Olympische Dag: Goede atletiek IMP S 4 Vlagvertoon van EnHongaarse en Oostduitse atleten GORDON PIRIE WINNAAR Njord wint hoofdnummer hij jubilerend Laga Opnieuw een wereldrecord van Amerikaanse atleet m Geen doelpunten en geen spanning bij voetbal 2 Eén equipe komt foutloos rond Sprinter Captein verslagen RIC eerste in de jonge acht Fraser verslaat Ken Rosewall Matige tijden in „De Hoeven 'te? KONINKLIJKE BELANGSTELLING, MEER PUBLIEK Ruitersport WEINIG SPANNENDE RACES -W „Vattel" wint Grote Prijs van Parijs MAANDAG 25 JUNI 1956' PAGINA 7 V' «2 ■u F 05 (Van onze sportredacteur) Met vijfendertigduizend toeschouwers - bijna eens zoveel als het vorig jaar - met onder de belangstellenden vier leden van het Ko ninklijk Huis en door enkele opvallend goede spor tieve prestaties, kan weer eens gezegd worden, dat de Olympische Dag een geslaagde dag is geweest. Het moge dan zijn, dat er steeds minder nationale coryfeeën zijn, die een opwindend duel met sterke buitenlanders kunnen leveren, zodat de Olympische Dag in plaats van een jaarlijks vlagvertoon van de Nederlandse sportwereld gaandeweg een dag van de sport is geworden, met H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Irene en Margriet hebben de duizenden op de tri bunes kunnen genieten van goede verrichtingen. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de wijze, waarop de Engelse atleet Gordon Pirie op de 1500 meter een duidelijke overwinning behaalde. De Brit mocht dan geen wereldrecord verbeteren of evena ren - zoiets zal men ook wel niet verwacht hebben - hy slaagde er in de eerste plaats in te laten zien, dat het niet verwonderlyk is dat hij tot de succes volste atleten van de laatste weken behoort. Bovendien verbeterde hij en passant het baan record van het Olympisch Stadion op de 1500 meter. Veel succes was ook weggelegd voor de sprint-élite van Oost-Duitsland. Gisela Kohier by de dames en Steinbach bij de heren toonden zich atleten van by'zondere klasse. Het tweetal behoefde zelfs niet de allerbeste vorm te demonstreren om toch onbedreigd de overwinning te behalen. Min der spectaculair, maar daarom zeker niet onaan trekkelijk waren de verrichtingen van de overige deelnemers. De turnsters en turners oogstten lof met hun vrije oefening en het keurturnen, wiel renners leverden goede strijd om de overwinning en ook de ruiters lieten zich soms van hun beste zijde zien. De hoofdschotel van het programma, de voetbalwedstrijd van het Nederlands bondselftal tegen Milan, was echter een teleurstelling. Beide ploegen toonden bijzonder weinig strydlust, hetgeen overigens niet zo verwonderlijk behoeft te zijn nu het voetbalseizoen in Nederland en Italië feitelijk ten einde is. Wiietlirewninen Bleeker kampioen op 25 kilometer Fin verbetert record speerwerpen In finale tennistoernooi Queens Club te Londen Paardesfiort Fraais© zwemsters verslaan België ti)1 tr*1 <r0v jC. 3' 10' Cordon Pirie is niet alleen naar de Olympische Dag gekomen, om met succes de 1500 meter te lopen. Later zag men hem, in het tenue waarmee hij voor en na een wedstrijd pleegt te lo pen, druk bezig met het maken van filmopnamen. Was hij van de deelne mers de belangrijkste figuur, onder de toeschouwers was ook speciale belang stelling voor de eregasten. In de ko ninklijke loge hadden namelijk H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bern- hard en de prinsessen Irene en Mar griet plaats genomen. Voor de ruitersport op de Olympische Dag had men deze keer vier equipes, elk bestaande uit drie combinaties, sa mengesteld, voor de wisselwedstrijd a l'americaine. Het is een springconcours, Waarvoor tien hindernissen waren opge steld met een maximum hoogte van 1.30 meter. Indien alle drie de ruiters de hindernissen zonder fouten namen, kon de equipe dus in totaal dertig hindernis sen springen. Dit gelukte slechts aan één van de vier teams en wel aan lt.