Ontmoeting met een hinde aan de drenkplaats c h D Gaat men zich beter kleden voor de schouwburg Beroep aangetekend bij de Kroon inzake Streekplan IJmond-Noord te Koninklijke bossen van Soeren, van Asselt en de Dassen-berg l 8 Jaarlijkse Maria- novene in Santpoort DIOR toont 26 Juli zijn wintercollectie VEELBELOVEND RENNERSVELD VOOR DE ASSER T.T. Meer buiten landersmeer fabrieken Streekplan is te dwingend en toont weinig souplesse «Af f Waterpolo Haarlemse Kamer van Koophandel DONDERDAG 21 JUNI 1956 PAGINA 9 Door FRED THOMAS "A 0 N - Programma H.'CJB. HlNTIEIRIMA.TI'OlNiAILtE ZWEMWEDSTRIJDEN IN RHOBE-BiAD HAARLEMSE REDDINGSBRIGADE Het fabeldier Polkadot I ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisjj liimiiiiiifMiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiHiMimiiHHiiiiiiiiiiiiir; *"HHIII||||H|M|||||||||||||H||||||||||||||S =iiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiuin Y T et hondje Polkadot, van de r~l buren van ons Veluws bosho- -* tel, zou een fabeldier kunnen Wezen, zoals de griffioen of de Mock Turtle uit Alice in Wonderland. Een ban zijn ouders is onmiskenbaar een Scotch terrier geweest, dat ziet men direct, maar wie hem nader obser veert stelt een merkwaardige diag nose: de andere partij was zonder twijfel een varken, een wild varken Wel te verstaan, een everzwijn. Dit maakt het hondje Polkadot tot een geheimzinnig wezen, zoals het daar ruig en borstelig en laag op de benen rondscharrelt tussen ons ter ras en het grasgazon, een beetje Vreemdsoortig, een beetje caricatu- raal. Wij voor ons hebben uitge maakt, dat Zebedeus zijn vader moet zijn, Zebedeus, de legendarische pa triarch van al het Veluws borstel- Wild, stokoud en lichtelijk invalide, slechts in heel strenge winters een enkele maal gezien op de voeder- Plaatsen. Alleen Zebedeus mocht in staat worden geacht tot zulk een biologisch ruiterstukje, Zebedeus. re gelrechte afstammeling van Gulli- bursti, de ever met de gouden bor stels in het naaste gevolg van lente god Fro, Zebedeus, die zelfs de meest geroutineerde bosman niet op het spoor kan komen. Zebedeus, zoals zijn silhouet bij zeldzame gelegen heden zich aftekent in de rauw-kou- de lucht van een herfstavond, ver Weg op een heuvelkam. Zebedeus uit het eeuwig zingende Veluwebos, oud en gehavend, maar onverminderd viriel als de grote, oude beer uit de trilogie van Gulbranssen. Wij hadden bij ons verblijf op de Veluwe vurig gehoopt op een ontmoeting met Ze bedeus, maar helaas, het is bij Pol kadot gebleven, zijn al te onecht kroost. Alle mensen in ons hotel waren van eenzelfde hartstocht bezeten: zij wilden nerten zien, en als het wezen mocht «en varken. Daarover liepen de gesprek ken, van het ontbijt tot laat na het di- ler. Ervaringen werden uitgewisseld, lauwkeurig met tijd en plaats, nuttige Wenken gegeven aan wie nog altijd te- Vergeefs had uitgekeken, en elke och tend en elke avond trok het gezelschap vol goede moed er op uit, te voet, op ufo fletAof met de auto. Er waren er, on hprtc eeluk hadden en elk ogenblik varkanl reeën stuitten en wie de arkens zo maar voor de voeten liepen. Anderen echter keken telkens weer in het verkeerde bos en kwamen teleur gesteld thuis. Zo ongeveer dachten wij ons in, moest de spanning wezen in al ue hotels rondom het Krugerpark, waar ae een van zijn uitstapje terug kwam met het verhaal van een leeuw, snuffe nd aan zijn wagen, een ander, die jebra's had gezien of een kudde giraf fan, en nog weer iemand, die een neus hoorn moest laten passeren, op het nip pertje voor zijn bumper langs. Wij zijn zeker van. dat er in ons geval geen gnoe op zou overschieten, zoals wij in •Jet Veluwse bos maar één keer en nog Per ongeluk één eenzame ree hebben aanschouwd