man moet het °°fd van de echt- ^eniging blijven i Prof. BRONKHORST neemt afscheid f ITALIË Moord betekent Lichte muziek op zwarte schijven w levenslang i h an Rijckevorsel beroept zich op de Nijmeegse profPetit DE HEREN €N A Concert in Venetië „Het past ons slechts in te grijpen als de natuur het niet afkan ^JONKMAM fcWAP I* «WIJ iele' ZATERDAG 28 APRIL 1956 PAGINA 11 tv/e' 'WoÜ.e Kamp" aan de man- is °CPwle.s]issin» over het f te *tak - 'V Nico de Jong overleden Loonsverhogingen bij de A.K.U. „DE SPONTANE CAVERNEGENEZING" Geestelijke ontspanning van groot belang PRINS BEIRiNiHiA RlD IN NIJMEGEN Bij luchtvaarttroepen Gezant bij H. Stoel bezoekt Pauselijk Staatssecretariaat Sinds overoude tijden bekend als het land van geneeskrachtige thermale bronnen. E.N.I.T., door EWOUT SPEELMAN k rJj1"' b.»' J? |lcjin. '"rnentaire redacteur) It1''-!, ''evp n—,,. te6 A.\s ^f'n uu T ®en kwestie naar riie 1 it' ''ir.i prof "ct huwelijksrecht, efl 'lp rna're heeft opge- erkte wetsontwerp «ea;Vtel]"W vermogensrech- "laken Waar het om gaat heeft, n.l. de 'I'1 ''het hn,°»'?enS °"Ze Wet n°S 1 van de echtver- en betiteld. /j Bij de z.g. handelingsbekwaamheid gaat het feitelijk om kwesties van ver mogen. Het nieuwe ontwerp regelt de bevoegdheid van de vrouw om het ge meenschappelijk vermogen mede te be heren. Het neemt uit de oude wet aller lei bepalingen weg, waardoor de vrouw tot dusver gedwongen werd om bij alles wat zij wilde kopen, verkopen of ver werpen de toestemming van haar man te vragen. Vele Kamerleden, vooral vrouwelijke, die zich in het onderwerp met zijn vele juridische aspecten met ware hartstocht hebben ingewerkt, hie ven wederom juichkreten aan dat wij thans afstand gaan doen van een wet, die de voorvaderlijke beginselen bevat van de Germaanse oertijden, waarin vrouwen konden worden verkocht, ver dobbeld en mishandeld, zoals mevrouw mr. Stoffels van Haaften (V.V.D.) in herinnering bracht. Zij en mej. Tende- loo (P.v.d.A.) hebben ook Napoleon als een kwade genius van dit recht nog eens ten tonele gebracht. Napoleon, die zijn verspillende en frivole Josephine de Beauharnais als voorbeeld nam om de positie van de vrouw te regelen onder het motto „Les femmes sont nos es- claves" Maar in het voor de zoveelste maal gewijzigde ontwerp men is er nu sinds 1949 aan bezig is tevens ge schrapt, dat de man het hoofd van de echtvereniging is. En daartegen zijn enige juristen ditmaal geen vrouwe lijkeopgekomen. Zij hebben een daar toe strekkend amendement ingediend. Prof. Lemaire vond, dat men hierbij aan een kwestie, die praktisch het hu welijksvermogensrecht betreft, een zaak van een heel ander rechtelijk karakter gaat koppelen. Mr. Van Rijckevorsel (K.V.P.) zag een tegenstrijdigheid in het standpunt van de regering, daar enerzijds gezegd wordt, dat deze regel juridische betekenis mist en anderzijds, dat de rechter aan de hand van con crete toepassingen van deze regel toch vrij blijft om te beslissen dat de regel in ons recht blijft voortbestaan. De opheffing van de handelings-onbe- kwaamheid van de gehuwde vrouw be tekent slechts, dat de door haar ver richte rechtshandelingen hetzelfde rechtsgevolg hebben als van andere handelingsbekwame personen, doch het betekent niet, dat de uitspraak van de wetgever dat de man het hoofd is van echtvereniging en gezin als orde-eenheid haar waarde zou hebben verloren voor het personenrecht, het familierecht en andere terreinen van het recht, zoals ook het administratief recht. In dit verband deed de woordvoer der van de K.V.P. een beroep op de Nijmeegse professor Petit, die even min