L_ Tito's bezoek aan de Sovjet- Unie ten einde Slavenhandel in Arabië duurt voort Reacties op verklaring van Tito ,IIet Indische verleden wordt toekomst in de tropen" Steun aardappelexporteurs uit egalisatiefonds U Kruiswoordraadsel Aanzienlijke verbetering va# tijdelijk Tivoli te Utrecht ERIC DE NOORMAN Verhouding tussen communistische partijen van heide landen geregeld Atoomverdrag Nederland-V.S. Prinses Beatrix naar Amsterdam Assimilatie" moet van twee kanten komen Franse kabinet keurt plan van Lacoste goed Produktschap voor aardappelen vóór Landbouwschap tegen Tsjechisch orkest aangekomen Laat nieuwbouw op zich De onzichtbare getuige Zes maanden voor oplichter paginU Jeugdfeest op de Sintelbaan Tweede lustrum van de Nibeg Russisch miljoenen aanbod voor het Aswan-project OVEREENKOMST INZAKE AARDGAS Amsterdam krijgt zo nodig 120.000 kub. meter Rede van Pineau ging niet door Een milj-oen v°or hekjes... DONDERDAG 21 JUNI 1956 Mekkapelgrims belanden op de slavenmarkt Steun aan Moskou „onverwacht sterk" Moslims krijgen meer zeggenschap mm ro 8 9 10 H Oplossing van woenisdlag door ANTHONY GILBERT in de vertaling van J. C. H. v. d. Bovenkamp Jr. Hiililiiilliiiimtuiuiuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van zes pastoors geld „geleend" m Het Joegoslavische staatshoofd, maar schalk Tito, die een bezoek van twee- en-een-halve week aan de Sovjet-Unie heeft gebracht, is gisteren nit Mos kou vertrokken. De maarschalk, zijn echtgenote en de Joegoslavische hoog waardigheidsbekleders, die Tito hebben vergezeld, zijn in de blauwe pantser- trein gestapt, waarmee zij ook zijn ge komen, en vla Kiev en Boekarest keren zij nu naar Belgrado terug. Aan het eigenlijke afscheid is een periode van ingespannen confereren vooraf gegaan. Tito heeft zijn vertrek zelfs op het laatste ogenblik nog enkele uren moe ten uitstellen. Men neemt aan, dat de formulering van de <oekomstlge betrek kingen tussen de communistische par tijen van Rusland en Joegoslavië nogal wat moeilijkheden heeft veroorzaakt. Het gemeenschappelijke communiqué, dat Tlto enerzijds en Boelganin ander zijds gisteren in het Kremlin hebben ondertekend, zwijgt over deze verhou ding. De betrekkingen tussen de beide partijen is vastgelegd in een aparte ver klaring, die door Tito en Khroesjtsjev is ondertekend. In het communiqué wordt gezegd, dat Joegoslavië en de Sovjet-Unie regelmatig meningen zul len blijven uitwisselen, ook door middel van persoonlijk contact. De economi sche banden zullen nauwer worden aangehaald. Vooral economische over eenkomsten op lange termijn worden waardevol geacht. Na de ondertekening hield de Sovjet- russische minister van landsverdediging, maarschalk Georgi Zjoekov, een toe spraak, waarin hij o.m. verklaarde: „Wij zullen alles in het werk stellen, om de wereldvrede te verzekeren, doch indien ons een oorlog zou worden opgedrongen, zullen wij evenals in de Tweede Wereld oorlog, schouder aan schouder strijden voor het welzijn der mensheid." Het Russisch-Joegoslavische com muniqué bevat een opsomming van alle punten van internationale poli tiek, waarover de leiders van beide landen het eens zijn. Al die punten zijn obligate nummers uit het commu nistische repertoire en de enige ver rassing is misschien het ontbreken van enig nieuw geluid. Speciaal voor de regering in Bonn zal het een te leurstelling zijn, dat Rusland en Joe goslavië de hereniging van Duitsland opnieuw verklaren tot een zaak, die door West- en Oost-Duitsland onder ling moet worden opgelost. De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken Koca Popovitsj heeft overigens vanmorgen op een persconfe rentie in Moskou ontkend, dat Joegosla vië bereid zou zijn om Oost-Duitsland te erkennen. Rusland en Joegoslavië spreken zich uit voor de opheffing van alle belem meringen op de internationale handel, ook die ten aanzien