Specialisatie II T Het Buiten „Uit den Bosch'' aan de Spanjaardslaan wordt verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden Bassen dansen en zingen in het Openluchttheater Binnenkort wordt begonnen met ophoging van de spoorbaan bij Zandvoortselaan Christelijk lyceum sticht in Heemstede een dépendance T.Y.B.B. organiseert 1 juli het jaarlijks stedentoernooi fwr*ir m Moeder-overste naar IJmuiden Haarlem een der eerste gemeenten met gespecialiseerde verzorgings kliniek voor bejaarden Wijziging van Zandvoortselaan en Leidsevaartweg komt Heemstede op 238.000.- Nieuwe tribunes voor gemeentelijke sportparken Toeloop van leerlingen uit Bollen streek en Heemstede telkenjare groter onderwijszaken Sff Films Mariastichting Expositie werkstukken fraaie handwerken en tekeningen Circus Boltini komt met sensatieprogram in Heemstede SOFTBAL IN HAARLEM Afscheid J. A. Schippers Grote belangstelling MAANDAG 25 JUNI 1956 PAGINA 3 NHC <r 1 In meisjes-H.B.S. aan T empeliersstraat Wachtverbod voor de Schoterstraat Ruimtegebrek Geschiedenis ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE SPAARNESTAD ONGEVALLEN IN HAARLEM Orgelbespelingen Beurs van Amsterdam - Kort nadat de gemeenteraad 51/ na ampele bespreking besloten /Jv heeft een sociograaf aan te stel len bij de Dienst Openbare Wer ken ter voorbereiding van het struc tuurplan, hebben B. en W. van Haar lem nu voorgesteld een groot socio logisch onderzoek te laten instellen ter voorbereiding van de sanering Van de binnenstad. Deze socioloog zal ter beschikking worden gesteld door de Stichting Noord-Holland voor Maatschappelijk Werk, en wel voor de tijd van drie jaar tegen een be drag van f 18.000 per jaar aan salaris en bijkomende kosten. Men kent onze bezwaren tegen de Ver doorgevoerde specialisatie, ook al zijn wij er van overtuigd, dat een Wetenschappelijk gefundeerd oordeel nodig is om de toekomstplannen te kunnen opstellen. Haarlem bevindt zich op het ogenblik in de omstan digheid, dat het de beschikking heeft over een sociograaf, die de diagno ses stelt op sociaal-economisch ge bied, alsook over een sociograaf (in gevolge het onlangs genomen raads besluit aan Openbare Werken toege voegd), die de prognoses stelt. Het beschikt over een adviseur voor Maatschappelijk Opbouwwerk, die zich vooral met de sociale problema tiek van de binnenstad bezig houdt. En wanneer de gemeenteraad ermee akkoord gaat, krijgt het nu ook de beschikking over een socioloog, die de sociale problematiek zal onderzoe ken, zoals die zich waarschijnlijk ont wikkelen zal als gevolg van de stads- sanering. Wij zijn ervan overtuigd, dat een algemene sanering van de binnen stad een zodanig diepe ingreep is, dat een wetenschappelijke voorberei ding daarvan zeker op zijn plaats is. Het verheugt ons dat B. en W. daar bij de mens in het middelpunt van de belangstelling plaatsen. Maar wij vragen ons toch wel af, of daarvoor telkens maar weer nieuwe deskun digen voor moeten worden aange steld, en of men niet veeleer moet zoeken in de rijen van degenen die reeds zijn aangesteld en die op dit gebied reeds werkzaam zijn. In hun toelichting op het desbe treffend voorstel verklaren B. en W., dat de adviseur voor Maatschappelijk Opbouwwerk reeds veel materiaal bijeengebracht heeft, dat de nieuw te benoemen functionaris kan gebrui ken voor het samenstellen van een sociale kaart van Haarlem. Het is ons bekend, dat de adviseur zich reeds intensief bezig houdt met het samen stellen van een dergelijke kaart. Waarom moet nu een nieuwe deskun dige dit werk overnemen en verder uitwerken, terwijl de adviseur voor Maatschappelijk Opbouwwerk, aldus de toelichting van B. en W. ,als tus senpersoon moet gaan fungeren tus sen het College en de nieuw te be noemen sociograaf? Zo zijn er andere voorbeelden te noemen van het aan stellen van deskundigen, die later voor onderdelen van hun „ambtsge bied" weer andere deskundigen naast zich geplaatst krijgen. Waarom kun nen de afdelingen van de secretarie dit werk niet doen, incidenteel daar bij geholpen door deskundigen? Het komt ons voor, dat men te ge makkelijk aan het bestaande appa raat voorbijgaat om nieuwe deskun digen aan te stellen, die deels hetzelfde, deels iets verschillend werk doen. g en W. stellen de raad voor 138 800 - ter beschikking te stellen van de r'.