v. Yliet-Post veel sterker dan Gosselin en Depaepe ftapid werkt achterstand üeg en hiedt Sparta geen enkele kans meer 3-1 honkbalteam Verliest van Amerikanen ELINKWIJK VERLIEST NA ONFORTUINLIJK BEGIN Van der Zande wint Toer door Nederland Laatsteverwoede aanval van Pauw definitief afgeslagen Wagtmans in leiderstrui na de etappe over de Simplon G.V.A.V. na een kwartier al veilig tegen R.C.H.: 4-0 Donner en O Kelly nu wel remise Stayer French klasse apart NAC na een voorsprong van 0-3 toch nog in gevaar Boni stapt af Geen tempo en slechte schutters De uitslagen POVERE OPENING BAANSEIZOEN ^ïote meerderheid na de rust ^Courses Hi liver sum KIEL/ER WOCHË Flitsen Ronde van Zwitserland Wilde venvikkelingen bij DonnerDoerner DONDERDAG 21 JUNI 1956' PAGINA 7 Daan de Groot niet in Rlomdia ,van Luxemburg Nieuwe Buigatti rijdt Kunstprijs voor de sport Gordon Pirie op Olympische Dag Wielrenners voor de Olympische Dag °'oeIman Van Dijk en Terlouw van Sparta mogen nog zo vreemd springen, het eerste doelpunt van Rapid kan niet meer voorkomen worden. (Van onze sportcorrespondent) ili minuten voor de rust belandde tL "al na een slechte uittrap van de H,, terdamse doelman Van Dijk voor Iv voeten van Van Melis. De midden- (e r Van Rapid zag zijn kans. .Hij loste tA Schot dat Van Dijk kennelijk ver gif 2werd toen de stand. Rust en Im vertrouwen keerden weer in de ge- Vaet<to van Rapid. De tweede helft in feite één demonstratie van de leAhen van de mijnstreek, die in hoog sParta volledig van de kaart en- "De klelne drie der Uimbur- s" de binnenspelers Jansen en liwSchops en de kanthalf Schaffrath b efden de mooiste combinaties op de ij ehe mat. Slechts eenmaal wist Rapid it,, de thee het net te vinden, uit een ltj6 'Schop. De technische en taktische 'tederheid op de Spartanen kreeg •■door ook in punten het juiste reliëf. deed in het begin deze eind- Vhag vermoeden. Sparta domineerde over alle linies. In de vijfde mi- O' moest Mommertz op de doellijn Mjta toen Van Ede in een door Cox ®ts half gestopte bal een welkome V meende te vinden. Enkele minuten knalde Daniëls in het zijnet. En V' in de zeventiende minuut Cox een V t ht j wegwerkte, kreeg Daniëls W 0—1 6 nU n'et meer te n"886® (Onverwachts kwam tien minuten la- Vde gelijkmaker. Bij de zijlijn, slechts V over het middenveld, kreeg Coer- V een vrije trap te nemen. Van Dijk Joj, gehinderd door de laagstaande en over zijn hoofd heen suisde de V,ineens in het net. 11. Luttele N e nadien was het weer de beurt N, Sparta om te juichen. Te vroeg V- want het door v. d. Gijp uit een V;rr, Van Daniëls gescoorde doelpunt wegens buitenspel geannuleerd. v'Van onze honkbalmedewerker) aanschouwe van een talrijk pu pil kee4t 'ie' Nederlandse honkbal- k-, toet 42 verloren van een Ameri- S v 'egerteam, de Bittburg Bombers. H^'-derlandse ploeg, waarin Hannle 'iw'tos wegens studieredenen niet was Vt eId' speelde een goede wedstrijd, jjl de prestaties van de Amerikanen "lL S staken ver boven die "toders uit. van de in de eerste innings wisten de kanen een run te scoren door S 'agen van Philippo en Miller, maar uUrde tot de vijfde innings voor- de gasten de score konden ver- toen Philippo de bal buiten het tl m~veld sloeg! th^iia® zesde innings kreeg Breeuwer Jtt Brussett en Raymond volgden iNr) 'tokslaggn en daarmee kwam de 1 cle,0p 30 voor de bezoekers. Maar *e zelfde innings kwam de HHC-er de honken. Klooster volgde met en een honkslag van C. Urbanus titohj voor twee runs- waardoor de Agjtog terugkeerde. In de achtste in- r va echter de beslissing ten gun- vNou de Bittburg Bombers, want lAi-a^r opende met een home-run, ■J '-e °°r de stand op 42 kwam en Ncj 0re bleef tot aan het einde be- ^ilvi'tslagen van de avondcourses, f>Q fsu® gehouden, luiden: Ato'IU'ierenprijs (I960 m.): 1. Um- itfnu. an Oranje: 2.56,2; (1.30,8); 2. I }®.3- j 2.56,2; (1.31,8); 3. Spreeuw S. |)5.3o'. tot w. f 3.10; pl. f 1.40, f 1.90 en (1«- f 7.80; cov. f 7.50. Wiigen- b^'14 o m-): eerste serie: 1. Soren- $•3 Tv d-25,5); 2. Rudi Trothan it. f y-26,5)3. Pepsi Cola 2.44,3; y 7.sft:-10: P'- f 1-40. f 3.40 en f 12.90; L./iy t>' cov. f 12.60. Tweede serie: 1. M 2.42,9; (1.24,9); 2. Ria Kitty Ls'oV (t-25,8); 3. Oeke 2.43,tot w. 5 f *-40. f 1-40 en f 1.50; k. M 2 4i°,V- f 3-10; Finale; 1. Sunny 3'3: U'k' 1-2).