van strategische goederen. Zij betreuren het, dat com munistisch China nog geen lid is van de V.N en zij menen, dat de „rechten" van dat land op Formosa gehonoreerd moeten werden. De beide landen keren zich tegen de methode om de regeling Charles Greenidge, vertegenwoordi ger van de vereniging tot bestrijding van de slavenhandel zal binnenkort de V.N. een rapport voorleggen, waarin hij er op wijst, dat sinds enige tijd per sonen, die voorgeven Mohamedaanse misionarissen te zijn, de binnenlanden van Afrika afreizen en de mannelijke bevolking aansporen een pelgrimstocht naar Mekka te ondernemen. Wanneer deze pelgrims in Arabië aankomen wor den zij op slavenmarkten verkocht. Het katholieke Afrikaanse dagblad ,,Afrique Nouvelle" publiceerde on langs een bericht over een jonge Soen- danees, die het gelukte aan de slaver nij te ontkomen en nu tegen de slaven handelaar een klacht heeft ingediend. Vast is komen te staan dat ook nu nog Slavenhandel in Saoedi Arabië en Ye men voorkomt. Beide landen zijn lid van de V.N. Tevens is bekend, dat de V.N. van beide landen verklaringen over de slavenhandel heeft gevraagd, waarop beide regeringen tot nu toe niet hebben geantwoord. (K.N.P.) Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft men de geza menlijke Russisch-Joegoslavische ver klaring, waarin tot nauwere samenwer king wordt besloten, met reserve en gemengde gevoelens ontvangen. De eerste reactie was, dat de verklaring geen werkelijke verrassing bevat, hoe wel de steun van maarschalk Tito voor de Sovjet-politiek ten aanzien van Duitsland en de ambities van commu nistisch China aangaande Formosa „onverwacht sterk" wordt genoemd. Diplomatieke waarnemers te Londen merken op, dat president Tlto thans de Sovjet-houding ten aanzien van bijna alle grote internationale kwesties steunt. In Westduitse regeringskringen wordt opgemerkt, dat de Russisch-Joegosla vische verklaring ten aanzien van de Duitse kwestie rechtstreeks in strijd is met de politiek van de Westduitse regering, die ieder contact met <je Oostduitse regering schuwt en van me ning is, dat de hereniging van het land voornamelijk onder de verantwoording van Engeland, Frankrijk, de Sovjet- Unie en de V. S. valt. In kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken wordt vernomen, dat Amerika van plan is economische en militaire steun aan Joegoslavië zal blijven verlenen. (Rtr.-A.F.P.) van internationale problemen, zoals de ontwapening en de gemeenschappelijke veiligheid, afhankelijk te stellen van „voorwaarden". Joegoslavië verwelkomt de aangekon digde vermindering van de Sovjet- strtjdkrachten als „een grote bijdrage tot de regeling van de ontwapenings kwestie". Belde regeringen constateren, dat de internationale spanning in het afgelopen jaar ia afgenomen en menen, dat de Geneefse „top-conferentle" daar toe veel heeft bijgedragen. De tijd is thans naar de mening van beide landen rUp voor een spoedige oplossing van het ontwapeningsvraagstuk. Zelfs een ge deeltelijke overeenkomst en ook de ini tiatieven van grote mogendheden, die leder voor zloh tot vermindering van de omvang van hun strijdkrachten over gaan, zouden volgens het communiqué al van grote betekenis zijn. Beide landen zijn voor een verbod van atoomwapens en zij zijn van mening, dat de kernenergie alleen voor vreed zame doeleinden mag worden gebruikt. Eensgezindheid over de collectieve vei ligheid van Europa, economische sa menwerking en versterking van de cul turele banden zouden de eenheid van Europa en de oplossing van de inter nationale geschillen bevorderen. De beide landen bevelen een internationale actie aan voor de hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden. Naar te Den Haag vernomen wordt is zeer binnenkort de ondertekening te verwachten van het tussen Amerika en ons land gesloten verdrag inzake de uitwisseling van