Veertig jaar Valkenburgs Romantische schepping openluchtspel in Heksen keuken van dr. P. Cuypers Atoomverdrag tussen V.S. en Nederland getekend Ambtenaren leggen bekentenis af De Kerk buiten de muren Het hedendaagse apostolaat binnen Nederland Niet langer compromissen inzake de woninghuren Een gelofte van „eeuwige trouw is nog geen trouwbelofte E E E E C H En nu de praktijk M Meespelend noodweer Uitwisseling van gegevens inzake vreedzaam gebruik van atoomenergie Bouw Omkoopschandaal in België van energie reactoren Een boek voor allen Tussen neus en lippen Een halve ton verduisterd Eenheid in bouwbedrijf noodzakelijk Schipper bekneld tussen twee schepen In hoger beroep twee jaar geëist VOORZITTER NAT. WONINGRAAD 4 ZATERDAG 23 JUNI 1956 PAGINA 5 Dappere hond Besluit-detector Vaste klant trouwde vrouw en altijd op dezelfde Rattenvrije haven Bij ons in Rusland Liturgische weekkalender In 1916, halverwege de eerste wereld oorlog, was Valkenburg, als toeris tisch centrum van het Geuldal, ook vanwege de biizondere tijdsomstan- v'gheden, flink in opkomst. De behoefte ?an amusement deed zich gevoelen, doch *°n niet op behoorlijke wijze bevredigd gorden. Er leefden daar echter idealis- ^n, onder wie verschillende geboren en Setogen Brabanders als de gebroeders Jan en Karei Diepen, en daar kwam Seregeld Vincent Berghegge, geparen teerd aan dc Diepens, een naam die in ,et kader der katholieke emancipatie, 'n zoverre het betreft toneel, niet on vermeld mag blijven. Er waren ook ge- Jiikgestemde Limburgers als Eug. van 'j'Ppen, F. Hustinx, Gust. Coenegracht *-a-, die voelden dat het Valkenstedeke Vermaak van goed gehalte aan zomer- j>asten en bewoners der streek had te "'eden. Uit deze eenheid van bedoelin gen is de „N.V. Maatschappij Valken- Org Omhoog tot exploitatie van onroe rende goederen te Valkenburg, provincie Limburg" ontstaan. Het was een ven- botschap zonder bedoeling van winst "teken; het dividend op de aandelen V'erd beperkt tot 5%, zij het ook cumu- tetief. Ofschoon later ook de exploitatie Jan natuurschoon, Rotspark en Polfer- b"s, werd ter hand genomen, is het "Penluchttheater toch steeds het voor- •teamste object van V. O. geweest. Aan Vincent Berghegge dankt men "et idee om het brokje woeste natuur Heksen keuken" in de „Broken Koe- ïh" in te richten tot openluchttheater. 5e grote Limburgse bouwmeester dr. Fuypers, toen, in 1916 reeds bijna 90 'aar, was het gegeven deze baaierd van ®choonheid om te toveren tot een open- 'Pchttheater waarvan men de weerga hauwelij ks vinden kan. Deze late schep- ^ihg van dit genie der romantiek heeft "ten zorgvuldig intact gelaten; de bo- hien en struiken zijn groter en hoger Geworden en er werden lichtinstallaties aangebracht, omdat men vooral 's a'vonds opvoeringen geeft, doch het geheel bleef onveranderd. Een plaatselijk aannemer ?ag kans het werk in 12 weken op te Javeren, voor een prijs van ƒ2900.... in "arde valuta. Het theater was er dus wel, doch men •hoest nu bespelers en geëigende stuk ken vinden. Het uiterst romantische to- bel, met zijn rotsen en holen, met zijn "tie speelvlakken, sloot vanzelf kamer- bukken uit, al zijn die er ook al wel brtoond. Men was op het grote roman- We repertoire aangewezen en op bijbelstukken, die toen in trek waren. Het een Bijbelspel „Sauls verwerping" ?an de priester-dichter A. van Delft, die •«ter ook de tekst van het eerste passie- *&el van Tegelen zou schrijven, werd 't reeks van opvoeringen geopend. Dit geschiedde op 29 juni 