rumoer in de Koepel Verrassende zangdemonstratie leerlingen St.-Luciaschool Voel u met TARVO Bezwaren tegen geprojecteerde westelijke randweg vanmorgen in Haarlems stadhuis genoteerd De Sint-Theresiaschool speelt „Vadertje Langbeen" Geslaagde verkeerspupillen in Goede muzikale vorming op L.O.~ scholen slechts mogelijk onder bevoegde leerkrachten MOUTBROOD Dodemvegdient om van Haarlem geen dode stad te maken Aantrekkelijk zomerprogramma in Bloemendaals openluchttheater Schoolinbrekers aangehouden „iJomi bijeen Feest voor 600 schoolkinderen Gedupeerden contra Gedeputeerden Zaterdag opening met optreden van het Baskisch ballet „Oldassa Geen collectanten voor Margriet? Recht feestelijke avond Film DONDERDAG 21 JUNI 1956 PAOfNA 5 mmmmm NHC Filessensorteerder van trap gevaililen Lei op de zak mei de Zeeuwse boer HILLiEGOiMMiEiR VRIJGESPROKEN gruisvrije maat-antraciet Geen spreekuur burgemeester Haarilerm Geslaagd HA A RLEMMERLIEDE iBurgerlijlke Stand BLOEMENDAAL n 'W 1 Romdlgamg van Sursum Sportdagen Harteilustschool Burgerlijke Stand Haarlem Beurs van Amsterdam HM Onder leiding van en begeleid door •Jon Laarveld gaf de zangklasse van St.-Luciaschool gisteravond een ver- tassende demonstratie in de tuinzaal van het Concertgebouw. y Er hebben de afgelopen we- *A*v ken in de Haarlemse straf ge- vangenis vreemde voorvallen blaats gevonden, die met algemene be- pippen als „rumoer" en „ongeregeld heden" zijn aangeduid. Het heeft zin °P de achtergrond van deze gebeur tenissen nader in te gaan, omdat naar °nze mening de bron van alle kwaad, dat is geschied, gezocht moet worden >n een beleidsfout, waarvoor het de partement van Justitie tenslotte de Verantwoording draagt. Zoals langzamerhand bekend mag V-'orden verondersteld zijn de laatste laren de opvattingen omtrent het ge vangeniswezen veranderd. De ontwik keling van een streng naar een milder tegiem is vooral na de oorlog aanzien lijk versneld. Het ten goede geëvolu eerde inzicht geeft aan de gevangenen in het algemeen meer vrijheid van beweging, doch het systeem van •haatregelen, die voortvloeien uit een Veranderde opvatting, is alleen te bandhaven, wanneer beschikt kan Vorden over genoeg personeel en Cyer een doelmatig ingericht gebouw, Vaarin de directie en het personeel dat veranderde inzicht volledig in prakt;ijk kunnen brengen uiteraard met handhaving van de tucht die al tijd geboden blijft. Toen echter de hervorming in de Haarlemse strafge vangenis werd ingevoerd, was aan bovengenoemde voorwaarden niet Voldaan. Tegen de invoering van deze her- Vorming zouden vanwege de directeur Van de strafgevangenis bezwaren zijn Eerezen. Hij stelde zich namelijk op bet standpunt, dat daardoor de vei ligheid in het (sterk verouderde) ge bouw in gevaar zou komen. Zijn hou ding heeft tot gevolg gehad, dat het '""effen van bepaalde maatregelen, Voor de uitvoering waarvan ook de financiën tekort schoten, tot nader Order werden verschoven. De moeilijkheden begonnen een ernstig karakter te krijgen, toen eni- Ee tijd geleden zeventien gedetineer den vanuit de strafgevangenis te Rot terdam naar Haarlem werden over gebracht. Het besluit om hen naar Haarlem over te brengen was inge geven door de (verkeerde) veronder stelling, dat het regiem in Haarlem Eelijk was aan dat in Rotterdam. De Rotterdamse gevangenen waren over de maatregel der overplaatsing aller minst te spreken en hun ontevreden- beid heeft tenslotte de doorslag ge geven tot het losbranden van ver killende relletjes binnen de ronde biUren van de Haarlemse strafgevan- Eenis. De directie en de bewakers, van V'elke laatsten er eens vier verstek beten gaan tegelijk met acht andere Personeelsleden, stonden vaak mach tloos. Herhaalde