en tot onze bittere spijt liet één varken. Nu hebben allerlei mensen en wel licht ook wij over ontmoetingen met Jvild een heel vreemde voorstelling in het achterhoofd. Dat begint al bij het lien van al die borden langs de weg: ..Overstekend wild", bekroond met de afbeelding van een hertekop onder een rijk vertakt gewei. Hier, denkt men, zal het gebeuren, zo'n bord is tenslotte niet voor niets op uitgere kend déze plaats gezet. Zo zijn wij, brave tweevoeters, in het verkeer ge drild, dat wij oprecht geloven, dat herten en reeën zich stipt aan die borden houden, omzichtig als 'n stads- voetganger aan zijn spijkerpad. Wij hebben twee dagen geduldig bij zo'n bord gezeten voor wij vermoeden kre gen van het misverstand. En na al die verhalen over wilde varkens zou je waarlijk gaan geloven, dat zij op elk kruispunt staan, met prentbriefkaar ten van zichzelf, raison van een kwartje. Ook dit, weten wij nu, is anders. Behalve Polkadot, het hondje, met zijn gelijkenis van een wild zwijn, hebben wij alleen maar de kop van een ever aan de wand gezien, in de hal van ons hotel. „Denk nu niet, dat daarmee ons uit- ftapje mislukt is. Daarvoor is Neder- •,ahd en de Veluwe in het bijzonder in ?aze tijd van het jaar waarlijk te mooi. ®*et is het feest van het vaderlands 8roen in zijn rijkste gamma, honderd I van de stilte, die immers zo zeldzaam zijn geworden. Het hotel had princi pieel geen radio en het lag afzijds van het verkeer, van de orgie van snelheid en lawaai, waar haast geen ontkomen meer aan schijnt. En vlak bij was het woud met zijn toppen en wildzang en de volmaakte vreugde van het alleen zijn. Echte wandelaars zijn wij niet, maar zo heel ver be hoefden wij niet eens te gaan voor ons ideale plekje aan een kleine bos- vijver onder de bomen en tussen het dichte struweel, precies als in een ge dicht van Ary Prins: ,,Diep in 't heilig woud gezeten, met zijn vijvers en zijn plassen, en zijn wuivende gewas sen, ver van elk mensbedrijf".afijn, dat was ons lustverblijf. Daar hebben wij uren en uren zoekgebracht, lui uit gestrekt op de welige plokken mos, kneuterig in de zon, die door een opening in het bladerdak, hoog boven ons uit, onze vierkante meter stoven wou. Geamuseerd door allerlei rond scharrelend gedierte, zoals rode bos mieren, die maar sleepten en zwoeg den, en niets beschouwelijker dan zo'n glanzend geharnaste doodgraverstor; die plechtig voorbijwandelde, het zwarte werk in de natuur. Een vliegend insect, was als een dol geworden Tzigane alsmaar aan 't ve delen aan ons oor en een witte vlin der maakte een tussenlanding op onze broekspijp, bleef ons voortdurend be- flirten, om eindelijk als een ballerina weg te dansen over het water. Maar 't mooist was de zang der vogels in zijn volle voorjaarsluister, die heel het bos doortrilde, met soli, waarvan wij dachten, dat ze alleen maar in de boekjes bestonden. En als er even stilte viel hoorde je het bos ademen en telkens heel diep zuchten, een ge heimzinnig geluid vol behagen en be vrediging. Mensen kwamen hier niet voorbij, slechts één keer een bosman in dienst van de koninklijke houtvesterijen, groen hoedje op het hoofd, met een grote haneveer. Haast on-Nederlands roman tisch begrip, zo'n houtvester, zo'n een zame bosvader, die natuurlijk zijn wo ning heeft „tief in des Waldes Dunkel", zoals het liedje zegt, das Fösterhaus, en vanzelfsprekend een beeldschone dochter, met donkere, lokkende ogen, 'n meisje, dat Christl heet of zoiets. Vol strekt niet ondenkbaar, hier in het Soe- rense, waar alle kinderen, die vlak bij ons hotel het kleine bosschooltje bezoe ken, met zijn twee klaslokalen, felle kolenbrandersogen hebben, hoe blond ze overigens ook mogen zijn. Naast het schooltje staat de