachte Galama, „maar wat zou je er van denken voor vanavond de zitting op te heffen? Morgenochtend mag je nog een keer met me mee, ik wil die meneer Citroen gaan bekijken, en ook de situatie daar op dat toneeltje van Amicitia. En dan kan ik verder niet veel anders doen dan af wachten of de muis in de val van Mozes wil komen, en of de geheimzinnige tipgever zich den volke wil vertonen." „Galama, de man met het Jobsgeduld," plaagde Jan. „Moet je wel, als je je nog wentelt in onwetend heid," gaf de inspecteur terug, en toen kwam de kastelein de heren vertellen dat het de hoogste tijd was Mijnheer Pieter Citroen, een zorglijk kleine zaken man, beschreef met zijn natgerookte sigarenstomp een kring in de lucht, toen Galama hem de volgende morgen vroeg of het juist was dat hij geld in het pakhuis had verborge „Geld? Hoe zal ik daar geld verbergen als ik geen geld héb? De hoge accijnzen vermoorden de handel meneer, de sociale lasten voor je personeel doen de rest. En dan praat ik nog niet van de concurrentie. De grote zaken draaien de kleine distilla teurs de nek om, ik kan geen advertenties van duizend gulden betalen. Geld verbergen, hoor toe!" „Ja maar mij is verteld, dat u achter planken of schotten een blikken trommel met geld bewaarde," weifelde Galama, 't Wat waar, dit mannetje dat blijkbaar dag en nacht moest ploeteren om het hoofd boven water te houden met zjjn kwijnende zaak, zag er weinig kapitaalkrachtig uit, maar in stille potters vergiste je je wel eensBlikken trommel achter de planken," schrikte de heer Citroen, „laat me toch niet lachen, meneer de inspecteur. Ik heb mijn knecht moeten ontslaan van de armoe, ik had het weer es geprobeerd, ik had hem een maand, maar 't ging niet. Enfin, u is van de politie, zoel gerust mijn hele pakhuis af," besloot hij berus tend. Jan stootte zijn vriend a n. Was dat nu wel nodig? Een kind kon toch zien dat hier niets te haten viel. Mozes had Galama eenvoudig wat wijs gemaakt. Galama aarzelde even, het was toch te dwaas het mannetje langer van zijn werk te houden, maar toch hij wist dat Mozes hem beslist geen leugen op de mouw had gespeld. „Laten we dan voor de goede orde maar even kijken, meneer Citroen," zei hij luchtig. „Ik ben hier nu eenmaal toch." Met enig leedvermaak zag de heer Citroen toe, hoe de inspecteur rondsnuffelde zonder ander resul taat natuurlijk, dan een oogst aan stof op zijn nette blauwe costuum. „Meneer Citroei „Heeft u de schat?" grinnikte Citroen. „Misschien een erfenis van de voorganger, het saldo van drie faillissementen. Dit pakhuis brengt ongeluk, binnen kort lees je het vierde, dan is de firma Pieter Ci troen pleiten, enfin, we vinden nou een schat." „N t heeft hier gestaan?" vroeg Galama kort en wees op een stelling i een van de donkerste hoeken van het pakhuis. „Niks," antwoordde Citroen beslist, „al in geen maanden, k^l: i.-aar, de stof ligt duimendik!" „Inderdaad," gaf de inspecteur toe, „behalve hier, kijk maar meneer Citroen." „Verroest nou", rief Citroen verbaasd, „nét een vierkante plek waar het stof zowat weg is. Hoe kan dat nou?" Galama mat nauwkeurig de afmetingen van de stofvrije plaats. „Daar kén een geldkist hebben ge staan," concludeerde hij en keek Citroen scherp aan. „Weet u werkelijk daar niets van meneer Citroen?" „Al ga je me villen nee. meneer de inspecteur," riep Citroen boos. Er heeft geen geldkist gestaan, omdat ik geen geld héb. Wil je mijn girorekening zien? Dertien gulden zeventig centen. Mijn crediteuren- boek9 Miin biteurenooëk? De helft zijn dubieus, er zit geen geld onder de mensen, nóh, hoe komt Pie ter Citroen aan een geldkist, ik krijg er wat van." (Wordt vervolgd) heel buiten het pact van Bagdad viel, waarvan zowel Engeland, onder welks bescherming het eiland Bahrein staat, als Iran lid zijn. Men verwacht, dat wanneer op 12 april vertegenwoordigers van de ledenstaten van het pact van Bagdad in de hoofdstad van Irak samenkomen, de Perzische