Al p. Vj11'cus Jos Mullens met zeer '9ai programma in Haarlem MMOFOONPLAAT alphenaar Slagzinnenwedstrijd onder de Haarlemse lagere schooljeugd Aóenda voor Haarlem en ontóevm Brief van oud-lid uit Haarlem aan de leden van de Bloemendaalse gemeenteraad m De Horeca over het Haarlemse ko f fie-initiatie f <5 Russische artisten zorgen voor enkele hoogtepunten ^Iveren jubileum ln ons bedrijf SJ* f i&Qs Ter bevordering van de natuur bescherming Vroeger: door de sport uit de hroeg Nu: via de sport naar de kroeg van Kimmenaede Sierlijke aanwinst van Hertenkamp E. Hopkes 40 jaar bij fa C. v. d. Broek VRIJDAG 15 JUNI 1956 PAGINA 3 v oK J L nkele duizenden Haarlemmers zijn gisteravond getuige geweest van ■*»J ^en flitsend programma met excellente hoogtepunten van het Circus Vat) /os Mullens. In de enorme tent, die met toestemming van het college Cij-Qy en W. van Haarlem op het Phoenixterrein werd opgezet, krijgt de ys ,.lefhebber een programma voorgeschoteld, zo eminent, zo vitaal ook geria 'J zelden hebben aanschouwd. De directie heeft gebroken met het zo- ditjparnMe drie-pisten-systeem. Zij heeft ook gebroken dit keer met de tra- Orion Cardigan... Êejrfp0?1 'n het programma een aantal wilde dierendressuren op te nemen. teern" beslissingen dunken ons goed. Het nadeel van het drie-pisten-sys- 5 ve( te v waarvan men aanvankelijk veel verwachtte, is, dat de toeschouwers W0rr, te zien kregen, waardoor de aandacht te weinig geconcentreerd kon flirGrte-n °P het detail van het gebodene. Over de laatste discussie van de dipr kan men uiteraard redetwisten. De een vindt waarschijnlijk wilde Zal !lnr®ressuur een evident onderdeel van een circusprogramma, de ander Zond?» recht ontkennen. Circus Jos Mullens heeft laten zien, dat het ook .0r leeuwen, tijgers en poema's kan. Wij hebben het al gezegd: een Programma met nummers van wereldformaat. Me <5, VADER de die hij hel lieht hoort! 'tt Enorme keuze bij: •"lisweg 49 - Haarlem L A. van Kessel v gehuldigd ■erne 75 PLAN VOOR NA DiE VAKjAINTIiE Film Toneel Muziek Diversen Tentoonstellingen Vrij gazon geen voetbalveld B.M.H.C. EN DE ALCOHOL Vader heeft graag Herenmode 7jwe mimend e pa divi aders Bedenkelijk Geen thee Burgemeester reikt kiominlklijke onder- scheiding uit 40 JAAR IN DlIiENST VAN GOJJFOLUIB Beurs van Amsterdam - AANRI JDINGEN OP AMjSTiERDjAMSEVAART BiRlOlMÏFIETlSER HAD TE VEEIL VA ART SC Advertentie Vanr,f zal het ons niet euvel duiden, avonrt wij het slagen van de openings- keije willen toeschrijven aan het op- 5fkorn -Van enkele groepen artisten, van het Staatscircus van Zailen ^iet uitsluitend, de Russen te rj.! naar onze smaak deze eer dienen 8er, nr met mevrouw José Strassbur- hee'r yilly en Henri Mullens en de teptpsPryut, allen bekwame expo- School »'an een generatie, die het hoge- uAriJden in het Nederlandse circus h'veau heeft gebracht. Vgin 18 echter uit hoffelijkheidsover- kjss„ en dat wij de prestaties van de "et 'n het kader van deze kritiek £n ,^erst aan de orde willen stellen. s wij hen zouden mogen klassifi- ."V "Cil luuuca "e dan komt mevrouw Francheska, egin r van de ft,lssen' die aan het van de voorstelling een begroe- 8ïlnw 0.0rd in haar landstaal tot de d6 ™ezigen richtte, in aanmerking voor dres°r°°tste lof. Zij trad op met ge il 0rde duiven. Gedresseerde duiven, Vj-pfJ' het goed, waarmee zij een thg^junummer maakt. Zij liet haar 1; ante acteurs spelen met hoepels hel ,fen. met een wip en een schom- Wd Werkelijk heel fraai. Een uitste- nummer verzorgde de groep 4. ,a°snev, springplankacrobaten van °Venste plank. De primus inter pa- •Um""" de Waldosnevs deden voor elkaar tw °nder was ongetwijfeld Michael Switch, een tengere jongeman met Ongelofelijke lef. Hij maakte vanaf Springplank, die hem zeven meter taitQ de lucht injoeg, een viervoudige