Op nauwelijks een dagreis afstand begint het leed van negenhonderd miljoen onderdrukten Oost en West ontmoeten elkaar in het Haus der Begegnung Spanning rond Amerikaans^ verkiezingen teruggekeerd De jacht op extreme temperaturen O Tonge kerels bouwen aan een nieuw christelijk Europa Plannen van heide partijen weer op losse schroevé Het sterrenvuur ■>^4% Gevolgen van Eisenhowers ziekte Het wachten is op Eisenhowers beslissing IlJ' 550' BERKEN SLAAP K AH 4 K ZATERDAG 23 JUNI 1956 Compromis of niet Voor wie helpen wil Nog duizenden vluchtelingen Grote woningnood PAGINA >4 Geleerden op jacht WIJ ETALEREN 3-DEURS KAST 2-PERS. LEDIKANT MET 2 NACHTKASTJES RONDE TAFEL 2 STOELEN roL KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELE *Jt e,/i" In I» të ;V argon temperaturen van j t, dan 18.000 graden Celsius i&P*a brengen. \i0<,A V •c' f T~i en flinke dagreis per auto brengt ons van Utrecht naar het IJzeren f j Gordijn. In de knusse beslotenheid van ons vrije landje realiseert men zich nauwelijks, dat op enige honderden kilometers afstand en wat zijn afstanden in deze tijd? de vrije wereld ophoudt. Toch kan men 's morgens een kopje koffie drinken in de schaduw van de Domtoren en 's avonds de zoeklichten zien, waarmee de Russische grenswachters de zonegrens aftasten. Prikkeldraadversperringen, landmijnen, uitkijkposten en zwaar bewaakte doorgangen grendelen het westen af. Daar begint een cndere wereld. Daar gaat de vrijheid over in dwang en vervolging. Daar ligt de grens van een miljoenenwereldwaarvan we nauwelijks iets weten. Wie over Rusland en het communisme spreekt, denkt aan iets, dat ver weg ligt. We staan er niet bij stil, dat heen en terug van Maastricht naar Groningen even ver is als de afstand van Utrecht naar de grens van het onafzienbare gebied, waarin 900 miljoen mensen en derde deel van de wereldbevolking leven onder de druk van het communistische regiem. Het was prof. dr. Kindermann, pre sident van het vluchtelingenseminarie in Königstein (Taunus), die ons op deze benauwende realiteit wees, toen hij in het Haus der Begegnung een uiteenzet ting gaf over de Kirche in Not en met ontstellende cijfers het bijna niet voor te stellen probleem trachtte te begren zen: In Oost-Europa worden meer dan 50 miljoen katholieken om hun geloof vervolgd. Met inbegrip van Azië stijgt het aantal tot 60 miljoen, onder wie 50.000 priesters, 200 bisschoppen en 4 kardinalen. De grootste kerkvervolging aller tijden, die reeds in 1918 in Rus land begon en sedert 1939 met verdub belde hevigheid woedt, gaat stap voor stap verder en is ons reeds tot op een dagreis genaderd. Wat doet het westen om dit gevaar een halt toe te roepen en terug te dringen? Deze klemmende vraag is ons bij gebleven na ons bezoek aan König stein, het centrum van de Kerk in Nood. Wat doen wij om de Kerk in Nood te helpen. Königstein zelf geeft het antwoord, bescheiden, maar posi tief. Minder dan voor de vluchtelin gen, die in West-Duitsland een vei lig verblijf gevonden hebben en door de kapelwagens van de Oostpriester- hulp waarover wij verleden week reeds schreven althans enigermate in de zielzorg betrokken worden, kan er gedaan worden voor de miljoenen achter het IJzeren Gordijn. Althans naar menselijke maatstaven geme ten. Wel blijft de aandacht op het oosten gericht. Daarvan getuigt het Haus der Begegnung, het ontmoetingshuis in Kö nigstein, dat door zijn bouwer, mgr. Kindermann, zo treffend de Katholieke UNO genoemd wordt. In dit enorme congresgebouw, verleden jaar geopend, ontmoeten oost en west elkaar. Vluch telingen uit alle landen achter het IJze ren Gordijn komen er