of avonturier? Legende over de held van twee revoluties idealist s PAUL CEZANNE in Den Haag Zuigelingensterfte in Nederland Ernstig incident in K.S.G.-parlement Socialisten uiten kritiek op Hoge Autoriteit r Gevaarlijk speelgoed Helpendehand r-Vader en dochter vliegen zelk' Lafayette „de ruiter op de regenboog" 100.000ste bij Rembrandt Gewelddadige twist tussen compagnons Toine en Els Mazairac DUIZENDEN BRIEVEN TERUGGEVONDEN IN FRANS KASTEEL J Daggemiddelde van 3000 in Rijksmuseum Ontplofbare stoffen niet voldoende vernietigd Directeur Legermuseum officier O.N. Holland-F estival Si garenexport naar België vrij Vergadering legt verklaring na fel debat naast zich neer ZATERDAG 23 JUNI 1956 PAGINA 9 V,i 'S Scholieren met wapen arsenaal Late kersentijd] Kleine oogst Vier maanden geëist wegens dood door schuld Limburger gedlood in Belgische mijn Een nieuw record: in 1955 zijn op eike 1000 in Nederland geboren babies er slechts 20 gestorven 24 jumi 25 jumi Contingentering per 1 juli opgeheven Vlak voordat gisteren de gewo ne jaarlijkse zitting van het parlement der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal geslo ten zou worden, heeft zich een in de geschiedenis van die ge meenschap ongekend incident afgespeeld. Nadat het parle ment in een reeks van resoluties (over de meeste waarvan reeds tevoren overeenstemming was bereikt tussen de verschillende politieke fracties) zijn mening had uitgesproken over het jongste jaarverslag van de Hoge Auto riteit, legde de Duitse afgevaar digde Kreijssig namens de socia listische fractie een verklaring af, waarin deze fractie, „nadruk kelijk uiting aan haar bezorgd heid gaf over wat zij noemde de „niet-actieve houding" van de Hoge Autoriteit op sociaal ge bied, over haar kartelpolitiek, over haar behandeling van het probleem der kolenprijzen en over haar onwilligheid om het parlement rapporten over de ont wikkeling van de algemene con junctuur te verstrekken. >r nog6 v VXOtJ i>> Ke «t» (Van een speciale correspondent) Talrijk /.ijn de Franse kastelen en manoirs, waar jarenlang brieven dagboeken en mémoires bewaard zijn gebleven van staatslieden en lite ratoren. Zo brengt men het kasteel La Ferté Vidaine in verband met De Saint Simon, het kasteel La Bréde met Mon tesquieu en "t manoir Combourg met Chateaubriand. Graaf René de Cham- brun heeft nu in een afgesloten deel Van het Chateau de la Grange, een kleine vijftig kilometers ten oosten van Darijs, een reusachtige verzameling brieven, documenten en andere bezit tingen gevonden van de markies De Lafayette. De graaf De Chambrun stamt in rechte lijn van de markies af en toen hij in October van het vorig jaar eigenaar van het Chateau de la Grange werd, hadden hij en zijn echt genote, een dochter van Pierre Laval, geen idee, wat voor belangrijke histo rische ontdekkingen ze zouden doen. Het lokte hen niet aan om in het kasteel te gaan wonen; ze beperkten zich tot korte verkenningstochten tij dens de weekends. Op een van die toch ten belandden zij in het zuid-westelijke deel van het vijftiende-eeuwse gebouw, Zij ontdekten twee kamers, die meer dan een eeuw lang ongerept waren ge laten. Men had zelfs verzuimd er de centrale verwarming en de elektrische leidingen aan te leggen, die in de rest van het kasteel wel zijn te vinden. De muren van de ene kamer, een slaapkamer, waren behangen met geel- rose gestreepte zijde. In de zuid-weste lijke toren bevond fcich een werkkamer. Langs de muren stonden gesloten ka binetten en boven de kabinetten waren pLnken aangebracht, beladen met kostbare boeken. Er waren geen sleu tels om de kabinetten open te maken LAFAYETTE, de man met een hondse trek in populariteit. door de Amerikaanse Democraat Adlai Ewing Stevenson wordt aangehangen, wil, dat Lafayette een romantische avonturier was, die voor de Amerika nen betrekkelijk weinig voelde, maar die nog minder op de Engelsen gesteld was. Zijn hautaine