Vrouwen en politiek Sparen vooraf verdient sterk de voorkeur Aanbetaling minimaal 25 en geen colportage Degrote TesUssin Moor es strijder voor A rnhem Kranslegging Nationaal Monument bij Kruiswoordraadst ERIC DE NOORMAN Rehabilitatie gevraagd voor de Held van de oktoberrevolutie Treedt premier Noe van Birma af? Nederlandse scheepsjongen verdronken Nehroe over Goa Luchtvaart akkoord met Duitsland Domein der Vrouw K.A.B.-rapport over afbetalingswezen Kerk dient zich buiten geschil te houden99 Op de Dam Overleg in Den Haag begonnen Limburgers „bo> j deren99 Church A Eindexamens spoedcursus (Riijikskweekisidhooil Haarlem 10.000 ktg boter naar België gesmokkeld Zes maanden voor koopman Engeland zal spoedig nog een atoombom laten ontploffen Christendemocratische partij in Italië besluit: Geen samenwerking met uiterst-links en -rechts ■elA Z v/>W> Loop der bevolking in NoordMHoliknid Examen19 Vo&JdPSÜ DINSDAG 5 JUNI 1956 Over enige weken zullen de verkiezingen voor de Twee de Kamer worden gehou den. Als je daarover spreekt met vrouwen gebeurt het nog erg vaak, dat je ten antwoord krijgt: „Och, al die politiek. Daar weet ik niets van". Toch brengen ook al die nietswetende vrouwen in juni haar stem uit en we zullen dan maar van harte hopen, dat ze dat goed zullen doen. We be doelen natuurlijk niet, dat ze, ook al weten ze niets van poli tiek af, niet in staat zouden zijn een vakje rood te maken op het stembiljet, maar wel, dat ze dus eigenlijk dikwijls haar stem uit brengen zonder zich te realiseren, waarom ze nu juist op die of die persoon stemmen. Heel veel vrouwen stemmen op een be paalde lijst, omdat haar man het nu eenmaal ook doet. Het is na tuurlijk erg prettig, dat die vrou wen zo'n groot vertrouwen heb ben in het oordeel van haar man nen, maar het zou toch wel be ter zijn, als ze zelf ook wisten, waarom ze haar stem aan een bepaalde partij geven. Heel veel vrouwen stemmen op de K.V.P., omdat ze er van overtuigd zijn, dat dat de partij is, die zij als katholieke vrouwen haar steun moeten geven. Dat is ook erg mooi en het is alweer bijzonder prettig, dat deze vrouwen zoveel vertrouwen hebben in deze par tij, maar toch zou het beter zijn, als ze ook wisten, wat die partij nu eigenlijk wil en waarvoor ze vecht. Als men dat niet weet, is het gevaar immers niet helemaal denkbeeldig, dat er de een of andere dag een anders georiën teerde buurvrouw of kennis op bezoek komt en met allerlei be weringen komt aandragen over deze partij en over andere, waar van u, doordat u niet de moeite genomen hebt u op de hoogte te stellen, niet kunt nagaan of ze juist of onjuist zijn. Vooral in het vuur van de ver kiezingsstrijd worden nog wel eens beweringen gedaan, die niet helemaal verantwoord zijn. Dat blijkt herhaaldelijk, wanneer we de verslagen lezen over de spreekbeurten, die de verschillen de politieke leiders her en der in het land houden. Telkens weer lezen we, dat de voormannen van de Katholieke Volkspartij bewe ringen, die elders door voorman nen van de P.v.d.A. gedaan zijn, moeten tegenspreken en weerleg gen. Daarom is het zo goed, als wij, ook als vrouwen en moe ders, op de hoogte zijn van wat de partij voorstaat en wat ze wil. Want het is duidelijk, dat, wan neer zelfs de voormannen van andere partijen nog voortdurend onjuiste beweringen doen over hetgeen men in katholieke kring op politiek terrein wil verwezen lijken, zeker de gewone man er op dat punt wel eens naast is. T T et 1S nuttig en noodzakelijk, t~i dat ook de vrouwen weten, -*• dat b.v. het ouderdoms pensioen geen presentje van dr. Drees is of van welke andere socialistische minister