Reorganisatie kruispunt Rijks- straatweg-Zaanenlaan en Zaanenstraat krijgt spoedig haar beslag Dronken autobestuurder op Zomerkade Begroting 1957 komt reeds op 21 november in de raad SPORTNIEUWS Tennistoernooi Brederode De maandagse beurs in het Krelagehuis A PARIJSE COIFFURES 't Silver Stoepke B I O L I N E Onderhandelingen met sommige grondeigenaren hebben tot goed succes geleid Fietsers krijgen meer bescherming Bejaarde aangereden op Rijksstraatweg Juist dat ene horloge Officiële publicatie vier maanden eerder dan verleden jaar Nog VIER dagen Voorjaarsprijzen Gemeenteraad komt 3 juli bijeen Dans en ballet Leerlingenuitvoermg To Venema Examenopgaven creatieve handvaardigheid De bestemming van „Uit den Bosch" Nieuwe protestantse school bij Wagnerkade VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD ECHTE WALES ANTRACIET „DE SPAARNESTAD" MOLENDIJK DAMESKAPPER DINSDAG 26 JUNI 195o Binnen afzienbare tijd is de verwezenlijking te verwachten van de tweede fase ter verbetering van de Rijksstraatweg. Na de reorgani satie van het Soendaplein, welke een succes is gebleken, wordt nu het gevaarlijke kruispunt Rijksstraatweg-Zaanenlaan-Zaanenstraat onder handen genomen, waar ongeveer acht maanden geleden een eerste voorziening voor het verkeer werd getroffen met een ver plaatsbaar verkeerslicht tijdens de spitsuren. Zoals bekend, moest de gemeente voor de reorganisatie van bedoeld punt gronden in eigendom krijgen van particulieren, waardoor de Rijksstraatweg ter plaatse belangrijk zou kunnen worden verbreed. In een voorstel aan de gemeenteraad delen B. en W. van Haarlem nu mede, dat met verschillende grondeigenaren overeenstemming is bereikt, waardoor een gedeelte van het reorganisatieplan kan worden gerealiseerd. Na onderhandelingen- is men een prijs overeengekomen van f10 en f12. Daar de Rijksstraatweg ook rijksgrond is, zijn er eveneens onderhandelingen gepleegd met het Rijk en het resultaat is geweest, dat de financiële regeling om tot uitvoering van het onderhavige plan te komen dezelfde is als voor de uitvoering van het gehele reorganisatieplan ten behoeve van de Rijksstraatweg. Grondaankopen Fietsers apart Films ENORME COLLECTIE Grote Houtstraat 49 Twee botsingen zonder te stoppen Grote belangstelling voor Breitner Reeds meer dan 2200 bezoekers aan expositie BROMFIETSER GAF GEEN VOORIRANG Bedrijfsongeval Parkeerre gietlkug R.C.H.N/O .AD. „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES zijn alleen verkrijgbaar bij Brandstoffenhandel RjGJH.N.O.A.D H.P.C. ZWOM TEGEN B.S.V. (BREMEN) Waterpolo OVERWINNINGEN VOOR D.W.T. Polowedstrijd HaarlemBremen Uitslagen Haarlemse Cricketbond ZANDVOOR7 ^j^Tvermageringsmiddel Tentoonstelling na cursus Waterstanden Voorlopig ter verpleging van kraamvrouwen Natjonaal zangfestival in Haarlem Burgerlijke Stand Haarlem HEEMSTEDE Bestuur vraagt gemeen' telijke medewerking Beurs van Amsterdam Dat betekent, dat de kosten van grondverwerving en de uitvoering van de bij de aankoop aanvaarde voorwaar den voor gezamenlijke rekening komen van het Rijk en de gemeente. De kos ten van drie nieuwe trottoirgedeelten inclusief de verplaatsing van trot toirbanden, riolering en verlichting komen voor rekening van de gemeen te evenals die van de in de Zaanen- laan en Zaanenstraat aan te brengen verkeersdruppels. De overige vlucht heuvels, de rijwielstroken en de klinker verhardingen komen voor rekening van het rijk. De grondaankopen zullen een bedrag vragen van 30.145, waarvan de helft voor rekening der gemeente komt. Ten aanzien van die grondaankopen zij het volgende medegedeeld. De ge meente koopt van hèt r.-k. kerkbestuur van de Sint Liduinaparochie voor 12 per m2 een strook grond aan ter groot te van ongeveer 675 m2. De tuin rond pastorie en kerk aan de Rijksstraat weg zal dus een stuk ingekort worden. De bestaande hekwerken zullen op kos ten van de gemeente worden ver plaatst, en zo, dat het geheel esthe tisch niet wordt geschaad. Bovendien is de bepaling gemaakt, dat het plant- soentj - tussen de politiepost en de pas torie door de gemeente ten eeuwigen dage gehandhaafd blijft. legen de prijs van 10 per m2 wordt een strook grond gekocht ter grootte van 92 m2 bij perceel Rijksstraatweg 34 (De Gruyter, op de hoek van de Zaanenstraat). in de koop is niet begre pen een strook van 1.20 m, gemeten vanaf de gevel. De gemeente is ver plicht die strook als trottoir te onder houden. Voor dezelfde prijs wordt grond gekocht, ongeveer 13 m2, bij het naast gelegen perceel 36 (Carels), waarbij 1 meter vrjjblijft voor trottoir op kos ten van de gemeente. Tenslotte wordt aan de overzijde grond gekocht, ter