W-mortale, waarna hij in een stoel jl^de, die een van zijn ploeggenoten dn schouders droeg. Snelheid en fctp 0edigheid waren verder bijzon- fjc kenmerken van deze Russen. De ir; dahovas vertoonden hun prestaties hok van de tent aan de vliegende me' een adembenemende koel- d'gheid. Een misgreep, waardoor de Advertentie NtvJ de heer L. A. van Kessel, ste- '®ür in ons bedrijf, was het heden heuglijke dag; hij is 25 jaar in Uk •**St U Alie DlJ onze vennootschap. tiTg-jferst werd de jubilaris heden- ih rnet vrouw en kinderen ontvan- de directiekamer, waar de al- i.ts» h directeur van qns bedrijf, df J. W. Boerrigter. hem harte- enve- Kessel een boeket rose an- fflr* J* ?'recteur van qns bedrijf, de Vp_6rhandigde errast met K tol'. J- W. Boerrigter, hem 1 k.k'ip ®sPrak en de gebruikelijke l,0rrt Overhandigde. Mevr. Van I j'ötig cantine volgde hierna de hul- hi ^thaft001" het personeel. De heer J. stv s' chef van de rotatiedrukkerij i'l fle ype-afdeling, prees het werk j0) stela v^teit van de heer Van Kessel V^ten hem ten voorbeeld aan de tJ-t Namens de collega's sprak de dh thlgA Hameteman, die uit de ja- Hi.vc'o samenwerking enige herinne- V. off»phaalde en een fraai schilder- aeerde. Voor het jubileumfonds Hh °'"l H heer E. W. Paul het woord bji- t "e jubilaris een rookstandaard -rlil mevr. Van Kessel een 1 kreeg. kort woord dankte de jubi- voor hun medeleven en be- Advertentle vrouwelijke partner in het vangnet terecht kwam, werd gaarne vergeven, toen daarna het betrokken onderdeel tot in de perfectie werd uitgevoerd. Grie zelig bepaald was de salto-mortale, die mevrouw Tarzanova geblinddoekt maakte. Veel lof komt ongetwijfeld ook toe aan Die Solweighs uit Oost-Berlijn, een groep fameuze fietsers. Dan is nu toch wel het ogenblik daar om met veel waardering te gewa gen van het optreden van mevrouw José Strassburger, de gebroeders Mul lens en de heer Spruyt. Mevrouw Strass burger reed op een ongezadeld paard een parforce, die wij al eens eerder van haar hebben gezien. Toen reeds hadden wij daaraan een goede herinnering be waard, maar wat zij ons gisteravond heeft laten zien was zonder meer prach tig. Haar optreden was dit keer beslister, directer en gaver. Willy Mullens pre senteerde zowel vóór als na de pauze paarden in vrijheid. Voor de pauze twaalf ponies en zes Kaukasische steppe- paarden, na de pauze een schitterende collectie Zweedse goudvossen. Met in gehouden toewijding legde de oudste zoon van de heer Mullens getuigenis af van zijn vakbekwaamheid. Henri jongleerde al rijdend op een ongezadeld paard en de heer Spruyt toonde op een Friese hengst zijn kwaliteiten als hoge schoolrijder. Aan zijn optreden hebben wij gisteravond enkele kostelijke ogen blikken beleefd. Het optreden van twee jeugdige acteurs, namelijk Germain en Gabriël, mag verder niet onvermeld blijven. De kleine Germain, een meisje van mis schien een jaar of dertien-veertien, presteede het om haar ranke lijfje dubbel te vouwen, haar voeten naast haar hoofd neer te zetten en vervolgens om zich als als een slang te slingeren rond het lichaam van haar partner. Haar bescheidenheid, die zij telkens na een nummer aan de dag legde, was ontwapenend. De verschillende onderde len werden onder meer aan elkaar ge regen door een tweemalig optreden van enkele Franse clowns, die voor zorge loze en tevens muzikale noot zorgden en door het circusorkest, dat het pro gramma rijkelijk met muziek overgoot. Een fraaie voorstelling, waarvan de Haarlemmers tot zondagavond kunnen genieten. L. H. hei onmisbare vest van deze zomer, dat op alles, van shorts lat geklede japon toe, gedragen wordt. Weelderig orlon, zacht ais cashmere, uitstekend wasbaar en absoluut motechti In wit en pastellinten maten 4Ö-»44 tekenci wdsoa Wanneer de Haarlemse lagere school jeugd