schoonfamilie; de Ayen-Noailles, wilde hij bewijzen dat hö, de telg van een zeer oude, maar niet bijzonder welgestelde adellijke fa milie, werkelijk wat betekende. Pas toen hij een poosje in Amerika was, en de graaf De Chambrun moest de hulp van een slotenmaker inroepen; Toen de kabinetten open gingen, bleken zij negentig grote brievendo zen te bevatten, die stijf rnet papie- _en waren gevuld. Verder vond de graaf een grote verzameling onder scheidingen van zijn voorvader, di ploma's, zijn pennen, stalen stempels en andere persoonlijke bezittingen. De boeken op de planken zagen er uit alsof ze zo van de boekbinder kwamen. Graaf Rene de Chambrun heeft het plan om in het kasteel een Lafayette- vnuseum in te richten. Het is een heel werk, maar hij hoopt volgend jaar, als het twee eeuwen is geleden, dat La fayette werd geboren, althans een deel van het museum gereed te hebben. Marie Jean Paul Roch Yves Gilbert Mortier markies De Lafayette, is een man met twee legendes: een Ameri kaanse en een Franse, Lafayette als de principiële idealist en Lafayette als de Opportunist, de „poseur". Latzko heeft hem beschreven als ,,de ruiter op de regenboog". In april van het jaar 1777 hij zelf was toen nog geen twintig jaar oud vertrok hjj aan boord van het fregat „Victoire" uit de Spaanse haven Los Passajes naar Amerika. Uit de papieren, die graaf René de Cham brun heeft gevonden, is nu al gebleken, dat Lafayette niet is vertrokken, zoals sommige historici meenden, zonder een afscheidsbriei te hebben gezonden aan zijn jonge vrouw Adrienne, die haar tweede kind verwachtte. Wat dreef Lafayette naar Amerika? Eén theorie is, dat het zijn passie voor de vrijheid en de republikeinse gedachte was, die hem deed beslui ten de zijde van de Amerikaanse op standelingen te kiezen. De Amerikaan- se legende beschrijft hem uitsluitend van die kant. Toen het Amerikaan se expeditie-leger in 1917 Franse bo dem betrad, zou de opperbevelhebber, generaal Pershing, hebben uitgeroe pen „Lafayette, we are here". Een andere theorie echter, die ook Twee 15-jarige scholieren uit Velp hebben zonder dat hun ouders het ooit gemerkt hebben, maandenlang beschikt over een lichte mitrailleur, twee gewe ten en een aantal losse patronen, waar mee ze in de bossen manoeuvres hiel den. De wapens werden bewaard in een leegstaand gebouw. Na verloop van tijd betrokken ze een medescholier in hun geheim. Deze stelde de mitrailleur in net bos op en richtte op een van zijn heide kameraden. Het schot vernielde de broekspijp van de jongen en bezorg de hem wat schrammen. Thuis vertel de hjj dat hjj in prikkeldraad was ge- vallen. Het voorval leidde nochtans tot ont dekking van het gevaarlijk speelgoed door de politie. Daarbij kwam tevens aan het licht, dat de jongens verschil lende diefstallen in Velp en omliggen de gemeenten hadden gepleegd, met de npzet zich geld te verschaffen voor be denkelijke genoegens. Het kersenseizoen is dit jaar uitzon derlijk laat. Pas in de week van 2530 3üni zullen de z.g. vroege Duitse ker- ®en aan de markt komen en pas een eek later de eerste Meikersen. Aan- &.het zo laat is verwacht men een kort kersenseizoen. Van de vroege r-mitse zal geen grote oogst komen, nidat veel kersen aan de boom ge- arsten zijn door de vele regen. Van ^Meikers komt geen grote oogst, mdat maar weinig vruchten aan de b°men hangen. besefte hij, welk een prachtige rol hij ton spelen en hij was intelligent ge noeg om zijn kans te grijpen. Hij had, wat Jefferson heeft genoemd, een „hondse trek in populariteit" en na zich tegoed gedaan te hebben in Amerika, keerde hij terug naar Frank rijk, waar hij zich zonder veel begrip in de Franse Revolutie stortte. Hij is de man, die uit Virginia het model voor de „Déclaration des droits de l'homme et du citoyen" meebracht. Als generaal van de Nationale Garde verbruide hij het echter bij aristocratie en revolutionairen. Hij vluchtte, maar werd door de