1916. De opvoe ding lag in handen van een nieuw ge vormde spelersgroep, beroepsmensen en amateurs, onder leiding van Vincent Berghegge. Er liepen al spoedig maren omtrent een curiosum, het debuteren in een figuratierol van een Servische reus, Goliath, een kerel van 2.35 meter, an- Öeren beweerden zelfs van 2.65 meter, ivat de attractie kan verhoogd hebben. Het volgende jaar waagde men zich aan gondels „Pieter en Pauwels". Vincent berghegge. met assistentie van Ch. Gil- jJUys en Coen Hissink, hadden de lei- ?ihg van dit spel, dat ook enig succes bleefde. In 1918 ging „Groot Toneel", een combinatie van jongere kunstenaars, Waartoe ook Van Dalsum behoorde. Schillers „Jonkvrouwe van Orleans" en Vondels „Joseph in Dothan" op- Voeren. 1919 bracht een moderner Bijbelspel „Pilatus" van Frenken. Aan de eerste opvoering van in vol gend seizoen gegeven romantische drama „De dochter van Roelant" dat 2ich uitstekend leende voor het na- tüur-decor der Heksenkeuken, hebben We een onvergetelijke herinnering, doordat het in de inleiding zo tref fend beschreven noodweer, écht, met bliksem, donder en stortregens, pre cies op tijd losbrak, waardoor de toe schouwers al te gader, bij Keizer Kareis paladijnen en de verrader Ganeloen, in de rotsholen vloden om Ie schuilen. ^Vfeer kwam een Bijbelspel op het Sjergel-podium, Alph. Laudy's „Para dijsvloek", gegeven door „Schouwto- el", dat ook hier groot succes beleef de. De 100ste opvoering werd door de toenmalige minister-president jhr. Ruys P'jgewoond en zeer verontrust door een ,'ortregen, die zich zo vaak spelbreker "°nde. We herinneren ons ook de pre mière van „De Roos van Valkenburg", stuk met anti-annexionistische ifekking, waaraan we maar niet veel "hdacht zullen besteden. Alle stukken die in Valkenburgs ^Penluchttheater gegeven werden zul- we niet opnoemen. Onvermeld mag ejet blijven het introduceren van tMkespeare, hetgeen geschiedde door «d. Verkade met zijn „Haghespelers". Achtereenvolgens kwamen ten tonele JHamlet", „Macbeth" en „Romeo en G°k Calderon, Molière en Gheon n natuurlijk Vondel werden gegeven. t^e ziln nu tot 1926 gekomen. In dat ar kwam de Kon. Ned. Schouwburg P Antwerpen, onder leiding van dr. De wfkyter, naar Valkenburg. Ook de Vla- «j'dgen speelden Shakespeare en droe- J,." er mede toe bU om Valkenburg - ideale Shakespeare openluchttheater de ?"en worden. Tot en met 1939 trad kp «NS geregeld op In de Heksenkeu- Men gaf niet alleen werk van In ternationale grootmeesters, doch ook van Zuidnederlanders als Antoon Coolen. Jac Ballings, Felix Rullen en van Huib Ubagha, geboren Valkenburger, die een heel populair volksstuk „De Bok- kerijders" opleverde, dat in deze om geving een kasstuk bleek. Gedurende de oorlogsjaren en nog enige tijd daarna heeft het openlucht theater stil gelegen. Nadien beleven we een operette-periode. Het amateurisme doet zijn intrede in deze omgeving. Dan treden we in het heden, waarin de Zuid-Nederlandse Opera en Speelgroep Limburg de aandacht vragen. We her inneren nu aan de opvoeringen van De reuzentrap „Faust" en „Les pêcheurs de perles" van de ZNO en van „Midzomernachtsdroom" en „Peer Gynt" door de Speelgroep. Men mag V. O. dus wel een eervol verleden toekennen. Naast het wel was er toch ook veel wee. Laten we even in herinnering brengen de strubbelin gen die men gedurende jaren had met de gemeente Berg en Terblijt, op wier grondgebied toegang en toeschouwers ruimte van het openluchttheater gelegen waren,terwijl ook de voormalige ge