-k. Schoolvereniging te Haarlem voor het verbouwen van de^ katholieke lagere school aan de Cruquiusstraat. Voorgesteld wordt voorts een bedrag Van ƒ491,- ter beschikking te stellen van het bestuur van de katholieke ULO- school aan de Overtonstraat, voor het aanschaffen van verduisteringsgordij nen teneinde in het Scheikundelokaal onderwijsfilms te kunnen vertonen. Voorgesteld wordt een bedrag van ten hoogste 10.458,- beschikbaar te stellen voor het bestuur van de katho lieke lagere school aan de Zijlsingel, voor het verbeteren van de vloeren en het tochtvrij maken van de lokalen, voor het aanbrengen van een verlich- tingsinstallatie, voor het eerste aan schaffen van enige schoolmeubelen en van een filmstrookapparaat. Voorgesteld wordt 9100,- beschik baar te stellen voor het wijzigen van de verwarmingsinstallatie in de gere formeerde lagere school aan de Zo- mervaart. Voor het aanschaffen van boeken en leermiddelen voor de Klaas de Vries- Uloschool, vragen B. en W. een krediet van 1.910,-. Voor het aanschaffen van een dupli cator en een schrijfmachine voor de Centrale Scholen I en II vragen B. en W. een bedrag van 1.950,-. Voorgesteld wordt 9.680,- ter be schikking te stellen voor het herstellen van de dakbedekking van het nevenge bouwtje van de lagere school aan de Louise de Colignylaan. Het bestuur an de Mariaschool A voor gewoon lager onderwijs heeft het gemeentebestuur om medewerking ver zocht bij het treffen van voorzieningen en het aanschaffen van leer- en hulp middelen. Het bestuur van de Maria school voor Ulo heeft om hetzelfde ver zocht. Verzoeken om medewerking zijn bij- het gemeentebestuur binnengekomen van het bestuur van de Vereniging „Rehoboth" tot het aanschaffen van meubilair voor de kleuterscholen „Re- hoboth-Noord',Rehoboth-Noord-Oost' en Rehoboth-Oost'Het bestuur van de „Haarlemse Montessorischool" heeft het gemeentebestuur om medewerking verzocht bij het aanschaffen van meu belen en het veranderen van de inrich ting van haar kleuterschool. CINEMA PALACE: Het mes op de keel, 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. «■Rans HALS: Het zwaard en het kruis, 14 Jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.1S. Di.-avond één voorstelling om 8 u. LIDO: Ontsnapt uit Chiku Shan, 14 Jaar. Tijden: 2. 4.15, 7, 9.15. "(INERVA: Het verloren conitnent, alle lft Tijden: 8.15; wo.-middag 2.30. Rembrandt The Swan Alle leeftijden Tijden: 2, 4.15, 7, 9.15. "OXY: De man met het dodenmasker, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. TUDIO; Phfft, 18 jaar. Tijden: 2.15, 7. 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Maandag 25 juni Stadsschouwburg: Dans- en balletstudie 10 Venema, Leerlingenuitvoering, 20 u. Openluchttheater BloemendaalBallet Na zes jaar de leiding gehad te heb ben in de Maria-Stichting te Haarlem is de moeder-overste zuster Henrika van de eerw. zusters Franciscanessen van Aerdenhout, benoemd tot moeder-over ste van het Antonius-ziekenhuis te IJ- muiden-oost. Zij keert daarmee don derdag terug naar het ziekenhuis, dat zij zes jaar geleden verliet en waar zij voordien eveneens als moeder-overste de leiding had. In haar plaats is tot moeder-overste in Haarlem benoemd de eerw. zuster Dolorosa, thans over ste van het Antonius-ziekenhuis te IJ- muiden-Oost. Voordien was zij ook in de Maria-Stichting werkzaam, belast met de zorg voor het opnemen van pa tiënten. Van de overige overplaatsingen van de laatste weken noemen wij nog de benoeming van zuster Lotharia tot ver zorgster van de studenten in het se minarie Hageveld. Gedurende 27 jaar werkte zü in IJmuiden-Oost, waarvan ruim 22 jaar in de wijkverpleging. Een ongeluk noopte haar dit belangrijke werk te verwisselen voor een taak in het Antonius-ziekenhuis. Het eindexamen aan de HBS voor meisjes in de Tempeliersstraat pleegt, teneinde de gecommitteerden inzicht te geven in de toegekende cijfers, ge paard te gaan met een tentoonstelling van de prestaties der eindexamlnandi in de vakken tekenen en fraaie hand werken. Ten gerieve van ouders en be langstellenden stelt men deze expositie ook open, vermeerderd met werkstuk ken uit de lagere klassen. Op deze wijze hebben wij een indruk kunnen krijgen van de opbouw der'esthetische vorming aan een middelbare school, die naast het verstand (en de geest) ook aan de smaak aandacht besteedt. En dit nu lijkt ons het vrouwelijk accent te geven en daarmee reden aan een afzonderlijke blijkt dat