In eerste kwartaal van dit jaar kwamen slechts 56 woningen klaar 00K DIT JAAR WEER EEN MUZIEKWEEK IN HAARLEM „KUNST ZIJ ONS DOEL" in Huis van Looy D Haarlemse politie deed inval in café aan de Jansstraat FILMJOURNAAL D Phffft <2 4 Vorig jaar brachten meer dan tien duizend vreemdelingen een bezoek aan Haarlem TAXI 18000 Gemeente kan huis kopen aan Van Eedenstraat Orgel concertzaal moet worden schoongemaakt Surséance voor Rids en Colora Haarlems Muziek Instituut Hazardspelers en caféhouder ingesloten The Swan Vuurgevecht in de bergpas Ontsnapt uit Chiku Shan Het kruis en het zwaard fr N. Het mes op de keel Slaven van de Nijl KWARTAALRAPPORT HAARLEM Ter inleiding can het concertseizoen Leerlingen-uitvoering Rembrandt Roxy Lido Frans Hals Nog één week Voorjaarsprijzen ECHTE WALES ANTRACIET „DE SPAARNESTAD" Cinema Palarf, Minervd Studio Films ZATERDAG 23 JUNI 1956 PAGINA 2 Bouwactiviteit Omzetten industrie ERNSTIGE AAN RIJDING OP HOUTPLEIN Gesilaaigd S'pantmmg op arbeids markt blijft Grote spaarzin Meer vreemdelingen Voor huisvesting afdeling verificatie B.P.C. BOEKT EERSTE OVERWINNING Haarlem verliest Inbraak in consumptietent Burgerlijke Strand Haarlem Reisveremging „St.-Jan" op stap VIJFENTWINTIG JAAR BADMEESTER BIJ STOOP'S BAD H.H. MISSEN OP ZON DAG Spraakonderwijs in Zandpoort HEEMSTEDE Lediemv er ga de ri mg Heemsteedse Kunstkring „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES Brandstoffenhandel Examens H.B.S. A Triniteitslyoeum Haarlem Keizer Karelprijs voor J. v. d. Laan RADIO MOOR^ Apothuken en dokt<?rS diensten a» i' A Gisteren is het kwartaalbericht (eers te kwartaal 1956) van de gemeente Haarlem, dat wordt samengesteld door het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam, verschenen. Daarin valt onder meer te lezen, dat er vorig jaar slechts 56 woningen gereed kwamen en dat meer dan tienduizend vreemdelin gen een bezoek aan Haarlem brachten. Verder maakt het bericht melding, dat in de eerste drie maanden van dit jaar zeven en dertig pas getrouwde echt paren geen huisvesting konden vinden. Dat is ongeveer zeven en twintig per cent van het aantal gehuwde paren. Het inwonertal van Haarlem is met twintig personen gestegen tot 166.784, een groei dus van slechts 0.01 pet. van de bevolking op 1 januari van dit jaar (Nederland 0.28 pet.) Deze toename was het gevolg van een geboorte-over schot van 296 personen en een vertrek- overschot van 276 personen. Het geboorte-overschot is relatief ge ring, hetgeen mede een gevolg is van de vrjj grote sterfte in het eerste kwartaal van dit jaar, namelijk 435 personen te gen respectievelijk 392, 395, en 411 per sonen in de overeenkomstige kwartalen van 1953, 1954 en 1955. In februari en maart was de sterfte groter dan gewoon lijk, hetgeen overigens ook in Neder land het geval is geweest. Ongetwijfeld is de strenge koude in februari hierop van invloed geweest. Het geboorte-over schot was lager dan in het vooraf gaande kwartaal (565 personen), maar hoger dan in het eerste kwartaal van vorig jaar (136 personen). De migratie met de aangrenzende gemeenten lever de een nadelig saldo van 96 personen op. Vermelding verdient nog het grote aantal personen, dat zich in de afge lopen drie maanden vanuit Indonesië vestigde, namelijk 176 personen tegen een vertrek naar dat land van 20 per sonen. Mede in verband met de vorst zijn ln het eerste kwartaal slechts 56 wonin gen gereed gekomen, tegen respectie velijk 80, 115 en 109 in de overeen komstige perioden van 1955, 1954 en 1953. Met de bouw van 372 woningen werd begonnen. Mede als gevolg van de vertraging in het gereedkomen van de woningen, die aan het einde van het vorig jaar in aanschouw waren, en de grote omvang van het aantal begonnen woningen in het eerste kWartaal, was aan het begin van het afgelopen kwar taal het aantal in aanbouw zijnde woningen zeer groot, namelijk 1213. Een dergelijk hoog cijfer werd nog nimmer aan het begin van een enig kwartaal in de na-oorlogse jaren bereikt. Zes en twintig percent van de in het eerste kwartaal gehuwde paren kon geen woonruir te vinden. In de afge lopen periode werden in Haarlem 252 huwelijken gesloten. Zeven en vijftig van deze paren vestigden zich buiten de gemeente. Voorts gaven vier en twintig paren het voornemen te kennen zich el ders te vestigen, terwijl negen en twin tig: paren reeds gehuisvest waren. Van de resterende paren konden zeven en dertig geen woonruimte vinden. Negen en negentig paren zeventig percent waren aangewezen op inwoning, ter wijl slechts zes paren zes percent zelfstandig een woning konden betrek ken. Van de negen en negentig paren, die inwoning vonden, beschikt twee en vijftig percent over twee kamers en een en veertig percent