Oostenrijkers gegrepen. Napoleon zorgde in 1797 dat hij weer vrij kwam. Met zijn gezin woonde hij nu enige tijd nabij Hamburg. Pas in 1799 keerde hij naar Frankrijk, naar het Chateau de la Grange terug. In 1824 ondernam hij samen met zijn zoon een reis naar de Verenigde Sta ten, die een ware triomftocht werd. President John Quincy Adams zwaaide hem bij zijn terugkeer naar Frankrijk op 7 september 1825 alle lof toe: „Gij zijl van ons door die band van liefde, sterker dan de dood, die uw naam voor de eindeloze eeuwen van de tijd ver bindt met de naam van Washington." Nog was de rol van Lafayette niet uitgespeeld. Op 62-jarige leeftijd voerde hij de Nationale Garde aan tijdens de Juli-revolutie, maar na enkele jaren ging hij in de oppositie tegen Louis- Philippe. Hij stieri op 20 mei 1834 te Parijs. Tegenstellingen kenmerken zijn le vensgeschiedenis. Als aristocraat in hart en nieren steunde hij de Revolutie van 1789. In zijn eigen familie bleven de opvattingen omtrent hem sterk ver deeld, zó zelfs, dat de anti-Lafayettisten zijn werkkamer en zijn slaapkamer in La Grange meden en isoleerden. Als overtuigd vrijmetselaar (ook daarvan zijn de bewijzen nu in overvloed voor de dag gekomen) die alles deed om het Ancien Régime omver te werpen, bleef hij alle dagen van zijn leven ha ken naar de liefde van zijn Adrienne, die vroom-katholiek bleef en wier fa milie door de activiteiten van Lafayette het rechtstreekse slachtoffer werd. In een portefeuille vond graaf René de Chambrun een ontroerende brief van Adrienne, die Lafayette blijkbaar tot het eind van zijn leven bij zich heeft gedragen. De brief is gedateerd 8 sep tember 1795. Kort tevoren waren de moeder en de grootmoeder van Adrien- ne geguillotineerd en Adrienne zou hen naar het schavot zijn gevolgd, als de Amerikaanse gezant in Parijs, gouver neur Morris, niet tussenbeide gekomen was. Zij en de kinderen kregen toe stemming om zich via Duinkerken en Hamburg naar Oostenrijk te begeven, waar Lafayette gevangen zat. Voor haar vertrek schreef Adrienne hem: „Wanneer ik aan het grote geluk met u herenigd te worden ooit kan toe voegen het geluk u te dienen en met u te vertrekken naar het land van de Vrijheid (Amerika), dan kan ik u alleen nog maar bezweren met mij Hem te zegenen, die alle dingen regeert, voor Wien dit ellendige leven zo weinig be tekent, dat Hij toestond, dat het op zo wreedaardige wijze werd ontnomen aan hen, om wie wij rouwen, maar Die nu aan ons beiden het kostbare leven kan teruggeven, dat Hij voor ons heeft be waard. Adieu, liefste." Vrijdagmiddag om kwart over een is 35 dagen na de opening de 100.000ste bezoeker aan de Rem- brandttentoonstelling in het Rijksmu seum te Amsterdam de controle ge passeerd. Het was de heer B. Berger uit de Mimosastraat te Den Haag. Na mens het tentoonstellingscomité bood de wnd. hoofddirecteur, dr. A. van Schendel, hem het boek over Rem- bra,ndt door dr. L. Münz aan. Met een gemiddelde van bijna 3.000 bezoekers per dag is de Rembrandt- tentoonstelling de drukst bezochte, wel ke ooit in het Rijksmuseum werd ge houden. In Lunteren is vrijdagavond de 71- jarige pluimveehandelaar H. F. zijn 41- jarige compagnon H. G. V., die hij van oneerlijke handelingen in zaken ver dacht, met een dolkmes te lijf gegaan. F. bracht V. twee steken toe, waardoor een diepe wonde in de hals ontstond en de polsslagader werd doorgesneden. F. poogde daarna zichzelf van het leven te beroven. Zowel het slachtoffer als de dader zijn naar het ziekenhuis te Ede ver voerd. De toestand van F. is zorgwek kend. V. is buiten levensgevaar. De verstandhouding tussen de compagnons was de laatste tijd zeer slecht. Vrijdag avond ontstond in de woning van F. onenigheid, waarna F. het vertrek ver liet en even later met het dolkmes ge wapend terugkeerde en onverhoeds een aanval op V. deed. De directeur van een vuurwerkfa briek te Klazienaveen heeft voor de rechtbank te Assen terechtgestaan. Hem was ten laste gelegd dat hij ontplofbare afvalstoffen, die na het sluiten van een fabriek in Schoo- nebeek in een kuil waren achtergelaten, niet op afdoende wjjze had vernietigd. 