na de grote vakantie weer aan de studie begint, zal zij waarschijnlijk direct geconfronteerd worden met in teressante leerstof: een prijsvraag over de natuur, een wedstrijd in het bedenken van een korte pakkende slagzin met be trekking tot de bomen, de planten, de plantsoenen, kortom alles wat natuur is. Het idee gaat uit van de Haarlemse Dienst „Hout en Plantsoenen" en in het bijzonder van haar directeur, de heer J. A. Dorresteyn. In vroeger jaren heeft men zulk een levendige en leerzame denkstrijd op de scholen ook al eens ge- Adembenemend is het optreden van de Tartanovas, een groep Rus sische artisten, die in de nok van de enorme tent van Circus Jos Mul lens aan de vliegende trapeze een voudig met dood en leven spotten. CINEMA PALACE: „De liefdesroman van een koningin", a. 1. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS. tot en met wo.: „Iwan, de witte duivel". 14 jaar. Do.: „Bittere rijst", str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. LIDO: „Johnny Guitar", volw. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Les enfants du paradis", volw. Tijden: 1.45 en 19.30. MINERVA: tot en met zo.: „De baas in huis", a. 1. Tijden: vr. 8.15, za. 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Ma., di. en wo. 8.15 en wo.-middag 2.30: „De levensroman van Richard Tauber", 14 jaar. Do. 8.15: „La bataille du rail", 18 jaar. REMBRANDT: „De man met de gouden arm", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY, tot en met zo.: „Het zwaard der Saracenen", 14 jaar. Ma. tot en met do.: „Gangsters zonder genade". 18 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15. STUDIO: „Het zwarte dossier", volw. Tij den: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 16 juni Stadsschouwburg: Toneelvereniging „De Kennemer Kunstkring" met „Adieuen au revoir" (dil.), 8 uur. Maandag 18 juni Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Her man Heyermans" met „Huis zonder ven sters" (dil.) 8 uur. Dinsdag 19 juni StadsschouwburgPersoneelsvereniging „Conrad Stork" met „U spreekt met uw moordenaar" (besl.) 8 uur. Woensdag 20 juni Stadsschouwburg: Theresiaschool met „Va dertje Langbeen" (besl.), 8 u. Vrijdag 15 juni Spaarndam: Uitvoering Spoorkorps Har monie „Crescendo" uit Haarlem, 8 u. Concertgebouw: Haarlems Muziekinstituut. Leerlingenuitvoering o. 1. v. Nico Hooger- werf, 19.30 u. Zaterdag 16 juni Concertgebouw: Leerlingenuitvoering o.l.v. mej. C. Riemersma, 2 uur. StadsschouwburgLeerlingenuitvoering Muziekschool Toonkunst, 1.45 u. Zondag 17 juni Wandelbos „Groenendaal" (Heemstede): Eerste Openluchtconcert van dit seizoen door de harmonie „Excelsior" uit Heemstede, 2 uur. Dinsdag 19 juni Grote Kerk: Orgelconcert door de stads- organist Piet Kee, van 20—21 u. Woensdag 20 Juni Openluchttheater Bloemendaal: Concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Marinus Adam, 8 uur. Donderdag 21 juni Grote Kerk: Van 15—16 uur: Orgelcon cert door de stadsorganist Piet Kee; van 20—21 uur: beiaardbespeling door de stads- beiaardier Arie Peters. Vrijdag 22 juni Concertgebouw: Haarlems Muziekinsti tuut. Leerlingenuitvoering o. 1. v. Nico Hoogerwerf, 19.30 u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 12.30 uur. Vrijdag 15 tot en met zondag 17 Juni Phoenixterrein: Circus Jos Mullens. Voor stellingen om 2 en 8 u. Zondag 17 juni Concertgebouw: Bonte avond, m. m. v. o.a. Johnny Jordaan en Willy Vervoort, 8 uur. Tinbolthuis: Vrijburglaan 17. Overveen Geopend op werkdagen van 912 en 14 16 uur, behalve 's ma en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 10—17 uur; zo. van 1316 u Teylers Museum: Schilderden 19e en 20e eeuw Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse schooi 16e en 19e eeuw Geopend van 11—17 uur behalve maandag, de eer ste zondag van de maand van 1315 u Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderden in de zutdeldke kabinetten w. o. régenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no 1750. Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats - Geopend van 10— 17 uur, zo. van 1317 u. Tevens tot en met 21 mei van 20.30 u. tot 22.30 u. Vishal: Werken van G. H. Breitner, tot en met 7 juli. Geopend van 10—17 uur. Huis van Looy: Werken van „Kunst zij ons doel", 1012.30, 13.3017 en zo. van 14—17. houden. De leuze „Schoonheid van Den Hout door Haarlems jeugd herboren", ergens op een bank gekerfd, herinnert er nog aan. Het klinkt beter als „Blijf met je poten van de loten", welke ge degen advies een andere scholier gaf. Het ligt in de bedoeling als B. en W. met een en ander instemmen het onderwijzend personeel dringend te verzoeken de aandacht voor de natuur bij de leerlingen te verlevendigen en in ieder geval de baldadigheid nog meer te beperken. Dat de wedstrijd- vorm bij zulk een zaak de meeste uit werking zal hebben, mag wel worden verwacht. De heer Dorresteijn is van plan bijvoorbeeld 60 inzendingen uit de scholierenkring te onderscheiden en de beste in roulatie te brengen. Indien hij kort en helder is en de lezer aan spreekt, zal de zin, de natuurbescher ming propagerend, op alle scholen aan de muur worden geplakt en misschien de parken sieren. „Hout en Plantsoenen" heeft goede hoop dat een actie tegen natuurvernie- lingen in Haarlem succesvol verloopt. Wij hebben gezien hoe de jeugd rea geerde op het verzoek om, zoals de vo rige winter gebeurde, de vogels te hel pen voederen. Er moesten zware toch ten worden gemaakt door hoog be sneeuwde weilanden vrije uurtjes wer den bij tientallen opgeofferd, enz. Al les ten bate van het dier, dat altijd afhankelijk blijft van de mens. Men vergeet echter, dat ook de flora in belangrijke mate op het begrip en de bescherming van de mensen steunt. Zij leeft niet minder dan de fauna, is alleen passiever, voor de ongeïnteres seerde zelfs doods. Dat de jeugd niet zo wordt aangesproken door planten en bo men, is begrijpelijk. Daarom lijkt het van belang om al bij het eerste onder wijs, de kleuterschool dus, met het kwe ken van genegenheid voor het zgn. „do de" natuurleven te beginnen. Dat directeur Dorresteijn dit jaar de tijd acht om de Haarlemse scholen voor meer natuurbescherming te steu nen. heeft geen bepaalde reden. Een groot pessimisme ten aanzien van dit probleem is niet gerechtvaardigd. De laatste maanden werden door jeugdi ge lieden (of honden) struiken in het Zaanenpark vernield, in parken kre gen vele bomen „snijwonden" en in de tuin van het tehuis van Ouden van Dagen aan de Schotersingel smeten baldadige knapen wier identiteiten no niet bekend zijn, 50 pas gebroede een deneieren tegen de grond. Het zijn geen prettige berichten sommigen hebben zelfs vrees dat het nog te plaatsen Hildebrandmonument voor de jeugd niet veilig zal zijn maar over het algemeen valt Haarlem toch niet uit de toon. Moeilijkheden bestaan er uiteraard nog over de speelgelegenheid in de Spaamestad. Sportvelden zijn er te wei nig en het is een doorn in het oog van de heer Dorresteijn dat de jeugd meestal het onderscheid tussen vrije ga zons en voetbalvelden niet ziet. Gras velden oorspronkelijk bestemd voor moeders en kinderen, die van het zon- In de zitting van de Bloemendaalse gemeenteraad van donderdag 16 mei kwam een voorstel aan de orde om een krediet te verlenen aan de hockeyclub B.M.H.C. ter uitbreiding van het club huis. Er ontstond toen een nogal hef tige discussie, met name over de min der fraaie vertoningen die zich in het clubhuis zouden afsnelen tengevolge van alcoholistische vrijheden. Het voor stel werd toen aangehouden. Thans heeft de heer W. Kramer uit Haarlem, oud-lid van B.M.H.C., zich over deze