over een ka mer. Vijf en vijftig percent van deze inwonende echtparen moet het gebruik van keuken en toilet met anderen delen. De totale omzetten van de industrie, Gistermiddag om tien voor half drie is er een ernstige aanrijding gebeurd op het Houtplein-hoek Lorentzplein. De be stuurder van een bromfiets," een 20-jarige Beverwijkse loopknecht, gaf komende van het Lorentzplen geen voorrang aan een op het Houtplein rijdende personen auto, die in de richting Heemstede ging. De Beverwijker kwam op de motorkap van de auto terecht en werd enige me ters meegesleurd. Hij had een breuk in de schedel opgelopen en werd in ern stige toestand naar het Diaconessenhuis overgebracht. Aan de Gemeentelijke Handelsavond school te Haarlem zijn geslaagd voor de 5-jarige cursus, de dames: C. Denijs, H. de Graaf, G. van Guldener, A. M. M. Joosten, C. de Korte, E. L. J. van Pete- gem, M. A. van de Raad, E. H. H. Derk- sen, en de heren: W. F. Langeveld, H. Leonhardt, H. de Wind, A. J. Carelse, A. van Ling, J. Overbeek, G. H. M. van der Reep, J. A. Slenters, J. B. van der Velde, R. Veldmeyer; voor de 3-jarige cursus de dames: B. Brokaar, G. van Gerven, N. Hogenbirk, A. J. T. de Ja ger; en de heren: N. C. Bezemer, J. H. de Goey, D. A. Heidweiller, J. Klaasen, W. Makkes van der Deyl, A. Mienis, P. J. Surendonk, W. A. Winands, J. J. van Dansik, R. Dooyes, J. Hendrikx, R. Hollmann, J. A. W. Kooien, R. C. Smits, B. van der Wal, C. J. van Westerhoven, J. de Wid, H. J. Oosterveld. Afgewezen werden voor de 5-j. cur sus 6 en voor de 3-jarige cursus 9 kan didaten. Advertentie welke over het laatste kwartaal van 1955 73.807.000 bedroegen, vertoonden een stijging van 32 percent vergeleken met het voorgaande kwartaal. Zoals reeds eerder in deze kwartaalberichten is opgemerkt, moet bij deze verhoging rekening worden gehouden met de ge woonte van het bedrijfsleven om voor het einde van het jaar zoveel mogelijk te factureren. Een vergelijking van de omzetten in het laatste kwartaal van ffl55 met de omzetten in dezelfde pe riode van 1954 leert, dat deze toename 19,5 pet. heeft bedragen. De totale omzetten van de industrie over het geheel 1955 bedroegen 246 miljoen gulden. Vergeleken met het totaalcijfer voor 1954 216 miljoen gulden kan een stijging van ruim 13,5 pet. worden geconstateerd. Van deze totale omzetten werd 21 pet. recht streeks door de industrie geëxporteerd. In voorgaande jaren was dit percen tage eveneens ongeveer 20, zodat ge concludeerd mag worden, dat de stij ging van de waarde van de export gelijke tred heeft gehouden met de toeneming van dg totale omzetten van de industrie. Op de arbeidsmarkt blijft de toestand van een te gering aanbod van arbeids krachten bestaan. Het aantal geheel werklozen bedroeg op 26 april 301, d.i. 0,18 per 100 inwoners (voor het over eenkomstige tijdstip van 1955 was het aantal geheel werkloze., 527, d.i. 0,32 per 100 inwoners). Vergeleken met 26 april 1955 valt dus een teruggang van 0,14 geheel werklozen per 100 inwoners te constateren. Het aanbod van arbeidskrachten be staat voor het grootste deel uit mannen nl. 356 mannen tegen 55 vrouwen. De vraag naar arbeidskrachten op 26 april bedroeg 1.797 personen (op het overeen komstige tijdstip van 1955 bedroeg deze vraag 1.686). Deze aanvragen van werk gevers betroffen 896 mannen en 901 vrouwen, zodat de spanning op de Haar lemse arbeidsmarkt in het bijzonder wat het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten betreft, blijft, voortbestaan. In het vorig kwartaalbericht kon van een recordhoogte der netto-besparingen worden gesproken, aangezien het spaar saldo van 1955 8 miljoen gulden be droeg. De stijging heeft zich inmiddels op opmerkelijke wijze voortgezet: de netto-besparing in het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg nl. reeds 4,3 mil joen gulden, of bijna 26 per inwoner. Uiteraard betreft dit dan alleen de be sparingen bij de Haarlemse spaarban ken verricht en niet de besparingen, die belegd werden bijv. in effecten of aangehouden werden in kas- of giraal geld. Nu is het weliswaar zo, dat de net to-besparingen in het eerste kwartaal steeds hoger zijn dan die in de volgen de kwartalen, maar een vergelijking van 1950 t.m. 1956 toont, dat er in derdaad van een zeer grote toeneming moet worden gesproken. In het kwartaalbericht is een tabel opgenomen over de omvang van het vreemdelingenverkeer in Haarlem. Daaruit blijkt, dat het aantal personen, van wie bekend is, dat zij in de laatste jaren in Haarlem in hotels en pensions hebben vertoefd, is gestegen. In 1954 blijkt dit aantal ten opzichte van 1953 met bijna 10 pet. te zijn toegenomen, terwijl in 1955 weer een stijging ten opzichte van 1954 van ruim 9 pet. kon worden