°); 2. Ria Kitty i'">; m4'9>; 3. Nerva 2.42,—; tot w. iVJO; W- f 1.40; f 1.20, f 2.10; k. i 1 2V- f 3.50. Dennenprijs (2340 Mil 'tan uJa Belwin 3.31,2; (1.30,3); ,5 e to taanover 3.31,2; (1.30,3); 3. en f Va tot w- f 4-90= P1- f lfi°: t' Sfi'^fprL foj k' f 6'60: cov- f 18-50- o L2820 m-): t- Land° 4 °7.-; 1 fiAaiht 4 na Bdua 4 07-t: (1-25,2); 3. "'tri en t'9,8'2' t°t w. f 2.50; pl. f 1.30; 7Pnk ?;T: k- f 8'3°i cov. f 3.80; 1.;?; fJ*?09 m.): l. Rlna Gay 1 i 'A 2. Qui Gagne 2.55,6; Cl f ?ur Bream 2.58,0; tot w. 310. 1-10 en f 1.70; gek. f 3.20; e omzet totalisator: ƒ77.280. Met nog tien minuten van deze eerste helft voor de boeg kreeg Van Melis de kans waarvan wij in het begin ge waagden: 21 dus. Van toen af is Rapid praktisch niet meer in gevaar geweest. De zenuwen waren bedwon gen en lustig combineerden de mijn- strekers er op los. Acht minuten was de tweede helft oud toen rechtsbuiten Stroucken uit een prachtig getrokken voorzet van linksbuiten Hanneman de bal langs Van Dijk joeg. Arbiter Ausum beslist niet best op dreef deze dag had al naar het midden gewezen toen een der Spar tanen hem op de grensrechter wees. die.... buitenspel had geconstateerd. Zeven minuten later juichten twintig duizend man opnieuw, toen Jansen en Van Melis door de vijandelijke linies sneden met als waardige bekroning een prachtig schot van Van Melis dat het net deed opzwiepen. Weer ging de pret niet door, weer buitenspel en dit keer terecht. Maar toen Terlouw in de vier entwintigste minuut in het strafschop gebied Van Melis ten val bracht, be tekende de penalty eindelijk het derde doelpunt voor Rapid: Stroucken liet zo'n geheide kans niet onbenut, 31. Van Melis schoot kort voor het einde nog tegen de paal, maar dit wapenfeit was alleen maar illustratief voor de meerderheid die Rapid aan de dag legde. Knap, gaaf voetbal bracht een verdiende zege. (Van een onzer verslaggevers) Zelfs de meest geestdriftige wieler- liefhebber moest gisteravond ruiterlijk bekennen, dat de officiële opening van liet baanseizoen in het Olympisch Sta- I dion als geheel een povere indruk wek- te. Men kan het hoofdstedelijk wieler publiek moeilijk verwijten, dat het i slechts ten getale van nauwelijks 3.500 I man was komen opdagen, want bij een eerste blik op het programma waren zeker de kenners al bij voorbaat tot de conclusie gekomen, dat men weinig spectaculaire evenementen mocht ver wachten. Hopenlijk zullen de wedstrij den om de Grote Prijs van Amsterdam, die donderdag 19 juli worden verreden, meer perspectief bieden door deelname van gelijkwaardiger renners. Allereerst slaagde het duo Arie v. Vliet en de sinds vijf weken prof zijnde Peter Post er in, zonder noemenswaardige krachts inspanning te zegevieren over het Bel gische koppel Gosselin-Depaepe, van wie speciaal eerstgenoemde danig te genviel. Voorts toonden de Australiër B'rench en Jan Pronk zich zó veel ster ker in de twee stayersritten over 30 en 40 kilometer, dat de overige deelne mers te enenmale kansloos waren. Reeds bij het eerste onderdeel van de omniumwedstrijd Nederland-België voor professionals t.w. een gecombineer de sprint over 1.000 meter bleken de klasse van v. Vliet èn de onmiskenbare