kwestie uitgelaten in een brief aan de Bloemendaalse gemeente raad. In die brief herinnert hij er aan, hoe in 1954 een aantal ouders bezwaren maakte tegen het oprichten van een sociëteit bij B.M.H.C., aangezien die oprichting met het kennelijke oogmerk geschiedde sterke drank in het clubhuis te kunnen gebruiken. Het bestuur van de vereniging gaf daarop in het clubor gaan aan de ouders der leden de volgen de voorlichting: „De hockeysport is een teamsport. Als daarbij niet wordt getracht de onderlinge band tussen de leden tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren, zou de vereniging niets bereiken. Een eenling, al is hij nog zo goed, bereikt zonder samenspel met zijn mede-elftalgenoten niets. Het is daarom een noodzaak, dat de leden in de gelegenheid worden ge steld zich onderling te kunnen verstaan en onderling de finesses van ons spel te kunnen overlegen. Daartoe wordt de gelegenheid geboden in ons hockeyhuis- je. Daar kunnen onze oude en onze jonge leden tezamen komen. Daar worden de spelers ontvangen der elftal len, die hier komen spelen, zoals onze le den ontvangen worden, als zij uitwed strijden gespeeld hebben. De ouderen blijven uit de aard der zaak langer na praten dan de jongeren. Zij gevoelen er weinig voor om dat te doen onder het genot van een kopje thee of bouillon en geven de voorkeur aan meer geest rijk vocht. Het is het belang der leden en in het belang der vereniging, dat dit samenzijn plaats heeft in het club gebouwtje en dat er niet wordt ver huisd naar een café." De heer Kramer blijkt een afwijkende mening te hebben en hij merkt op, dat de prestaties van een club het beste zijn, indien een ploeg een homogeen geheel vormt en daarbij iedere speler over een goed wedstrijdmoreel beschikt. Hoewel Advertentie Uvj K ledine-ad v iseu r en dan speciaal het exclusieve genre, dat hij in onze etalages zag. Zowel GEKLEDE OVERHEMDEN als MODERNE SPORTSHIRTS. RIVIÈRA-SHIRTS, exclusieve DAS SEN, ANKLETS, SOKKEN, enz. in luxe verpakking. licht willen genieten, veranderden ont stellend vlug in zandvlakten, 's zomers stoffig en ongezond, 's winters veelal modderpoelen. Dus is het niet vreemd dat ,,Hout en Plantsoenen" minder in schikkelijk is geworden bij het bestem-, men van plantsoenen en parken voor publieke ontspanning. Zo ziet men bij voorbeeld een bordje bij de „Speel weide" in Haarlem-Noord met het op schrift „balspelen verboden". Het is ge daan om de grasmat te sparen, maar een speelweide zonder plaats om met een bal te spelenDat dit verbod ruim geïnterpreteerd wordt kan men dagelijks waarnemen. Er wordt geen bezwaar geopperd tegen een rustig slag balspelletje, wat gegooi of zelfs het ge- voetbal van kleine jongens met een licht voorwerp, 's Avonds wordt het erger, dan komen jongens van om de achttien naar de wei om te voetballen. Soms met een grote bal. Voor de gras mat is het de ondergang. De politie heeft wettelijk geen macht om de kna pen te bekeuren, want het is een vrij gazon. Wel worden de ballen voor een week of vier afgenomen, maar volgens de heer Dorrestijn blijft het een on gewenste toestand. In Stoop's bad te Overveen worden zaterdagmiddag 14 juli (buitenbad) voor het eerst na de oorlog nationale zwemwedstrijden voor padvinders ge houden. De organisatie is in handen van de zwemcommissie van het district Haarlem van de vereniging De Neder landse Padvinders. Leden van de Bloe mendaalse reddingsbrigade zullen een demonstratie geven. Sinds eergisteren half twaalf dwalen in de Haarlemse Hertenkamp een dara- en een edelhert, die een aantrekkelijke aanwinst vormen van het dierenkorps. Zij zijn al goede maatjes met de scha pen, herten en pauwen, waarvoor de belangstelling uiteraard even minder is geworden. Op de foto ziet men het edel hert dat zijn schuwheid al zover kwijt