CD. U. - congres te Stuttgart van 26 tot 29 april Schaffer Adenauers opvolger? Üfil Dej uun d *0 land Brabantse brandweer blust brand in Belgisch klooster drloord betekent levenslang K ruiswoord s Volgend jaar verkiezingen Wegwijzers voor Curasao Internaat Ursulinen in Hamont uitgebrand v pagina Belangrijkste bijeenkomst sinds oprichting van de par lij Deltaplan ernstig verlies voor binnenvisserij De begrafenis van mgr. dr. P. J. M. van Gils Korting Indonesische pensioenen I BARBER.^. BVJVVVWVV. Prof. dr. Idenburg Bijzonder hoogleraar te Amsterdam Rijdende melkbar Bert Brecht ernstig X VRIJDAG 13 APRIL 1956 Vragen van Kamerlid over niet doorgaan van televisie- uitzending Nederland Ierland) Behandeling van klacht van mr. Schokking Door tuchtraad der journalisten Raad voor jeugdvorming geïnstalleerd Waarschijrdijk geen directe consequenties Examens kmmm h 1 Moederhuis van de Missionarissen der H. Familie naar Rome „Wlillem Barendsz" komt thuis Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag M, fho Minister Lampe eer^f terug naar Den Ha4, Zweden zit verlegen Nederlandse aardapPÊ(ï (Van een bijzondere correspondent te Bonn) Van 26 tot en met 29 april a.s. zal de grootste politieke partij van de Westduitse Bondsrepubliek, de Christelijk-Democratische Unie van bondskanselier dr. Konrad Adenauer, in Stuttgart het congres houden, dat eigenlijk reeds in de herfst van het vorige jaar had moeten plaatshebben, doch dat toen werd uitgesteld in verband met de ernstige ziekte van dr. Adenauer. De C.D.U.-partijdag was destijds al zodanig belangrijk, dat bonds kanselier Adenauer het partijbestuur verzocht om uitstel, opdat hij het con gres na zijn herstel persoonlijk zou kunnen bijwonen. Sindsdien is er in West-Duitsland veel gebeurd, wat de importantie van het aanstaande congres nog heeft vergroot. Waarschijnlijk kan men vaststellen, dat het Stuttgarter congres van straks het belangrijkste is, dat de C.D.U. in haar 10-jarlge bestaan als politieke partij en leidster der Westduitse regerings zaken ooit heeft gehouden. Op de donderdag te Utrecht gehouden algemene vergadering van de hoofdaf deling zoetwatervisserij van de Neder landse Heidemaatschappij heeft dr. B. Havinga, directeur van het Rijksinsti tuut voor visserij-onderzoek, medege deeld, dat het Deltaplan voor de binnen visserij een groot verlies betekent. De huidige visopbrengst in het Deltage bied bedraagt ongeveer zeven miljoen gulden. Nadat de afdamming voltooid zal zijn wordt de opbrengst op een mil joen gulden per jaar geschat. In plaats van dertienhonderd vissers zal in de toekomst, volgens dr. Havinga, een in verhouding te verwaarlozen aan tal binnenvissers zijn broodwinning in het deltagebied kunnen vinden. Het Tweede Kamerlid Peters heeft aan de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de televisierepor tage van de voetbalwedstrijd Neder landIerland op 10 mei a.s. in het F eyenoordstadion te Rotterdam geen doorgang zal vinden, omdat de Belgi- sche voetbalbond weigert de hiervooi benodigde toestemming te verlenen? 2. Is de overeenkomst, krachtens welke de Belgische voetbalbond de bevoegdheid heeft om een televisie uitzending als de onderhavige onmo gelijk te maken, tot stand gekomen met machtiging van de minister, con form de thans geldende bepaling in artikel 26, lid 3, van het televisiebe- sluit 1956? 3. Indien de tweede vraag bevesti gend wordt beantwoord, is de minis- i ter dan bereid een nadere motivering Van zijn te dezer zake ingenomen -*? standpunt te geven? 