geconstateerd. Het aantal bui tenlanders dat volgens deze gegevens in Haarlem verbleef, bedroeg in 1953 7.739 en in 1955 10.180. Dit betekent een toename van niet minder dan ruim 31 pet. Opmerkelijk is, dat dit' grotere be zoek valt waar te nemen bij alle ver melde nationaliteiten, behalve de Bel gische, waar een daling van bijna 30 pet. optrad. De grootste relatieve toe neming trad op in het bezoek der Fran sen, nl. met bijna 80 pet. De grootste absolute toeneming vertoonde het ver blijf van Duitsers in Haarlem, nl. 933 personen (d.i. een toeneming van 49 pet.). Het buitenlandse bezoek is voorname lijk geconcentreerd in het tweede en derde kwartaal, terwijl het verblijf van Nederlanders veel gelijkmatiger over het jaar is verdeeld. Rekening houdend met het feit dat de cijfers in de tabel niets zeggen over de vreemdelingen, die Haarlem een kort bezoek (minder dan 1 dag) brengen, lijkt toch de conclusie gewettigd, dat de omvang van het vreemdelingenver keer in de laatste jaren is toegenomen. Het aantal bezoekers aan het Frans Halsmuseum is sinds 1953 gestegen met 49 pet. In 1955 kwamen er 58.621 bezoekers, in 1953 39.290. Het bezoek aan de Grote Kerk is in dezelfde pe riode toegenomen met 38 pet., n.l. 14.019 in 1953, 19.442 ln het vorige jaar. De gemeente Haarlem is in de ge legenheid om een perceel in de Van Eedenstraat 10 ter grootte van 203 ca aan te kopen voor de som van totaal 40.000. B. en W. vragen de raad ge noemd bedrag ter beschikking te stel len plus f 3.154, zijnde de op de eigen domsoverdracht vallende kosten. Zij wijzen er op, dat er in verband met de toenemende werkzaamheden op het stadhuis een voortdurend tekort aan kantoorruimte bestaat. Daarin kan voor een deel worden voorzien door het betrokken pand te bestemmen voor de afdeling verificatie, welke thans over te geringe ruimte in het stadhuis beschikt. De dan vrijkomende ruimte kan ter beschikking worden gesteld van andere secretarie-afdelingen wier huis vesting eveneens te krap is geworden. Het pand wordt uiterlijk 1 oktober a.s. ontruimd opgeleverd. Naar B. en W. de Haarlemse ge meenteraad mededelen, moet het orgel in het gemeentelijk Concertgebouw hoognodig schoongemaakt worden. Voor het in goede staat houden van dit kost bare instrument is een grondige schoon maak van pijpwerk en alle onderde len eens in de tien jaar nodig. De meest geschikte tijd voor deze schoon- maak-werkzaamheden is de maand augustus, waarin de exploitatie van de concertzaal in verband met andere werkzaamheden stil staat. De kosten van de schoonmaak worden door de fa. W. van Leeuwen uit Leiderdorp, die het orgel in onderhoud heeft, geraamd op 4.600. B. en W. vragen de raad genoemd bedrag te voteren. De Haarlemse rechtbank heeft voor lopige surséance van betaling verleend aan de N.V. Chemische Industrie Rids te Haarlem met als bewindvoerders mr. B. J. Lambers 'en mr. G. van Hall. De vergadering van crediteuren is bepaald op 1 oktober 's middags om drie uur. Eveneens is voorlopige surséance van betaling verleend, met dezelfde bewind voerders, aan de N.V. Colora, fabriek van teerkleurstoffen te Haarlem, welke met Rids gelieerd is. De vergadering van crediteuren is ook op 1 oktober, maar 's middags om kwart voor vier. Tegen „Waterlelie" heeft HPC zijn eerste overwinning in de derde klasse da,mes van de zomercompetitie ge boekt. Het was een vrij snel gespeelde wedstrijd waarin HPC over alle linies de sterkere was. In de HPC-verdedi- ging werden onder aanvoering van me vrouw Van Dam-Kloots de „Waterlelie" aanvallen gemakkelijk tot staan ge bracht en in tegenaanvallen omgezet, waaruit voor de rust Loet v.d. Leur HPC een voorsprong van twee-nul be zorgde. In de tweede helft bood „Wa terlelie" wat meer tegehstand, maar toch wist Marleen Smit na snel opzwem- men de HPC-overwinning op drie-nul te brengen. In .Rotterdam vond voor de eerste klasse heren het duel RZC 1-Haarlem 1 plaats. Voor de rust nam RZC door Smaling met 2—0 de leiding. Na de pauze kreeg Bijlsma een strafworp te nemen, die gemist werd zodat een RZC- er op de kant bleef. Met de verkre gen spelersmeerderheid bleef Haarlem steeds voor het RZC-doel komen waar uit tenslotte Bijlsma raak schoot. Met een omhaal wist Bijlsma zelfs even later de gelijkmaker voor Haarlem te force ren. Verder liet RZC het echter niet ™P2,en- Prins en Slooter brachten de RZC overwinning tenslotte op 42. Verder zijn gespeeld" voor de reserve derde klasse Swift 2-DWT 2, 05' ZIAN 4-Haarlem 3, 1—4. De afdeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Toonkunstenaars vereniging wil evenals in 1955 ter in leiding van het concertseizoen van 24 - 29 september a.s. een muziekweek in Haaarlem organiseren. In een ontwerp- program, dat