is geraakt, dat het uit de hand eet. De al goed in de wol zittende schapen zijn er beduusd van. de onderlinge band der spelers door tra ning en wedstrijdspel dient te ontstaan, mag stellig niet worden ontkend, dat wil men een goed clubleven voor staan ook een contact in ruimere zin voor de leden noodzakelijk is. Daartoe dienen onder meer de clubavonden en het gezellig samenzijn na de wedstrij den. Door deze sociëteitsvergunning ech ter wordt een leeftijdscategorie van het clubleven uitgesloten. Dit kan nimmer de onderlinge band der leden verstevi gen. Het meest bedenkelijke zo gaat de heer Kramer voort is evenwel, datd de oudere sportsman bij deze bijeen komsten niet buiten geestrijk vocht denkt te kunnen. Het gevaarlijke van d„ situatie is, dat op de duur deze „stijl" vrijwel door de gehele vereniging over genomen zou kunnen worden. De oude re cracks, het idool der jongeren, be palen het gedragspatroon in een ver eniging veelal. Of kan men dit nog wel ais stijl kwalificeren? Juist toch het hooghouden van zekere ideële waarden geeft de sportsman zijn moreel, waar aan tenslotte de sportbeoefening zijn ka raktervormend element ontleent. Wil len in een hockeyvereniging als B.M. H.C. alle leden door de beoefening der sport de grootst mogelijke morele en psysieke winst behalen dan dient zo wel het jongste adspirantenlid als de veteraan hetzelfde sportieve normbe sef te bezitten. De heer Kramer verklaart voorts, dat het bestuur van B.M.H.C. dus meent te weten, dat de oudere leden niet bij thee of bouillon wensen na te praten, doch de voorkeur geven aan meer geestrijk vocht. De ouders wordt daar mede gesuggereerd aldus stelt hij dat buiten de vastgestelde borreluren het verenigingsleven zich afspeelt bij alcoholvrije dranken. De juiste toe dracht is echter anders. Het clubhuis van B.M.H.C. is reeds lang verloflokaal voor zwak-alcoho- lische dranken, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Het bestuur acht het ongewenst, dat oudere leden, indien zij sterke drank wensen te gebruiken, naar een café moeten verhuizen. De mogelijkheid daartoe dient op het sportveld gecrëerd te worden! Was vroeger het motto „Sport houdt de mensen uit de kroeg", thans beleven wij het tegenovergestelde. Wil een kind aan het verenigingsle ven buiten de sportvelden deelnemen hetgeen noodzakelijk is, wil dit kind zich in de club thuis voelen dan zal het een verloflokaliteit moeten bezoe ken om tenslotte bij het bereiken van een bepaalde leeftijd door een geregle menteerd sociëteitslidmaatschap in de geschetste sfeer van een vergun ningslokaliteit opgenomen te worden. Die leeftijdsgrens zal het exclusieve ka rakter ener sociëteit accentueren, het geen de aantrekkingskracht kan ver groten. Aangezien zo besluit de heer Kra mer zijn schrijven aan de Bloemendaal se raadsleden in de moderne maat schappij geconstateerd moet worden, dat de opgroeiende jeugd haar vorming meer en meer buiten het gezinsverband krijgt en bij de huidige opvoedingssitu- actie de vereniging als derde milieu sterk aan belangrijkheid toeneemt, behoeft mijns inziens gen nader betoog, welke belangen hier op het spel staan voor de opgroeiende jonge mensen en daarmede voor onze samenleving. Ik moge u derhalve beleefd doch dringend verzoeken bi) uw besluitvor ming ten aanzien van de kredietverle ning aan B.M.H.C. het door mij te uwer kennis gebrachte mede in over weging te willen nemen, opdat het vor mend karakter van de sportbeoefening hersteld worde en voor de toekomst behoude blijve. Vandaag wordt bij de technische groothandel C. J. v. d. Broek in sanitair, gas, Kaarden, kachels, elektrische en huishoudelijke artikelen voor Haarlem en Amsterdam het fei( herdacht, dat een 72-jarig personeelslid, de heer E. Hopkes, 40 jaar hij het bedrijf in dienst is. De