Vraas Antwoord Gebit stuk? -Reizen en vakantietochten ifar* JOS MULLENS Rugklachten Buikklachten R.-K. Interparochiale Jongensscholen Haarlem Kuifje en j 6ang^//) Mail rits de Kat Osear !S* en EXPOSITIE en DEMONSTRATIE C. J. VAN DEN BROEK ALGEHELE VOETVERZORGING ANNIE LOOTS NATIONAAL REUZE CIRCUS m« de WERELDATTRACTIES CIRCUS VAN MOSCOU r///i W. C. BERGISCH ZOON Gemeente Heemstede GESLOTEN 0 0) ZATERDAG 9 JUNI 1956 Kamer met pension Bouwfondsen Diuii ven -pe rikelien Loon van naaister Erfgiemamen Dienstwoning Instrument-test Ouderdomswet Tegien de motten Sehade in huis J. Rodrigues Pereira H. F. J. DE LEUR F okkervlieigtuigien Ki mdierb ewaa rplaatsen W. WILDSCHUT Bezoekt van 913 juni de grote in de Vleeshal te Haarlem Alle nieuwste modelij Doorlopende demonstrate E. Z. GERUITS MOLHOEK'S INSTITUUT EEN GOED GEBRUIK le Emmasiraat 18 - Haarlem - Tel. 21826 Rest. 't Heerenhek" n Klaverjassen B'I i mdeg e l ei dielh o:n d Belastingvrij Vakantie en kostgeld VERWACHT BINNENKORT in Uw stad uit het Een GOED CORSET kan wonderen verrichten R.-k. Jongensschool voor R.-k. Jongensschool voor Mulo Opleiding voor Mulo-diploma A en B R.-k. Interparochiale Opleidingsschool M"10 NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Afdeling Haarlem en Omstreken Grote Houlstr BAKENESSERW* m Venetian Andkofoeth!...lnvertebrddt.'...Drop*/ater!. Hd. jij bent dus Kuifje!. Welnu jonge vriend, deze keer is je laatste uur ges la v gen.. Pas op!...'tls zeer ge vaarlijk met vuurwa pens te spelen. T= "<n V Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat "men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven W. M. N. Betreft vraag gestof feerde kamers met volledig pensi on, verwarming en verzorging. Antwoord: Het prijsindexcijfer gezins- verbruik (1951 is 100) 1954 is 105, juli 1955 is 109. Mei 1956 is nog niet be kend uiteraard. Vermoedelijk een stij ging van 2 punten. Wat betreft de pen- sionprijs delen wij u mede, dat pension- prijzen vrij zijn. Voor een behoorlijk gemeubileerde kamer met volledig pen sion, op goede stand, moet men ge woonlijk ongeveer 150,- betalen. U hebt echter de kamers uitsluitend ge stoffeerd gehuurd en verder algehele verzorging, voeding en verwarming in begrepen en wilt nu van ons weten hoe veel de prijs hiervoor sedert oktober 1954 is gestegen. U begrijpt zeker wel, dat wij op deze aldus gestelde vraag niet zo maar een antwoord kunnen ge ven. Ten eerste doet zich de vraag voor, welke eisen stelt u aan de ver warming, voeding en verdere verzor ging. Brandstoffen zijn duur en waren vooral tegen het einde der afgelopen winter schaars, zodat uitsluitend de duurdere soorten verkrijgbaar waren. Een gewoon wit kooltje kostte een paar maanden geleden ongeveer 60 cent. Een onsje rosbief moest betaald wor den met 80 a 85 cent. Bent u in een niet beroepskamerverhuurbedrijf of pensi on, dan is men gebonden aan de huur wet. De huur der kamers zal derhalve een evenredig bedrag mogen kosten van het geheel. Daarop komt dan 20 pet. wegens ongerief. .Voor de stoffering bent u 20 pet. der verkoopwaarde per jaar verschuldigd. Voor bediening een bedrag naar rede en billijkheid. Ver bruik licht moet eveneens betaald wor den, tegen kostprijs, evenals water. Hebt u bovendien nog een gaspitje op uw kamer, dan moet dat'ook betaald worden naar billijkheid. Rest ons nog de voeding