Vraas Antwoord Reizen en vakantietochten De pers over de oproep van de Generale Synode SCHEEPV AARTBERICHTEN k P Boeddha's tand weer in Kunming r J V, en X DINSDAG 26 JUNI 1956 PAGINA 4 Testamenit-kw-estie 'Onderhoud wonigen „Maastreechter Staar" Boven wdtva>a<rts grens Reliastingien Laatste wil Kostganger op vakantie Ouxferdomsveirz e k er i mg Geldig testament? Inwoning Goed gedrag Dierlijk vet? Katholieke Iilustratie MARKTBERICHTEN ö6eker Vragen voor deze rubriek moeten «orde* gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„Vragenrubrie k"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording tn aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bi) de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens H dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. 3. v. K. Indien een oom bij testament twee neven bevoor deelt en een van die neven komt voor hem te overlijden, moet oom dan zijn testament wijzi gen? Komen bij niet-wijziging de vrouw en kinderen van de over leden neef wettelijk voor de na latenschap als deelgerechtigden in aanmerking? Antwoord: De wet schrijft voor, dat de erfgenaam, om te kunnen erven, moet bestaan op het ogenblik van het overlijden van de erflater. Zou oom nu niets aan zijn testament doen, dan wordt op dit deel van de nalatenschap het wettelijk erf recht toepasselijk. Bij gebreke van een opgaaf van de naaste familie leden, kunnen wij slechts bij bena dering zeggen, wie daartoe geroepen zijn. Zou hij geen vrouw en Kinderen achterlaten, dan komen ouders, broers en zusters (alsmede de kin deren van deze als zij vooroverleden zijn) daarvoor in aanmerking. Zou oom evenwel het testament wijzigen, dan kan hij dat doen zoals hij ver kiest, mits hij niet te kort doet aan de rechten van de legitimarissen, dat zijn zij, die recht hebben op een wettelijk erfdeel. Een plicht om te wijzigen bestaat er uiteraard niet. Een testament is een uiting van de vrije wil. F. van B. Wjj wonen jaren in een winkelhuis met een serre, die als slaapkamer dienst doet. Het lekt daar heel erg. Is de verhuurder verplicht tot de re paratie? Volgens deze hoort de serre niet b« het huis. Als zo*n huis evt. verkocht zou worden, kan de nieuwe eigenaar ons dan tot ontruiming dwingen? Antwoord: Inderdaad is de verhuur der tot de reparatie verplicht, aan gezien deze niet is te rangschikken onder de geringe, dagelijkse repara ties, doch onder het onderhoud. U kunt twee wegen bewandelen om uw doel, de reparatie door verhuurder, te bereiken: 1) U wendt zich tot de gemeentelijke Bouw- en Woning- dienst; 2) U wendt zich met een eenvoudig verzoekschrift op ongeze geld papier tot de kantonrechter, met verzoek een dag te bepalen om de zaak tussen u en verhuurder te behandelen. Daarbij geeft u uw en verhuurders naam en voornamen, alsmede uw en zijn adres op en geeft tevens op een korte omschrij ving van de gronden waarop uw vor dering steunt, t.w. de niet-nakoming van de reparatieplicht door de huur der t.a.v(het lek in de serre). Mocht u in september van vorig jaar een huurverhoging van 5 pet zijn opgelegd, dan dient U bij de Huurcommissie een verzoek in om ontheffing van de betaling hiervan. Formulieren daartoe zijn bij deze commissie te verkrijgen. Bewaart u deze maatregel echter voor het laatst en ziet u wat u bereikt met het genoemde onder 1) en 2). Als u de huur wordt opgezegd, dan ge niet u huurbescherming, d.w.z. dat rechten en verplichtingen hierna ge woon doorlopen. Mocht de nieuwe eigenaar overgaan tot een actie, neemt u dan een kantongerechts deurwaarder ais assistent in de arm. In geen geval moet u toestemmen in de opzegging, aangezien u dan geen beroep meer kunt doen op de anders door de wet automatisch in tredende huurbescherming. R. v. D. Uw vraag over het bekende zangkoor de „Maas treechter Staar": 1) Is de man die de solopartij in ,,De twaalf rovers" zingt de enige in Ne derland met zo'n stemvolume? 2) Uit hoeveel man bestaat et koor? 3) Zingt het koor ook ope- rafragmenten? Antwoord: Wij willen niet beweren, dat deze man de enige is in Neder land met zo'n stemvolume. Misschien wel als amateur en dat is hij hij is namelijk onderwijzer. Jo Ban nier is zijn naam. 2) Het koor be staat uit ongeveer 180 zangers. 