malen namen de ge- Vangenen, die juist tijdens het luch- ®n de gelegenheid aangrepen om Pieuwe samenzweringen op touw te *6tten, het heft in handen. Zij dwon- Sen daarbij de directie algemene en Vaak ook individuele voorrechten af, bie er toe hebben geleid, dat de greep van de directie en de bewaking op de Eovangenen steeds losser werd. Dins dag is het dan weer tot ongeregeld heden gekomen, nadat het departe ment van Justitie in Den Haag beslo- en had de grotere vrijheden, die de gevangenen genoten, in te trekken. re adjunct-directeur riep de hulp in de Haarlemse gemeente-politie, hle later op de dag werd afgelost door Manschappen van de Rijkspolitie. De eigenlijke fout, die in alle gebeur- JMissen en handelingen is blijven ^oorwerken, moet worden gezocht in j fout, welke het departement van bstitie beging toen het de zeventien ^/'detineerden uit de Rotterdamse q af gevangenis naar Haarlem liet verbrengen. De zeventien beschouw- j.eri dit als een straf, gezien het andere e8iem dat te Haarlem heerste. Al het ^dokter om die fout te herstellen oneft Fet mogen baten, mede gelet jP.de inrichting van de koe- en de andere bepaaldhe- tie Van c'e Haarlemse situa- tf, Gistermiddag om twaalf uur is in een jPndtoing aan de Beeksteeg te dit um een 21-jarige flessensorteerder V-_ Heemstede tijdens werkzaamheden boofa6n trap gevallen- Hij viel met zijn OW legen een melkbus en werd ter de jSVaHe in het ziekenhuis St. Joannes e° opgenomen. tr>m?or bet examen apothekersassisten- hek le Amsterdam de dames An- Uit t,Van Rijn en Betsie Toeset, beiden Haarlem. Advertentie Vanmorgen heeft, een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland in de kamer van B. en W- in het Haarlems stadhuis zitting gehouden om de be zwaren van belanghebbenden te aan horen tegen het ontwerp-tracé van de westelijke randweg van de Zijlweg naar de Wagenweg. Tegen het aanleggen van de weg zelf bleek eigenlijk niemand overwegende bezwaren te hebben. Wel werden, vooral door oudere belangheb benden, bedenkingen geopperd tegen het feit, dat er alweer een nieuwe snel weg komt. Een hunner sprak zelfs over een nieuwe „dodenweg", waarop bur gemeester Cremers, die als lid van de commissie de zitting bijwoonde, ant woordde, dat een en ander juist dient om te voorkomen dat Haarlem een dode stad wordt. Toen de commissie vanochtend onder voorzitterschap van de gedeputeerde, de heer P. Blaauboer, zijn werkzaamheden begon, waren er tal van bezwaarschriften binnengekomen. Verschillende reclaman ten hadden er echter behoefte aan hun 71 /fen treft meermalen op L.O.- /I// scholen leerkrachten aan, die in 2 staat zijn met de door hen op kweekscholen opgedane muziekkennis behoorlijk zangonderwijs te geven. Zulke leerkrachten zijn echter ver in de minderheid. De overheid ziet het belang van de op de lagere scholen te leggen grondslag op zangge bied wel in, doch een definitieve regeling inza ke de uitsluitend door zeer bevoedge onderwijzers en leraren te geven les uren in zang, laat nog steeds op zich wachten. Met het middelbaar onderwijs is het op dit punt beter gesteld. Er bestaan voor dit onderwijs speciale muziekop leidingen met erkende examens en de afgestudeerden vinden aldra emplooi. Dit alles is een verheugend verschijn sel, doch waarom nu niet beginnen met op de L.O.-scholen een grondslag hier voor te leggen? Het is wel voor een betrekkelijk klein aantal uren toegestaan op een L.O.-school een speciale leerkracht te benoemen voor de vakken gymnastiek, handenarbeid en zang. Naar gelang nu de op de school aanwezige onderwij zers in genoemde vakken uitblinken en het hoofd voorliefde voor zang be zit, worden de toegestane extra krach ten ter benoeming voorgesteld. Door de overheid wordt het nut en de noodzakelijkheid van speciale leer krachten voor het L. O. nog niet vol doende ingezien, men verwacht er blijkbaar te weinig resultaten van. De gisteravond in Haarlems kleine con certzaal door U.L.O.