Marschalk Tito Prijst huidige Sovjet-leiders öskou en krijgt een hand van aartsvijand Molotov lieft een centrale inisteries op Nieuwe stakingsdreiging te IJmuiden Twee doden en 28 gewonden Twee auto's onder trein v°egdheden overgedragen autonome republieken Demonstraties in Bombay Treilvissers houden reders aan hun woord Bus doormidden gespleten ?Ac j^ch ongeluk y ^ügeland kinderen dronken Cve eert twee bj)r*°ten Demonstratie van Franse reservisten Mollet vraagt vertrouwen van Assemblee H. Vader verleent weer audiënties 19-jarig meisje in brand geraakt Prinses Beatrix geslaagd Ernstig ongeluk bij Roermond Khroesjtsjev inviteerde Britse koningi Geheimzinnige schepen in het Kanaal Buien en kans op onweer Het weer Eén dode één zwaar gewonde °e'e feestdagen Een dode, 25 gewonden Hitier wilde H. Vader in 1944 naar Wurzburg overbrengen in vejmifou muf n!.s^ede 4 JUNI 1956 80ste JAARGANG No. 26618 H A ür en zes gasten 'jS ïttsin8 gedood st Jfe ,4v4: - In zorgwekkende toestand in ziekenhuis opgenomen j Regenkleding voor dames en heren j Af en toe regen !"V "6daE,SJRAAT 5 HAARLEM n "linten J® 21544, Advertenties 21545 \6Ve^ii|??°2 Postgiro 143480 i ®reestraat 171, tel. 4790 Vi. t '^muiden: Leeuwerikiaan 30 i-toTele,oon 5790 Mr w. °oerrigter en ^Ctio.' van der Kallen. Urs- H. v. Run en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milllmeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Joegoslavische president, maarschalk Tito, is met zyn vrouw voor een staatsie- bezoek van drie weken aan de Sovjet- Unie in Moskou aangekomen. Tito hield na zyn aankomst in het Moskouse Centrale Station voor een battery van microfoons een rede. Geheel links op de foto Nikolai Boelganin; achter Tito staat diens vrouw, naast haar Nikita Khroesjtsjev, en rechts met hoed Maarschalk Worosjilof. Wil 'n85s bruidspaar is zon- 0 k ievi"Jt;o"on8eluk bij Shef- Vti^het? gekomen, slechts en- welijk- Met zes brui- i!V i'l n jonggehuwden in v Jejf: de receptie in de rich- ■JrV 'o. met de bruidegom V i '-fith de vroege ochtend- •,,>;,?4rbj.otsing plaats met een acht inzittenden Y 11 allen gedood werden. van de bus werden ge- (Rtr.) J. Caes is zaterdag- cbt in de Vecht geraakt A. v. Megen is bij het V"«g»re'n van de havenwer- i verdronken in t. Pe waterputten, die ty- e'n zijn gegraven. President Tito van Joegoslavië is za terdagmiddag per trein voor een offi cieel bezoek aan de Sovjet-Unie te Mos kou aangekomen. Een van de Russische leiders, die hem ter verwelkoming de hand druk ten, was de eerste vice-premier Molo tov, wiens aftreden als minister van buitenlandse zaken daags tevoren be kend was gemaakt. Dit ontslag werd uitgelegd als een verzoenend gebaar te genover het Joegoslavische staatshoofd aangezien Molotov na de breuk tussen Joegoslavië en de andere communis tische landen in 1948 vaak een nog fel ler tegenstander van Tito was geble- ke dan Stalin zelf. Het is de eerste maal, dat de Joego slavische leider de Sovjet-Unie bezoekt, sinds zyn land wegens „verraad aan het socialisme" uit de Cominform werd gestoten. Tien jaar geleden was hij het laatst in Moskou geweest. Toen Tito met zyn echtgenote en een aantal Joegoslavische autoriteiten uit de trein stapte, werd hij het eerst be- froet door maarschalk Worosjilov, het ov jet-staatshoofd. Daarna volgde de begroeting door partijsecretaris Khroesj tsjev, premier Boelganin en andere cocktail japonnen. \v>»^ dra op partyen op Vv^tl Zij werden i S >>C,?.?esho«', welke in V thn' Links een ?ji, Pon in zwart en N Jg aat, .rdraad, dat een (^^'ckking is vam by- heei veel piep het geheel geeft. -u* -en n bleek-blauwe ied«R?.ot aantal strik- hri'iantjes. W ..Cw' die rtteiLore 'van de hehangelsen k0rt vV-,%rn ^era bben geëxecu- •V u naar hen her- U.