een tegenstelling zag tussen het behoud van de regel: de man is het hoofd van de echtvereniging en de wettelijke „onttroning" van de man als hoofd van de gemeenschap van goederen. Het amendement maakt voor zover thans te beoordelen een kans met een kleine meerderheid te worden aangeno men. Woensdag zal minister van Oven wel een andere mening verdedigen. Op 79-jarige leeftijd is in het Diaco- nessenhuis te Hilversum, waar hij enige tiid geleden een ernstige operatie moest ondergaan, overleden de acteur Nico de Jong. Hij heeft vele jaren op de planken gestaan en was gedurende lange tijd lid van de hoorspelkem van de Ned. Radio Unie. Nico de Jong werd op 26 juni 1876 te Rotterdam geboren. In deze stad begon hij ook zijn toneelcarrière bij het Rotterdams Toneel, waar hij en kele jaren kleinere rollen speelde, waarna hij plotseling als artiest naam maakte in de dagen dat ook Cor van der Lugt Melsert, Mien Duymaer van Twist en Else Mauhs glans verleenden aan de naam van het Rotterdams Toneel. In de loop der jaren heeft Nico de Jong bij vele toneelgezelschappen gewerkt, onder andere bij Cor Ruys en Eduard Ver kade. Ook heeft hij nog enige tijd, samen met Chrispijn Jr., een eigen toneelgroep gehad, waarvan hij zowel zakelijk leider als acteur was. Nico de Jong is vele jaren een be kend hoorspelacteur geweest. Reeds in de jaren vóór de oorlog speelde hij in vele hoorspelen. Een van zijn bekend ste rollen was die van Sir Graham in de „Paul Vlaanderen"-series. Na de oorlog speelde Nico de Jong nog op de planken mee in het stuk „Oranjehotel" van Eduard Veterman, waarmee vele voorstellingen in het land werden ge geven. In 1946 trad hij in vaste dienst van de hoorspelkern van de Ned. Ra dio-Unie, waarvan hij nog deel uit maakte. Hoewel hij in zijn laatste levensjaren vele hevige pijnen heeft geleden, hield zijn onverzettelijke wils kracht hem op de been en hij bleef actief aan hoorspelen meewerken. Het muziekkorps van de beroemde Engelse Horse Guards heeft in Venetië een concert gegeven. Te voet, overigens. De directie van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. en de hoofdbesturen van de betrokken werknemersorganisa ties delen het volgende mede: „Tussen de directie van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. en de hoofdbestu ren van de werknemersorganisaties is volledige overeenstemming verkregen over de aan het college van rijksbemid delaars ter goedkeuring voor te leggen wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden voor de personeelsgroepen waarvoor een CAO geldt. Deze wijzigingen hou den onder meer een verhoging in van de lonen en salarissen met 6 procent in gaande 6 mei a.s. en de toekenning van een vakantietoeslag van 4 procent van een jaar loon of salaris. Het personeel in uur- en weekloon ontving reeds de 3 procent uitkering over 1955: het ove rige personeel waarvoor een CAO van toepassing is zal deze uitkering eind mei ontvangen. Voorzover mogelijk wordt de vakan tie van de arbeiders met 3 dagen ver lengd: arbeiders die dit jaar nog geen verlenging van vakantie krijgen ont vangen begin juli een extra-uitkering van 1 procent van een jaar loon. Over de vakantie van de overige personeels groepen, waaromtrent de directie voor stellen deed. moet nog nader overleg plaats vinden. Prof. dr. W. Bronkhorst, oud-genees heer-directeur van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoverq heeft vrijdag in zijn afscheidscollege, dat door tal van Nederlandse longspecialisten werd bij gewoond, gesproken over de spontane cavernegenezing. Prof. Bronkhorst herinnerde aan