4. Indien de tweede vraag ontken nend wordt beantwoord, acht de mi nister het dan wenselijk en mogelijk om te bevorderen, dat de bedoelde overeenkomst in dier voege wordt ge wijzigd, dat een dergelijke rigoureuze, doch zwak gemotiveerde ingreep van een buitenlandse instantie onmogelijk wordt gemaakt? De zusters Ursulinen van St. Salvator te Roermond hebben donderdag het stoffelijk overschot van mgr. dr. P. J. M. van Gils opgebaard in de spreek kamer van het pensionaat aan de Zwartbroekstraat. Vele vrienden en kennissen van de overledene brachten reeds donderdag een bezoek aan de rouwkamer. Moge lijkheid hiertoe is nog tot maandag. Die dag zal zich aan het pensionaat een gro te begrafenisstoet formeren, die om half tien naar de St.-Christoffel-ka- thedraal zal trekken, waar plebaan-de ken J. Terstappen om 10 uur een plech tige H. Requiemmis zal celebreren. De absoute zal waarschijnlijk door mgr. dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, worden verricht. Naast vele vertegen woordigers van onderwijsorganisaties, waarvan de overledene lid was, zullen ook alle leden van het kathedrale ka pittel, waarvan mgr. Van Gils als ere kanunnik deel uitmaakte, bij de be grafenisplechtigheden aanwezig zijn. Op wens van de overledene wordt hij begraven te St.-Odiliënberg, waar in de nabijheid van een van Limburgs meest historische kerken, reeds ver- acheidene priesters begraven liggen. Maandag zal te Amsterdam een zit ting van de raad van tucht der federa tie van Nederlandse journalisten wor den gehouden ter behandeling van de klacht, die de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking tegen de redactie van het Haagsch Dagblad heeft ingediend. (Van onze Haagse redactie) De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft donderdagmiddag in het ge bouw van het ministerie de raad voor de jeugdvorming geïnstalleerd met een rede, waarin hij de instelling van de centrale jeugdraad op 1 april 1920 memoreerde, die een belangrijk aan deel heeft gehad in de bevordering en ontwikkeling van de vrije jeugdvor ming in ons land. Na de bevrijding werd door de eerste na-oorlogse minis ter van O...K. en W., prof. dr. van der Leeuw, een aparte werkeenheid vor ming buiten schoolverband in het leven geroepen. De leiding werd toevertrouwd aan Arie Oosterlee, de mede-oprichter van de Nederlandse Jeugdgemeenschap. De minister herdacht de heer Ooster lee, die inmiddels is overleden. Daarna gaf de minister een over zicht van de taak van de raad voor de jeugdvorming, die desgevraagd en eveneens op eigen initiatief zich tot de regering zal wenden met adviezen. De voorzitter van de raad voor de Jeugdvorming, dr. J. A. de Koning, ant woordde de minister. Het volgende jaar november zullen in West-Duitsland voor de 3e maal alge mene verkiezingen voor een nieuwe Bondsdag (2e kamer) plaatshebben. De verkiezingscampagne is in het gehele land al begonnen en ook het a.s. C.D.U. congres zal in het teken daarvan staan. Het zal moeten uitmaken, of Bonds kanselier Adenauer die bijna 82 jaar zal zijn, wanneer de verkiezingen plaatshebben ook nu weer de cen trale figuur zal zijn, om wie de C.D.U. zUn campagne zal groeperen. Dr. Ade nauer zelf zal hierin het beslissende woord moeten spreken. Er is een ze kere vergelijking mogelijk met de moei lijke keuze, waarvoor de Amerikaanse Bresident kortgeleden heeft gestaan, 'r. Adenauer heeft weliswaar en ge lukkig! geen hartkwaal, maar hjj is aanzienlijk veel ouder dan president Eisenhower. Het risico, dat zijn belang rijke taak door de dood plotseling zou worden afgebroken is daardoor min stens even groot als in het geval van president Eisenhower. „Der Alte" wil