wmmmm Sociale politiek Dit jaar vooral de nadruk op de Rembrandtherdenking Werk van oudercomité's Moord betekent Mill Episcopaat stelt nieuw reglement vast levenslang vt r»!?1 «S ESSO EXTRA if Hi /fjjwffri}; PAGINA 5 ZATERDAG 5 MEI 1956 Sociaal nig zin om te commentaar massa-mens met zulk een hou ding onverstan dig handelt. Niettemin moet dit bij her haling blijven geschieden; immers, een staatkunde, die zich voltrekt buiten het medeweten en vooral buiten het medewillen van de individuele mens wordt als dictatoriaal ervaren. En heeft ook inderdaad iets dictoriaals; zij het dan in een geheel andere zin dan in de dictaturen, die we zozeer verafschuwen. Het Rembrandtjaar tank snellere start, sneller optrekken, meer kilometers per liter (Wordt vervolgd) door EWOUT SPEELMAN v>Sgi niet ge" O alT ,Baan" lnaan" Nlieuwe GA.O. voor haringvisserij ■jj en curieuze foto zoals ge alleen in ons land kunt maken: de Zy telt u ze maar na twintig molens aan de Kinderdijk in de I J Alblasserwaard, het vlakke polderlandschap met zijn weidse vergezichten en zijn overvloed aan water. Voor de Amerikanen speciaal om van te watertanden, deze windmills, geheel overeenkom stig het beeld, dat zij „at home" van ons land hebben gemaakt. Reeds gaan er in het seizoen bussen naar deze streek, waarbij tevens Gouda met zijn kaas en glazen, Haastrecht met zijn statige boerenhoeven, Schoonhoven met zijn zilversmeden, Oudewater met Heksenwaag en de onvolprezen Vlist op de grens van Utrecht en Zuid-Holland wordt aangedaan. Ook weten toeristen individueel deze typische Hollandse hoek te vinden. De provinciale V.V.V. van Zuid-Holland maakt pro paganda voor het bezoek, maar de animo is nog niet zo groot omdat dit gebied voor het toerisme nog niet geheel ontsloten is. Daar zal spoedig verandering in komen. Er zijn plannen in voorbereiding dit toeristisch zeer aantrekkelijke gebied meer in de aandacht van de buitenlanders te plaatsen. Overigens, wij Nederlanders zullen hier ook niet al te vaak komen. Ook wij mogen wel wat meer belang stelling opbrengen voor unieke streken als deze. De bouw van een groot restaurant aan de Kinderdijk zal het bezoek stellig stimuleren. Een goede lunch met het zicht op twintig molens, kan een etentje op de Eiffeltoren daar tegen op? (Van een bijzondere medewerker) De komende verkiezingen brengen het staatkundig gebeuren van zelfsprekend weer meer on der de aandacht van het publiek. De tot nu toe aangewende mid delen blijken wel geëigend om vele tien duizenden op de been te brengen. Zij komen gaarne om eens iets nieuws te zien, zoals bij de helicopter vluchten; om zich massaal te ontspannen en te vermaken, zoals bij de jeugdappèls. De ze constatering is niet pessimistisch be doeld. De mens wil nu eenmaal langs zeer tastbare wegen benaderd worden teneinde zich voor het meer ontastbare open te stellen. Politiek, vorming, voor lichting, zijn voor de meeste mensen ontastbare zaken, „waar we toch geen verstand van hebben" en die dus met een al te rustig hart aan een kleine I groep ter behartiging worden overge- laten. Het heeft misschien wei- betogen, dat de Gebrek aan staatkundige belangstel ling is gebrek aan sociale zin. Het doel van elke staatkundige activiteit toch is de regelen vast te stellen die moeten gelden voor het intermenselijk verkeer. De mens, zowel individueel als in be trekking tot andere mensen en groepen van mensen, is steeds de inzet van de ze vorm van werkzaamheid. Ook die mens, die mij volkomen onbekend is, ergens in Zuid-Limburg of in Pakistan. Nu valt het