zich voor een groot deel richt op juist die muziekmanifestaties welke als regel in de reeks van ge bruikelijke concerten tijdens het seizoen niet of slechts sporadisch worden ge geven, wordt o.m. aandacht besteed aan kamermuziek, pleinmuziek, pauze concerten enz., waarbij men zich voor stelt zowel werken van oude meesters als hedendaagse werken te doen uitvoe ren. Verder bestond het voornemen op vier middagen voor de ouders en het onderwijzend personeel der scholen de monstraties door kinderen te doen ge ven om aan te tonen wat met pedago gisch verantwoord muziekonderricht kan worden bereikt. De organisatoren hebben B. en W. van Haarlem ge vraagd te bevorderen dat voor de uit voering van de plannen door de ge meenteraad een garantie van ten hoog ste 7400 beschikbaar wordt gesteld. De commissie voor de toekenning van subsidies uit de gemeentekas en de sub commissie voor de muziek achtten het programma echter te overladen en de gevraagde garantie in vergelijking met de in 1955 verleende garantie van 4700 te hoog. Het naar aanleiding hiervan met het bestuur van de K.N.T.V. van- IV T aarmate het einde van de reeks N leerlingen-uitvoeringen van het -1- Haarlems Muziek-instituut in zicht komt, stijgen de prestaties. Op de zesde demonstratie van dit jaar vielen er gisteravond althans zeer veel goede dingen te constateren. Ook nu weer bleek de volkomen hegomonie der pia nisten. Gaarne willen wij van deze uitvoe ring allereerst de andere instrumental listen noemen, vanwege hun goede kwaliteiten op elk hunner afzonderlijke instrumenten. Een leerling uit de trom petklasse van Nico Hoogerwerf jr. speelde op zeer verdienstelijke wijze een Sarabande uit de Sonate van Jean Hubeau. De celliste die het elegische gezang van Florent Schmitt vertolkte, heeft als pianiste ontegenzeglijk meer te zeggen. Intussen moet men respect voor haar hebben, om dit moei lijke werk, weliswaar nog erg aan de oppervlakte, maar technisch toch vrij zeker uit haar hoofd te spelen. Een an dere bekende pianiste van het Muziek instituut, diende zich in Handels Sonate als violiste aan. Ook haar horen wij liever als pianiste, hetgeen niet weg neemt dat men bovendien lof kan heb ben voor haar violistische prestaties. De pianisten hebben zich deze avond wederom kranig geweerd. De een gees telijk iets meer ontwikkeld dan de an der, maar doorgaans waren de resul taten zeker in technisch opzicht, van zeer goed gehalte. Tot slot speelden de beide leraren Frieda Hoogerwerf en Anton de Beer op twee vleugels Brahm's variaties op een thema van Haydn, waarin zij tot boeiende muzikale uitdrukkingen kwa men. Vermelding verdient ook de in terpretatie van het werk van Saint- Saëns over een thema van Beethoven, eveneens voor twee vleugels, door twee leerlingen technisch op hoog niveau ge speeld. J. L. In de nacht van donderdag op vrijdag is er ingebroken in een consumptietent, staande op de hoek van de Wagenweg- Spanjaardlaan. Men kon er binnenko men door verbreking van een glasruit. De hele voorraad aan koek, chocolade enz. werd overhoop gehaald, zodat men nog niet weet wat er precies vermist wordt. In de afgelopen nacht is op de groen temarkt aan de Koudenhorn een 41-ja- rige Haarlemmer aangehouden, die op heterdaad werd betrapt bij het wegne men van een kist met bloemkolen. oor ruim dertig leden van K.Z.O.D. zfjn een kleine honderd werken en werkjes bijeengebracht in Huis van Looy, waar ze voor het publiek te bezichtigen zijn tot en met 16 juli. De totale indruk die we van de ten toonstelling kregen ligt niet lager dan die we van een grote schildersvereni ging mogen verwachten. Figuger met een sterk gerichte programmatische in stelling ontsnappen aan dergelijke ge meenschappen zodat in de grote plaat selijke verenigingen genoegelijk, en niet zuchtend en pijnlijk, geschilderd wordt. De problemen die overblijven zijn die van de gelijke tred met de gelijkmatige ontwikkeling van persoonlijkheid en vakbekwaamheid, en zolang een leden tentoonstelling, daarvan getuigt, getuigt ONDERTROUWD: H. W. Homburg en A. M. W. Lemmers. GETROUWD: N. C. Beekhuijs en H. M. van der Putten. GEBOREN: A. P. van Es-Loogman z; J. Hummen-Hoefsmit d; C. E. Hendrik- se-Oost d; H. G. Tierie-Godefrooij d; A. Jonker-Klunder d; J. G. Groeneveld- Jansen d; G. M. Koelemeijer-Mannich d; G. M. Klaassen-Egberts d; Chr. van den Berg-Bottelier d; J. Raar-de Graaf d. OVERLEDEN: J. Warnars, 83 j., Brou wersvaart; J. Moerkerk, 84 j., Lange Poellaan; W. Kuijper, 81 j., Hazepaters- laan; L. Weits, 70 j., Kloppersingel; M, J. Tolen-Blom, 65 j., Kamperlaan; I. Verdam-Coenraad, 66 j., Wilhelmina- straat; D. P. van der Meer, 84 j., Zomer- luststraat; T. Roest-Smit, 65 j., Emma- kade. Om tien