3) Ook operafragmenten worden door het koor uitgevoerd, o.a. uit de Tan- hauser het „Pilcherchor" en uit Faust het „Choeur des soldats", uit de Freischiitz het „Jagerchor" en het „Coro di ribelli montenari e ban- diti" van Verdi. J. U. v. d. T. Vraagt nadere inlichtingen over loonbelasting sociale lasten, indien zijn ver diensten als vertegenwoordiger boven 6.000,- per jaar komen te liggen. AantwoordWat de sociale lasten be treft; deze worden alleen berekend bij een vast inkomen en gaan door gaans dan .niet hoger dan tot een maximum van 96,- per week. Wat de loonbelasting betreft; u kunt wel rekenen op een navordering van de inkomstenbelasting, ofschoon dat ook van uw burgerlijke staat af hangt. A. R. Stelt een helastingvraag, maar vergeet op te geven voor hoeveel kinderen hij aftrek heeft. Antwoord; Aannemende dat u voor 2 kinderen (de door u genoemde be dragen duiden hierop) aftrek hebt, zou u bij een inkomen van 6400,- ƒ500.- belasting verschuldigd zijn, zo dat u in dit geval 8,78 terugkrijgt. Indien uw vrouw ook een dienstbe trekking heeft, dan krijgt ieder 100,- aftrek verwervingskosten. De belas ting zou dan bedragen naar groep III 2 k. ƒ478,- in welk geval u on geveer 30,- terugkrijgt. A. V. H. Is men verplicht zijn bezittingen te vermaken aan familie i.e. broers en zusters? Moet daartoe beslist een testa ment worden gemaakt? Mag ie mand buiten de familie aange steld worden tot uitvoerder van de laatste wil? Antwoord; Alleen de erfgenamen in de rechte opgaande en neerdalende linie, dat zijn dus ouders, grootou ders enz. respectievelijk kinderen, kleinkinderen enz. hebben recht op een legitieme portie. Alleen deze personen kunnen dus een beschikking welke hun recht aantast, aanvallen. Personen, behorende tot de zijlinie, dus broers, zusters enz. hebben dat recht niet. Zij behoeven dus niet in het testament te worden bedacht en u bent dus vrij om uw bezittingen aan willekeurige derden te verma ken. U behoeft in de volgende geval len geen testament te maken, doch kunt dan volstaan met een onder hands stuk zonder enige formaliteit te schrijven, t.w. ten aanzien van beschikkingen ter aanstelling van executeuren, ter bestelling van begra fenissen, ,tot het maken van legaten van kleren, lijfstoebehoren, van be paalde lijfssieraden en van bepaalde meubelen. (Deze moeten dus met name worden genoemd) Indien het stuk na het overlijden wordt gevon den, moet het aan de kantonrechter worden aangeboden. Ieder die han- delingsbekwaam is, kan tot execu teur worden benoemd. G. P. Ik heb een kostganger, die een week met vakantie gaat, heeft hij recht op vermindering van kostgeld? Antwoord: Normaal is het zo, dat indien een kostganger langer dart 5 dagen onafgebroken weg is, hij kan volstaan met slechts twee derde van de geldende prijs te betalen. Een kostganger die echter al voor een klein prijsje onderdak is, moet niet al te veel vragen, dat is minder be hoorlijk. Rekent u echter twee derde van de prijs, dan hebt u daartegen over toch ook nog een behoorlijke prijs, want u hoeft er tenslotte niets voor te geven. 2) Aan de meeste ringen op weck flessen steekt toch een lipje uit, waaraan u trekken kunt. Als er maar even een klein beetje lucht bij kan komen, laat het deksel los. Met mes sen maakt u de ringen stuk, beter is een heel dun stukje hout, goed glad te gebruiken, als er geen andere wijze van openen bestaat. W. S. Stelt een vraag over de a.s. ouderdomsverzekering. Antwoord: Wees gerust, uw invalidi- teitsrente houdt u, onverkort, en daarnaast de uitkering van ƒ804.- als dit bedrag tenminste niet voor 1 ja nuari a.s. gewijzigd wordt). J. B. Ik heb in Haarlem een testament laten maken, doch nu woon ik daar niet meer. Blijft dat testament nu geldig of moet ik een nieuw testament laten maken? Antwoord: Een eens gemaakt testa ment blijft geldig zolang het niet uitdrukkelijk of stilzwijgend, geheel of gedeeltelijk is herroepen. Uw ver andering van woonplaats verandert dus niets aan uw uiting van laatste wil. M. v. d. B. Stelt een vraag over inwoningmisères. Antwoord: De eigendommen van uw moeder weggooien is natuurlijk niet toegestaan, ook mag niemand ze be schadigen. Men dient de schade te vergoeden. Dat de inwoners schilde rijen e.d. van de muur halen en er hun eigen versieringen voor in de plaats hangen, is heel gewoon, een kamerhuurder of als u wilt, de ,,in- wonenden" mogen de door hun ge- huurde vertrekken immers toch ze ker wel aankleden naar eigen smaak, daar is niets aan te doen. Ze dienen de schilderijen van uw moeder echter met zorg te behandelen en ze maar niet ergens neer te zetten, maar ze aan uw moeder te overhandigen. Als de inwoonster gebruik mag maken van de keuken, dient zij als goede huisvrouw het door