Aanvraag van LV.O.-school na lang debat goedgekeurd Veel vandalisme onder jeugd van 8—12 jaar J BEA Alcoholische vrijheden in clubhuis van B.M.H.C Raad van Bloemendaal wil drankvergunning intrekken de E'dande^lj 0^ Njti 11A êl Kruiswoordraa it/eefc r de Moord betekent óAlfW Dodelijk ongeval in kamp Oldebroek Weinig democratie in bouwvereniging „Zwanenburg" 'r^k v V r :r^K R. W. P. Peereboom begraven Uitvoering Haarlems Chr. Mannenkoor levenslang GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL 12 t/m 19 mei 1956 *ghy ma* VRIJDAG 18 MEI 1956 Vandiallisime I.V.O.-sdhool Hiliversumse cadet bij explosie om het leven gekomen Waterstanden BRENGT U OOK DAAR NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierstr. 42 - Haarlem - tel. 17768 LOCOMOTIEF-, RUDGE-, SIMPLEX-RIJWIELEN HA A RLEMMERLIED E Halfiveg wil geen medewerking verlenen (Burgerlijke Stand W- Vi Contact a vond voor emigrantencursisten TW'EEMIAA'L ZILVER iBil'J H1ET PJEJN. Gonifcaotavondi voor gerepatirieerden De hoorbril voor l' slechthorenden! bü - door EWOUT SPEELMAN Oplossin g kruis^0^ van uit het hesf Cognac-gel" c»ampagnec°^ De Bloemendaalse gemeenteraad is gistermiddag lange tijd in vergadering bijeen geweest. Aan het begin van de bijeenkomst deelde de voorzitter, dr. D. H. Peereboom Voller, mede, dat het voorstel tot verhoging van de gasprijs werd aangehouden. Lange tijd debat teerde de raad over de aanvraag van het bestuur der I.VO.-sehool om mede werking voor het stichten van een nieuw gebouw. Het zag er zelts een ogenblik naar uit, dat de aanvraag niet zou worden ingewilligd uit het oppor tunistisch motief, dat men eerst zou zoe ken naar een plaats, die eventueel ge schikt zou zijn voor de Vondelschool, indien deze verplaatst moet worden tengevolge van de wegenplannen. Dat zou dan een uitstel van een jaar bete kend hebben, want de Kroon had het raadsbesluit toch vernietigd. Maar ten slotte werd de aanvraag toch inge willigd. Na met enkele woorden het heengaan van de heer Robert Peereboom, in le ven hoofdredacteur-directeur van Het Haarlems Dagblad, herdacht te hebben, deelde de burgemeester ter opening van de vergadering mede, dat de tentoonstel ling van werkstukken van Bloemendaal se kunstenaars een succes geworden was en men derhalve kon spreken van een volkomen geslaagd experiment. Er is uit gebleken, zo meende hij, dat er een behoefte aan een dergelijke ex positie bestond en wij zullen daarom op de ingeslagen weg voortgaan. Op voorstel van de heer SMIDT VAN GELDER (WD) besloot de raad om aan nabestaanden bij het overlijden van gemeentelijke arbeidscontractanten een uitkering te verlenen over vier weken ongeacht de duur van hun diensttijd. Dit raadslid vertolkte ook de dank van alle fracties voor het door de heer G. van Duffelen vervaardigde schilderstuk, dat de heer en mevrouw van Geluk van Dooren de gemeente hebben aangbo- den. Het stelt het kopje van Bloemen- daal in de winter voor. Naar aanleiding van een voorstel om aan de fa. J. D. Wildeboer te Aerden- hout toestemming te verlenen om op het terrein Bentveldsduinweg twee wo ningen te bouwen, waarvoor dus het huidige pand moet worden gesloopt, was mr. DE JONG SCHOUWENBURG (Prot.) CHr.) verontrust over de mededeling dat de Aerdenhoutse jeugd zich soms gedraagt als vandalen. Worden er wer kelijk zoveel huizen door de jeugd toege takeld en wat wordt daartegen gedaan, zo vroeg hij de burgemeester. Deze antwoordde, dat het vandalisme onder de jeugd vooral voorkomt op de leeftijd van 8 tot 12 jaar. Inderdaad hebben zij het vooral gemunt op leegstaande huizen, maar het is nu eenmaal on mogelijk om bij ieder leeg pand een agent op post te zetten. Het euvel valt in de gehele gemeente te constateren. De heer SCHÜLZ (PvdA) vond, dat de soSouders de schade' maar moeten beta- ■'•'len. Het resultaat van waarschuwin gen door agenten blijft toch maar ge- ring. De discussie over de aanvraag van het bestuur der I.V.O.