27 April 1955 ontstond in de kuil een ontploffing waarbij een negenjarige knaap om het leven kwam. Toen het ongeluk gebeurde was de fabriek in Schoonebeek reeds vier maaanden tevo ren verlaten. Tijdens de periode dat er in deze fabriek gewerkt werd liet men afvalwater in de bewuste kuil stromen dat zwavel, rode fosfor en kaliumchlo- raat bevatte, een mengsel dat bij de ge ringste wrijving explodeert. Tegen verdachte werd wegens dood door schuld een gevangenisstraf van vier maanden geëist. Ter gelegenheid van de opening van het Leger- en Wapenmuseum te Leiden, die Prins Bernhard vrijdag verrichtte, is de directeur kolonel (b.d.) 'C. A. Hartmans benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Paul Cézanne, zelfportret. rot 31 juli hangt in het Haagse Ge meentemuseum een collectie schilde rijen van Paul Cé zanne. Zij heeft de veelzijdigheid van een overzichtsten- toonsteling, ook al mist men er de vele zelfportretten op één na, dat wij hierbij afdrukken. De nadruk is ge legd op de land schappen met hun eindeloos terugke rende verfijnde schakeringen van groen. Eenstemmig wordt Paul Cézanne de vader genoemd van de hedendaagse schilderkunst en on telbaar zijn de verhandelingen, die geschreven zijn over de geboorte van het kubisme, de deformatie en abstractie in het oeuvre van zijn laatste levensjaren. Belangrijker dan deze schoolwijsheid is echter het onbe vangen beschou wen en genieten van zijn werk. Het is interessant te bedenken, dat de thans algemeen gevenereerde mees ter tot tweemaal toe zakte voor het toelatingsexamen van de academie, dat zijn werk gere geld geweigerd Aquarel „Jongen met rode fez" werd op tentoonstellingen en dat hij zeij soms zo'n afkeer had van zijn doeken, dat hij ze opgerold liet slin- gcrer. of zelfs met een mes doorstak. Cézanne is een rusteloze zwerver geweest tussen Aix in Zuid-Frankrijk, zijn geboorteplaats, en Parijs, waar hij tumultueus leefde en ongeregelde con tacten onderhield met mensen als Re noir, Manet, Monet, Pizarro en Zola. In 1906 is hij op zeven en zestigjarige leeftijd, tamelijk vereenzaamd, gestor ven. De veertigjarige W. van T. uit Ob- bicht is donderdag bij zijn werk in een Belgische steenkolenmijn te Winterslag door een stuk ijzer dodelijk getroffen. De man overleed ter plaatse. Hij was gehuwd en had vier kinderen. h Oostenrijk heeft de beperkingen op V0o voareïi van rookartikelen verlicht, ijpaan mag door iedereen worden in- 60o ÜI A®" sigaretten of 80 sigaren of «ram tabak. (Van onze medische medewerker) In het Nederlands Tijd schrift voor Genees kunde van 16 juni heeft prof. de Haas van het Nederlands Instituut voor Preventieve Genees kunde te Leiden interes sante en tot blijdschap stemmende cijfers gepubli ceerd over de zuigelingen sterfte in ons land. Volgens de gegevens die hét Cen traal Bureau voor de Statistiek verstrekt heeft, zijn er in 1955 van elke duizend in Neder land geboren babies slechts 20 ge storven. Er is maar één land op de wereld dat ons hierin overtreft, na melijk Zweden, waar in 1954 slechts 18.5 van elke duizend babies zijn over leden. In dat zelfde jaar was het ge tal voor Nederland nog 22 (per dui zend), maar in Engeland en Wales 25, in Frankrijk hoger dan 35 en in België en West-Duitsland zelfs boven de 40. Niet ten onrechte noemt prof. de Haas het getal 20 een mijlpaal in de cultuurgeschiedenis van ons volk. Een van de facetten van een bescha ving is de zorg die besteed wordt aan het opgroeiend geslacht, waarbij dan vooral de minutieuze zorg, die een zuigeling vereist, hoge eisen stelt aan ontwikkeling en verantwoor delijkheidsgevoel van de moeders. Zij vooral hebben dit mooie succes be reikt. Om U een beeld te geven van de grote vooruitgang die