woning van de mees ter, een echte Woudschoolmeester dus, als in een hoek van Peter Rosegger, 'n man met een speciale roeping en won derlijke dromen. Want in een bos krijgt men altijd dromen, niet oftidat het als in het liedje van Louis Davids nu een- verschillende nuances en alles nog mals en pril. Dit is het weligste groen van heel de wereld, in de wisselende belichting van lentezon en wolkenbuien aldoor weer anders. Aan dit groen van bossen en velden, het pastelgroen van de polder, het wisselend groen der heu- velingen omhoog, kan men zich nau welijks verzadigen, zelfs de ruige pels van het wild en bijster land, dat grote delen der Veluwe nog altijd gebleven zijn, is overal met frisse lover besto ken, met glinsterende pailletten van voorjaarsdauw. En alles wat bloesems en bloemen heeft, staat in bloei. Velden en bermen zijn met goud bevloeid, het regent goud in de tuinen en overal waar de brem zich nestelt, is met goud gespat. De hagedoorn spreidt haar schuimwitte sluiers, alle kastanjes hebben hun kaarsen aan, en ergens heeft een rode meidoornboom de gloed van bougainville. En één grote bouquet in alle tinten en kleuren vormt elk der landelijkvolle bloementuintjes, die men langs zijn weg ontmoet. Op enkele meters van ons hotel be gon het bos: de in letterlijke zin ko ninklijke bossen van Hoog-Soeren, van Asselt en de Dassenberg. Het was in dezelfde bossen, dat F. W. van Eeden, dc vader van de tachtiger, destijds zijn „Botanische Wandelingen" maakte. Brede, goed onderhouden jachtwegen, zo zegt hfl hiervan, doorkruisen het bos in alle richtingen, 't Is als zijn we in de nabijheid van een grote stad. Toch is het bos zeer eenzaam; alleen bij het Aardhuis en Hoog-Soeren, op een open vlakte tussen bouwland, zien wij men selijke woningen. Overal blijkt, dat het bos goed wordt beheerd en onderhou den, zonder dat de indruk van oor spronkelijkheid wordt gestoord. Als Rijksdomein was het bos in treurige toestand en zelfs zijn ondergang nabij, als Kroondomein is het een bos gewor den, dat tot de heerlijkse monumenten van Nederland behoort. Soeren is een vorstelijk bos, maar eenzaam. Ik heb mij echter, zegt F. W. van Eeden, in veel drukker bezochte bossen wel eens eenzamer gevoeld. In diezelfde „Botanische Wandelingen" heeft Van Eeden ook aandacht besteed aan duinen en bossen van Kennemer- land en als men die beschrijvingen leest en het beeld van de streek, zo'n zeven tig jaar geleden, vergelijkt met dat van thans, is het catastrofaal wat allemaal voor onze generatie verloren is gegaan. En dan wordt het met haast angstige verbazing, dat men constateren mag hoe alles vandaag in het Soerense bos nog precies hetzelfde is gebleven als toen de botanische wandelaar het zag, op het eind van de zeventiger jaren. Nog verheffen er zich de zuilvormige, als uit arduin gehouwen stammen der beuken, nog ligt er het tapijt van jong lachend groen der gretig spruitende vossebessen. En men ontmoet er de lan- te houtwagen en de geduldige paarden, ie in het ongelijk doorvallend zonlicht op een Ruysdael schijnen te wachten. Het is nog helemaal het jachtbos vol herinnering aan Koning-Stadhouder Wil lem de Derde, het bos met de allure van Fontainebleau. Het vorstelijke bos en vooral het eenzame. Van die eenzaamheid hebben wij in de ons toegemeten dagen hartstoch telijk genoten. Van de eenzaamheid en c— - ,.sv maal moet rijmen op bomen, maar door alles in de sfeer, het ernstig meditatie ve, de schemer ook en de verholen heid. En toch hebben wij 't echt niet ge droomd: onze ontmoeting met de blik van een hinde, een hinde aan de drenk plaats. Want onze vijver in het bos werd als bad- en drinkplaats ijverig benut, ook in onze aanwezigheid. Allerlei vo gels kwamen er de