-leerlingen van de St.-Luciaschool gegeven zangavond on der leiding van Jan Laarveld heeft echter onomstotelijk bewezen, dat goe de stemvorming en muzikale ontwik keling op L.O.-scholen mogelijk is en de vereiste grondslag voor verdere muziekstudie op deze scholen kan worden gelegd. De „zangklasse" bestaat uit 125 leerlingen van het 7de en 8ste leerjaar, uitsluitend meisjes, die al in de 6de klas de goede, enig juiste manier van zingen hadden aangeleerd. Dat dooT deze voorbereiding het Jan Laarveld, de zangpaedagoog bij uit stek, mogelijk is hierop voort te bou wen, gelijkt iets vanzelfsprekends. Toch moet men de arbeid van deze paedagoog niet onderschatten. De stemmen mogen in de 6de klas al voldoende gevormd zijn voor het vertolken van eenvoudige volkslie deren, het gehoor, gevoel voor rhyth- miek en metriek, tekstbegrip, voor drachtskunst en articulatie ontwik keld zijn, bij het aanleren van min- 5er eenvoudige liederen stijgen de eisen aan zangtechniek, tevens de aan alle genoemde elementen der muziekkunst gesteld. Men stelle zich dan ook niet voor, dat na het 8ste leerjaar de meisjes volleerde zange ressen zijn, doch wel, dat zij het volkslied en het eenvoudige lied, dat al overhelt naar het kunstgenre, waardig kunnen weergeven, het volk in doorsnee genomen ten voorbeeld. Men hoorde gisteravond een 30-tal Nederlandse, Franse, Duitse, Italiaanse en Engelse liederen vanaf het gewone volkslied van onbekende componisten tot en met liederen van Bach, Haydn, Mo zart, Weber en Brahms. Hierbij viel een goed stijlbegrip op. De charmante Franse e de als een meer rustig gehouden lied, geestige Italiaanse voldeden evengoed leuke BTahms „Mein Madel" of het zoals Mozarts „Das Veilchen", het vlotte Ierse lied „Cockles and Mus sels". Gelukkig was de eigen taal ook pre sent en nog wel met meerstemmige zang met en zelfs zonder begeleiding. „De grote hond en de kleine kat" was een knap staaltje van teksttype ring en „Het Kwezelken" van samen zang. Eenheid in het klankvolume was er steeds aanwezig, eveneens een overduidelijke articulatie en een spon taneïteit bij de voordracht. Dit laatste leidde wellicht tot het tegenover de zaal nogal eens te groot klankvolume en soms te weinig dyna- De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een Hillegomse vrachtwagen chauffeur vrijgesproken, die veertien dagen geleden in hoger beroep terecht stond, omdat hij in IJmuiden te veel naar links zou zijn uitgeweken en zelfs op een rijwielpad terecht zou zijn ge komen. Als verweer voerde de man aan, dat hij tot die manoeuvre gedwon gen zou zijn door een voor hem rijdende auto. De officier van justitie eiste twee weken geleden 100.- boete en een half jaar intrekking. misch verschil. Toch bleek het grote koor mooi en tevens zacht te kunnen 'ingen (Vespergesang) en in staat te zij dynamisch contrast te kunnen aanbrengen (Franse liedjes). De zangnummers werden afgewisseld door een viertal declamaties. Een twee tal prachtige gedichten van pater Schreurs: het opgewekte „Voorjaar" en het meer diepzinnige „Ad Comple- torium", het leuke „Geiteweitje" van Jacq. v. d. Waals en het berustende „Het is goed". Telkens werd de ver eiste stemming juist getroffen. Daarenboven heeft de jonge pianist, oud-leerling van L.O. St.