haar gebruik te gerei weer schoon te maken en de keuken eveneens. Het verdient aan beveling de uren waarop inwoning en Hoofdbewoonster van de keuken gebruik maken, vast te stellen, zo dat ieder weet, waai ze aan toe is. Nu kan het natuurlijk zijn, dat er onverwachts bezoek komt, in een dergelijk geval moeten beide partij en water in de wijn doen. Geven en nemen" is het parool. Inwoning nemen is altijd een riskant ding. Van hun kant bekeken is in de meeste gevallen van „geven" geen sprake, alleen maar „nemen" en dat heeft altijd tot gevolg dat er een gespan nen verhouding ontstaat, waaraan maar heel weinig te doen is. De oud sten, dus de minst veerkrachtigen, leggen daarbij in de regel het loodje. U kunt u in verbinding stellen met een kantongerechtsdeurwaarder om te trachten de mensen er uit te krij gen, maar er is slechts een heel kleine kans, dat dit gelukken zal. Niet juist is de bewering, dat uw noeder voor hen een ander huis en nog wel een vrije woning moet zoeken.dat moeten zij zelf doen. Aangezien chter de prij zen, die voor „inwoning" berekend mogen worden, ver beneden de huur prijzen van vrije woningen liggen, maken de meeste inwonenden geen aanstalten om te verdwijnen; ze wo nen nu goedkoop en naderhand veel en veel duurder. Tot onze spijt hebben wij ertoe moeten overgaan, enige vragen omtrent reizen en uitstapjes terzijde te leggen. Er worden soms na melijk dingen gevraagd, die de vragensteller zelf te gemakkelijk kan achterhalen dan dat wij ons geroepen achten hem van dienst te zijn. Een vraag hoe men van de plaats zijner inwoning per trein naar een andere plaats moet reizen komt bijvoorbeeld niet voor beantwoording in aanmerking. Men neme in zo'n geval de moeite even te informeren op het station. Voorts nemen wij aan, dat onze lezers kunnen kijken en lezen, zodat zij zelf op een allicht onder hun bereik zijnde kaart kunnen nagaan langs welke route men moet rijden, fietsen of brommen om van de ene plaats in de andere te geraken. Tenslotte kan men veelal ook terecht bij VW- en ANWB-kantoren. Eer. Chinese delegatie is dezer dagen per vliegtuig uit Birma in Kunming teruggekeerd met een tand van Boeddha, die in oktober van het vorig jaar aan een tempel in Rangoon was uitgeleend. In optocht brachten monniken de tand van Boeddha van het vliegveld naar de grote tempel in Kunming. TROUW schrijft naar aanleiding van de „Oproep tot bezinning op de ver antwoordelijkheid van het Nederlandse volk inzake de vraagstukken rondom Nieuw-Guinea", die de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk vorige week heeft gepubliceerd het vol gende over de bezwaren die er in deze Oproep" worden opgesomd; „Het eerste bezwaar is een veron derstelling over zedelijke achtergronden bij de aanhangers van het Nederlandse standpunt, die juist kan zijn en die onjuist kan zijn en over de juistheid of onjuistheid waarvan de Synode zich niet uitspreekt. Maar het gaat daar ook niet over. Het gaat erover of het Ne derlands standpunt zelf zedelijk en rechtens juist is en of het eerlijk en loyaal n gekomen wordt. En van dat Nederlandse standpunt zegt de Synode dat het de zedelijke ernst daarvan erkent en dat het wordt uitgevoerd ook. Wat blijft er dan van dit bezwaar over? Het tweede bezwaar houdt eigenlijk dit in en dat is in wezen de kern van het hele verhaal dat de Synode eigenlijk vindt dat Nieuw-Guinea het beste bij Indonesië gevoegd zou kunnen worden en dat het daarbij het meeste profijt zou hebben. De kwestie is echter dat anderen daar anders over denken en op redelijke argumenten. Dit tweede bezwaar is dus niet een argument voor het standpunt van de Synode, maar het is het standpunt zelf, dat ter ondersteuning van het standpunt zelf nog eens wordt aangevoerd. Het derde punt van de Synode bevat een moeilijkheid voor de zendir die wjj erkennen. Maar als men dit als argument gaat gebruiken om te zeggen: Laat Nieuw-Guinea nu maar los dan moeten wij wel de vraag stellen of men de moeilijkheid dan niet op een groteske wijze overtrekt. Alles overziende, stellen wij de vraag: Waar is in deze oproep het licht van Gods Woord, waarnaar de Synode zou zoeken? Wij hebben daar niets van be speurd. Wjj hebben geen confrontatie gezien van Nederlands standpunt noch van Indonesië's standpunt, noch van de conclusie van de Synode met het Woord Gods. En dan is het toch wel een ge- J. V. Mijn broer werd op 18- jarige leeftijd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Wordt dit hem nu nog aangerekend