-school werd ge opend door de heer van HOLTEN (WD) die niet kon inzien, dat het oude ge bouw aan de Korte Parkweg niet kan worden uitgebreid. Hij was voorts van mening, dat er in Aerdenhout geen ter rein beschikbaar is. Wethouder dr. M. E. Nolte (KVP) wees hem en de overi ge raadsleden er op, dat de aanvraag in feite niet kan worden afgewezen, omdat deze voldoet aan alle wettelijke bepalingen. De inspecteur van het on derwijs acht het gebouw aan de Korte Parkweg niet geschikt voor uitbreiding en de vergunning is slechts van tijdelij ke aard. De schoolvereniging moet zelf voor de plaats van het nieuwe gebouw zorgen. De heer KAPTEIJN (Pv.dA) stelde voor de kwestie uit te stellen om eerst een nieuw terrein te vinden voor de Vondel- en kleuterschool in Aerden hout, indien verplaatsing nodig bleek. De heer Van HOLTEN voelde meer voor verwerping van de aanvraag. Na een jaar zou er meer klaarheid zijn in de wegenplannen. Als het de raad echter alleen ging om uitstel achtte mejuffrouw Nolte het afwijzen van de aanvraag een onjuist gebruik van een de raad toekomend recht. Tenslotte blee dat het voorstel van de heer VAN HOL TEN niet voldoende werd ondersteund en derhalve niet in stemming werd ge bracht. De aanvraag was daarmee goed gekeurd. De raad ging daarna accoord met een toegevoegd voorstel van B. en W. om hen te machtigen de plannen voor een nieuw kleedhuis met toebeho ren op het sportveld aan de Donkere- laan nader uit te werken. Het benodigde bedrag was geraamd op 50.000. De Hilversumse cadet van de konink lijke militaire academie te Breda de 22-jarige korporaal F. H. van Rhijn is gisteravond onder tragische omstandig heden in de artillerie-schietschool van het kamp Oldebroek om het leven ge komen. De jongeman bevond zich al- ,leen op de slaapzaal, toen zich een ex plosie voordeed, tengevolge waarvan hij werd gedood. Het ongeluk is te wijten aan het feit dat korporaal v. Rhijn blijk baar een projectiel ,heeft willen opber gen, hetzij in zijn tas of ergens anders. Het projectiel kwam tot ontploffing. Door bemiddeling van de kampcom mandant zijn de ouders van het slacht- die hun had getroffen gisteravond op de hoogte gesteld. IJMUIDEN Vrijdag 18 mei Hoog water: 10.16 u. en 22.55 u. Laag water: 5.28 u en 18.11 u. Zaterdag 19 mei Hoog water: 11.31 u. Laag water: 6.41 u. en 19.32 u. Advertentie De BEA onderhoudt een uitgebreid netwerk vin diensten op 2) steden vtn Groot-Brittannië, o.t. Londen, Belfast, Glasgow, Edinburg, Birmingham, de Schotse Hooglanden en Eilanden en de Kanaaleilanden. Inlichtingen en boekingen bij Uw reisbureau of bij BEA, Leidseplein 29 A dam Tel. 64848 EUROPE'S FINEST AIR FLEET BRITISH EUROPEAN AIRWAYS Advertentie B. en W. van Haarlemmerliede en Spaarnwoude delen de raad mee, dat zij zich willen onthouden van medewer king aan eventuele plannen van de wo ningbouwvereniging „Zwanenburg", zo lang deze vereniging een bestuurscon- stellatie kent, die met democratische begrippen niets van doen heeft. Het aantal leden van „Zwanenburg" be draagt n.l. zeven, die allen lid van het bestuur zijn. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt, dat eerst de statuten der vereniging zodanig gewijzigd moeten worden, dat toetreding van leden en in vloed op de samenstelling van het be stuur door een bepaald aantal leden gewaarborgd moeten zijn, alvorens enige medewerking door de gemeente kan worden verleend. Wat het verzoek betreft om grond en voorschotten voor verdere nieuw bouw deelt het college van B. en W. de raad mede, dat het uitbreidingsplan van Halfweg het niet mogelijk maakt op de gemeentegronden in de Grote IJ- polder voorshands woningen te bouwen. Indien andere terreinen in Halfweg mo menteel beschikbaar zouden zijn voor de bouw van woningwetwoningen zien B. en W. de noodzaak niet in deze aan „Zwanenburg" ter beschikking te stel len, omdat de gemeente Haarlemmer liede en Spaarnwoude wel in staat ge acht moet worden de bouw zelf ter hand te nemen. GEBOREN: J. Schipper en M. J. van Lieshout, d.; S. J. Kroon en M. M. Knuvers, z; G. J. Hartog en E. E. Vrie- ze, d. ONDERTROUWD: N. A. J. Jacob en M. J. van Bruggen. GETROUWD; J. J. M. Echteld, H. A. A. W. Bürmann; L. Hoogstraten en H. Glas. OVERLEDEN: H. A. Luijt, 62 jaar, echtgenoot van W. Wamsteeker. 43. Aranrod wordt razend van woede. „De moordenaar van mijn vader zal zijn gerechte straf niet ontgaan", fluistert zij hees. Met grote moeite kan Eric haar ervan weerhouden, met een welgemikt pijlschot een einde aan Nialls leven te maken. „Dat zal u weinig baten en alleen bewerkstelligen, dat wij en alle gevangenen ten offer zouden vallen aan die bende daar", zegt de Noorman. Hij weet het meisje te kalmeren en tenslotte kan ze niets anders dan hem gelijk geven. Met dat al zitten ze in een lelijk parket en het ene stoutmoedige plan na het andere wordt opgezet, maar bij nuchtere beschouwing weer verworpen. Wolf is na zijn alarmsein op eigen houtje al naar boven komen rennen en Aranrods eerste zorg is nu een veilige schuil plaats aan te wijzen waar de indringers hem niet kunnen vinden. Dan oppert Aranrod een nieuw plan. „De bedoeling was toch om de krijgers in te lichten en trachten de gevangenen te bevrijden", zegt ze. „Welnu, Niall weet nog niets van Gartvaits dood, en ik zal hem zeP!,in ft broeder op zoek is gegaan naar jullie, Noren. Verder zal ifej gastvrij ontvangen, zodat hij zich op zijn gemak gaat voelen- .nlt. wij verder zien en een gunstige gelegenheid afwachten". Ene e gewaagd en gevaarlijk plan, maar het meisje houdt voet L Aj ..Er zal toch iets moeten gebeuren". Zij legt haar wapens Of 0p beneden. Rustig en beheerst treedt zij naar voren en Niall, fj nenplaats staat, kijkt verrast op. „Welkom op Durrah", klink stem. Een ogenblik heerst er een angstige stilte. Met loerende Niall het meisje op. „Komaan", zegt hij, „een van die tweeie paardjes was van u, maar wie heeft er dan wel op het tweea In alle argeloosheid hadden B. en W. van Bloemendaal bij de raad het voor stel Ingediend om het clubhuls van de hockeyclubs BMHC en BDHC met een aantal douches uit te breiden en ook elders te vergroten. Daar was een be drag van 21.500 voor nodig. Er ont spon zich gisteren in de raadsvergade ring echter een heftige discussie over, niet zozeer om het voorstel sec, maar vooral over de minder fraaie vertonin gen, die zich in dit clubhuis zouden af spelen tengevolge van alsoholistische vrjjheden. Een deel der raadsleden wil de het voorstel van het gemeentebe stuur wel aanvaarden, maar onder voorwaarde, dat de drankvergunning werd ingetrokken. Het debat had ten slotte tot resultaat, dat het voorstel werd aangehouden, terwijl intussen het bestuur van BMHC en BDHC van de bedenkingen der raadsleden op de hoog te zal worden gesteld. De heer Lagendijk (Prot. Chr.) was de eerste spreker. Het was hem be kend, zo zei hij, dat vele ouders be zwaren tegen de drankvergunning had den. Hij wilde de subsidieverlening af hankelijk stellen van het intrekken van die vergunning. De heren Schulz (Pvd A) en Pinxter (KVP) sloten zich bij deze gedachte aan, maar de voorzitter, dr. D H. Peereboom Voller, meende, dat de kwestie der drankvergunning bui ten de orde viel. Daarin gaf mr. Vlie gen (PvdA) de burgemeester formeel gelijk, maar hij achtte het morele recht aanwezig om aan het drankmisbruik een einde te maken. De Voorzitter