-Luciaschool, thans studerende aan de Toonkunst muziekschool, dir. P. Vincent, „Turkse Mars" van Mozart en een wals van Ci.opin gespeeld. Opvallend fraai ge nuanceerd spel gaf hij te horen. De zangavond zij ten voorbeeld ge steld aan alle scholen en de overheid. De bloemen, aan de leiders van zang en declamatie aangeboden, zijn ten volle verdiend! AD INTERIM Advertentie 99 De directie van het Openluchtthea ter te Bloemendaal heeft een uitgebreid en aantrekkelijk programma voor de komende maanden samengesteld. De heer A van Geluk, directeur van het Openluchttheater, heeft ons er iets van verteld. Hij zei, dat het dit keer bij zonder moeilijk ge weest was om een attractief program ma samen te stel len. Ook hij heeft te maken gehad met de algemene tendenz, die op het ogenblik bij ver schillende gezel schappen valt waar te nemen. Een tendenz, die het ergste vrezen doet en waarvoor wellicht het door de overheid gevoer de subsidiebeleid mede verantwoor delijk is. Er is in ons land thans bij verschillende ge zelschappen een aversie te bespeu ren om in de pro vincie te spelen. Er bestaat zelfs in som mige gevallen een neiging om het aan tal voorstellingen dus ook in de steden te ver minderen, omdat de verkregen subsidies thans goed maken wat vroeger een groot aantal „meer"-voorstellingen moesten goedmaken. Zo heeft de direc tie van het Openluchttheater de afge lopen maanden herhaaldelijk moeten ondervinden, dat zij op brieven aan ge zelschappen, waarin een uitnodiging was vervat, geen enkele reactie ontving. Zo moet dan ook verklaard worden, dat het programma nog verschillende leemten bevat, waarin de directie ge durende het seizoen hoopt te voorzien. Het zomerseizoen begint zaterdag met een ballet door „Les ballets Basques Oldarra" uit Biarritz. Zondag en maan dag een herhaling van dit programma. En om maar even bij de afdeling ballet te blijven: zaterdag 30 juni kinder ballet onder leiding van Maud Kool; zondag 15 en woensdag 18 juli optreden van het negerballet Keita Fodeba uit Frans Equatoriaal Afrika en maandag 6 en woensdag 8 augustus een voor stelling van de Spaanse dansgroep Xi- menez-Vargas. Verder staat op het programma een tweemalig optreden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest (5 juli en 23 augustus), een concert door The Dutch Swing College (7 juli), een zang recital door de Koninklijke Liedertafel Zang en Vriendschap uit Haarlem, Kunst na Arbeid uit Amsterdam, Or pheus uit Alkmaar, het Mannenkoor Krommenie uit Krommenie en Proza en Poëzie uit Haarlem (14 juli), en een Zaterdag opent het zomerprogramma in het Bloemendaals openluchttheater met een optreden van het Baskisch ballet „Oldarra". herhaald optreden van het Kennemer Toneel Festival met het toneelstuk „De rechter van Zalamea" van Chalderon (van 27 juli tot en met 4 augustus). Voor de jeugd zit in het vat een voor stelling van het Aerdenhouts Kinder toneel op 27 juni en 25 augustus (De Gelaarsde Kat en Repelsteeltje), een ontmoeting met Panda onder de hoede van Anneke Elro op 11 juli en tenslotte een weerziens van het Circus Elleboog op 25 augustus. Mejuffrouw Emmy van Eden verzorgt zondag 1 en 8 juli (in ieder geval) des middags om drie uur een pianoconcert. De directie van het Openluchttheater voert op het ogenblik nog onderhandelingen met de Planke niers uit Naarden en met de Berliner Sangerknaben. Gelijk men gewaar wordt een pro gramma, dat de verwachtingen hoog doet spannen en dat verschoond zal blij ven dit keer van het geluid van over vliegende vliegtuigen. De K.L.M. heeft namelijk haar routes iets verlegd, zodat de bezoekers in tegenstelling tot vorige Jaren de voorstellingen ongestoord zul len kunnen volgen. Tenslotte nog een zakelijk primeurtje: voor het eerst zul len dit jaar de toegangskaarten voor de verschillende voorstellingen ook ver krijgbaar zijn bij het verkeershuis van de stichting