Beij nes' fabrieken waren in 1955 volledig bezet FLI-FLAP geeft Uw haar glans,gloed Nieuw programma in Vishal- Marionettentheater H JEUK DDD Zwitsaletten K ru is woord raadsel m 0 n Regering wil rechtsgeding beïnvloeden J)e j^tungwi om <U Eilancieri Katholieke volleybalteams in Haarlem goed op dreef Plantaardappelen Bisschoppelijke richtlijnen voor kerkmuziek MoOfd betekent levenslang Huisvestingsmoeilijkheden hij verplaatsing personeel Toepassing van nieuwe encycliek Australië helpt emigrant] e Verzoek aan Senaat om verwerpin wijziging garantiewet MOLENDIJK DAMESKAPPER PERIODIEKE PIJNENI door EWOUT SPEELMAN V DINSDAG 10 APRIL 1956 PAGINA Dierenbescherming protesteert in. Monaco Tegen duivenschieten Arbeidsongevallen Hoogovens SANTPOORT „De Uilenboom" gegroeid ZANDVOORT Pater Zegwaard' voor „Vrouwen Contact Commissie" - Nieuwe auto te pletter gereden Motorrijder ten val gebracht Haarlemse Dieren bescherming vergadert 23 mei VAN DEURSEN Eervol ontslag burgemeester - - - - 1 - - - a - ADRES VAN INDISCHE GEPENSIONEERDEN j De produktiecapaciteit van de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J. Beijnes te Beverwijk werd in 1955 geheel in beslag genomen door de bouw van een serie tweede en derde klas ge trokken rijtuigen voor de N.V. Ned. Spoorwegen. De produktie verliep na enige beginmoeilijkheden zeer vlot en geheel volgens de ontworpen schema's. Om de vier en een halve dag kon een rijtuig het fabriekscomplex verlaten. Eind maart 1956, enkele weken voor de contractdatum, werd het laatste rijtuig van deze order afgeleverd. In het aantal werknemers kwam geen noemenswaardige verandering. Zeer moeilijk was het bekwame vaklieden uit de oude kern door gelijkwaardige krachten te vervangen. In de verhuizing van de werknemers van Haarlem en omstreken naar Beverwijk kwam in 1955 een ernstige stagnatie doordat praktisch geen woningen meer ter be schikking werden gesteld. Hoewel de directie de ernst van het woningvraag stuk begrijpt is een dergelijke gang van zaken zeer teleurstellend. Hij vormt een belemmering voor een gezonde ont wikkeling van het bedrijf. Alles zal dan ook in het werk worden gesteld om althans voor 1956 enig bouwvolume toe gewezen te krijgen. Met het in gebruik nemen van een Advertentie i Vtrkrij|bur bij drogisten, kappers en speciaalzaken Het bestuur van de Haarlemse ver eniging voor dierenbescherming heeft schriftelijk geprotesteerd bij prins Ral- Uier van Monaco tegen het voorgeno men duivenscliieten ter gelegenheid van het huwelijk van de prins met Grace Kelly. Het bestuur herinnert in zijn schrijven aan het feit, dat deze sport nauwelijks in overeenstemming is met de christelijke geest, zoals die door Franciscus van Assisi is gepreekt. Ge vraagd wordt dit onderdeel van de hu welijksfestiviteiten af te gelasten. Op het terrein van de buizengieterij wilde de arbeider C. N. Weiboom uit Heemskerk maandagavond op een rij dende motorwagen stappen na een wissel te hebben omgelegd. Doordat zijn voet van de afstap afgleed kwam hij met zijn rechtervoet onder een wiel van de wa gen terecht, tengevolge waarvan hij met ernstig letsel aan het been in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk is opge nomen. Toen de arbeider van de firma De Vries Robbé, M. P. Kramer uit Amster dam, werkzaam bij de nieuwbouw van de Kalkamon Saïpeterfabriek van de Mekog, vanochtend om met het werk te beginnen langs constructiewerk naar boven klom, stootte hij zich zodanig, dat hij onwel werd en zich losliet. Hij viel daardoor ongeveer 3,5 meter en moest met verwondingen aan het hoofd en klachten over hoofdpijn in het Rode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. De maand strenge winter heeft het werk even lang opgehouden maar nu is hotel-café-restaurant „De Uilen boom" te Santpoort klaar om de men sen weer te ontvangen. Het pand is uitgebreid met een modern ingerichte zaal voor vergaderingen, feestelijke bij eenkomsten en zo meer en de hotel- accomodatie is vergroot van 7 tot 12 kamers. Woensdagmiddag vindt de her opening plaats met een receptie van 3 tot 5 uur en 's avonds wordt het ln ge zellige sfeer gevierd. Advertentie HAARVERVEN en KLEURSPOE LINGEN in natuurlijke kleuren. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4 De te Zandvoort met verlof verblij vende missionaris, pater G. Zegwaard, M.S.C., zal a.s. donderdag, 's avonds om 8 uur een lezing houden over zijn werk in de missie in Nieuw Guinea. Pa ter Zegwaard ls daartoe uitgenodigd door de Zandvoortse vrouwen-contact commissie. Na de pauze worden enkele films vertoond over het werk van het kinderfonds der Verenigde Naties „Uni cef". De baten van deze avond in clusief die van een loterij komen aan dat fonds ten goede. De lezing wordt gehouden in het ge bouw Tolweg nummer 10 (demonstratie lokaal gemeentelijk gasbedrijf). nieuwe werkhal, welke met speciale acoustische voorzieningen is uitgerust en de uitbreiding van de tussenmaga- zijnen werd de beschikbare fabrieks- ruimte met 800 m2 vergroot. In 1955 werden verschillende nieu we opdrachten verkregen. In 1956 en 1957 bouwt Beijnes voor de Ned. Spoorwegen elektrische rijtuigen en getrokken rijtuigen voor het inter nationale verkeer. Van het Gemeente Vervoerbedrijf te Amsterdam is een opdracht ontvangen voor de levering van z.g. gelede trams. De fabriek is met opdrachten gedurende deze jaren goed bezet. Zowel het financiële resultaat als de ruanere Jtquidtteit siemmeri tot voiaot- ning. In het verslagjaar werden enkele verrekeningen en vorderingen, betrek king iifeooencie op oruers uit vroegere jaren, op zeer bevredigende wijze afge wikkeld. Het bouwkrediet van de Maat schappij toi financier-,, van net natio naal herstel is geheel afgelost. Men kan thans het bedrijf met inachtneming van de termijnbetalingen zonder bankkre dieten financieren. Onder het hoofd kre- diteuren zijn voldoende reserves aan wezig ter dekking van risico's voort vloeiende uit de lopende orders en di verse garantieverplichtingen. De beschikbare winst na afschrijving en reserveringen, verhoogd met het on verdeelde winstsaldo, bedraagt 450.980,70. Ter versterking van de financiële posi tie stelt de directie de heren aandeel houders voor 200.000 toe te voegen aan de algemene reserve. Van het restant ad 250.980.70 komt 150.375,44 toe aan de gewone aandeelhouders, wat dan de mo gelijkheid schept het dividend te bren gen op 10 procent. Voor de preferente aandeelhouders A is 72.625,14 beschik baar. Hieruit kan 9 2/3 procent dividend worden betaald. Uit ue dividendsaldi van vorige jaren en het saldo van dit jaar tezamen groot 2.560.93, kan nog procent dividend beschikbaar wor den gesteld, zodat de preferente aandeel houders A ook 10 procent kunnen in casseren. De preferente aandeelhouders B ontvangen 7 procent. Voor de houders van oprichtersbewijzen is 7.769,32 be schikbaar. Indien dit bedra=» verhoogd wordt met het saldo van 1953, kan per oprichtersbewijs 71 worden uitgekeerd. Advertentie Nationaal en Internationaal Bespreek tijdig oekroond. SCHOTERWEG 45 HAARLEM - TELEFOON 12540 Een 51-jarige Haarlemse timmerman belandde zondagmorgen omstreeks half tien met zijn splinternieuwe auto tegen de leuning van de brug over de Garen- kokerskade, omdat hij. toen de motor dreigde af te slaan, plotseling te veel gas gaf en de wagen daardoor onver hoeds voorwaarts schoot. De auto bleef nog net op de walkant steken, zodat de bestuurder, die nog niet in het bezit was van een rijbewijs, er zonder hulp van omstanders uit kon klimmen. Van het nieuwe van de auto bleef niet veel over, terwijl de brugleuning over een lengte van vijf meter werd vernield. Een 40-jarige Heemsteedse kruidenier kwam zaterdagmorgen