ook, maar dat men dat dankt aan het ge hele kabinet en aan de beide Kamers, waarin de socialisten het gelukkig niet alleen voor het zeggen hebben. Dat is nu maar een klein voorbeeld, maar u weet even goed als wij, dat er bij de vorige verkiezingen heel wat oude mensjes zijn geweest, die dachten, dat wanneer dr. Drees niet zou winnen, het ook met hun ouderdomsuitkering afgelo pen zou zijn. En nu kan iedereen, die beter weet, wel beweren, dat dit erg dom is van die mensen en dat het natuurlijk niet waar is, maar feitelijk zijn deze oudjes niet eens zoveel dommer dan de talrijke mannen en vrouwen, die hun stem uitbrengen op een oj andere partij, die allerlei mooie leuzen aanheft, maar waarvan ze eigenlijk niet weten, wat ze precies wil. Als een partij schreeuwt, dat de arbeiders on voldoende profiteren van de hui dige gunstige conjunctuur, dan klinkt dat voor een arbeider, die vindt, dat hij inderdaad wel wat meer kan gebruiken, erg aanlok kelijk. Maar in zo'n geval is het toch wel goed ook te weten, dat diezelfde partij te grote winsten niet aan de arbeiders ten goede wil laten komen, maar aan de staat, en dan is het nog zeer de vraag of de arbeider er wel zo veel belang bij heeft. In zo'n ge val zou het wel eens veel nutti ger kunnen wezen, zijn stem te geven aan een partij, die de winsten wel aan de arbeiders ten goede wil doen komen door b.v. het in het leven roepen van een spaarsysteem voor jonge arbei ders die willen trouwen, voor het verwerven van een eigen woning of iets dergelijks. Daarom, om van deze dingen iets af te weten, moeten ook de vrouwen haar krant goed lezen. Goed lezen, dat wil zeggen niet alleen het nieuws en de adver tenties, maar ook de hoofdarti kelen en de verslagen van poli tieke bijeenkomsten, want zo le ren ze ten minste iets omtrent de aard en de bedoelingen van de partij, waaraan ze haar stem zullen geven. Een commissie uit de Katholieke Ar beidersbeweging heeft thans een rapport uitgebracht inzake het afbetalingswezen. De commissie heeft gemeend haar taak aldus te moeten opvatten, dat van haar werd gevraagd een oordeel te geven over het rapport van de commissie van onderzoek inzake het afbetalinigswezen, de zogenaamde commissie-Lichtenauer. Aangezien het afbetalingssysteem in zijn wezen noch etisch verwerpelijk, noch strijdig met de economische doel matigheid kan worden genoemd, is er geen aanleiding voor reglementering of verbod van de afbetaling op grond van haar wezenskenmerken. Van de andere kant is de commissie van oordeel, dat in het algemeen aan sparen vooraf sterk de voorkeur dient te worden gegeven. Hiermee wil zij echter niet zeggen, dat hierom het af betalingssysteem afwjjsbaar zou zijn. In bepaalde gevallen kan het afbetalings systeem zeer wel tot voordeel strek ken. Met betrekking tot gebruikmaking van het afbetalingssysteem dient de uit eindelijke beslissing te liggen bij de individuele koper. De voorstellen, die de commissie doet tot regeling van het afbetalingswezen vinden hun grond in het feit, dat de wijze, waarop in de praktijk het af betalingssysteem wordt gehanteerd, van dien aard is, dat het nodig is hieraan bepaalde grenzen te stellen. Deze bij komende omstandigheden zijn onder te brengen in vier groepen: overcredi- tering, verkoop en colportage, prijzen en toeslagen en algemeen economische consequenties van het afbetalingswezen. Daar de bezwaren tegen het afbe talingswezen niet het wezen, doch de bijkomende omstandigheden betreffen, meent de commissie, dat het mogelijk is om met behulp van regelingen ten aanzien daarvan de bezwaren voor een groot deel op te heffen. He rapport van de