bereikt is, nog enkele cijfers. In 1875 was het sterftegetal 211. Dat wil zeggen, dat in dat jaar in ons land van alle 1000 levend gebo ren babies er 211 nog geen jaar oud werden! Ik hoef U niet te beschrijven hoeveel leed" dit cijfer in talloze ge zinnen, voor al die moeders vooral, betekend heeft, in een tijd die men wel eens weemoedig de goede oude tijd pleegt te noemen. Gelukkig is nu van dat verschrikkelijke cijfer nog geen tiende deel over. Het is niet mogelijk om in een kroniekje uitvoerig te vertellen van alle oorzaken die van be lang zijn geweest voor het bereiken van deze mijlpaal. Daarom er enkele kort aangeduid. Op de eerste plaats de toegeno men welvaart en samenhangend hiermee de talrijke hygiënische maatregelen die in de loop der ja- ook het getal 20 per duizend kan en moet nog omlaag. In Zuid-Holland en Zeeland bijvoorbeeld is het getal nu al 15 per duizend! In het zuid-oosten van ons land daarentegen ligt het getal nog boven de 25 per duizend. Vanwaar dit voor ons kleine landje zo grote verschil? Het is wel waar schijnlijk, dat een geregelde controle door huisarts en consultatiebureau daar nog niet overal zo vanzelfspre kend is als in het westen van het land en er nog al wat moeders zijn die moeilijk afstand kunnen doen van de oude en vertrouwde opvat tingen die van geslacht op geslacht zijn overgeleverd inzake voeding en ren zijn getroffen. (Het woord hy giënisch slaat hier op gezondheid in het algemeen). Betere woningen met lucht en licht, waterleiding, riolering, doeltreffender bestrijding van infectie-ziekten (difterie, kink hoest, longontsteking enz.) en niet het minst belangrijk de consultatie bureaus voor zuigelingen die, als de huisartsen er geen tijd voor heb ben, niettemin een geregelde controle van de allerkleinsten mogelijk maken. Mede door de voorlichting van de consultatiebureaus heeft de Neder landse moeder veel nieuws geleerd, onder andere de kinderen met te dik te kleden, Je voedingsgewoon ten te verbeteren, met name over voeding te voorkomen en de klein tjes tijdig te laten inenten. Er is echter geen reden om nu te vreden en genoegzaam te zijn, want kleding. Vooral ook de zogenaamde prenatale zorg verdient nog meer be langstelling. De prenatale zorg be helst de controle van de moeder voor de geboorte, vanaf het ogenblik dat zij meent in verwachting te zijn. Een goede prenatale zorg kan veel narig heid in de zwangerschap, tijdens de bevalling èn na de bevalling voor de pasgeborene, voorkomen. Sommige af wijkingen van moeder of vrucht kun nen een normale geboorte moeilijk of onmogelijk maken. Indien tijdig vastgesteld, kan moeder en kind een dergelijke bevalling met de gevaren van dien bespaard worden. Hierdoor zal ook de sterfte in de eerste week die ten opzichte van de totale zui- lingensterfte in haar geheel verder is kunnen dalen en aldus de zuige lingensterfte in zijn geheel verder omlaag brengen. St. AMSTERDAM: Stadsschouwburg: De liefde voor de drie sinaasappels. DEN HAAG: Kon. Schouwburg: l'Avare. AMSTERDAM: Concertgebouw: Amadeus-kwartet. De invoer van Nederlandse siga ren in België is met ingang van 1 juli a.s. geheel vrijgegeven. Het laatste gecontingenteerde export cijfer bedroeg voor een jaar 47.500.000 sigaren. Ook de regeling van het aandeel de. verschillende industrieën in de export is hier mee komen te vervallen. Nauwelijks was de voorlezing van deze verklaring geëindigd, of de voor zitter van de Hoge Autoriteit, René Mayer sprong op om schorsing van de zitting en bijeenroeping van het comité van voorzitters te vragen, op dat hij gelegenheid zou hebben, in dat comité uiteen te zetten, „wat de ge volgen zouden zijn van een stemming over deze verklaring, als het tenmin ste de bedoeling was, dat er over ge stemd werd". De Nederlandse afgevaardigde Sassen merkte in zijn hoedanigheid van voor zitter der christelijk-sociale fractie op, dat de socialisten weinig bewijs van moed gaven