^ r' ijja, en de gemeen De bedoeling finest °xtra verduide- ges Tel in En- 8eschreven is. CU.P.) In Rusland is een grote decentralisa tie van het Sovjet-bestuur tot stand ge bracht. Verscheidene ministeries zyn opgeheven en de taak ervan is over gedragen aan de verschillende autono me republieken, waaruit de Sovjet-Unie is samengesteld. Het belangrykste mi nisterie dat is opgeheven is het minis terie van Justitie. De overige opgehe ven ministeries hadden vooral een taak op economisch terrein. De overdracht van de bevoegdheden ervan aan de af- zonderiyke republieken heeft ten doei het aandeel van deze republieken in het economisch beheer te vergroten. Naast het ministerie van Justitie zyn de vol gende ministeries opgeheven: Levens middelen, Vlees- en Zuivelprodukten, Vissery, Inkopen, Lichte Industrie, Bouwmaterialen, Papier- en Houtbewer king, Wegvervoer en Hoofdwegen, Bin nenwateren, Gezondheid, Kleinhandel en Hotelwezen. Het Russische persbureau Tass maakte gistermorgen de maatregelen bekend. „Het centrale comité van de Russische communistische partij en de raad van ministers van de Sovjet-Unie, geleid door de besluiten van het twin tigste congres van de communistische partij, hebben het nodig geoordeeld ver dere maatregelen te nemen ter vergro ting van het aandeel der republikeinen in het economisch beheer", aldus de mededeling. De veranderingen zijn aan gebracht, omdat het peil der econo mische ontwikkeling in de verschillen de republieken en de aanwezigheid van ervaren staven van bedrijfsleiders en technici deze mogelük maken en omdat de maatregel zal leiden tot een doel treffender industriële leiding, beter ge bruik van de aanwezige voorraden en grotere mogeiykheden om aan de na tionale economische eisen te voldoen. Het presidium van de Opperste Sovjet heeft vijf decreten goedgekeurd, waar in de wyzigingen van kracht worden verklaard. Tass meldt verder, dat het centrale comité der communistische party en de raad van ministers der Sovjet-Unie hebben besloten een onder de ministerraad ressorterende juridische commissie in het leven te roepen. Deze heeft tot taak het codificeren en syste matiseren van de wetgeving in de Sov jet-Unie, het bestuderen van wetsont werpen die aan de ministerraad wór den voorgelegd en het geven van een uitspraak over besluiten van de rege ring die het karakter van normalise ring in de juridische materie hebben. Na de door Tass gemelde reconstruc ties omvat de Sovjet-regering 52 mi nisteries en tien aan de ministerraad ondergeschikte commissies -n comité's. (Rtr UP - AFP) Sovjet-leiders, onder wie ook de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dmi tri Sjepilov. Nadat de hoge gast alle buitenland se diplomatieke vertegenwoordigers de hand had gedrukt en hy dr erewacht in paradepas voorbij had zien trekken, sprak maarschalk Worosjilof enige wel komstwoorden: „Mijn beste kameraad president. Het gehele Sovjet-volk groet u. De volkeren van de Sovjet-Unie en Joegoslavië zijn ingenomen met de ver sterking van de banden tussen onze landen in het belang van beide regerin gen. Dit zal een van de grootste facto ren zijn in de samenwerking van alle naties om de vrede te vestigen". In zyn antwoord zei Tito in het Rus sisch o.m.: „Wij zijn gekomen met de beste wensen van ons volk. Onze banden zijn door bloed versterkt. In een bepaalde periode was het zeer moeiiyk voor ons, doch wy hadden