de tijd toen hij in 1920 de eerste schreden zette op het pad van de longpathologie, een pad dat sindsdien rechtlijnig .voer de naar een volgroeid specialisme, waar van hij de eerste vertegenwoordiger aan een Nederlandse universiteit is geweest. De tijd na 1948, toen prof. Bronkhorst zijn taak aan de kliniek van het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht begon, noemde hij een tijd zo rijk aan overrompelende ontwikkelingen in het specialisme der longziekte, dat men slechts met de grootste inspanning en alleen dank zij voortreffelijk teamwork de nieuwe mogelijkheden snel en vol ledig kon uitbuiten. De samenwerking in universitair ver band is daarbij, zeide prof. Bronkhorst, van de grootste waarde geweest. Na 1920 heeft de ontwikkeling het sa natorium voor longtuberculose geheel van karakter veranderd. Het sanatori um werd van een herstellingsoord tot een geneeskundige kliniek. Vanuit deze kliniek is het specialisme longziekten sinds 1940 tot het algemene ziekenhuis doorgedrongen. Uitvoerig besprak prof. Bronkhorst de eerste fasen in de strijd tegen de long tuberculose. Sprekende over de opvat ting van Coryllos, dat de cavernegene zing het gevolg is van een afsluiting van de drainerende bronchi waardoor in de afgesloten holte de lucht zou re- sorberen en de caverne verdwijnen, zei- de prof. Bronkhorst, dat deze opvatting nog door velen aanvaard wordt omdat ze zo eenvoudig en begrijpelijk is. Zich tot de juistheid van deze opvatting be palend, concludeerde hij, dat er ver scheidene argumenten aan te voeren zijn, die deze theorie kraken. In de eerste plaats de algemene biologische ervaring, dat een abcesholte niet geneest door afsluiting van de fistel, maar dat de fistel zich sluit als de abcesholte min der actief wordt. Uitvoerig ging prof. Bronkhorst in op het zgn. harmonica-fenomeen van de verdwijnende caverne. Het starre oude kuurschema bij de cavernepatiën- ten werd grondig herzien. Indien na een drie maanden duren de strenge bedrustkuur de caverne neiging tot verdwijnen vertoonde, werd de kuur voortgezet met min stens drie maanden na de volledige holteverdwijning. Was na de drie maanden bedrust geen verkleining van de caverne te zien, dan moest een andere weg worden ingeslagen. De intrapleural pneumothorax deed in de twintiger jaren zijn intrede, maar was tot ongeveer 1930 een schot in het duister, omdat het diagnostisch inzicht en daarmee een goede indicatiestelling volledig ontbrak. Alhoewel spreker toegaf, dat een pneumothorax-behandeling vele malen werd toegepast, werd steeds voorrang gegeven aan de caverne-genezing, uit sluitend door een goed toegepaste rust- kunnr. Wü, medici, zo zeide prof. Bronkhorst, zijn altijd geneigd iets te doen, actief in te grijpen, niet alleen chirurgisch, maar ook met geneesmiddelen, die vaak schadelijke nevenwerkingen hebben. Dit standpunt noemde hij onjuist. Het past ons slechts in te grijpen, zo zeide hij, als de natuur, eventueel ondersteund door een geestelijke en lichamelijke rustperiode, het niet afkan, want ons ingrijpen is in vele gevallen een ver storing van het natuurlijk gebeuren, waarvan wij de schadelijke gevolgen niet kunnen overzien. Zeer vaak blijkt dit ook bij de schijnbaar onschuldige pneumothorax-behandeling, zo zeide prof. Bronkhorst. De pneumothorax-behandeling stierf in Nederland een natuurlijke dood. Overal elders echter staat de gewone pneumothorax nog op het eerste plan, al begint zich hier en daar een om zwaai naar het Nederlandse standpunt af te tekenen. De psychische ontspanning noemde prof. Bronkhorst een belangrijke fac