jubilaris werd vanmorgen in de Haar lemse Vleeshal gehuldigd en door bur gemeester mr. O. P. F. M. Cremers namens Hare Majesteit de Koningin onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Dat dit feest in de Vleeshal gehouden werd, had zijn redenen. Deze week heeft de firma v. d. Broek in dit gebouw, dat uit het jaar 1602 dateert, een interessante tentoonstelling gehouden en voorts werd het bedrijf in het jaar 1660 opgericht. De heer Hopkes is specifiek betrokken bij de geschiedenis van de zaak. Hij is lange tijd bezig geweest met het uit zoeken van finesses met betrekking tot de rijke historie van de firma v. d. Broek. Thans, op 72-jarige leeftijd, is hij nog in die functie werkzaam als admini stratief ambtenaar. Dat hij grote verdiensten heeft gehad voor het bedrijf, bleek wel uit de ver schillende toespraken van directie en personeel. Op zijn 65-jarige leeftijd, toen de pensioneringstijd eigenlijk was aan gebroken, werd de heer Hopkes door de directie verzocht nog enige tijd te blijven, omdat hij eigenlijk onmisbaar was. Nadat de heren v. d. Broek uit Am sterdam en Haarlem het woord had den gevoerd en de jubilaris hadden geprezen als een man van veie ver diensten met hart voor de zaak sprak de burgemeester. Hij herinnerde aan het feest van mej. E. H. J. Blankwa ter, die eveneens en onderscheiding had ontvangen voor 40-jarige trouwe dienst, en vond het prettig voor het bedrijf dat er nu een tweede werk nemer is die terecht gehuldigd kon worden. De burgemeester zei dat het een langdurige prestatie is geweest. „Langdurig zegt niet zo veel, want het kan de wet der traagheid zijn, maar een prestatie, daar mogen wij in dit geval zeker van spreken. Voort durend hebt u op verschillende pos ten uw werk bekwaam verricht, en posten van werkelijk vertrouwen be kleed. Het is tekenend dat de firma- leiding u bij uw 65-jarige leeftijd vroeg nog een paar jaar te blijven". Mr. Cremers vroeg vervolgens mevr. Hopkes om de onderscheiding bij haar man op te spelden. Op de receptie vanmorgen waren vele leden van het personeel en een deputatie uit Amsterdam aanwezig. Vanavond zullen de festiviteiten in de hoofdstad worden voortgezet met een uitgebreide feestviering. Zaterdag 16 juni zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer C. J. Twisk in dienst kwam bij de Kennemer Golf en countryclub. Als 13-jarige jongen werd hij caddie op de golfbanen welke toen nog gelegen waren bij „Duin en Kruidberg" te Santpoort. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 15/6 3% Ned 1953 98 Va 3 Va Ned 1953 3l/4Ned 1948 95Vs 915^ 3V4 pCt Ned 1950 3*/4Ned 1954 92 y4 3V4 Ned. 1955 92 !4 3-3Ned 1947 91% 91* 3 Ned. 62-64 bel fac 95% 3i/2 Ned. 1956 95% inschr. Grtbk 1946 3 pCt 91V4 Ned Handel Mt1 eert 195 y2 270% 269% A.K.U. Van Berkei's Patent 180 Calvè-Delft eert 342 Van Gelder 246 Kon. Hoogovens eert 332 412 Unilever Cert. 4L-'% Ned. Kabel 308 292% Philips 303% Kon Petroleum 801 795 „Amsterdam" Rubbei 95 Hoii Amerika Lijn 49 186 Kon Ned. Stoomb Mn 160 158 Ned Scheepv Unie 197% 196% H.V.A 117 Deli Cert. 132fü 133 3V2 Ned. 1956 95% In het bedrijfsblad van de Horeca van deze week wordt de nodige aan dacht besteed aan het Haarlemse „Kof- fie-initiatief". Het blad zet uiteen wat dit initiatief inhoudt en deelt mee, dat het genomen is naar aanleiding van het steeds toenemende aantal klachten over de kwaliteit van de kof fie. Het idee van de heer De Ree wordt zeer origineel genoemd, al wijst men erop, dat het hier geen officieel examen betreft, maar een officieuze koffie-test voor een jury. Overigens merkt het blad op. dat de verstandige Horeca-ondernemers na de publicaties over de „Gouden Koffie boon" wel meer aandacht zullen be steden aan hun kopjes koffie. „Hiermee staat of val de renommée van menig bedrijf". Wanneer in