samen met hon derden geloofsgenoten uit het vrjje wes ten om de situatie van de Kerk in Nood te hespreken. Het vijfde congres van de Kirche in Not werd bezocht door 500 vertegenwoordigers van 26 landen uit 4 werelddelen. Grondig wetenschappe lijk, maar geladen met een diepe inner lijke bewogenheid, behandelden zij het thema „Kerk en Coëxistentie". Het was óp dit congres, dat mgr. Kindermann, een gevluchte hoogleraar van de theologische faculteit van Praag, in felle kleuren de strijd van het com munisme tegen de Kerk schilderde. Hij wees op het gewetensconflict, waarin de priesters achter het IJzeren Gordijn verkeren. Moeten zij een compromis sluiten met de communistische ideologie of niet? Kunnen zij stilzwijgend de vrijheidsbe roving van de Kerk accepteren om de laatste spaarzame mogelijkheden van toediening der Sacramenten te redden? Of moeten zij zich principieel te weer stellen, met het voortdurend risico ge vangen genomen te worden en hun gelo vigen zonder priester te moeten achter laten? Het regiem eist van de bisschoppen positieve medewerking. Door die te verlenen, compromitteren zij de Kerk in de ogen van haar volgelingen. Door medewerking te weigeren, stellen de bisschoppen zich bloot aan gevangen neming en wordt hun plaats ingenomen door een patriottische Generalvikar. In vele diocesen hebben atheïsten de ker kelijke leiding in handen. De schaarse priesters missen de steun van een over heid en staan voortdurend geheel al leen voor de meest ingrijpende beslis singen. Tussen de priesters, die trouw aan Rome blijven, en de patriottische priesters vindt men vele schakeringen. Naar wie kijken de gelovigen? Men kan zich afvragen of het pro bleem stellen ons nader tot een oplos sing brengt. Mgr. Kindermann meent van wel. Ik ben er van overtuigd, zo zei hij ons, dat het westen niet genoeg op deze problemen gewezen kan worden want uit het westen zullen eens wan neer? de hulptroepen moeten opruk ken om het oosten opnieuw voor Chris tus' Kerk te winnen. Daarom is het ook zo zinvol, dat het Haus der Begegnung in Königstein staat naast het seminarie waarin jonge vluch telingen worden voorbereid op het pries terschap. Zij zullen straks hun geboor tegrond opnieuw moeten kerstenen. Van de 138 jonge priesters, die Königstein Naar aanleiding van onze eerste reportage over de Kerk in Nood bereikten ons vele vragen over prak tische mogelijkheden in Nederland, om de missionarissen op de kapelwa gens te steunen in hun zware taak. Belangstellenden zij er daarom op gewezen, dat de Nederlandse afde ling van Oostpriesterhulp ressorteert onder het R.-K. Huisvestingscomité, 's-Hertogenbosch, giro 34348. Werenfried van Straaten stichter van de Oostpriesterhulp in 1953 oprichtte. De Bouworde stelt zich ten doel gratis arbeid te leveren ter verlichting van de woningnood. Het is een steeds wis selende internationale werkgemeen schap van jonge kerels, die enige we ken van hun vakantie beschikbaar stel len om de woningnood der vluchtelingen te lenigen. In 1955 werd d< hen voor een waarde van 400.000 gulden arbeid geleverd, waarvan 20 pet voor kerken bouw en 80 pet voor woningbouw. Op 25 plaatsen is de Bouworde thans met een aantal huizen bezig. Het centrum van de Bouworde in Kö nigstein vestigt in het Rome van de Kerk in Nood de aandacht ook op het westen. Nog dagelijks komen er honder den vluchtelingen de meesten via Berlijn in de Bondsrepubliek aan. In het Notaufnahmelager Gieszen wer den we met dit probleem geconfronteerd. We hebben er enige verhoren bijgewoond, die de vluchtelingen bij aankomst in het kamp moeten ondergaan. Slechts degenen, die kunnen