door met een „verklaring" van deze aard te komen. Zij dienden volgens hem de consequentie van hun opinje te trekken en een motie van af keuring van het beleid der Hoge Auto riteit in te dienen. Nadat er van beide kanten in voor het parlement ongewoon heftige termen over de geste van de socialistische frac tie was gedebatteerd, schorste de presi dent, de Italiaan Pella, de zitting. Hij riep echter niet het comité van voor zitters (waarvan ook de voorzitter van de Hoge Autoriteit lid is) bijeen, maar het presidium van het parlement en wel voor overleg over de .wijze,waarop de socialistische verklaring diende te wor den behandeld. Na de schorsing verklaarde Pella, dat het afleggen van „verklaringen" niet in het huishoudelijke reglement was voorzien, ,dat er over de socialistisch verklaring dus niet gedebatteerd of ge stemd kon worden en dat het incident daarmee gesloten was. Namens de christelijk-sociale fractie wees de heer Sassen er nog op en zijn zienswijze werd gedeeld door de voorzitter van de liberale fractie, de Belgische senator Motz dat uitslui tend de door het parlement aangenomen resoluties de mening van het parlement vertolkten en dat de socialistische ver klaring in dit opzicht dus geen enkele consequentie kon hebben. Verenigde Naties Op het hoofd kwartier der Verenigde Naties is een internationale overeenkomst getekend, welke ten doel heeft mannen, die hun gezin verlaten en zich in een ander land gevestigd hebben, ook daar te dwingen in het levensonderhoud van vrouw en kinderen te voorzien. (A.F.P.) Op straat kwam een knaapje op mij toe en greep mijn hand, zeggende: „Effe oversteke". Nu heb ik, geloof ik, weinig van de padvinder in mij, maar ten aanzien van zulk een argeloosheid ga ik onmiddellijk door de knieën. Ik sjorde het manneke dus mee en loodste hem dwars door het chaotisch drukke verkeer. Inmiddels legde hij mij uitvoerig uit dat hij bijna naar de grote school ging en dat aap-noot- Mies echter reeds nu weinig gehei men meer voor hem kenden. Ik juich te zulks warm toe en vóór wij het wisten stonden wij reeds aan de overkant. „Zo", zei ik voldaan „Ga nou maar naar je moeder en doe haar mijn groeten". Jantje keek mij enkele ogenblikken met onverholen belangstelling aan. Toen rende hij als een pijl uit de boog weg en schreeuwde, luidkeels de tuatie determinerend: „Ik heb er wéér een gehad". „Vader is in ieder geval de „gewichtigste" vlieger van Ne derland", zegt de 22-jarige Els Ma zairac. „Hij weegt 11$ kilo". Uiter lijk heeft Els niets van haar vader, de vroegere we reldkampioen spr.nt. De enige overeenkomst is, dat ze allebei ge boren en getogen zijn in Bergen op Zoom, „rasechte krabben", om met Els te spreken, en dat ze allebei hun vliegbrevet A hebben. „Een va der en dochter, die allebei hun brevet hebben, zijn uniek in ons land en zelfs in West- Europa", verzekert ons instructeur Bruijs, „en vrou wen, die twee vliegbrevets hebben, komen ook maar sporadisch voor. Op rlatpwit is Els Mazairac dus eveneens een uitzondering, want toen ze onlangs haar vlieg brevet. A had gehaald, dat haar het recht gaf een sportvliegtuig te be sturen, is ze maar meteen doorgegaan voor het zweefvliegbrevet B, dat ze nu ook in haar zak heeft. Toine Maizarac, nu 55 jaar, is altijd een echte sportman geweest. Toen hij twintig was, koos hij de wielersport als zijn favoriete en een jaar later was hij kampioen van Nederland. In het dagelijkse leven ge meenteambtenaar, was hij op de wielerbaan al spoedig een van de gevreesden. Viermaal fietste hij zich in de finale bij de wereldkampioen schappen en in 1929 kwam hij daaruit als overwinnaar te voorschijn. Het jaar tevoren verloor hij in 'e olympische finale met een halve wiellengte. „In de sport moet je hard zijn als graniet, moedig en oereid om ieder offer te brengen", zegt Toine Mazairac, „en natuurlijk speelt de eerzucht ook een grote rol". Het waren die eigenschappen, die het