meente Houthem „een vinger in de pap" vermocht te steken. Vooral de locale fiscus van Berg en Terblijt toon de zich inhalig, zozeer dat men over woog dit in cultu reel opzicht en als attractie voor vreemdelingen verkeer unieke theater te sluiten. Door de uitbreiding van de gemeente Valkenburg zijn deze perikelen defi nitief overwonnen. Er dreigde ook wel concurrentie. Men heeft rondge lopen met plannen tot een andei openluchttheater, met regenvrije speelruimte in de rotswand. Te Geul- hem kwam het zelfs tot opvoerin gen in de Koepel grot. Moeilijkheden beleefde V. O. van wege de NSB in de oorlogsjaren en zelfs enigermate door de Ameri kaanse bevrijders. Over verregende opvoeringen en complete seizoenen spreken we maar niet. Menigeen in ons land zal dit robij nen jubileum van V. O. die onze Ne derlandse volksge meenschap niet al leen het openlucht theater schonk, doch ook het be koorlijke Rotspark met Polferbos, Reu zentrap, enz. open stelde, van harte meevieren. Het ju bileum-programma werd alreeds in dit blad gepubliceerd. Advertentie De regeringen van Nederland en de Ver. Staten hebben een overeenkomst gesloten, welke voorziet in een uitge breide uitwisseling van al dan niet ver trouwelijke gegevens inzake het vreed zaam gebruik van atoomenergie. Ne derland zal daarbij tevens hulp kunnen ontvangen bij de verwezenlijking van haar programma inzake praktische toe passing van kernenergie. De overeenkomst is voor Nederland getekend door dr. J. J. van Rojjen, ambassadeur te Washington, en voor de Ver. Staten door de plaatsvervangend voorzitter van de Atomic Energy Com mission, Willard P. Libby, en voor het State Department door de heer C. Bur ke Elbrick. De overeenkomst is voor tien jaar gesloten. Op grond van de toepassing van de Amerikaansewet op de atoomenergie van 1954 is de overeenkomst ter ken nisneming aan het Amerikaanse con gres voorgelegd. Alvorens de overeen komst van kracht wordt, zal ook Ne derlandse parlementaire goedkeuring moeten zijn verkregen. De overeenkomst voorziet in de ver koop door de Verenigde Staten aan Nederland van max. 500 kg uranium- 235 in de verrijking van 20 pet. Zes kg van deze 500 kg kan Nederland betrek ken in de vorm van uranium-235 in een zeer hoge graad van verrijking (tot 90 pet), als brandstof voor een hoge Elux reactor. Het uranium zal naar behoefte wor den betrokken uit de hoeveelheid van 20.000 kg, welke president Eisenhower in februari beschikbaar stelde voor reactoren van andere landen. Voorts voorziet de overeenkomst in de levering van uitrusting, apparatuur en materialen, welke nodig zijn in het Nederlandse program, zowel ten aan zien van onderzoek, als ten aanzien van praktische toepassing. Voor het wetenschappelijk onderzoek kunnen kleine hoeveelheden plutonium, uranium-233 en uranium-235 in zuivere vorm worden ontvangen. Van de materialen, die onder de over eenkomst kunnen worden aangekocht en die voor reactoren benodigd zijn, kunnen worden genoemd; zwaar water, grafiet en zirconium. In de overeenkomst zijn bepalingen opgenomen, welke ertoe strekken te voorkomen, dat de verkregen splijt stoffen voor andere dan vreedzame doeleinden worden toegepast. Op het tijdstip, dat de overeenkomst van kracht wordt, zal daarmede de reeds bestaande overeenkomst tussen Nederland en de Ver. Staten, welke juli 1955 werd on dertekend, worden vervangen. De nieuwe overeenkomst breidt de bestaande samenwerking aanzienlijk uit, aangezien zij tevens omvat de in dustriële toepassingen en