omstreeks kwart voor negen met zijn motor op de Span jaardslaan ter hoogte van de Zuider- houtlaan te vallen, doordat een hond plotseling voor zijn voertuig de weg overstak. Het slachtoffer liep een her senschudding op en enige schaafwonden en werd in de Mariastichting opgeno men. De jaarlijkse algemene vergadering van de Vereniging tegen het mishan delen van dieren van Haarlem en om streken is thans bepaald op woensdag 23 mei in hotel ,,De Leeuwerik" 's avonds om 8 uur. De agenda blijft onge wijzigd gehandhaafd. Het belangrijkste Eunt is derhalve het voorstel van het estuur om maatregelen te nemen tot herstel van de rust in de vereniging. De volleybalcompetitie werd maan dagavond in Haarlem met een inhaal programma voortgezet en de resulta ten van de katholieke clubs waren de ze avond zeker niet onverdienstelijk. In de gemengde hoofdklasse dames kwam Velox in het veld tegen kampi- n, Die Raeckse en was vanzelfspre kend reeds bjj voorbaat kansloos. Hoe wel zü met een 30 nederlaag genoe gen moesten nemen, boden de Velox dames toch fikse tegenstand, zodat twee sets slechts met gering verschil ver loren gingen. De ploeg van Vesmia, dit seizoen ge promoveerd naar de eerste klasse, deed het uitstekend en behaalde ook nu weer een overtuigende 31 zege. Het Aerden- houtse A.V.C. leverde een prima pres tatie door tegen M.H.B.S., kort geleden nog kandidaat voor een plaats in de hoofdklasse een eervolle puntenverde ling te bereiken (22). Ook de resultaten van de herenploeg waren bijzonder goed. Velox slaagde er in een fraaie overwinning te behalen in de hoofdklasse-competitie tegen het Am sterdamse A.M.V.J. (3—15; 15—3; 16-14 156). Helaas kwam het Amsterdamse V.V.G.A. tegen de Haarlemse kam pioen H.V.S. niet op, zodat de H.V.S.'ers een goede trainingswedstrijd ontging. In de eerste klasse deed het Heemsteed se H.B.C. het tegen Rapiditas niet on verdienstelijk (22). Ook deze avond was er bij de heren weer een kampioen te noteren n.l. Die Raeckse 2 dat een fraaie zege in de wacht sleepte tegen O.V.R.A. in de tweede klasse B. De Haarlemse kampioensteams van Die Raeckse (dames) en H.V.S. (heren) wonnen in de voorronden voor de dis trictskampioenschappen (district Noord- Holland VII) van de kampioenen van IJmond en de Zaanstreek, zodat de kans op de distrlctstitel behouden bleef. De uitslagen waren; DAMES: A.V.C. - M.H.B.S. 2—2; Die Raeckse - Velox 31; Vesmia - die Raeckse 3 3—1; O.V.R.A. - Rapiditas 2 4—0; H.V.S. - die Raeckse 2 1—3; Velox 3 - H.B.C. 2 13; die Raeckse 5 - Haarlem 4 31; A.W. - die Raeckse 4 2—2. HEREN: H.B.C. Rapiditas '31 2—2; O.V.R.A. - die Raeckse 2 1—3 (Die Raeckse kamp); H.V.S. - V.V.G.A. 3—0 (V.V.G.A. n.o.)Velox - A.MVJ 3—1; Santpoort 2 - A.W. 30; Sizo - Ready 3—0; Binkert 3 - P.W.N. 2 2—2; W.I.K. - O.V.R.A. 3 30; Spaarnestad 2 - WIK 3 4—0. Het hoofdklasse programma voor morgen luidt: DAMES: 20.- uur Velox - S.M.H. (A'dam); 21.- uur H.B.C. - V.H.H. (A'dam); 21. uur die Raeckse - Am- stelland (A'dam). HEREN: 20.- uur die Raeckse - Forto (A'dam); 20.- uur H.V.S. - V.H.H. (A'dam); 21.- uur C.I.O.S. - A.M.V.J. (A'dam); 21. uur Velox - V.V.G.A. (A'dam). 12. Met een ongeduldig gebaar maakt Aranrod een einde aan het gesprek met haar broeder. Ze betreden de burcht en het meisje geleidt zelf de vier Noren naar de koning. Deze ontvangt hen heel wat vriendelijker dan zijn zoon. Het is een oude man, die hen op hoffelijke manier welkom heet. Kort daarop komen ook Gartvait en de zwijgzame roodharige vreemde binnen. Koning Durrah spreekt hem aan als Heer Niall en Eric verneemt, dat het een Ierse koning is. Het onbehaaglijke gevóel, dat zich van het begin af van Eric had meester gemaakt, neemt hand over hand toe bij de vreemde stemming, die er onder de oewoners van de burcht schijnt te heersen. eigenaardige optreden van de Heer Niall draagt daar in niet