in de praktijk de coïnstructie blijkt dat in de praktijk de coinstructie moeilijk kan ontgaan, welke, afgestemd op de jongensopleiding, het meisje hier zonder meer bij toelaat. De fraaie handwerken kunnen uiter aard niet die aandacht en volledige behandeling krijgen als aan een huis houd- en industrieschool, maar des te meer staat men verwonderd over de gaafheid van de resultaten en de per. soonlijke interpretatie van de verwerk te materialen. De tekeningen duiden eveneens op de individuele smaakont- wikkeling en de vaardigheid der uit beelding is dikwijls verrassend. De wisselwerking tussen beide vakken is vruchtbaar. Men kan de tentoonstel ling, welke in de aula is ingericht, vrijelijk bezoeken: heden (maandag)- en dinsdagavond van half acht tot negen uur. L. T. Het grote tuiten „Uit den Bosch", gelegen op de hoek van de Wagenweg en de Spanjaards laan, waarin thans de kantoren gevestigd zijn van de N. V. Che mische Industrie Rids en haar dochterondernemingen, zal bin nen afzienbare tijd van bestem ming veranderen. Het zal door de zusters Franciscanessen van Alverna worden gehuurd, waarna het te zijner tijd zal worden in gericht als verpleeghuis voor chro nisch zieke bejaarden. De zusters Franciscanessen van Alverna hebben zich speciaal toegelegd op de ziekenverpleging en beoefe nen deze o.m. in de Mariastich ting te Haarlem. De inrichting van „Uit den Bosch" tot verpleeghuis voor chronisch zieke bejaarden is belangrijk vanuit het oog punt van gezondheids- en bejaarden zorg. Reeds lang voelt men behoefte aan speciale verpleeghuizen voor be jaarden. De gewone verpleeghuizen voor chronische zieken zijn overbezet en dit wordt goeddeels veroorzaakt door het grote aantal chronisch zieke be jaarden. In medische kringen acht men In verband met het feit, dat vele automobilisten hun wagens parkeren in de zijstraten van de Schoterweg en om dat moeilijkheden ontstaan bij het in- en uitrijden van garages in het aan de Schoterweg grenzende deel van de Scho terstraat, welk deel niet meer dan vier meter breed is, hebben B. en W. van Haarlem een wachtverbod vastge steld voor het gedeelte van de Schoter straat tussen de Schoterweg en perceel Schoterstraat 29. Ras. que Oldarra, 20 uur. Dinsdag 26 Juni Concertgebouw: N. Ph. O. Concert o. L v. rJe Zemanek; Solist: Jean Franspen Piano, 20.15. ir£r,ote Kerk: Orgelconcert door Albert de •uerk, van 20—21 uur. Het winterse weer heeft vermoede lijk zeer velen weerhouden om in het voorbije weekeinde een avond door te brengen in het Bloemen- daalse Openluchttheater, waar de Bas- kische dansgroep „Oldarra" een geva rieerd programma volksdansen, -liede ren en -muziek bracht. Misschien ook hebben sommigen, na het optreden van zovele folkloristische dansgroepen ge noeg van volksdanskunstige avonden. Wat er ook van zij, in beide gevallen hebben de thuisblijvers weer ongelijk gekregen. De temperatuur was inder daad te laag voor een aangenaam ver pozen en de groep moest er soms de kwalijke gevolgen van ondervinden. Een enkele keer wilde het voor de pauze niet zo vlotten, de passen kwamen er stroef en traag uit, maar allengs kwam men, ook op de tribune, op temperatuur, zo dat er nog veel schoons té beleven was en de moedige toeschouwers van een kleurige bewegingskunst genieten kon den. Over de Baskische volksdansen schreven wij reeds bij een vorige ge legenheid en onze indrukken in majeur van toen behoeven nu werkelijk niet in mineur omgezet te worden. Verschil lende dansen of fragmenten daarvan waren oude bekenden en ook dit keer deden zij het weer uitstekend. Met na me noemen wij de hoepel- en zwaard dansen, eenvoudig van opzet en choreo grafie, maar met een trefzekere vaar digheid uitgevoerd. Öf het louter toeval was of onder de invloed van de omstandigheden, weten wij niet, maar de mannen waren de hel den van de avond. In de bellendansen bijvoorbeeld demonstreerden zij een feilloos gevoel voor ritmiek en de soms buitenissige figuren maakten zij met een verrassende behendigheid; hun knappe techniek mondde veelal uit in een meeslepende virtuositeit. Wij attende ren slechts op de levendige stokken- dans, die in de Zazpiak-bat. een suite dansen, het meest frappeerde. Dat wij aan het optreden van „Ol darra" met zoveel genoegen terug denken, is vooral hierin gelegen, dat wij weer eens mensen aan het werk gezien hebben, die dansten omdat het gewoon