tor tot verhoging van de weerstand te gen de ziekte. Z.i. schuilt een gevaar in de moderne psychosomatische ge neeskunde, n.l. dat de patiënt ook psy chisch weer een geval wordt, een pro bleem, dat objectief wetenschappelijk weer benaderd moet worden. Essentieel primair noemde prof. Bronkhorst de benadering van de pa tiënt door naastenliefde, het liefdevol le begrip voor de moeilijkheden die het leven ieder van ons naar eigen psychische gestldheid en sociaal mi lieu te zijner tijd brengt. Alleen reeds eht welwillend, met begrip en oprech te genegenheid luisteren naar de moei lijkheden van de patiënt kan hem een bevrijding geven. Juist deze instelling tegenover de zieke, in de geest van de naastenliefde, legt de medici de plicht op, het vakkundig-wetenschappelijk kennen en kunnen zo hoog mogelijk op te voeren, omdat hierin de speci fieke taak van de geneesheer ligt. In het wetenschappelijk streven en handelen dient de naastenliefde het diepste motief te zijn, waardoor het be roep van medicus een officum nobile wordt, zo besloot prof. Bronkhorst zijn afscheidscollege. Talrijken hebben prof. Bronkhorst hierna gehuldigd. De president-curator van de Utrechtse universiteit jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten getuigde van de dank van het college van cura toren, de rector magnificus der univer siteit, prof. dr. Chr. P. Raven, van die van de senaat, terwijl prof. dr. J. Jong bloed en prof. dr. R. L. J. van Ruyven de scheidende hoogleraar resp. namens de faculteit der geneeskunde en de in terne kliniek van de universiteit toe spraken. Lof en dank werd ook geuit van de zijde der assistenten en studen ten. In zijn functie van inspecteur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht heeft prins Bernhard vrijdag een bezoek aan het commando luchtvaarttroepen te Nij megen gebracht. De prins werd reeds vroeg in de och tend aan de ingang van de Kraafjen- hoffkazerne verwelkomd door de com mandant van het commando, kol. wnr. L. W. Proost. Na de inspectie van het ere-squadron bracht de prins een be zoek aan verschillende onderdelen van het commando. Om half twaalf volgde een défilé waaraan ook onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht uit Breda en Gilze-Rijen deelnamen. In de mid dag bezocht de prins het militaire oefen terrein Heumensoord, vanwaar hij om streeks vier uur naar Soestdük vertrok. Vanochtend heeft graaf de Marchant d'Ansembourg, de nieuwe gezant van Nederland bij de H. Stoel, ziin opwach ting gemaakt bij het Pauselijk staats secretariaat. Hij werd ontvangen door mgr. Angelo dell'Acqua. substituut van de Pauselijke staatssecretarie en door de monsignari Tardini; Grano en Samore, allen in leidende fucties aan het staatsecretariaat verbonden. Inmiddels heeft mgr. Grano de nieuwe gezant in zijn ambtswoning verwel komt. Het is nog niet bekend wanneer graaf d'Ansembourg zijn geloofsbrie ven aan de H. Vader zal overhandigen Bij zijn bezoek aan het Staatssecreta riaat was de gezant vergezeld door mgr. dr. Jos Damen, raadsheer van het ge zantschap. Advertentie Inlichtingen: Nationaal Italiaans Verkeersbureau Rokin 52, Amsterdam en bij alle reisbureaux. üRBODEN) 35 „Beet," bevestigde de inspecteur nu, „en goed beet ook, Jan. In de zaak Karei Ditsel. Als die ezel van een agent zijn instructies niet zo slecht had gekend door in uniform een in burger geklede inspecteur te groeten, had ik de vis misschien meteen kunnen ophalen. Nu heb ik haar weer laten zwem men. Ze moet gezien hebben dat die ezel salueerde en er haar conclusies uit hebben getrokken." „Ze kan ook denken