-kol. mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann met „Rodeo" en de jeugdige ruiters Carel Heybroek met ,,Lady Jane", het paard dat eens aan lt.-kol. Harry Llewellyn heeft behoord en jonkheer A. LoUdon met „Napoleon". Zij reden allen een voortreffelijk parcours in vloeiende stijl en met mooie sprongen. Met een totaal- tijd van 217,6 sec., bleven zij 0,6 sec. boven de tijd van de tweede geklasseer de equipe, die echter in totaal 29 hin dernissen goed had gesprongen. Majoor W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, die „Pocholo" bereed, struikelde n.l. op de negende hindernis, de grijze muur. Mady Koster die het parcours overnam moest eerst de eerste ronde uitrijden en daarna haar parcours rijden. J. L. van Wingerden als derde ruiter nam de hin dernissen eveneens zonder fouten. Met een totaal van 29 hindernissen dus in 217 sec. kregen zij de tweede prijs. Dank zij het uitstekend rijden van de heer B. J. J. Arts kon de groep be staande uit genoemde ruiter, zijn doch ter en Jac. Putters nog de derde prijs in de wacht slepen. Putters die als eerste van dit team startte met „Agen da" werd op de zevende hindernis Uitgeschakeld. Mej. Arts moest toen het parcours overnemen met „Rosz.v". Zij kwam echter niet ver, want na één hin dernis zonder fouten te hebben genomen Werd ook zij uitgeschakeld. De heer Arts stond nu voor de opgave zowel het par cours van Putters als dat van zijn doch ter te rijden en daarna mocht hij pas aan zijn parcours beginnen. Met de hem bekende soepelheid en snelheid leidde hU „Tatjana" over de hindernissen in een prachtige stijl. Weliswaar raakte Tatjana" twee maal de grijze muur, blaar deze viel niet om. De Nederlandse sprintkampioen Cap tein kwam op zijn zachtst gezegd onge ïnteresseerd aan de start voor de sprint wedstrijd van de Olympische Dag. Captein had na zijn successen in de Toer door Nederland liever in de dit weekeinde gereden Ronde van het IJs- selmeer willen uitkomen, maar de K.N.W.U. dacht daar heel anders over. Dat Captein in zijn serie de Engels man Brotherton met een lengte klopte zegt niets. Brotherton mag dan het vorig jaar bij de wereldkampioenschap pen in de achtervolging de tweede plaats hebben bereikt, als sprinter zal hij zijn kwaliteiten nog moeten bewij zen. Captein versloeg hem uit tweede positie en was tien meter voor de streep al zeker van de overwinning. In de andere serie kwam Mahn drie kwart lengte tekort tegen de Duitse jeugdkampioen Feiler, die toen al be wees over pure snelheid te beschikken. In de finale nam Captein de kop, ter wijl Feiler op korte afstand volgde. Voor de Marathontribune liet Captein, die voortdurend om zat te kijken, zich door de Duitser verrassen. Feiler sprong weg, nam drie lengten voordat Cap tein op gang was en bleef op de eind streep de fel spurtende Nederlander een wiel voor. Op een parcours van 5 km lengte is zaterdag in Den Bosch om het kampioen schap van Nederland 25 kilometer