gegevens op het terrein van de vreedzame toepassing der kern energie. Nederland zal spoedig de beschikking krijgen over een hoge flux kernreactor: de contracten voor deze aankoop zijn reeds getekend. In haar radio-rede van 1 februari J1 beeft Prinses Beatrix de wens geuit na het afleggen van haar eindexamen in per soonlijk contact te komen met het Ne derlandse volk. Dit eerste contact zal ge legd worden door een bezoek aan de hoofdstad op 30 juni a.s. De Koningin en Prins Bernhard hebben destijds reeds het voornemen geuit hun dochter daarbij te vergezellen. Het gemeentebestuur van Amsterdam zal de Prinses en haar ouders in het Stede lijk Museum' ontvangen. Daarna zullen de leerlingen van de „samenwerkende insti tuten voor kunstonderwijs te Amsterdam" „S.I.K.A.) Prinses Beatrix het bescherm vrouwschap aanbieden. In de ambtswoning van de Burgemeester zal Prinses Beatrix de lunch gebruiken. Vertegenwoordigers van studenten-, kunst-, jeugd- en sportorgani saties zullen daarbij aanzitten. Des middags zal de Prinses een jeugd feest bijwonen, dat onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en het Ne derlands Olympisch Comité op de Sintel- baan op het Olympiaplein wordt gehou den. Vervolgens zal de Prinses op de Dam het jaarlijkse sportweekdefilé gadeslaan. Des avonds woont zij met haar ouders in de Stadsschouwburg een opvoering bij van het London Festival Ballet. In de herdenkingsbijeenkomst ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de Nibeg (Nederlands-Indische Bond van ex-Krijgsgevangenen en Geïnterneerden) in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft de secre taris-generaal van het ministerie van Maatschappelijk Werk, mr. Ph. H. M. Werner, donderdagmiddag gesproken over de sociale en maatschappelijke moeilijkheden van de Indische gerepa- tricerden. Mr. Werner herinnerde er aan, dat er sinds 1945 rond 150.000 Nederlanders zijn gerepatrieerd en dat er op 1 januari van dit jaar nog ongeveer 70.000 Neder landers in Indonesië verbleven. De trek naar Nederland gaat nog steeds door, zij het ook iets minder sterk dan in voorgaande jaren. Het opnemen van al deze mensen in Nederland geeft veel moeilijkheden, o.m. door de geweldige eisen, die aan de huisvesting worden gesteld, zowel wat betreft de definitieve huisvesting in eigen woningen als de voorlopige in z.g. contract-pensions. Illustratief hiervoor is wel het feit, dat het aantal overnachtingen in 1955 van vreemde lingen in hotels en pensions rond 2.380.000 was, terwijl dat voor de van rijkswege ondergebrachte gerepatrieer- den 3.500.000 bedroeg. Naar verwacht wordt zal dit aantal in 1956 zelfs de 5.000.000 te boven gaan. Voorts zijn er de moeilijkheden van inpassing in de Nederlandse samen leving, die zich uiteraard niet in cijfers laten uitdrukken. Mr. Werner zei, dat men hierbij graag spreekt over assimila tie en dan vaak uitsluitend bedoelt, dat zij die binnenkomen zich moeten aan passen aan het leven, zoals men het hier in Nederland kent. Hoe belangrijk dit ook is, men bedenke evenwel, dat ook in Nederland bereidheid moet be staan om het Indische verleden in zich op te nemen, zodat er dus assimilatie aan twee kanten moet zijn, aldus spreker. Er voltrekt zich hier een historisch gebeuren. De dragers van ons bestuur, onze cultuur, onze wetenschap en onze ervaringen verlaten het land, dat drie Het Franse kabinet heeft het plan- Lacoste voor Algiers goedgekeurd. Het plan voorziet in ingrijpende wijzigingen ten aanzien van het kiesstelsel, waar door de moslims meer zeggenschap zul len krijgen ln plaatselijke aangelegen heden. Algiers wordt volgens het thans goed gekeurde plan in twaalf Franse depar tementen verdeeld ln plaats van de tegenwoordige vier. De ministerraad keurde voorts een decreet goed, vol gens hetwelk in overeenstemming met Lacoste's plan per gemeente verkiezin gen zullen