aanleg van debutant Post té groot voor de Belgen Gosselin en Depaepe. Geheel volgens de regels van ae kunst trok Post bij het ingaan van de voorlaatste bocht de sprint aan voor v. Vliet, die enkele meters voor de streep aan een klassieke ruk genoeg had. om de rit op zijn naam te schrijven. Post zag zelfs nog kans, om na het „zware werk" de tweede plaats voor zich op te eisen. Gosselin werd derde, terwijl zijn land genoot helemaal niets in de melk te brokken kreeg. Ook bij het tweede onderdeel een wedstrijd over vijf kilometer met vijf klassementen liet de samenwerking tussen beide Nederlanders niets te wen sen over. Met liefst tien punten ver schil (30-20) werden de Vlamingen ge klopt. De tijdrit over 500 meter met staan de start tussen v. Vliet en Gosselin eindigde zoals mocht worden ver wacht in een zege van de Woerde naar, al bedroeg het verschil dan ook welgeteld één tiende seconde (36.4 en 36.5). Het laatste deel van het omnium vormde een gunstige uitzondering op de eentonige regel. Hier kwamen Post en Depaepe aan de start voor een ach tervolging over vijf kilometer. Aanvan kelijk had het er de schijn van, dat de Belg zegevierend over de eindstreep zou gaan, wat niet zó verwonderlijk was ge weest, aangezien Depaepe wel meer met het achtervolgingsbijltje gehakt heeft. Maar de kersverse Nederlandse prof liet zich door een aanvankelijk op gelopen achterstand allerminst intimi deren en éér hij de helft van de cour- se onder zijn wielen had weggedraaid waren de bordjes verhangen. En toen de volle tien ronden er op zaten, be droeg het verschil minstens vijf-en-twin- tig meter. Door deze resultaten eindigde het om nium in een overwinning van 40 voor v. Vliet en Post. Zoals in de aanhef reeds gezegd, hebben French en Pronk achter de motor de lakens uitgedeeld. In de eer ste rit over dertig kilometer rukte de Australiër, die van de zevende plaats was gestart, binnen vijf ronden op naar de kop. Hoewel Pronk, Koch en Wierstra aanvankelijk in zijn kielzog bleven hangen, moesten zij toch ge leidelijk voor de klasse van French het hoofd buigen. AUeen de Nederlandse kampioen slaagde er in, binnen redelij ke afstand van de koploper te blij ven. Maar hoewel hij, vooral tegen het einde, verwoede pogingen in net werk stelde, de achterstand ongedaan te maken, faalde de Alkmaarder in zijn opzet. Zo verging het hem ook in de tweede rit over veertig kilometer. Opnieuw ging de Australiër overrompelend van start, alleen met dit verschil, dat Pronk nu voortdurend op zijn tellen moest pas sen, om niet te worden gepasseerd. Het was dan ook louter aan de eerzucht van French te danken, dat er nog van enige strijd sprake was, want voor het- zeilde geld had hij rustig achter de Ne derlander kunnen blijven zitten. Een rit over onuekenoe afstand voor amateurs en nieuwelingen eindigde in een zege voor de wegkampioen 1956 Verdoorn uit Utrecht; bij een klasse mentswedstrijd voor amateurs gingen de bloemen naar H. Marinus, die tien punten verzamelde. G. Bontekoe en R. v. d. Ruit werden hier resp. tweede en derde. De uitslagen waren: sprint 1000 m. profs. 1. v. Vliet (12.8 sec.); 2. Post; 3. uosselin; 4. Depaepe. b km. met vijl klassementen: 1. v. Vliet (17 p.) 2. en 3. Post en Gosselin (13)4. Depaepe (7). 500 m. tijdrit m. staande start: 1. v. Vliet (36.412. Gosselin (36.5). Ach tervolging 10 im.: 1. Post (6.41.4); 2. Depaepe (6.44.4). Totaal: Nederland- België 40. Stayers 30 km.: 1. French (Austr.) 22.58.8; 2. Pronk; 3. Koch; 4. VVierstra; 5. Intra (Duitsland). 