gestre den. Er waren 41 deelnemers, onder wie Belgen, Duitsers en Engelse militairen. Janus van der Zande liet wegens een bles sure verstek gaan. Van Ginkel werd be schouwd als de grote favoriet. In de laatste ronde liep Bleeker van Lycurgus uit Krom menie echter gemakkelijk van hem weg en ging ruim twee minuten voor zijn rivaal over de eindstreep. De uitslag luidt: 1. en kampioen van Nederland Bleeker (Lycurgus) 1 uur 26 min. 5 sec., 2. Van Ginkel (GAC) 1.28.31, 3. Maaskant (DOS) 1.31.31. Voor 70.000 toeschouwers is in het Olym pisch Stadion te Berlijn de finale om het voetbalkampioenschap van Duitsland ge speeld. Karlsruher SC en Borussia (Dort mund) hadden zich voor de eindstrijd ge plaatst. Borussia won de ontmoeting met 4—2. (van onze roeimedewerker) De niet bepaald zomerse temperatuur heeft het verblijf langs de Zweth tijdens de lustrum-roeiwedstrijden van Laga bepaald onaangenaam gemaakt. Boven dien waren de weinig indrukwekkende races van slechts twee ploegen naast el kaar niet bevorderlijk om het enthou siasme hoog op te voeren, terwijl bij Laga de stemming in mineur was, aan gezien geen enkele wedstrijd tot een goed einde werd gebracht. Zelfs het hoofdnummer niet, de oude acht. En dat was toch gezien de prestaties van de acht van Laga de laatste tijd, toch nog wel een gokje waard. Maar neen. Njord heeft op formidabele wijze een krachts inspanning ontplooid. Na 100 meter hadden de Leidse stu denten de leiding. Met een kleine voor sprong en een starttempo van 38 slagen in de minuut gingen de Leidenaren goed weg. Doch op de 500 meter lijn kwam de Delftse ploeg op volle kracht. Van hier tot de 1250 meter had Laga het verlies genivelleerd. Er ontstond een felle boord aan boord strijd, waarbij vanuit de volgboot niet te constateren was, wie voor lag. Njord met 33 slagen in de minuut en Laga variërend van 34 tot 35 roeiden beiden een prima race. Op tweederde van de baan sloeg Njord een tussenspurtje en verhoogde het tempo. Op het zelfde moment verstuur de Laga zich een weinig en kwam te dicht onder de wal. Toen was het pleit beslecht. De eindsprint van de Leidse studenten viel niet meer te beantwoor den en in 9 min. 25,- sec. tegen 9 min. 26,4 sec. verdwenen de gouden plakken naar Leiden. Deze opmerkelijke pres tatie van Njord noopte enkele enthou siastelingen in het niet bepaald warme water een duik te nemen om de pres- Jack Davis (VS) heeft het wereldrecord 110 meter horden verbeterd. Hij noteer de een tijd van 13,4 sec., dat is 0,1 sec. sneller dan het wereldrecord van Att- lesey (VS) op 10 april 1950 te Fresno gemaakt. Op 10 juni van dit jaar egali seerde Davis reeds het wereldrecord van 13,5 sec. Davis leverde deze prestaties in zijn serie voor de Amerikaanse atletiekkam- pioenschappen, welke te Bakersfield zijn gehouden en die tevens als selectie voor de uitzending naar de olympische spelen te Melbourne gelden. Morrow evenaarde voor de tweede maal dit jaar het wereldrecord 100 me ter dat met 10,2 sec. het eerst op naam kwam te staan van Jesse Owens in 1936. Op 20 mei van dit jaar noteerde Morrow eveneens 10,2 sec. Een grote verrassing was dat Davis, die in de serie het wereldrecord verbe terde, in de finale van de 110 meter hor den verslagen is door Calhoun. Een verrassing was ook dat de kogel stoter O'Brien met de tweede plaats genoegen moest nemen. Twee olympi sche kampioenen werden uitgeschakeld. Rimigino, die