plezierig is. Bij al de abstrac ties van het moderne heuse ballet, waarin men poogt de problemen van het „onderbewuste" tot vervelens toe uiteen te rafelen, is het prettig te kij ken naar pretentieloze dansspelle tjes, die in de folklore bewust con creet worden. De Basken kwamen met een „Mas- carade Souletine" voor de dag, een car navalesk gevalletje, dat zijn hoogte punt vond in het inmiddels befaamd geworden dansen rond en op het wijn glas. Een prettig en charmant stuk dans, dat juist daarom zo vreugdevol is. Zo ook „De dans van de merel", een ballet, dat iedereen aanspreekt en waarvan de zin allesbehalve ledig is. In zo'n plezierige stemming stoort het de toeschouwer niet, dat in het ballet „De vissershaven" de choreo grafie bepaald rommelig is. Hij leeft mee met het vrolijke gedoe in het vis sersdorp en bij danskunstige staaltjes (o.a. de spectaculaire kistendans) klapt hij graag zijn handen warm. De Basken hebben dus uitstekend werk geleverd, begeleid door hun eigen muzikanten, die vooral met de txistu, een fluit, voor een bijzondere sfeer zorgden. Soms kwam er ook pia nomuziek aan te pas, maar dat was geen succes. Niet volledigheidshalve maar met alle bewondering noemen wij tot slot de vocale prestaties, die in een vijftal liederen voortreffelijk waren. De groep zingt zuiver, gedisciplineerd en met een uitgebalanceerde techniek. Niettemin blijft iedere noot muzi kaal en krijgt ieder lied een spontane verklanking. Vanavond is de laatste voorstelling. De liefhebbers kunnen er gerust een paar frisse uurtjes voor over hebben. Misschien treffen zij het, dat er niet van een microfoon gebruik ge maakt wordt. Op zo'n avond werkt dat ding alleen storend; en het kan echt gemist worden. W. H. het gezamenlijk verplegen van bejaar de en andere zieken minder geschikt. Ook kan men de chronisch zieke be jaarden niet in tehuizen voor ouden van dagen laten liggen, omdat daar de ver- pleeg-outillage niet toereikend is. Door een speciaal verpleeghuis in te richten voor chronisch zieke bejaarden verkrijgt men voor deze categorie dus een meer aangepaste verpleging en te vens een ontlasting voor de reeds over volle verpleeghuizen. Wanneer „Uit den Bosch" eenmaal voor dit doel zal zijn ingericht, zal Haarlem een van de eerste gemeenten zijn in ons land waarin een dergelijke inrichting be staat. Het ruimtegebrek in de bestaande verpleeginrichtingen hier ter stede is nog eens duidelijk gebleken tijdens de begrotingsbehandeling in de Haarlem se gemeenteraad, in februari van dit jaar. Wethouder W. C. Bakker deelde toen mede, dat men door het grote tekort aan verpleegruimte niets kan on dernemen tegen inrichtingen, waar verpleegden niet helemaal volgens de te stellen normen behandeld worden. Men is al blij, dat chronisch zieken in particuliere verpleeghuizen onder gebracht kunnen worden en dus niet langer de toch al weinige ziekenhuis bedden bezetten. Ook deelde hij mee, dat hij liever verpleeghuizen zag, die niet door particulieren, maar door een stichting worden beheerd. Zuiver par ticulier beheer is moeilijker te contro leren en geeft gemakkelijker aanleiding tot misstanden, zoals de raadsleden hadden aangeweze i. Overigens was hij van oordeel, dat dergelijke misstanden in Haarlem nauwelijks voorkomen. Tijdens diezelfde begrotingszitting deelde het raadslid drs. F. A. Vissers mee, dat van katholieke zijde pogin gen in het werk gesteld werden om tot zulk een verpleeginrichting voor chronisch zieken te komen. Wethouder Bakker antwoordde, dat hem dit nog niet bekend was, maar dat hij dit ini tiatief van harte kon toejuichen. Hij was bereid reeds bij voorbaat alle ge meentelijke steun toe te zeggen. Overigens is met de inrichting van „Uit den Bosch" het vraagstuk van het tekort aan verpleegruimte voor chronisch zieken nog niet opgelost. Er zullen meer van dergelijke ver pleeghuizen moeten komen, zowel voor bejaarden als voor andere chro nisch zieken. Het is duidelijk, dat de belangstelling van de wethouder voor al uitgaat naar verpleeghuizen op le vensbeschouwelijke basi De grote moeilijkheid zal echter zijn om voor dit doel geschikte ruimte te vinden. De wethouder is bereid om te wach ten op de initiatieven uit levensbe schouwelijke kringen. Nu het eerste initiatief er is, zal hij ongetwijfeld op deze weg voortgaan. Aanvankelijk is er sprake van geweest om, wan neer dergelijke initiatieven