40 km.: 1. Frencn (29.51); 2. Pronk; 3. Wier stra; 4. Koch; 5. Intra. Totaal: 1. French (29.511; 2. Pronk; 3. Wiersira; 4. Koch; 5. Intra. Totaal: 1. French; 2. Pronk; 3. Wierstra; 4. Koe; 5. Intra; 6. Bunker; 7. MUiler; 8. Stakenburg; 9. v. d. Kamp. Op de rustdag van de Kieler Woche zijn de standen in de verschillende klassen bekend gemaakt. Deze zien er als volgt uit: Drakenklasse: 1. W. van Duyl met „Twintel II" (Ned.), 1050 pnt.; 2. Simon de Wit met „Oranje" (Ned.), 1033 pnt.; 3. Sorrentino met „Aretusa" (It.), 1011 pnt. Finnjollenklassen: 1. Elvstroem met „Bes IT' (Denem.), 789 pnt.; 2. en 3. ex aequo J. H. H. de Jong met „Marco Polo" (Ned.) en Knight met „Sunbreeze" (G.B.), ieder 518 pnt. Daan de Groot is wegens een con tract voor wedstrijden te Helmond niet in de gelegenheid deel te nemen aan de Ronde van Luxemburg, welke van 23 tot 25 juni wordt gehouden. Hij wordt vervangen door Peter Post. De nieuwe Bugatti heeft proef gere den op het circuit van Reims. De resul taten waren zo gunstig, dat de wagen is ingeschreven voor de Grote Prijs van Frankrijk, die 1 juli a.. op het circuit van Reims wordt gereden en die mee telt voor het wereldkampioenschap. Bu gatti zal voor het eerst in 17 jaren aan een grote race deelnemen. De „Royal Hunt Cup" een ren over 1608 meter, welke op de banen van Ascot is gehouden, is gewonnen door Alexander", een paard van Koningin Elizabeth II. Tumpek heeft, kort nadat hij het Europese record op de 200 meter vlin derslag verbeterde, ook dat op de 100 meter vlinderslag scherper gesteld. Hij bracht het op 1 min. 1.8 sec. Het Zweedse jacht „Bolero" is als eerste de finish gepasseerd van de Ber muda-race, een klassieke race van New Port naar Bermuda over 635 mijl. De linksbuiten van Zwolse Boys, Tardy, is gecontracteerd door Leeu warden. De Belgische kamploensploeg Ander- lecht heeft te Boekarest met 3-1 ver loren van een Roemeense bondsploeg. De Oostenrijkse skitrainer Schneider heeft een aanbieding van ruim 70.000 gulden voor het trainen van de natio nale Russische skiploeg van de hand gewezen. Het Prins Bernhard Fonds heeft in samenwerking met het Nederlands Olympisch Comité evenals in het vori ge jaar een z.g. „kunstprijs voor de sport'* (groot 2000) uitgeloofd, die zal worden toegekend aan het beste beel dende kunst-werk, dat geïnspireerd is op de sport. In het stedelijk museum te Amsterdam is een groot aantal inzen dingen binnengekomen van kunstenaars die naar deze prijs dingen. De werken zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit o.m. de heren J. Bruyn, kunstschilder, Hildo Krop, beeldhouwer en jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur van het museum. Een geselecteerd aan tal ingezonden werken zal vanaf 23 juni a.s., de vooravond van de Olympische dag 1956, worden tentoongesteld. De Engelse lange-afstandloper Gor don Pirie, die dinsdag het wereldre cord op de 5000 meter verbeterde, zal zondag aan de start komen bij de atletiekwedstrijden van de Olympische Dag. Pirie zal deelnemen aan de 3000 meter, waarvoor reeds zijn ingeschre ven Roszneyoi (Hongarije), Janke (Oost-Duitsland), Shirley (G.B.) en de Nederlanders Fekkes, Kuenen, Viset, Cujé, Verra, Vergeer, Keesom en. Mars. Drie weken geleden stapte Van der Zande op de fiets na een ziekbed van drie weken. Hij hervatte zijn training kalmpjes aan, maar was vorige week toch weer zover, dat hij het aandurfde om in de grootste wegwedstrijd in Ne derland voor amateurs te starten. Zes dagen later reed hfj als winnaar van Olympia's Tour door Nederland het Olympisch Stadion in Amsterdam bin nen. Zijn eindzege in deze toer heeft hij niet alleen te danken aan zijn pres tatie in Wassenaar, maar veel meer aan de wijze, waarop hij in de laatste etappe de oranje trui heeft verdedigd. Toen Pauw, gesteund door Verhoef, in een laatste wanhopige poging tracht te Van der Zande van de eerste plaats te verdringen en reeds ruim een mi nuut was uitgelopen, was het de klei ne man uit