bij sollicitaties bij de overheid, waarbij een betvijs van goed ge drag moet worden overgelegd? Antwoord: Wij raden uw broer aan zich bij een voorkomende sollicitatie met een verzoekschrift tot de burge meester te wenden. In het verzoek moet het doel worden vermeld waar voor de afgifte van de verklaring om trent het gedrag wordt gevraagd, omdat de burgemeester dan beter kan beoordelen of hij de verklaring al dan niet kan afgeven. Indien een bepaalde functie als doel wordt ge noemd, moet een geschrift van de werkgever worden bijgesloten. Het door u in uw brief vermelde is juist, te weten, dat bij deze verklaringen niet wordt gelet op feiten, welke 8 jaar of langer geleden zijn begaan, waarbij gevangenisstraf werd opge legd. Uw broer was toen reeds 18 jaar, zodat de soepeler regeling voor jeugdige personen van jonger dan 18 jaar juist niet op hem van toe passing is. Mevr. J. M. Zoudt u mij kunnen vertellen of er in room boter owei als in de verschil lende soorten margarine plan tenboter natuurlijk uitgezonderd dierlijk vet zit? Antwoord: in roomboter zit, evenals in margarine dierlijk vet. Margarine is n.l. een spijsvet bereid uit dierlij ke en rtantaardige oliën. De marga rine is in 1869 uitgevonden door Mè- ge-Mouriés. durfd stuk om te zeggen, met het gezag van de kerk als achtergrond: Laat Nieuw-Guinea maar los. De Synode heeft hier een politiek stuk geproduceerd dat niet is voortge komen uit een Bijbels, geloofsbezinning op dit probleem, maar dat een typisch voorbeeld is van wat men tegenwoordig „zakelijke politiek" noemt. Het is het verhaal van de heer Schermerhorn. Hier wordt met het recht omgegaan zonder dat bezinning op het recht aan de orde komt. Wat moet men ei van denken als dit door de kerk gebeurt? Weinig bezinning De synode werpt, aldus schrijft De Maasbode, wel een aantal vragen qp en in de formulering daarvan ligt ook wel een aanwijzing in welke richting de gedachten van de synode gaan, maar zij onthoudt zich van een antwoord. Deze wijze van betogen, waarbij men alvorens de eigen vragen te beantwoorden, ja zelfs alvorens de vragen zelfs maar te stellen, in deze oproep van wal steekt met dé bewering, dat Nederland zijn huidige verantwoordelijkheid prijs moet geven, getuigt naar onze smaak van weinig zelfbezinning. Juist als men het belang van de Papoea-bevolking van Nieuw-Guinea centraal stelt zoals deze oproep terecht doet dan zou men toch allereerst aannemelijk moe ten maken, dat bij een overdracht van de Nederlandse verantwoordelijkheid aan een internationale organisatie of aan een ander land deze bevolkingsbe- langen inderdaad het meest gebaat zijn. Dit wordt echter volkomen nagelaten. Ongelukkige oproep Onder de kop „Ongelukkige oproep" zegt De Volkskrant o.m.; Dit is een stuk, dat niet enkel verwondering, maar vooral pijnlijke verbazing wekt. Juist op het ogenblik, dat het er meer dan ooit op aan komt om voor de Neder landse souvereiniteit over dit gebieds deel sterk te staan, komt de synode van de Hervormde Kerk verklaren, dat Ne derland bereid zou moeten zijn om „zijn aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw-Guinea te besturen, te laten val len" Er heerst thans in dit gebied rust. De bevolking kan zich met behulp van be stuur, missie en zending rustig ontwik kelen tot het ogenblik waarop het in staat is om zich over eigen toekomst uit te spreken. Hoe kan de synode van de Hervormde Kerk verantwoorden om juist nu aan dit alles te wrikken? Eerst het schrijven, waarbij het christelijk organisatieleven in de rug werd aan gevallen en nu weer deze oproep, die het Nederlandse standpunt ten aanzien van Nieuw-Guinea ondermijnt. Het zal niet toevallig zijn, dat we dezelfde gedachte de laatste tijd ook weer ster ker aan socialistische kant horen uiten. Bepaalde politieke invloeden spelen in de synode blijkbaar een overheersende rol. Voldoening en vreugde HET PAROOL begroet de, naar het blad schrijft, van grote ernst en ver antwoordelijkheidsbesef getuigende op roep met voldoening en vreugde. Bij herhaling hebben wij, aldus gaat Het Parool voort, uiteengezet, dat het offi ciële Nederlandse standpunt in deze de Nederlandse soevereiniteit over dit gebied is niet discutabel. Nieuw-Guinea is derhalve een intern-Nederlandse zaak waarmee andere landen niets van doen hebben. Nederland zal dit land bestu ren tot te eniger tijd de Papoea-bevol king in staat is zelve over haar toe komst te beslissen dat dit standpunt politiek onhoudbaar is en hoe eer