grootte van 32 m2, bij perceel Rijks straatweg 45, waar de sigaren annex foto-artikelenzaak van de heer H. Schultsz is gevestigd, eveneens voor 10 per m2. Bij ane aankopen is de voorwaarde gesteld, dat de grondverkopende eige naren, het bedrag, dat zij eventueel aan precariorechten ter zake van te verplaatsen of nog te plaatsen boven grondse aanduidingen, gedurende een tijdvak van tien jaar van gemeentewe ge krijgen vergoed. In totaal zal de uitvoering der plannen een bedrag van 60.500. B. en W. verzoeken de raad genoemd bedrag be schikbaar te stellen. Zoals men uit het bovenstaande wel begrepen zal hebben, betreft het hier een voorlopige reorganisatie van be doeld kruispunt, in die zin dat een volgende fase daar direct op kan aan sluiten. Met name zijn er nog onder handelingen gaande met de eigenaren van de percelen aan de Rijksstraat- Weg ten zuiden van de Zaanenlaan (dokter De Jongh en anderen). Voor lopig heeft het huidige plan dit voor deel, dat de fietsers nabij het kruispunt een eigen baan krijgen. Bij de kerk en Een 70-jarige weduwe kwam gister avond zes uur in aanraking met een rijwiel, waarvan de berijder niet meer kon uitwijken. De dame stak de Rijks straatweg over zonder ongelukken, maar zwikte bij de trottoirband door haar enkel. Zij viel daardoor enigs- rins naar achteren, waardoor een wielrijder haar aanreed. Met een ge broken linkerheup werd de bejaarde Haarlemse in het Grote Gasthuis op genomen. CINEMA PALACE: Het mes op de keel. 18 Jaar. Tijden: 2. 4.15. 7. B.15. «RANS HALS: Het zwaard en het kruis, 14 laar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. Di.-avond één voorstelling om 8 u. LIDOOntsnapt uit Chlku Shan, 14 Jaar. Tijden: 2. 4.15. 7, 9.15. MINERVAHet verloren continent, alle lft. Tuiden: 8.15; wo.-middag 2.30. REMBRANDT The Swan. Alle leeftijden Tijden: 2, 4.15. 7. 9.15. ROXYDe man met het dodenmasker, 18 „laar. Tijden: 2.30. 7, 9.15. STUDIO: Phfft, 18 Jaar. Tijden: 2.15, 7, 9.15. Dinsdag 26 Juni Concertgebouw: N. Ph. O. Concert o. 1. v. *.*Je Zemanek; Solist: Jean Franssen, Piano, 20.15. Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de *lerk, van 20—21 uur. Woensdag 27 Juni .StadsschouwburgHet Nederlands Bal- o. 1. v. Sonia Gaskell in het kader het Holland Festival, 20 u. openluchttheater Bloemendaal: Kinder- *vorstelUng Aerdenhouts Kindertoneel gelaarsde kat", 14.30 u. de sigarenzaak van de heer Schultsz komt er zelfs een afscheiding van de verkeersweg. Daar worden namelijk verkeersstroken aangelegd van 1 me ter breed, die de fietsers van het ove rig verkeer weghouden. Bij De Gruyter en dokter De Jongh is zulks vooralsnog niet mogelijk. Wel wordt het trottoir bij het huis van laatstgenoemde iets „ingedeukt", zodat de fietsers, komen uit noord een geleide aansluiting krij gen in zuidelijke richting. Het grote voordeel van de voorlopige reorganisatie is nu, dat door de weg- verbreding zowel een vluchtheuvel aan de kant van de kerk als aan de kant van De Gruyter kan worden aange legd. De vluchtheuvels worden 2 me ter breed en ongeveer 14 meter lang. In de Zaanenlaan en Zaanenstraat komen zgn. verkeersdruppels, die de voetgangers tot gemak zuilen dienen en het andere verkeer in betere banen zullen houden. Advertentie dat U straks jarenlang TROUW en ACCURAAT terzijde zal staan, bevindt zich nu nog in onze Wij voeren alleen de TOP MERKEN, o.a. OMEGA - PONTIAC - PRISMA - REMOVA - INDUS - UNION Voor een goed horloge naar Telefoon 20049 De kleine zaak met de grootste keuze Een 48-jarige koopman uit Vijfhuizen heeft gistermiddag om ongeveer half vier bijzonder vreemd met zijn auto gemanipuleerd op de Zomerkade. De man reed in een bestelwagen tegen een geheel aan de rechterkant van de weg geparkeerde personenauto. In plaats van te stoppen sloeg de koopman na de aanrijding naar rechts de Nagtzaambrug op waar hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtwagen. De bestuurder hiervan verhinderde dat de bestelwagen weer verder hotste door uit de cabine te springen en enige draden van de motor los te maken. Toen de politie arriveerde bleek de man zo onder invloed van sterke drank te zijn dat hij niet verhoord kon wor den. Hij werd derhalve ter ontnuchte ring in gesloten. Het rijbewijs werd in getrokken en de auto in beslaggenomen. De politie verzoekt getuigen van het gebeurde op de Zomerkade bij de Nagt zaambrug zich op het bureau te melden. De Breitnertentoonstelling in de Vishal te Haarlem trekt grote belang stelling. Reeds meer dan 2200 bezoe kers kwamen naar het werk van Breitner kijken. Mede in verband met deze toeloop heeft de commissie be sloten de expositie op bepaalde