en dit is eveneens een punt waarop wij geen antwoord kunnen ge ven. U krijgt de voeding niet tegen kostprijs, men wil aan u verdienen. Voor bediening en verzorging, schoon houden der kamers mag u zeker 1.50 per dag rekenen; voor dit bedrag werkt een werkster nog niet. B. A. v. L. - Kunt u mij inlichtin gen verstrekken over: 1) bijzonder heden en betrouwbare adressen van zg. bouwfondsen; 2) Welk bewijs van rijvaardigheid heeft men nodig voor een zg. scootmobile? Antwoord: Wij zijn helaas niet bevoegd u hier openlijk van advies te dienen, daarvoor kunt u het beste een rechts kundige raadplegen. Hebt u een bouw- kas op het oog, informeer dan eens bij de verzekeringskamer in Amsterdam naar betrouwbaarheid. 2) Voor motorrijtuigen op minder dan 4 wielen óf met een ledig gewicht niet hoger dan 400 kg hebt u een rijbewijs A (voor motorrijwielen) nodig. deze reparatie scheurde ons behang, waarvoor ons vergoeding werd be loofd. We worden, nu het op beta len aankomt, echter van het kastje naar de muur gestuurd. Bjj wie (huisbaas of aannemer) moet ik nu terecht? Antwoord: Als het een ernstige bescha diging betreft, kunt u zich, waar het hier een reparatieverplichting voor de verhuurder betreft, rechtstreeks wenden tot de kantonrechter. B. L. H. Hoeveel moet mijn offi ciële loon bedragen als naaister (volledige werkkracht 1ste klasse gemeente) in de gewone maatwerk afdeling (mantels, mantelcostuums) Antwoord: Aannemende, dat u 23 jaar of ouder bent, dient u ƒ0,97 per uur te verdienen. Een nieuwe regeling staat op de helling, in verband waarmede wij u adviseren over bv. een maand uw licht eens op te steken bij de Ar beidsinspectie afd. looncontrole, Tessel- schadestraat 9 te Amsterdam. Ingehou den moet worden voor het ziekenfonds- besluit 2,1 pet, voor de ziektewet 1 pet en voor de W. en W. wet hoogstwaar schijnlijk 1,4 en 0.6 is 2 pet. Verder de loonbelasting volgens de coördinatie ta bellen en eventueel pensioenbijdrage. J. K. - Wanneer iemand, die onge huwd is, komt te overlijden, en er is geen testament gemaakt, wie zjjn dan de erven? Zijn dit de nog levende broers en zusters of komen zwagers en schoonzusters van over leden broers en zusters of kinderen hiervan ook in aanmerking? Antwoord: Ouders, broers en zusters, alsmede kinderen van vooroverleden broers en zusters zijn in dit geval de erfgenamen. Ingeval van een voorover leden broer of zuster erven de kinde ren van deze gezamenlijk, wat hun va der of moeder geërfd zou hebben. Zwa gers en schoonzusters kunnen zelf hier bij dus niet erven, zij komen hoogstens op als wettelijk vertegenwoordiger van hun kinderen of bij zwagers van hun vrouw. H. B. - Mijn buurman houdt een 40-tal duiven, waarvan de lucht 's zomers zeer onaangenaam is. Wij hebben ook veel hinder van het ge loop naast onde verdieping. Is daar niets aan te doen? Antwoord: Aannemende dat u huurder bent van de woning, raden wij u aan contact te zoeken met de verhuurder eigenaar. Deze is tot vrijwaring ver plicht omdat u in het gebruik van het gehuurde wordt belemmerd. Verhuurder is derhalve tot schadevergoeding ver plicht. Neemt u in elk geval een kan tongerechtsdeurwaarder in de arm. Een andere methode om iets te bereiken is, dat u tracht een huurvermindering te bekomen van de verhuurder. Schakelt u zo nodig de huuradviescommissie in. De daartoe nodige