hoe beter dient te worden prijsgegeven. Door de ontwikkelingen in de wereld en in Indonesië zelf sedert de soeve reiniteitsoverdracht kan aan een af staan van Nieuw-Guinea aan de Indo nesische republiek om wereldpolitieke redenen niet worden gedacht. Daafom biedt een internationalisatie van het vraagstuk in de vorm van een trust schap onder toezicht van de Verenigde Naties in onze ogen de beste uitweg uit het slop, waar Nederland in terecht is gekomen en waarin het zich na de mislukte Geneefse besprekingen van enkele maanden geleden hoe langer hoe dieper dreigt vast te werken. Van uitermate groot gewicht is in onze ogen vooral dat de oproep onder volledige erkenning van de zedelijke ernst van het roepingsbesef van vele landgenoten ten aanzien van de Neder landse taak in Nieuw-Guinea - zonder het woord te noemen waarschuwt tegen de zedelijke eigengereidheid en hoog moed, die meent dat met zulk een besef van geroepen te zijn, het laatste woord zou zijn gesproken. Dit wordt terecht gekwalificeerd als „een gevaarlijke blik-verenging" Geestelijke achtergronden Dat het in deze kwestie, behalve om politiek en economisch belang, nog wel om iets anders gaat is volgens HET VRIJE VOLK enkele commentatoren tot nog toe blijkbaar ontgaan. Het is verheugend dat de Generale Synode en in het bijzonder de Raad voor de Zending, die het onderwerp aan de orde heeft gesteld, dit wel beseffen. Voor de zuiverheid van de probleem stelling is het noodzakelijk dat niet- politieke lichamen die op geestelijk ter rein over groot gezag beschikken, de geestelijke achtergronden van de kwestie-Nieuw-Guinea in beschouwing nemen. Gevaarlijke weg Het ALG. HANDELSBLAD oordeelt als volgt: De vraag rijst of de hervorm de synode er goed aan heeft gedaan om deze cri de coeur in deze vorm in de openbaarheid te brengen. Wij menen, dat juist waar het een zaak van con- creet-politiek beleid betreft, een beleid, waarin mede buitenlandse factoren een rol spelen, de verontrusting van de hervormde synode langs andere wegen ter kennis van de regeerders en leden van de volksvertegenwoordiging had moeten komen. De gang van zaken, die wjj nu zien, kan alleen maar de indruk wekken, dat men het Nederland se volk in een politiek vraagstuk tracht te beïnvloeden. Hierdoor wordt de regering in een eigenaardige positie gebracht. Ondanks het respect, dat men kan hebben voor de zedelijke moed, welke uit deze „oproep" spreekt, moe ten wij toch constateren, dat de her vormde synode zich met deze „oproep" op een gevaarlijke weg heeft begeven. Van harte eens Het in Indonesië in ie Nederlandse taal verschijnende blad „De Nieuws gier" juicht de oproep van de Gene rale Synode van de Nederlands Her vormde Kerk voor een nieuwe bena dering van de Nederlandse regering en het vqik over het probleem van wes telijk Nieuw-Guinea toe. „De Neder landse gemeenschap in Indonesië zal het van harte eens zijn met deze op roep. Zij vraagt zich al lang af, waar om het volk in Nederland zo harts tochtelijk vasthoudt aan dit eiland in de Pacific, waarvan de aanspraken op zijn zachtst gezegd twijfelachtig zijn en dat hun een miljoen per dag kost, zonder een wijziging in de resultaten en waarvoor zij een conflict met In donesië op het spel zetten", aldus „De Nieuwsgier". Het nummer van deze week opent met. een uitvoerige reportage van J. W. Hof wijk over de meteorologische dienst van de Amerikaanse luchtmacht en de adembene mende vluchten van de „orkaanvliegers". R. Kalkhoven schrijft over de Nijmeeg se Waalbuurt, welke karakteristieke volks wijk in verband met saneringsplannen ge deeltelijk zal moeten verdwijnen. De grote artikelenserie over China wordt voortge zet met een interessant relaas over Hsiao Chou, een volgens het geijkte Sovjet systeem bestuurd kolchozedorp in de buurt van Kanton. Verder is er een fraai geïl lustreerd artikel over Rijksweg 12, de grote door het Zuidveluwe landschap lopende Nederlands-Duitse verkeersader, en een be schouwing over de figuur van Otto Shor- zeny, bekend geworden door zijn gedurfde bevrijding van Mussolini. Bijzonder fraaie foto's verluchten het artikel over de zeil schepen, die deel gaan nemen aan de race Torbay-Lissabon. Met spanning leest men voorts het verhaal over Sir George Gore, een Iers edelman uit de vorige eeuw, die wegens zijn ongebreidelde jachtlust „de dolle jager" wordt genoemd. Het korte verhaal is van K. Norel. En Jan Cottaar geeft zijn wekelijkse beschouwing over voetbal. AAGTEDIJK 25 te Colombo. ALIOTH