de ontwikke ling van methodes tot opwekking van energie. Bovendien voorziet de nieuwe overeenkomst in de mogelijkheid tot uitwisseling van bezoekers aan re- search-instituten in beide landen. Tenslotte voorziet de overeenkomst in de mogelijkheid, dat, op Nederlands verzoek, de daaruit verkregen voorde len worden gebracht in een geïnte greerde Europese atoomgemeenschap. Bij de ondertekening heeft de Ne derlandse ambassadeur in Washing ton eên rede gehouden, waarin hij zei, dat de nieuwe overeenkomst de moge lijkheid opent, dat Nederland zich met kracht gaat wijden aan de ontwikke ling en bouw van energiereactoren. „Nederland beschouwt de nieuwe over eenkomst als een nieuw blpk van be reidheid van Amerikaanse zijde om an dere landen te laten profiteren van de enorme Amerikaanse investeringen in geld en intellect behoevens de ontwikke ling van vreedzame toepassing van de atoomenergie. Gisteren zijn enkele nadere gegevens aan het licht gekomen in de zaak van de omkoperij van hogere ambtenaren van het Belgische departement van buitenlandse handel. Hieruit blijkt dat de twee betrokken ambtenaren volledi ge bekentenissen hebben afgelegd. Zij zouden zich gedurende jaren vaste be dragen hebben laten uitkeren door een firma, die dan door hen werd begun stigd bij het afsluiten van handelsak koorden met het buitenland. De betref fende firma is de „Tannerie et Maro- quinerie Beiges" gevestigd te Zaven- tem. De consul van Liechtenstein, die eveneens in de zaak is betrokken, was beheerder van deze firma. De vroegere minister van buitenland se zaken, Paul van Zeeland, is geduren de vele jaren beheerder geweest maar diende in 1949 zijn ontslag in toen hij de portefeuille van buitenlandse zaken in het kabinet Eyskens aanvaardde. In de socialistische pers wordt de vraag gesteld of de mede-beheerder van de minister niet wat te makkelijk toegang heeft gekregen tot het departement van buitenlandse handel. Het katholieke blad La Cité spreekt er zijn verwondering over uit dat men zoveel tijd nodig had om deze steek penningenzaak te ontdekken en het vraagt een zo grondig mogelijk onder zoek. De Nieuwe Gids meent in de on regelmatigheden de bevestiging te vin den van een vroeger geuite klacht dat het departement somige bedrijven ten nadele van andere begunstigde en ves tigt de aandacht op de in het verleden soms naar voren gebrachte beschuldi ging dat er aan vriendjespolitiek werd gedaan. Volgens de Brusselse Soir tenslotte zou de omkoperij reeds voor de oorlog een soort van traditie zijn geweest in sommige diensten van het departement. Het onderzoek zou mogelijk ook nog deviezensmokkel aan het licht kunnen brengen. In verband hiermee is een hoge ambtenaar van het wisselinstituut door de onderzoeksrechter ondervraagd. De 72-jarige schipper W. WUbrands van het binnenschip Hollandia is bij het verhalen van dit schip in de Merwe- haven te Rotterdam met het hoofd be kneld geraakt tussen de roef en het schip Washington. Hij is aa n de gevol gen overleden. Zo er één boek is, dat-elke Katho liek van deze tijd zou moeten le zen, her-lezen, diep in zich op nemen én in praktijk brengen, dan is het ongetwijfeld de pas uitgekomen stu die van pater dr. N. van Doornik. MSC, directeur der Una Sancta in Den Haag. Het boekje het telt 96 bladzijden is verschenen bij het Spectrum te Utrecht en verkrijgbaar in elke Katho lieke boekhandel. De beoordelingen er van zijn zonder uitzondering uitermate gunstig en lovend. Zelfs de niet-Katho- lieke pers heeft