alle Nederlandse café's slechte koffie wordt geschonken, zal dat de Nederlander niet meer op vallen, aldus het blad, omdat dan iedere vergeiijkingsmogelijkheid ont breekt. De buitenlanders, die voor de Horeca-bedrijven van enorm belang zijn, zullen de goede koffie echter wel van de slechte weten te onderscheiden. Intussen is ons gebleken, dat verschil lende Horeca-bedrijven hier ter stede weinig gesticht zijn over het koffie- initiatief van de heer De Ree. Van deze zijde wordt opgemerkt, dat de koffie wèl goed is en dat de smaak van het publiek vaak zo verschillend is. Men voelt zich enigszins in zijn eer aangetast. De heer De Ree, die over zijn initiatief zondagavond voor de AVRO-microfoon een en ander heeft verteld, heeft ons echter verze kerd, dat de bonafide Horeca-bedrij ven niets hoeven te vrezen. Waar de koffie goed is naar het oordeel van de jury en de jury bestaat uit dood gewone koffiedrinkers, zoals het pu bliek uit doodgewone koffiedrinkers be staat zal „De Gouden Koffieboon" worden uitgehangen. De heer De Ree is van oordeel, dat de Horeöa-bedrijven zijn initiatief veel serieuzer hebben opgevat dan hij het zelf bedoeld had. Hij wees er nogmaals op, dat het is opgezet als een speelse uitdaging van het publiek aan het adres van de Horeca-bedrijven. In de Nederlandse pers is echter nogal wat aandacht besteed aan de koffie-plannen van Haarlem en daaruit leidt hij af, dat men algemeen van oordeel is, dat de koffie in de café's en restaurants wel verbeterd kan worden. De be drijfsverenigingen schijnen er bezwaar tegen te hebben, dat men hen niet tevoren in dit initiatief gekend heeft. Wanneer dan geschied was, zou men bereid zijn geweest zijn volle mede-1 werking te geven. Voor medewerking onder de huidige omstandigheden schijnt men een beetje huiverig te zijn. Overigens heeft de heer De Ree laten weten, dat hij uiteraard niet bedoeld heeft een bepaald Horeca-bedrijf te beschuldigen van het serveren van slechte koffie. Hij erkent graag dat er ook bedrijven zijn. waar goede kof fie geschonken wordt en meent, dat het vooral de kleinere bedrijven zijn, waar de koffie nog per doodgewone koffiepot gezet wordt. Op de Amsterdamsevaart heeft gister middag omstreeks half zes een gecom pliceerd verkeersongeval plaats gevon den, ten gevolge waarvan een 32-jarige brievenbesteller uit Bloemendaal een zware hersenschudding opliep. De schuld van het gebeurde lag waarschijnlijk bij de bestuurder van een bestelauto, een 45-jarige Amsterdammer, die gaande in de richting Haarlem, een aan de rechttr kant van de weg rijdende drie-wielige bakfiets niet zag en aanreed. Het gevolg was dat zowel de bakfietsbestuurder als een vijf-jarige Haarlemse jongen, een inzittende, op de weg vielen. De jongen kreeg daardoor een wond aan het ach terhoofd, die in het Grote Gasthuis werd behandeld. Na deze botsing wist de Am sterdamse automobilist ook een wielrij der niet meer te ontwijken, die aan de linkerzijde van de bakfiets had gereden. De fietser, een Bloemendaler, werd op de motorkap geslingerd en kwam mot zijn hoofd tegen de voorruit terecht. 20 meter verder stond het voertuig pas stil en belandde de wielrijder op het wegdek. Hij had een zware .hersenschud ding opgelopen en moest naar het Grote Gasthuis worden overgebracht. De auto mobilist kwam met de schrik vrij. Om kwart voor negen gisteravond is een 16-jarige bestuurder van een brom fiets, rijdende van de Dr. Leydsstraat naar de Kritzingerstraat met zijn voer tuig tegen een hoekhuis terecht geko men. Hij gaf bij de hoek plotseling gas in plaats van te remmen en botste daar door prompt tegen te trottoirrand. De jongeman liep slechts een wond aan de linkerhand op en de bromfiets vernielde een tiental glas-in-loodruitjes.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3