daarvan evenwel niet horen en schijnt vast van plan te zijn om zich voor een derde ambtsperiode als leider der West duitse regering aan de kiezers der bondsrepubliek voor te stellen. Het is een van de aangelegenheden, waarover dr. Adenauer tijdens zijn Paasvakantie in Ascona in het Italiaans sprekende deel van Zwitserland nog eens rustig wil nadenken. De hoge leeftijd van de Bondskanse lier en de vermoedelijke leider der vol gende Westduitse regering zal in Stutt gart ongetwijfeld ook de zeer delicate kwestie van zijn eventuele opvolging op het tapijt brengen. Het Is natuurlijk zeer moeilijk om hierover te praten in aanwezigheid van de Bondskanselier zelf, docht het onderwerp is welhaast onvermijdelijk. De weinige perioden in het verleden, waarin dr. Adenauer we gens ziekte de regeringszaken tijdelijk moest laten rusten, brachten telkens weer duidelijk het gebrek aan een ver vanger (c.q. opvolger) aan het licht. Voor de toch alleszins reële eventuali teit, dat dr. Adenauer er eens niet meer zal zijn. zal een regeling moeten worden getroffen, alsook voor het ver lichten van de taak van dr. Adenauer als leider der partij en der regering. Voor de partijleiding schijnt men in C.D.U.-kringen te denken aan een soort directorium van vijf personen. De waar nemer van de regeringszaken zal niet in eerste instantie door de paartij, maar door de bondskanselier zelf moeten worden aangewezen. Het is een vrij al gemeen geaccepteerde veronderstelling dat de huidige minister van financiën, dr. Fritz Schaffer, eenmaal de plaats van dr. Adenauer als leider der West duitse regering zal innemen. Er zijn, behalve bovengenoemde in terne partij-aangelegenheden, ook ande re zaken, die voor de C.D.U. aanlei ding genoeg zijn om van de Stuttgarter partijdag iets meer te maken dan een demonstratie van de sterkte der partij. De Westduitse binnelandse politiek is de laatste maanden sterk in bewe ging geraakt door het uittreden van de liberale partij (de F.D.P.) uit de regerings-coalitie. Voor het eerst in 9 jaar gaat de C.D.U. daardoor alléén de verkiezingsstrijd in, waar zij in de twee vorige algemene verkiezingen in een gesloten front optrad met de „Deutsche Partei" (het Nedersaksiche „filiaal" van de C.D.U.)-, de Vluchtelingenpartij en de liberale „Freie Demokratische Par tei". De verkiezingsstrijd zal voor de C.D.U. daarom ditmaal oneindig veel zwaarder zijn dan bij vorige gelegen heden. Hij kan niet meer uitsluitend worden uitgevochten op het terrein der buitenlandse politiek (zoals in de jaren 1949 en 1953), tenzij als gevolg van de thans uitgebroken controverse over de betekenis van de Duitse hereniging als internationaal probleem (zij daalde van de eerste naar de laatste plaats, na de recente uitlatingen van de Franse premier Guy Mollet) ook dit front nog in beweging zou geraken. Voor de C.D.U., die haar buitenlandse politiek heeft verbonden aan de herbewapening van het Westen, zou dit overigens geen gunstige ontwikkeling zijn, nu iedereen praat over ontwapening. De binnenland se politieke „munitie", die de C.D.U. in Stuttgart zal aanslepen, is een zeer vergaand programma van sociale voor zieningen. Het besluit van de Indonesische rege ring de pensioenen aan voormalige Ne derlands-Indische overheidsdienaren en oud-KNILmilitairen niet meer uit te be talen tegen de koers van een op een be tekent een inbreuk op een afspraak, die is gemaakt op de ministersconferentie tussen Nederland en Indonesië, die in november 1950 in Dén Haag is gehouden. Hierop werd besloten, dat de Indonesi sche regering 75 pet van het bedrag in guldens, dat met deze pensioenbetalingen is gemoeid, voor haar rekening zou ne men en de Nederlandse regering 25 pet. Deze afspraak stond dus geheel buiten de R.T.C.