dat we haar volgden omdat ehnou ja, omdat ik van haar misschien eh gecharmeerd was geraakt," zei Jan hoopvol. „Liever niet," grinnikte Galama, „want dan had je kans dat je gevaarlijk dicht in cte buurt kwam van een bepaald gedeelte van het wetboek, dat onder fatsoenlijke luiden liever niet genoemd wordt, en waarvan de daarop betrekking hebbende misdrijven doorgaans met gesloten deuren worden behandeld." „Je bedoelt?" „Dat jij goed hebt gezien, dat een échte vrouw voor die hoedjes min of meer in zwijm was gevallen „Je bedoelt?" vroeg Jan nogmaals. „Ik bedoel dat deze vrouw geen vrouw is, maar een verklede man." „Wat?" „Inderdaad, een verklede man. In wiens kraam het waarschijnlijk wel te pas komt zich een boek over moderne druktechnieken aan te schaffen. Ik laat je nu los, kom vanavond bij me, dan hoop ik je meer te kunnen vertellen. Moderne druktechnie ken, jawie heeft daar iets aan? De zetter, de drukker, de graficus in het algen een, maar ook de valsemunter, Jan Nierop. Deze vrouw, die geen vrouw maar een man is, en die ik kén, als vrouw tenminste moet lid zijn van de bende die inspecteur Bartels de bende X heeft genoemd en die ik ook voor jou voorlopig Madame Z zal dopen. Die ik heb laten lopen, omdat ik inderdaad hoop dat onze tot dusve, onopvallende schaduw haar niet kopschuw heeft gemaakt en die inderdaad kan denken dat jij voor haar, hahaha, vrouwelijke bekoorlijkheden bent bezweken. Zij zeker niet voor de jouwe. Bye!" Met een haastige sprong redde de inspecteur bij het oversteken zijn hoewe, kaalgetrapte. toch nog best draagbare schoenen van een mangel door een aanrollende bierwagen het bier was best op deze snikhete morgen en beende weg. Jan keek hem na. „Jammer," mompelde hij, „ik had zo stellig ge dacht dat die tweelingbroer van de agent Van Kla veren, over wie IJsbrand bij Scheltinga het een en ander vertelde, de kwaaie pier zou zijn. Tweeling broers spelen altijd een grote rol in de detectivero mans, nou ja, het is gemakkelijk en altijd wel aan doenlijk, de goeie broer naast de boze. Tóch niet dus die juffrouw heeft het gedaan, die juffrouw die droomhoedjes voorbij liep, omdat zij een man is. Tja, daar kan ik niet over schrijven, IJsbrand zou zeggen dat zulks toch niet gewoon is „Dus meneer Nierop verdient hier eigenlijk de pluim voor de grootste opmerkzaamheid, als ik het goed begrijp," zei inspecteur Bartels inderhaast uit Den Haag geroepen voor consult toen hij met Galama, Daatselaar en Jan 's avonds op IJsbrand's kamer zat. Jan trachtte bescheiden te blozen, wat hem uiteraard niet gelukte en haastte zich toen te verzekeren dat hij met genoegen en geheel con amore de dienaren van Hermandad van dienst wilde zijn. ,,'t Mag niet," overwoog Bartels, „althans niet offi cieel, er mag nu eenmaal niets officieel in ons vrij Nederland, maar, nou ja, wat zeg jij Galama en jij Van Daatselaar?" „Hm," kuchte Van Daatselaar neutraal. „Och," aarzelde IJsbrand, die niets liever wilde dan zijn op alles lettende vriend in het onderzoek betrekken, maar als jongste niet het initiatief wilde nemen om over de ambtelijke barrières heen te stappen. „Aldus besloten," decideerde Bartels. „Kunnen de relaties van eh, Madame Z iets afweten van jullie Kameradschaf t „Vermoedelijk niet," zei Galama, „want Jan doet, wanneer hij op bureau komt, altijd ijselijk beleefd en ik officieel. Brinkman ziet niet graag dat wij in diensttijd frère compagnon zijn met alle mogelijke burgers." Deze mededeling bezorgde IJsbrand een schop onder tafel, maar meteen vroeg Jan grinnikend: „Dat is dus afgesproken, ik ga mee op jacht. Wat