buikjes spoelen, met vleugelgespartel en gespriets. Tot die ene ochtend opeens de hinde er stond, of misschien was het wel een reegeit. Wij bleven roerloos, maar het dier had ons gezien. Het keek ons met grote heldere ogen secondenlang aan voor het zich langzaam omkeerde en tussen de bomen verdween. Wij bleven achter als een oude ree bok, wie een zeer groen blaadje is ont gaan. Onder de algemene intentie „Maria, Koningin over de gezinnen, wees de band die ons in eenheid bindt" wordt van 23 juni tot en met 1 juli in Sant poort de jaarlijkse Maria-novene gehou den ter ere van O. L. Vrouw van Altijd durende Bijstand, patrones van de pa rochie. Geestelijk leider ls pater fr. Anthymus Bosdriesz, Capucijn. Op zaterdag 23 juni wordt de novene 's avonds om 8 uur met een plechtig Lof geopend. In het novene-lof van zondag 24 juni, 's avonds om 7 uur, worden alle jongeren, verloofden en zij die zich op het huwelijk voorbereiden, verwacht. In de week wordt ieder^ morgen om kwart voor zeven een korte predikatie gehouden. Het novene-lof is rs avonds om 8 uur, waar op maandag 25 juni alle gehuwden, die hun koperen huwelijksfeest nog niet gevierd hebben, worden verwacht, dinsdag alle gehuw den van middelbare leeftijd en woens dag alle gehuwden in de leeftijd der bejaarden. Donderdag is het novene lof speciaal voor alle ongehuwden. Zondag 1 juli is het aanbiddingsfeest. Algemene H. Communie voor heel de parochie, 's Middags om 5 uur is er aanbidding door de kinderen en 's avonds om 7 uur solemneel sluitingslof met processie, Te Deum en Pauselijke Ze gen. Voor de competitie van de Haarlemse Cricketbond zijn voor zaterdag de vol gende wedstrijden vastgesteld: BMHC 2-Rood en Wit 6a; Rood en Wit 6b-Haarlem 4; Haarlem 5-CVHW 2; CVHW 3-Rood en Wit 6d. s~\ p 26 Juli als we net plezierig in onze f J zomerkleren ingegroeid zijn en het met de vakantiegarderobe eindelijk zo ver is begint in Parijs weer die ener verende week, waarin de nieuwe mode voor de komende winter wordt geopen baard. Niemand heeft dan nog zin in winterkleren, maar in de haute couture wereld is het een evenement van de eerste rang want de haute couture vertegenwoordigt een groot stuk van het Franse prestige. Dior opent ditmaal het seizoen, iets wat, voor zover wij ons herinneren, nog niet is gebeurd sinds hij in het voorjaar van 1947 plotseling met zijn new-look te voorschijn kwam en van een onbekende modelist bij het huis Lelong met één slag een be roemdheid werd. Waarmee gaat hij ons ditmaal verrassen als op de eerste show des ochtends om tien uur in de grijze salons, de brede traptre den, die naar de paskamers lei den volgeklit met kijkers en kijksters, die hun hals rekken om. een glimp op te vangen, zijn hooghartige mannequins in snel tempo tussen de op eengepakte persmensen door zeilen? In de Franse bladen worden er alweer gissingen over gemaakt. Iets van het nieuws zweeft er altijd wel in de lucht. Dior heeft zelf eens gezegd, dat iedere volgende mode een re actie is op de vorige en dat de ontwerper een wezen is, uitgerust met bepaalde voelhorens om op te vangen in welke richting de wensen van de vrouwen gaan. Of er echter ingrijpende ver anderingen zullen komen is ook ditmaal de vraag. Want naar wij menen is de mode op een dood punt aangeland en in het onrustige zoeken, dat zij doet, weerspiegelt zij precies de tijd, die wij beleven en waarin ook de vrouw allerminst ge- Balmain, die er van noudt mooie vrouwen nog mooier te maken, ontwierp dit galatoilet van wit en donker grijs orlon-satiin. stabiliseerd is. Daarom biedt de mode van de laatste jaren haar dan ook het hele gamma aan kleren corresponderend met de allures, die ze kan aannemen, van de slobberige long-torso trui met uitdagend