Halsteren die aan de kop van het peloton begon te jagen. Steeds was de oranje trui te vinden onder de eersten van de grote groep, waarin de vrienden van Pauw met lede ogen Cees van der Zande, de winnaar Wagtmans is er ook gisteren niet in geslaagd een etappe van de Ronde van Zwitserland te winnen. Weer heeft h(j zich met de tweede plaats tevreden moeten stellen- Maar in het algemeen klassement staat hij nu eerste. De sensatie van de dag was het op geven van Boni, de man die de leiders trui droeg. Bij de klim naar de pasover gang van de Simplon kreeg hij zo'n last van pijnen in de maag en in het hoofd dat hij afstapte. Met het oog op de twee zware hinder nissen die overwonnen moesten worden, de Grimsel en de Simplon, hebben de renners lange tijd hun krachten ge spaard. Eigenlijk pas in de laatste lussen van de Grimsel. waar men tussen sneeuwmuren van twee vier meter De uui is wel mei zichtbaar, maar uit de houding van de erdedigers van I\'AC valt af te lezen, dat Elinkwijk heeft gescoord. Het was de treffer, waarmee Elinkwijk de stand op 23 wist te brengen. (Van onze sportcorrespondent) Een kwartier noodlotsvoetbal heeft Elinkwijk beroofd van de luister welke het in de afgelopen competitie gesierd heeft: thuis ongeslagen. Het eerste kwartier namelijk van het titelgevecht te Utrecht schonk aan een fortuinlijk NAC drie onberekenbare blunders van de Utrechtse defensie, die juist de groot ste kracht van de Stichtse kampioenen uitmaakt. Een fataie vergissing van de voortreffelijke kanthalf Kreyermaat en twee blunders van Kraak zelf, stelde NAC op eenvoudige wijze in staat na een goed kwartier reeds een voorsprong van 30 bij elkaar te spelen. Alleen het sterke moreel van Elinkwijk zorgde er voor dat NAC met de rug tegen de muur kwam en tweemaal voor rust moest capituleren. Aangezien er na de rust niet meer werd gescoord, won NAC het interessante duel met 32. Het zou van weinig eerbied voor net Bredase spel getuigen, indien men de nederlaag van Elinkwijk alleen maar wil toeschrijven aan een off-day der Utrechtse kampioenen. Tegenover het opportunistische, bijna ongrijpbare open spel van Elinkwijk plaatste NAC een resolute afweer, waarin Kuys zich bij zonder onderscheidde. Het was trou wens nodig, dat de defensie van NAC energiek ingreep, want zowel de top scorer De Jongh als Westers hadden de dappere doelman De Moor van NAC al spoedig warme handen bezorgd. Na zeven minuten voltrok zich het eerste bedrijf van het noodlot. Bij een zacht terugspelen van Kreyermaat op Kraak stond Canjels als een kat te loe ren en zijn start was juist voldoende om Kraak te omspelen (01). Drie mi nuten later blunderde Kraak zelf, toen hij een kinderlijk eenvoudig balletje van zijn borst voor de voeten van Can jels liet rollen, hetgeen Canjels gehaaid afstrafte (02). En nauwelijks enkele minuten later keek Elinkwijk tegen een achterstand van 30 aan, toen een tam schot van rechtsbuiten Van Hoogen- huizen op wonderbaarlijke wijze door Kraak tot een doelpunt werd geslagen. Iedere andere ploeg zou groggy zijn gegaan. Elinkwijk daarentegen vocht een heroïsch gevecht uit. Het resul teerde in twee welverdiende doelpun ten, zodat het verdere verloop van de strijd een boeiend aanzien kreeg. Na een half uur was er een kanon- nade op het doel van NAC. Eerst schoot Westers in en de teruggeslagen bal kwam bij Klein, die inknalde (13). Een niet te imiteren zweef- duik van De Jongh werd vier minu ten voor de rust gevolgd door een combinatie tussen Huntink, Vonk, De Jongh en Westers, waarbij laatstge noemde hard inschoot (23). Deze goal sloot een periode van Utrechtse overmacht af. NAC was door het oog van een naald gekropen. In de tweede helft kwam er een strijd die bij NAC gericht was op