haar bewondering er over uitgesproken. Dat kan ook niet anders, omdat het boek geschreven is met de grootst denk bare eerlijkheid en zakelijkheid. En wij voegen daarbij: met een kennis van za ken, die op jarenlange ervaring steunt. Waar gaat dit boek over? De onder titel „beschouwingen over het heden daags apostolaat binnen Nederland," geeft dat duidelijk aan. Waarbij echter aan te tekenen is, dat het binnen- Kerkelijk apostolaat, dus het apostolaat onder de katholieken, niet besproken wordt. Het gaat derhalve uitsluitend over het getuigenis van de Katholieke Kerk tegenover niet-Katholieken. Wij moeten dit evenwel niet zó opvatten, alsof de schrijver alleen de directe ge- loofsprediking op het oog heeft. Zijn doel is véél wijder en tevens veel juister. Het gaat hier over het hele gedrag van de Katholieken als Katholieken, een ge drag waarnaar de waarde van hun over tuiging door andersdenkenden beoor deeld wordt, een gedrag dus dat noodza kelijk in het oog van buitenstaanders de waardering van de Kerk zelf be paalt. Wat de schrijver hier allemaal zegt, zal voor menig katholiek een openbaring zijn. De onwetendheid op dit terrein is immers ontstellend groot. Velen zullen schrikken en zich verbaasd afvragen, of het werkelijk zó erg is. Maar juist deze schrik en deze verbazing kunnen zeer heilzaam werken. En daarom is het pater van Doornik ook te doen. Hij wil de Nederlandse Katholieken wakker schudden en hen wijzen op hun grote verantwoordelijkheid. Hij is o.i. daarin zo goed geslaagd, hij weet zijn woorden zo goed te kiezen en de feiten zó over tuigen^ te doen spreken, dat elke lezer wel diep onder de indruk moet komen. Hij krijgt een volkomen nieuwe en on vermoede kijk op de geestelijke situatie in ons land, maar ook op zijn eigen grote verantwoordelijkheid. Pater van Doornik's geschrift be staat uit een inleiding en drie hoofdstukken. In de inleiding vijf en een halve bladzijde geeft hij een meesterlijke typering van de geestelijke situatie in het na-oorlogse Nederland. Wat hij hier schrijft is uiter mate leerzaam. Er bestaat over dit on derwerp een uitgebreide literatuur, maar deze is voor de meesten te uit gebreid, te geleerd en veelal ook onbe reikbaar. In een zeer kort bestek, maar opvallend duidelijk en voor ieder begrij pelijk vat de schrijver alle hoofdzaken samen, zodat wie hem daarbij aan dachtig volgt, een juist en betrouwbaar beeld krijgt van de ontwikkeling van het vernieuwde christelijke geestesle ven. De kern daarvan ligt ongetwijfeld in het algemene zoeken naar het wezen der dingen. Daarnaast, maar nauw Voor het Haagse gerechtshof is in hoger beroep tegen een kassier-boek houder uit Oegstgeest, die door middel van valse vrachtbrieven en rembourse- menten 38.000 verduisterd heeft en voorts 12.000 dooi betalingen van klan ten niet te boeken, twee jaar geëist De rechtbank had de man to' drie jaar veroordeeld. Verdachte gaf toe zich aan het hem ten laste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Hij was in beroep gekomen, omdat zijn gezin door daad en straf zeer ernstig wordt meegestraft. Huis, inventaris en auto zijn verkocht om de schuld aan zijn benadeelde werkgever, een machinefabriek te Leiden, zoveel mogelijk te delgen. Uitspraak 6 juli. Het Valkenburgse openluchttheater. De voorzitter van de Nationale Wo- ningsraad, welke in Vlissingen zijn al gemene vergadering heeft gehouden, de heer A. in 't Veld, heeft in zijn openingsrede o.m. gezegd, dat in de kringen van deskundigen op het