-overeenkomsten. Het besluit van de Indonesische regering komt er dus op neer, dat zij haar aandeel in het bedrag in guldens vermindert van 75 pet tot 33 ys pet. AMSTERDAM, 12 april (G.U.) Be vorderd tot doctor in wis- en natuur kunde op proefschrift: „Dipooimetingen aan enige homologe reeksen van alfa, omega gesubstitueerde Alkanen", de heer N. van Meurs. geb. te Rotterdam. Doctoraal natuurkunde: A. G. C. Ten ner (A'dam); kand. wis- en natuurk.: mej. J. M. Been en I. Betel (Amster dam); kand. soc. aardrijksk: H. van Driel (Rotterdam! en D. J. C. van Ba tenburg (Purmerend). fo CüS CH/Kltoe 1 M' 'MkQm Voor het eerst heeft de A. N. W. B. een opdracht voor buiten Nederland uitge voerd. Zij heeft 116 borden gemaakt, die, bevestigd aan 37 wegwijzers, langs de wegen van Curagao zullen komen te staan. jjttÊÊÊSSBBSf'. w IS. Eric, die het niet minder verdacht vindt dan de anderen, ts snel naar de deur gelopen. Hij opent deze uiterst voorzichtig, gluurt om de hoek en ziet twee gestalten in de duistere gang verdwijnen, Halfra, die over Eric schouder heeft meegegluurd, fluistert: „Dat lijkt die roodharige vreemdeling wel". Eric wenkt zijn makkers, terug te blijven en glipt de deur uit, achter <xe twee mannen aan. Als hij door de gang sluipt, zijn ze reeds verdwenen, maar een eind verder, bij een luchtgat in de muur, hoort hij gedempte stemmen. De Noorman legt zijn oor te luisteren op een plek, waar het geluid wat beter tot hem doordringt. De stemmen klinken echter dof en zo zacht, dat hij de grootste moeite heeft er iets van te verstaan. „Geloof, dat hij 'Lj heeft herkend", hoort hij, waarna een verward gemompel volgt, waaf niets uit kan opmaken. Dan zegt een andere stem wat duidelijker: „Zij v rpoedt iets, denk ik, en heeft die vreemde snoeshanen hier gehaald, om plan te verijdelen". „Nu al te laat", klinkt de eerste stem weer. „Hij is ,7.", al besloten, die zeereis te gaan maken en dan verloopt alles volgens P Wederom vervaagt het geluid der stemmen tot een onverstaanbaar fluister. Dart blijft alles stil. Plotseling hoort Eric het snel en ruw versc"v ven van een stoel en haastig duikt hij weg. Een felle brand heeft donderdag nacht het grootste deel van het klooster met scholen van de zusters Ursulinen te H-.mont (België) in de as gelegd. De brand werd om half twee ontdekt. Eerst werd de gemeentelijke brandweer van Budel en de bedrijfsbrandweer van de Budelse zinkfabriek gewaarschuwd, doch deze zagen zich tegenover een taak ge plaatst welke hun krachten en mate riaal te boven ging. Het vuur vond in het oude gebouwencomplex, waarin zeer veel hout was verwerkt, overdadig voed sel en breidde zich met angstwekkende snelheid uit. Derhalve werd assistentie ingeroepen van de brandweren van Eindhoven, Asten, Veldhoven, Helmond en Deurne. Ook de brandweer van Bree (België) verscheen op de plaats des on- hells, doch beperkte zich tot het leeg spuiten van haar tanks. Het gebrek aan water bemoeilijkte overigens de blussingswerkzaamheden ten zeerste. Het water moest over een afstand van circa 800 meter worden aan gevoerd. Onder leiding van de heer Nie- man, de waarnemend commandant der Eindhovense brandweer, werd de brand energiek aangepakt, waarbij 21 stra len werden gebruikt. Tegen vier uur was de brand op zijn hevigst. Daarna was te zien dat het vuur bedwongen ging worden. Om half acht waren de circa zestig brandweerlieden zover ge vorderd dat met de nablussing begon- Waarschijnlijk