uit zou den blijven, een gemeentelijk ver pleeghuis voor chronisch zieken te doen stichten. Het huis „Uit den Bosch" is op histo rische grond gelegen. Tijdens het beleg van 1572 en 1573 wierpen de Span jaarden daar een borstwering op, welke in latere jaren voor de Haarlemmers een aantrekkelijke pleisterplaats bleek te zijn. Een zekere Cornells Stick kocht het stuk grond in 1596, waarop hij reeds een jaar tevoren „een huysinge had ge- stelt ende getimmert". Deze huysinge is waarscoijnlijk naar mevrouw J. M. Sterck-Proot in het Haerlems Jaarboek van 1942 mededeelt de oorsprong van de latere herberg Bethelehem. Niet lang daarna werd zij aangekocht door Pieter Jorisz van der Vos, aan wie de herberg de naam ,,'t Vosje" ontleende. In 1704 gaat het mercantiële karakter verloren evenals de oude naam, en wordt het pand als zomerverblijf ge bruikt onder de naam Uyttenbosch. Vanaf die tijd verwisselt het buiten her haaldelijk van eigenaar, het wordt al naar de smaak van de tijd verfraaid en vergroot en een van de bekendste be woners is wei geweest Abraham Lode- wjjk Dyserinck, een onvermoeid (jve- raar voor het deelnemen van zijn ge boortestad Haarlem aan de opbloei van handel en nijverheid omstreeks 1840 na zoveel jaren van verval. Op 4 oktober 1911 koopt A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol „Uit den Bosch" aan, maar een der condi ties is, dat het gehele huis binnen drie maanden moet worden afgebroken. Al leen het toen nog nieuwe koetshuis en de stallen mochten blijven staan. Met kunstzandsteen werd het nieuwe huis gebouwd en bij de o 'tgravingen werden er drie grondvesten boven elkaar ge vonden. Enkele jaren geleden werd „Uit den Bosch" aangekocht door Rids ten be hoeve van kantoorruimten, mede voor de dochterondernemingen „Ossendrecht" en „Colora". De ophoging van de spoorbaan en het maken van een viaduct in de Zand voortselaan te Heemstede zullen bin nenkort door de Nederlandse Spoorwe gen ter hand worden genomen. In ver band met deze werkzaamheden zuilen de Zandvoortselaan van de Zand- voortsebrug af tot het Roemer Vis- scherpleim en de Leidsevaartweg van de Boekenrodebrug af tot de Zand voortselaan gewijzigd moeten wor den. B. en W. van Heemstede hebben Zaterdag 23 juni was voor de heer J. P. F. v.d. Steen, uit de zetterij van de N.V. Drukkerij de Spaarnestad, een onvergetelijke dag. Vijfentwintig jaar geleden deed hij zijn intrede in het be drijf en niemand voorspelde hem een lang dienstverband, omdat de heer v. d. Steen begon met een maand lang niets anders te doen dan opruimen. Gelukkig voor hem, en niet minder voor het bedrijf, is het toch anders uitge komen. Al die jaren heeft hij zijn beste krachten aan de Spaarnestad gegeven en die ijver werd beloond met een per soonlijke ontvangst door de directie, die hem, na in hartelijke bewoordingen blijk te hebben gegeven van waardering voor zijn werk, de gebruikelijke porte feuille met inhoud overhandigde. Hier na was het de taak van zijn collega's, die de heer v.d. Steen in de cantine van het bedrijf opwachtten, de jubilaris eens heerlijk in het zonnetje te zetten. Dit gebeurde in proza en in dichtvorm, waarbij duidelijk aan het licht kwam, dat de heer v.d. Steen zich in die vijf entwintig jaar vele vrienden veroverd had. Een prachtige huiskamerklok van de collega's, een envelop met inhoud van het jubileumfonds, bloemen voor mevrouw v.d. Steen en vele hartelijke woorden waren daar de bewijzen voor. Na een uurtje van gezellig samenzijn vertrok de jubilaris met zijn gezin om het feest in de huiselijke kring verder te vieren. Zaterdagmiddag 1 uur reed een 18- jarig meisje in haar invalidenwagen tje op de Jansweg. Zij werd aangere den door een auto, waarvan de bestuur der onbekend is gebleven. Bij de aan rijding was ook een wielrijder betrok ken, maar Ook hij is niet hij naam en naam bekend. Beiden worden, evenals getuigen, verzocht zich bij de Haar lemse verkeerspolitie te melden. Ten gevolge van de botsing kantelde het invalidenwagentje en kwam het meis je te vallen. Zij werd aan haar linker kaak gewond; het wagentje werd be schadigd. Zaterdagavond 6 uur reed een 54-jari- ge los werkman uit Haarlem op de fiets in de Gortestraat. Vermoedelijk had hij te diep in het glaasje gekeken en het gevolg was, dat hij pardoes tegen een gevel reed. Er sneuvelde een ruit. De schade werd geregeld. Om zeven uur zaterdagavond plofte een voorband van een motor met zij span, toen de bestuurder op de Grote Markt reed nabij de Koningsstraat. De man, een 43-jarige metselaar, reed te gen de deur van een wijnzaak op de hoek Grote Markt-Koningstraat. De deur werd ontzet en een glas-in-lood raam beschadigd. De onfortuinlijke mo torrijder liep lichte verwondingen op en werd naar het St. Elisabeth Gast huis overgebracht. Dinsdag 26 Juni voert Albert de Klerk in de Grote Kerk te Haarlem het volgende orgelprogramma uit: 1. Preludium en Fuga: Jaap Vranken. 