p. 25 Madeira n. Antw. AALSUM p. 25 Madeira n. Boul. ABBEKERK p. 26 Perim. n. Suez. ALNATI 24 te Bremen. ALUDRA 24 te Muscat. AMOR 26 te Alexandrië. AMSTELLAND 25 te Amst. AMSTELKADE p. 26 Glbr. n. Rdam. AMSTELSTAD p. 25 Dover n. Hamb. ANNENKERK 24 te Bremen. ARENDSKERK 24 te Bremen. APPINGEDIJK 25 te B. Aires. AVERDIJK 24 te Bremen. AMERSKERK 24 te Antw. AMSTELKROON p. 24 Galap. Eil. n. Cura. AMELAND p. 26 Casq. n. Kopenh. AALSDIJK p. 26 Daedalus n. Suez. ALWAKI 24 te Massowan. ALAMAK 5 v. Abadan n. Khorramshar. ARNEDIJK 25 te Corpus Christi. AAGTEKERK 27 te Aden verw. AMSTELDIEP p. 24 Azor. n. Nederland. ALCYONE p. 25 Fortaleza n. Rlo Jan. ALPHACCA p. 25 Recife n. New York. ADONIS 25 te Pto Cabello. ALDABI 24 te Ilheos. ALMKERK 24 v. Hongk. n. Shanghai. ATTIS 24 van Demerara n. Amst. AMSTELBRUG p. 26 Flnist. n. Djakarta. ARTEMIS 24 v. Ciud. Truj. n. Marac. AMYNTAS 25 te Amst. AMBIORIX 26 te Kopenhagen. ALCETAS p. 26 Dungen. n. Amst. ARDEAS 25 te Wismar. BANKA 24 te Belawan. BENINKUST 24 te Matadi. BAARN 24 v. Antofag. n. Valpar. BORNEO p. 26 Aden n. Belawan. BLITAR 25 te Port Said. BUSSUM P. 26 Kp St. Vine. n. Port Said. BILLITON 24 te Surabaia. BOSKOOP 24 te Rdam. BENNEKOM 25 te Cristobal. BANDA 24 te Beyrouth. BINTANG 25 op 300 mijl no Kape Race n. Amst. CERONI A25 te Stanlow. CRADLE OF LIBERTY p. 26 Alg. n. Phil. CELEBES 254 te Hollandia. CLEODORA 24 te Hamburg. CALTEX DELFT p. 26 Kreta n. Rdam. CALTEX LEIDEN 24 Str. Orn. n. Mashur. CAMITA p. 24 Azoren n. Curasao. CORYDA 25 op 1700 mill zw Azoren n. Oran. CALTEX ROTTERDAM p. 26 Dungen. n. Rdam. CALTEX PERNIS p. 26 Alg. n. P. Said. CALLISTO 25 op 350 mijl zw Kp. Wrath CALTEX NEDERLAND 25 op 350 mijl no Barbados n. Dakar. CINULIA p. 26 Ouess. n. Curasao. n. Hamb. CONGOKUST 25 te Freetwon. CASTOR 27 te Barbados verw. CHARIS p. 25 Kp Tiberon n. Miragoane. DELFT 24 te Ciudad Trujillo. DORESTAD 24 te Rdam. DORIS 25 te Demerara. DUIVENDRECHT 26 te Houston. DRENTE p. 26 Kp St. Vine. n. Rdam. DONGEDIJK p. 25 Azoren n. Cristobal. DRACO 25 te Malta. DELF3HAVEN p. 25 Aalesund n. Rdam. DELFLAND p. 26 Finist. n. Amst. DAPHNIS 25 op 850 mijl nw San Juan n. Antw. EENDRACHT 24 v. Tel Aviv n. Thaso. EEMDIJK p. 26 Finist. n. New Orl. EOS 24 te Llvorno. ESS ODEN HAAG p. 26 Alg. n. Antw. EEMLAND 25 te Rio Janeiro. ETRAMA p. 25 Recefe n. Belem. ESSO NEDERLAND p. 25 Massowah n. Fawley. ERINNA 24 te Singapore. EENHOORN 25 te Algiers. ENA 25 v. Thamesh. n. Stanlow. ESSO ROTTERDAM p. 26 Alg. n. B. Mash. FARMSUM 24 te Antwerpen. GAASTERLAND 25 te Amst. GROOTEKERK 26 te Kaapstad. GRAVELAND p. 24 St. Pauls R. n. Las Pal. GAROET 25 te Suez. GORDIAS p. 26 Kp Gata n. Napels. GAASTERKERK 25 te Calcutta. HECUBA p. 25 Miami n. Pt Prince. HERA 25 te Brighton. HELENA 24 op 450 mijl no Azoren n. Rd. HESTIA 25 op 550 mljl zw Azoren n. San Juan. HECTOR 25 te Izmir. HATHOR p. 26 Finist. n. Amst. HILVERSUM 24 te Aden. HYDRA 25 te Port au Prince. HERSILIA 25 te Demerara. HELICON 5 op 850 mijl zw Mad. n. Cur. HERMES 25 te Rdam. ILOS 26 te Gothenb. ITTERSUM 25 te Takoradi. INDRAPOERA p. 26 Livorno. n. Mars. JUPITER 25 te Amst. JAVA p. 26 Kp Armi n. Napels. KOPIONELLA p. 26 Kreta n. Avonra. KOTA AGOENG p. 26 Aden n. Belawan. MENTOR p. 25 Burl. n. Madeira. MYONIA 26 te Djakarta. MALEA p. 24 Str. Riouw n. Pladju. MAASHAVEN p. 26 Finist. n. Antw. MOORDRECHT 25 te Aruba. MIDAS 25 te Malaga. MUIDERKERK 25 te Genua. MURENA p. 25 Manilla n. Niigata. MALVINA 25 te Niigata. METULA 26 te Miri. MARPESSA 25 op 500 mijl no Barbados n. St. Vine. MITRA p. 26 Burl. n. Curasao. MAAS 24 te Tunis. MAASLAND p. 25 Oporto n. Las Palmas. MOLENKERK p. 26 Kp. Gata n. Antw. MAETSUYCKER 25 te Djakarta. MIJDRECHT 26 te Curacao. NIEUW HOLLAND 25 te Port Swettenham. NIGERSTROOM 25 te Freetown. OLDEKERK p. 25 K. Palmas n. Kaapstad. OSIRIS p. 25 Finist. n. Trinidad. ORESTES 24 te Bremen. OVULA 24 te Singapore. OUWERKERK p. 26 Kp Gata n. Casabl. ORION 24 te Rotterdam. OMALA 25 te Beyrouth. OPHIR 25 te Makassar. ONDINA 27 te Gent verw. OVERIJSEL 25 te Genua. OOTMARSUM 24 te Bremen. PHRONTIS 26 te Kopenhagen. PENDRECHT 25 v. Ras Tanura n. Napels. PEPERKUST p. 26 Finist. n. Dakar. PARKHAVEN 25 te Montevideo. PERNA 25 te Singapore. PRINS WILLEM IV 25 te Bremerhaven. PRINS WILLEM V 25 op 600 mijl no K. Race n. Havre. PRINS FR. HENDRIK 24 te Londen. PRINS CASIMIR 24 op 300 mijl zw Lands- end n. Montr. PHILETAS 24 te Limassol. POSEIDON 24 te Rotterdam. PRINS WILLEM III 24 te Rotterdam. PRINS