Haarlems Bloei op het Sta tionsplein. bezwaren nog eens mondeling te komen toelichten. Dat bleken er nog enige tien tallen te zijn, zodat de zitting om half een nog niet was afeelopen. Een voor een werden zij de kamer van B. en W. bin nengelaten om voor de commissie te verschijnen en hun bezwaren te uiten of inlichtingen te vragen, waarna van hun woorden een procesverbaal werd opge maakt, dat ondertekend moest worden. De voornaamste bezwaren bleken te zijn.... dat er niet genoeg onteigend was. De meeste belanghebbenden zien een gedeelte van hun toch al niet grote terrein ter plaatse onteigend worden. Het gedeelte dat hun rest is daardoor eigen lijk een caricatuur geworden van eigen grondbezit, zoals een der reclamanten het noemde. Liever zagen zij dan ook dat hun hele gebied maar onteigend werd. Ernstiger waren de bezwaren van hen, die door de nieuw aan te leggen Rijks weg hun verbinding met de buitenwereld geheel of gedeeltelijk afgesloten zagen worden. Vaak werd uitvoerig op de persoonlijke omstandigheden ingegaan, aangezien het voor sommige reclamanten een kwestie van bestaan of niet-bestaan dreigt te worden. Een schilder zag zijn bedrijfsruimte of afgebroken worden of afgesloten. Hij wil wel ergens anders beginnen, maar weet niet waar hij huim- te zou moeten vinden. Een ander bezwaar bleek te zijn, dat de ontwerpers de nieuwe sloten te smal hebben geprojecteerd. De bollenkwe- kers kunnen met hun 12 meter lange schuiten niet meer manoeuvreren in de vaarten, die 8,5 meter breed worden. De bestaande Houtvaart is ongeveer 14 me ter breed. Anderen zagen in plaats van de omslachtige waterweg, liever een ventweg met goede verbindingen. Een der reclamanten rekende de commissie voor, dat hij door de nieuwe Rijksweg van een rechtstreekse verbinding met de Houtvaart zou worden afgesneden, waardoor hij een aanzienlijke omweg zal moeten maken. Dat betekent tijd verlies, en aangezien zijn produkten toch tijdig ter veiling moeten zijn om van een concurrerende positie te kunnen profiteren, zou hij dus een extra kracht in dienst moeten nemen. Dat zou een eindeloos grote schadevergoeding bete kenen. Of de commissie niet van oordeel was, dat een kleine wijziging van de plannen daar verbetering in zou kunnen brengen? Nauwkeurig werden de klachten geno teerd en straks zal de gemeente Haar lem moeten zien of men de gedupeerden enigermate tegemoet kan komen. Over enige tijd zal de taxatiecommissie de rapporten bestuderen om tot een juist bedrag voor schadevergoeding te komen. Veel zal er aan de onteigening niet te doen zijn, want boven het belang van het individu gaat in dit geval het alge meen belang. De burgemeester van Haarlem vrijdag geen spreekuur houden. zal Voor het examen gemeente-admini stratie is geslaagd de heer T. Verhaaf, adjunct-commies ter secretarie van Zandvoort. De leiding van het Medisch Kleuter, dagverblijf „Margriet" raakt bij wijze van spreken in paniekstemming. Voor de straatcollecte, die zaterdag a.s. wordt gehouden, hebben zich vrijwel geen collectanten aangemeld. Wellicht, dat er nog vrijwillig (st)ers zijn, die alsnog hun steun willen verlenen. De bussen en speldjes kunnen zij vrijdag avond tussen 8 en 10 uur afhalen aan het kleuterhuis, Anna van Burenlaan 60, Haarlem, en zaterdag gedurende de gehele dag. GEBOREN: A. J. Hoenderdos en Th. J. Th. van der Aar, z; W. B. Zwirs en K. van Kroonenburgh, z; H. J. Thorborg en G. van Geldorp, d. ONDERTROUWD: W. Blom en A. Roelofs. GETROUWD: P. de Groot en M. Hoek- sema; H. J. Maasdijk en C. G. Visser. De Haarlemse recherche is na nauw gezet onderzoek er in geslaagd de daders van een serie tot nu toe onopgehelderde schoolinbraken aan te houden. Het zijn de 23-jarige