bleef bij zijn mening, dat een andere ge legenheid gezocht moest worden om de drankvergunning in te trekken, bijvoor beeld wanneer de huurtermijn verlengd zou worden. De heer Fijen (KVP) merkte op, dat de bouwstop voldoende gelegenheid zou geven om over de drankvergunning met het bestuur van BMHC van gedachten te wisselen. Wethouder Van Geluk meende, dat maar enkele ouders tegen de gang van zaken bezwaren hadden en als die ouders hun kinderen niet voldoende in de hand hebben, moeten zij hen maar geen lid van de hockey- vereniging laten worden. De wethou der verwachtte zelfs, dat intrekking van de drankvergunning het bestaan van BMHC in gevaar zou brengen wegens derving van inkomsten. De intrekking zal de sportieve prestaties eerder gun stig beïnvloeden, vond mr. Vliegen. Ir. Tirion (VVD) stak waarschuwend de vinger op, dat men niet te royaal met verboden moet zijn. Een clemente hou ding is verkiezeljjker. Hij stelde voor de bezwaren van de raad het bestuur van de beide hockeyclubs kenbaar te maken zonder nochtans de zedemeester te willen spelen. De meerderheid van de raad bleek er tenslotte voor te voe len het voorstel maar aan te houden tot een volgende vergadering. Intussen zullen B en W met het bestuur van BMHC en BDHC in contact treden en het oordeel van de raad over het drank gebruik overbrengen. Dinsdag 22 mei zal 's avonds om 8 uur in het r.-k. middenstandsbureau, Kruisstraat 25, te Haarlem een con tact-avond worden belegd, waarop een proefles in de Engelse taal zal worden gegeven. De gehele cursus bestaat uit 70 uur waarvan 50 uur worden besteed aan de Engelse taal. De overige lesvak- ken bestaan uit: Maatschappelijke- en geestelijke stromingen in de immigra tielanden, huishoudelijke- en medische voorlichting en voorlichting over land en volk. Op de algemene begraafplaats te Bloe mendaal is gisteren bet stoffelijke over schot begraven van de heer R. W. P. Peereboom, in leven directeur-hoofdre dacteur van Haarlems Dagblad-Oprech te Haarlemsche Courant. Behalve de familieleden, de redactiestaf, vertegen woordigers van het overige personeel en medewerkers van de courant waren zeer vele belangstellenden uit het gehe le land in en buiten de aula van de begraafplaats aanwezig. Onder de aan wezigen bevonden zich directeuren en hoofdredacteuren van verschillende dag bladen, de directeur van het A.N.P., de heren W. van Norden en mr. W. G. J. Veenhoven van de Nederlandse Dag bladpers, de heren J. J. van Meche- len en W. J. Paree namens de Fede ratie van Nederlandse Journalisten en Nederlandse Journalistenkring, de heer A. D. Huijsman, mede-directeur van de Grafische Bedrijven. „Damiate" N.V., politie-autoriteiten, representanten uit culturele kringen en vele andere vrien den, onder wie jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemeester van Bloemen daal. Nadat de organist het Ave Maria uit Othello van Verdi had gespeeld, voerde de heer P. W. Peereboom, mede-direc teur van het bedrijf en broer van de overledene, als enige het woord, waarbij hij zijn broer schetste als een man van grote intelligentie en gevoel voor schoon heid, die zijn hart aan het bedrijf had verpand en die zich voor de journalis tiek in het algemeen bijzondere ver diensten heeft verworven. Hij getuigde voorts van een uitmuntende samenwer king, welke steeds, ondanks menings verschillen, leidde tot een oplossing van de diverse problemen. Hij noemde het heengaan van zijn broer een groot ver lies voor het bedrijf, niet het minst ook voor zijn naaste verwanten. Terwijl het orgel gezang 300 a speel de („Wat de toekomst brengen moge") uit de Hervormde bundel, werd de baar naar het graf gedragen, waar mejuf frouw Schreuder, hulppredikante bij de Hervormde Kerk voorging in gebed. De oudste zoon van