aantonen, dat ge wetensnood hen dwong te vluchten, krij gen een vestigingsvergunning voor het westen. Niet onbeleefd, maar echt Duits gründ- lich worden zij door permanente ver- hoorcommissles aan de tand gevoeld en wordt hun verleden doorploegd. De meesten vallen door de mand, hetzij als vroegere S.S.ers of als aanvankelijke heulers met de Russen, die het na ver loop van jaren om persoonlijke redenen veiliger vonden naar het westen uit te wijken. Het lijkt onmenselijk hard, maar de Bondsrepubliek moet streng zijn. West- Duitsland is reeds overstroomd met vluchtelingen en kan hen niet onbeperkt opnemen. De vlucht naar het westen wordt geenszins aangemoedigd en zij, die het wagen, komen vaak voor grote moeilijkheden te staan. Wie geen vestigingsvergunning heeft weten te bemachtigen, moet na enkele dagen het kamp verlaten. Niemand wordt gedwongen naar het oosten terug te keren, maar de regering laat niets aan de afgewezenen gelegen liggen. Als vogelvrijen worden zij buiten het hek gezet. Het zijn de caritasinstanties, die zich over hen ontfermen en opnemen in de caritaskampen. De meeste mannen laten er hun vrou wen en kinderen achter. Zij gaan werk zoeken in de havens of het Roergebied en komen in het gunstigste geval na enige jaren terug, wanneer zij vol doende geld hebben gespaard om een huis op hypotheek te kopen. Eenmaal in het bezit van werk en woonruimte, bestaat de mogelijkheid, dat zij wel een vestigingsvergunning krijgen. Zij moe ten zich dus letterlijk van de grond af een nieuw bestaan opbouwen. Aldus verblijven nog duizenden vluch telingen in de kampen. Hun aantal wordt •thans op een half miljoen geschat. De Katholieke Caritas helpt naar beste vermogen, zoals wij van een Nederland se leidster mej. Nettie van der Ven uit Tilburg in Gieszen vernamen, maar kan het probleem niet oplossen. Want er zijn huizen nodig, tienduizen den huizen. Er wordt in West-Duitsland enorm veel gebouwd, maar de achter stand is nog steeds niet ingehaald. Het zijn devluchtelingen, die dan aan het kortste eind trekken. Waar de meeste gezinnen geschei den leven, laat zich de demoralise rende invloed van de kampen gemak kelijk raden. De woningnood is daar om ook een geestelijk probleem. Het is deze overweging geweest, die pater Werenfried van Straaten tot oprich ting van de Bouworde deed besluiten. De materiële bijdrage van de Bouw orde aan de woningbouw moge in pro centen niet groot zijn, de geestelijke waarde van dit vrijwilligerswerk waaraan voornamelijk Nederlandse en Belgische jongemannen, maar ook Duit sers, Fransen, Italianen en anderen deelnemen is nauwelijks te meten. De dakloze vluchtelingen ervaren, dat er in de vrije wereld hoe materialis tisch ook nog mensen zijn, die zich hun lot aantrekken en naar Duitsland komen om te helpen bouwen. Zij bouwen niet alleen huizen. Zij bouwen vooral aan een nieuw christelijk Europa. Jongeren uit vele landen ont moeten elkaar op de bouwplaatsen, ge dreven door hetzelfde ideaal: met eigen handen bouwen aan een betere maat schappij. Het „Ziet hoe zij elkander liefhebhen" gaat er ln vervulling. NIC. SCHRAMA. Spanje Is weer toegetreden als lid tot de Internationale Arbeidsorganisa tie. Zeventien jaar geleden heeft het zich uit die organisatie teruggetrokken. Het Haus der Begegnung in Königstein, centrum van ontmoe tingen tussen oost en west, waarin de problemen van de "y in Nood door vertegenwoordigers van vele landen, aan weerszijden van het IJzeren Gordijn, besproken worden. De derne architectuur is kenmerkend voor de initiatiev en, die in dit ontmoetingshuis genomen v: or den. (Van onze New Yorkse correspondente) Zal