geringe mat1 toe bij. De ongewoon vijandige houding van Gartvait was al bij hun aan' komst vreemdsoortig genoeg. Nu echter trekt de jonge man zodanig va* leer, dat de Noren elkaar verwonderd aankijken. In onbehouwen bewoot' dingen en met een heftigheid, die niet goed te verklaren is, verzet Gartvat' zich tegen het overwinteren van de vreemdelingen op het eiland. „TraP ze er af, dat is mijn raad", tiert hij, „en wel zo gauw mogelijk". et nieuwe programma dat het Marionettentheater in de Vishal maandagavond heeft geopend, bestaat uit drie nummers; een soort sprookje, een variatie op het thema van Pierrot en Perrotte, en een zeer mo dern nummer, dat iets te maken heeft met radio en radio-reporters. Het eer ste nummer over de wanhopige koning en zijn betreurde overleden koningin, is een goed gevonden gegeven, doch heeft geen gelijkwaardige uitwerking ge kregen. Het is gerekt, wordt bovendien in een te traag tempo gespeeld en kan zonder enige schade de inleidende dia loog tussen schrijfster en schilder mis sen. Grappig getekend in de hovelin gen, suggestief getroffen in de geheim zinnige koopman, in beide boeiend ge typeerd, zou de scène aan liet hof veel meer effect hebben, indien handeling en tekst vlugger verliepen. De tekst van de koning was bovendien te triviaal, te gewoontjes en werd cok in dezelfde geest gezegd door Don Vermelre, die in de gesproken typering van de ande re figuren veel gelukkiger was. De poë- Advertentie SINDS 1851 AARDAPPELENBEDRIJF Ged. Oude Gracht 107 - Tel. 14245 (Van onze Utrechtse redacteur) Naar aanleiding van de encycliek over de kerkmuziek, die Z. H. de Paus op Kerstmis 1955 heeft uitgevaardigd, hebben de bisschoppen van Nederland nadere richtlijnen aan de geestelijkheid doen toekomen. Met verwijzing naar de encycliek Motu proprio van Paus Pius X benadrukken de bisschoppen, dat zo wel de muziek als de wijze van uit voering aan de algemene vereisten van heiligheid, schoonheid en algemeenheid moeten voldoen. Zij wijzen voorts op de betekenis van de Gregoriaanse zang, die bij de viering van de H. Liturgie zoveel .ogeltjk dient te worden ge bruikt en aan de jeugd dient te worden onderwezen. De H. Vader heeft ech ter de zgn. meerstemmige mis haar plaats in de liturgie onverkort laten behouden, mits niet strijdig met de wet ten der liturgie, en heeft zelfs naast het van ouds aangenomen orgel het gebruik van andere instrumenten toe gestaan, die tot de luister van de hei lige riten, tot verheffing der geesten en tot het opwekken van vroomheid kun nen meewerken. Advertentie Niet krabben. De heldervloei- bare D.D.D, kalmeert de Jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP Deze brede mildheid van de H. Vader, aldus de bisschoppen, legt ons de plicht op ons nauwgezet te houden aan de voorwaarden, die de H. Vader ge steld heeft. De Paus heeft erop ge wezen, dat men met de grootste voorzichtigheid te werk moet gaan, opdat er geen gezwollen en opgeblazen soort van muziek worde ingevoerd, die door een zekere overdadigheid de litur gie overschaduwt of onderbreekt. De bisschoppen schrijven daarom voor, dat de kerkkoren, die composities met andere instrumentale begeleiding dan die van het orgel willen uitvoeren, daar toe de bisschop eerst verlof moeten vragen, dat slechts zal worden verleend wanneer deze muziek beantwoordt aan de door de Paus gestelde eisen, de uit voering wordt toevertrouwd aan be kwame musici en er verder geen be letselen aanwezig zijn. De H. Vader heeft ook tegemoet wil len komen aan de plaatsen, waar geen schola cantorum bestaan en geen pas send aantal zangknapen gevonden kan worden. In zulke gevallen staat de Paus toe mannen en vrouwen of meisjes op een afzonderlijke daartoe bestemde plaats buiten het priesterkoor de litur gische gezangen te doen uitvoeren tij dens de plechtige H. Mis. De bisschop pen