FR. WILLEM 25 te Montreal. POELAU LAUT 25 te Singapore. PAPENDRECHT p, 25 Azoren n. Curacao. PYGMALION p. 25 Aruba n. Antw. P. G. THULIN 25 op 900 mijl zo Belle Isle n. Seven Isl. ROTULA p. 26 Ouess. n. Curacao. RIDDERKERK 24 te Bremen. RONDO 26 te Djakarta. ROEBIAH 25 te Massowah. ROTTI 25 te Houston. RIJNLAND p. 26 Rio Jan. n. B. Aires. ROELF 25 te Amsterdam. SCHIE 24 v. Kalivia n. Izmir. STAD HAARLEM p. 25 Malinhead naar Glasgow. STAD ARNHEM 27 te Wabana verw. SIBIGO 25 te Singapore. SINABANG 24 v. Devonp. n. Sydney. STENTOR 24 v. Param. n. Amst. STAD BREDA 24 v. Seven Isl. n. Engel. STAD VLAARDINGEN 5 op 400 mijl zw Landsend n. Rdam. SOMMELSDIJK 24 op 475 mijl zo K. Race n. Antwerpen. SARANGAN p. 26 Alg. n. P. Said. SENEGALKUST 24 v. Funchal n. Dakar. SIRRAH 24 te Melbourne. STAD SCHIEDAM 25 te Gibraltar. SARPEDON 24 te P. Cardon. SCHOUTEN 24 te Mahe. STRAAT MAKASSAR 24 te Singapore. S1AOE p. 26 East London n. Durban. SCHIEDIJK p. 26 Landsend n. New York. SCHELPWIJK 25 te Genua. SLAMAT 24 te Port Swettenham. SUNETTA p. 24 Socotra n. Bombay. SLIEDRECHT p. 26 Massawah n. Fahah. SUMATRA 24 te Semarang. SLOTERDIJK 24 te Rotterdam. STAD ALKMAAR 23 te Barcelona. STAD AMSTERDAM 24 te Vlaardingen. SHERATAN 26 te Suez. TJIMENTENG 24 te L. Marques. TEUCER 26 te Singapore. TANKHAVEN III 24 v. Penang n. Sg. Ger. TAWALI 24 te Antwerpen. TJIBADAK 24 v. Rejangriv. n. Adel. TJITJALENKA 25 te Port Elizabeth. TRAJANUS 24 te Hamburg. TABIAN p. 26 Key West n. Charleston. TITUS 25 te Pto Plata. TAMO 24 te Wismar. TALISSE 24 te Alexandrië. TJIKAMPEK 24 te Surabaia. TJIWANGI 24 te Singapore. TIBERIUS 26 te Pto Limon. TOMOCYCLUS 24 te Cabimas. TRITON p. 25 Mona Eil. n. Balt. TIBIA p. 25 Kangaroe Eil. n. Singap. TROMPENBERG 25 op 150 mijl no Berm. n. Houston. THALETAS p. 26 Finist. n. Lissabon. TJILUWAH 25 te Surabaia. UTRECHT 25 te New York. VASUM 25 te Fahaheel. VAN NOORT 25 te Tientsin. VAN CLOON 24 v. Bangkok n. Singapore. WIELDRECHT 25 v. Banias n. Rdam. WONOGIRI 24 te Alexandrië. WAAL p. 26 Ouess. n. Algiers. WONORATO 25 op 300 mijl ono Yokoh. n. Manilla. WOENSDRECHT 30 te Ceuta verw. WONOSOBO 25 te Bombay. IJSSEL 26 te Antwerpen. ZEELAND 24 te Colombo. PASSAGIERSSCHEPEN BOSCHFONTEIN p. 26 Kp. Armi n. P. Said BONAIRE 25 te Paramaribo. BOISSEVAIN p 24 K. Padaran n. Singap. COTTICA p. 26 Burl. n. Madeira. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 25 t« Amst. GROOTE Br-JR 24 v. Halifax n. New York. MAASDAM 26 te. Quebec. NOORDAM p. 24 Sellly n. New York. WILLEM RUYS p. 26 Daedalus n. Rdam. SIBAJAK p. 26 Perim n. Aden. ORANJE p. 26 Perim n. Colombo. RUYS 25 te Santos. WAT. '.MAN p. 26 Sable eil. n. Rdam. WILLEMSTAD 26 te Amsterdam. WESTERDAM 25 op 300 mijl zw K. Race N. Rdam. BLOEMFONTEIN p. 25 K. Palm. n. Las Palm. VEILING POELDIJK, 25 juni. Tomaten A f 0.98—1.05, B f 0.94—1.03, C f 1.01—1.07, CC 9095 ct. Druiven: Alicante f 3.50—3.80, Frankenthaler en Golden Champion f 5.20 6.10, Seedling f 3.80—4.00, Bode bessen f 2.90 —3.50, Aardbeien f 2.70—3.90, Pruimen: Ju ne Blood f 1.30—1.55, Beauty f 1.70, Red June f 1.10—1.75, Golden Japan f 2.15, Prin- sessebonen f 1.651.85, Snijbonen f 1.501.70, Tuinbonen 3646 ct. Aardappelen, grote 22— 26 ct., poters 17—20 ct., kriel 16—23 cent, Andijvie 16—24 ct. Spitskool 36—39 cent. Postelein 42 ct. Rabarber 69 y2 cent, alles per kg. Netmeloenen (6) f 1.301.60, (8) f 1.15 1.30, Suikermeloenen f 2.30. Bloemkool (6) 53—69 ct. (8) 47—58 c.t (10) 40—47 ct. (12) 2535 ct. Komkommers A 36 ct. B 2436 ct. C 20 ct. Paprica 2242 ct. Perziken (2) 69—72 ct. (3) 51—58 ct. (4). 35—16 ct. (5) 25 —33 ct. (6) 1521 ct. Pruimen: Golden Ja pan 1025 ct. Burbank 10—23 ct. June Blood 8—15 ct. Formosa 1119 ct. alles per stuk. Sla A f 4.20, Peeprs, rood f 11.00—13.00, groen f 2.35—2.85, per 100 stuks. Peterselie 414 et. Selderij 2—4% ct. Peen 3647 ct. Kroten 9 ct. Sjalotten 3 ct. alles per bos. Aanvoer tomaten 105.000 kg. bloemkool 26.000 stuks. Perziken 18.000 stuks. APELDOORNSE EIERMARKT, 25 juni. Aangevoerd 175.000 eieren. Per luu stuüa werd betaald voor grote eieren i ns. tot f 13.90 en voor henne-eieren f 8 00—10.75. De prijsvaststelling geschiedde uit 50 no- teringen. APELDOORNSE KLEINVEEMARKT, 25 juni Prijzen: Kippen (wit en rood) f 1.80 —1.90 per kg; oude hanen f2.50 tot f3,50 per stuk; jonge hanen f 2.20 tot f 2.30 P» kg; konijnen f 2.50 tot f 7.50 p. st.; een den f 1.00 tot f 1.75 p. st.; schapen f 80 tot f 105 p. st.,; lammeren f 60—90 p. st.; geiten f 25—36 