president Eisenhower zich wel of niet voor een tweede termijn beschik baar stellen? En wanneer zal hij zijn be slissing bekend maken? Want het is nog maar twee maanden voor de Republi keinse conventie bijeenkomt. Zal hij er mee wachten tot zijn herstel, dat min stens zes weken zal duren, volledig is? Het meest logische schijnt, dat als hij door zijn terugkeer in het ziekenhuis niet meer van zins is voor een tweede termijn te tekenen, hü dit heel spoedig zal bekend maken, zodat de diverse ge gadigden in zijn partü, die het kandi daatschap ambiëren, nog enige tijd wordt gegund voor de conventiestrjjd begint. Nu doktoren verklaard hebben dat Eisenhower na zijn operatie er fysiek beter aan toe is dan tevoren en zijn levensduur er door verlengd is, klam pen Republikeinen zich hieraan vast en vertrouwen dat de president geen reden zal hebben zich als kandidaat terug te trekken. Wat niet wegneemt dat ook al stelt de president zijn partijgenoten niet te leur en ook al trekt hij zich niet terug, zijn kansen bij de stembus verminderd zijn. Want het psychologisch effect op het Amerikaanse publiek van deze darm ontsteking zo kort na de hartaanval kan niet ontkend worden. Temeer daar de president in 1949 en in 1953 dergelijke ingewandsaanvallen heeft gehad. Terwijl de Amerikanen zijn hartaanval weer bijna waren vergeten en dit beschouw den als iets dat iedereen „wel eens kan overkomen", vestigt de nieuwe ziekte van de president de aandacht opnieuw op zijn gezondheid en vermogen zijn taak als president uit te voeren. Vele Amerikanen hebben ook te recht of ten onrechte het vertrouwen verloren in de betekenis van dokters verklaringen dat de president in per fecte staat van gezondheid is, verkla ringen die prompt gevolgd worden door een nieuwe ziekte. En het kan niet uit blijven dat men de leeftijd van de presi dent mede aansprakelijk gaat stellen voor zijn ziektes. Wat de Democraten bij zichzelf den ken, bleek wel toen de gouverneur van New York, Averell Harriman uitgere kend nadat Eisenhower naar het zieken huis was gebracht, verklaarde dat hij een actieve Democratische kandidaat was en op de conventie zou vechten voor zijn benoeming. Harriman dacht blijkbaar ook: Eisenhower is waarschijn lijk uitgerangeerd en nu kan ik een kans wagen. Voor Stevenson beginnen daarom in zekere zin de moeilijkheden eveneens weer van voren af aan. Want hu Harri man, die veilig gewacht heeft tot de verkiezingen voorbij waren, waarin hij het tegen Stevenson en waarschijn lijk ook tegen Kefauver zou hebben af gelegd actief kandidaat is en op Trumans steun kan rekenen, krijgt Stevenson het zwaar te verduren, daar de ex-president een doorslaggevende invloed op de conventie zal hebben. Terwijl de nieuwe ziekte van presi dent Eisenhower dus invloed op de plannen van de Democraten heeft, wordt er bij de Republikeinen ook achter de schermen druk gemanipuleerd. Vice- president Nixon staat opnieuw in het middelpunt van de aandacht. Nixon heeft verklaard zich samen met Eisen- Irt Waldkappel, nabij het IJzeren Gordijn, werkt momenteel een groep katholieke jonge boeren uit Vlaanderen aan de bouw van een serie woningen voor vluchtelin gen. reeds heeft afgeleverd, zyn er 80 on gemerkt achter het IJzeren Gordijn ver dwenen om de achtergebleven priesters bij te staan. Dit positieve werk geeft reliëf aan de vele ontmoetingen, die in het Haus der Begegnung plaatsvinden. Treffend komt de doelstelling van het congresgebouw, dat los van de Oost priesterhulp zeer royaal gebouwd is met medewerking van de Duitse ka tholieken, tot uiting in het opschrift van de eerste steen: „lm Marianischen