worden gehouden, zoals ook in Frankrijk geschiedt. Hierdoor kunnen de Moslims vermoedelijk reeds de ko mende herfst zelf bepalen wie zij in hun gemeenschappen de leiding in han den willen geven. Gisteren zijn in Algiers zes aanslagen op Europeanen gepleegd, waarbij drie personen gedood en veertien gewond werden. Twee verzetslieden sneuvelden en twee werden gevangen genomen. (Rtr-UP-AFP) De Sovjet-Unie heeft Egypte een le ning van 1500 miljoen gulden aangebo den voor de financiering van het As- wan- (Nijldam)project, aldus United Press. De rente zou een percent per jaar bedragen. De Sovjet-Unie zou grote hoeveelheden katoen van Egypte kopen om de terugbetaling te vergemakke lijken. Ccüro heeft nog niet beslist oj het de aanbieding zal aanvaarden. Inmiddels Is Eugene Black, de presi dent van de wereldbank, in Cairo gearriveerd om zijn besprekingen over de financiering van de Aswan-dam voort te zetten. Men is al een jaar bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de constructie van de dam. en een halve eeuw met Nederland ver bonden was en waar door hen „wat groots verricht is", om zich hier in Nederland onder het eigen volk te ves tigen en ons volk neemt met hen in zich op de nalatenschap van een groot verleden. Mr. Werner constateerde, dat de Nederlanders uit Indonesië in het algemeen hun plaats in de Nederlandse samenleving wel vinden en dat de Indi sche invloeden op onze samenleving merkbaar zijn. Van belang is vooral, dat in politiek, bestuur, wetenschap, cultuur, handel enz. ook de hoogste plaatsen mede wor den ingenomen door mensen met Indi sche ervaring. Het op Indië betrokken verleden ontwikkelt zich tot een op de tropen gerichte toekomst, zo vatte spre ker deze Ontwikkeling samen. Hij illus treerde dit onder meer met de uitzen ding van deskundigen naar minder ont wikkelde tropische en sub-tropische ge bieden, met de uitbouw van de Indische opleiding aan de Wageningse Hogeschool tot een tropische opleiding en dergelijke. Het ministerie van Maatschappelijk Werk, aldus spreker, prijst zich geluk kig dat er zovele kerkelijke en particu liere instellingen zijn waaronder de Nibeg een vooraanstaande en onmis bare plaats inneemt die de juiste op neming in onze samenleving willen be vorderen. 19. Eric vermoedt, dat hij op zijn beurt gevolgd wordt. Voorzichtig waagt hij een snelle blik achterom en ziet inderdaad op enige afstand iets be wegen. Hij duikt ineen en zonder het geringste gerucht weet hij een om trekkende beweging te maken, zodat hij achter zijn bespieder komt. Deze sluipt nog steeds zachtjes voorwaarts, maar als hij ontdekt, dat de man, die hij volgt, verdwenen is, laat hij zijn voorzichtigheid varen en versnelt zijn pas. Eric, die hem onhoorbaar Is genaderd, moet nu vlug handelen. Hij rent vooruit, waarop de man verschrikt achterom kijkt. Voor hij hese wat er aan de hand Is, is Eric hem op het lijf gesprongen. Een worsteling volgt en even later ligt d» bespiede bespieder machteloos y neer. Ogenblikkelijk begint hij om genade te smeken. „Luister, roept hij, „spaar mijl Ik ben niet wat gij denkt, ik kwam als vriend, ort te waarschuwen". (Van onze Haagse redactie) Het Landbouwschap heeft woensdag de openbare vergadering voor ander half uur onderbroken om in alle be slotenheid een standpunt te bepalen over de steunverlening aan de gedu peerde aardappelexporteurs. Het open baar gemaakte resultaat van deze be spreking is, dat het bestuur er onover komelijke bezwaren tegen heeft, dat eventuele steunverlening aan de expor teurs zou geschieden niet middelen uit het zgn. consumptie-egalisatiefonds, dit is het fonds dat gespekt wordt met heffingen pe» ha. verbouwde aardap pels en dat dient om in tijden van da lende binnenlandse aardappelprijzen de boeren te behoeden voor te grote ver liezen. Dit protest moet vrij zinloos lijken, als men niet weet, dat het