dagen van de week des avonds voor het publiek open te stellen, en wel op dinsdag-, donderdag- en zaterdag avond van acht uur tot half elf. De tentoonstelling blijft geopend tot en met 7 juli. Wanneer alles verloopt zoals B. en W. van Haarlem zich gedacht hebben, zal de begroting 1957 nog dit jaar in de raad behandeld worden. Het ligt in de bedoeling de begroting 1 augustus te publiceren, waarna woensdag 21 novem ber de openbare behandeling in de raad zal volgen. Het is niet onmogelijk dat men door de omstandigheden gedwongen zal zijn de behandeling in de raad nog één of twee weken uit te stellen, zodat deze dan op 28 november >f 5 december begint. Maar in ieder geval wordt alles op alles gezet om vóór Kerstmis met de behandeling gereed te zijn. De sub sidiecommissie uit de raad is thans zo ver gevorderd, dat het vooronderzoek vrijwel als afgesloten kan worden be schouwd. Wanneer 1 augustus de begrotings stukken worden gepubliceerd, zullen eind augustus of begin september de fracties bijeenkomen om de stukken te bespre ken. Op 12 september vindt dan het officiële onderzoek van de begroting in de af delingen plaats. Eind oktober hopen B. en W. dan hun Memorie van Antwoord gereed te hebben, zodat op 21 november de openbare begrotingsbehandeling kan beginnen. Wanneer dit plan kan worden uitge voerd, zal tegemoet gekomen zijn aan de wens die vele raadsleden bij her haling hebben uitgesproken, de begro tingsbehandeling af te sluiten nog voor het jaar waarover de begroting handelt, is ingegaan. De laatste jaren werd door allerlei oorzaken de datum van de be grotingsbehandeling steeds meer opge schoven. De begroting over het dienst jaar 1956 werd in de raad behandeld van 8 tot en met 29 februari. En daar mee was men dan al iets eerder dan verleden jaar. De radicale ingreep van B. en W. in deze gang van zaken door de pu- blikatie van de begroting ongeveer met vier maanden te vervroegen, kan men beschouwen als een grote tege moetkoming tegenover de raadsleden, die nog bij de begrotingsdebatten in februari hadden aangedrongen op een vroegere behandeling. Het is duide lijk, dat de ambtenaren van de afde ling Financiën van de secretarie zich tot het uiterste hebben moeten inspan nen om de nieuwe begroting in zo'n Op de hoek StuyvesantstraatDelft laan heeft gisteravond om acht uur een aanrijding plaats gevonden tussen een bromfiets en een personenauto. De autobestuurder, die op de Delftlaan van Zuid naar Noord ging, kreeg geen voorrang van de berijdster van de bromfiets, een 52-jarige Haarlemse. De vrouw werd door de auto gegrepen en moest met een gebroken enkel naar het Diaconessehuis worden overge bracht. Op de Centrale Werkplaats te Haar lem gebeurde gisteren een bedrijfs ongeval, ten gevolge waarvan een 24- jarige arbeider met een hersenschud ding en een hoofdwonde in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Hij was bezig met het pakken van ge reedschap uit een spoorwegwagon. De man viel door een onverwachte ma noeuvre uit de wagon en kwam met zijn hoofd op de betonnen vloer te recht. korte tijd voor te bereiden. Het komt er practisch op neer, dat zij in één jaar tijds bijna twee begrotingen heb ben moeten prepareren. Nu eenmaal de knoop is doorgehakt en men deze ingrijpende maatregel genomen heeft, is de kans groot, dat ook in de komen de jaren de begrotingsbehandeling voltooid kan zijn vóór het begrotings jaar intreedt. Zondag zijn de finales gehouden van het jaarlijkse tennistoernooi van „Brederode". In de A-afdeling zegevier de J. Tervoort uit Beverwijk over J. Groen, waarmee hij de beker in de wacht sleepte. De uitslagen van zondag waren: Afdeling A. Herenenkelspel: J. Groen- H. Borgerding 6-3 6-1, J. Tervoort-J. Heuer 6-0 6-4, finale J. Tervoort-J. Groen 6-2 6-2. Damesenkelspel: mej. J. v. d. Duin-mej. Tervoort w. o. mej. v. d. Duin, mej. E. v. Scherpenzeel-mevr. v de Berg 10-8 6-4, finale mej. J. v. d. Duin-mej. E. v. Scherpenzeel 6-2 7-5. Ge mengd dubbelspel: mevr. v. d. Berg-C. J. Nieland tegen mevr. Pierlot-N. v. d. Horst 6-1 7-5, mevr. v. d. Berg-C. J. Nieland tegen mevr. Raap-H. Borgerding 4-6 6-3 6-2, finale mevr. v. d. Berg-C. J. Nieland tegen mej. Hevel-Krabbenbos 6-2 4-6 6-2. Afdeling B. Herenenkelspel: E. Titi- heru-J. B. de Boer 6-2 6-0, finale E. Ti- tiheru-L. Bloemink 8-10 6-2 6-4. Dames enkelspel: finale mej. Kea Okker-mej. J. Verwaal 8-6 6-3, Herendubbelspel: fi nale Beyen-Titulaer tegen Bakker-Ba rend 6-2 4-6 6-1. Gemengd dubbelspel: finale mej. Hasselaar-A. Schütz tegen mej. Mohn-R. Kammeyer 7-5 5-7 7-5. Afdeling C. Herenenkelspel: F. van Dalsum-F. Hassink 6-4 0-6 6-1, finale