consolida tie van de voorsprong en bij Elinkwijk op een offensief, dat vele hachelijke momenten voor NAC teweeg bracht. In dien NAC zich niet zo keurig had her steld, ais Kuys vooral niet zo kalm was gebleven, het zou een Utrechtse overwin ning zijn geworden. Ondanks een her groepering van strijdkrachten bij Elink wijk kwam er geen goal en kort voor het einde, toen het publiek losbarstte in een ovatie ter gelegenheid van een doelpunt van Vonk, kwam Karei v. d. Meer de goal afkeuren wegens buiten spel. (Van onze sportcorrespondent) De sprong van de eerste klasse naar de eredivisie zal voor RCH waarschijn lijk te groot blijken te zijn. Tot deze conclusie moeten we wel komen na de nederlaag van 40 die de Haarlemmers gisteravond in Groningen tegen GVAV leden. Gemis aan tempo en schotvaar digheid was wei de voornaamste oor zaak van deze tweede nederlaag, die des te harder aankwam omdat de Gro ningers het na een vlot verkregen voor sprong duidelijk kalm aan deden. GVAV hanteerde slechts in het eerste halfuur zijn gevaarlijkste wapens: tempo en dieptepass. Die brachten meteen zo veel ontreddering in de Haarlemse defensie, dat de strijd praktisch ook meteen beslist werd. Na zeven minuten scoorde Lacrois met een scherp schot en tien minuten later liep Kruger voor bij stopper De Vos. De Groninger strui kelden op het beslissende moment, maar de goed meegekomen Lacrois liet v. d. Voort opnieuw kansloos duiken. Deze gemakkelijk verkregen voorsprong was voor GVAV aanleiding om naar een lager tempo over te schakelen. RCH kreeg nu gelegenheid aardige combinaties op te bouwen, waarin rechtsbinnen Biesbrouck een werk zaam aandeel had. Er zat geen vaart in de attaques en bovendien verston den Honout en Kruyer bij vrije kan sen de kunst van schieten zeer slecht. Kruyer passeerde Roffel weliswaar eenmaal, maar toen kon Benninga op de doellijn redding brengen. RCH's doelman v. d. Voort kreeg meer werk. Een kogel van De Grooth kwam van de onderkant van de lat terug en bij schoten van Lacrois waren imponerende zweefduiken nodig. Tegen de rust voorkwam v. d. Voort een zeker doelpunt, toen hij zich moedig voor de voeten van Lacrois wierp. GVAV wilde blijkbaar na de rust spoedig een definitieve beslissing, want reeds na drie minuten was het opnieuw raak, 30. Er was geen RCH-er aan te pas gekomen. Een uittrap van Roffel werd door Kruger verder gedirigeerd naar De Grooth, die meteen raak schoot. GVAV verslapte nog meer en de Haarlemmers kregen volop gelegenheid de achterstand te verkleinen. Honout zag evenwel kans voor een leeg doel nog te missen en midvoor Kruyer richt te voortdurend recht in de handen van Roffel. Daardoor bleef het harde wer ken van de zeer correct spelende Haar lemmers onbeloond. Couwenhoven, die van Alting veel meer vrijheid kreeg dan Kops van Buist, schoot nog eens hard in het zijnet, voordat GVAV drie minu ten voor het einde met medewerking van RCH's rechtsback Janssen de eind stand op 40 kon brengen. Janssen liep de bal namelijk in eigen doel. moest rijden, werd de sliert lang uit gerekt. Hollenstein ging als eerste over het hoogste punt, met 44 seconden voor sprong op Plankaert en 57 seconden op Chiarlone, Wagtmans, Boni, Junkermann, Reisser, Nolten, Rossello en Schaer. Bij de afdaling sloten zich weer 24 renners aaneen. De beslissende strijd ontbrandde tijdens de klim van de Simplon, toen Graf zich loswerkte maar het hoofd moest buigen voor een door Wagtmans ontketende tegen aanval. Wagtmans oogstte de tien punten van de bergpremie, gevolgd door Graf, Plankaert, Hollenstein en Nolten. Over een zeer slechte weg ging het pijlsnel omlaag. Graf kreeg driemaal een lekke band, en ook Wagtmans en Nol ten bleven niet voor pech gespaard. Nolten verloor zelfs vrij