schilder J. B. en de 10-jarige leerlingschilder J. de R., beiden uit Haarlem, die bekend hebben dat zij in de afgelopen weken in drie Haarlemse scholen hebben ingebroken. In de nacht van 7 op 8 mei bezochten zij de Buitenrustschool, waar de buit slechts 3.50 bedroeg. Enkele dagen later haalden zij de gehele inventaris van de Floraschool overhoop, zonder resultaat overigens. Voorts hebben zij geprobeerd in te breken in een school aan de Dreef, terwijl zij verder van een school aan de Bern. Zweersstraat het bladlood van het dak stalen. Van de daken van drie an dere gebouwen in Haarlem eigenden zij zich eveneens grote hoeveelheden lood toe. In totaal wisten zij op die manier 80 kilogram lood te bemachtigen, dat zij hebben doorverkocht. Aan het begin van deze maand verschaften zij zich toegang tot het kantoor van een hout handel aan het Zuider Buiten Spaarne. Hier konden zij echter niets buit maken. De twee jongelieden zijn ingesloten en zullen t.z.t. voor de officier van justitie worden geleid. De Haarlemse St.-Theresiaschool was gisteren in haar geheel naar de Stads schouwburg gestroomd. Zowel de leerlingen en haar ouders, broers en zusters, als de leraren en leraressen waren er in alle oprechte feestelijk heid tezamen gekomen. Er moest toneel gespeeld worden. Door de leerkrachten voornamelijk. En dat was dan, als wij het goed begrepe hebben, voor al een mooie attractie voor de leer lingen. Nietwaar, het gebeurt je niet all dagen, dat je een bijzonder „ehren- feste" leraar als een verliefde jonge ling over de planken ziet lopen en dat je een van de leraressen voor het voetlicht royaal omhelsd ziet worden. En ook komt het niet zó vaak voor, dat de „tekenjuf" in alle openbaar heid eerst zelf een blauwtje loopt, om vervolgens een collega met een gul gebaar in het huwelijk te storten. Dat zijn al te samen enerverende gebeur tenissen, die het aankijken ruim schoots waard zijn en waarbij je, leerling zijnde, graag en van harte meeleeft. Het stuk, waarin zich het alles afspeelde, heette „Vadertje Lang been", waarvan de intrige de lezer wel bekend zal zijn. De regisseur, kapelaan J. van Pol, had daarmee een verstan dige keuze gedaan. Immers, het tim mert niet te hoog en het biedt tóch voldoende gegevens voor een amusante avond. En dat is het dan ook ruim schoots geworden. Niet alleen door bovengenoemde, ietwat bijkomstige omstandigheden, maar ook vanwege het feit, dat er fris en genoeglijk to neel werd gespeeld. De regisseur was kennelijk uitgegaan van de gedachte „laat ze maar zoveel mogelijk hun gang gaan". En dat lijkt ons, waar het zulke fervente amateurs betreft, ee- juiste opvatting. Weliswaar had zij tot gevolg, dat het geheel een enigszins traag verloop had, anderzijds bood zij het grote voordeel, dat de charme van de spontaneïteit werd be waard. Men zag dus een gedistingeerd-goe- dige Jervis Pendleton van L. Habra- ken en een hartverwarmend spontane Judy van mej. A. Schampers. De heer J. Beyk ontpopte zich als een komisch talent, zowel in zijn mr. Wycoff als in zijn dubbelrol van Walters, bediende van Jervis. Er was een mooie hoog hartige mrs. Pendleton te zien van mej. W. H. Hoek en zij werd in haar Vandaag zijn twee van de drie bijeen komsten gehouden voor de geslaagde deelnemers aan het in de maanden april en mei gehouden schriftelijke en theo retische deel van het jaarlijkse ver- keersexamen pa Bloemendaal. In het gebouw „Domi" te Overveen kwamen vanmorgen 182 leerlingen van de Ju- lianaschool in Overveen, de Vondel school in Aerdenhout en de Chr. scho len in Bloemendaal en Aerdenhout bij een; vanmiddag was het de beurt aan 186 kinderen van de Mariaschool, The- resiaschool, Adelbertusschool, Bornwa- terschool, Bloemendaalse Schoolvereni ging, Graaf Florisschool en de School vereniging „Aerdenhout-Bentveld". Vrij dagmorgen wordt voor de 165 leerlin gen van de St.