Jahr angesichts der immer mehr wachsenden Verfol- gung der Kirche durch atheistisches System, haben Völker, die sich in brüderlicher Liebe fanden, auf dem Grunde, der Christus ist, dieses Haus zum Zeichen der Einheit in Liebe er- richtet". Tegenover het Haus der Begeg nung vindt men Hause Werenfried, het centrum van de Bouworde, die pater HET VUUR VAN DE STERREN NAAR DE AARDE GEHAALD Zoals de oude Griekse mythe vertelt, heeft Prome theus het vuur geroofd uit de godenhemel om er de mensheid hier op aarde gelukkig mee te ma ken. Deze sage laat wel duidelijk zien, dat de oude Grie ken zich reeds ten volle van de geweldige betekenis van het vuur bewust waren. Maar wie dan verder hoort van de schrikkelijk wrede straf, waarmee de goden de held om deze vermetelheid troffen, beseft, dat de Grieken het als een ongehoorde stoutmoedigheid moeten hebben beschouwd een greep te doen naar de elementaire krachten van de natuur. In de bloemkoolachtige paddestoelwolk van de atoombom heeft de moderne mens als een nieuwe Pro metheus het vuur van de sterren op de aarde gebracht. Het eind van deze mythe is nog niet geschreven, maar God spare de mensheid voor de verschrikkingen van een ander Prometheus-lot. Nog is de moderne mens niet geheel en al een mo derne Prometheus, want Prometheus stelde het mens dom een dienstbaar vuur ter beschikking, een vuur dat hij beheersen kon, maar de temperatuur in het bin nenste van de exploderende atoombom kan de mens nog niet beheersen. Hij kan ze alleen ontketenen, meer niet. Rusteloos is hij echter op jacht naar het bereiken van steeds hoger temperaturen en het beheersen en dienst baar maken van deze. Het vuur van de sterren hoe hoog is de tempera tuur van de sterren? Dat is een vraag, die in meer dan één opzicht precizering behoeft. Er is namelijk een ontzaglijk verschil tussen de tem peraturen die heersen in het centrum, in het hart, van die hemellichamen en de temperaturen welke in de oppervlaktelagen ervan worden aangetroffen. En er is een ontzaglijk verschil in temperatuur tussen de sterren onderling. Er zijn zeer hete. blauwig-witte sterren en veel „koudere", roodachtige. En daartussen in 'middel matig warme, gele sterren, zoals onze zon. Hoewel de vlucht uit het oosten onuitwisbare sporen op haar gezicht heeft nagelaten, kijkt dit oude vrouwtje nog met een zekere verwachting uit het raam van haar barak m het vluchtelingenkamp Gieszen. Zal het vrije westen haar nog een rtistige levensavond bieden? Hoe weet men dit? Heeft er ooit iemand een thermometer in een ster gestoken? Uiteraard niet. Maar de ster ren zenden ons een boodschap, en wie in staat is het geheimschrift van deze boodschap te ontcijferen, kan daaruit heel wat aan de weet komen. De enige boodschap welke de sterren ons zenden is hun licht, hun schijnsel. En daaruit is ook te lezen hoe warm het is aan de buitenkant van zo'n ster. En dan blijkt, dat het met de sterren gaat als hier op aarde bij voorbeeld met ijzer. Bij grote hitte is het witgloeiend, koelt het af, dan wordt het geel en als het nog meer afkoelt wordt het steeds roder. Er is een „root verschil in temperatuur tussen de sterren onderling, zo hebben wij gezegd. De oppervlakte-temperatuur van de heetste sterren ligt in de buurt van 40.000 gr. Celsius, bij de koudste sterren is zij zowat 2.000 graden. Om enkele voorbeelden te geven: de opper- vlaktetemperatuur van de witte ster Algol bedraagt 30.000 graden Celsius, die van de rode Betelgeuze 3.000 gra den. De temperatuur van het oppervlak van onze zon, die een gele ster is, is ongeveer 6.000 graden Celsius. Maar de temperaturen in het inwen dige