S. Wijnschenk-F. v. Dalsum 6-2 6-4. Dames enkelspel: finale mej. Th. v. Hoogen-mej. A. Heep 7-5 2-6 5-4. Herendubbelspel: fi nale J. L. Klip-Hartevelt tegen J. B. Post-A. Hulsman 6-2 8-6. Damesdubbel spel: finale mej. H. Valk-mej. A. Ver aart tegen mevr. Tuinder-mej. Meltzer 7-5 4-6 6-2. Gemengd dubbelspel: finale mej. Smids-F. Hassink tegen mej. Valk- S. Wijnschenk 4-6 10-8 6-2. Finales verliezersronde. Damesenkel spel: mej. M. Brunink-mej. A. Veraart 12-10 6-1. Herenenkelspel: G. Hartman- J. Plasschaert 6-3 4-6 6-0. Herendubbel spel: F. Roozekrans-H. Roozekrans tegen D. Potharst-H. Snoek 6-4 6-3. In verband met de aanwezigheid van het circus Boltini op het parkeerterrein aan de Sportparklaan te Heemstede zal woensdagavond tijdens de wedstrijd RCHNOAD op dit terrein niet gepar keerd kunnen worden. Rijwielen, brom fietsen en motoren kunnen wel van de gebruikelijke stallingen gebruik maken. Automobilisten komende over de Glip- perweg uit noordelijke en zuidelijke richting kunnen parkeren op het voor malige parkeerterrein van de Flora, terwijl zij, komende van de zijde Cru- quiusweg en Javalaan hun wagens kunnen plaatsen op het terrein aan de Sportparklaan tegenover de Meer en Boschlaan. Advertentie FRIESE VARKENMARKT «—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14144 en 15904 alsmeer en de bollenstreek heb ben elkander op de wekelijkse keuring die maandag in het Krelagehuis werd gehouden in fleu rige wedkamp ontmoet. Collecties pi oenrozen, irissen, anemonen en ixias betwistten elkander de erepalm en het was moeilijk te zeggen welk sorti ment nu wel het schoonste was. Wij stellen eens te meer vast dat over smaak niet valt te twisten, zeker niet wanneer het bloemen betreft, want ieder der genoemde flora-kinderen is in zijn soort een schoonheid op zich. De beoordelingscommissies heb ben er blijkbaar eveneens zo over ge dacht want zij deelden niet minder dan drie gouden medailles en een ver guld-zilveren uit. Om ditmaal met Aalsmeer te begin nen: J. de Jong Zn. toonden een unieke collectie pioenrozen (Peaonia sinensis) om van te watertanden. Niet minder dan twintig variëteiten van de ze reeds van oudsher bekende „boeren- bloemen" gaven een indruk van de ver scheidenheid. De kleuren bepalen zich tot wit en rood met daartussenliggende nuanceringen; vooral in het rose zijn er zeer fraaie en zuivere tinten bij. Van de witten waren aanwezig de oude Du- chesse de Nemours, Claude Tain en Festiva Maxima, welke laatste kleine karmijnrode segmentjes aan de bloem bladen heeft. In rosewit, een kleur die de Engelsen blush" noemen, Shirley Temple, die het Getuigschrift van Ver dienste kreeg, en Madame Calot, ook genoemd Roem van Boskoop. Karmijn rood zijn Mons, Martin Caluzal, met zwarte gloed, Adolphe Rousseau en Karl Rosenfield. Lichtrose: Souvenir de Louis Bagot, Mons. Jules Elie, Rei ne Hortense, wel de fraaiste in deze tint, Koningin Wilhelmina, Lady Alex andra Duff c;i Wiesbaden. Clemenceau is donkerrose. In rood waren aanwezig Aug. Desmet en Edulis Superba, in het paarse genre Bunker Hill en Insp. La- vergne. Wij hebben hiermede alle ge- exposeerde soorten willen noemen om aan te tonen wat er tegenwoordig zoal in pioenen te koop is. Er was verguld zilver voor deze collectie. Maas-Van Stein uit Hillegom zochten het eveneens in de pioenen. Deze collec tie was niet zó omvangrijk en bestond voor het merendeel uit dezelfde soor ten als die van De Jong. Bovendien kwa men nog voor de donker-karmijnrode Victoire de la Marne, de lichtere Gen. Mc Mahon en de oude bekende rose- witte James Kelway. De beide reeds genoemde inzenders hadden ook Eremu- rus Robusta opgesteld in een rose-ach- tige tint. S. de Goede uit Eist exposeer de een vaas Eremurus rob. Shellford met als kleuraanduiding „dof-oranje". Wij zagen echter niet veel kleurverschil, van oranje kan zeker niet worden ge sproken. C. C. de Winkel, Benningbroek bij Hoorn, verbaasde wederom de belang stellenden met zijn uitzonderlijk fraaie selectie van anemone" de Caen en St. Bridged, met meesterhand geschikt door Dick Schuyt. Er stonden gemeng de vazen van, alsmede de Bridged-va- riëteiten The Admiral, violet, The Go- vernor, scharlaken, en Lieutenant, blauw, >_n in hetzelfde kleurengamma de Caen en Sylphide, Hollandia en Mr. Fokker, Juwelen van bloemen met een gouden medaille „voor cultuur" als re sultaat. Een gouden plak verwierf ook de iris- senspecialist J. de Goede Sz„ uit Bree- zand die ook de vorige week met een fraaie collectie Hollandse irissen aan- wez was. Van de nieuwe verschijnin gen noemen we Arthur Briët, licht blauwe vlag met grote cirkelronde gele vlek en