K.A.B. vertoont de volgende voornaamste verschillen met de commissie Lichtenauer: Het door de Kamers van Koophandel afgeven van vergunningen voor het tot beroep of bedrijf maken van het verkopen op afbetaling, zal eerst kunnen ge schieden, na ingewonnen advies van een aan elke K.v.K. toegevoegde commissie van advies, wier taak het met name is de beoordeling van de sociale soli diteit van de aanvragers. In de com missies dienen vertegenwoordigers van de arbeidersbeweging en andere con sumentenorganisaties zitting te hebben. Tegen een beslissing van de K.v.K. staat voor de commissie en in bepaal de gevallen voor de handelaar de mo gelijkheid open van beroep op het Col lege van Beroep voor het bedrijfsle ven. Voorts is de K.A.B.-commissie van mening, dat een apart vergunningen stelsel dient te worden ingesteld voor het uitoefenen van het beroep of be drijf van financieringsinstituut. In dit vergunningenstelsel zouden naast de eisen zoals die gelden voor het af- betalingsbedrijf. voorwaarden gesteld gesteld dienen te worden betreffende soliditeit, liquiditeit en solvabiliteit. De belangrijkste, voor de beoorde ling van de kredietwaardigheid van de koper beslist noodzakelijke gege vens dienen in het contract te worden opgenomen. Een apart formulier van inlichtingen, zoals bedoelt door de commissie Lichtenauer, is niet nodig. De commissie-Lichtenauer is van me ning dat voorwerpen ter waarde van een verkoopprijs contant van meer dan f 3000.niet moeten worden getroffen door de aanbevolen regeling en dat een gelijke uitzondering bij al gemene maatregel van bestuur kan Geslaagd de dames: G. A. M. Boon (Oegstgeest)M. Brans (Haarlem); I. H. Burgers - v. d. Heuvel (Hoofddorp); L. J. Bronkhorst (Nleuw-Vennep); I. Doerk (Velsen); C. H. Fuite (Noordwijk aan Zee); M. J. van Giessen ('s-Gra- venhage); E. P. Jager (Aalsmeer); A. Onstein (Heemstede); Sj. Doevendans (Santpoort). De Russische procureur-generaal, R. A. Roedenko heeft de postume rehabi litatie gevraagd van de voormalige volkscommissaris en jurist Nicolas V. Krylenko, die niet meer vermeld werd in de Russische encyclopedie van 1953. Roedenko veroordeelde de rechtsgeleer den die Krylenko veroordeeld hebben en daarbij de voorschriften van Lenin op hun gebied verwaarloosd hadden. Wijlen Krylenko heeft een zeer voor aanstaande rol gespeeld bü de oktober revolutie van 1917. Hij werd ook „held van de oktober-revolutie" genoemd. In 1934, na de moord op Sergei Ki- rof, een vooraanstaande bolsjewiek, die als vriend van Stalin bekend stond, werd een volkscommissariaat van justi tie voor de gehele Sovjet-Unie in het leven geroepen, opdat meer eenheid van gerechtelijke actie zou worden ver kregen. Krylenko werd tot hoofd van dit ministerie benoemd, doch hij kreeg meningsverschillen met Visjinski, toen tertijd Stalins machtige openbare aan klager, die berucht werd tijdens de gro te zuiveringsprocessen, die volgden. Begin 1939 vervoegde een oude Rus sische communist zich bij Krylenko, en vroeg hem om bescherming tegen Stalins meedogenloze chef van de staatsveiligheidsdienst, Jesjof. Kry lenko zei bij die gelegenheid tot hem: „Ik ben dertig jaar lid van de Rus sische communistische partij. Lenin was mijn intieme vriend. Ik ben nu volkscommissaris voor justitie, maar wanneer ik 's morgens mijn bureau betreed, ben ik er niet zeker van dat ik dit 's avonds als vrij man zal verlaten." De Russische geschiedkundige Oera- lov, die dit mededeelt, voegt hieraan toe dat Krylenko enige tijd later werd gearresteerd en vervolgens terechtge steld, zonder dat een proces tegen hem was gevoerd. Zijn naam werd vervol gens uit de