formulieren zijn te Amsterdam verkrijgbaar p.a. secreta riaat Huuradviescommissie, Heren gracht 380. In het eerste geval ligt de reden van de actie in de gehorigheid en in het gebruik maken van een recht door die buurman, het duiven houden, waardoor u wordt benadeeld. In het tweede geval gaat het alleen om de ge horigheid van de woning. A. M. B. - Zoudt u mjj een adres kunnen opgeven van een of andere instelling, school of particulier, waar men muzikaal zo getest wordt, dat men kan uitmaken welk instru ment voor de geteste persoon het meest geschikt is. Antwoord: Op conservatoria wordt dit wel gedaan, altijd dan v.z.v. zulks mo gelijk is, want n.o.m. is de keuze van instrument voor de betrokkene doorslag gevend. Bij u ter stede kunt u derhalve heel goed terecht op een der adressen voorkomende in de telefoongids. J. S. - Betreft vraag over uitkering ouderdomswet per 1 - 1 - 1957. Antwoord: Hebt u nu ook uitkering in gevolge de noodwet Drees? Wij nemen aan van wel. Dan gaat u dus automa tisch over per 1 januari 1957. J. P. D. - Motten hebben reeds veel schade veroorzaakt bij ons. Wat kunnen wij doen? Antwoord: Het lijkt wel erg, zoals u ge plaagd wordt. Wij raden u aan te begin nen de kasten leeg te halen, de kle dingstukken goed te borstelen en te klop pen en de kleren dan buiten te hangen in de zon en wind. Moeten er kleren bewaard worden, dan eerst goed was sen of laten stomen. Inmiddels de kas ten en andere bewaarplaatsen goed schoon maken met bijtende middelen, goed laten luchten en regelmatig hier na deze ruimten eenzelfde behandeling geven. Goed en veel spuiten met DDT, meermalen herhalen. Aangetaste kle dingstukken niet tussen andere, niet aangetaste opbergen. Resten van weinig waarde vernietigen, want hangt u ze weer tussen de andere, dan heeft uw wërk geen waarde. Met de flitspuit kunt u ook goede resultaten behalen. Er zijn gifgassen in de handel, doch hiermede moogt u niet zelf werken, u moet dit overlaten aan de vakman. Men moet motten nooit met rust laten. Ze leven het liefst daar, waar het rustig is en het liefst nestelen zij zich in wol. Als u de kleding buiten hebt hangen en goed borstelt, dan vallen de larljes van de kledingstukken af en zijn ze ten dode opgeschreven. Larven leven liefst op vuile plekken, waar vuil, etensresten, zweet en dergelijke op het weefsel zijn achtergebleven. Aanhoudende zorg kan u veel geld besparen. Ontmottingsbe- drijven zijn er ook wel in uw woon plaats. Sla een telefoongids op en u zult verscheidene adressen vinden. Mevr. v. B. - Indertijd werd aan ons huurhuis iets vernieuwd. Door Enige en algemene kennisgeving. Tot onze grote droefheid Overleed na een langdurig, geduldig gedragen lijden, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, gesterkt door de Genademiddelen der H. Kerk, onze goede, zorgzame Man, Vader, Grootvader en Broer HENDRIK JOHANNES JORE in de leeftijd van 68 jaar. Haarlem M. Jore-Verhagen J. M. Krouwels-Jore J. A. G. Krouwels en kinderen Geertruidenberg Zr. Johanna van Liefde Haarlem, 8 juni 1956 Nieuwe Groenmarkt 22 De H.H. Uitvaartdiensten worden gehouden op maandag 11 juni in de Parochiekerk van de H. Antonius van Padua, Nieuwe Groenmarkt, de stille H.H. Missen om 7.30 en 8.15 uur, de gezongen H. Requiemmis om 9.30 uur, waarna de begrafenis vanuit de kerk om 10.30 uur op het R.-K. Kerkhof St.