de overledene, de heer J. J. Peereboom, dankte voor de grote belangstelling. Talrijke bloemstukken dekten de groeve, waaronder die van het gemeentebestuur van Haarlem en van Bloemendaal. Op vrijdag 1 juni zullen twee em- ployé's van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf van Noord-Holland de dag herdenken waarop zij voor vijf en twin tig jaar bij dit bedrijf in dienst traden. De beide jubilarissen zijn de heren C. Warren, chef-monteur bij het vervoers wezen, en S. W. Kabel, technisch ambte naar A op de Centrale van het P.E.N. in IJmuiden. Zoals te doen gebruikelijk zullen de jubilarissen afzonderlijk door de directie worden ontvangen om een gratificatie in ontvangst te nemen en een bloemenhulde van het Provinciaal bestuur. Advertentie Niet le scherp, niet le «uur; Af heerltjU pittig cn... niet duur' De gerepatrieerden in de omgeving van Haarlem wordt vanavond een con tactavond aangeboden in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat te Haar lem. De personeelsvereniging van het ministerie van maatschappelijk werk uit D enHaag zal een opvoering geven van het stuk „De wraak van Audoe Kaderr" van Eduard Veterman. Tevo ren zal de heer B. Fels, hoofd van het bureau Noord-Holland van het ministe rie van maatschappelijk werk, een kor te toespraak houden. De secretaris-ge neraal van het departement, mr. Ph. H. M. Werner, heeft toegezegd de con- tactavond te zullen bijwonen. Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeren en slechts één klein batterijtje. Advertentie Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met de hoorbril voor U aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. gratis DEMONSTRATIE BIJ: N.V.INSTRUMENTHANDELv/hFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 Voor een vrij talrijk publiek gaf Haarlems Christelijk Mannenkoor in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering die gemengde indrukken moest wekken. De keuze van de wer ken met begeleiding was goed, de a capella werken waren aanvechtbaar en soms verwerpelijk. Het Abendchor van Kreutzer moet zeker met helse steen uitgebrand worden, niemand verliest er iets aan, als hij de Schweizerpsalm van P. A. Zwijssig niet meer te horen krijgt, de ontelbare dominant-septime akkoor den in het „Ferebrae facti sunt" van Michael Haydn doen beslist pijn. Ook was het opvallend dat van geen enkele tijd- en landgenoot iets werd uitgevoerd. Het spijt ons heel erg, maar wij vinden de opzet zo niet goed. Het verdient ze ker waardering dat mooie werken zo als „Dir Seele des Weltalls" van Mo zart, het onweerstaanbare „Standchen" van Schubert en „Die Nachtigal" op het programma stonden, maar wij ver wachten van Bernard Verboom, juist omdat hij een voortreffelijk musicus is, meer. Het koor, dat mooie bassen be zit, heeft over de gehele linie goed gezongen, de tenoren kunnen nog wat meer falset aanwenden, met name in „De Nachtigal" van Schubert. Solistische medewerking verleenden Aafje Heynis, alt en Berthe Davelaar, piano. Het was wel een zeer gelukkige keuze, want twee rasartiesten waren aan het woord. Voor wat Aafje Heynis in de Schumannliederen presteerde, zijn geen woorden te vinden, het was aller- subliemst. Berthe Davelaar gaf de ma gistrale „Etudes symphoniques" van Schumann een vertolking die een open baring was, zij is een groot pianiste en kunstenares, hetgeen ook bleek uit haar Chopinspel en de begeleidingen. Zij moet maar veel optreden. Wij hopen van harte, dat Haarlems Christelijk Mannenkoor onder zijn ze ker begaafde dirigent, op een volgend concert ook de moderne componisten ter auditie brengt. TOM DE VRIES HORIZONTAAL: 1. nauwe; nevel; 11. rangtelwoord; 13. geslepen; 17. godsdienst; 19. wapen; 20. woe de; 22. kleur; 24. verlaagde toon; 26. vaar