ons de laatste tijd bij zonder op, dat als er een politieke voor lichtingsavond wordt gehouden waarop het onderwerp „sociale politiek" wordt behandeld, dat dan over de belangstel ling niet mag worden geklaagd. Maar in de gedachtenwisseling blijkt dan tel kens opnieuw, hoe men het begrip so ciaal zeer eng is gaan zien. Men denkt aan sociale verzekeringswetten of aan sociale werkgevers of aan sociale be wogenheid en met dit alles bedoelt men meer in het bijzonder de belangenbe hartiging van een bepaalde maatschap pelijke groep, n.l. van de minder-finan- cieel-draagkrachtigen. Men vindt het uitstekend, wanneer de positie van de kleine zelfstandigen wordt besproken of de rechtszekerheid van de arbeiders, maar vraagt nou b.v. niet om aandacht voor de middengroepen, want voor deze bestaat in die kringen weinig interesse. Het begrip sociale politiek reikt veel verder en dekt zelfs wezenlijk geheel de inhoud van de politiek. Het voorwerp immers van staatkundige activiteit is de sociëtas, de gemeenschap, en daarin de individuele mens. Vandaar dat staat kundige activiteit per se sociale acti viteit is. Het betekent niet uitsluitend de belangenbehartiging van een maat schappelijke groep zoals de boeren, de middenstanders of de arbeiders, maar het gaat er juist om een goede harmonie tussen diverse groepen te scheppen. Daarbij kan het natuurlijk gebeuren, dat op een gegeven moment de nadruk bijzonder moet vallen op de belangen van een bepaalde groep. In feite is dit jaren het geval geweest met de werknemers. En we mogen er trots op zjjn dat de staatkundige activiteit van de laatste dertig, veertig jaar een vertekening van het maatschappelijk leven voor een groot deel heeft gecor rigeerd, doordat misstanden werden weggenomen. ten uit Duitsland. Zij komen voorname lijk naar Amsterdam, meer voor de ge zelligheid met wat daar voor hen zo behoort, dan uit toeristische motieven. Hoewel, de cheese-market hebben zij allen wel gezien en Volen- dam en Marken zullen ze ook niet overslaan. V|(e^rla})rtroPa£andamateriaal dat de Alge- hereniging voor Vreemdelin- 1 'aar in het buitenland in diver- iSt^N v«nft naast elkaar leggen dan zou |S '^«n. .Amsterdam tot voorbij Wenen W'1) hr,l(., rie miljoen honderdnegentigdui- j hn+Ures en een-en-dertigduizend affi- 'V, ri A.N.V.V.-hoofdkantoor aan de fi,''('eur uit. Daarnaast verspreidde n'ia(|ri -V.V.'s nog ruim twee miljoen C" t<Ü elor,v' erk- Het resultaat: naast grote i t'W va 6 ^0°dwill over vrijwel de gehele v2N o" *Wee miljoen driehonderdzeven- l,Wlf'eij.tvJernachtingen, een dagbezoek van ivSj, V^H y 'nt'g miljoen personen, een devie- Jt \en besjt^hnnderdzesmiljoen, exclusief de tt!1 i|(, !r|an r' aan ink°Pen en uitgegeven aan VVtciifei.*Se vervoermaatschappijen. H Vt v achter het bezoek van Jack en Advertentie Eén der etalage-„stukken", die in tal van reisbureaus in binnen- en buitenland de aandacht vestigen op de Rem- brandt-herdenking. Een doeltreffend propagandamiddel, hoewel, wat de uitvoering betreft, verre van fraai. De affi ches en de folders over deze belangrijke gebeurtenis zijn heel wat smaakvoller. concentratie in de beide „Hollanden" steeds meer een beroep worden gedaan op plaatsen in de omgeving, Zaandam, het Gooi, noordelijk Noord-Holland. Dank zij de logies-informatiedienst met zijn telexen en zijn extra-werkkrachten konden tot nu toe alle buitenlanders zelfs op de drukste weekends worden ondergebracht, al was het soms tot vijf tig km van de gewenste verblijfplaats. Deze logies-informatiedienst is uniek in de wereld. Als