uur gisteravond heeft de Haarlemse politie onder aanvoering van een inspecteur van de recherche een inval gedaan in een café aan de Jans straat. Er waren zeven personen in de gelagkamer, die een kaartspel speel den, dat bekend staat als „pokeren". Aangezien bij dit spel geldsbedragen regelmatig van eigenaar verwisselden, greep de politie in. Zij arresteerde de zeven gokkers en de eigenaar van het café, die gelegenheid had gegeven tot hazardspel, zoals de wet dat noemt. Het was de politie bekend, dat in het café aan de Jansstraat dikwijls gegokt werd. Uiteraard gebeurde dat meestal op het einde van de week, als de be zoekers geld hadden gebeurd en soms zonder thuis te zijn geweest aan het kaarten sloegen. Zij kwamen dan diep in de nacht thuis zonder nog een cent te bezitten van het de voirge dag ge beurde weekloon. De vrouwen van deze heren vonden dat op de duur bar ver velend. Zij hadden er geen bezwaar tegen dat hun echtelieden in het café een of meer Pilsjes dronken, maar al het weekloon vergokken, dat ging te- ver. Vandaar kwam de politie van de vrouwen te weten dat er in de Jans straat regelmatig en vooral op vrijdag avond gepokerd werd. De mannen der wet trokken gister avond naar de speelgelegenheid. Aan de groene speeltafel zaten, zoals later bleek, drie beroepsgokkers, die er een gewoonte van maken om alleen met (valse?) kaarten te werken en overdag uit te rusten. Het waren drie Haarlem mers. De rest van hét groepje bestond uit gewone spelers, die over het alge meen vrijdagsavonds laat financieel aanzienlijk minder draagkrachtig naar moeder de vrouw terugkeerden. De eigenaar van het café deed niet mee. De politie nam allen mee naar het bu reau, waar de beroepsspelers bij fouil lering 1800 gulden op zak bleken te hebben. De bedrijvers van het hazard spel en de caféhouder zijn ingesloten. Op dit delict staat een maximum gevan genisstraf van twee jaar of tweeduizend „ulden boete. zjj van het leven in de vereniging. „Kunst zij ons doel" heeft de laat ste jaren in toenemende mate dit ge tuigenis gegeven en de kwaliteit van zijn tentoonstellingen is evenredig g stegen: we menen te mogen veronder- wege de gemeente opgenomen contact heeft tot gevolg gehad dat een vereen voudigd programma werd opgesteld, waardoor de gevraagde garantie tot 5900 kon worden teruggebracht. Ge noemde raadscommissies kunnen zich uiteindelijk met dit programma vereni gen mits het concert in het Gemeen telijk Concertgebouw met medewerking van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 27 september alsmede de concerten door kinderen te geven ko men te vervallen. Waar er met het opstellen van de begroting rekening is gehouden met het feit dat de uitgaven voor het zaalconcert door de inkomsten zullen worden gedekt, kan de garantie met niet rrfteer dan f 200 worden ver- mnided en tot ƒ5.700 worden terug gebracht. B. en W. stellen de gemeen teraad voor de garantie in die vorm te verlenen. De reisvereniging „St. Jan", onder afdeling van de Bejaardenbond, heeft een uitstapje georganiseerd dat bijzon der geslaagd is. 's Morgens vertrok ken twee touringcars vanaf het Teyler- plein. Via Hilversum ging het naar de Hoge Veluwe. Eerst deed men nog ver schillende plaatsen aan en werd er kof fie gedronken in Harderwijk. Nadat ln Apeldoorn de koffietafel was gebruikt genoot men op de Veluwe van het vele natuurschoon. Geruime tijd bracht men een bezoek aan het nationale park en werd de St. Hubertushoeve bezichtigd. In de middag werd de tocht voortgezet naar Leersum waar een prima diner wachtte. Tenslotte ging men weer op Haarlem aan, waar de bejaarden dank baar en na een mooie dag 's avonds om half elf weer thuis kwamen. Gistermiddag was de chef-badmeester van Stoop's Bad te Overveen, de heer M. Brand, vijfentwintig jaar bij dit bad werkzaam. Ten kantore van de directie vond de huldiging plaats. Verschillende sprekers voerden het woord, waarbij zij de jubilaris prezen om zijn collegialiteit en vakmanschap. Een vertegenwoordiger van het personeel, de heer C. de Wolf, sprak de hoop uit dat de heer Brand, die op het ogenblik lopend patiënt is, weer spoedig zijn taak zou kunnen ver vullen. Namens het bestuur van het bad sprak de heer J. W. Kramer, die een geschenk onder couvert overhandigde. De chef-machinist, de heer H. Bruns, herinnerde aan de uitstekende samenwer king die tussen het overig personeel en de heer Brand bestaat. De directeur van het bad, de heer P. Schultink, legde vooral de nadruk op de manier waarop de heer Brand in het zwembad met de jeugd weet om te gaan. Verder spraken nog de heer Hoogland namens de zwem- club HVGB, mevr. Holsken van de zwemclub „Haarlem", de heer N Wie gel van de R.K. Bloemendaalse Zwem club NVA en de heer Vos van de Bloe mendaalse Reddingsbrigade. H Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30. 