produkt schap voor aardappelen tijdens een dinsdag gehouden (eveneens beslo ten) vergaering tot de conclusie kwam dat een dergelijke steunverle ning wel degelijk aan te bevelen is. Over deze vergadering kwam ons het volgende ter ore: De exporteurs betrokken bij het Jong ste aardappelgebeuren, hebben de kwa de kans om de vijftien miljoen gld, die zij nog van Engelse importeurs moe ten hebben, mis te lopen. De aanvan kelijk op hoge toon gestelde eisen tot schadevergoeding door de regering heb ben reeds spoedig plaats gemaakt voor verzoeken om hulp en steun, waarvoor men bij regering en bedrijfsleven ge willige oren vond. Zo gewillig, dat het produktschap bereid is om uit het ge noemde egalisatiefonds een lening te verstrekken van vier miljoen gld. Deze vier ïiljoën gld. zou door de overheid, die zich vroeger bereid verklaard heeft om in de steun van dit fonds voor eenzelfde bedrag bij te springen, ver dubbeld moeten word :n, zodat de totale lening 8 miljoen gld. zou gaan bedra gen. De verwachting is, dat de expor teurs deze schuld in acht jaar zouden kunnen aflossen als men op iedere hon derd kg geëxporteerde aardappels een heffing van 20 ct, zou leggen. Het Landbouwschap blijkt nu dus te gen dit plan te protesteren. Het meent, dat gelden, bestemd voor de steun aan lïè Met een speciale KLM-machine arriveerde gisteren het Tsjechisch Philharmo- nisch Orkest op Schiphol. binnenlandse aardappelproducenten, niet besteed moeten worden voor hulp verlening aan exporteurs. Zo dachten althans dertien leden er over. Zeven anderen waren het daar niet mee eens. Over het algemeen waren de menin gen over het aardappelbeleid, ook waar het de eigen rol van het Landbouw schap betrof, nog al verdeeld. Men kon dit tijdens het openbare gedeelte van de vergadering bespeuren aan de tame lijk „azijnige" opmerkingen met be trekking tot besprekingen en gebeurte nissen uit het verleden. De heer Mun- tinga, de zeer Groningse voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouwproducten, maakte in de loop van dit debat de opmerking, dat men zich tenslotte te houden heeft aan „feitelijke feitelijkhe den", waarmee hij in feite wel bedoeld zal hebben, dat het weinig zin heeft om na te kaarten, Voor de geïnteres seerde buitenstaander is het jammer dat de deuren van de vergaderzaal voor hem gesloten worden zodra men te langen leste aan die „feitelijke feite lijkheden" toekomt. (Van onze verslaggever) Naar de wethouder voor bedrijven, mr. F. v. Wijck, woensdagavond in de Amsterdamse raad heeft medegedeeld, zal binnenkort een overeenkomst tussen het rijk en de gemeente Amsterdam wor den gesloten, waarbij Amsterdam recht op afname krijgt van 120.000 kubieke meter aardgas per etmaal, dat is 240.000 kubieke meter gezuiverd stadsgas. Maar alleen als dit nodig is. De overeenkomst zal voor vijf jaar gelden. In het kader van de in oprichting zijn de nationale gasmaatschappij is Amster dam onderhandelingen begonnen met dé gemeenten in de kop van Noord-Holland voor de levering van gas. Het zuiverings station voor aardgas zal bij Utrecht ko men en de pijpleiding van Utrecht naar Amsterdam, die nog aangelegd moet worden, kan in de toekomst wellicht zelfs dienen om gas van de „kraakinstal laties" te Pernis aan te voeren of zelfs gas van de mijnen. Omgekeerd zal Am sterdam, zo nodig, ook gas kunnen leve ren aan bepaalde delen van Nederland. Gaat het mis met de overeenkomst met het rijk inzake afname van aardgas, dan zal Amsterdam nog dit jaar beslissen over verdere produktie van gas. De raad voteerde verder 33 miljoen gld. als eerste krediet voor de ombouw van de Centrale Noord in oliestookovens. Er is nog zeker 100 miljoen gld. nodig en voor de voltooiing van de Centrale Hemweg, waarin reeds voor 110 miljoen gld. is geïnvesteerd, nog zeker 150 tot 180 miljoen gld. Verscheidene raadsleden wezen op de