hij niet tijdig in het leven geroepen was zou er een chaos zijn ontstaan. Met alle contra-propa- ganda en verknoeien van good-will daaraan verbonden. De grootste invasie wordt weer ver wacht uit Duitsland. Vorig jaar boek ten de Duitsers eenentwintig procent van alle overnachtingen. Nederland komt bij hen slechts op de vijfde plaats. Eenenzestig procent van de Duitsers gaat naar Italië, Oostenrijk en Zwitser land. Na Frankrijk komt ons land. Het dagbezoek van onze Oosterburen is echter enorm. Het potentieel is vijftig miljoen! De Engelsen komen op de tweede plaats. De meesten gaan naar centraal-Europa, maar velen, die niet zulke grote sommen te verteren hebben, zoeken het in een goedkope oversteek naar Nederland, waar zij meestal wei nig kosten maken. Van de Amerikanen komt men hier vooral de gemiddelde en de kleine man tegen, de kantoorbe diende, de eenvoudige boer en onder wijzers, die een goedkope vakantie heb ben dank zij de toeristentarieven en het gunstige koersverschil. De meesten vliegen op afbetaling. Van de rijke Amerikanen zijn er al velen op Europa uitgekeken. Men ziet hen nu reizen maken naar Indië en de Kongo om te gaan jagen op groot wild. Belgen en Fransen strijden om de vierde plaats. De eersten kennen ons land ongeveer (Van onze Haagse redacteur) Het Hoogwaardig Episcopaat heeft een nieuw reglement vastgesteld voor oudercomité's, waarin tevens behan deld worden de katholieke diocesane ouderraad en de katholieke nationale ouderraad. Het oude reglement dateerde van 1952; het was opgesteld door de Ned. Kath. Schoolraad en verwierf de goedkeuring van het Hoogwaardig Episcopaat. Het nieuwe reglement, dat aanzienlijk is uit gebreid, gaat uit van de bisschoppen zelf, waarmee dus de betekenis van de oudercomité's onderstreept wordt. Het verschil met de oude regeling blijkt ook direct uit het eerste artikel van het nieuwe reglement. Voorheen werd ge steld, dat op initiatief van het school bestuur aan elke school, waar de be hoefte aan georganiseerd contact met de ouders was gebleken, een oudercomi té kon worden opgericht. De nieuwe re dactie zegt echter, dat het dringend ge wenst is, dat aan elke katholieke school een oudercomité is verbonden. Het nieuwe reglement geeft voorts een meer uitgebreide taakomschrijving van de oudercomité's Gesteld wordt, dat het oudercomité een adviserende taak heeft ten aanzien van alle onder werpen, waarbij het gezin meer in het bijzonder is betrokken, zoals: de rege ling van schooltijden en vakanties; de regeling van het huiswerk; de kindermis en de kinderbiecht enz.; beroepen en beroepskeuzevoorlichting; het werk van de schoolgezondheidsdienst; de buiten schoolse activiteiten; de verhouding met het jeugdwerk, sportverenigingen, enz.; de heffing van bijdragen; de invoering van ingrijpende verandering in het schoolwezen; de invoering van het on derwijs in vakken, die vai. sociale of hygiënische betekenis zijn (b.v. ver- keersonderricht en zwemmen); en de kleding van de kinderen in school, eventueel schoolkleding. Als doel van de oudercomité's wordt genoemd: de samenwerking tussen schooi en gezin te bevorderen door de ouders in staat te stellen hun rechten en plichten terzake de opvoeding, die in de school wordt gegeven, beter uit te oefenen. (Het aantal oudercomité's was 1 januari 1955 de laatst be kende gegevens 256 op in totaal 3322 scholen van GLO VGLO, ULO en BLO). Het reglement stelt, dat voor de er kenning van het oudercomité een ver klaring van „geen bezwaar" van de zijde van het schoolbestuur vereist is Als