geschiedenisboeken der Rus sische revolutie verwijderd, alsof hij daar nimmer een rol in had gespeeld. Overeenkomstig de eis van de offi cier van Justitie heeft de economische politierechter te Haarlem een zand- voortse koopman wegens overtreding van het deviezenbesluit veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Verdachte had aan het eind van vorig jaar ongeveer 10.000 kg. roomboter in daarvoor speciaal inge richte auto's naar België gesmokkeld. worden gemaakt voor goederen met een klaarblijkelijke bestemming voor de produktieve sfeer. De K.A.B.-commissie is van oordeel dat geen grenzen in deze zin dienen te worden getrokken. Een aanbetaling: van minimaal 35% acht de K.A.B.-commissie noodzakelijk Terwijl de commissie-Lichtenauer het voorschrijven van een aanbetaling meent te moeten ontraden. Voorts acht de K.A.B.-commissie een algeheel ver bod van de colportage bij afbetaling de enige juiste weg. Wat betreft de normen voor de op slagen is de K.A.B.-commissie van me ning dat deze in de wet dienen te worden vastgelegd en geconcretiseerd bij algemene maatregel van bestuur of ministeriële besschikking. De normen en tarieven dienen voor zover zij op financieringsinstituten van toepassing kunnen zijn uitdrukkelijk ook hiervoor te gelden. De vergoedin gen die de financieringsmaatschappij van koper en verkoper ontvangt mogen tezamen niet meer bedragen Jan het bij verkoop op afbetaling in totaal toe gestane tarief. Tenslotte wordt t.o.v. de algemeen economische consequenties van de af betaling voorgesteld, conform de com missie-Lichtenauer, behoudens de be paling, dat regelen als door de laatst genoemde commissie gesteld, niet in de eerste plaats mogen worden gehanteerd als conjunctuurpolitiek instrument, zo dat de sociale aspecten op het tweede plan zouden komen en voorts met in achtneming van de minimumaanbetaling van 25%. 5. Met Svein, de twee jonge mannen en Wolf volgt Eric Aranrod naar de kust. Als ze dicht genoeg bij zijn, onderscheiden ze beneden op het stenige strand enkele figuren, schaars belicht door een flambouw. Opeens zegt Aran rod: Ik wacht hier op jullie, het is mij te griezelig.' Nu, komt Erwin prompt, dan zal ik wel bij je blijven. Och nee, laat Axe zich horen, laat mij dat maar doen, ga jij maar gerust mee! Aranrod zwijgt, met het gevolg, dat ze allebei onwrikbaar als een standbeeld naast haar blijven staan. Tever geefs probeert de een de ander over te halen, toch maar mee naar het strand te gaan. Eric heeft geen zin, het af te wachten. Met Svein en Wolf gaat hij naar beneden. Hier neemt hij de toorts van een der krijgers over, om de man goed te kunnen zien. Het is inderdaad een enigszins griezelig schouwspel, dat zich aan hem voordoet. Een vreemd, klein mannetje, gekleed in robben- bont, ligt voor hem op de grond. Hij is dood. Zijn gelaat is geel van rimpelig en het gitzwarte sluike haar zit geplakt op zijn drijfnat Zijn mond staat een beetje open en laat de korte, vlijmscherpe f-„ tanden zien. Het postuur van de vreemde verschijninn is gedrongen n Nog nooit heb ik zo iemand gezien, denkt Eric, terwijl hij bij ",erJl0rtiP?j\ t[ knielt. Met Noordwestenwind is hij hier op de kust geslagen, Noorman voor zich heen. Waarvandaan moet die man Jek°Tsne\7 is immers geen land meer m die richting! Opeens bukt hy zich st J oog heeft een matte glinstering van metaal opgevangen. Óp «e de man is een bronzen voorwerp en als Eric het te voorschijn ha®"' op hem een kreet van verbazing. Maar dat lijkt als twee druppels u>al Noorse gesp Engeland is voornmeens om spoedig nog een atoombom tot ontploffing te brengen, maar heeft nog geen