In september van dit jaar zal het generalaat van de Missio narissen der H. Familie, dat tot dus verre In Grave gevestigd was, naar Ro me vertrekken om daar zijn intrek te nemen in een nieuw gebouw. Behalve als bestuurscentrum zal het 'gebouw in gericht worden ais internationaal con vict voor de leden der congregatie die in Rome studeren. Het nieuw te betrekken moederhuis is voor een groot deel gebouwd naar een ontwerp van de generaal overste, pater G. Dherenbach. Deze is donder dagmorgen van Schiphol vertrokken voor een oriëntatiereis door Noord-Bra- zilië en Argentinië. Over twee maanden zal pater Dherenbach M.S.F. in Grave terug zijn om bij de overplaatsing van Grave naar Rome aanwezig te kunnen zijn. De Nederlandse walvisvaarder „Wil lem Barendsz" keert in de vroege uren van zaterdag terug van zijn eerste reis naar de zuidelijke IJszee. De „Willem Barendsz", het tweede schip van deze naam, zal de haven van Vlaardingen binnenlopen na een reis, die vorig jaar oktober begon. Het schip heeft ruim ze ventien en een half duizend ton traan en spermolie aan boord, dat is bijna 7000 ton meer, dan de vorige „Willem Ba rendsz" van zijn laatste reis in het sei zoen 1955/1956 thuisbracht. nen kon worden, welke werd toever trouwd aan de Eindhovense en Budelse brandweren. Het klooster en een groot deel der schoollokalen is verloren gegaan. De kapel Is evenwel gespaard gebleven, alleen het orgeltje kreeg enige schade. Het klooster werd bewoond door ruim veertig zusters. Doordat de brand snel ontdekt werd konden de zusters zich allen in veiligheid stellen. Een geluk kige omstandigheid was nog dat de schoolkinderen, van wie er circa 400 intern zijn, vakantie hadden. De oor zaak van de brand is onbekend. De vuurzee was in de donkere nacht tot in de verre omtrek te zien, zelfs in Eindhoven. Met ingang van komende studie jaar is vanwege de Maatschappij tot nut van het algemeen tot bijzonder hoogle raar in de pedagogiek aan de universi teit van Amsterdam benoemd dr. Ph. J. Idenburg te 's-Gravenhage. In deze kwaliteit wordt dr. Idenburg tevens al gemeen directeur van het Nutssemina- rium voor pedagogiek. De functie van bijzonder hoogleraar werd sinds februari 1954 waargenomen door prof. dr. H. Nieuwenhuis, hoogleraar in de peda gogiek aan de universiteit te Groningen. Dr. Idenburg werd in 1901 te Hille- gersberg geboren, studeerde na zijn gymnasiale opleiding aan de universi teiten te Amsterdam (G.U.) en te Lei den, en promoveerde in 1928 op een proefschrift „De staat en het volkson derwijs in Engeland". Hij is sinds 1939 directeur-generaal van de statistiek, welke functie hij blijft bekleden. Het Nutsseminarium, waarvan de heer P. Post als directeur Ce dagelijkse lei ding heeft, is een instelling van de Maatschappij tot nut van het algemeen. De eerste bijzondere hoogleraar was prof, dr. Ph. Kohnstamm (1919-1946). „Juist, ik ben er van overtuigd dat we hier niet met gewone misdadigers te doen hebben, maar met lui met veel fantasie..." „Je denkt aan die vent in Amerika, die eerst Ie mand vermoordde, en daarna een best-seller schreef over die moord?" „Zover wil ik niet gaan, maar na alles wat ik thans zeker weet, is zulks zeer ongewoon. Ik heb nu twee dnnr FW O IIT C p C Cl MAN PuJ}ten behandeld, nu krijg ik punt drie. UUU E. VV U U I O r IL C. L. 1Y1 M l\l Ik heb vastgesteld dat Ditsel nóch door een kogel, i ii ihm u«Lu., N i I. nóch door een mes, nóch door vergif om het leven is gekomen. Hij was pas tien minuten binnen om piano te, spelen. Hij heeft zolang hij in Amicitia was niets gegeten of gedronken. Hij kwam regelrecht