vertrouwen, dat de tyd zou komen, dat onze vriendschap weer versterkt zou worden. De geest van Lenins be ginselen van collectief leiderschap is van dien aard, dat ik er zeker van ben, dat er nooit meer misverstanden tussen de volkeren van het socialis tische kamp zullen zyn", aldus het Joegoslavisch, staatshoofd. Tito prees in zijn toespraak de hui dige Sovjet-leiders en sprak zich uit voor nauwere banden tussen Joegosla vië en de Sovjet-Unie: „Ons lot is on scheidbaar". Opnieuw hebben een aantal Franse reservisten, die opgeroepen zijn vopr de strijd in Noord-Afrika, gedemonstreerd. In een station te Parijs hebben zij drie uur lang een sneltrein opgehouden, door voortdurend aan de noodrem te trek ken en demonstraties op het perron te houden. De leiders van de demon stratie werden naar de kazerne terug gebracht. Toen op een station nabij Versailles een groep reservisten een trein verliet en zich op de spoorbaan begaf, werd een sergeant door een andere trein gegrepen en gedood. (Rtr) Op een openluchtbijeenkomst in Bom bay, waar premier Nehroe een tóe- spraak hield, heeft de politie zondag het vuur geopend en traangas gebruikt om een menigte demonstranten te ver spreiden. 500 Politiemannen vormden een cordon rond de bijeenkomst, waar op 150.000 personen aanwezig waren, terwijl buiten deze ring nog 50.000 men sen trachtten toegang tot het terrein te krijgen. Demonstranten, die met stenen gooiden, trachtten de bijeenkomst te verstoren. Ook in het centrum van de stad werd gedemonstreerd, waarbij een stadsbus vernield werd voor de politie kon ingrijpen. In totaal vielen er by de ze relletjes een dode en 25 gewonden. Nehroe sprak over de plaats van de stad Bombay in het reorganisatieplan dat thans in het parlement wordt behan deld. De demonstraties waren tegen dit reorganisatieplan gericht. (Rtr.-U.P.) De Franse premier Guy Mollet, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat zijn regering bereid is tot een „nieu we orde" op sociaal, economisch en politiek gebied in Algiers, maar nooit zal toestaan, dat dit gebied zyn banden met Frankrijk verbreekt. De premier sprak zaterdag aan het eind van een debat van drie dagen over Frans-Noord Afrika. Mollet verbond de vertrouwens kwestie aan 'n motie, waarin de re- geringspolitiek zowel ten aanzien van binnen- als buitenland wordt goedge keurd. Hij sprak zijn vertrouwen uit, dat hy by de stemming, die morgen zal worden gehouden, de meerderheid zal verkrijgen. Zondagmiddag is op de onbewaakte overweg te Sneek een personenauto ge grepen door de trein uit Leeuwarden. De auto werd zwaar beschadigd in een sloot gereden. De bestuurder, de 55-jari- ge J. Kath, apotheker te Leeuwarden, werd op slag gedood. Zyn naast hem zittende vrouw M. Kath-Bouma werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Leeuwarden vervoerd. De achter in de auto zittende 31-jarige W. Dolk, archief ambtenaar te Leeuwarden, kreeg geen letsel. De dieseltrein van 16.04 uit Nijmegen naar Den Bosch is zaterdagmiddag om streeks 16.40 uur by een onbewaakte overweg tussen Nuland en Rosmalen op een met huisraad geladen vracht auto gebotst. De auto kwam na een salto om de lengte-as in de greppel naast de spoorbaan terecht. De trein kwam 600 meter verder tot stilstand. Het treinpersoneel, dat, op het ergste voorbereid en vergezeld van in de trein aanwezige medische hulp, terugrende naar de plaats des onheils vond daar de chauffeur rustig bezig de brokstuk ken van het meubilair rondom de zwaarbeschadigde auto by elkaar te zoeken. De trein kon met een uur ver traging de reis vervolgen. De