onmiddellijke plan nen om een waterstofbom te doen ontplof fen, aldus de minister van bevoorrading, Reginald Maulding. Maulding onthulde gisteren in het Lager huis, dat binnenkort nog een Britse atoom- proef Engelands vijfde zal plaats hebben op de verlaten Montebello-eilan- den voor de kust van Australië. „De strijder met het schild", een beeld van de bekende Engelse beeldhouwer Henry Moore, bestemd voor Arnhem, is gereed gekomen. Het staat thans nog opgesteld in de grote tuin, die Henry Moore sinds korte tijd bezit, vlak bij zijn woonhuis en atelier te Much Hadham Herts. Aldus weet een verslaggever van „The Sunday Times", die een bezoek bracht aan het park, dat vol beelden staat, te melden. Eet beeld vormde vorig jaar een der meest opmerkelijke stukken op de tentoonstelling te Sonsbeek. De gemeente Arnhem kocht het daarna aan, maar Moore wilde het eerste gietsel niet afstaan aangezien het reeds een bestemming in Engeland gevonden had. Het beeld zal in het park te Arnhem worden opgesteld nabij de Rijnbrug. Het vormt een symbool van de strijd, die in Arnhem gestreden is. Dit beeld zal niet het officiële oorlogsmo nument zijn, want dat is reeds vervaardigd ooor de beeldhouwer Gijs Jacobs van den Hoff. En dan kent Arnhem nog het grote brokstuk van een der zuilen uit het gebombardeerde gerechtshof. Het staat als sober monument opgericht in de z.g. „berenkuil", het circuit voor de oprit van de Rijnbrug. De strijder met het schild ontwierp Moore na een reis door Griekenland en klassieke invloeden zijn er zeker in te bespeuren. De gemeente Arnhem is zeker geluk te wensen met dit nieuwe bezit. Uit gezaghebbende bron is maandag in Rangoon vernomen, dat premier Oe Noe, die aan het bewind is sedert Birma in 1948 onafhankelijk werd, van plan is af te treden om „Jongere politici een kans te geven" en omdat hij zijn krachten wil wijden aan de reorganisatie van zijn par tij, de Antifascistische volksliga voor vrij heid. Waarnemers geloven dat het besluit van Oe Noe om af te treden het gevolg is van meningsverschillen binnen de par tij, voornamelijk wegens het „mislukken" van de neutraliteitspolitiek. Zij verwach ten dat de vice-voorzitter van de voiks- liga, Ba, die op het ogenblik minister van defensie is, het premierschap van Oe Noe zal overnemen. (A. F. P.). De zeventienjarige dekjongen van het Nederlandse vrachtschip Haringvliet, P. de Groot is vermoedelijk verdronken nadat desloep, waarin hij met twee andere bemanningsleden zat, was ge kapseisd. Het ongeluk gebeurde te Boucau nabij Bayonne, waar de Ha ringvliet in de monding van de rivier de Adour gemeerd lag. De sloep sloeg om bij het oversteken van het haven kanaal. De twee andere inzittenden werden door vissers gered, waarna zij door brandweerpersoneel' met behulp van kunstmatige ademhaling werden bijgebracht. Het lichaam van de dek jongen ia niet gevonden. De nationale raad van de Italiaanse christendemocratische partij heeft na een zitting van 17 uren besloten vast te houden aan de gulden-middenweg politiek en zich te onthouden van sa menwerking met partijen van de rech ter- en linker-vleugel. Dit besluit werd vastgelegd in een motie, die werd aangenomen, nadat de partijsecretaris Amintore Fanfani, ervoor gewaarschuwd had, dat het zelfmoord" zou betekenen, als men naar de sirenezangen van links of rechts zou luisteren. Een besluit in deze of andere zin was noodzakelijk geworden door het feit, dat de christendemocraten en de partijen van het centrum wel stemmen hadden gewonnen in de verleden week zondag en maandag plaats gehad heb bende administratieve verkiezingen, maar dat het nieuwe