heb ik te doen?" „Voorlopig ons iets uit dat flesje daar inschen ken," beval Galama, „en verder luisteren naar het geen de raad der ouden zal beslissen." „Dus Bartels?" „Ik zou zeggen, laat madame Z aan Van Daatse laar over. Ik wilde even met de baas in Den Haag overleggen en dan morgenavond maar een inval doen. Dan zullen we wel iets vinden dat de moeite van het zoeken waard is, dunkt me. Wél toevallig, dat je die foto van het feest zo goed bestudeerd had Galama, die tante, of die oom, zo je wilt, heeft zich daarmee meteen in onze handen gespeeld." „Dus je wou een inval doen," herhaalde IJsbrand nadenkend. „Ja, misschien vind je iets wat voor jouw valsemunterskraampje van belang is, maar je be derft er meteen grondig mijn kansen voor de moord mee. Vergeet niet Bartels, dat ik nog geen enkel be wijs heb. Best, Ditsel is vermoord, dat staat vast. Voor ons, zoals we hier zitten, staat het ook vast, dat Madame Z of een handlanger het gedaan heeft. Maar hoe kom ik aan het bewijs? Zonder meer bekennen zal er heus niet bij zijn. Wat zeg jij Van Daatselaar." De rechercheur dacht even na. „Ik zou zeggen, afwachten en dagen tellen meneer. Laat die juffrouw maar aan Daats over. Ik zal er twee van mijn vertrouwde mannen bij nemen, en van nu af aan doet ze geen stap of ik weet waar ze naar toe wandelt. Ik heb gauw genoeg in de gaten of ze door heeft gehad dat ze vanmorgen gescha duwd is." Op dat moment ging de telefoon. (Wordt vervolgd) 71 /f en mag gerust wel zeggen, geloven wij, dat het 45-toerenplaatje Yop het ogenblik favoriet is. Met zijn handig formaat, zijn dubbele 1 YJ. speelduur, zijn vriendelijke hoesjes en zijn redelijke prijs, voeral ook voor de kleinere beurs, kruipt het naar boven aan de lijst van de meest gevraagde platen. Met gelijke tred breidt zich dan ook het reper toire in de 45-toerenklasse uit en wordt het daarbij dermate verscheiden en gevarieerddat het allengs moeilijker wordt bij de keuze voor onze rubriek een selectie toe te passen. Wij hebben deze week dus maar weer op goed geluk af een greep gedaan uit die geweldige grabbelton van orkesten en vocalisten en Ce verrassing van steeds beleefd, dat er toch voor elic-wat-wils een gezellig plaatje uit de bus kwam. Voor de kleintjes is er het snoe zige plaatje „Klein, klein kleutertje" met een reeks van liedjes, die ook grootmoeder al zong: In Holland staat een huis. Ik ben een muzikantje, Witte Zwanen, zwarte zwanen, ik zou zo graag een ketting breien. Drie kleine kleutertjes, Onder moeders parapluie en even zoveel kin derliedjes meer. Ze worden gezongen door het Deldo-Duo en dat doet het tweestemmig magnifiek. Bij zonder duidelijk is de uitspraak. Het kwartet van Jan Corduwener zorgt voor een aantrekkelijke begeleiding. Zoals gezegd: een charmant plaatje, waarbij het ons alleen niet duidelijk is geworden, waarom er tweemaal een „Lang zullen ze leven" in is op genomen. (Philips 45 toeren 422057 PE). A visit to Vienna" is de titel van het Philips 45 toerenplaatje 421010 PE, waarin vier gelief de nummers zijn gegroefd uit het vrolijk-romantische repertoire van Weense liedjes: „lm Prater bluhn wieder die Baume", „Ich muss wie der einmal in Grinzig sein", „In chambre separée" en „Wien, Wien, nur du allein", in welk laatstge noemde nummer een Strauss-wals- fantasietje het bijzonder goed doet. Het gehele plaatje is trouwens van een uitstekende kwaliteit, zowel wat de uitvoering als de weergave be treft. Het etiket vermeldt de namen van eminente Weense orkesten. Twee nummers worden gezongen door de (heldere) tenor Hans Kolesa. De stemmen van