Drobny, winnaar in 1954, meteen uitgeschakeld GAUL onbedreigd winnaar van de Ronde van Luxemburg AAMBEIEN Apostolische constitutie over de vorming van zielzorgers Fotograferen is eenvoudig 1? Nederlanders verliezen Geen Canadese bungalows flw™ 5 Kennis van psychologie9 pedagogie en sociale wetenschappen Wees Slank De onzichtbare getuige DINSDAG 2E JUNI 1956' PAGINA 7 Wimbledon verrassend begonnen Voldoen niet aan bouwvoorschriften Duizendste bij De Gruyter Den Bosch Campagne voor veiliger verkeer op Niieuw-Guinea Tijdelijke leerkrachten bij Nijverheids onderwijs Tweede testmatch AUSTRALIë HEEFT GROTE VOORSPRONG Coppi's glorie blijft ANQUETIL staakt zijn recordpoging MAGNI wil rijden in Ronde van Nederland Landskampioen schappen handbal dit jaar in Amsterdam v7 Slik dit tabletje en.stil de pijn HEMOTABS Jonge boeren in Den Bosch bijeen Manifestatie van 20.000 jon\ger<en Fraude van 17.000.- miiiimiiiiiuiiHUUUiiiiiimiiniunimuiimmnuiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 8 (vervolg) 2, S,\ftJ;n,.,r'L«e!ïï*.n.disd mu£«ui d«„ k»: S^rSSSUm een toto Examens Jaroslav Drobny, sedert de oorlog de Idool van het publiek op Wimbledon en die in 1954 de titel heeft veroverd, is in de eerste ronde van het toernooi van Wimbledon uitgeschakeld. Op het cen tre court, waarop hij zovele triomfen vierde, is hü door de negentienjarige Ramanathan Krishnan, de beste spe ler van Indië. verslagen met 6-1, 4-6, 6-1, 6-4. De linkshandige Drobny was bog maar een schaduw van de man die twee jaar geleden door het publiek bejubeld werd, toen hij bjj de elfde keer dat hjj aan deze kampioenschappen deelnam, de titel veroverde. Drobny's jaren wogen zwaar en het lukte hem niet enig overwicht te krij gen in de partij tegen de krachtige en in buitengewoon goede conditie verkerende tegenstander. Krishnan oefende van het begin tot het einde zware druk op de oud-kampioen uit. Hij dankt zijn over winning voor een belangrijk deel aan zjjn schitterende volleys. Voor Drobny, die dertien achtereenvolgende jaren aan Wimbledon heeft deelgenomen, is dit de eerste keer dat hij in de openings ronde reeds is uitgeschakeld. Zijn be ruchte harde services misten vaak en hjj maakte zelfs op beslissende momen ten double faults. Zijn verrassende nederlaag trok de bezoekers. Toen hij met 2-1 achter stond dromden de toeschouwers van de buitenbanen naar het centre court en het werd zo vol, dat de hekken ge sloten moesten worden. Degenen die er niet meer bij konden verdrongen zich ronc^het elektrisch uitslagenbord om de overwinning van Krishnan op de voet te kunnen volgen. Krishnan kreeg een langdurige ovatie van het publiek, maar men vergat toch ook de sympathie-betuiging voor Drobny niet, die op deze dag waarschijnlijk voor goed afscheid van Wimbledon nam. Een van de eerste overwinningen van het toernooi was voor Kurt Nielsen, de Deen die in de afgelopen drie jaar twee maal tot in de finale is doorgedrongen. Hem viel de eer te beurt de eerste Wedstrijd op het centre court te spe len. Het was niet veel meer dan een trainingspartij, waarvan de Australi sche junior-kampioen, Bob Mark, de du- (Van onze Haagse redactie) De houten, Canadese bungalows, die Volgens recente persberichten, door een Haagse onderneming zouden kunnen worden geïmporteerd, komen niet in aan merking voor gebruik in Nederland. Naar Minister Witte in antwoord op ■yr«Ben van het Tweede Kamerlid, de neer Van Vliet (KVP) meedeelt, voldoen zij met aan de eisen, die in Nederland aan goede volkshuisvesting worden gesteld. De bungalows zijn in Canada ge bruikt als noodwoning voor gedemobili seerde militairen en de kwaliteit was op dit gebruik afgestemd. Thans zijn door het gebruik, het afbreken en het vervoer vele onderdelen beschadigd. Bovendien voldoen afmetingen en inrichting niet aan de Nederlandse bouwvoorschriften. Ondanks al deze bezwaren is de prijs voor de onderdelen, franco grens, nog ƒ6000.