H. Vader heeft zaterdag, op zijn naamdag, in de St. Pieter aan 20.000 gelovigen een algemene audiëntie ver leend. Naar gewoonte heeft de Paus zich tijdens deze audiëntie weer met speciale begroetingswoorden in de verschillende talen tot de deelnemende groepen en buitenlanders gericht. De H. Vader ver ontschuldigde zich over het feit, dat hij wegens zyn gezondheidstoestand geen toespraak kon houden. Gisteravond heeft de Paus voorts aan vierduizend Italiaanse dienstmeisjes audiëntie ver leend. In een toespraak welke de Heilige Vader tot de meisjes richtte, drong hij o.a. aan op betere arbeidsvoorwaarden voor deze „zo nuttige en noodzakelijke arbeidstak". De lichte ongesteldheid van de H. Vader is te wijten aan oververmoeid heid van de stembanden en op de aller eerste plaats van het hart, dat echter in zijn normale functies geen enkele afwijking vertoont, aldus meldt het KNP. u «L— S „jé Dit totaal vernielde autobus-chassis bewijst wel, hoe hevig de botsing op de rijksweg SittardRoermond is geweest. Aan de voorzijde werd de bus totaal vernield. In de nacht van zaterdag op zondag is de 19-jarige mej. A. G. in haar wo ning aan de Wilgenhoflaan te Bever- wök, vermoedelijk doordat zij een si garet rokend op de divan in slaap was gevallen, in brand geraakt en zo ernstig gewond dat zij in het Rode Kruis Zie kenhuis in zorgwekkende toestand moest worden opgenomen. De Beverwijkse brandweer had, na dat het slachtoffer geholpen was, wei nig werk aan het bestrijden van de ont stane brand. Het divanbed, waarop mej. G. gewoonlijk sliep, terwijl de ouders op de bovenverdieping sliepen, werd naar buiten gedragen en met enkele stralen water geblust. 3^ H. K. H. Prinses Beatrix is geslaagd voor het eindexamen gymnasium van liet incrementum van het Baarns Lyceum Zaterdagmiddag mocht Hj haar diploma in ontvangst nemen. Men ziet hier de gelukkig lachende prinses met haar drie vriendinnen na de uitslag. V. I. n. r.: Renée Röell, Adelaide Hasseley Kirchner, prinses Beatrix en Marie Albertine Sprenger van Eyk. 28 mei waren de twee maanden ver streken, die de opvarenden van de trei- ler Abraham IJ>' 28 met de rederij overeengekomen waren binnen welke po sitieve resultaten zouden moeten worden bereikt ten aanzien vai. een nieuw con tract voor de treilervloot. Hoewel aan genomen mag worden, dat op verschil lende punten overeenstemming is be reikt, is van positieve resultaten nog niets bekend geworden. Ook op andere schepen wilde men de reders aan hun woord houden. Zaterdag heeft het maar een haar gescheeld of opnieuw waren moeilijkheden in de treilvisserij uitge broken. Toen tydens een spoedvergade ring van de O.V.B. gestemd werd kon een staking met de krappe meerder heid van 2422 nog juist voorkomen worden. De bemanning van de Amsterdam vernam van de rederij Krijger, dat men daar verwachtte, dat binnen enkele da gen overeenstemming over een nieuw contract zou worden bereikt. By de Am sterdam voegden zich echter de Dirkje RO 53, Herman IJM 2, Allen Water IJM 34 en Soerabaja IJM 79. Op de laatste hield de reder, de heer G. Gouda, aan boord een bespreking met zjjn bemanning, waarbü ook de heer J. Koning van het O.V.B. aanwezig was. De heer Gouda zou daar gezegd hebben, dat nu staken waanzinnig was. Donderdag is er weer een vergadering tussen het bestuur van de redersvereni- ging en de besturen van de erkende vak bonden en hy verwachtte, dat de zaak dan rond zou komen. De heer Koning verklaarde toen wel zoveel vertrouwen in de reders te hebben, dat hy het re sultaat van deze bespreking wilde af wachten. Hy