veel tijd. Te Gondo (180 km) had Wagtmans bijna een halve minuut voorsprong op Plan kaert, en anderhlave minuut op Nascim- bene. Nolten passeerde hier pas 4 min. 15 sec. later. Wagtmans en Graf, die hem ingehaald had, gingen samen door naai de finish, waar de Zwitser onze land genoot in de eindspurt klopte. Nascim- bene won de sprint van een groepje van zes man, dat ruim drie minuten later arriveerde. Nog weer vier minuten later kwam een groep van acht met Nolten, die elfde werd in het etappeklassement. De uitslag van de vijfde etappe luidt: 1 Graf (Zwits.), 700.20; 2. Wagtmans, z. t.; 3. Nascimbene (It.), 7.03.40; 4. Plan kaert (B.), z. t.; 5. Rossello (It.), z. t.; 6 Junkermann (Did.), z. t.; 7. Schaer (Zwits.), z. t.; 8. Hollenstein (Zwits.), z. t.; 9. Massocco (It.), 7.07.57; 10. Chiar lone (It.), z. t., 11. Nolten, z. t.; 12. Ro binson (G.-B), z. t.; 13. Reisser (Fr.), z. t.; 25. Roks, 7.18.36; 31. Van der Pluim, z. t.; 37. Van Dongen, 7.24.36; 43. Maenen, 7.28.43. Het algemeen klassement ziet er als volgt uit; 1. Wagtmans, 33.25.032. Graf (Zwits 33.25.20; 3. Plankaert (B 33.28.15; 4. Schaer (Zwits.), 33.28.44; 5/6. Junkermann (Did.) en Rosello (It.). 33.2910; 7. Hollenstein (Zwits.), 33.29.29; 8 Nascimbene (It.). 33.30.59; 9. Strehler (Zwits), 33.32.27: 10. Chiarlone (It.), 33.33.25; 11/12. Nolten en Reisser (Fr.), 33.33.27; 30. Roks, 33.52.17; 36. Van der Pluim, 34.02.18; 45. Van Dongen, 34.13.51; 48. Maenen, 34.19.16. In het programma van de Olympi sche Dag zijn enkele wielernummers opgenomen, m de sprintwedstrijd zul len de Nederlandse renners Joop Cap- tein en Frans Mahn de strijd aanbin den met de Engelsman Brotherton en een Duitse sprinter. Bovendien wordt een klassements wedstrijd gehouden, waarschijnlijk over 10 km., waaraan een dertigtal renners van de sportschool Didier zullen deel nemen. moesten toezien hoe Van der Zande, gesteund door een andere Brabander, De Jongh. elke kilometer iets van de achterstand goed maakte, totdat Pauw, na 40 km aan de kop gestreden te hebben, zich bij de nederlaag neerleg de in de buurt van Leimuiden. Het was de tweede poging van Pauw geweest want hij was reeds na 13 km, bij Lisse. alleen weggespron gen. Toen werd hij teruggehaald door de Rotterdammers Van Vliet en Verhoef, waarvan de laatste hem la ter zoveel steun zou verlenen. Op het moment, dat Pauw zich ge wonnen gaf. ging Verhoef alleen door. Men liet hem gaan, omdat hij voor de eindklassering niet meer gevaarlijk was. Eén was er echter, die voor een verbetering van zijn klassement ge voelde, de Rotterdamse vechtjas Van Vliet. Hij waagde de sprong, kwam in het gezelschap van Verhoef en samen gingen de stadgenoten verder. Van Vliet, die na vijf dagen op de vierde plaats stond, vocht voor de ereplaats achter Van der Zande, die binnen zijn bereik lag, indien hij 57 sec. op Van de Brand kon winnen. Achter Verhoef reed hij het stadion binnen, waar hij in zijn lange stadgenoot in de eindspurt zijn meerdere moest erkennen. Dat leverde Van Vliet dus een twee de plaats en dertig seconden bonifica tie op, juist één seconde te weinig om de tweede plaats in de eindrangschik king te bereiken. Want het peloton met Van dc Brand kwam 26 seconden na Verhoef het stadion binnen. De uitslag van de zesde en laatste etappe luidt: 1. Verhoef (Rotterdam) 2.23.39 met bonificatie 2.22.39; 2. Van Vliet (Rotterdam) 2.23.39 met bonifica tie 2.23.09; 3. Buis (Haarlem) 2.23 58 met bonificatie 2.23.43; 4. Captein (Amster dam) 2.24.05; 5. Pauw (Utrecht) z.t.; 6. Rol (Alkmaar) z.t.; 7. Konings (Breda) z.t.; 8. Blaauw (Arnhem) z.t.; 9. Kooyman (Den Haag) z.t.; 10. Van der Putten (Den Haag) z.t. De einduitslag luidt: 1. Van der Zande (Halsteren) 25.15.53: 2 Van der Brand (Schijndel) 