ingevoerde stel sel van evenredige vertegenwoordiging er de oorzaak van was geweest, dat zij zetels in de gemeenteraden verloren, waardoor er geen volledige meerder heden meer aanwezig zijn in steden als Rome, Milaan, Florence en andere grote steden. De motie vond echter geen algemene instemming, daar zes leden van de raad alleen maar het eerste gedeelte van de motie steunden, waarin Fanfani geprezen werd voor de manier, waarop hij de verkiezingscam pagne had geleid. Een zevende lid ont hield zich van stemming. (u p i De premier van Indië, Nehroe, heeft tijdens een protestbijeenkomst tegen het bezit van Portugal van de kolonie Goa een beroep op de mogendheden van het Westen gedaan, zich eerlijk uit te spre ken over de kwestie en terzelfder tijd de Katholieke Kerk vermaand zich bui ten het geschil te houden. Hij herinnerde er aan dat Paus Pius XII „zijn krachtige stem tegen het kolonialisme" verheven heeft, en ver volgde: „indien een internationale Kerk zich in de politiek mengt verliest zy haar godsdienstig fundament. Indien de patriarch van Goa fungeert als een symbool van het kolonialisme, dan doet hy schade aan de Kerk." Nehru prees „de vele katholieke priesters en missionarissen, die sympa thie hebben voor de vrijheid van Goa en hun hulp geven." Doch de patriarch van Goa, zo zeide hy, „poogt Portugese propaganda te maken via zyn kerkelijk gezag." (UP) (Vervolg van pagina 1) Toen de stoet van rytuigen en escor te de Dam opdraaide was het weer in middels in zyn voordeel veranderd. De zon straalde helder feestelijk uit een lentelucht vol witte wolkproppen en de wind joeg het rood-wit-blauw van de vele vlaggen wapperend omhoog. Een grote menigte had zich op het midden- Damterreln opgesteld om zich te ver lustigen aan de kleurrijke praal van het vorstelijk ceremonieel. Voor de grijze gevel van het paleis stond de erewacht van het garderegiment Grenadiers In ceremonieel costuum aangetreden. Het geel, rood en blauw van de uniformen harmonieerde kleurrijk met de rood en goudgegallonneerde livrei van de pal freniers en de uniformen van het ko ninklijk gevolg. Nadat H.M. de Koningin en haar hoge gasten de met zes paarden bespannen calèches hadden verlaten, speelde de Kon. Militaire Kapel het Luxemburgse volkslied. De erewacht werd door de beide vorstinnen geïnspecteerd. Daarna be traden zy het paleis om even later op het balcon te verschynen. En toen was er voor de duizenden de gelegenheid om de vorstin van de kleine natie, waarmede Nederland met zovele innige banden is verbonden, en de eigen vor stin, die vergezeld was van de kroon prinses, hartelijk toe te juichen. Korte tyd later verlieten de Luxem burgse vorstelijke gasten het paleis om te voet de Dam door een afzetting van de Kon. Marine over te steken naar het Nationaal Monument. De vlaggen van de elf provinciën en de grote Rijksvlag wapperden aan de hoge masten, toen het gezelschap de trappen besteeg om aan de voet van de hoge witte pyloon de krans te leggen. Een eerbiedige stil te werd in acht genomen. Naast het mo nument had een erepeleton van de B.S. de wacht betrokken. De begroeting van de hoge gasten geschiedde door minister-president dr. W. Drees en andere hoge militaire en burgerlyke autoriteiten. Het was de eerste maal dat een buitenlands staats hoofd een krans legde by het monument. Horizontaal: 1. een eed doen tweemaster 2. net 3. gemeente in Zeeland krampachtige ademtocht 4. gezellig rijksdaalder 5. eenheid v. rO arbeidsvermogen trapper 6. kruipend dier meisjesnaam 7. gevaar volente Deo 8. onder andere biersoort Ital. rivier 9. botsen deel van boom 10. rechtsvordering leer van het