-Aloysiusschool, Anto- niusschool, Josefschool (Vogelenzang) en de Koningin Wilhelminaschool een zelfde programma afgewerkt als van daag tweemaal geschiedde. Alleen zal de heer R. Stouthamer vrijdag de kin deren toespreken in plaats van de heer R. D. Lagendaal, die dit vandaag deed in zijn functie van voorzitter van de onderwijscommissie in Bloemendaal. De heer Lagendaal wees de geslaagden van het verkeersexamen erop, dat zij er nog niet zijn nu zij het diploma in dë zak hebben. Nu begint het pas om in het verkeer goed op te letten. Het aantal kinderen dat per jaar door verkeers ongevallen sterft bedraagt in ons land driehonderd. Dit aantal is gelijk, aldus de heer Lagendaal, aan het aantal kin deren van een druk bezochte school. Het programma bestond uit een aantal films, o.a. een over de verkeersbriga- diertjes in Amerika een organisatie waar men in Bloemendaal nog steeds niet aan durft te beginnen en de onlangs gereedgekomen film „Klaar over", door een Nederlandse fabriek aan het Verbond van Veilig Verkeer aangeboden. Zij werden vertoond door de heer R. Edzes. De kinderen die geen fouten in hun examen hadden gemaakt, en dit waren er dit jaar niet minder dan 73, werden op het podium geroepen om een fiets- vlaggetje in ontvangst te nemen. Onder leiding van de heren J. Voerman en J. L. de Rave, hoofdinspecteur-korpschef en inspecteur van politie, werd een hersengymnastiek over verkeersvragen gehouden. De deelnemers werden met een reep chocola verrast en evenals de overige aanwezige kinderen tot besluit op een ijsco getracteerd. Van hun belangstelling gaven van morgen blijk de inspecteur bij het lager onderwijs, de heer W. Schoenmakers en de heer D. Verhaar als bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Verbond van Veilig Verkeer. De burgemeester van Bloemendaal had bericht van ver hindering gezonden wegens verplich tingen elders. Hij schreef echter na drukkelijk dat zijn afwezigheid zeker geen gebrek aan belangstelling bete kende. Hij acht het werk van de com missie juist van het allergrootste be lang voor de jeugd in het verkeer. De enige Bloemendaalse muziekver eniging „Sursum" maakt vanavond een rondgang door Bloemendaal-dorp. Er wordt om half acht van het oefenlokaal „Maranatha" aan de Donkerelaan ver trokken, waar het korps om negen uur weer terug zal zijn. Het doel van de rondgang is bekendheid te geven aan een actie van Sursum, die door het in zamelen van oud papier aan geld wil komen om het aantal instrumenten te kunnen vernieuwen en uit te breiden. In Stoop's Bad zullen zaterdagmor gen 30 juni de leerlingen van de Har- tenlustschool in Bloemendaal bijeen ko men om eikaars krachten te meten op verschillende zwemnummers. Enkele dagen later gaan de leerlingen van de Hartenlustschool veldspelen houden op het gemeentelijk sportterrein aan de Zeeweg. Dit za' geschieden op dinsdag 3 juli met als uitwijkdatum bij slecht weer vrijdag 6 juli. Deze sportdag is het jaarlijks besluit van het schooljaar voor de Hartenlust-leerlingen. uitste- Hanny onaandoenlijke verwaandheid kend terzijde gestaan door Groot, een van de leerlingen. Er waren trouwens nog meer „meisjes uit de klasse" die mochten meedoen. Anneke v. Belle, Edith Otten en Greet van Straten leverden bijvoorbeeld drie bijzonder joyeuze vondelingen op. Wij kunnen niet alle namen noemen; en wij volstaan er dus verder mee te vertellen, dat elkeen zich gaf voor wat zij (hij) waard was. Er werd dus allerwegen oprecht ge noten. Waarbij moet worden opge merkt, dat er in de zaal soms bijna even mooi toneel werd gespeeld als op de planken. Was het bij dit alles dan niet te begrijpen, dat het hoofd der school zuster Elisia op het toneel kwam, om iedereen hartelijk te dan ken? Dat zij het in een fraai berijmde toespraak en met schone bloemen deed, was daarbij een extra verras sing. De zaal uitte zich in een ovatio neel applaus. H. Hn. CINEMA PALACE: „De liefdesroman van een koningin", a. 1. Tij der.2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: „Bittere rijst", str. volw. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. LIDO: „Johnny Guitar", volw. Tiiden: 2. 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: „Les entants du paradis" volw. Tijden: 1.45 en 7.30. MINERVA: 8.15: „La bataille du rail", 18 J. REMBRANDT: „De man met de gouden arm", 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15. ROXY: „Gangsters zonder genade", 18 J. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: „Het zwarte dossier", volw. Tij den: 2.15, 7 en 9.15. Donderdag 21 juni Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters, van 2021 u. Vrijdag 22 Juni ConcertgebouwHaarlems Muziekinsti tuut. Leerlingenuitvoering o. 1. v. Nico Hoogerwerf, 19.30 u. Grote Kerk: van 11.30—12.30: beiaardbe speling door Arie Peters. GEBOREN: I. M. Bruggeman-Nijskens, z.; A. Zeilemaker-van de Wetering, z.; M. G. van Honschoten-van der Putten, z.; S. Gozjali-Soertini, z.; C. P. M. van Soest-Brasser, z.; N. Flipsen-Füglistahler, z.; J. H. van Schouten-Kottman, z.; P. J. Verwer-Hoogenboezem, d.; M. van den Dool-Uiterwijx, d. ONDERTROUWD: P. van Eis en D. S. Feitsma, S. Bulder en W. A. Noppe, P. Philippo en J. B. van Wiefferen, P. J. van Driesten en M. J. van den Bos, M. L. Koster en M. A. Rodenboog, H. van Beesten en C. L. Thiersch, J. J. van der Vegt en A. van Dijk, J. H. Malherbe en C. G. A. Th. Huijsmans, W. A. P. Terp stra en L. P. M. Meiland, P. Rootlieb en J. A. A. Huisman, Ch. A. J. Boeré en A. Martin, C. J. de Jong en J. Chr. Maas kant, J. F Hurkmans en P. B. de Haas, L. A. M. van den Bereken en M. Th. M. Willemse, C. M. Veenings en L. M. G. van Es, A Feijth en R. Beugeling, A. van Zalen en A. M. Th. van Huffel. GEHUWD: J. Geeve en L. M. Stol- voort, G. J. C. Schouten en W. M. Bot man, H. G. Veenings en M. W. E. de Vré, J. Chr. M. A. van der Weiden en H. J. L. Buijs, G. G. Houweling en A. Th Tijdgaat, R. P. Koom en C. A. M. Meij er, J. G. van Mourik en J. P. Tromp, W. H. Uithoven en G. Doldersum; W. F. A. Felkel en H. Bisseker, R. Jansen en E. van den Ochtend, C. Bogaart en D. A. Zwaanswijk, H. C. A. Doornbosch en M. J. Kompier, S. van Veen en A. M. te Pciskö OVERLEDEN: F. W. J. Brandsteder, 85 j„ Hazepaterslaan; J. Pirets, 64 j„ de Genestetstraat; C. Blonk, 67 j„ Hazepa terslaan; C. Hoebe, 69 j„ Kamperlaan; A. C. van 't Land-Meerburg, 76 j., Rip- perdapark; M. Edam-Duives, 73 i„ Ke naustraat, J. M. E. Dekker-Hermens, 84 j„ Leidsevaart; Ch. Huizinga-Kamerman, 81 j., Glasblazerstraat. (Niet officiële koersen) Vorig Opening 3% Ned 1953 3(4 Ned 1953 3(4 Ned 1948 3V4 put Ned 1950 3',i Ned 1954 31/4 Ned 1955 3-3(4 Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac 3i/2 Ned. 1956 Inschr Grtbk 1946 3 p( 1 Ned Handel Mij cert A.K.U Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogovens eeri Unilever Cert Ned Kabe) Philips Kon Petroleum ..Amsterdam' Rubber Holl Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mij Ned Scheepv Unie H V.A Deli Mf| Cert. 3(4 Ned. '56 slot 98i/4 95(4 99% 90% 92 92 91% 95% 95 H 91(4 197 266 175(4 331 245 321 410% 310 296% 792(4 97% 182 161 188H 119 133(4 21/6 Slót 95% 269(4 415(4 302(4 798 98 182 164(4 190 118 95%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3