donkerblauwe standaards, een fra.ie en uitlopende combinatie, de ci troengele Lemon Queen, de witte Jean ne d'Arc, Aviateur, een mooie blauwe, alsmede Gold Silver in de kleuren van haar naam. De derde gouden schijf (tussen haak jes: de medailles worden niet in me taal doch „op papier" toegekend) was ditmaal voor P. Rumphorst, Uitgeest, met een collectie van 26 soorten Ixias. Wij noemen daarvan Blauwe Vogel, die nu veel beter was dan vorige week, de karmijnrode Venus, de merkwaardig getinte Robijn, de witte Giant, Apple- blossom, Vulcan, vurig oranjerood, de groene Viridiflora, de dubbele vleesrode Wonder (fl. pl.),Rose Queen, met de wel zeer fraaie lichtrose kleur die ook vorig jaar zo opviel en de rode Crate- roidus Major. Van Hubert, lichtkarmijn, is e steel wat kort, tenminste in ver gelijking met de andere soorten, en de blauwe Azurea was nog zo onrijp dat er van de bloemen bijna niets te be speuren viel. Ook Rose Day was nog wat rauw. Overigens een zeer fraaie en gevarieerde collectie van dit aardige bolgewasje. De mooie Sparaxis Fire King, door ons vorige malen reeds be schreven, nam er een waardige plaats tussen in. Ook bij de kleinere inzendingen waren verdienstelij c verschijningen zoals van A. Baltus en J. Eckhart Jr., beiden uit Uitgeest, die met ranonkels voor de dag kwamen. Piet Nijssen, Santpoort, had een vijftal Holl. Irissen in het gele genre opgesteld waarvan wij de diep- oranjegelde Goudstuk de mooiste von den. C. Gorter, Andijk-oost, maakte fu rore met beste kwaliteit iris Impera tor, terwijl G. Twaalfhoven, Uitgeest, behalve de groene ixia Viridiflora, een tweetal alliums liet zien en wel Neapoli- tanum en Azureum, die nu veel rijper was dan vorige week. W .7. M. v. d. Ende, Naaldijk, kreeg op zijn Lilium longiflorum hybride Miss Helen Pike het Getuigschrift Eerste Klasse. Met de mooie lange trompet- vormige kelken aan forse, best-groene takken was het een vorstelijk gezicht. Tenslotte de gladiolen. C. J. Wigchert, Santpoort, bracht er een viertal ten tonele in beste kwaliteit. Het waren Co ronation, donker-zalmrose, de violette Lilac Perfection, een zuivere kleur, de gegolfde atlasrose bloemen van Ruffled Champion e: de satijnrose City of Alk maar. Woensdagavond speelt RCH zijn vier de promotie-wedstrijd en wel tegen NOAD. De Haarlemse club vecht in deze ontmoeting voor de allerlaatste kans. Zij verschijnt in de volgende op stelling: Doel: v. d. Voort; achter: Jansen en v. d. Brink; midden: De Jong, De Vos en Hogendoorn; voor: Brouwer, Kruyer, Van Braam, Biesbrouck en Couwen- hoven. De wedstrijd begint om zeven uur. In de zwemvijver „Groenendaal" te Heemstede organiseerde de Heemsteed- se Polo Club maandagavond zwemwed strijden met deelname van de Bremi- scher Schwimmverband (BSV) uit Bre men. Nadat de HPC jeugd in onder ling verband haar krachten had geme ten verschenen HPC en BSV aan de start voor de 4 x 100 meter estafette vrije slag. Van der Linde die in plaats van Tjebbes bjj HPC startte verliet het eerste het blok maar kon de man van BSV niet de baas blijven, Geurtsen zette de achterstand echter om in een voorsprong en toen was de wedstrijd beslist. HPC won met een halve baan voorsprong in 4 min. 10,6 sec. In de 4 x 50 meter wisselslag estafet te nam HPC van het begin af aan de leiding om deze niet meer af te staan en te eindigen in 2 min. 13,4 sec. Een spannend waterpoloduel HPC-Bremen vormde het slot van de avond. HPC verscheen met enige invallers maar wist de verdienstelijk spelende gasten goed partij te geven. Doelpunten van Fuchs, Geurtsen en Dijkstra brachten de ruststand op 2—1 voor HPC. Na de hervatting maake Fuchs gelijk en wis ten beide partijen ieder nog een doel punt te scoren (33). Zowel de dames als de heren van DWT hebben maandagavond in de zweminrichting aan de Houtvaart een overwinning geboekt. De DWT-dames zegevierden in een spannend duel met ZAR uit Amsterdam. De strijd was nog erg jong, toen Hetty Balkenende wegens te zwaar aanvallen de kant op moest en Paula van Bruggen een strafworp kreeg te nemen, die gemist werd. Even later beging Annie Metse laar een overtreding waarvoor zij het Amsterdamse meisje op de kant ge zelschap mocht houden, waarna Sisca v. Steenis ZAR de leiding bezorgde. An nie Metselaar zorgde echter voor de gelijkmaker en na fel doorzetten van Paula van Bruggen was Annie Met selaar wederom in de gelegenheid om te doelpunten. Na de hervatting wist Anneke Janmaat met een boogbal in de uiterste hoek de balans in evenwicht te brengen. In de strijd om de overwin ning zat de ZAR-verdediging er wat te zwaar open werd Sisca van Steenis het water uitgezonden, Paula