p, evenwicht 11. hoogste punt kerel Verticaal: 1. kielwater bluffen 2. haat koesteren ter inzage 3. paradijs santé 4. uitslag 5. voegwoord dierengeluid ratelpopulier 6. Ned. Televisie Stichting verwaand 7. gewricht als volgt 8. niet kunnende zien versterkte stad 9. rijk persoon metaal 10. pers. vnw. 11. st*a In de trèveszaal in het gebouw van het ministerie van verkeer en water staat te 's-Gravenhage zijn vanmorgen besprekingen begonnen tussen afge vaardigden van de Westduitse bonds republiek en van Nederland, over de commerciële rechten van de K.L.M. in het gebied van de bondsrepubliek, die in een bilaterale luchtvaartovereen komst zullen worden vast gelegd. On dertussen zijn in de V.S. ook nog luchtvaartonderhandelingen gaande tussen Nederland en de Verenigde Sta ten. De Nederlandse delegatie voor over leg met de Duitse afgevaardigden staat onder leiding van de directeur- generaal van de ryksluchtvaartdienst de heer J. W. F. Backer, de Duitse wordt geleid door dr. ir. H. Knipfer, directeur van de afdelingluchtvaart van het ministerie van burgerluchtvaart van de Westduitse bondsrepubliek. De besprekingen zullen vermoedeiyk tot 9 juni duren. In het provinciaal blad van Noord-Hol land is de loop van de bevolking ln de pro vincie over 1955 gepubliceerd. Het aantal inwoners nam toe van 1.950.244 tot 1.974.815. Van de afzonderlijke gemeenten noemen wij Amsterdam 868579 (1/1 '55 863802), Haarlem 166764 (166154), Aalsmeer 13721 (13570), Alk maar 41330 (41090), Bennebroek 3956 (3854). Beverwijk 31531 (30585), Bloemendaal 19755 (19708), Bussum 37872 (37306), Castricum 11012 (10753), Haarlemmerliede c.a. 4042 (4031),. Haarlemmermeer 40904 (40392), Heemskerk 6452 (6277), Heemstede 25314 (25203), Hilversum 98825 (94337), Den Hel der 45486 42782), Laren 12852 (12481), Mui den 3692 (3665), Naarden 13161 (12907), Uit geest 4943 4872), Uithoorn 7847 7310), Vel sen 58081 (56393), Zaandam 46470 (45691) en Zandvoort 12907 (12038). sigaren M Vanmorgen zijn de sport/, fjf. heren J. M. Smeets, F. "T f. vxA persfotograaf Fontein, alle" ycoiuwsiaoi A- UA1LCA11, - II.11- y.,, tricht, en de heer Slegertj, t broek met een ,,Ptoer'-sLtr van het vliegveld Zuid-L1^, trokken naar Engeland t(,elV weersomstandigheden dat -it te J ven het landgoed van Churchill een partij sigaret iPMM pen die bestemd is voor A-gji P, A alsmede een Friese kof'1® heer Stokes, directeur va*L j te Ipswich. De Nederland^, dens een ontmoeting met Ap/l enkele geschenken overt1'1 ifyiJ. geglazuurde kunsttegel v ie f M, cm, een foto-album met v® maakt tijdens het bezoe* \>o chili aan Aken, alsmede ee pe- de stad Maastricht, waa„hil',i l®1V staat, hoe een van Churttoil'' JL deren, captain John Chult de berenkuil in Maastrirtj o® zat, door d'Artagnan wer" AMSTERDAM, 4 juni (Amsterdam). Kand. studierichting): mej. (Amsterdam)Kand Bartels (Amstelveen). wetensch. (sectie B): 3- c0c. sW Ir Haag). Kand. pol. en (A^S mej. E. E. van de Mar* ^jll®' j Doet. rechten: mej. E. J' hk/c sterdam). LEIDEN, 4 juni - heid: D. Voortman Doet. gen. II: Tj. A. M- wyk, A. S. M. Jacobs TA- Koning te Scheveningenj.'pe* J tema te Leiden, M. B. O. L. Wolthuis te Lei de* mevr. L. L. J. Stokhuy*® 4 J Leiderdorp, J. M. Futol'igéj'fj Hillebrand te Leiden.tong, M. H. Ament te Den Vt, A. Vygen-Duif te Lelde /e ie van Kuyk te Roermof1 bjjg Loenen Martinet-Weste geest, G. P. van Rees- De feestverlichting, die ter ere van het Groot-Hertogelijk bezoek de komende dagen in Amsterdam* maandagavond geprobeerd. Ondanks hevige regen bood het Leidseplein een vrolijk schouWSP* laat zien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2