p. st.; kalveren f 45 tot f 57 p. st.; biggen f 45 tot f 55 p. st. PURMEREND, 26 juni 1956. Eieren: 8000 kippe-eieren f 12.50—13.p. 100 stuks» 2000 eende-eieren f 8.50 per 100 stuks. Vee markt: Runderen, totaal 613 stuks, 330 vette koeien f 2.103.25 per kg, handel stug, 161 gelde koeien f 450890 p. st.» handel stug, 95 melkkoeien f 7251000 P* stuk, stug, 14 pinken f 325580 p. stuk» stug, 13 stieren f7251750 p. st.. matië» 97 vette kalveren f 275450 p. st., vlug» 286 nuchtere kalv. voor de slacht f 45--** 80 p. st., vlug. idem v. d. fokkerij f 130 p. st., vlug, 200 vette varkens Y* d. slacht f 1.601.74 per kg, kalm, v. d. zouterij f 1.601.74 per kg, vette zeugen f 1.401.58 per kg, god®» 1118 biggen f 5075 p. st., goed. schrab** men f 65100 p. st., goed, 34 fokzeugeI* f 275325 p. st., stil, 986 schapen (vette' f 100135 p. st., stug. duur, idem fokke rij en weide f 100130 p. st., stug duur» weidelammeren f 70—90 p. st., stug, duur» vette lammeren f 80—100 p. st., stug, duU*j 45 bokken en geiten f 10—55 p. stuk, nj® tig, 17 paarden f 375825 p. st., stil. taal aantal dieren 3396. Pluimveemark 3100 oude kippen en hanen (witte en r°- de) f 1.851.95 p. kg, 900 oude eh hanen (blauw) f 1.95—2.05 p. kg. - jonge hahen (blauw) f 2.20—2.40 P- ^fj 400 eenden f 1.10—1.40 p. st., 300 kobU neri f 1.50—6.50 p. st. kippeb 1600 WOENSDAG HILVERSUM 1, 402 m. NCRV: 7.00 nws., 7.10 muz., 7.45 prot. pr-, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 zieken, 9.25 huisvr., 9.40 lichte müz., 10.05 gram., 10.30 Leger aes Heilsdienst, 11.45 hoorspel, 12.35 gram.. 12.37 prot. pr., 13.00 nws., 13.15 Metro- pole-ork., 13.50 Hollandse liederen, 14...0 gram., 15.40 sopr. en piano. 16.00 ieugd, 17.20 gram., 17.40 beursber., 17.45 orgel, 18.30 RVU, 19.00 nws., 19.10 kamermuz 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 Radio Philharm. Ork. en soliste, 21.20 muzikale luisterwedstrijd, 21.40 reisbeschrijving, 22.00 kamermuz., 22.30 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nws., 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nws., 7.10 gym., 7.23 gram., 8.00 nws., 8.18 gram., 8.50 vrouw, 9.35 gram. VPRO; 10.90 schoolradio. VARA: 10.20 gram., 11.00 RVU, 11.30 gram.. 12.00 accord.ork. en so list, 12.33 platteland, 12.38 piano, 13.00 nws., 13.15 tentoonstellingsagenda. 13. :8 dansmuz., 13.45 caus.. 14.00 gram.. 14.30 jeugd, 16.00 cabaret. 16.30 gram.. 17.00 orgel, 17.25 Roemeens ork.. 17.50 rege- ringsuitz., 18.00 nws., 18.20 lichte muz., 18.40 act., 18.50 dansmuz., 19.15 caus. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nws. 20.05 comm. op vragen van de dag, 20.15 verz.progr. militairen, 20.40 hoorsp 21.45 sport, 21.50 Holland-Festival 1956: Utr Sted. Ork., gemengd koor en sol., 22.50 medische kron., 23.00 nws., 23.15 Ham mondorgel, 23.35 gram., 23.50-24.00 Es peranto. WU KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 17.00-17.30 V. d. kind. VARA 20.00 Eiland in de mist, thriller. ENGELAND, BBC. home service, 330 m: 18.25 volksdansen, 20.00 ork.conc 22.30 lichte muz. BBC, light progr., 1500 en 247 bi; 11.30 ork.conc., 12.30 dansmuz., 13.00 ork-* conc., 15.00 lichte muz., 15.45 lichte 16.30 ork.conc., 17.30 lichte muz., z2-( dansmuz., 23.15 dansmuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 gevaf- muz., 16.00 pianorecital, 17.35 lichte 19.15 operettemuz., 22.10 dansmuz., 23- moderne muz., 0.10 lichte muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m,: 12.00 ork.conc., 20.05 Madrigalen, 2ü't'' ork.conc., 23.00 moderne muz. BRUSSEL. 324 m: 16.30 lichte 17.10 pianorecital. 19.40 volkszang. de weg omhoog, operette. 22.15 or^*c?ng, 484 m: 13.15 ork.conc., 15.45 koorzai 16.05 lichte muz.. 20.00 ork.conc ENGELAND. BBC. Uitz. v. Nederland 17.45-18.15 Nws., Londens Radiodag" ,eS en Engelse les voor beginnelingen, 142, deel 6. (Op 224 en 41 m). DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA^. 17.00-18.00 Filmprogr. en progr- j 20.00 Journ. en weerber. 20.20 oi.OÖ' vrouw. 20.30 De eerlijke vinder. 22.00 Filmprogr. BELG. TELEV1SIEPROGR. Franse djV 18.45 Testbeeld. 19.00 Kunstoverz. i •gpie- de jeugd. 20.00 Act. 20.15 Nws. 20.'" ^.3" gel v. Wallonië 21.10 FilmpM»1- Wereldnws. BELG. TELEVISIEPROGR. „,X!prot'; uitz. 17.00 V. d kleuters. 17.20 El OP 19.15 Testbeeld. 19.25 Gram- ""U N*?. ningsbeeld. 18.31 T.V.-strip. lf0 Vb"' 20.05 Rep. 20.50 Speelfilm. dracht. 22.40 Journ. (U'dvoi ^dt0e i&erb 917)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 4