nauwsluitende beenbekle ding (door iemand de kelderrat-kledij genoemd) tot de rijke romantische gewaden van de prachtigste mate rialen, die met de renaissance kun nen wedijveren, zoals het avond toilet van de foto. Op het schommelend getij van de mode in dit weinig rustige midden van de twintigste eeuw zullen wij mee moeten dobberen al zijn wij in ons land niet zulke sterke individualisten als de Franse vrouwen, die iedere nieuwe mode sterk naar de ogen zien omdat ze er voort durend naar streven anders te zijn dan een ander en een nieuwe uitdrukkings wijze voor hun persoon te vinden. Een ontwerper heeft ons eens gezegd, dat de nieu we mode van een vol gend seizoen aanknoopt bij de avondkleding, die het laatst gelanceerd is. In dat geval zou de dra perie wel eens kunnen terugkeren. Wij wachten ons er echter voor om profeet te zijn. In verband met het naderend Hol land Festival beelden wij hier een avondtoilet af. Het is waarschijnlijk een symptoom van de toe nemende welvaart, dat men de laatste tijd in de schouwburg wat beter en feestelijker gekleed pu bliek ziet. Wat tot de plezierige sfeer van een uit gaansavond veel kan bijdragen. A. Bgl. (Van onze sportredacteur) Het is begrijpelijk dat op de pers conferentie die aan de T.T.-races van Assen pleegt vooraf te gaan deze keer uitvoerig is gesproken over de „staking" onder de deelnemers van het vorig jaar. Door deze staking immers zal Gilera verstek moeten laten gaan in de race der zwaarste klassen en zal men dus ook de veelvoudige wereldkampioen Geoffrey Duke niet op het nieuwe cir cuit van Drente kunnen zien rijden. Het ligt voor de hand dat men zich heeft afgevraagd of de staking en de onverkwikkelijke gebeurtenissen die maandenlang op dit incident zijn ge volgd in de internationale motorsport wereld geen nadelige gevolgen hebben gehad voor de T.T. die zaterdag 30 juni weer duizenden naar Assen zal trekken. Welnu, er is géén boycot van de Asser T.T. geweest. Zo langzamerhand heeft iedereen wel ingezien dat de organisa toren destijds volkomen correct hebben gehandeld. Zelfs de Engelsen, die het toch moeilijk valt om te bekennen dat een continentaal het soms beter weet dan zij, zullen present zijn. Bekijkt men dan de inschrijvingen voor de komende T.T.-races, dan valt het op dat de belangstelling van de zijde der fabrieken en renners zelfs groter is dan het vorig jaar. In 1955 zijn er 161 deelnemers gestart en onder hen bevonden zich 119 buitenlanders. Nu bereikten de organisatoren inschrij vingen van 163 renners, waarvan niet minder dan 131 buitenlanders. De fa brieken waren het vorig jaar met negen officiële teams vertegenwoordigd. Nu zijn het er veertien en men kan gevoeg lijk van drie meer spreken. NSU, Mon dial en BMW houden zich dit seizoen weliswaar niet officieel met de ren sport bezig, maar sturen toch maar hun beste rijders op het beste materiaal Intussen is het zo, dat men bijzonder interessante races mag verwachten wat betreft de spanning en de aard van de motoren die in de baan komen. Nog niet zo heel lang geleden was het zo, dat men eigenlijk bij voorbaat kon zeggen welk merk en in welke klasse met de overwinning zou gaan strijken. In de lichte klasse was MV favoriet, bij de kwartliters twijfelde men niet aan de kwaliteiten van NSU, Guzzi leek on overwinnelijk in de 350 cc-klasse en Gilera was onbetwist de sterkste bij de halve liters. Nu liggen de zaken toch wel iets anders. Piet Nortier, die weer zijn oude vertrouwde plaats in de dui ventil zal opzoeken om zo de toeschou wers langs het parcours op een wijze die men alleen hem kan toevertrouwen snel en deskundig in te lichten, zei tenminste: „Ik kan me de jaren niet meer herinneren dat de strijd in alle klassen zo open