2. Passaeaglia: Jacob Bijster. 3. Fantaisie La majeur: César Franck. 4. Suite du deuxième ton: Louis Nicolas Clé- ramBault. a. Plein Jeu; b. Duo; c. Trio; d. Basse de Cromorne; e. Flütes; f. Récit de Nazard; g. Caprice sur les Grands Jeux. 5. Préludium und Fuge Es dur: Joh. Seb. Bach. Donderdag 28 juni van 34 luidt het pro gramma: 1. Toccata, Maestoso, Moderato, Adagio, Allegro-Adagio. Allegro: Georg Muffat. 2. Noëll „Je suis l'Archange de Dieu": Louis Claude d'Aquin. 3. Psalm 116 „God heb ik lief". Psalm 100 „Juicht, aarde, juicht alom den Heer!", Psalm 25 ,,'k Houd mijn ziel tot U geheven": Willem Vogel. 4. Allegro vivace: Louis Vierne. 5. Choral pre ludium organum: Bob van Marken 6. Fan tasia gmoll, Vivace, Cantabile. Vivace: Georg Ph. Telemann bew. Jos v. Amelsvoort. 7. Concerto d moll, Allegro-Fuga, Largo en spic cato, Allegro: Antonio Vivaldi bew. J. S. Bach. Openbare Werken opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor het treffen van de nodige voorzieningen, waarvan de kosten geraamd worden op ƒ238,000. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Zoals bekend bevat het ontworpen viaduct twee doorgangen voor het snel verkeer, elk ter breedte van acht meter en twee doorgangen voor het langzame verkeer met een breedte van elk zeven meter. De bestaande ventwegen met de trottoirs ten westen van de spoor baan zullen gescheiden van het snel verkeer onder het viaduct worden door gevoerd. De hoofdrijbaan zal gemaakt worden van klinkerkeien op fundering, in aansluiting op de bestaande klinker weg ten westen van de spoorbaan. De ventwegen worden bestraat met oude uit de rijweg komende straatstenen. De rijweg en de voetpaden langs de Leid sevaartweg van de Boekenrodeburg af tot de Zandvoortselaan zullen in ver band met de verhoging van de spoor baan verlegd moeten worden. De werkzaamheden aan de spoor baan bieden er goede gelegenheid om de oostelijk van de spoorbaan aanwezige hoofdriolering in westelijke richting door te trekken via de Zandvoortselaan en het Roemer Visscherplein met een duiker door de Houtvaart tot de P.C. Hooftkade. De aanleg van dit gedeelte hoofdriool is nodig, zo schrijven B. en W. aan de raad, om het rioolwater van de wijk ten westen van de spoorbaan, door middel van een in de toekomst te bouwen gemaaltje met een duiker door de Leidsevaart, via de riolering ten oos ten van de Leidsevaart naar de zuive ringsinstallatie te kunnen afvoeren. Te- felijkertijd kunnen enige nevenriolen in e Zandvoortselaan, het Roemer Vis scherplein en de Leidsevaartweg ge legd worden. In aansluiting op boven genoemde voorzieningen zullen leidin gen voor gas, water en elektriciteit moe ten worden omgelegd. Volgens ramingen van de directeur van Openbare Werken zullen de werk zaamheden aan het riool een bedrag van ƒ47.800 vragen. Het werk aan de wegen en plantsoenen is respectievelijk geraamd op ƒ98.500 en 44.000. Voor diversen en onvoorzien is een bedrag van ƒ10.700 uitgetrokken. De kosten voor het omleggen der leidingen voor gas, water en elektriciteit worden ge schat op totaal 68.000. Een bedrag van 8600 is verder nodig om de kosten van toezicht enz. te dekken. In totaal is dus een bedrag van ƒ238.000 nodig. In de kostenraming zijn de kosten voor het maken van een gemaaltje met dui ker door de Leidsevaart niet opgeno men. Van woensdag tot en met vrijdag zal in Heemstede aan de Sportparklaan het reizend stadion-circus Boltini worden opgetrokken. Het belooft een bijzonder spannend programma te worden, want na de pauze heeft de directie van het circus een hele reeks sensationele num mers geplaatst, zoals de Bossies, fan tastische koorddansers, die hoog in de nok over elkaar heen buitelen en zelfs een driedubbele salto-mortale maken met hun motor. De beide Staney's voe ren in diezelfde nok allerlei doldrieste luchtacrobatische