tuig; 28. gelooide huid; 29. als eerder (afk.); 30. rekening; 32. bijb. naam; 34. vo gel; 36. vod; 37. wilddief; 40. uitroep; 42. regel; 43. soort sport; 44. in orde; 45. mid dellijn v. d. ziel v. vuurwapens; 49. rek; 50. dus (lat.); 52. krantenjongen; 53. ijs- landse literatuur; 55. voegwoord; 56. walm; 58. aanlegplaats voor schepen; 60. godsdienst (afk); 62. feestdos; .64. wrede keizer; 66. oevergewas; 67. soort vis; 70. voorzetsel; 71. inhoudsmaat; 73. inhoudsmaat; 75. begrip; 76. familielid; 77. slot (duits). VERTICAAL: 2. naar benedep; 3. gegre pen; 4. bijwoord; 5. wandversiering; 6. spoedig; 7. gewicht (afk.); 8. elke; 9. kne vel; 10. fr. pers. vnw.; 12. meisjesnaam; 14. struisvogel; 15. deel v. e. toneelstuk; 18. zangnoot; 21. doorzichtig weefsel; 23. maal; 25. snurken; 27. ijzerhoudende aarde; 28. 5. gelofte: 7.1 deel v. d. mond: 29. voKe!jjC>,jl. neerslag; 16. pl. in Utrecht; 35. e$'f/f 38. thee (eng.); 39. fk W zeilschip; 45. soort gﮣ[Jjd». jLtf mannelijk dier; 48. veTJ,,roV Aeufy Rit Iom/1 1T1 L t*. tif.l., Advertentie vtin het interessante ...mpl..' KOMPAS" nieuwe boekle „CAWI En pril"'"» f 500— aan pril zon! 50 Het moet tenslotte geen gewoonte wor den, dat men elkaar in drukkerijen met stukken ijzer of koperen linealen te lijf gaat, en in een toonaangevend internationaal bedrijf als het onze zeer zeker niet. We hebben hem ontslagen, direct. Een paar maal is hij teruggeweest, vragen of we hem weer wilden aannemen, eenmaal heb ik geaarzeld, maar ik heb hem toch wegge stuurd. De man was het alcoholische type geworden, ik durfde het niet meer aan met hem. Later hoorde ik dat hü was gaan zwerven, een man op zijn leeftijd krijgt tegenwoordig niet zo gemakkelijk werk meer. Ik heb nog even gedacht, of ik er toch niet beter aan gedaan zou hebben, Brunius weer in dienst te nemen. In een of ander ondergeschikt baantje waar hij geen kwaad kon. Maar dat was het juist met hem, hij was bezeten van zijn werk, trots op zijn vakkennis en afgunstig op ieder die hem opzij streef de, op de jongeren vooral. „Tja," besloot ir. Waerdmans, „ik heb u een lang verhaal verteld, en niet eens voor de krant. Ik wilde maar zeggen: dat zijn van die tragedies in een bedrijf, waarover de buitenwereld zelden iets te weten komt, maar waarmee je als directeur rekening hebt te houden. Ben ik u met dit relaas van dienst geweest?" „Zeer zeker," antwoordde Jan, „ik kan u vertellen, dat de politie zeer veel belang zal stellen in deze geschiedenis." „Ach, dus Brunius heeft toch met de politie te maken," zei ir. Waerdmans, het hoofd schuddend. „Jammer, héél jammer Met weinig woorden deed Jan mededeling van de verdenking tegen Brunius en zijn vermoedelijk deel genootschap in een valsemunters-complot. „Zo, dus dat is het," zei ir. Waerdmans nadenkend, toen Jan was uitgesproken. „Ja, hij zal nu een willig werktuig zijn. Wanneer hij nuchter is, heeft hij waar lijk niet de ingewikkelde machines nodig, die wij gebruiken. Ik heb hem vroeger wel eens, als proef, hier een biljet zien maken op een klein degelpersje, waar je visitekaartjes op drukt en zo. 't Was niet van het lopende produkt te onderscheiden. En tekenen kan hij ook, dat zei ik u al. Jammer, héél jammer van de man." Jan stond op en nam afscheid, 's Avonds bracht hij rapport uit aan Galama en Bartels, juist toen Van Daatselaar de trap op kwam stommelen. Met geen woord drukte hij zijn verwondering uit over de aanwezigheid van Bartels, die immers deerlijk ge wond in het ziekenhuis in Den Haag moest liggen, maar hij knikte waarderend, toen Bartels hem de no dige opheldering gaf. De aanrijding was een feit geweest, een fikse neusbloeding doordat hij tegen zijn voorruit was aangebotst eveneens. Die neusbloeding had een él te haastige dorpscorrespondent