binnen vier weken nadat het ouder comité aan het schoolbestuur heeft me degedeeld, dat het gevormd is, geen bezwaren zijn gemaakt wordt di ver klaring van „geen bezwaar" als auto- natisch gegeven beschouwd. In het oiïöe reglement werd gesteld, dat het comité minstens eenmaal per kwartaal zou vergaderen. De nieuwe redactie zegt, dat het comité vergadert zo dikwijls het dit nodig acht. Het regle ment spreekt verder ook over de (nog niet gevormde) katholieke diocesane ouderraad en de katholieke nationale ouderraad. De vertegenwoordigers van de oudercomité's van elk diocees ke rnen jaarlijks bijeen in november. Zij kiezen een diocesane ouderraad, waar van de leden voor vier jaar zitting hebben en eenmaal herkiesbaar zijn. De gezamenlijke diocesane ouderraden komen jaarlijks bijeen ter verkiezing van de leden van een katholieke natio nale ouderraad, die voor vier jaar wor den gekozen en herkiesbaar zijn. De diocesane raad zal de belangen van het katholiek onderwijs in het diocees be hartigen. De nationale raad krijgt tot taak: voorlichting van de ouders op het terrein van opvoeding en onderwijs e van de vorming buiten schoolver band, medewerking als adviesorgaan aan de bloei van het katholiek onder wijs in ons land en contact met de on derwijzersorganisaties en m# andere hiervoor in aanmerking komende in stanties. Als in een gemeenschap een groep ten koste van andere groepen een bevoorrechte positie inneemt, mankeert er iets aan de gezondheid van die gemeenschap. Bij pogingen om zulk een euvel weg te nemen dient er even wel tegen gewaakt te worden, dat de onrechtvaardigheden zich nu niet een voudig gaan verplaatsen. Het duidelijk ste voorbeeld blijft voor ons nog altijd de Russische revolutie van 1917. Ook voordien leefde het volk letterlijk onder de knoet van het kapitalisme. Officieel werd het kapitalisme afgeschaft. In fei te betekende het slechts een verplaat sing van de dictatoriale macht naar nieuwe kapitalisten en nieuwe machts wellustelingen. Voor een goede harmonie is het, om het maar heel simpel te zeggen, nodig dat er tussen de verschillende groepen geen reden bestaat voor felle en mas sale jaloezie. Misschien is dit al te eenvoudig geformuleerd, maar toch gaat het daar uiteindelijk om. De mens, die slechts met de grootste moeite de ene zaterdag schuldvrij aan de andere weet te knopen, begrijpt niet goed waarom er mensen zijn die het tien-, twintig- of dertigvoudige inkomen hebben als hijzelf. Wij begrijpen dit en stellen daarom vaak dat het doel van de soci ale politiek moet zijn vooreerst het scheppen van werkgelegenheid, waar door ieder aan zijn natuurrecht en na- tuurplicht tot arbeiden kan voldoen. Op de tweede plaats dient bevorderd, dat de verdeling van de resultaten van de gezamenlijke arbeid er toe leidt, dat iedereen voldoende heeft. Wanneer iedereen voldoende heeft, vinden we het heus niet erg dat er dan ook nog mensen zjjn die meer dan voldoende hebben. Dit is zelfs voor de maatschappelijke voor uitgang een gebiedende eis. Het is goed te mogen constateren, dat de hoofdstukken van het werkpro gram van de Katholieke Volkspartij die we mogen rekenen tot de sociale poli tiek in engere zin van dat woord, ge heel aansturen op de door ons hierboven verdedigde richting. Ware het alleen het werkprogram dan zou dit niet vol doende grond bieden voor het uitspre ken van vertrouwen in de K.V.P. op 13 juni a.s. Het is vooral het verleden van voor en van na de oorlog, dat aan dit vertrouwen vaste bodem geeft. Wan neer we er alleen maar aan denken, dat