nummers uit. Op 40 meter hoge masten vóór het circus zal men overigens de Bossies eveneens hun toeren kunnen zien verrichten. Vóór de pauze wordt een traditioneel circusprogramma gebracht, vol roman tiek en charme. Kitty Boltini presen teert haar Grizzly beren en Althoff toont zijn leeuwennummer. Tony Boltini, Dic ky Boltini en de heer Lijffering komen met hun volbloeds en pony's en tussen dat alles door brengen de Cavalino's Vlaamse kolder en worden er vrolijke en serieuze acrobatische acts ten bes te gegeven. Kortom, de directie van Bol tini heeft ook dit jaar weer een aan trekkelijk programma weten samen te stellen, dat de Heemstedenaars deugd zal doen. Ongetwijfeld zullen ook tal van Haarlemmers de laatste dagen van de week de weg naar Heemstede weten te vinden. De toestand van de onoverdekte zit- tribunes van de gemeentelijke sport parken in Heemstede is zodanig, dat de zij niet meer afdoende kunnen worden gerepareerd. Het hout van de schotten, jukken en andere onderdelen is op vele plaatsen en voornamelijk bij de ver bindingen vermolmd. Uit veiligheids overwegingen is het niet langer ver antwoord deze tribunes voor meer dm de helft te bezetten. Er zullen dan ook de nodige maatregelen genomen moeten worden, B. en W. van Heemstede hebben van een technisch bureau uit Den Haag een aanbieding gehad voor het bouwen van twee stalen zittribunes met in totaal 1566 zitplaatsen. Door een bijzondere constructie zijn de tribunes snel de montabel, zodat zij in eventueel voor komende gevallen ook elders kunnen worden gebruikt. Voorts is in de con- tructie de mogelijkheid opgenomen om onder de tribunes in de toekomst kleed kamers, toiletten e.d. onder te brengen. De prijs van deze tribunes bedraagt ongeveer f 59.300.Daarboven komt nog een bedrag van f 5700.voor de afbraak van de houten tribunes en het aanbrengen van een betonnen voet, waarop de staalconstructie geplaatst zal worden. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor deze beide bedragen te vo teren. Met september opent het eerste chris telijk lyceum aan de Emmakade te Haarlem een dépendance in Heemstede. Voorlopig zullen de leerlingen worden ondergebracht in een houten hulpge bouw dat ontworpen is door architect H. W. v. Kempen uit Bloemendaal en dat zal worden neergezet op een terrein aan de Koediefslaan. Met de leiding van de school zal worden belast dr. C. P. Koene, conrector van het Haarlemse lyceum. In verband met het vele werk dat de heer Koene door deze functie ten deel zal vallen, wordt het dagelijks bestuur van het christelijk lyceum uit gebreid. Als tweede conrector is met in gang van september benoemd drs. J. W. Bomhof, die thans conrector is van het christelijk lyceum in Zwolle. De uitbreiding van het lyceum houdt verband met de grote toeloop van leer lingen uit Heemstede en uit verschil lende plaatsen van de bollenstreek. Het vorig jaar was meer dan 25 procent van het totale aantal leerlingen afkomstig van buiten de stad. Omdat de bestaande toestand op de school in de toekomst niet meer te handhaven is, besloot men enige tijd geleden tot het stichten van een dépendance in Heemstede, dat een groot aantal leerlingen voor het chris telijk lyceum levert. Men vond een ge schikte plaats aan de Koediefslaan op een terrein dat toebehoort aan de N.V. Op het terrein van de r.-k. sportver eniging T.Y.B.B. aan de Schalkwfjker- weg te Haarlem-Oost organiseert de Ne derlandse Dames Softbal Bond zondag 1 juli het traditionele jaarlijkse steden- toernooi, dat 's middags om twaalf uur zal aanvangen. Het vertegenwoordigende Haarlemse negental is als volgt samengesteld: Werpster: T. van Slooten (H.C.K.); achtervangster: R. Groenewoud-de Haas (H.H.C.); le honk: T. Andrea (H.H.C.); 2e honk: G. Prins (H.C.K.); 3e honk: J. Honig (H.C.K.); kortestop: F. van Veen (Schoten); linksvelder; E. Hofstra (H.H.C.); midvelder: B. v. d. Veer (T.Y.B.B.); rechtsvelder: R. Vermaat (Pinguins). Reserves: H. Berendonk en M. Beren donk (beiden H.H.C.); L. Dekker (Scho ten); E. ter Meulen (H.H.C.); N. Jansen (Sportclub Haarlem) en A. van Reste ren (T.Y.B.B.). Indien aan dit toernooi nog zal worden deelgenomen door het Amerikaanse le- gerteam Ramstein zal bovendien nog een Haarlems B-negental worden samenge steld. De belangrijke competitiewedstrijd H.H.C. tegen T.Y.B.B. moest door de slechte weersomstandigheden worden uitgesteld en is thans verschoven naar 24 juli. Sportclub Haarlem moest zowel tegen Schoten als tegen H.C.K. genoe gen nemen met grote nederlagen en het is gelukkig dat het Heemsteedse Pin guins in Amsterdam tegen V.V G.A. geen fout maakte, zodat de Amsterdam se dames de laatste plaats blijven bezet- ten. De voornaamste, uitslagen waren: 1 Eerste klasse: Schoten-S. C. Haarlem 6-0, S.C. Haarlem-HCK 4-12, V.V.G.A.