adviseerde daarom de be manning geen ondoordachte besluiten te nemen en bovendien eerst contact op te nemen met de opvarenden van andere schepen. Dat contact is zaterdag tydens een spoedvergadering geweest in het kan toortje van het O.V.B. aan de Indus triestraat. De stemming van de ruim 50 aanwezigen was, dat zy nu lang ge noeg hadden gewacht en dat „de boel er maar by neer gegooid moest wor den". De heer Koning heeft het zyn mensen echter ten sterkste afgeraden. Hoewel hy hun volledige vrijheid van beslissen liet, wees hij er op, dat als de opvarenden nu zouden gaan staken, dit een spelen in de kaart van de socialis tische centrale van zeevarenden ter koopvaardij en visserij zou betekenen. Deze bond was voorstander van een ga rantieloon, stond afwijzend tegen hand having van de vaste gage en zou door een staking de kans krijgen de prolon gatie van de vaste gage te ontlopen. De heer Koning spoorde zyn leden aan normaal nog een reis te maken. Ga naar zee en laten we eerst het re sultaat van donderdag afwachten, was zyn advies. En mocht er zaterdag nog niets van de reders bekend zyn, dan gaat de vloot plat. Met 2422 stemmen behaalde hij een wel zeer krappe meer derheid voor zyn standpunt. Een onvoorzichtigheid op de weg heeft de Amsterdamse architect A. Dropvat (34 jaar) en diens echtgenote de 38-jarige mevrouw M. E. Dropvat- Pheytter zaterdag op de drukke rijks weg Roermond-Sittard ter hoogte van de sodafabriek te Herten het leven ge kost. Voorts werden achtentwintig per sonen gewond. Omstreeks drie uur kwam de heer Dropvat uit de richting Roermond ge reden. Even buiten Roermond op de grens van de gemeenten Herten en Linne wilde hij een voor hem rijdende personenauto passeren. By het passe ren heeft D. wellicht niet voldoende aandacht geschonken aan een uit de richting Sittard komende autobus van de autobusonderneming N.V. Vadah te Echt. Daar zowel de auto van D. als de autobus een flinke snelheid hadden, was een botsing onvermydelyk, of schoon de chauffeur van de autobus, de dertigjarige J. M. Niessen uit Echt, nog scherp naar de kant van de weg uitweek. Tengevolge van deze botsing vloog de auto van het Amsterdamse echtpaar te pletter tegen een langs de weg staande boom. De vrouw werd op slag gedood; haar man overleed korte tyd later. Ook de autobus ramde aan de andere kant van de weg een boom, sloeg over de kop en smakte voor de tweede keer tegen een boom op, die even boven de wortels afknapte. De Aan de Heilige Vader is een exem plaar van het boek „Het leven tegen de dood" van Igino Giordani overhandigd, waarin de schryver een verslag geeft van de pogingen van het Vaticaan een einde aan de oorlog te maken en hulp te verlenen aan de slachtoffers. Volgens Giordani wilde Hitler in ja nuari 1944 dat de Paus overgebracht zou worden naar Wurzburg in Duitsland, zulks met het oog op de geallieerde in vasie in Italië, doch de Paus en het college van kardinalen hebben zich hier tegen verzet. De toestand in Duitsland was toen reeds zodanig, dat Hitier het niet meer aandurfde geweld tegen de Paus te gebruiken en zich daarmee de oppositie van de gehele katholieke we reld op de hals te halen, aldus de schry ver. (AFP) Volgens de „Sunday Times" heeft Nikita Khroesjtsjev tijdens zyn bezoek aan Engeland Koningin Elizabeth uitge nodigd een staatsiebezoek aan de Sov jet-Unie te brengen. Khroesjtsjev deed de uitnodiging in de loop van het ge sprek, dat hy en Boelganin tydens hun bezoek aan de Britse vorstin en haar echtgenote, de hertog van Edinburgh, met Koningin Elizabeth hadden. Khroesjtsjev zou gezegd