aanspraak op Bahrein in het geheel niet ter sprake zal komen. Volgens welingelichte kringen zou Iran zich voorzover leden van de Arabische Liga geen officiële aanspraken op Bah rein zullen laten gelden, zich voorlopig volkomen tevreden stellen met het laten vastleggen van zijn aanspraken op het eiland zonder twijfel druk achter deze eis te zetten. Men zal elke extremistische druk op Engeland, zoals dat op Cyprus gebeurt, schuwen, zo zeiden deze bronnen. Iran wil in deze kwestie een afwachtende houding aannemen in de hoop, dat En geland zijn gezag over Bahrein vrijwil lig zal opgeven. Ook de reis van de Sjah van Iran en zijn echtgenote naar Moskou in de tweede helft van mei, heeft volgens deze bronnen niets uit staande met de kwestie-Bahrein. De Sjah zal in juni op uitnodiging van de Sovjet-regering naar Moskou reizen aangezien de houding van de Sovjet- Unie tegenover Iran de laatste Ujd aanzienlijk vriendelijker is geworden. Het feit dat o.a. de Sovjet-radiostations in de Kaukasus de laatste maanden hun aethercampagne tegen Iran vrijwel ge staakt hebben heelt ertoe bijgedragen, dat de sjah de Russische invitatie aan vaard heeft. (UP) Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland is vanmorgen in zijn vakan tieverblijf te Ascona in Zwitserland be sprekingen begonnen met zijn minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Brentano, de staatssecretaris- van buiten landse zaken, Walter Hallstein, en de Westduitse ambassadeur in Parijs, Voll- rath von Maltzan. Het is mogelijk, dat vandaag in de loop van de dag ook nog de Westduitse ambassadeur in Moskou, Wilhelm Haas, aan de besprekingen zal deelnemen. Een van de voornaamste punten, die besproken zullen worden, is de toestand, die is geschapen door de uitlatingen van de Franse premier, Guy Mollet, dat. het onjuist is om in de on derhandelingen met de Sovjet-Unie de hereniging van Duitsland op de voor grond te plaatsen. (UP.) De Sovjet-onderminister van bui^jf landse zaken, Gromyko, heeft zatcr0* in een voordracht voor Deense stu<yl ten te Kopenhagen gezegd, dat op „f gebied van de ontwapening de So^Li Unie en het Westen het minder ey zijn dan op sommige ogenblikken het verleden. Hij verklaarde: „Het begint dtl^ lijk te worden dat de Westelijke L' gendheden in de praktijk tegen J overeenkomst zijn die ten doel heeft jf gebruik van atoomwapens te verijl den". Volgens Gromyko is de van het Westen, dat de afschaffing atoomwapens tot een latere daturn wachten en dus geen deel behoeft j te maken van een ont.wapenings" gramma, een stap achteruit. De volledige uitslagen van de VUUClUgC ui,flW6-u vuil eerste dagen van de verkiezinge**jA Ceylon tonen aan, dat het verew volksfront van Bandaranaikes nwveF zetels de leiding heeft. De huidige Nw. ringspartij, de Verenigde Nations'®), tij, heeft de tweede dag geen ei r zetel behaald en heeft er dus nog S s^< acht. De Trotskisten hebben tot ól'f/ elf zetels, de communisten en de hankelijken ieder twee. (A.ï de advocaat mr. Fokma.^j'7 Naar van de zijde van erven Van Beuningen, vernomen, zal geen hoger beroep yjty aangetekend tegen de uitspraak pG Brusselse rechtbank in de procedm Jjjv Coremans contra de erven Vayj K; ningen. Bij deze uitspraak W® vë paald dat de door de heer V®' ningen tegen prof. Coremans inë „tT" vordering een roekeloos en kw lig karakter droeg en dat de JLpK? gen en geschriften van de eiser LjW eerrovend waren voor prof. J De rechtbank erkende het r„aAeW prof. Coremans op volledige sc stelling en veroordeelde de Beuningen tot 750.000 franks sC goeding. jt' Destijds hebben de erven r®^e'f b zegd dat zij het proces niet voort te zetten, omdat zij niet finesses op de hoogte waren, V de zaak niet te kunnen be° )d> Hierna is prof. Coremans *,eir met zijn eis, welke nu is toege^ Italië. Gisteravond viel I'1 voor het eerst sedert mensen sneeuw. De thermometer daal° vriespunt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2