-Barbara zal plaats vinden. Rozenkransgebed zondag avond 8 uur in de kerk Thuis geen bezoek. De overledene is opge baard in de Rouwkamer Parklaan 36. Bezoek n.m. van 2-3 uur en van 7.30-8 uur. Familieberichten uit andere bladen Geboren: Gooitske M. Heida, Beesterzwaag. Cor nells J. Somerwil, Rotterdam. Barthold J. IJssel de Schep per, Amsterdam. Getrouwd: L. C. van Houten en J, J. C. ten Bosch- Bödeker, Amsterdam. A. Buf- finga en A. W. Bouman, Hui zen. Ir. W. W. van Haeften en H. A. Corduwener, Den Haag. Overleden: C. S. Burgdorffer, vr., Bussum. S. Ullman, m., 81 j., Utrecht. W. A. Hagendijk, m., 47 j., Rotterdam. P. W. J. H. van der Lippe, m., 74 j., 's-Gra- venhage. J. Juch, m., 42 j., Amsterdam. Tandarts PRAKTIJK HERVAT. Met leedwezen geven wij kennis van het heengaan van HENDRIK JOHANNES JORE die ons meer dan veertig jaren als concierge trouw heeft gediend." Zijn plichtsvervulling en accuratesse zullen bij ons in dankbare herinnering blijven. Hij ruste in vrede. Sint-Vin centiusvereniging Haarlem. Haarlem, 8 juni 1956. AFWEZIG C. C. te W. - WU willen een perso neelslid laten wonen in een dienst woning, doch de huidige huurder, die al 8 jaar niet meer bij ons werkt, heeft volgens de Woningcom- missie geen kans op een ander huis. Hoe moeten wjj hiermee nu aan? Antwoord: Ons advies moet zich be perken tot de vraag of hier werkelijk sprake is van een „dienstwoning". Dit is het geval als de huurovereenkomst te beschouwen is als een onderdeel van de tussen partijen gesloten arbeidsover eenkomst. Er moet een verband be staan tussen de terbeschikkingstelling van de woning aan de werknemer en het bedrijf, zodanig, dat het bedrijf er onder zal lijden wanneer de werknemer niet tijdens het dienstverband de wo ning zou bewonen om deze bij het be ëindigen daarvan te ontruimen. Be spreekt u het geval met een kantonge rechtsdeurwaarder n.a.v. alle feitelijke omstandigheden. Wij geloven niet, dat u succes zult hebben met een ontrui mingsvordering, mede omdat de huidi ge toestand reeds 8 jaren duurt. C. J. S. In een Amerikaans woor denboek lag ik: „Fokker, Duits vliegtuig". Is dat niet fout? Fokker was toch Nederlander en zijn „Fok kers" waren daardoor toch Neder landse vliegtuigen? Antwoord: We zijn het met U eens, al hoewel de zaak moeilijk komt te lig gen, wanneer Uw Amerikaanse woor denboek van vóór 1920 is. Tot het ein de van de eerste wereldoorlog heeft Anthony Fokker die in Haarlem is geboren maar naar Duitsland ging om vliegen te leren n.l. al zijn vlieg tuigen in Duitsland gebouwd. In 1918 had Fokker naast een vliegtuigfabriek met 1800 man personeel in Schwerin, een fabriekje voor watervliegtuigen te Travemünde aan de Oostzee en ook nog een wapenfabriek in Reinickendorf. Tij dens de oorlog bouwde Fokker voor de Duitsers niet minder dan 4300 toestel len en doordat zijn uitstekende produk- ten ook in licentie werden gebouwd be schikte Duitsland aan het einde van de strijd zelfs nog over 7600 Fokkervlieg tuigen. We kunnen ons indenken, dat de samenstellers van een Amerikaans woordenboek in die tijd deze in en vóór Duitsland gebouwde vliegtuigen gemakshalve Duitse toestellen hebben genoemd. Voor ons gevoel.speelt in de ze kwestie echter een grote rol. dat Fokker tot ergernis van de Duitsers al tijd geweigerd heeft Duits staatsburger te worden. Toen Fokker na het einde