The Beverley Sisters, die als elektrische gitaren zijn, zijn te beluiste ren via het 45 toeren Deccaplaatje DFE 6307. Het is interessant kennis te maken met de typische eigen zangtechniek van deze charmante zusjes. Terwijl de middelste stem de eigenlijke melodie zingt, nemen de andere zusjes een tweede stem. een boven en een onder die middelste, voor haar rekening. Haar liedjes krij gen daardoor een zeer melodieuze en muzikale klankkleur, een tikkeltje dromerig, soms sentimenteel welis waar, doch daarom niet minder aan trekkelijk. De zusjes zingen: Hum- bing bird. Mij heart goes a sailing, I've been thinking en Have you ever been lonely? En dan de Ferrko String Band, 72 man sterk en twaalf ach tereenvolgende malen eerste prijs-winnaar bij de traditionele jaarlijkse Nieuwjaarsdagparade in Philadelphia de zogenaamde „Mum mers Parade", die steeds tenminste twee miljoen toeschouwers op de been brengt. Op de Londonplaat 45 toeren nr. REF 1041 doet de Ferko Band ettelijke honderden snaren be roeren in de pittige, vaak met com- munity-zang geïllustreerde, num mers Hello," „Four leaf clover", Deep in the heart of Texas" en „Swanee". Amerikaanse songs, die voor de tweede wereldoorlog tot de top-hits behoorden, maar het ook nu nog best doen. Een nieuwe ster is verschenen aan het firmament van het Franse chanson: George Bras- sens. Hij heeft een markante, gezel- ligronde kop, door onstuimige krul letjes omlijst en een snor van borste- PAUL COLLIN De oudere generatie kan intus sen plezier beleven aan het 45 toeren Philipsplaatje 422073 PE, dat Paul Collin laat horen in een zestal succesnummers van Koos Speenhof, de Rotterdamse liedjeszan ger, die omstreek sde eeuwwisseling op zijn eigen wijze, simpel en oprecht en met 'n verkwikkend menselijk ge voel het zoet en zuur van het leven bezong. Zoet of zuur, maar altoos doorkruid met een regelrechte humor of met een fijne spot. Wie, met grijze haren aan de slapen, kent niet zijn „Brief van een oude moeder aan haar jongen, die in de nor zit" of „Dorussie, mot er nou herrie van komme?". De andere liedjes op dit plaatje zijn: 't Scheepje, Tante's tes tament. Eerbied voor de wetten en Opoe. Paul Collin, nog een tijdgenoot van Koos, zingt de liedjes in tegen stelling tot Speenhof, die ze, bij het getokkel van zijn gitaar min of meer citeerde, doch zulks zal nau welijks iets afdoen aan de prettige herinneringen aan de oude tijd, die dit oergezellige plaatje bij menigeen zal oproepen. Als die goede Koos Johnnie Ray zou hebben gekend, zou hij er beslist wel 't zijne van hebben gezegd en vermoedelijk ook wel heb ben bezongen, maar intussen lopen er duizenden met Johnnie weg, wes halve Johnnie van het ene op het volgende plaatje overspringt en ge stadig blijft transpireren van de emoties, die hij vanuit zijn keel de ademloze goegemeente van Johnnie- fans pleegt te presenteren. Op het Philips 45 toerenplaatje 429110 BE heeft hij weer alle volume-registers lige kwaliteit. Dat weten de aan- van zijn (tóch wel) exclusieve vo- staande bewonderaarsters dus al caal talent opengezet. Hij zingt „So- vast. George zal die beslist wel krij- mebody stole my gal" (waarbij hem gen, omdat hij behalve over de krul de (Nederlandse) gal overloopt), letjes en snor voornoemd, ook be- „Hernando's Hideaway", „All I do schikt over een prima stem, niet al- is dream of you" en „Alexander's tijd volkomen zuiver, maar in ieder Ragtime Band". De laatste song is geval prettig-natuurlijk, los en vrij het minst geslaagd, ook al omdat de en poëtisch. Wat wilt ge tenslotte inhoud van dit nummer zich bepaal- meer