mogelijkheid om door mid del van atoomenergie elektriciteit op te wekken zoals dat in het buitenland ge beurt. Maar de wethouder zei, dat een atoominstallatie voor Amsterdam veel te groot zou zijn en dus door het rijk zou moeten worden gebouwd. De wethouder was bereid hierover met de regering te onderhandelen en enige deskundigen af te staan om het vraag stuk te bestuderen. Hij zei verder, dat men nog veel te weinig weet van de exploitatiekosten van zulk een instal latie. In hoeveel jaar moet men haar afschrijven? En welk type moet men nemen? De „brandstof" mag dan goed koper zijn bij de stijgende olie- en en steenkoolprijzen, de installatie zelf is zeer duur. En ook de aanschaffingskosten moeten in de tarieven worden berekend. lO Horizontaal: 1 huishoudelijk voorwerp 2 schraal - paardrijder 3 rijstbrande wijn - berg in Jeruza lem 4 paal - ik (Lat.) 5 mank gaan - prooi zoeken 6 voorvoegsel - rimpels 7 toverkol - gewricht 8 bloedvat - twee (Eng.) - dyne (afk.) 9 spoorstaven - elektr. geladen c- atoom 10 academische graad - vliegtuigroer 11 geurige koffie - druppel o Verticaal: O 1 instrumenten bord 2 avondmantel £2 - spijsverterings- kanaal 3 visolie - landschap 4 bakkerstor 5 vreemde munt - bedehuis - kinbaard 6 familielid - broedplaats - noot 7 moppig sO 00 - vragend vnw. 8 Intern. Trade Organisation - ln orde 9 beter maken - gevangenis 10 daar - gewricht - kompasstreek 11 onzin Horizontaal: 2 eg, 4 ès, 7 karaf, 9 strop, 12 van daag, 16 ale, 17 inn, 18 loodsen, 24 lasso, 26 slang' It, 30 t.t. Verticaal: „ia, 1 ik, 2 er, 3 ga 4 etna, 5 sr, 8 ai, 10 of, 11 j4 12 vel, 13 neOi j, aas, 15 gin, 19 0 o! 20 de, 21 eelt. „j ja, 23 in, 24 l.k" si, 27 at, 28 Het tijdelijk Tivoli, de houten concert zaal, die verleden jaar op het Lepelen burg te Utrecht werd geplaatst, zal vanavond weer in gebruik worden ge nomen, nadat in de afgelopen dagen een aanzienlijke verbetering tot stand werd gebracht. Om het zicht van de toeschouwers op het podium te ver beteren, heeft men de vlakke vloer vervangen door een geleidelijk oplo pende en tevens de stoelen zodanig ge rangschikt, dat zij niet meer ln rechte rijen achter elkaar staan. In de nieuwe opstelling bleef het aantal zitplaatsen van 1684 behouden. Bovendien is vóór en gedeeltelijk onder het podium een orkestbak aangebracht, die plaats biedt aan 60 80 orkestleden, zodat in Tivoli thans ook operavoorstellingen kunnen worden gegeven. Gebleken is, dat ook de akoestiek niet geheel voldoet. Onder leiding van prof. dr. ir. C. W. Kosten uit Delft zijn thans proeven genomen, die zullen leiden tot verbeteringen, welke hopelijk nog vóór het komende seizoen zullen worden aangebracht. Het tijdelijk Tivoli, waarvan de bouw kosten ongeveer drie ton bedroegen, werd verleden jaar opgetrokken omdat het oude concertgebouw aan de Kruis straat niet langer gebruikt kon worden. Verwacht werd toen, dat over drie jaar op dezelfde plaats een nieuw concert gebouw verrezen zou zijn, waarvan de De Franse minister van Buiten landse Zaken, Pineau, zou dinsdag een redevoering houden voor de Amerikaan se senaat. Toen hij ln het gebouw aan kwam, bleek echter het vereiste aantal Senaatsleden niet aanwezig te zijn zodat de rede werd afgezegd. „U zult het wel vreselijk brutaal van ons vinden, dat we zo maar naar binnen gekomen zijn." „Volstrekt niet. Ik heb u toch gevraagd binnen te komen. Eerlijk gezegd heb ik daar al lang naar ver langd. Wij zijn eigenlijk geen vreemden voor elkaar, vind ik". „Natuurlijk niet," zei Terry. „Pamela en ik komen altijd deze kant uit, als het even mogelijk is". „Omdat wij zo weinig mensen kennen," legde Pa mela uit. „Maar dat Is toch te mal. Jullie zoudt heel veel kennissen moeten hebben." Miss Martin zag Terry bezorgd naar het meisje kijken. Zou er dan toch iets tragisch aan dit meisje zijn? „Zouden jullie niet eens op een keer thee bij me