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45. 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis O L. Vr. Rozenkrans (Spaame): 6. 7.30 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30. 7.45 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30. 8.30. 9.45 (Hoogmis) sn 11.30 uur. O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur 18 u Avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesselschade- straat): 6.30. 7.45 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30. 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen); 7. 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemsteder 6.30. 7.45. 9. 10.15 (Hoogmis) en 12 uur O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis). 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua Aerdenhout) 7.30. 9 (Hoogmis) en 11 uur. In september 1955 werd van gemeen tewege voor spraakgebrekkige kinde ren in Zandvoort de gelegenheid ge- opend spraakonderwijs te ontvangen. stellen aan de hand van de registratie I De noodzaak hiervan was reeds eerder oer exposities, dat de gezonde geest in door de schoolartsendienst voor Bloe- het genootschap niet meer te wensen ovérlaat. e opsomming die hierna volgt mo ge slechts interessant zijn voor insiders onder onze lezers, zij heeft haar beperking.gemeen met o.a. sportuit slagen en loterij-tabellen en is hierdoor wel verontschuldigd. Vellekoop gaat meer en Spierenburg nu minder overtuigend langs de geob serveerde realiteit heen. Het verschijn sel op zichzelf is nieuw voor de vereni ging. Miek Otto is verwikkeld in pro blemen van zuiver picturale aard waar toe de onderwerpen haar dienstig zijn; wat zij laat zien getuigt van een ernstig ploeteren dat ons sympathiek aandoet. Ook voor Mies Deinum wordt het con- terfeitsel steeds minder doel. Jan Loots heeft een vrijere hantering van het ma teriaal op de basis van een vaste vak matigheid; het stilleven blijft F. A. van Velsen goed te liggen. Boot handhaaft de klaarheid die bij zijn laatste eigen expositie werd ingezet; Jozef Santen heeft kwaliteit verkregen en is, gezien zijn schaal met appels, mogelijk op weg naar persoonlijkheid. Van hun beste zijde tonen zich Van der Colk in Vroege ochtend, van Geem met zijn knappe aquarel Boten en hui zen, en altijd eclatante Maria Rom- pelman met haar beide grootse aqua rellen en met Portret, waarin het zwart een gave verklanking heeft verkregen. Betzema had in Oude Spqprdijk een aardige vondst; Hovenkamp laat ons nog in het onzekere over ziin bedoe lingen. Hoogeveen's schilderij vermel den wij om het licht dat de bloemen vangen. Potgieter om de stemming van zijn verschieten. De Ridder vanwege Circustafereel; Mandersloot is altijd vaardig, maar zelden boeiend. De Roos heeft een miniatuurachtig verfijnd schil derijtje, de Begonia's van Jan Visser zijn bewonderenswaardig op het licht geboetseerd. Tot slot vermelden wij dat er een ere-wand is ingericht voor de onlangs overleden Willem Bogtman een zeer gevoelig en bekwaam kunstenaar, die steeds te weinig van zijn vrije werk heeft laten zien. L. T. mendaal, Heemstede en Zandvoort be pleit. Uit een onlangs door de gemeen- te-Iogopaediste, mej. L. Moikenboer te Zandvoort aan burgemeester en wet houders uitgebracht rapport blijkt, dat met 30 leerlingen van de lagere scho len met nogal uiteenlopende spraakge breken werd begonnen. Momenteel zijn 33 kinderen in behan deling, terwijl 18 gevallen op de wacht lijst staan. Het onderwijs wordt gege ven gedurende de schooluren en wel aan elk kind tweemaal een kwartier per week. In totaal werden over de verslagperiode 65 kinderen behandeld. Vijftien kinderen zijn thans van hun spraakgebrek genezen. Wegens gebrek aan medewerking van de ouders moest het onderwijs aan 5 kinderen worden beëindigd. Tweemaal werd door de logopaediste spreekuur gehouden om van de ouders te horen of de vorderingen van de kin deren ook thuis merkbaar waren. Ze ventien huisbezoeken werden door haar afgelegd om van de huiselijke omstan digheden een indruk te krijgen. Vooral van belang voor de behandeling van z.g. stotteraars. De logopaediste verricht verder haar werk in nauwe samenwer king met de schoolhoofden, het onder wijzend personeel, de beide schoolart sen en de school-psycholoog, dr. P. van den Broek uit Leiden. Woensdag 11 juli wordt ln de foyer van het Minerva-theater te Heemstede, des avonds kwart over acht, de leden vergadering van de Heemsteedse Kunst kring gehouden. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van twee bestuursleden ter vervanging van de volgens rooster aftredende heren H. Kahrel en S. van Oorde. Dé heer Kahrel stelt zich her kiesbaar, doch de heer Van Oorde niet wegens vertrek naar elders. Ter voor ziening in deze vacature stélt het be stuur voor de heer H. D. Vooren. Deze week vertoont Rembrandt 'n charmant filmpje, waarin Grace Kelly nog maar nauwelijks prinses Gracia van Monaco een be scheiden hoofdrol speelt. Zij is in The Swan prinses Alexandra, die door de huwelijkskandidaat, prins Albert, eerst voor een ijsberg wordt aange zien. Als zij echter verliefd dreigt te worden op de jonge huisleraar, die wei nig meer dan als een hond wordt be handeld, moet Albert wel inzien, dat hij zich heeft vergist. De twee worden het op een weifelachtige manier eens. Alexandra zal later koningin worden. Charles Vidor, de regisseur van The Swan, heeft er een romantisch geval van gemaakt; hier en daar wat humor rondgestrooid (middels de onverbeter lijke Alec Guinness), met zoetelijke kleuren gespeeld en een lief sprookje voor jong en oud geproduceerd. Grace Kelly is weinig meer dan een broos wezentje, dat met een opgeheven hoofd je rondloopt. Ondanks het feit, dat régisseur Vidor niet alle talenten van Grace heeft uitgebuit, heeft hij toch „een droom van een filmpje" gemaakt, waarnaar zeker vele vrouwelijke Haar lemmers zullen gaan kijken. Iedereen kan er heen. Te midden van de troebelen van de Amerikaanse burgeroorlog opere ren twee benden, die het voorzien hebben op de bezittingen en de levens van de toch al zo geteisterde bevolking. Er is echter een nobel mens in „Vuur gevecht in de bergpas", die er op de eerste plaats zorg voor draagt dat de benden elkaar grotendeels uitroeien. Het restant neemt hij zelf nog voor zijn rekening. De revolvers komen er dus nog al eens aan te pas, zoals men ziet. Een matige „Western", die acht tienjarigen in Roxy kunnen gaan Zien. Van maandag tot en met donderdag „De man met het dodenmasker", 18 jaar. Een heel chinees dorp, dat de zege ningen van de communistische overheersers moe is, heeft het plan opgevat naar het veilige Hongkong te vluchten. Daarvoor wordt gebruik gemaakt van een oude Amerikaanse raderboot, waarvan de kapitein een Ameri lanse mannetjesputter is. Er moeten heel wat strubbelingen en ge varen overwonnen worden, voor de chi nezen het Britse eiland bereiken. De Amerikaan weet aan het slot natuur lijk een 1 eftallige schone in zijn armen té drukken. De regisseur William A. Wellman heeft van een en ander een spannend relaas gemaakt dat véertienjarigen en ouderen in Lido kunnen zien. In Frans Hals kan men zien hoe de macht van het kruis uiteind- delijk groter is dan die van het zwaard. Er wordt verhaald van een uitgebreide Spaanse gevechtsgroep, die pogingen onderneemt om stormender hand het rijke Amerikaanse Zuiden te veroveren. In dat gezelschap be vindt zich een priester, wiens enig ideaal is het geloof te verkondigen en deswege voortdurend zoekt naar plaats waar hij een missiepost kan vestigen. De tocht verloopt allesbe halve naar wens, ziekte, ontberingen en verraderlijke tegenaanvallen van de Indianen brengen de troep zware sla gen toe Bovendien leeft de priester bijna voortdurend in conflict met de leider van de groep, maar hij is het tenslotte, die een akkoord met de in heemsen weet tot stand te brengen. 14 jaar. Advertentie zijn alleen verkrijgbaar bij FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaame bij Viaduct) Telefoon 14164 en 15904 Examens HBS A. - Bij de gehou den eindexamens van de afdeling HBS A behaalden het diploma: Eddy van Beurten, Jan Broekhof, Harry Falke, Fons Hummeling, Jac de Jong, Eddy Kimman en Piet van Velzen, ajl ente Haarlem. Hans Bergmans en Hans Langemeyer te Heemstede; Jos Jünger, Jan Krieger en Pierre de Vos te Overveen; Nard van Noord te Noordwijkerhöut; Rudi Schmitt te Be verwijk en Sien Thuis te Hoofddorp. Eén kandidaat werd afgewezen Ter bevordering van het culturele en artistieke leven heeft het gemeentebe stuur van Nijmegen enige tijd geleden een bedrag uitgetrokken voor drie „Keizer Karelprijzen", n.l. voor muzièk literatuur en architectuur. De prijs voor de architectuur is nu toegekend aan de architect ir. J. v. d. Laan uit Leiden, die verscheidene ge bouwen voor de medische faculteit op Heijendaal heeft ontworpen. In cinemascope en in kleuren verf® de film Het mes op de keel v® een gangsterbende in Marseille, betrokken wordt bij een kinderroof- bendeleider, die kinderroof een misaa acht en bankroof een deugd, weet veel vijfen en zessen, bestaande lijken 'en gevechten, het kind gaaf® gezond in de armen van zijn oud ei terug te voeren. Hij toont zich mee een nette vent, die zijn belonf»» krijgt, als de commissaris van P°'d hem laat ontsnappen op ee: schip na® Venuzuela, waar hij samen