van huis, hij dronk zijn laatste kop koffie thuis om acht uur, en kwam met een taxi. Het staat voor mij vast, dat de oude piano die daar op het toneeltje staat 22 „Alles goed en wel zei de commissaris. „Maar ze konden toch niet vermoeden dat Spoelstra precies door dat raampje ging koekeloeren?" „En toch moeten ze dat wél hebben vermoed of fantasie gedaan, het wordt tijd dat je uit je roes ontwaakt. Er liggen stapels werk." De lucht van verschaald bier en verkilde rook gedachtenis aan de gezellige bijeenkomst van de vis vereniging van de vorige avond hing nog in het zaaltje van Amicitia, toen inspecteur Galama, weer vergezeld van Jan Nierop voor de tweede maal het lage toneeltje opstapte. De toetsen van de oude piano waren mogelijk nog kleveriger dan de vorige maal en de machtige aanslag van Nelis, de buurt- pianist had het aantal gesprongen snaren tot zeven opgevoerd. Maar deze keer schonk de inspecteur geen aandacht aan de kwaliteiten van het gemar telde Instrument. Hij beval Piet de kellner, die nieuwsgierig vroeg wat de „plisie" nu al voor de tweedë keer in een paar dagen op het toneel kwam Horizontaal: 1. tomahawk: 2. mail: be derf; 3. balie; meter; 4. arbeider; K. I.; 5. kol; hes; 6. korten; mul', 7. Engeland; sl; 8. R.D.; telg: 9. eise res; Ike; 10. neon; utopie; 11. r.-k.; dr.; pst. Verticaal: 1. embarkeren; 2. aar; on dier; 3. Tilburg; sok; 4. olie; teken; 5. eikel; 6. Ab; donateur; 7. hemel; nest; 8. ader; MDt; op; ft. wet; hu; gips; 10. krekels; kit; 11. fris; Idee. Horizontaal: 1. kleur; 5. metaal; 9. godin; 10. reukwater; 12. toqhtje; 14. kindergroet; IS. deel v. d. week; 16. voorzetsel; 18. vet te vloeistof; 20. heilwens; 21. jongensnaam; 23. eng. voorzetsel; 24. voorzetsel; 26. van eer ontdoen; 30. rangtelwoord; 33. gunsti ge bekendheid; 34. stelen; 36. pl. in En geland; 37. borduursel; 38. water in (Van onze Haagse redactie) Vdn donderdag af rijdt in Nederland een mobiel geworden brok propaganda voor het verbruik van melk rond. In de Haagse Houtrusthallen werd 's mor gens een rijdende melkbar in gebruik gesteld. „Melkbar" staat er op deze trekker met oplegger van formaat veertien bij tweeëneenhalve meter met grote letters geschilderd. En wat kleiner, opzij en van achteren „Het Nederlands Zuivelbureau". Als ge eens aanwezig bent bij een groot evenement op sport- of ander ge bied, moet ge niet vreemd opkijken als ge tegen deze melkbar oploopt. En alle kans, dat ge het dan niet kunt laten, een uit het vaderlandse produkt, de melk, bereide drank te gebruiken. De genen die deze rijdende melkbar hebben uitgestuurd, staan er borg voor dat het een drank is die volgens alle regelen der kunst is bereid en op de juiste tem peratuur gebracht. Niet alleen 's zo mers rijdt de bar. Bij schaatswedstrij den zal men warme chocolademelk schenken. Het verbruik in Nederland van con- sumptiemelk bedroeg in 1938 per hoofd van de bevolking 140 liter. In 1954 was dat ruim 188 liter. Het verbruik is dus in de loop der jaren aanmerkelijk ge stegen. Maar er is een commissie voor consumptiemelk die vindt, dat de Ne derlander nog best wat meer melk kan gebruiken. Vandaar de propaganda met deze melkbar. „bin toen moeten ze aat wei neDDen vermoea oi aat ae ouae piano die daar op bet toneeltje staat zoeken, kort en goed op te hoepelen en vergunde geweten, een andere verklaring kan ik er ook met en waar Ditsel op heeft gespeeld, iets met zijn dood door het neerlaten van het voordoek buitenstaanders voor geven. Het ging om gevaar van buiten, binnen heeft te maken. Ik heb een theorie, die ik u over verder nog slechts het