van een moderne Franse „zin delijk niet leent tot een Ray-drama- gende dichter"? Zijn vertolking van, tisering. Begeleidende orkesten op met name „La Prière" op het dit plaatje zijn die van Percy Faith 45 toeren Philips plaatje 432067 NE en Joe Reisman en het kwartet van is van een gewijde ontroering, zo- Buddy Cole. Gepeperde, maar uit- als zijn „Une jolie fleur" van een stekende muziek dus. heerlijke, speelse blijheid is. De twee andere nummers, die hij zingt zijn „Chanson pour l'Auvergnat" en „La mauvaise reputation". Zijn eigen stijl lijkt te zijn, dat hij nadrukkelijk een fractie van een seconde achter zijn eigen gitaarbegeleiding aanzingt. GEORGE BRASSENS iefhebbers van Honky Tonk piano-rags en „hits" kunnen hun hart ophalen aan de mu- Intussen geloven wij, dat het vele liefhebbers van het Franse chanson en die schare breidt zich steeds nog uit wat waard zou zijn, wan neer ergens op de hoes van deze interessante Franse plaatjes de tekst van de liedjes zou worden afgedrukt. ziek-van-klasse in dit genre, welke respectievelijk op de 45 toeren Capi- tolplaatjes EAP 1-417 en 1-497 ten beste wordt gegeven door Joe „Fin gers" Carr, compleet met zijn onaf scheidelijke bolhoedje en peuksigaar. Razendsnel pianowerk op het fasci nerend ritme uit die „ragged time" t.vrUdl„g v„n T'SK.fl™ KVUS jo, wasbord en drums. In verscheide- Twee grappige liedjes „Laugh ne nummers komt er ook nog koor- it off and upsy daisey" en „Little zang of alleen maar geneurie van chiId- gezongen door Danny Kaye T en Dena Kaye. Door een „persfout baritons aan te pas. Joe speelt op hebben wij alleen maar het eerste de 1417 EAP: Snow deer rag, Down liedje kunnen beluisteren, doch wij Yonder, Sam's song en Ivory rag; nemen voorshands aan dat ook het -in- tt-atj. tweede in de smaak zal vallen. op de 1 497 EAP. When you re smi- Uecca M 33952: Charlie Kunz ling, Rattlesnakerag, Stumbling en speelt op de piano met ritmische de Boogie Woogie Rag. Er valt nog begeleiding: Love is a many splen- op te dansen ook, ofschoon men dan d°red thing. When you lose the one you love, The shifting whispering wel over een paar vlugge benen moet sands, Love and marriage, The rose beschikken. De weergave van deze tattoo en Memories are made of plaatjes is uitzonderlijk goed. this. Een selectie van graag gehoor de nummers in de Kunz-stijl, die geen nadere aanbeveling behoeft. Be schaafd dansplaatje tevens. A Philips P 17578 H: Het opgewekte anmerkelijk stijlvoller zal men koor „Vrij en Blij" o.l.v. Wessel dan over de dansvloer of 't zeil Dekker zingt de succesnummers uit in de huiskamer kunnen zwe- de tien jaar van zijn bestaan, zoals: ven en zwieren op de bijzonder be- Hoor de muzikanten, Lach iedere koorlijke en voornaam melodieuze dag, Speelt papa met zijn spoortje tango's, welke uitgevoerd door het etc. Acht liedjes totaal. Fris en vro- befaamde orkest van Mantovani, zijn lijk plaatje. samengebracht op het 45 toerenplaat- Philips B 21833. Het orkest van je Decca DFE 6084. De violenzang, Mitch Miller in een bezadigde stem- die komt gevloeid uit de sterk aange- ming. Het speelt „Lisbon Antiqua" zette ritmische tema's van accor- en „Monday Serenade". Een „sweet" deons en gestopte trompetten, is muziekje zonder pittig-militaire ac- uiteraard weer typerend voor de centjes en dat moet wel even wennen tango-versie van Mantovani. De num- Een plaatje voor verliefde jopgelin- mers heten: A media luz, Blaue Him- gen, die maar niet op een gedicht mei, Adios Muchachos en Chiquita kunnen komen Mia. FREDERIC

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11