hebben, dat in dien koningin Elizabeth niet persoonlijk kon komen, de hertog van Edinburgh in haar plaats kon komen. De hertog zou op deze invitatie een beleefd, maar zich tot niets verbindend antwoord gegeven hebben. (UP) Twee geheimzinnige oorlogsschepen slipten de afgelopen nacht door het Nauw van Calais en spoedden zich naar de Atlantische Oceaan. Britse kuststa- tions riepen de schepen op, maar kre gen geen antwoord, toen zij identifi catie verzochten. Waarnemers van de Britse marine verklaarden echter, dat de schepen op Russische kruisers gele ken en vermoedelijk Poolse vlagsigna- len voerden. (UP) buspassagiers, mee^t vrouwen en kin deren, werden gewond. Medische hulp kon snel worden ver leend door de gelukkige omstandigheid, dat nog personeel van de bedrijfsge neeskundige dienst op de sodafabriek aanwezig was. Andere personeelsleden stelden de politie, doktoren en geeste- lyken van het ongeluk in kennis. On middellijk na het ongeluk waren de pastoors van de nabygelegen dorpen Herten en Linne, alsmede de doktoren L. W. H. Mooren uit Linne en L. E. C. M. Hustinx uit Roermond aanwezig om de gewonden by te staan. Van de gewonden konden er negen tien na in het ziekenhuis te Roermond verzorgd te zyn, naar huis gaan. Negen meer ernstig gewonden moesten wor den opgenomen. Onder hen bevindt zich de chauffeur van de bus. Hy is de meest zwaar gewonde. Zijn toestand is niet levensgevaarlyk. De auto en de bus werden beide to taal vernield. Het voorfront van de bus was geheel ingedeukt en het chassis doormidden gespleten. Nog 6 zwaar gewonden Te Schaesberg werden zaterdagavond twee personen zwaar gewond by een motorbotsing. Een Duitse motorrijder verleende op het kruispunt Ruiterstraat Heerlenerweg te Schaesberg geen voorrang aan een motorryder uit Eygelshoven. Beide personen werden zwaar gewond. Zaterdagmorgen verongelukte te Heerlen een autobus met mynwerkers. Tengevolge van een defect aan de motor vloog deze bus byna tegen een huis op. De chauffeur kon dit nog net voorkomen, waarna de bus in een naast de weg gelegen bouwland terecht kwam. Geen der zeventien inzittenden werd gewond. Zondagmorgen sloeg te Heerlerbaan een auto over de kop. De vier inzitten den (een chauffeur uit Heerlen en drie buitenlanders) werden zwaar gewond en moesten naar het ziekenhuis te Heerlen worden overgebracht. De auto werd totaal beschadigd. Het KNMI te De Bilt meldt: Ten westen van Schotland is een nieuwe en vrij actieve depressie aange komen, die zich thans nog maar lang zaam verplaatst. De depressie beïnvloedt thans het weer in een groot deel van West-Europa. Een randstoring vergezeld van een uitgebreid regengebied trok over Zuid-Engeland in de richting van de Noordzee. Een deel van de regen zone passeerde ook ons land. De groot ste hoeveelheden regen vielen in het noordwesten van Nederland. Ook morgen blijft het weer onder invloed staan van de depressie bij Schotland, en in verband daarmede blijft het weer onbestendig met af en tóe buien en een kans op onweer. Bij de zuidpunt van Groenland ontwikkelt zich thans een nieuwe depressie, die in oostelijke richting de oceaan optrekt. Ten westen van de Azoren handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied. Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 fERD. BOtSTR. 48 A'OAM TEL 717162' Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen, maar ook enkele buien en kans op onweer. Dezelfde temperaturen of iets la- re. Overwegend matige zuidwestelij ke wind. Zom: 4.25-20.56 Maan: 2.03-1S.59

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1