met z» geliefde ongetwijfeld een nieuw ^e..t tegemoet zal gaan. Voor achttien 3a® in Cinema Palace. Howard Hawk's „Slaven aan Nijl" vertelt een nog al weit»* originele geschiedenis. In Eg)T te van 5000 jaar geleden, toen de rao's, die zich goden op aarde voelde'» alles voor het zeggen hadden, wil e\, van deze dictators zijn „tweede leven veilig stellen door het bouwen van eei reusachtig graf, in pyramide-vorm, da hem, met zijn schatten aan goud e diamant, voor altijd zal afscheiden va, de wereld en haar bewoners. Hij we® een architect te vinden, die zulk ee' hermetische grafkelder zal ontwerpe' op voorwaarde dat zijn gevangen gen° men landgenoten vrij komen. De slav®' van de Nijl zijn deze arme lieden, e' jaren lang, „gestimuleerd" door zweep* slagen en water en brood, in het zwe» huns aanschjjns de wens vervullen va? de Koning. Die gaat gelukkig ook dooo- Een knappe juffrouw die deze keer pr'» ses is en later zelfs koningii word1' gaat met haar gemaal de dood in, waaï lang niet zó vrijwillig. Overigens ster' zij binnen de pyramide-muren, die luclw dicht afsluiten, als de begrafenisstoe juist weer de frisse lucht wil gaan oP" zoeken. Een film van weinig belang; maar met interessante opnamen va» marcherende soldaten en de massa1® inspanningen der slaven. In MinerV» voor 14 jaar en ouder. Van maandag to, en met donderdak „Het verloren continent", waarvan d® verdiensten op de e' rste plaats liggeIJ in de verbijsterende camerawerkzaarn* heid en de uitzonderlijke materie, o'® de camera opneemt. Landschappen mensentypen, bruiloften en volksfees^ ten, excursies dooj. het oerwoud, onj moetingen tussen blanken en zwarte!» zeevisserij, religieus leven worden ia prachtige beelden vertoond, waarva» de pathetiek door het onderwerp sehijm geïnspireerd te zijn. Die bijna fascine* rende fotografie is vrijwel overal aatj* wezig en wel in die mate, dat er na»* welijks hoogte en laagtepunten zij»' Iedereen kan er heen. Deze week in Studio een reprise V®» de film Phffft, die wij kortelings bespr» ken, 18 jaar. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14®"* Officieel Philips-reparate® Kruisstraat 38 Haarl® CINEMA PALACE: Het mes op de K®** 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Het zwaard en het kruis, jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. Di -avond één voorstelling om 8 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. jé LIDO: Ontsnapt uit Chiku Shan, 14 Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. i' ndlNERVATot en met zo.: Slaven va" Nijl, 14 jaar. dj<; Van ma. tot en met do. en wo.-m'-» Het verloren continent, alle leeft. Ti) za. 7, 9.15, zo. 2, 4.15, 7, 9.15. \i' Van ma. tot en met do. 8.15 en wo.-' dag 2.30. REMBRANDT: The Swan. Alle leeftU Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. i» ROXY: Tot en met zo.: Vuurgevecht bergpas, 18 jaar. ne. Ma. tot en met do.: De man me1 g.15- dodenmasker, 18 jaar. Tijden: 2.30, Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. j.J»' STUDIO: Phfft, 18 jaar. Tijden: 2.15, Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 Zaterdag 23 Juni Spaarndam: Uitvoering Arti et Relté nnr „„lis1 20 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Basque Oldarra, 20 uur. Zondag 24 juni Openluchttheater Bloemendaal: Basque Oldarra, 20 uur. 0' pa Jl*1 ,d" Maandag 25 juni tui1' Stadsschouwburg: Dans- en balie*? u. To Venema, Leerlingenuitvoering, ga»® Openluchttheater Bloemendaal: Basque Oldarra, 20 uur. Haarlem De dag-, avonu- en nachtdienst Haarlemse Apotheken wordt w'a £ei Kfi men door de Fa. Duym en Keur, straat 6, tel. 10378; Apotheek Bf» «j! en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 1004 nix-apotheek, Marnlxstraat 65. te; V' Teyler-apotheek, Teyierplein 79, ZIEKEN VER VOEK .G.G.D., Telet 14141; Margriet ZÖ rd„ Tel. 21400. ,err Voor de doktersdiensten m Ha*r men nummer 11990 Bloemendaal ?7. Apotheken: Bloemendaalse .t* Bloemendaalseweg 85. Bloemend» foon 22181 en Apotheek De Wil" jjglCj/, bergenlaan 42, Santpoort, te) K „e» De doktersdienst wordt waarg"»' 1') dokter C. Eenhoorn, Bloemend lefOon 25589. Hunrueen ,cf' OPff"' De dienst vóór artsen wora p. dag waargenomen door dokter huis, Rollandslaan 35, tel U9'' Aerdenhoul De doktersdienst in Aerd^' waargenomen door dr. J- 26° denh. duinweg 8, A'hout, tei. Heemstede t In Heemstede wordt de sen waargenomen door dokte m 1 Linde, Heemsteedse Dreef en dokter G. S. Nout, CamP foon 38763. Santpoort zondagsdiensT^isF1' e* Artsen: M. Trooster, W. pfV'1,. )sntpoort, tel. 8410. .„,„nst): csC Apotheken (ook nachtdie De Wilde, Broekbergenlaan tbf i te) 8284 en Bloemendaalse te» mendaalseweg 85, Bloemend 22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2