gezicht op de ietwat wan- mnrr»hpprdp dp 7.aak wp!een naar da*ypn nadpr hnnn uitcon fatton «i+irr_v»r\nxi7*Toii;rr/-» xran nn marcheerde de zaak wel. „Erg apocrief," oordeelde de commissaris. „Nu ja, 't kan..." „Het is zo," beweerde Galama rustig, „want het staat vast, dat Spoelstra, die bezeten was van dat toneel, zwaar gekankerd heeft over het feit, dat hij straatdienst had. Het heeft hem dagen dwars geze ten, trouwens, dat heeft hij direct al tegen mij uit zijn mond laten vallen, toen ik hem in het zieken huis bezocht. Het staat vast, dat hij in de wacht heeft zitten pruttelen en zowel Van Vure als Wortel- boer zeggen, dat Spoelstra het plan om even stiekem te gaan kijken, al dagen te voren had, en aan de hand van het tijdschema uitkiende dat het precies kón." „Dan moet er verraad in ons eigen corps zitten! Ik geloof er geen bliksem van," gromde de commis saris. „Een van ons, die Spoelstra hoorde kanke ren, moet dat aan de moordenaar van Ditsel hebben verteld, beweer je, en die moordenaar zou toen een mannetje hebben neergezet om Spoelstra op te wach ten. En dat mannetje zou vroeger knecht zijn ge weest bij die Citroen en... nee, Galama ik had altijd gemeend dat jullie Friezen vooral verstandsmensen waren. Man, je slaat gewoon op hol met al die dolle fantasieën, 't Is alles veel te mooi, 't lijkt wel een Franse film, die halen ook hun motieven wie weet waar vandaan... Fantasie, alles fantasie." „Te mooi én fantasie, zegt u," vervolgde Galama onverstoorbaar. een paar dagen nader hoop uiteen te zetten.' „Een piano?" vroeg de commissaris verbaasd. „Dat is het nieuwste. Daar zat toch geen handgra naat of een bom in?" „Nee," antwoordde inspecteur Galama bedacht zaam, „wat er wél in zat hoop ik u morgen te kun nen rapporteren. En ik heb een idee, dat ik dan een heel eind verder ben." „Hoe heeft je vreselijk ingewikkeld psychologisch systeem in het-Huis van Bewaring gewerkt?" mees muilde de commissaris. „Ik bedoel, die verwachte reactie op de bekentenis van Mozes?" Het gezicht van Galama betrok. „Het systeem werkte prachtig, een paar uur na dat het nieuwtje in de krant had gestaan, kreeg Mo zes al een seintje. Hij verzon het een of ander en kreeg prompt een bericht terug, dat-ie zijn grootje voor de gek moest houden. Er wés een briefje van buiten binnen gesmokkeld, maar door een of andere misrekening - ik ben niet zo goed op de hoogte van de interne; legale en illegale diensten in de lik kwam het briefje bij Tinus Kromme Wijsvinger te recht, die Van Gracht,, die zelf heeft meegedaan aan de kraak in het likeurpakhuis." De commissaris lachte schaterend. „Prachtig is dat, leve de psychologie. Enfin, houd vol jongen, ik ben zeer benieuwd naar hetgeen jij me morgen komt vertellen. Maar dat is ook je ui terste termijn, we hebben nu genoeg aan illusie en staltig-bouwvallige conterfeitsels van Melpomené en Thalia op het scherm voornoemd, getekend. De inspecteur had zijn vriend niet gezegd dat hij bij dokter Baerdt, de hartspecialist was geweest, en dat die hem een doodsoorzaak had genoemd, welke ook het effect van een blikseminslag had, deze oorzaak leek om de woorden van de com missaris te gebruiken zelfs Galama te fantastisch om als basis van een serieus onderzoek te gebrui ken. Daarom had hij gezwegen en alleen maar ver teld dat hij de oude kast tóch nog eens beter ging bekijken, zomaar, uit koppigheid omdat hij nu een maal wilde weten hoe de klerenhaak in de piano kwam. De eigenaar kon het gedaan hebben of de kellner, en hji zou het ze kunnen vragen. Natuurlijk, dat zou hij doen, wanneer hij verder niets bijzon ders