van de oor log zijn fabrieken naar Amsterdam ge smokkeld had, leverde hij in 1920 in feite zijn eerste „Nederlandse" vlieg tuig af, de F. II. Thans, nu er een in Nederland ontworpen en gebouwde „Fokker", de F. 27 Friendship, naar alle werelddelen wordt verkocht als op- yolger van de dakota, kan men in een woordenboek een „Fokker" in ieder ge val geen Duits vliegtuig meer noemen. Zeker niet in een Amerikaans woorden boek, want zoals bekend gaat straks de Amerikaanse Fairchild-vliegtuigfa- briek dit succesvolle Nederlandse vlieg tuigproduct ook bouwen. G. M. E. Welke kinderbewaar plaatsen zijn er in Haarlem? Antwoord: Naast de reeds door u ge noemde in Haarlem N. in de v. W. Crommelinstraat 26 kennen wij er nog maar één in Haarlem Z. in de Aster- Straat 1. Doet u verder eens navraag op het gemeentehuis. Waarn.: Arts zie raambiljet Telefoon 11990. Arts PRAKTIJK HERVAT. van TECHNISCHE GROOTHANDEL Dagelijks van 25 en 810 uur Zondags gesloten FORNUIZEN EN KOMFOREN GAS-, KOLEN- en OLIEHAARDEN WARMWATER-APPARATEN WASMACHINES - CENTRIFUGES KOELKASTEN - MIXERS koken, bakken, braden, mixen en wassen, waarbij u gaarne een kop kofffè of thee in een gezel lig zitje wordt aangeboden. Levering van onze artikelen geschiedt uitsluitend via uw handelaar. GEVESTIGD per 1 juni: Arts Spr.u. Zomerkade 163 Fondsl. 8-9, Part. ma.-, wo.- en vrijd. 1-2 uur. Tel. 18639 b.g.g. 14118 of 27790. Steunzolen naar gips model, Elastieke kousen, Pedicure DUINOORDSTR. 22, tel. 25467 U kunt er op wachten i TETTERODESTRAAT 36 Tel. 19734 Kleverpark van de cosmetische preparaten is noodzakelijk voor het beste resultaat. - Daarom adviseert ook bij aan koop uw Schoonheidsspecialiste en Haarkundige Houtplein 12 Haarlem - Tel. 14796 Zaterdag en zondag: Kalfsoesters - bloemkool 3. H. J.v. D. Stelt een vraag over klaverjassen. Antwoord: Als men verzaakt, Is het spel bedorven en dat dient gestraft te worden; men moet maar leren oppas sen als men kaartspeelt. Door niet op te passen bederft men een eventueel mooi spel van een andere speler. Er zpn verenigingen die een straf opleg gen van 260 punten, er zijn er evenwel ook die met minder volstaan, dat kunt u onderling vaststellen. A. S. Naar welk adres kan ik opgespaarde celiofaanbandjes zen den, om deze ten goede te doen ko men voor de aanschaf van een blin- degeleidehond? Antwoord: Hier volgen een drietal adressen. 1) De Stichting „Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds"", secre tariaat Middenweg 333, Amsterdam. 2) Voorts: de r.-k. vereniging van Blinl denvri enden „St. Ludger", Borgerstraa 121, Amsterdam. 3) de Ned. r.-k. Blin- denbond „St. Odilia", Bosserweg 18, Maastricht. A. B. D. Welk bedrag mag ik als gehuwde vrouw verdienen om vrjj te blijven van belasting? Antwoord: U moet dit zo zien: u moet niet alleen uw (bij) verdiensten optel len, maar eveneens eventuele renten van een spaarbankboekje enz. Uw ver diensten en de andere neveninkomsten mogen de 200.niet overschrijden, want dan ontvangt uw man een aan giftebiljet, waarom u trouwens dient te vragen als u er geen toegezonden krijgt. De eventuele loonbelasting die reeds gekort is, op het loon van uw man (eventueel op uw loon) wordt van de aanslag in de inkomstenbelasting af getrokken, nadat dit is vastgesteld door samentelling van alle inkomsten. 