25.18.54; 3. Van Vliet (R'dam) 25.18.54; 4. Pauw (Utrecht) 25.19.33; 5. Damen (Lieshout) 25.19.41; 6. Konings (Breda) 25.19.50; 7. Captein (A'dam) 25.20.11; 8. Rol (Alkmaar) 25.20.29: 9. Theunisse (Utrecht) 25.21.57; 10. Van Sluis (Vlissingen) 25.22.44; 11. Kersten (Siebengewald) 25.24.02; 12. Pos (Vree land) 25.25.32; 13. Huisson (Ierseke) 25.26.09; 14. Groot (Beverwijk) 25.26.40; 15. De Vree (Breda) 25.26.45. (Van onze schaakmedewerker) De afgebroken party uit de tweede ronde tussen O'Kelly en Donner is ten slotte in derde zitting in remise geëin digd. Spoedig na de hervatting zagen beide spelers In, dat geen van beiden zonder risico verder op winst kon spelen en reikten elkaar verzoenend de hand. Lehmann en Bernstein maakten het elkaar minder gemakkelijk. De Duitser had kennelijk winstverwachtingen en het zag er ook inderdaad naar uit, dat hij een vol punt in de wacht zou slepen. Bernstein vond echter een handige ver dediging. Hij liet een pion van de tegen stander promoveren, hield echter met een toren en een vrijpion op de zevende rij goede remisekansen. Lehmann speel de wat onnauwkeurig en stond toe, dat de zwartspeler de toren achter de pion kreeg. De partij is nu voor de derde maal afgebroken en staat remise. Des middags begon de vierde ronde. De partij tussen O'Kelly en Golombek was nogal van belang voor het klasse ment. Golombek leverde echter niet de tegenstand die men zou verwachten. In een slechte variant van het Grünfeld- Indisch werd hij door O'Kelly finaal onder de voet gelopen en het is slechts aan een onnauwkeurigheid van de Belg toe te schrijven, dat het nog tot een eind spel kwam. Golombek bleef echter ver loren staan. Na de tijdscontrole gaf de Engelsman op. Ook Donner, die met de zwarte stuk ken tegen Doerner speelde, scheen snel te zullen winnen. Hij won reeds op de negende zet een stuk. Spoedig bleek echter wel dat de zaken allerminst een voudig lagen. De witspeler had als compensatie twee fraaie pionnen en dreigde op alle manier twee sterke vrijpionnen te vormen. Doerner nam zjjn kansen goed waar en drong Don ner steeds meer terug. Op een gegeven ogenblik besloot de laatste een kwali teit terug te geven om zich te be vrijden. Er volgden wilde verwikkelingen, waarin de twee stukken zich duchtig weerden tegen de toren. De partij Is af gebroken. Doerner heeft een toren en vier pionnen voor een loper en een paard, terwijl beide spelers nog een dame en een loper extra hebben. Donner heeft eert geweldige mataanval en zal wel winnen. Lehmann heeft het niet moeilijk ge had met Grob. De Zwitser, die het toer nooi te Ostende van 1936 won„ speelt wat nonchalant. In de Siciliaanse partij werden de dames spoedig geruild. De zwartspeler had echter onoverkomelijke ontwikkelingsmoeilijkheden. Lehmann won de ene pion na de andere en ten slotte ook nog een kwaliteit. Grob gaf het toen maar op. Een zeer rommelig beeld gaf de partij tussen Bernstein en Gobert te zien. Er was van het begin af eigenlijk geen touw aan vast te knopen. De kansen golfden heen en weer. Nu eens maakte Gobert een fout, dan zag Bernstein weer wat over het hoofd. In de afgebroken stelling heeft de Belg, die met zwart speelt, twee pionnen meer. Bernstein heeft echter een zeer gevaar lijke vrijpion, die waarschijnlijk de remise garandeert. Na de vierde ronde is de stand: 1. O'Kelly de Galway 3 pnt.; 2/3 Don ne r en dr. Lehmann beiden 2% pnt. 1 afgebr. partij; 4. Golombek 2 pnt.; 5. dr. Bernstein 1 pnt. -f 2 afgebr. partijen; 6. Doerner 1 pnt. 1 afgebr. partij; 7. Gobert H pnt. 1 afgebr. partij; 8. Grob Vs pnt. Het Franse paard „Midget II", heeft met een lengte voosprong op „Victoria Cross" te Ascot de „Coronation Stake»" gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7