van de sterren is veel en veel hoger. Door middel van ingewikkelde berekeningen kan "men daarvan een vrij grove benadering verkrijgen en dan komt men tot de conclusie, dat in de sterren ontzaglijk hoge temperaturen moeten heersen. In het centrum van onze zon bijvoorbeeld moet de tempe ratuur een extreme hoogte van 40 a 50 miljoen graden Celsius bereiken. Dit is inderdaad een ontzaglijk be drag en er is niemand die er zich een scherp en helder denkbeeld van kan vormen, in welke fysische toestand de materie bij dergelijke temperaturen komt te verkeren. Het hoeft waarschijnlijk niet eens gezegd te worden, dat men er in geen enkel aards laboratorium ooit in ge slaagd is dergelijke extreme tempera turen zelfs ook maar gedurende de kleinst denkbare fractie van een se conde te bereiken. In de atoombommen worden tempe raturen van enkele miljoenen graden tot stand gebracht en in de waterstof bommen zelfs van enkele tientallen mil joenen graden, maar de mens is nog niet in staat deze extreme temperatu ren te „temmen." Toch is hij de jacht op de extreem hoge temperaturen begonnen. Waar ergens ligt zijn start? De temperatuur van een gewone gas vlam bedraagt zowat 1700 graden. Een knalgasbrander geeft al een tempera tuur van 2400 graden. Een hogere tem peratuur zo rond 3.000 graden is te bereiken met behulp van thermiet, dat is magnesium en aluminium, dat in zuurstof verbrand wordt. Met elek triciteit laten zich nog hogere tempera turen bereiken. In de vlamboog van een elektrische oven komt men tot een temperatuur van zowat 3500 graden. Bij toepassing van druk kan men bij deze vlamboog de temperatuur zelfs opvoe ren tot 4750 a 5.000 graden. Nog altijd is de kernreactor niet als bron van hoge temperaturen genoemd, maar de temperaturen waarmee in een I.ernreactor gewerkt wordt zijn niet ex treem hoog, ze komen niet hoger dan enige honderden graden. Bij het opvoeren van temperaturen be gint trouwens vrij spoedig een heel an dere kwestie een belangrijk woord mee te spreken. Dat is de kwestie van het vinden van materialen, die tegen deze emperaturen bestand zijn, een pro- Jieem, dat de vliegtuigtechniek op weg naar de verovering van de zogenaamde „hittebarrière" in zijn volle zwaarte leert kennen. Niet alleen de fysici, maar ook de astronomen hebbén belangstelling voor experimenten met hoge tempe raturen. Dat is niet zo verwonderlijk. Want terwijl de natuurkundigen ge wend zijn de natuur in het gareeJ te spannen en haar te dwingen een ant woord te geven, is dat er voor de astronomen meestal niet bij. Zij moe ten het maar doen met wat de na tuur in de kosmos hun zelf aanbiedt Zo is het te verstaan, dat twee Ame rikaanse astronomen, Whitman en Dorndell, een greep na r het experi ment hebben gedaan, om in het labo ratorium hoge temperaturen te berei ken. Daarbij baseerden zij zich op een suggestie, een halve eeuw geleden zowat door de natuurkundige William Thom son gedaan, n.I. de plotselinge ontla ding van een sterke elektrische stroom in de kleinst mogelijke ruimte op een minimum aan materiaal. Om deze suggestie te verwezenlijken lieten ze een wisselstroom van 30.000 Ampère met een periode van 60.000 wis selingen in de seconde een haardunne metaaldraad exploderen. Meer. dan 10.000 KW werd binnen enkele miljoen ste seconden in warmte omgezet. Het gevolg was dat de dunne metaaldraad met een scherpe knal verdampte tot een witgloeiende, blauwachtig lichtende wolk van metaaldamp, die een tempera tuur bezat van 20.000 graden. Het was als het ware een kunstmatige minia- tuurzon geworden. In de oude zowel als de nieuwe we reld experimenteert men in onze da gen