schrijven nu voor, dat voor de in schakeling van vrouwen of meisjes vooraf verlof gevraagd moet worden aan de plaatselijke ordinarius, die zal oordelen of de noodzaak aanwezig is en of de juiste voorzorgsmaatregelen ge nomen worden om alles wat bij de uit voering van deze verheven taak minder passend zou zijn, te voorkomen. tisehe en zwevende sfeer van het sprookje werd ons alleen, maar toen dan ook vrij sterk, gesuggereerd in de scène in het drooni-woud, vooral bij schemerige, gesluierde belichting. Het episode'tje van Pierrot en Pier rette, met Colombine en Harlekijn, maakte een magere en onbelangrijke indruk; dat is geen hinderlijk gebrek bij marionetten, indien het goed wordt gemaakt door vertederende eenvoud en bekoorlijke sfeer, die echter goeddeels ontbraken. Alleen Pierrette had een zachte, lieve bekoorlijkheid. Technisch verdiende het alle bewondering, vooral in het guitaarspel van Pierrot. Het programma werd gesloten met een goedmoedige parodie op radio-re porters, die met alle geweld willen blij ven praten, wanneer er niets te praten is. Het is een vaal gebruikt, blijkbaar dankbaar grapje, dat men de laatste ja ren ook wel In cabaretprogramma's is tegen gekomen, Gezegd dient echter te worden, dat Don Vermeire er een nieuwe, gezellige vorm voor heeft ge vonden; vooral het pratende, heen en weer dribbelende reportertje was goed gezien en uitgevoerd. Evenals in het eerste programma, dat door samenstelling en sfeer veel ster ker is en volgende maandag weer een week wordt gegeven, kon men de prach tige, suggestieve effecten bewonderen, welke het Marionettentheater met de belichting weet te toveren. Tijdens het eerste nummer pinkelde nu en dan een muziekje van een ouderwets Italiaans straatorgeltje, dat buitengewoon bekoor lijk is; de Damiaatjes klingelden er doorheen, en toen werd het in de Vishal tóch wel erg goed en r mantisch toeven. Hk. A. Marieke van Dijk, een negenjarig dochtertje van een Nederlandse emi granten-familie in Australië, zal binnen kort voor een hersenoperatie naar Stockholm kunnen worden overgebracht dank zij het feit dat de burgerij van Melbourne vrijwillig het reisgeld heeft bijeengebracht. In het hulpfonds voor Marieke werd ook bijna 2.400 gulden ge stort vanuit Nederland. De totale reiskosten voor Marieke, haar noedel en haar 414-jaar oude broertje bedragen bijna 16.000 gulden. Al dit geld is nog niet bijeen, doch de organisatoren van de hulpactie zijn van mening, dat genoeg geld is ontvangen om de reis te rechtvaardigen. Marieke en haar begeleiders vertrekken op 19 april uit Melbourne. Bij K.B. is aan J. A. Bakhuizen, op zijn verzoek, met ingang van 1 mei 1956 eervol ontslag verleend als burgemees ter van de gemeenten Leimuiden. Nieuwveen en Rijnsaterwoude, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem als burgemeester be wezen. Advertentie Moderne vrouwen beiirijden ze met; .'ft ZWfTSALpreparaat/ 19 „Laten we eens rustig in uw kantoortje praten," stelde Galama voor, „ik wil aannemen dat u buiten alles staat, maar die ple'; komt er niet van zelf, dat geeft u toch toe?" Citroen ging de inspecteur en Jan Nierop voor naar het rommelige kantoortje en bood hen een wrakke stoel aan. Zelf zette hii zich zuchtend aan zijn overla den schrijftafel. „U zei dat u uw knecht hebt ontslagen, kan die er iets hebben neergezet?" „Ik ontsloeg hem een half jaar geleden," ver telde Citroen. „Ik heb hem een maand gehouden. Trouwens, ik had hem misschien tóch niet gehou den „Oneerlijk? Of kon hij niet van de fles afblijven?" „Niet oneerlijk en geen zuiper," antwoordde Citroen en er klonk enige aarzeling in zijn stem. „Hij kreeg iedere morgen zijn borreltje, dat is de gewoonte hier, ik schenk natuurlijk geen koffie of thee, de propa ganda voor je artikel moet je in eigen zaak beginnen, maar vaak genoeg ném hij het niet. Maar