en onzeker is geweest". Welnu dan, op gezag van de heer Nortier kunnen wij U zeggen dat de wereldkampioen Ubbiali op MV favo riet is voor de overwinning in de kleine klasse, maar dat deze Italiaan moet rekenen op bijzonder grote concurrentie van Sandford op Mondial, Hobl op DKW, Parus op CZ een Tsjechisch merk en van zijn stalgenoot Taveri. Erg benieuwd is men in de interna tionale motorwereld voorts naar de ge dragingen van het Spaanse produkt Montesa, dat in Engeland tweede, derde en vierde is geworden. Ubbiali behoort met Sandford en Taveri ook tot de favorieten in de 250 cc-klasse, maar men heeft grote verwachtingen van de Duitser Baltisberger op NSU, terwijl van de Tsjechen verwacht wordt dat zij misschien voor een verrassing zullen zorgen. Bijzonder hooggespannen zijn de verwachtingen rond de wedstrijd in de 350 cc-klasse. De hegemonie van Guzzi lijkt in gevaar. MV heeft name lijk echte vier cilinder drieëneen halve liter gefabriceerd en Surtees heeft met deze motor in Engeland ge ruime tijd aan de kop gelegen. Dat hij niet het eerst over de eindstreep is gegaan, komt omdat men wat ai te nonchalant te werk is gegaan met het tanken van de brandstof. Boven dien heeft Surtees de naam een ex pert te zijn in het rijden op moei lijke banen. En aangezien het Asser circuit zeker niet gemakkelijk is, is de mogelijkheid er dat Surtees een succesvol debuut in Nederland maakt. De afwezigheid van Duke en Gilera in de zwaarste klasse, heeft uiteraard tot gevolg dat de spanning om de eerste plaats groter wordt. Daar komt nu bij dat Guzzi een geheel nieuw produkt op de baan brengt: een acht cilinder. Dat is de allersnelste motorfiets die er ooit is gebouwd, aldus Piet Nortier. De motor is één keer in het openbaar verschenen. Dat was bij de training in België, maar is toen uit elkaar gevlogen. Inmiddels is er een jaar aan gewerkt. Het besluit van de races zal gevormd worden door de wedstrijd der zij spannen. Ter gelegenheid van de komst naar Nederland van de „Bremischer Schwimm-Verband" uit Bremen heeft de Z.C. Haarlem de gelegenheid aan gegrepen om op dinsdag 26 juni in het Riche-bad te Zandvoort internationale zwem- en waterpolowedstrijden te or ganiseren. Het programma bevat naast een wa- terpolodriekamp tussen de verenigingen B.S.V., H.V.G.B. en Z.C. Haarlem een aantal zwemnummers, waarbij behalve de gasten de snelste zwemsters en zwem mers uit Haarlem en omgeving aan de start komen. Enkele deelnemers zijn F. de Bruin van D.W.R., G. Bijlsma van Z.C. Haarlem en W. Geurtsen en J. Bouwman van H.P.C. uit Heemstede e.a. Ook de dames zullen felle strijd leveren, daar ook hier de bezetting sterk is. De B.S.V. uit Bremen beschikt over ploegen van vier internationals. De Haarlemse Reddingsbrigade hield woensdagavond in een lokaal van de meisjes H.B.S. aan de Tempeliersstraat een vergadering, naar aanleiding van een verzoek van de Zandvoortse Red dingsbrigade om medewerking te ver lenen bij het „doen" van stranddienst gedurende de zomermaanden. Door de besturen van de HRB en de ZRB bleek hierover reeds van gedachten te zijn gewisseld, zodat het bestuur de verga dering opwekte de gevraagde medewer king te verlenen. De heer Joh. G. van Gennip hield een korte inleiding over de organisatie en het werken van een stranddienst. De vergadering toonde zich ook zeer enthousiast over het ver richten van stranddienst, waarvoor vele leden zich opgaven. Vervolgens deelde het bestuur mede, dat met ingang van zondag 24 juni des morgens van 9 tot 10 uur oefeningen zullen worden gehouden in de zwem inrichting aan de Delft, dit naast het oefenuur van woensdagavond dat blijft bestaan. Aan de wedstrijden van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen, die op