ter rein van de volkshuisvesting geen verschil van mening heerst over de wenselijkheid tot verhoging van de huurprijzen. Hij meende, dat het tijd is met nadruk te zeggen, dat men niet langer kan voortgaan met het sluiten van compromissen inzake de woninghuren. Zonder te stellen, dat een afdoende huurverhoging Nederland als bij to verslag van het woningvraagstuk zou afhelpen, acht hij deze wel dringend nodig voor een juiste mate van onder houd voor sanering en verbetering van de oude woningvoorraad en voor het doen afnemen van de financiële druk door subsidiëring op de nieuwbouw. Bij een flinke huurverhoging vindt de heer In 't Veld een bestemmingsheffing niet bij voorbaat verwerpelijk. Over de verhoging van het woonpeil merkte hij op, dat het wenselijk is, dat de woningbouwverenigingen in de ge legenheid worden gesteld daadwerkelijk te streven naar verhoging van het ni veau, zowel naar grootte als naar kwa liteit in verband met een gezond gezins leven. Over het aandeel van de woning bouw in de totale bouwproduktie zei spr„ dat deze z.i. zo absoluut mogelijk prioriteit moet worden verleend. Enige kritiek oefende de heer In 't Veld uit op de organisaties in het bouwbedrijf, die weinig positiefs aan de produktivi- teitsverhoging doen. Eenheid in het bouwbedrijf acht hij noodzakelijk, om dat eminente nationale belangen op het spel staan. Het moet mogelijk zijn de zeer heterogene groep van aannemers en bouwondernemers samen te brengen tot een bedrijfseenheid, die in staat zal zijn de enorme problemen het hoofd te bieden. en gelofte van „eeuwige trouw" kan niet beschouwd worden als een trouwbelofte, zo heeft het Oostenrijkse opperste hof dezer da gen bepaald. Het hof vernietigde het eerder uitgesproken vonnis tegen een man die zijn vroegere verloofde eeuwige trouw gezworen had, maar later een andere vrouw huwde. „Zul ke geloften moeten beschouwd wor den als de gebruikelijke conversatie van geliefden en zijn geen trouwbe lofte", besliste het hof. De verlaten bruid verloor niet alleen haar zaak, maar moet bovendien nog 6.000 schil ling betalen voor gerechtelijke kos ten. onder permanent medisch toezicht, en genieten de belangstelling van ge leerden, die zich met de levensduur der mensen bezig houden, alles vol gens dat Sovjet-dagblad. en herdershond heeft een twee- en-een-half jarig kind te Schaf- fenburg in West-Duitsland het leven gered door boven op het kind, dat in bed lag, te springen toen het en zestienjar.ge Amerikaanse schooljongen, Gerald Mills, heeft president Eisenhower een door hem uitgevonden toestel aan geboden, dat het mogelijk moet ma ken om, door op twee knoppen te drukken, na te gaan of een genomen beslissing juist was. Door het druk ken op de knoppen gaat het toestel werken en worden alle bijzonderheden van het besluit geregistreerd, waar na uit de einduitkomst blijkt, of dit al dan niet juist was. Commentaar van de president: „Dat is prachtig, nu heb ik twee maal zoveel tijd om golf te spelen". en zekere mevrouw Mary Bet- tison uit Nottingham in Enge land heeft in 45 jaar tijds (zij is nu 53) getrouv driemaal per* plafond van de kamer begon te be- week een plaatselijke bioscoop be- zwijken. De neervallende brokstuk- zocht, waar zij dus naar schatting ken zouden anders de kleuter hebben in totaal achttienduizend uren heeft getroffen, doorgebr ;ht, als kind, bakvis en ge- Dlaats. Die is haar nu door de thea- uxhaven Deweert de eerste rat tenvrije zeehaver ter wereld te zijn. Drie Duitse firma's