in zijn serie door Morrow werd verslagen en in de halve finale werd geëlimineerd en Dillard, die zich wel plaatste voor de finale van de 110 meter horden, maar als een van de laatsten eindigde. De winnaar van de 200 meter moest door de film worden aangewezen. Ba ker en Stanfield waren gelijk over de eindstreep gegaan in 20,6 sec. Baker werd kampioen. Dat de grootste belangstelling tijdens de atletiek naar Gordon Pirie zou gaan, stond tevoren reeds vast. Na in de af gelopen week eerst bij verrassing een nieuw wereldrecord te hebben geves tigd op de 5000 meter en kort erna het wereldrecord op de 3000 meter te heb ben geëvenaard, kon van de Britse atleet het een en ander verwacht wor den. Pirie, die overigens zijn aandacht meer besteedt aan het zorgvuldig op kweken van een goede conditie voor de komende Olympische Spelen dan aan het vestigen van nieuwe records, startte nu op de 1500 meter. In de Oostduitser Richtzenhain, de Hongaar Szegledi en zijn landgenoot Dunkley had h(j welis waar geen tegenstanders van het aller grootste formaat, maar toeh opponen ten die tot goede resultaten in staat waren. Vooral Richtzenhain is er in geslaagd de in korte tijd befaamd ge worden Brit kort geleden nog ver guisd door zijn' landgenoten felle tegenstand te bieden. Verwonderlijk was het dan ook niet dat zowel Pirie als Richtzenhain op deze afstand hun persoonlijke records hebben verbeterd. Al heel spoedig was het duidelijk dat de Nederlandse deelnemers, van wie Blankenstein zich nog het best heeft geweerd, niet in staat waren hun par tijtje mee te blazen in dit internatio nale gezelschap. De vier juist genoemde buitenlanders namen op een gegeven ogenblik het heft volkomen in handen. Richtzenhain toonde zich toen de strijd- lustigste. Hij voerde het peloton van vier aan en had Pirie voortdurend vlak op zijn hielen. Dat bleef ook zo toen zowel Szegledi als Dunkley na 1100 m het tempo niet helemaal meer konden volgen. Honderd meter verder nam Pirie het initiatief echter over. Het werd een fraaie strijd. Juist voor het ingaan van het op één na laatste lange eind werkte de Brit zich naast Richt zenhain en kort erna had hij enkele meters voorsprong. De Duitser gaf zich echter niet zonder meer gewonnen. Eerst lanceerde hij op 1300 meter een tegenaanval met een felle tussensprint. Al wat hij ermee bereikte was, dat de voorsprong van Pirie niet nog groter werd. Even daarna, na het uitkomen uit de laatste bocht, kwam Richtzen- 9»® heer Arts op Tatjana, de combinatie, die een opmerkelijke prestatie heeft wieverd tijdens het ruiternummer, waarmee de Olympische Dag is besloten. hains tweede vertwijfelde poging om Pirie alsnog van de eerste plaats te verdringen. Even werd het verschil tussen de twee kleiner. Richtzenhain was echter niet bij machte nog feller van zich af te bijten en toen Pirie er vijftig meter voor het einde nog eens een schepje bovenop legde, was de Duitser definitief verslagen. Pirie ver grootte zijn voorsprong zelfs nog. Szegledi was inmiddels nog weer te sterk gebleken voor de tweede Brit, Dunkley. Daarna volgde, met ruim ver schil, Blankenstein, die op het laatst nog fel bedreigd werd door de jeugdige AAC-er Janssen, een jongeman die de laatste tijd tot veelbelovende presta ties komt. Sprinlsuccessen Van uitzonderlijk formaat toonden zich ook de Oostduitse sprinters. Vooral Steinbach, die onlangs 21.6 voor zich heeft laten afdrukken op de 