mej het bereiken van extreme temperaturen. De elektrische lichtboog speelt daarbü nog altijd een grote rol. In het laboratorium van de Siemens- Schückert Werke te Erlangen namen Finkelnburg en Busz proeven met spe ciaal ontworpen lichtbogen, die in stik stof of in het edelgas argon brandden. Daarin werden temperaturen tot 30.000 graden Celsius en hoger bereikt. Maar nog een tweede methode is in opkomst. Dat is de methode der stootgolven. Een stootgolf is een in een gas met zeer steil golffront zich voortplantende drukgolf. Zo'n stootgolf wordt als volgt geproduceerd: Men deelt een met gas gevulde ruimte door middel van een fo lie in twee helften en voert dan de gas druk in de ene helft op tot het punt van uiteenspatten van de folie. Botst zo'n stootgolf op een hindernis of op een uit tegengestelde richting komende stootgolf, dan ontstaat op die plaats een uitzonderlijk hoge gascompressie en hower weer graag beschikbaar te s'c maar nu Eisenhowers gezondheid y grote rol in de campagne zal s"y", I vrezen partijleiders dat Nixon de ka jjt van Eisenhower kan schaden da3" jf een omstreden figuur blijft. Ondeyjl huidige omstandigheden zullen .jf onafhankelijke kiezers niet voor ïfjjjK' hower stemmen, omdat zij de mof?'e heid voor ogen houden dat Ni*0^ mocht de president overlijden ij zal opvolgen. Daar Eisenhower z® y' het voorjaar Nixon aanvankelijk sterk aanmoedigde om zich op11 d' beschikbaar te stellen met hem, i' mogelijkheid niet uitgesloten, da partij organisatie Nixon zal bewegedJ terug te trekken ingeval Eisen"1 y kandidaat blijft. Nixon zou dan jfl ministeriële of andere hoge funct" yi het vooruitzicht gesteld worden andere Republikein zou met Eisend de benoemingen delen. Indien de president echter AjV voor de nominatie zal bedanken, *jy>' een strijd om de presidentiële aidatuur losbranden, die de vrf' blikeinse conventie nog fascist' der zal- maken dan de Den>% sche. De scherpste strijd is tusf twee Californiërs Nixon en S Knowland te verwachten. Ey noeming van Knowland is zee'in1, omdat hij de st® ptf'J waarschijnlijk, tegenstander van üisennoweioy^ tiek is. Hoewel gouverneur fj" eib- tweemaal eerder als Republ"" d' kandidaat tegen de Democraten rfj loren heeft, zou een combinab'ly' Dewey en Stassen (als ka"1' voor vice-president) op onafby lijke kiezers nog veel aantrek kracht uitoefenen. Het ts jammer voor de nen, dat Opperrechter Earl *4 ,1 indertijd verklaarde voorgoed UA politieke arena te willen blijver", L 1 *7 A T 1 1 /I A 1 r A „4 4 i rl hij alleen zou in de korte tijd, voor een campagne overblijft, beste kansen maken om de D® ten in november te verslaan. J De plannen bij beide partijef dus op bijzonder losse schroev^'J wachten is vooreerste op Eisef' beslissing. Advertentie In de slaagde Cornell men er universiteit. dientengevolge een zeer treem hoge verhitting. Bij zulke temperaturen l illse\r^nt atomen in sterke mate g®?(0 f wil zeggen, dat zij berooid bo(;ePcftf' of meer elektronen. Hoe ct peratuur men bereikt, des de ontleding der atomen C(K e den. e*;, 'LinCt- Welke perspectieven dez ten schijnen te openen bh' hoofd van het optisch® recent bericht, centrum macht te Cambridge zou dr. Heinz Fischer ln het van de Am'T" Cambridge, a van de Duitse marine geslaagd zijn door het speciale elektrische ®oi een edelgas onder een monucKaire ,eactie, v9n conde een temperatuur ~.is> der dan 222.000 graden tot stand gebracl Daarmee zou ben afgelegd van -„t scheidt van de temperatu^ monucleaire reactie actie, kan op gang MR. H. c' vddjO» |,f^ cht. ,ij ffj T, djr«' bte >1. p

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 8