hebben de afgelopen weken gezamen lijk de vemen en de kades met een nieuw rattengif besproeid en hebben thans de haven ratten vrij verklaard. De firma's zijn zo zelfverzekerd dat hun preparaat voor 100 procent doel treffend is dat zij de gemeente hebben aangeboc.en van betaling van de rat- tencampagne 35.000 Mark af te zien als voor een vastgestelde datum nog levende ratten zouden worden gezien. Het nieuwe goedje zet zich vast jp de rattenhuiden en wordt door de dieren naar binnen gewerkt als zij zich met hun bek de huid reinigen hetgeen zij verscheidene malen per dag doen. Het gif heeft de eigen schap dat het df dieren mummifi ceert. Duizenden dode ratten zijn al plaats. Die is haar nu door de thea terdirectie als „vrijplaats" voor de rest van haar leven toegewezen. et Sovjetrussische dagblad „Medetzinski Rabotnik" neldt, dat een speciale com missie van het ministerie van ge zondheid, die opdracht had de le vensduur van de mens te bestuderen in de Sovje.-republiek Georgië meer dan tweeduizend personen van ouder dan negentig, onder aanvoering van een 155-jarige, heeft aangetroffen. Onder hen bevindt zich een rappe danser van 112 jaar, die verleden jaar de eerste prijs voor nationale dansen verwierf. De meeste ouden van da gen zien nog goed en hebben nog een uitstekend gehoor, terwijl hun al gemene gezondheidstoestand uitste- gevonden en nog geen enkele leven- kend is. A"e honderdjarigen staan de. daarmee samenhangend, staat het ver langen naar persoonlijkheidsvorming en de vrijheidsgedachte. En dan vallen natuurlijk de woorden: doorbraak en ver draagzaamheid, gezagscrisis. Dit alles heeft natuurlijk zijn weerslag gehad op het kerkelijk leven. Ook tegenover de kerk en haar leer is een kritische hou ding ontstaan, want de katholiek is als leder ander een kind van zijn tijd en geen der leidende ideeën laat hem on beroerd. Zo is een binnenkerkelijke hervor ming gegroeid, die streeft naar een theologisch, liturgisch, spiritueel en de votioneel gezuiverd katholicisme, waar bij men het mysterie van de kerk zo dicht mogelijk tracht te benaderen. Te gelijk ontstond echter ook een veel gro tere openheid ten opzichte van de we reld. Uit dit alles waaraan vanzelfspre kend ook ernstige gevaren verbonden zijn is het evangelie als de blijde boodschap aan alle volkeren, het evan gelie als apostolaat naar voren getre den met een kracht als zelden tevoren. Het voornaamste kenmerk van dit hedendaagse apostolaat zal moeten zijn het gelaat der kerk, de kerk zoals zij door niet-katholieken wordt waargeno men, te vertonen in haar ongeschonden zuiverheid. Er is in Nederland ongetwijfeld en God zij dank, beslist een apostolische ijver gegroeid, die wij vroeger niet ken den. Hoe die ontstaan is, toont P. van Doornik duidelijk aan. Maar de nieuwe tijd stelt niet alleen nieuwe problemen, hij eist ook een nieuw en aangepast apostolaat. Achtereenvolgens behandelt de schrij ver dan de nieuwe apostolische proble men, de nieuwe apostolische vormen en de eisen waaraan de moderne apostel moet voldoen. Elk van deze drie hoofd stukken is zo rijk aan inhoud, dat het meer dan de moeite loont iri enkele volgende artikelen de voornaamste ge dachten daaruit naar voren te halen. Advertentie even doeltreffend ols onschadelijk •JGEDEPONEERD hUNDElSMERKl (Vervolg vav u u I aar dan komt de vraag waar over de inzichten, der verschil-: lende politieke partijen en zeker! die van de twee gróótste, aan-l merkelijk uiteen lopen. Men weet dat dej P.v.d.A. in haar