kunnen komen drinken?" vroeg Miss Martin. „Met Roy natuurlijk." „We zullen het aan mijn voogd vragen," zei Pa mela, voordat haar gouvernante iets had kunnen antwoorden. „Ik weet z.ker, dat hi) ja zal zeggen." En hieruit leidde Miss Martin af, dat er misschien nog iemand anders was, die neen zou zeggen. „Ja, praat er dan maar niet over met Mrs Bar nes," zei Terry en dan wendde zij zich tot Miss Martin. We zouden het heerlijk vinden om te ko men. Wij wonen in Swan House, op de hoek van het plein. Ik heb altijd gezegd dat ik als ik nog eens een eigen huis krijg, alles wat van mij is rond om me heen wil zien. Wat voor zin heeft het om al lerlei persoonlijke dingen te bewaren en ze dan niet Sn je kamer te zetten alleen omdat het een beetje rommel en wat werk geeft. Ik bedoel waarom zou je de moeite doen om geboren te worden, als je je stemming en je leven laat bederven door een beetje werk en moeite?" Zij was veel jonger dan Doreen en men zou eigen lijk van haar kunnen verwachten, dat zij Miss Mar tin beschouwde als een versteend overblijfsel uit een vergaan tijdperk. Het tegendeel was echter waar. Ter ry behandelde Miss Martin met het ontzag en de eerbied, die mensen van boven de zeventig nog maar zo zelden ondervinden van de jeugd. „Ik verheug me er nu al op, dat jullie komen." zei Miss Martin en zij vermoedde dat Doreen en Mrs Barnes van hetzelfde slag zouden zijn. Doreen zou het vreselijk vinden als zij hoorde, dat haar tante mensen op de thee had uitgenodigd, die zij alleen maar van gezicht kende. „Mr. Scott is invalide," vertelde Terry, terwijl zij aanstalten maakten om te vertrekken. „Dat maakt het leven voor Pamela een beetje saai." „En Mrs Barnes? Heeft zij geen kinderen?" „Eén zoon. Maar die is al groot. En als hij dat niet was Zij schudde even het hoofd. „God schiep hemel en aarde in zes dagen om een achtergrond te vormen van Mrs Barnes en Oliver." „Dan ben ik maar blij, dat Pamela u heeft." „Als ik niet een operatie had ondergaan, zou ik nu nog in Dienst zijn, geloof ik," zei Terry. „Ik ben nu zes maanden vrijgesteld van dienst en dat zal nog wel langer worden. Ik mag alleen licht werk doen." „Ben ik licht werk?" vroeg Pamela. „Jij bent helemaal geen werk," antwoordde Ter ry met een blik op de Franse pendule, die op de schoorsteen stond. „Maar als we nu niet opschieten, heb ik straks geen betrekking meer." „Ik hoop jullie gauw eens terug te zien," zei Miss Martin. Haastig gaf zij Roy en Pamela nog een biscuitje en Pamela gaf haar uit eigen beweging een kus'en toen renden ze met hun drieën de kamer uit. Miss Martin ging voor het venster staan en keek hen na en zij zuchtte diep omdat het scheen alsof deze men sen iets van de zon en het leven zelf hadden mee genomen. Er verstreken drie weken en hoewel Miss Martin Pamela en Terry een paar maal voorbij zag komen, kwamen zij toch niet meer naar binnen en Miss Martin durfde hen niet op de thee te vragen voordat Doreen haar periodiek bezoek had gebracht. Maar eindelijk kwam Doreen en zij bracht behalve een paar oude nummers van WOMENS OWN ook een chocolade-cake voor Tante Janet mee, met slagroom- vulling. Gewoonlijk waren de cakes die zij voor Miss Martin mee bracht even droog als zij zelf, maar deze cake had zij overgehouden omdat een paar gasten, dié bij haar op de thee zouden komen, verstek hadden laten gaan, zodat een hele cake overgebleven was. „Zo ziet u alweer, onze tegenslag is uw geluk!" lachte Doreen. Miss Martin vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat het haar nog nooit was opgevallen, dat Doreen veel leek op het paard van de melkboer als zij lachte met haar vierkante, stompe tanden. Maar nu Doreen geweest was kon zij Pamela en Terry op de thee vragen. Het schoot haar te binnen dat zij Pamela's achternaam niet eens kende. Haar voogd scheen Scott te heten, maar dat wilde niet zeggen dat