van Bruggen kreeg derhalve een strafworp te nemen, en Cor Somers, die de bal goed kreeg toegespeeld, zorgde dat de punten in Haarlem bleven (3-2). Na een aardige ontmoeting kregen de heren van DWT „De Zijl" uit Leiden tegenover zich. Al spoedig had DWT door Molenaar de leiding, maar de strafworp die Van Tol voor De Zy] mocht nemen betekende 1-1. Een fout in de DWT-achterhoede werd door De Zijl uitgebuit zodat de stand 1-2 werd. Na de hervatting zwom Van Tol spoe dig met de bal op en maakte er 1-3 van. DWT ging daarop flink in de aanval, De Zfjl moest zwaar verdedigen met als gevolg: twee spelers op de kant. Uit het verkregen DWT overwicht bracht Piet Meyer de stand op 3-2. Een straf worp door Molenaar werd benut 3-3, waarna tenslotte in de laatste fase van de strijd Molenaar de De Zijl-keeper met een omhaalbal verraste en de DWT- overwinning op 4-3 bracht. In verband met de te lage water temperatuur in het Richebad gaan de voor hedenavond vastgestelde interna tionale zwemwedstrijden niet door. In plaats daarvan wordt vanavond om 9 uur in het Sportfondsenbad Haarlem de waterpolowedstrijd Haarlem-Bremen gespeeld. CVHW 3Rood en Wit 6d: draw. CVHW 89/7, G. van Langelaar jr. 16, H. Lokman 11, C. Aronds 13 n.o., J. D. Leyer 15. G. Scholte 326, O. van Lennep 219, J. Heymans 216. Rood en Wit: 42/3, C. Aronds 1—8, H. Lok man 27. BMHC 2Rood en Wit 6a, gewonnen door Rood en Wit met 62 runs. BMHC: 79, P. Doelwijt 15, F. Hendrikse 11, H. Rigbers 20, J. v.d. Burg 438, N. Beets 18, C. de Ruig 317, R. Vandehoek 1—0, E. Westra 1—4. Rood en Wit: 141/9, J. v.d. Burg 16, C. de Ruig 11, E. Wes tra 54 retired, R. Vandehoek 34 retired, Ph. Schouw 349, W. Heringa 141. Haarlem 5CVHW 2, gewonnen door Haarlem met 4 wickets. CVHW: 110, A. v. Loenen 43, G. Zeeuwe 27, G. v. Langelaar Sr. 13, C. v. Alphen 1 26, R. Heydeman 539, W. Boon 11, L. Vreeken 12, J. Olsthoorn 10. Haarlem: 113/6, R. Schlatmann 48, S. Paagman 22, C. v. Alphen 14, H. Schlat mann 17 n.o., G. Zeeuwe 354, G. v. Langelaar Sr. 356. Rood en Wit 6bHaarlem 4, gewon nen door Rood en Wit met 7 wickets. Haarlem: 93. D. v. Damme 14, J. Meyer 13, R. v.d. Hoek 32, Th. Venker 1—11, J. v.d. Valk Bouman 327, E. v. Schou wenburg 1—23, G. v. Marselis Hart- sinck 524. Rood en Wit: 95/3, F. v. Buchem 50, Th. Venker 20, R. v.d. Hoek 119, E. Feltmann 122, D. v. Damme 15. Gespeeld op dinsdag- t/m donderdag avond: Rood en Wit 6aRood en Wit 6c, gewonnen door 6 c met 67 runs. Rood en Wit 6c: 118/9, Rood en Wit 6a 51. De gemeenteraad van Zandvoort komt dinsdag 3 juli 's avonds om 8 uur in vergadering bijeen. Het in de vacature- Weber benoemd verklaarde raadslid F. Molenaar (A.Z.B.) zal dan worden geïnstalleerd. Aan de orde komt verder een voorstel tot aankoop van een zand- strooier, waarvoor 1500 krediet wordt gevraagd. Voorts een voorstel om 13 percelen grond in het uitbreidingsplan aan ver schillende gegadigden te verkopen voor in totaal rond 90.000. De woningtelling zal in Zandvoort plm. 4200 kosten (8 tellers a 70.per week gedurende 6 weken 3360 plus 840 sociale lasten) het rijk verleent een bijdrage van 1.14 per getelde woning. Voor 3200 wonin gen wordt op een bijdrage van 3650 gerekend. Voor het ten laste van de gemeente blijvende bedrag van 550 wordt een krediet gevraagd. Advertentie Vraagt Uw drogist In een programma, dat niet overla den was en toch voldoende variatie bood, hebben de leerlingen, van klein tot groot, van To Venema gister avond in de Haarlemse stadsschouw burg een aantrekkelijke demonstratie gegeven van hun vorderingen in dans en ballet. Een uitgebreide familiescha- re heeft attent en soms een tikkeltje ijdel gekeken naar een vooral voor de pauze fleurig schouwspel. Zonder nu direct de publieke terminologie van „schattig" en „snoezig" ter waardering over te nemen, moeten wij erkennen, dat de kleintjes het er uitstekend heb ben afgebracht. In een eenvoudig dans spelletje als „Sprookje in 't bos" was het een plezier te zien, hoe juist dat kleine goed met een ontwapenende ernst zijn aandeel leverde. Een enkeling pres teerde het de juiste ritmiek constant vast te houden en haar passen af te werken met de volleerde allure van een prima ballerina. De groteren moesten in de verschil lende nummers de goede lijn brengen en naar vermogen kweten zij zich van hun taak. Zo zagen wij ze in groepjes aan het werk in het fragmentarische „Sneeuwwitje", in de door aardige vondsten opvallende „Bijenkoning" en voorts maakten zij furore met de ,,Pop- penwinkel" en „Kleur en fantasie". Ten aanzien van „Sneeuwwitje" mer ken wij nog op, dat de vertolking ge reserveerder en daarom beter was dan in