—. In gemonteerde en bewoonbare toestand, met inbegrip van fundering en noodzakelijke voorzieningen, zou de prijs hog aanmerkelijk hoger komen te liggen. Maandag is in het fabriekscomplex Van P. de Gruyter en Zn N.V. aan de Veemarkt te 's-Hertogenboschde dui zendste werknemer van dit complex Verwelkomd. Daar dit het eerste aan eengesloten bedrijf scomplex te Den Bosch is waar duizend arbeiders wer ken, heeft deze verwelkoming een offi cieel karakter gekregen door de aan wezigheid van burgemeester mr. H Loeff en wethouder N. Schuurmans. Laatsgenoemde heeft in een toespraak de sociale betekenis van dit bedrijf Voor de Bossche gemeenschap getekend. De duizendste werknemer, de heer E. Joosten uit Vlijmen, is door de directie een ets aangeboden, die hem door bur gemeester Loeff werd overhandigd. Tal Van Bossche autoriteiten die op eniger lei wijze bij het arbeidsproces betrok ken zijn, woonden de plechtigheid bij. Alleen in Hollandia op Nieuw-Guinea Zijn de laatste zes maanden 10 personen Overleden bij verkeersongelukken. Dit heeft geleid tot een campagne voor vei liger verkeer, waarbij een vergelijking yordt gemaakt met Nederland. Kwamen Jh Nederland in 1955 1488 personen om "et leven tengevolge van verkeerson gevallen dat is een dode op iedere 700 Voertuigen, in Hollandia was het cijfer öe afgelopen zes maanden een dodelijk ongeval op iedere 150 voertuigen. Een sterftecijfer, dat dus ruim vier keer Jo hoog is als in Nederland. In de op- °ep om beheerst te rijden wordt voorts 11 °g gezegd, dat de verkeersdichtheid Hollandia 1500 voertuigen op 100 *ni is tegen 978 in Nederland. (Van onze Haagse redactie) s Op het ministerie van O. K. en W. ös een uitkeringsregeling in voorberei- 'hg voor tijdelijke leerkrachten van Nijverheidsonderwijs, die in geval Uj h ontslag geen aanspraak op een Zal -r'ng kunnen maken. De regeling 'n grote lijnen gelijk zijn aan het j_ysteem, dat t.a.v. de tijdelijke Jeer- hchten bij het L.O. werd gevolgd. Cal rnin'ster van O. K. en W., mr. Wolf'j heeft dü medegedeeld in ant- oord op vragen van het Tweede Ka llid Gortzak (C.P.N.). pe is geworden. Met 6-0, 6-2, 6-3 werd de Australiër verslagen.. Hoad en Rosewall moesten harder vechten om hun „plaatsing" te behou- en. De partij tussen Hoad en Fontana duurde een uur en een kwartier en werd door de Australiër gewonnen met 9-7, 6-2, 6-0. Rosewall verloor zelfs een set van de Britse Davis Cup-speler Barrett, Nederlands officiële vertegenwoordi gers Dehnert en Van Dalsum werden, volkomen volgens de verwachtingen, meteen uitgeschakeld. De uitslagen De belangrijkste uitslagen uit de eerste ronde van het herenenkelspel luiden: Ulrich (Den.)-Petrovich (statenloos) 6-1 6-2 6-2, Davidson (Zw.)-Owen (G.B.) 7-5 6-1 6-3, Segal (Z.-Afr.)-Destremau (Fr.) 6-3 6-1 6-0, Nielsen (Den.)-Mark (Austr.) 6-0 6-2 6-3, Kumar (Indië) w. o. tegen Vieira (Braz.), Krishnan (Indië)- Drobny (Egypte) 6-1 4-6 6-1 6-4, Fraser (Austr.)-Mulloy (V.S.) 13-11 6-4 6-1, Sei- xas (V.S.)-Fox (V.S.) 6-1 6-2 6-3, Flam (V.S.) verslaat Dorfman (V.S.) 6-4 6-4 6-3, Perry (V.S.) verslaat Hoiberg (Den.) 6-3 6-4 6-4, Stockenberg (Zweden) ver slaat Dehnert (Ned.) 1-6 6-4 6-2 4-6 6-4, Shea (V.S.) verslaat Garrido (Cuba) 6-4 6-4 8-6, Forbes (Zuid Afrika) ver slaat van Voorhees (V.S.) 6-1 6-1 6-4, Wilson (G.B.) verslaat Willey (Canada) 6-4 6-1 6-1, Larsen (V.S.) verslaat Holm- berg (V.S.) 5-7 6-3 6-4 6-3, Blatchford (V.S.) verslaat Hammersley (Chili) 2-6 6-3 6-4 3-6 7-5, Hoad (Austr.) versl. Fon tana (Canada) 9-7 6-2 6-0, Rosewall (Austr.) verslaat Barrett (G.B.) 6-2 6-1 2-6 6-1, Candy (Austr.) verslaat Darmon (Fr.) 12-10 6-2 6-2, O'Brien (Austr.) ver slaat Knight (G.B.) 6-4 6-2 6-2, Pietran- geli (It.) verslaat Bowman (Austr.) 