200 meter, was een klasse sterker dan zijn tegenstanders. Juist daarom was het jammer dat Van Hardeveld door een blessure verstek moest la ten gaan. Nu kon Steinbach zijn su perioriteit al te duidelijk demon streren. Dat gebeurde vooral op de 200 meter. Reeds na honderd meter had de Duitser zoveel snelheid, dat hem de overwinning eenvoudig niet meer kon ontgaan. De laatste vijftig meter was hij zelfs al niet meer op topsnelheid. Hij finishte in 21.2 sec., lag daarbij vlak bij het baanrecord en verbeterde en passant het Oostduit se record met 0,1 sec. De Brit Roberts kwam met een grote achterstand als tweede aap en hij had op zijn beurt een duidelijke voorsprong op de Hon gaar Goldovanyi. Opmerkelijk groot was ook de voorsprong van Stein bach bij de finish van de honderd meter. Dank zij een pijlsnelle start had de Duitser meteen royaal de lei ding. Onbedreigd roffelde hij naar de overwinning. Achter hem voerden Goldovanyi en Saat een verbeten duel om de tweede plaats. De Hon gaar bleek uiteindelijk de sterkste. Minder groot was, althans volgens de chronometers van de jury, het ver schil waarmee Gisela Kohier de hon derd meter bü de dames heeft gewon nen. In feite was de voorsprong veel duidelijker dan de één tiende van een seconde die voor de tweede aankomen de, het Engelse meisje Hampton, is opgegeven. Puck van Duyne-Brouwer leverde met de Engelse een spannende strijd om de tweede plaats. Evenals bij de heren moest zij genoegen nemen met de derde plaats, al was het dan in de zelfde tijd. Nederlands snelste sprint ster werd ook derde op de 200 meter. Weer was de overwinning voor Gisela Kohier, opnieuw met duidelijk ver schil. De tweede plaats ging nu naar de Hongaarse Neszmelyi, die evenals Puck van Duyne en het Engelse meisje Hampton 24.7 seconde kreeg toege wezen. Moedige Fekkes De drieduizend meter tenslotte ein digde in een Hongaarse overwinning. Sandor Rozsnyö kwam het eerst over de eindstreep, maar hij had toch ge duchte concurrentie in de Oostduitser Janke. Rozsnyo en Janke hadden zich na 1600 meter met de Engelsman Shir ley en de Nederlander Fekkes naar de kop gewerkt en namen toen een steeds groter wordende voorsprong op de rest. Met nog 300 meter voor de boeg konden Fekkes en Shirley het tempo van de oostelijke atleten ook niet meer volgen. Janke werkte zich toen naast Rosznyo, maar moest op de laatste vijftig meter toch duidelijk het Gisela Kohier is al haar tegen standsters te snel af. Viel te snel zelfs. Terwijl op de voorgrond de Engelse Shirley Hampton en Puck van Duyne nog een felle strijd om de tweede plaats voeren, heeft de Oostduitse sprintster het finishlint al lang bereikt en gebroken. hoofd buigen. Fekkes toonde in de eindsprint nog eenmaal zijn moed door een aanval op de Engelsman te lan ceren. Hij deed het met succes en fi nishte als derde, daarbij zijn persoon lijk record verbeterend. De uitslagen van de atletiekwedstrij den luiden: 100 meter, dames: 1. Gisela Kohier (Oost Duitsland) 11,9. 2. Shirley Hamp ton (G.B.) 12.- sec. 3. Puck van Duyne- Brouwer (Ned.) 12.- sec. 4. Vera Nesz melyi (Hong) 12,1 sec. 5. Hannie Bloem hof (Ned.). 6. Hilde Veth (Ned.). 