aan de piano zou ontdekken, maar het leek hem niet juist direct al deze weg van de minste weer stand te volgen. Jan Nierop volgde nieuwsgierig al gjjn bewegingen, en grinnikte toen zelfs het vergrootglas er aan te pas kwam. „Nu nog een kromme pijp en een geruite pet," spotte hij, „en ik kan schrijven dat Sherlock Holmes hoogstdèzelve deze duistere zaak oplost." Galama gaf geen antwoord, lichtte met een zak lantaarn in alle hoeken van de klankkast en peu terde met een mes tussen de overgebleven snaren en hamertjes. (Wordt vervolgd) Bert Brecht, de tekstschrijver van de wereldberoemde „Drie stuivers-opera" ligt volgens West-Berljjnse uitgevers, ernstig ziek in zijn huis in Oost-Berlijn. Brecht wordt beschouwd als een van de grootste levende Duitse toneelschrij vers. In 1928 schreef hij onder meer de tekst voor de komische opera „Drei Groschen oper", die door de in 1950 overleden componist Kurt Weill van mu ziek werd voorzien. in Stockholm als een zeer onple^" "7 verrassing opgenomen. OpvoerhJ» jrf, de import in de weinige dagen "LeA resten zal zeer moeilijk zijn als 5 van het feit dat de Zweedse ha^e' het ogenblik overvol met schePeL«ej gen. Er was met Nederland ril stemming bereikt over de imP° aardappelen tot 1 mei. Verwacht dat de aardappelsituatie in 7 moeilijk zal worden gedurende m et gevolg van de Nederlandse maa J Verenigde Staten Vier van mannen, aan wie ten laste is gej^pi V zij een complot hebben beraamd 'j dens h?t optreden van de beroem,e ri, gerzanger en pianist Nat King rel te veroorzaken, zullen vandaa» j den berecht. "Copyright P. I. 8. Bo* 6 Copenhoge Utrecht; 39. palm; 40. pl. in Ruslan^'A bloem; 43. klap: 45. overblijfsel; 47. Ljf 49, grondtoon; 51. titel (afk.); 52. beV, 55. keurtroep; 58. paradijs; 60. en o^r keerd (afk.); 61. schade toebrengen'; t lidwoord; 63. zeedier; 65. onze (fr.); I aanw. vnw.; 68. schriftelijk vergelijk; eenjarig dier. Verticaal: 1. cent (afk.); 2. verstand!,,' draak; 4. Jjslandse literatuur; 5. duitse.J gensnaam; 6. in orde brengen; 7. dus 1 8. het romeinse rijk (lat. afk.); 9. vis; eenmaal; 13. voorzetsel; 14. gever; 17-3 in Europa: 19. belangstelling; 22. pri'l lend; 23. slede; 25.- als volgt (afk.Kil onze (fr.); 28. larve; 29. werkzaam;, zuur; 31. rangtelwoord; 32. germ, godfv 35. dik; 40. woest feest; 41. ontvangd™ 42. met een slede langs een helling 'J den; 44. gaarne (duits); 46. uitroep!, f deel v. Amerika; 50. vorm van biddePv, onvruchtbaar; 54. getij; 56. staat In y! 57. breekbare; 58. slot (duits); 59. fV Gelderland; 64. goud (fr.); 67. titel Naar het te Willemstad verschijn6'1/ blad „Today" meldt, vertrekt de J volmachtigde minister der Ned. j len in Nederland, de heer W. F'jt Lampe, op heden, vrijdag, eerder "ff Den Haag dan oorspronkelijk in voornemen heeft gelegen. ,.J Het blad zegt, dat dit plotse^ vertrek verband houdt met een J flict tussen de gouverneur van de jl' Antillen en de Raad van minister? J Ned. Antillen. De gouverneur V het niet aanvaardbaar, dat mr. ®jfl' van der Meer. die na de recente we taakverdeling in het Afitill'a#J kabinet de portefeuille van Juy verkreeg, daarnaast zijn particu advocatenpraktijk aanhoudt. Zweden is van plan de aar import uit Nederland aanzienlijk pl'; voeren tussen nu en 21 april, de v*', dat een uitvoerverbod in Nederla°y kracht wordt, zo verklaren gez®s bende kringen. JR Ongeveer 90 procent van de pf, aardappelimport komt op het <>0,2 uit Nederland en het uitvoervery A „De heer Van Dassen zou U graag om de volgende dans 5*" vragen, juffrouw Terèse,..."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2