2) betreffende bezichtiging van de te koop staande woning. Antwoord: Als u twee keer per week gelegenheid geeft tot bezichtiging van uw huurwoning is dat voldoende. Het gaat niet aan, u de hele dag door maar lastig te vallen. U kunt dus ge rust weigeren de bezoeker binnen te laten als men van de eenmaal vast gestelde uren afwijkt. Veelal wordt de tijd bepaald op dinsdagmiddag en don derdagmiddag van 2 tot 4 uur. J. G. P. Heb ik rechten als ik met vakantie ga, wat betreft het betalen van kostgeld? Antwoord: Indien u meer dan 5 achter eenvolgende dagen weg bent kunt u volstaan met twee-derde van het nor male kostgeld te betalen tenzij u na tuurlijk een andere regeling hebt ge troffen, waardoor vakantie reeds in de kostgeldprjjs is verdisconteerd. Tot onze spijt hebben wij ertoe moeten overgaan, enige vragen omtrent reizen en uitstapjes terzijde te leggen. Er worden soms na melijk dingen gevraagd, die de vragensteller zelf te gemakkelijk kan achterhalen dan dat wij ons geroepen achten hem van dienst te zijn. Een vraag hoe men van de plaats zijner inwoning per trein naar een andere plaats moet reizen komt bijvoorbeeld niet voor beantwoording In aanmerking. Men neme in zo'n geval de moeite even te informeren op het station. Voorts nemen wij aan, dat onze lezers kunnen kijken en lezen, zodat zij zelf op een allicht onder hun bereik zijnde kaart kunnen nagaan langs welke route men moet rijden, fietsen of brommen om van de ene plaats in de andere te geraken. Tenslotte kan men veelal ook terecht bij VVV- en ANWB-kantoren. Bandagisten Nieuwe Graeht 33 - Haarlem - Tel. 11288 Rijksstraatweg 86 E - Haarlem-N. - Tel. 22408 Corsetten, Buikgordels, B.H.'s, Orthop. Cor- setten, Herengordels, Anusbandages worden naar maat vervaardigd op eigen atelier. Breukbanden, Nylonlastexkousen, Lastexkousen, Elast. kousen, Kniekappen en Enkelkousen. Suspensoirs, Gummiurinalen. DE SPECIAALZAKEN VOOR HAARLEM EN OMGEVING. Voorz-: Hoogeerw. Heer Deken Overtonstraat 42 ^813 Hoofd: P. J. Schepers - Telef- Zaanenlaan 58 Ged. Oude Gracht 120 Telef. 19928 Hoofd: A. J. B. v. Velsen - Telef. 34970 Tuinwijklaan 12 Geeft vrijstelling van examen voor Middenstands-diploma. Lessen in machineschrijven. Nieuwe Gracht 16 - Tel. 20186. Hoofd; S. P. Spronk, Middenweg 45 - Speciale voorbereiding voor toelatingsexamen van Uitslag Bliksemloterii juni 1956 Serie le 2e 3e 4e 5e prijs prijs prijs prijs prijs AA 109 391 1013 BB 368 149 981 A 113 681 13 313 481 B 734 932 717 1130 663 C 1174 949 143 1074 998 D 371 571 434 1379 284 E 501 1061 301 952 854 F 1291 602 577 791 1063 G 1211 1343 428 1005 66 H 79 294 772 779 1327 K 1035 1063 760 1163 466 L 987 1246 128 519 57 Voorzover nog niet reeds ontvangen. kunnen extra prijs 263 worden afgehaald aan het Afdelingsgebouw. Paviljoens laan 3, Haarlem. De gemeentesecretarie, met inbegrip van de afd. Huisvesting, zal op woensdag 13 juni a.s. zijn, behalve voor burgerlijke stand en ver kiezingen. t/o Haarl. DaS Telefoon Betaling desgewens*^^- door Hergé. cop 'li-- 9. „Tjonge, tjonge, dat is een mooie kar. „Maar kijk, daar zie ik een wiel dat groot „Ziezo, nu hebben wivaurits, Jammer, dat er een wiel ontbreekt en dit genoeg is. Ik zal het ruilen tegen mijn kleine „Vergeet het niet, -M- ik terug voor het ge :e ifo" een hier is te klein". wiel". Coeii"i;hi oparo munol i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4