100 meter, heren: 1. Steinbach (Oost Duitsland) 10,5 sec. 2. Goldovanyi (Hong) 10,7 sec. 3. Saat (Ned.) 10,9 sec. 1500 meter: 1. Pirie (G.B.) 3 min. 43,7 sec. nieuw stadionrecord) 2. Richtzen hain (Oost Duitsland) 3 min. 44,5 sec. 3. Szegledi (Hong) 3 min. 47,7 sec. 4. Dunkley (G.B.) 3 min. 49,1 sec. 5. Blankenstein (Ned.) 3 min. 49,2 sec. 200 meter, dames: 1. Gisela Kohier 24,5 sec. 2. Vera Neszmelyi (Hong) 24,7 sec. 3. Puck van Duyne-Brouwer (Ned.) 24.7 sec. 4. Shirley Hampton (G.B.) 24,7 sec. 5. Hannie Bloemhof (Ned.). 6. Hilde Veth (Ned.). Heren: 1. Steinbach (O. Did) 21,2 sec. 2. Roberts (G.B.) 21,6 sec. 3. Goldovanyi (Hong) 21,9 sec. 4 Westphal (Ned.) 22,6 sec. 3000 meter: 1. Sandor Rozsnyo (Hong) 8 min. 19,7 sec. 2. Janke (O. Did) 8 min. 20 sec. 3. Fekkes (Ned.) 8 min. 23.6 sec. 4. Shirley (G.B.) 8. min. 29,1 sec. 5. Viset (Ned.) 8 min. 30.8 sec. 6. Kuenen (Ned.) 8 min. 31,6 sec. Tijdens atletiekwedstrijden te Helsinki heelt de Fin Nikkinen het wereldrecord speerwerpen verbeterd met niet minder dan 1.81 meter. Hij bereikte de afstand van 83.56 meter. Het oude record stond op naam van de Amerikaan Held met 81.75 meter. In de naoorlogse jaren Is het wereld record slechts driemaal verbeterd. In 1953 kwam Held boven de 80 meter (80.41 meter) en hij bracht het in 1955 op 81.75 meter. Nikinnen kwam op de derde plaats tij dens de Europese kampioenschappen te Bern (1954) en in 1952 was hij achtste tijdens de Spelen te Helsinki. (Van onze sportredacteur) Het is maar goed geweest dat er op de tribunes van het Olympisch Stadion gisteren een handjevol luidruchtige Italianen heeft gezeten. De toeschou wers, die vooral tijdens de eerste helft van de voetbalwedstrijd tussen het In oranje broeken gestoken bondselftal en de Italiaanse ploeg Milaan, bijzonder weinig aantrekkelijks te zien kregen van de spelers in het veld, konden zich nu tenminste nog amuseren aan de met vlaggen en beschilderde borden zwaai ende Italiaanse supporters. De uitslag, 00, zegt wellicht reeds dat de voet balwedstrijd van de Olympische Dag een teleurstelling is geweest. Aan beide zijden ontbrak de animo om nu nog eens een echt lekker partijtje te gaan spelen. De Nederlanders, die In de wed strijd tegen Saarland al hadden gede monstreerd dat zij met vreugde het einde van het seizoen begroetten, toon den zulks nu nog duidelijker. Een com petitie, zo slopend als die welke nu achter de rug is, wordt niet straffeloos afgewerkt. Uit de eerste helft valt slechts één feit te vermelden. Dat is de prachtige reactie van doelman Buffon na een schot van Koopal. Buffon toonde toen voor het eerst zijn zeer bijzondere kwa liteiten als doelverdediger. Later, in de tweede helft, kreeg hij nog enkele ke ren de kans om te laten zien wat hij waard is. Telkens viel het daarbij op met welk een verbluffende snelheid deze lange doelman redding kon bren gen in moeilijke omstandigheden en hoe voortreffelijk vooral hij de kunst van het uitlopen verstaat. Na de rust kwam er iets meer leven in de strijd. Ook al omdat de Nederlanders toen vaker in de aanval kwamen ondanks het feit dat de Italianen in technisch opzicht duide lijk superieur waren. Dat het bonds- team het In de tweede helft beter deed, mag ongetwijfeld voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit, dat Rijvers eindelijk wat inge burgerd raakte in de ploeg. Voordien had hij dikwijls verlaten rondge zworven over het middenveld. Hij toonde daarbij wel de kunst van het goed voetballen degelijk onder de knie te hebben, maar steeds strandden al zijn acties op het niet begrepen wor den door of het niet begrijpen van zijn ploeggenoten. Bovendien werd hij voor de rust matig