succes van Mazairac in het leven bepaalden. Hij werd een groot kampioen, maar hij had ook de moed de wielrennerij er aan te geven, toen dj zich eenmaal had voorgenomen zich een minder ruw en hard bestaan te veroveren. Toen hij in 1926 tengevolge van een ernstig ongeval een week of zes in Denemarken in een ziekenhuis moest verblijven, sprak hij met de Ne derlandse gezant, die hem daar kwam bezoeken, over zijn plannen, om in de autobranche te gaan. Hij wist, dat het een teleurstelling voor zijn ouders zou zijn, die hem graag in de overheidsdienst zagen, maar Ridder van Rappard moedigde hem aan, om de stap naar het bedrijfsleven te zetten en zijn ideaal te volgen. Mazairac ging volontair in Keulen en Antwerpen en leerde er het autovak. Op het hoogtepunt van zijn roem, in 1930, maakte hij een radicaal einde aan zijn loopbaan als renner en van die dag af concentreerde hij heel zijn doorzettingsvermogen op zijn maatschappelijke vooruitgang in de autobranche. Dat hij ook daarin succes wist te boeken, bewijst het fraaie, moderne garagebedrijf, dat de heer Mazairac op het ogenblik in Bergen op Zoom bezit. Geleidelijk aan groeide ook zijn interesse in de vliegsport en in 1950 besloot hij zelf te gaan vliegen. Op vijftigjarige leeftijd behaalde hij rijn brevet als sportvlieger en toen kreeg ook de zeventienjarige Els de smaak te pak ken. „Ik zou best ook willen leren vliegen", zei ze, maar vader Mazairac, die bij zijn dochter nog nooit enige technische aanleg ontdekt had, voelde daar weinig voor. „Kind, je kunt niet eens behoorlijk fietsen", was het vernietigende oordeel van mama. Maar de gedachte liet Els niet los en dat ze toch wel iets van de vasthoudendheid van haar jader heeft, bleek, toen ze een half jaar geleden eindelijk gedaan kreeg, iat ze zich eens liet testen door instructeur Bruijs. „Ik geloof wel, dat ze het onder de knie krijgt", oordeelde die na de test. Ze kreeg het inderdaad onder de knie en veel sneller dan iemand had verwacht. Na vier uur vliegen maakte ze al haar eerste solovlucht en toch wel een ..eetje trots stelt ze vast, dat dat nog sneller was dan vader het deed. Na een klein half jaar lessen en dan in de winter, dus met vaak slecht weer, haalde ze haar brevet. Hoewel het zweefvliegen haar nooit zo heeft geboeid „je moet telkens zo lang op je beurt wachten, om dan één start je te maken" heeft ze op aandringen van haar instructeur toen ook het zweefvlieg brevet gehaald. De heer Bruijs zou het liefst zien, dat zijn succes volle leerlinge zich nu ook verder zou toeleggen op de vli'gerij. U zou me het liefst allerlei records zien breken", lacht Els Mazairac, maar zelf voelt ze daar voorlopig weinig voor. Trouwens, dat revet vindt ze natuurlijk wel erg plezierig, maar ze is reëel genoeg, om het nu °°k weer niet al te hoog aan te slaan. „Vliegen kan immers iedereen leren zegt ze. en of ze verder nog tot bijzondere prestaties zal komen, dat zal wel blijken. Wel wil ze nu erg graag ook nog het brevet parachutesprin gen halen. Binnenkort zal daarvoor waarschijnlijk ook in ons land een opleiding worden gegeven, op Teriet, maar als dat niet .nocht doorgaan, wil ze naar Frankrijk om dat te leren. En verder heeft ze eigenlijk geen bijzondere plannen. Gewoon doorgaan met haar werk op kantoor thuis in de garage, bijspringen als er eens snel een auto gehaald of wegge bracht moet worden en verder moeder assisteren in iet huishouden. En dan 's avonds en in de week-ends naar Woensdrecht om te vliegen als het even kan. „Zij liever dan ik", mompelt haar broer, die net als mama Mazairac maar liever op de begane grond blijft. Voorlopig zijn er dus in de familie geen nieuwe gebrevetteerden te verwachten, maar twee is ook wel ge noeg, vindt mama, die het plezier van „dat gehang in de lucht nooit best heeft kunnen begrijpen, al is ze dan nu toch wel trots op „haar twee vliegers".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 9