van het A.N.P. de overtuiging gegeven dat de inspecteur deerlijk gewond was, in werkelijkheid was hij er overigens inderdaad wonder boven wonder met een paar schrammen afgekomen. Natuurlijk had hij direct begrepen dat Kovécs Tivadör hier de hand in het spel had, zélfs had hij in de onbesuisde chauf feur Johan de Vries menen te herkennenSnel besloot hij zich het ongeval ten nutte te maken. Hij liet zich overbrengen naar het ziekenhuis, kreeg een kamer alleen, en nam de geneesheer-directeur in vertrouwen. Een flink zustertje zorgde er voor dat iedere be langstelling stelselmatig werd geweerd, maar in het voor Bartels bestemde ledikant lag nu „dienst" de jonge wachtmeester Van der Mand, en die speel de zéér verdienstelijk de rol van zwaargewonde. „En naar het mij toeschijnt heeft noch zuster Flor- rie er veel bezwaar tegen Kees van der Mand te verzorgen, noch Kees van der Mand voornoemd dat gezegde zuster Florrie zijn kussen opschudt, zodat ik maar wil zeggen, dat ook de ongelukkigste zaak nog een goede zijde heeft „Bloemen op hun bruiloft," lachte Jan. „Bossen," beloofde Bartels, „maar nu grijp Ik even terug, Jan. Die meneer Waerdmans betoogde dat het voor een vervalser moeilijk is om aan goed papier te komen, is het niet?" „Inderdaad Bartels, dat zei hij." „Juist, ik heb me er inderdaad ook al over ver wonderd, hoe vriend Kovacs aan zulk prima papier voor zijn Engelse biljetjes kwam. Het is namelijk écht, origineel, dezelfde stof waarvan ook voor tien duizenden ponden écht bankpapier in omloop is". „Gestolen misschien," opperde Galama. „Praktisch onmogelijk," verklaarde Bartels en haalde een Engels bankbiljet van vijf pond uit zijn portefeuille dat hij tegen het licht hield. „Kijk het gaat hier om. Je zou zo zeggen dat zo'n biljet vrij gemakkelijk is na te maken, wit en weinig tierlantij nen en zo te zien een stevig stukje bankpost, ge woon acht kilo's bankpost. Maar zien jullie die ver ticale streep? Déér zit de kneep. Wie die in het papier kan krijgen is knap, knapper dan Kovécs Tivadör en ook waarschijnlijk knapper dan Brunius. Brunius is overigens ook geen papierbereider." „Dus tóch gestolen," hield Galama vol. „Je zou het zo kunnen noemen, maar de zaak Is deze. Wij hebben achter de schermen hard gewerkt jongens, en ook resultaat gehad. Kovécs Tivadór en Brunius kenden elkaar al lan ger. Ze hadden samen in een Duits concentratie kamp gezeten, waar Himmler, het hoofd van de geheime politie, de grootste valsemunterij had, die de wereld ooit gekend heeft." „Zodat ik maar zeggen wil," vervolgde Bartels, „dat het alleszins waarschijnlijk Is, dat Brunius déar zijn talenten kon botvieren. De arbeiders daar hadden het niet slecht, goed eten en veel schnaps. Dat Himmler van plan was ze laten allemaal te liquide ren is een andere zaak, de komst van de geallieerden heeft hem dat vermoedelijk verhinderd. Ze hadden er zeer vakbekwame arbeiders, uit Duitsland zelf, een paar Russen, een paar Chinezen en wat Hol landers. Brunius schijnt de enige Hollander te zijn die het avontuur overleefd heeft, de S.S. kreeg er nog verschillende te pakken, vóór de Amerikanen en Russen hèn te pakken kregen. Tivadör Ko vacs je weet toch dat Tivadör zil.i voornaam is, maar ze die in Hongarije achteraan zetten? (Wordt vervolgd) re plek; 59. tegen; 61- jfre 'ƒ,1 betaalmiddel; 63. de °nav0o<1 68. voor; 69. boom; 72, zetsel. ed; 3. kasteel; - f n.n.w.; g. iks; 8. misnoegen. HORIZONTAAL eed; O. L niks, - ad; ongeveer; VERTICAAL: 1. Kfj ou; 5. hier nn°' idee; eieren; 1n- Gre. 5dr?J'len Deenen, werkzaanj ,l5c de afdeling boekcR Qt, je Enschedé en Z°ne CU ting N.V. te Haarl|di schap in dienst tr J) Het jubileum za worden gevierd, Aiw COGNAC VOOR DE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2