tussen 1947 en 1953 in Nederland voor meer dan 250.000 mensen werkge legenheid werd geschapen, hetgeen een kapitaalsinvestering vorderde van meer dan 7,5 miljard gulden, dan weten we dat aan het eerste door ons gestelde punt werd voldaan. Wanneer we daar naast bedenken, dat de verdeling van de uitkomsten van de arbeid er toe heeft geleid, dat we in Nederland niet meer mogen spreken van massale armoede, dat integendeel Nederland gaat beho ren tot de landen met een hoog alge meen welvaartsniveau, dan menen we met recht en reden te mogen verkla ren, dat het katholieke volksdeel aan het bereiken hiervan zijn aandeel heeft ge leverd. Op enkele onderdelen van de sociale politiek zoals die in de komen de periode onze aandacht zal opeisen, komen wü nog nader terug. bevolking in Amsterdam laten lichten? Als ze daar ingeschreven staat tenminste." „Dat heb ik niet," bekende Galama met enige schaamte. „Ik heb haar naam genoteerd uit andere bronnen." „Ziet u," verklaarde de ambtenaar. „Ik dacht zo, ik wil toch eens kijken of die dame hier soms gebo ren is. Dat is niet zo'n werk, we hebben een al- phabetische klapper. Die sluit aan op het register van geboorten, waar de namen chronologisch in staan, dus op datum. De laatste jaren krijgt iedere geborene direct een persoonskaart. Die vergezelt hem als het ware tot het graf, reist mee van ge- gemeente naar gemeente. Sterft iemand hier, of ver huist hij, gaat de kaart in deze klapper. Dat is het archiefregister. Een duplicaat gaat naar de nieuwe gemeente, bij overlijden of emigratie naar de Rijksinspectie. Nu heb' ik hier op 12 mei 1932 een geboorteaangif te van Anna Cornelia Tenty, door de vader Hendrikus Pieter Tenty, van het kind geboren uit zijn huis vrouw Antje Blaauw. Met potlood heeft de toenma lige ambtenaar van de burgerlijke stand erbij ge schreven: overleden 15 mei 1932 maar... dat pot loodschrift is bijna niet meer leesbaar, er is aan gegumd. Dat is niets bijzonders, dat kan de ambte naar zelf hebben gedaan, omdat het klaarblijkelijk een voorlopige aantekening pro memorie was. Maat in het register van overlijden kan ik geen acte vinden. Toch moet die er geweest zijn..." „Ontbreekt een door de president van de recht bank geparafeerd blad?" zei Galama, die met ■stijgend enthousiasme het rustige betoog van de jonge ambtenaar had gevolgd. „Precies mijnheer, blad zestien ontbreekt, het is keurig verwijderd, maar er is aan dit boek ge knoeid. Zonder twijfel. Trouwens, Ik kan nog op andere manieren nazien, of het kind werkelijk is overleden, op twee manieren zelfs. Ik heb in deze trommel de doktersverklaringen van doodsschouw aat eens kijken, hier heb ik het bosje 1930, 1931 hier is 1932, januari, maart, mei.... alstublieft 15 mei 1932, A. C. Tenty, 3 dagen, afgegeven door dokter Masschaupt, doodsoorzaak Convulsies, dat zijn stulpen, als ik het wel heb. Hendrikus Pieter Tenty, de vader, woont hier niet meer, die heb ik een paar Jaar geleden afgeschreven, die is met zijn gezin geëmigreerd naar Australië, daar moei een kaart van in het archiefregister zijn en op de achterzijde van die kaart moet de naam vermeld staan van het overleden kind Anna Cornelia Mijnheer Pool pakte een klapper waarin het ar chiefregister was opgeborgen, zocht even onder de letter T. „Verdraaid, dat is sterk", mompelde hij. „Op deze kaart is het kind afgevoerd naar Amsterdam, 29 jaar na het overlijden, nou breekt mijn klomp." „Allereerst mijn hulde", prees Galama, „kerel, als je veranderen wilt, kom bij de politie." 