gesteund door Rijvers in oranje. Moulijn, die in de tweede helft ver vangen was door Carlier. Vijf minuten na de rust waren de Nederlanders dicht bij een doelpunt toen Schouten een voorzet van Bosse- laar meteen op zijn schoen nam. Doel man Buffon reageerde bliksemsnel en kon zo een treffer voorkomen. Buffon reageerde nog sneller toen eerst Koopal en daarna Carlier een schot op het doel waagden. Maar ook De Munck kreeg eens de kans om zich te onderscheiden in reactievermogen. Dat was na een verrassend schot van linksbinnen Schiaffino. In de volgende minuut leek een Nederlands doelpunt een feit. No- termans kreeg even buiten het straf schopgebied een schietkans na een scrimmage voor het Milanese doel. Be heerst mikte de Nederlandse rechtshalf de bal naar de verste bovenhoek. Buf fon sprong wel, maar werd verslagen. Toen echter kwam rechtsback Maldini hem te hulp en kopte de bal weg. De Nederlanders hadden bepaald pech bij een schot van Schouten, die na een fraaie combinatie met Bosselaar heel de Italiaanse verdediging zijn hielen liet zien en toen vanuit moeilijke positie juist over de lat schoot. Daar is het verder bij gebleven en dat was eigenlijk het beste. taties der roeiers met een natte hand druk te bezegelen. In de vier zonder stuurman kwam Triton met een overwinning te voor schijn voor Aegir, die roeide met een andere ploeg dan die van de Varsity en Duisburg. Weinig briljant was het stu ren van beide ploegen, hetgeen bij de finish bijna tot een aanvaring leidde, doch op het laatste nippertje werd de vlag gezwaaid, als teken dat de wed strijd was afgelopen 1. Triton 6 min. 40,2 sec. 2. Aegir 6 min. 41,8 sec. Ook de tweeën, zowel die zonder als met stuurman, gaven geen briljant beeld van de stuurcapaciteiten. Dat Willem III door de stuurman te dicht langs de oever geleid wordt, is torh geen teken van hoogstaande oefening. De strijd tegen Njord was wel hard, maar in produktiviteit kwamen de Amster dammers te kort. In de eindstrijd moest Njord het oonemen tegen de Hoop, welke race door de Leidse studenten andermaal gewonnen werd in 8 min. 18.2 sec. In het nummer zonder stuurman ging het Njord echter niet goed af. In de voorwedstrijd tegen het Spaarne, toucheerden de riemen elkaar op 500 meter. Ook al weer een teken van min der goed sturen. Hierin vond Het Spaarne aanleiding om te protesteren, welk protest toegewezen werd. zodat het Spaarne ondanks de nederlaag tegen Njord in de finale kon komen om zon dagmiddag op gemakkelijke wijze van Willem III, dezelfde ploeg als de twee mp+ stuurman te winnen. De dames trokken in de achten ook weer aardig van leer. Amsterdam boek- te hierin twee royale successen. Eerst kwamen na veel geharrewar bil de start de ploegen van De Vliet en RIC voor de lijn in het nummer jonge acht._ het welk' door de dames van RIC, zii het met niet al te briljant waterwerk, tot een succes werd geleid in 3 min. 24.