het Interscholair Jeugdtoernooi. To Venema zal echter en dit zij in het algemeen geschreven de grootste voorzichtigheid moeten be trachten in het samenbrengen van klei ne en grote leerlingen. Het is natuur lijk leuk kabouters op een kinderlijk wijsje te laten dansen, maar wanneer daarbij groteren worden ingeschakeld is de grens van kinderachtigheid gauw overschreden. Het programma na de pauze moest de troef van de avond worden. Door het plotseling uitvallen van Caspar Mi- chaël, oud-leerling van de balletklasse en thans verhonden aan het Nederlands Ballet, moesten er ter elfder ure voor zieningen worden getroffen om de ge projecteerde balletten toch tot uitvoe ring te brengen. De invallers hebben hun uiterste best gedaan om de „scha de" zo goed mogelijk te herstellen. Liep ter inleiding de Wals van Cho pin vlot van stapel, de „Symphonie en noir", op muziek van Gershwin en in een choreographie van genoemde Mi- chaël bood niet zoveel mogelijkheden. De choreograaf heeft te weinig de mu zikale sfeer begrepen en stelt daarom te zware ^isen aan de executanten van zijn ballet. Men had nog veel kunnen winnen, als de (mechanisch) muzikale begeleiding meer getemperd was. Niettemin vielen er mooie dingen te zien, evenals in het ballet „Pierrot", dat aan kracht zou hebben gewonnen als door een dieper uitwerken der te genstellingen de eenzaamheid van de hoofdfiguur meer inhoud had gekregen. Uit de manier echter, waarop de bal letklasse zijn werk deed, bleek duide lijk, dat er niet alleen met ijver, maar ook met artistiek gevoel gestudeerd wordt. De ovatie voor To Venema was zeer zeker verdiend. In die hulde moch ten Ans Kruseman en Tineke Visser, de begeleidsters, terecht delen, laatst genoemde ook vanwege haar voortref felijke vertolking van De Falla's Vuur- dans en Chopins Fantaisie Impromp- tue. W. H. Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1 TEL. 19706 Buslijn 3-4 Zaterdagmiddag heeft in de kleuter school aan de Timorstraat in Haarlem- Noord het examen plaats gevonden in creatieve handvaardigheid. De r.-k. vereniging „Handenarbeid" heeft met deze proeve van bekwaam heid, een geheel nieuwe weg ingeslagen, waarbij aan de ontwikkeling van de fantasie een heel wat ruimere plaats is toebedeeld, dan tot nu toe bij het oude examen handenarbeid mogelijk was. Werd daarbij een tekening gevolgd, zodat ieder hetzelfde produkt tot stand bracht, thans wordt een suggestie aan de hand gedaan, waardoor een leder in de gelegenheid is iets aparts te vervaardigen. Aan dit examen was een tentoonstel ling verbonden, die een duidelijk beeld gaf van de prestaties der leerlingen. Er vielen muziektenten te bewonderen die stuk voor stuk de eigen inspiratie tot uitdrukking brachten, naast een sug gestie van een kabouterdorp, een neger dorp enz. We ontdekten er Assepoes, met op de trappen van een wit paleis het verloren gouden muiP'e, bij de prachti ge staatsiekarros. In deze zelfde school is van de winter een cursus gegeven door een der zus ters uit Amersfoort va.i de orde van O. L. Vrouw van Amersfoort, waaraan leerlingen uit Alkmaar, Amersfoort en voor het merendeel uit Haarlem en om geving hebben deelgenomen. Zij werden opgeleid, om kinderen te leren hun fan tasie uit te leven in het verwerken van restjes, waaronder thans ook schuim rubber. Vele leuke resultaten bevonden zich onder het tentoongestelde werk, ver rassend is ook, wat er te bereiken valt met het boetseren van natgemaakt en vervolgens gedroogd closetpapier, waar van masker: en poppen voor een pop penkast gefabriceerd waren. Uit ver schillende produkten spreekt duidelijk, dat de deelnemenden in de gelegenheid zijn, aan eigen gedachten over een be paald onderwerp een persoonlijke ge stalte te geven. Dat het sprookje daarbij wel hevig in trek is, bleek uit de keuze uit het drie tal examenopgaven „Aan het strand", „Onder moeders paraplu" en een tafe reeltje uit het sprookje „Sneeuwwitje". De meeste examinandi hadden de voorkeur gegeven aan het laatste onder werp. Dinsdag 26 Juni Hoog water: 5.32 u. en 17.54 u. Laag water: 1.16 u. en 13.32 u. Woensdag 27 Juni Hoog water: 6.05 u. en 18.26 u. Laag water: 1.49 u. en 14.03 u. Het buiten Uit den Bosch aan de Spanjaardslaan-Wagenweg te Haarlem, waarvan wfj gisteren meldden, dat het t.z.t. te beschikking zal komen van de zusters Franciscanessen van Alverna voor de verpleging van chronisch zieke bejaarden, zal alvorens die bestemming te krjjgen, tijdelijk in gebruik worden gegeven aan de Mariastichting. Deze overweegt daarin voor enige tfjd onder te brengen de afdeling verpleging van kraamvrouwen. Tot deze tijdelijke afsplitsing van een afdeling wordt de Mariastichting ge dwongen door de nood waarin het zie kenhuis verkeert als gevolg van het feit dat de bouwstop in de weg staat aan de voorgenomen uitbreiding. Het betreft hier een typische nood-oplossing, want de afscheiding van een afdeling van een ziekenhuis, brengt uiteraard ongemak met zich mee en geschiedt slechts bij uiterste noodza&k. De r.