'k Heb twee jaar bij het wapen van de marechaus see gediend," zei de jonge ambtenaar bescheiden, „maar mijn meisje vindt het zo onrustig, ik blijf maar bevolkingsambtenaar." „Die vrouwen toch," verzuchtte Galama, „maar nu terzake heren, ik krijg een vermoeden dat zich hier op uw secretarie zeer ongewone dingen hebben af gespeeld. Die mijnheer Silvester, die volgens u wel wat op deze dame lijkt, heeft hier gewerkt, zei u? Als ambtenaar?" „Niet precies," verklaarde de secretaris. „In 1952 kwam er een opdracht uit Den Haag, dat het ar chiefregister gecopieerd moest worden. Niet alleen hier, maar in alle plaatsen van Nederland. De copieën moesten naar den Haag worden gezonden, de inspectie heeft ze meen ik ondergebracht in het buitenland. Een veiligheidsmaatregel in geval van oorlog. Zou ons land weer bezet worden, dan zullen wij waarschijnlijk wel opdracht krijgen alle gegevens over de bevolking die we hier hebben te vernietigen. Dan kunnen de registers later op grond van de in veiligheid gebrachte copieën weer gereconstrueerd worden. In de laatste oorlog is de aanwezigheid van secretariegegevens voor heel veel goede Nederlanders een ra*-^ geworden, enfin daar behoef ik u verder niets over te vertellen. Via de arbeidsbureaux werden voor 't copiëren losse krach ten ingeschakeld, werkloze hoofdarbeiders. Die mijn heer Silvester was er een van. Niet de slechtste geloof ik, het was een nette kerel, aardige kerel ook. Hij is hier een week of acht geweest." Mijnheer Pool was naar de muurkast gegaan en scharrelde wat in folianten, later in de kaartenbak van de afdeling bevolking, welke evenals alle ande re gegevens van alle andere gemeentelijke afdelin gen in meergenoemde kast gemakkelijk plaats ge vonden had. Toen gaf hij de secretaris een wenk, die terstond begrepen werd. „Och Marie," zei hij vriendelijk. „Zou je even naar mijn vrouw willen gaan, en vragen of ze je de blauwe ballpoint geeft? Ligt in een van de laden van mijn bureau op mijn kamer." „Hier ligt een andere," zei Marie ijverig, maar de secretaris wilde bepaald die blauwe ballpoint hebben. Argwanend nog een keer naar de bezoekers kij kend, verliet Marie het vertrek, even later klepper den haar klompen in de stille dorpsstraat. De se cretaris greep de hoorn van de telefoon, die recht streeks verbinding met zijn honderd meter verder staande woning gaf en vroeg zijn vrouw Marie even aan de praat te houden. De inspecteur en Jan hadden verwonderd het ce remonieel gevolgd. „Zo," zei de secretaris, „nu zijn we onder ons. Marie is het best geïnformeerde nieuwsblad van Graft en omstreken. De blauwe ball point heeft ons al meer diensten bewezen, een èn kele maal worden ook op een kleine dorpssecreta rie wel eens dingen gezegd, die niet voor ieder: oor bestemd zjjn. En wat had je nu, Pool?" „Weet u ook de geboortedatum van die dame, inspecteur?" vroeg de ambtenaar. ,,U hebt toch voor informatie haar persoonskaart bij de afdeling tisW„L e steeds 'ogle* °0m re- tT^te aan- dat in a a «en taatsen in (J„ eltort aan h^t'sn b°uw van %t. ,n tijd en - se'2oen >h aI :Nht? «eer dan De onderhandelingen over de lonen in de haringvisserij zpn dit jaar zonder enig gerucht naar buiten verlopen. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring aan de nieuwe C.A.O., overeengekomen tussen werknemers en werkgevers, gegeven, zij het. dat de lonen een kwartje per week lager zullen zjjn, dan werd voorgesteld. Verwacht kan worden, dat dit jaar zonder strub belingen zal worden gemonsterd en uit gevaren. evei»vei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5