- sec., hetgeen een snellere tijd was, dan het Bosbaanrecord van De Laak, 3 mm. 25- sec. De Amstel maakte al een even mooie tijd in het nummer dames oude acht, door De Laak met een baantempo van 35 en een finish van 37 slagen in de minuut naar het tweede plan te ver wijzen en 3 min. 20,8 sec voor zich af te laten drukken. De Amstel is met deze ploeg ongetwijfeld op het goede pad en brengt de vereniging eidelijk weer eens in de gelederen der winnende vereni gingen. Er valt nog wel het een en an der bij te schaven, maar het begin is er. In de finale van het herenenkelspel van het Queens Club tennistoernooi te Londen werd tot ieders verrassing de tweede geplaatste speler van Australië voor het Wimbledon-toernooi, Ken Rose wall, verslagen door zijn landgenoot Fraser, die als vierde op de nationale ranglijst voorkomt, Fraser zegevierde met 75, 36, 97. Rosewall leed een tweede nederlaag toen hij met zijn partner Lewis Hoad voor de Amerikanen Richardson en Seixas in het herendubbelspel het hoofd moest buigen met 86, 36, 4—6. De titel in het damesenkelspel was voor de Britse Angela Buxton die met 6—4, 6—0 haar landgenote Pat Ward uitschakelde. De eindstrijd van het ge mengd dubbel leverde een overwinning op voor de combinatie Mulloy en Althéa Gibson (V.S.). Zij versloegen Howe (Austr.) en Darlene Hard (V.S.) met 3—6, 6—3, 6—4. Louise Brough en Shirley Fry (V.S.) behaalden tenslotte in de eindstrijd van het damesdubbelspel de zege door met 6—2, 7—5 van Angela Buxton (G.-B.) en Althéa Gibson (V.S.) te winnen. Ter gelegenheid van de opening van het bosbad De Hoeven bij Breda zijn door Surae nationale zwemwedstrijden georganiseerd. Tweeduizend toeschou wers woonden de wedstrijden zij. De baan bleek niet snel te zijn en de tem peratuur van het water wees 16M graad aan. Bij de dames kwamen enkele promi nente zwemsters aan de start, zoals Cockie Gastelaars, Joke de Korte en Ada den Haan. Joke de Korte won op gemakkelijke wijze de 100 meter rugslag in de voor haar matige tijd van 1 min. 17,5 sec. De wereldrecordhoudster op de 100 m vrije slag, Cockie Gastelaars was even eens zeker van haar overwinning. Met een tijd van 1.08, tikte zij als eerste aan. Ada den Haan won met ruime voor sprong de 200 meter schoolslag in 8 min. 0.1 seconde. De Grote Prijs van Parijs, een ren over 3000 meter, en begiftigd met ruim f200.000 is gewonnen door „Vattel' van mevr. Volterra. „FJoriados" van Bout- lenger werd tweede en „Azteque" van Prins Tousson derde. „Jithuka' van de Aga Khan eindigde op de vierde plaats. De tüd van de winnaar was 3 min. 14,12 seconden. De 87e Duitse derby is gewonnen door „Kilometer", gereden door Hein Bollow. Deze jockey legde ook in 1953 en 1954 beslag op de eerste plaats. „Kilometer" legde de 2400 meter af in 2 min. 39,6 sec. Op twee en een halve lengte volgden „Traumgeist", „Opern- saenger" en ;Akki', die resp. als tweede, derde en vierde eindigden. De grote prijs voor amateurs, een ren over 2200 meter, te Klampenborg in Denemarken gehouden en geldend voor het wereldkampioenschap ama teurrijders, is gewonnen door de Duit ser Heidemann met het Noorse paard „Glockner". De wereldkampioen An- dretto (Zwits.) eindigde met „Stein- mader" als tweede. In het zwembad van Tourelles te Parijs is de landenzwemwedstrijd gehouden voor dames tussen Frankrijk en België, welke met 56 punten door Frankrijk is gewonnen. België verzamelde 31 punten. De 100 meter vrije slag leverde, zoals te verwachten viel, een overwinning op voor de Franse zwemster uit Algiers Heda Frost in 1 min. 7.6 sec. Op de 200 meter schoolslag zege vierde Christine Hirt (Frankrijk), die met 3 min. 2.2 sec. het Franse record evenaar de. Odette Lusien (Frankrijk) nam de 100 meter vlinderslag voor haar rekening in 1.21.2 en haar landgenote Ginette Sandral- Jany legde beslag op de eerste plaats in de 100 meter rugslag met 1.18.4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7