- Pinguins 3-7. Vierde klasse: T.Y.B.B. 3- D.S.S. 2 14-8, D.I.O.-Shell 8-2, T.H.B. 2- D.I.O. 2 7-5, E.H.S. 2-T.Y.B.B. 4 18-4, T.Y.B.B. 4-D.I.O. 2 4-3. De komende week schijnt bijzonder in teressant te worden, want behalve en kele belangrijke competitiewedstrijden zijn bovendien nog enkele bijzondere wedstrijden vastgesteld. De belangrijkste competitiewedstrijd is deze week de strijd tussen het leidende H.H.C. en landskampioen H.C.K., welke wedstrijd door het H.C.K. negental ge wonnen moet worden wil het nog een kleine kampioenskans behouden. Op het terrein van T.Y.B.B. aan de Schalkwijkerweg te Haarlem Oost speelt 't H.H.C.-negental een wedstrijd tegen 't Amerikaanse legerteam Ramstein. Deze wedstrijd begint vrijdagavond om zeven uur. Bovendien zal ook het Nederlandse team zaterdagmiddag om drie uur te Soesterberg de strijd aanbinden tegen de Ramstein-dames terwijl zondag het jaarlijkse stedentoernooi zal worden ge houden op het terrein van T.Y.B.B. Aan vang 12 uur. Het voornaamste program ma is deze week: Ma. 25 juni S.C. Haarlem-Pinguins, T.Y.B.B.-Schoten; wo. 27 juni H.C.K.- H.H.C.; vr. 29 juni V.V.G.A.-S.C. Haar lem; tweede klasse A/B: ma. 2 juli Scho ten 2-SC. Haarlem 2, A.B.C.-Catchers, O.V.V.O.-T.Y.B.B 2; vierde klasse: wo. 27 juni Shell-T.Y.B.B. 3; do. 28 Juni D.S.S-D.I.O. 2; vr. 29 juni R.C.H. 3-T.H.B. 2; ma. 2 juli T.Y.B.B.-R.C.H. 3. Bijzondere wedstrijden: vr. 29 juni H.H.C.-Amerikaans legerteam Ramstein (TYBB-terrein); zo. 1 juli Stedentoer nooi (TYBB-terrein 12 uur). Stoomwas- en Strijkinrichting v.h. J. Peeperkorn Zn. De school bevat acht leslokalen en zal voornamelijk gebruikt worden voor de huisvesting van de leerlingen der lagere klassen. Voor het lesgeven in de Heem- steedse dépendance zullen de leraren vanuit Haarlem zorg dragen. Het is nog niet zeker of in de toe komst het houten hulpgebouw vervan gen zal worden door een permanente school. Een en ander zal sterk afhanke lijk zijn van de groei van het aantal leerlingen. Er zijn echter tekenen die er op wijzen dat over enkele jaren de hui dige plannen daaromtrent verwezenlijkt zullen moeten worden. Intussen hebben B. en W. van Heem stede aan de raad een voorstel doen toe komen waarin zij een krediet van 6000 vragen voor het aanleggen 'an een weg van de school naar de Koediefslaan. De ze weg, die een breedte krijgt van on geveer vijf meter en een lengte zal heb ben van 75 meter en waarin ook een rio lering moet worden aangebracht, kan worden aangelegd over een terrein dat eigendom is van de gemeente. Het christelijk lyceum zal in de kosten van aanleg en verharding een bijdrage van ƒ2000 verlenen. Zeer velen hebben zaterdagmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid om de heer J. A. Schippers de hand te drukken op de door hem gehouden receptie in het Amstelhotel te Amster dam ter gelegenheid van zijn heengaan als directeur van de Nederlandse Cre- dietbank. Behalve vele figuren uit het bankwezen en andere zakelijke relaties bevond zich onder de receptiegangers een groot aantal vrienden en beken den. Wij zagen o.a. prof. dr. J. B. Kors, voorzitter van de K.R.O. Er wa ren talloze geschenken en bloemstuk ken, o.a. van de Nederlandse Bank en van de K.V.P.-fractie in de Haarlemse gemeenteraad, van welke fractie de heer Schippers voorzitter is. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 25/6 3% Ned. 1953 98A 3(4 Ned 1953 95A 3% Ned 1948 3% pet Ned 1951 90% 3% Ned >954 92 3% Ned 1955 3-3(4 Ned 1947 92 91% 91A 3 Ned 62-64 bel fac 95% 3y2 Ned. 1956 95V4 Inschr GrtbK 1946 3 91(4 Ned Handel Mij ce 199 268% A.K.U. 270(4 Van Berkel's Patem 182 (Jalve-Delft eert 338 Van Gelder 248 Kon Hoogovens een u nilever Cert 325 420% 421% Ned Kabel 310 303 Philips 306% 802% Kon Petroleum 798% .Amsterdam" Rubbei 98»% 98% Holi Amerika Lijn 183 183 Kon Ned Stoomb Mi 162(4 165% Ned Seheepv Unie 190(4 190% H.VA 117(4 Oell MO Cert 136(4 13434 31/2 Ned. 1956 Ö5A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3