Pamela ook zo heette. Maar Terry heette Lawrence en zij zou, haar uitnodiging aan haar kunnen richten. Toen zij haar briefje geschreven had, liep zij er mee de straat op en liet het in de grote brievenbus glijden van Swan HouseSwan House, zo genoemd naar de twee grote zwanen die aan weerskanten van het bordes voor de voordeur de wacht schenen te houden, als een groot, indrukwek kend huis, dat tijdens een bombardement ten dele verwoest en daarna provisorisch gerestaureerd was. De voordeur was groot en indrukwekkend en toen Miss Martin naar beneden keek door de vensters van de keuken, zag zij daar een huishoudster en nog een andere vrouw, zodat er veel personeel op Swan House scheen te zijn. „Deze mensen moeten rijk zijn," dacht Miss Mar tin, op wie Pamela met haar gouvernante en haar rashondje dadelijk een welgestelde indruk had ge maakt. Toen zij het bordes weer was afgelopen en de straat wilde oversteken, kwam een blauwe geslo ten wagen aanrijden, die voor Swan House stopte. Miss Martin lette op het nummer. ABC 1234. Ge makkelijk te onthouden, vond zij. Misschien wel een dokter. Maar dan was het een vrouwelijke dokter, zag zij en dat leek haar ook weer niet waarschijnlijk. (Wordt vervolgd kosten ruim tien miljoen gulden zoU<* bedragen. De aangebrachte en nog te brengen verbeteringen aan het tiïjg, lijk Tivoli wettigen de veronderstel'1^, dat het met de nieuwbouwplan»e„, waarvoor Den Haag nog geen verg1;,. ning heeft gegeven, minder vlot loopt dan men aanvankelijk heeft JL dacht en dat de Utrechtse concf't jjjfi zoekers ook na 1958 nog wel enige met de huidige noodoplossing ge- overigens zeer comfortabel is noegen zullen moeten nemen. De politierechter te Amsterdam een Amsterdamse wagenpoetser def aan wie één geval van oplichting va» pastoor te Amsterdam ten laste w®* ^jf legd, doch, zo bleek ter zitting, uoi andere had opgelicht, overeenkomt'^' eis van de officier van justitie deeld tot zes maanden gevangen'5 met aftrek van het voorarrest. In de vijf andere gevallen, o.®- eef pleegd in Dordrecht, Abcoude en n°Ute' keer in Amsterdam, hadden de ée lijken geen aangifte gedaan. Tegen de pastoor, die wel deed, vertelde verdachte, dat ""UiA Breda naar de hoofdstad was °nei'-A plaatst, daarvoor zou hij een verg0 van de Ned. Spoorwegen krijgen- die uitkering zou enige tijd op zicnr 'A\, wachten. Hij had veel geld v0%e K verhuizing nodig gehad, zo beweer ^q0> en daarom vroeg hij dertig guide» schot. De pastoor leende dit ëe' hj verdachte had hem toen verzo"-» - nieuwe woning te komen inzegent V\J „U, die zelf katholiek bent, be t, speciaal op uw geestelijken gem,jgl»Ljf brengt op deze manier de liefa® ecP in discrediet", zo merkte de politie verontwaardigd op. De verdediger van verdachte 'U de, dat niet alleen liefdadigheid J0of V tief der geestelijken is geweest v f y verstrekken van geld. Eerst na" gA' toegezegd, dat ook de woning z°"s worden ingezegend, zou volge' „oh Al' verdediger geld zijn gegeven. Uf jf rechter zei dit argument van diger niet te begrijpen. HÜ reeds vermelde straf op. Aan de Amsterdamse raad ^v0tbe^e gesteld een miljoen gld. ie,„pg54f'f, voor beschermingshekjes grachten. Dat gaat volgens e P jcP, jarenplan" omvattende de Y' ,sg> J» grachten: Prinsengracht &e ,,not,(fAi Herengracht en Singel, e« d v Vt grachten, waar veel gepai*e® et«r'jfv, In totaal is dit twintig ki gemeente wil het eerst begl„r0i> de grachtengordel tussen de tgf 1 gracht en de Leidsegracht, rje e van 7350 meter. De kosten ia-1,;' raamd op ƒ375.000. j geSlilJ Met deze hekjes is een „gr® proef genomen langs de Herfxr0lvie> i)ii sen de Hartenstraat en de K Yj, en de Prinsengracht tussen straat en de Nieuwe SPieg ge'f.n de hekjes worden strepco^gtd t waarbinnen de auto o°et r v° parkeerd. Aldus blijft ruimte voor het verkeer °v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2