hij had zoiets ehnou ja, hij péste niet bij me, ik ben maar een gewone kleine koopman, maar het is niel leuk als er een nieuwe reiziger komt en ze houden de knecht voor de baas. Voel u wa'k bedoel?" IJsbrand en Jan keken elkaar aan. Natuurlijk, dit mannetje met zijn uitgesproken minderwaardigheids complex had een slaaf nodig, een die voor hem króóp, en bewust proletariaat kruipt niet meer, sinds de begeerte het niet zonder succes heeft aange raakt. „Johan had zoiets-zoiets-nou ja, hij héd zoiets," zei Citroen, zich nadenkend met een stukje lucifer een holle kies kurerend. „Iets dwingerigs," hielp Jan, „niet veel zeggen en maar treiteren met zijr ogen. „Precies," zei Citroen, „dat is het. Enfin, hjj is weg en ik neem geen ander, maar die knecht is in geen halfjaar in het pakhuis geweest, ik heb hem nooit meer gezien." Galama vroeg verder, je mocht nu eenmaal niets verwaarlozen, ook eer. knecht niet, die een half jaar geleden doodgewoon wegens bezuiniging was ontsla gen. „Hoe heette de knecht precies? Hoe zag h(j er uit? Kunt u zich dat nog herinneren?" „Allicht", bromde Citroen en dook in zjjn papie ren. „Hier heb ik de werknemerskaart je wordt gek van al die rompslomp meneer hl) heette Johan de Vries en hd is geboren op 16 juni 1922 in Ouddorp, Noordholland. Hij woont Admiraal de Ruyterweg 000 in west, een fatsoenlijke buurt, dat ziet u, en h\j was ook fatsoenlijk als het maar niet zo'n treiterkop was geweest. Hjj was nogal lang, donker van haar, van voren al een beetje dun, bruine ogen, van die stéékogen, een beetje dicht bij zijn neu„ „En met dat ene oog knipperde htJ nog al eens, is het niet?" „Precies", kwam Citroen verwonderd. „Kent u- hem?" „Waarschijnlijk wel," antwoordde Galama, stond op en gaf de heer Citroen een hand. „Mijnheer Citroen, ik zal u niet langer ophouden, ik ben u zeer dankbaar voor de waardevolle in lichtingen, aan de politie verstrekt." „En dat is dat," zei Galama tevreden, toen ze het pakhuis hadden verlaten. „Die tipgever van Mo- zes is Johan de Vries, de knecht van Citroen. Buiten twijfel, de beschrijving van Mozes en van Citroen kloppen. Dan is de inbraak tenminste rond, ik had het wel eerder kunnen bedenken. Niet óngewoon dat een ontslagen arbeider tips geeft. Alleen is dal verhaal van de geldkist me niet duidelijk. Op de een of andere manier zal die mijnheer de Vries daar wel de hand in hebben. Enfin, we zullen hem even gaan ophalen vanavond of zo. Is hij er niet, is het ook geen ramp, we hebben de personalia, hij heeft geen enkele kans. En nu gaan we eens kijken in Ami citia.' Het zaaltje van Amicitia onderscheidde zich in mets van andere gelegenheden voor bruiloften en partijen. Groene papieren slingers en stoffige kunst- bloemen waren aangebracht ter verhoging van de feestvreugde en er was een klein toneeltje, waar de Bouwmeesters, Crosby's en Taubers onder de feest genoten hun artistieke lusten konden botvieren. Er stond een oude ontstemde piano, met kleverige toet sen en brandplekken op het hout, hetzelfde instru ment dat Karei Ditsel in zijn laatste uur had be speeld. Nadenkend nam Galama de situatie op, aan de hand van eon potloodschets. Déér zat Ditsel, déér diens vrouw, déér de twee agenten en daar had de kinderwagen gestaan met het achterlijke kind. Drie, vier meter stonden ze van elkaar af, de spelers en de toeschouwers, er kon niet gestoken en niet geschoten zijn. Onzin ook natuurlijk, er was geen enkele wonde op het lichaam van Ditsel toen dat werd afgelegd en bovendien een schot of een steek waar Hermandad met zijn neus bovenop zat, was goed voor de verhaaltjes, maar zulks kwam in wer kelijkheid niet voor. Vergif? Cyaankali of zoiets? Uitgesloten, Ditsel nam uit zichzelf nooit tabletjes in, hij had een gloeiende hekel aan alles wat op medicijnen leek en hem Galama nog niet zo lang geleden toevertrouwd