zondag 15 juli in Zaltbommel worden gehou den, zal de brigade met een ploeg deel nemen. De heer Joh. M. Schmidt vertoonde aan het eind van de vergadering enige nieuwe filmpjes betreffende het zwem mend redden. In het zwemstadion in Naarden is voor de tweede klasse dames een polo wedstrijd gespeeld tussen De Vest en Haarlem. In het begin van de strijd toonde de Vestdames zich de sterksten en hadden al spoedig een voorsprong van 2—0. Geleidelijk aan kwamen de Haarlem dames echter op toeren zij vielen meer aan en het was Tineke Steensma die tot tweemaal toe het Vest- doel wist te doorboren. Met de stand 22 werd gepauzeerd. Na de hervat ting verkreeg Haarlem een voorsprong door een treffer van Corry Holm en in de laatste seconde bracht Tiny Hak- kert de stand op gelijke voet (33). De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken heeft bij de Kroon beroep aangetekend tegen het door de Provinciale Staten van Noord-Holland op 20 maart van dit jaar vastgestelde streekplan voor de IJmond-noord. In het bezwaarschrift, dat de Kamer van Koophandel op 11 juni heeft verzonden aan de Kroon, worden de bezwaren gehandhaafd, die de Ka mer reeds op 29 september van verle den jaar ter kennis heeft gebracht van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land en die zij op 27 december 1955 nader heeft toegelicht. De Haarlemse Kamer van Koophan del is van oordeel, dat de te grote ge- detailleerdreid van het streekplan voor de IJmond-noord, vooral in zijn vast stelling van de bestemmingen, een on gewenste belemmering kan betekenen voor de ontwikkeling van het bedrijfs leven aldaar in de toekomst. Vooral de catagorische indeling van de industrie- en en het vaststellen niet slechts van haar plaats, maar zelfs van haar ter- reinvorm en -grootte, wordt niet in overeenstemming geacht met het be ginsel, dat een bedrijf zich voortdurend soepel en vlot moet kunnen aanpassen aan de economische ontwikkeling, die zich niet tot een bepaalde streek be perkt. maar zich voltrekt in het land en zelfs in de wereld. Bovendien maakt de Kamer van Koophandel voor Haarlem ij Omstreken juridische bezwaren tegen het feit, dat de gemeentelijke autonomie wordt aan getast door de grote gedetailleerdheid van het vastgestelde streekplan. Zo heeft men in het streekplan niet slechts in het algemeen een recreatiegebied vastgesteld, maar men is gaan onder verdelen in gebieden voor meerdaagse ontspanning, voor dagelijkse ontspan ning en voor ééndaagse ontspanning aan het strand. De Kamer is van oor deel dat deze materie in haar uitwer king zeker overgelaten dient te worden aan de gemeenten. TE DWINGEND Als derde bezwaar wordt aangevoerd, dat het streekplan in strijd met de wet niet alleen gebieden voor industriële doelinden bestemt, maar zelfs zover gaat, dat de voor industriële doeleinden bestemde terreinen worden ingedeeld in terreinen voor bepaalde industrieën. Hierdoor wordt de ruimtelijke ordening te zeer toegespitst tot een dwingend eenzijdig gerichte economische orde ning. Door deze gedetai'leerd'ceid wor den bepaalde ondernemingen verzekerd van de nodige gronden voor uitbreiding en het gevolg moet dan zijn, dat zekere ondernemingen een voorkeursrecht wordt gegeven, hetgeen zeker niet het doel van een streekplan mag zijn. Aan het slot van het bezwaarschrift herinnert de Haarlemse Kamer van Koophandel aan de discussies in de Staten-Generaal over het Wetsontwerp Nationale Plan en Streekplannen in 1955, waaruit h.i. duidelijk is gebleken, dat zowel de regering als de volksver tegenwoordiging de nadruk blijven leg gen op de gemeentelijke autonomie, die niet mag worden doorkruist door het vaststellen van een streekplan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9