werkprogram 1956 het bereiken van een huurbelasting heeft opgenomen. Dat het deze partij hier mee volle ernst is, kan eenieder weten die zich de tussentijdse kabinetscrisis herinnert. Ook de K.V.P. wist van geen wijken en wees de huurbelasting van de hand. Men hoeft geen insider te zijn om te begrijpen dat dit vraagstuk reeds bij de kabinetsformatie een zeer ernstig woord meespreekt. De K.V.P. verzet zich tegen een huurbelasting vooral op grond van het feit dat de opbrengst zou moeten dienen voor de financiering van nieuw te bouwen hui zen. Met name immers vermeldt het P.v.d.A.-werkprogram dat deze belas ting zou moeten voeren tot een ver mindering van de rijkssubsidie op het bouwplan. Het is duidelijk dat hiermee een onrechtvaardigheid zou worden be gaan. Men zou immers de huiseigena ren de uitbreiding van onze nieuwe wo ningvoorraad, op een voor hen bijzonder belastende wijze, willen laten meebe talen. Dit is een zaak voor heel het volk en niet alleen voor mensen die toevallig huizen bezitten. De stelling in socialistische kring verkondigd, dat het bezit var een huis vergelijkbaar is met het bezit van een obligatie, is klink klare onzin. Toch moet worden erkend dat indien het huurpeil van de oude huizen gelijk zal zijn getrokken met dat van de na oorlogse, als regel de bewoners van de oude huizen in enkele opzichten in een nadelige positie komen te verkeren. De bouwwijze, de accommódatie en het com fort van de oudere woningen ligt im mers tamelijk ver achter bij de moder ne woning. Ook de moderne arbeiders woning kent zijn licht en lucht-toevoer op royale wijze, zijn douchecel, zijn modern ingerichte keuken, allemaal dingen die het oude huis als regel mist. Wil men nu door huurverhoging ons woningbezit yerbeteren, dan zal naar wegen moeten worden gezocht, waar door de meerdere huurontvangst voor een redelijk deel aan die woningver betering ten goede komt. En dit zal misschien niet uitsluitend kunnen op ba sis van vrijwilligheid. Maar een collectieve fondsvorming tot dat doel zonder een persoonlijke medezeggenschap van degenen die tot dit fonds bijdragen, schijnt ons onaan vaardbaar, omdat het op een niet nood zakelijke wijze de uitoefening van het eigendomsrecht aantast. Het rapport over het woningvraagstuk en de volks welvaart, uitgebracht door de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Hande, geeft in dit opzicht suggesties die het overwegen alleszins waard zijn. Wij bedoelen met het bovenstaande slechts een voorbeeld te geven waaruit kan blijken hoe belangrijk het is. dat de kiezers zich ook na de verkiezing blijven interesseren voor wat zich in Den Haag rondom hun belangen af speelt. ZONDAG 24 juni: Geboorte van de H. Jo annes de Doper; eigen mis; 2 geb. van 5e zondag na Pinksteren; Credo; wit. MAANDAG: H. Gulielmus, abt; mis Os justi; wit. DINSDAG: H.H. Joannes en Paulus, mar telaren; eigen mis; rood. WOENSDAG: Mis van vijfde zondag na Pinksteren; groen. DONDERDAG: H. Irenaeus, bisschop-mar telaar; eigen mis; 2 geb. vigilie; rood. Ofwel: mis van vigilie; 2 geb. H. Ire naeus; paars. VRIJDAG: H.H. Petrus en Paulus, aposte len; eigen mis; Credo; pref. van de apostelen; rood. ZATERDAG: Gedachtenis van de H. Pau lus; eigen mis; 2 geb. H. Petrus; (Den Bosch: 3 geb. voor bisschop-verj aardag van wijding); pref. van de apostelen; rood. ZONDAG 1 juli: Kostbaar Bloed van O.H.J.C.; eigen mis; 2 geb. van zesde zondag na Pinksteren; Credo; pref. van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5