dat hij alle flesjes van de dokter steevast in de wasbak ledigde. Ditsel hield het bij een warme grog als hij verkouden was en een scheut Haarlemmerolie als zijn spieren él te roestig werden. De mogelijkheid bestond dat iemand hem vergif zou hebben toegediend, gemengd in een glas bier of een kop koffie. Dat zou dan de kellner of de buffetjuffrouw van Amicitia geweest moeten zijn, Vrij wel uitgesloten, de kellner was een oud-gediende, de uikke juffrouw een eerzame huismoeder, die er op een fatsoenlijke manier al jaren wat bijverdiende hier in de feestzaal. Het zou bovendien een snel werkend vergif geweest moeter. zijn, inderdaad lag cyaankali dan het meest voor de hand. Galama- besloot voor alle zekerheid na te gaap óf Ditsel vlak voor zijn optreden nog iets gedronken of gegeten had, en de dokter te vragen of die zich herinnerde de bekende geur van bittere amandelen te hebben waargenomen. 't Zou wel ">iet, in dat geval zou de dokter zeker alarm hebben geslagen, die liep ook al een jaartje mee Nee, geen dolk, geen revolver, en geen vergif. Maar wat da- in vredesnaam? (Wordt vervolgd) Horizontaal: 1. november 2. twee twijg ons inziens 3. andersom plaatsen Cvi blunder 4. kenteken Ned. auto's leegloper 5. hulponderwij zer 6. Nederlands- Hervormd schade aan schip 7. Noorse naam voor Wodan overgeven 8. beslissingswed c*» strijd soort kabel jauw 00 9. bric heim nonsens 10. slot gevierde zan geres 0 11. snel eerste boek van Mozes 9 10 I1 Verticaal: 1. zeedier - gave 2. krachteloos 3. vaartuig - Aziaat 4. geloofsbelijde nis - dichtbij 5. cirkelvormig - orgaan 6 grove wollen stof - troep 7. liefhebber 8. spil - gebrekkig mens 9. beduidenis 10. vrucht - loophok ij - Voorw. Inv': heidstelling 11. gezet - roemer (Van onze Haagse redacteur) Vijf organisaties, die zich bezig houden met de behartiging van de belangen der Indische gepensioneerden, hebben zich tot de Eerste Kamer gewend met een adres, waarin verzocht wordt het wetsontwepr tot wijziging van de ga rantiewet militairen K.N.I.L. te verwer pen of althans dit wetsontwerp buiten behandeling te laten totdat in hoogste instantie beslist zal zijn over de plcht van de Staat der Nederlanden tot beta ling van de salarissen aan de oud- K.NI.L.-militairen en hun nagelaten be trekkingen over de tijd der Japanse krijgsgevangenschap. Het schrijven is uitgegaan van de Ne derlands-Indische Officiersvereniging, de Koninklijke Bond van gepensioneerde en eervol ontslagen militaire officieren en hunne weduwen „Bendor", de Vereniging van onderofficieren van de Koninklijke land- en luchtmacht „Ons Belang", de vereniging van oud-onderofficieren van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger „Madjoe" en de Stichting Rechtsherstel Indische Ambtenaren-C.C.V. Genoemde verenigingen vestigen de aandacht van de Eerste Kamer op het vonnis van de arrondissements-recht- bank te Den Haag van 26 maar* J.I., ge wezen in de zaak- mr. E. J. Froeling tegen de Staat der Nederlanden, bij welk vonnis de rechtbank de vordering van mr. Froeling tot betaling van zijn be^i diging als KNIL-officier over de tijd "j zijn Japanse krijgsgevangenschap b® toegewezen. A De adressanten verklaren, dat M rechtsbewustzijn is gekwetst doo'j de regering en een meerderheid Tweede Kamer uitdrukkelijk he". bedoeld door wijziging van artifc® J ild 1, sub a der garantiewet miUtALl KNIL de uitslag van genoemd ge te beïnvloeden. Zij constateren, dat de regering pi' door middel van deze wetswijziging-I' aanhangige rechtsgeding ten voofy van de staat wil doen beslissen, hetëjl een aantasting is van de grondsi8?