-k. gemengde zangvereniging St. Caecilia te Haarlem, die dit jaar haar zesde lustrum viert, organiseert op de zondagen 1 en 8 juli in het gemeente lijk concertgebouw het nationale zang festival onder auspiciën van de r.-k. bond van zangverenigingen in Noord en Zuid- Holland. Zondag 1 juli begint het evenement om kwart over twaalf. Er zijn die dag zestien deelnemende koren, n.l. R.-k. Meisjeskoor (Assendelft), Bal Canto (Kethel), Zingen is Leven (Waarland), In Vrede Opgericht (Diemen), St. Cae cilia (Nederhorst den Berg), Zang en Vriendschap (Wognum), Arti et Chari- tate (Leidschendam), R.-k. Gemengd Koor (Heemstede), Maria Christina (De Weere), St. Theresia (Wervershoof), Zanglust ('t Zand), St. Caecilia (Noord- Scharwoude), Zang en Vriendschap (Op meer), Zingen is Leven (Warmenhui- zen), Zanglust (Spierdijk) en De Ver enigde Westfriese Zangers (Wognum). Zondag 8 juli zullen de volgende koren optreden: St. Michaël (Schipluiden), Musica Laica (Haarlem), Immaculata (De Lier), Helders Dameskoor (Den Helder), St. Caecilia (Onderdijk), St. Jacobus (Tuitjehorn), La Vita Nuova (Zaandijk), St. Caecilia (Haarlem), Volksadel (Breda), Da Pacem (Sant poort), Arti et Religioni (Naaldwijk), Inter Nos (Heino) en St. Caecilia (Den Haag). GEBOREN: J. van SlootenBout, G. VisscherMaaskant, L. Vermeulen Stijger, G. BrandseMansier, M. C. A. A. SmitAugustinus, H. W. van der Laanvan der Reep, J. Simpelaar Suurmond, J. HabichCarpentier, C. E. OlingMarchand, M. H. C. van Baaren van Doorn, P. M. WinnubstJanssen, W. H. Klootvan Attekum, M. J. den OtterPlanje, A. J. Spronk—Carstens, allen ten zoon. GEBOREN: M. G. van den Akker Slaats, W. Blomvan Ginkel, G. Fe- nijnRuijs, C. E. OlingMarchand, P. E. PronkerSurink, M. van der Vos senHangjas, A. D. van LatumJou- stra, G. J. GorterWarmerdam, J. A. A. Hoesvan Baaren. ONDERTROUWD: W. P. M. Nijs en A. G. H. Bekker, J. C. van der Lin den en E. H. H. van den Brink. K. van de Poll en G. Moeke, Ph. J. Kunst en C. E. de Werk. GETROUWD: J. Pourchez en G. Wil lé, J. Koops en H. Diek, Ch. M. R. Giesen en M. Hertog, G. A. Boogaard en S. M. de Haan. OVERLEDEN: G. F. W. Bausch, 76 j., van Keulenstraat: J. P. L. Kroon, 2 j.. Maerten van Heemskerkstraat; A. Bakkervan Langen, 78 j., Uranuss- straat; A. C. ten Broeke, 48 j., Maerten van Heemskerkstraat: J. N. Blesgraaf, 84 j., Maerten van Heemskerkstraat; K. den Hartigh. 77 j., Westerhoutstraat; M. J. van Santé, 60 j., Papentorensvest. Blijkens een schrijven van B. en W. van Heemstede aan de raad zal vanwe ge de Vereniging van Bijzondere Pro testantse Scholen te Heemstede op een terrein in de omgeving van de Wag nerkade een school voor gewoon lager onderwijs worden gebouwd. De school krijgt vier lokalen en zal plaats bieden aan 121 leerlingen. Op het ogenblik hebben zich reeds negentig leerlingen opgegeven. Verwacht wordt, dat de school op 1 september 1958 haar poor ten zal openen. Het bestuur der vereniging heeft en kele maanden geleden bij de gemeente een aanvrage ingediend om de beno digde gelden voor het stichten van de school te mogen ontvangen. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor de aanvrage in te willigen, omdat het voor Heemstede vereist wettelijk aan tal leerlingen van 75 ruimschoots is bereikt, daar ook meetellen die leer lingen. die leerplichtig worden in de tijd, gelegen tussen de indiening van het verzoek en de vermoedelijke da tum van openstelling van het nieuwe schoolgebouw. Voor de bouw van de school heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inmiddels de vereiste urgentieverklaring afgegeven. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 26/6 3% Ned. 1953 98% 314 Ned 1953 95ft 314 Ned 1948 90H V/4 pCt Ned 1950 90 H 314 Ned 1954 92 314 Ned 1955 3-314 Ned 1947 92 91 i/a 91ft 3 Ned 62-64 be) lac 95 y2 314 Ned. 1956 Inschr Grtbk 1946 3 pCt Ned Handel Mij cert 191% 2651/4 A.K.U. 2661/4 Ven Berkei's Patent 186 Calvé-Delft cert 336 M Van Gelder 247V« Kon Hoogovens cert 325 418% Unilever' Cert 420 Ned Kabel 308 30iy2 Philips 303 3/4 799 y4 Kon Petroleum 792% .Amsterdam" Rubbei 98 Holi Amerlks Lijn 182 y2 Kon Ned Stoomb Mr 1651/2 164% Ned Scheepv Unie 190% 170exd H V.A Deli Mij Cert 1343/4 314 Ned. 1956

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3