/ van onze rechtsstaat en in strijd is J gezonde en zuivere staatsrechtelijke et houdingen. De vrees wordt uitgespr°V dat de regering wellicht ook een derheid van de Eerste Kamer zal ten af te schrikken van het nemen: J een sociaal rechtvaardige en consti"V* neel juiste beslissing door het vermf1 i, van overdreven hoge bedragen, dief" staat zou moeten betalen ingevaW proefgeding door de oud KNIL-mn/ ren definitief wordt gewonnen en jLijj tengevolge waarschijnlijk ook de sa] ti; sen der burger-ambtenaren over O'jP der Japanse internering betaald z° moeten worden. Bij het adres is een berekening voegd van de omvang der betalingsP f die voor de militairen ongeveer 6®\J. joen gulden en voor de burger-am" V ren ongeveer 90 miljoen gulden i° dragen. WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. - NCRV: 7 00 nws., 7.10 muz., 7.45 prot. pr-, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.25 huisvrouw 9.40 lichte muz., 10.00 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.10 hoorspel, 12.10 pianoduo, 12.33 Negrospirituals, 12.53 gram., 13.00 nws.. 13.15 amus.muz., 13.40 gram., 15.00 Metropole-ork., 15.35 cello en piano, 16 00 jeugd, 17.20 gram., 17.40 beursber., 7.45 orgel, 18.15 gram., 18.25 koper-ens., 18.45 caus., 19.00 nws., 19. lO oude muz.. 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Mariniers kapel, mannenkoor en soliste, 22.15 Fide- schaaktoernooi, 22.20 gram., 22.30 vocaal- ens., 22.45 prot. pr„ 23.00 nws., 23.15 sport, 23.20 gram, HILVERSUM 11, 298 m. VARA: 7.00 nws., 7.10 gym., 7.20 gram., 8.00 nws.. 8.18 gram., 8.50 hulsvr., 9.00 gym. vrouw. 9.10 gram. VPRO: 10.00 boek, 10.05 prot pr. VARA: 10.20 vrouw, 11.00 gevar progr., 12.00 muz. v. Hawaii. 12.33 platte land, 12.38 instr. kwintet, 13.00 nws.. 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.18 accordeon- ork. en solist, 3.45 medische kron.. 13.55 filmmuz., 14.30 jeugd, 16.00 zieken. -6.30 gram., 17.00 klarinet-ens., 17.15 Prome- nade-ork., 17.50 regeringsuttz.. 18.00 nws. 18.20 piano, 18.30 act., 18-40 Hammond trio. 19.10 toespraak. VPRO: 19.30 1eugd. VARA: 20.00 nws.. 10.05 tussen de regels door, 20.15 gevar. progr. v. mil.. 20.55 ïïlektra, treurspel, 22.15 lichte muz. 22.45 caus., 23.00 nws.. 23,15 Esperanto. 23.20 Hammondorgel, 23.40 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE VARA: 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.10- 22-00 Eurovisie: Voetbalwedstrijd Zwit- sreland—Brazilië te Ziirich. ENGELAND BBC home service SSt' m: 12.20 amus muz., 15.00 ork conc., .9 30 volksdansen. 20.50 Eliah. oratorium. BBC, light progr., 1500 en 247 m: 12.30 dansmuz.. 1—15 ork.conc., 16.00 conc., 16.45 amusmuz., 17.10 dansMV 18.15 ork.conc., 19.15 zang. 23.20 muz., 0.15 samenzang. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFVJz; 309 m: 12.00 amus.muz., 13.15 operanVV 14.15 ork.conc., 16.00 symi ork., 1 seriand—Brazilië te Ziirich. —K' ritm. muz., 23.05 lichte muz.. 0.10 muz. FRANKRIJK, nat. programma, 34 -o' 12.00 ork.conc.. 20.00 licht conc., 23.0" derne muz. ij.jS BRUSSEL, 324 m: 12.34 filmmuz.. i6> Mozartprogr., 14.30 Vlaamse muz.. f' omr.ork., 17.10 kamerork., 17.25 piano, 21.15 omr.ork. en solist, 22.15 6 kwartet. -ai1' 484 m: 14.15 ork.conc.. 15.45 koo' 20.00 ork.conc ,r*<" DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA!!., 16.30 Vijf minuten met Adalbert D'1 16.35 V. d. kind. 17.00 V. d. vrouvV- 'oöL 17.30 Opsp.dienst en progr.overz. ge' Journ. 20.15 Kookpraatje .20.30 Dl® des Hauses. 21.00-22.00 Ftlmprogn BELG. TELEV1SIEPROGR. Fran»» M 18.45 Testbeeld. 19.00 KunstoverZ. V. d. kind. 20.00 Act. 20.15 NWS- vV Spiegel V. Wallonië. 21.15 WnfFM'e met.... 21.35 Eurovisie: Int. voet*\aiS I strijd Zwitserland—Brazilië. 8 Zürich). 22.15 Voulez-vous 1°ue vous? 23.15 Wereldnws. ci BELG. TELEVISIEPROGR- Y'jo]/ 17.00 V. d. kind. 17.20 De hel v. IV le. 17.30 Van uitvinders en patenJJLplAf Testbeeld. 19.15 Gram. 19.30 Of SU.' beeld. 19.31 Nws. 20.00 Kaleidosco^J' Eurovisie: Voetbalrep Zwitserla' zilië te Zürich. 22.15 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2