6-2 6-4 7-5, Pimental (Venezuela) verslaat Paish (G.B.) 6-4 6-3 3-6 4-6 6-1, Patty (V.S.) verslaat Huber (Oost.) 6-2 6-4 9-7, Stewart (V.S.) verslaat Meyer (Austr.) 6-3 6-3 6-4, Ayala (Chili) verslaat Badr el Din (Egypte) 6-1 6-3 6-4, Schmidt (Zweden) verslaat Sweeney (V.S.) 6-0 6-3 6-3, Becker (G.B.) verslaat Hacket (Ierl.) 6-4 6-1 6-3, Sirola (It.) verslaat Laver (Austr.) 7-5 6-4 6-2, Regan (Austr.) versl. Van Dalsum (Ned.) 6-3 6-3 1-6 8-6, Cooper (Austr.) versl. Davies (G.B.) 4-6 6-4 2-6 6-4 6-3. V DROBN\ rf r - v> x III II ill III IWI lil H.M. Koningin Elizabeth II van Enge land overhandigt haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, de polotrofee, die hjj met zijn ploeg „Windsor Park" verwierf na de strijd tegen „Friar Park". Op de vierde en voorlaatste dag van de tweede testmatch EngelandAustra lië, beëindigde Australië de tweede in nings met een totaal van 257 all out. Bij het trekken van de stumps stond Engeland op 72 voor 2. In de eerste innings scoorden de „aussies" 285 runs. Engeland kwam niet verder dan 171. De acht tweede inningswickets, die Engeland nog in handen heeft, zullen tenminste 300 runs moeten opleveren, willen de gastheren zich winnaar kun nen noemen. De jonge Australische all-rounder, Richie Benaud, miste net zijn century. Op 97 werd hij door Evans uitgevan- gen op het bowlen van Trueman. Zijn innings was vrijwel kansloos. Hij sloeg 1 zes en 14 vieren. De beslissingswedstrijd voor de pro motie naar de Franse eerste divisie, tus sen Valenciennes en Lille, is gewonnen door Valenciennes met 4-0. De Luxemburger Charly Gaul heeft ook in de derde en laatste etappe van de Ronde van Luxemburg zijn eerste plaats in het eindklassement met suc ces verdedigd. Niet alleen hielp hij zijn landgenoot Kemp bij het behalen van de etappe-zege, maar door in het pele- ton te eindigen behield hij ook de lei dende positie in het algemene klasse ment. De derde etappe voerde de renners van Diekirch naar Esch-sur-Alzette. Reeds snel nam de Fransman Gemini- ani een kleine voorsprong, die na 21 km zelfs 3 min. 10 sec. bedroeg. Aan de voet van de Draufeld lag Geminiani De Franse renner, Jacques Anquetil, heeft bij zijn poging om het wereld uurrecord te verbeteren, de strijd gestaakt. Wel slaagde hij er in tijdens deze poging op de Vigorellibaan te Mi laan het wereldrecord over 20 km te verbeteren door over deze afstand een tijd te noteren van 25 min. 571/5 sec. Het oude record stond op naam van Archambaud met 25 min. 59 3/5 sec. en werd in 1937 eveneens te Milaan gemaakt. Het werelduurrecord is sedert 1942 in het bezit van Fausto Coppi met 45.798 km. Bij de organisatoren van de Ronde van Nederland is een brief binnenge komen van Fiorenzo Magni, waarin hij mededeelt, dat hij in beginsel bereid is om in de Ronde van Nederland, welke van 6 tot en met 13 augustus wordt gehouden, te starten. (Van onze handbalmedewerker) Voor het eerst in een lange reeks van jaren zullen zondag 1 juli te Amster dam op het terrein van Wilskracht- Sport aan de Kruislaan de nationale kampioenschappen van de Katholieke Nederlandse Handbalbond worden ge houden. Hiermee is gebroken met een langzamerhand gegroeide traditie, dat de strijd om het landskampioenschap, zowel bij de dames als de heren, altijd in het zuiden des lands plaats vindt. De sterkste katholieke handbalclubs uit diverse provincies zullen dus ein delijk eens in het westen acte de pré- sence geven, o.w. V.D.O. uit Amsterdam (heren) en Wilhelmus uit Voorburg (dames). Een verheugend verschijnsel is, dat het katholieke handbal de laatste jaren over de hele linie een merkbare vooruitgang heeft geboekt, hetgeen o.m. te danken is aan de geschapen moge lijkheid voor velen om in de winter maanden zaalhandbal te beoefenen, waarmee zowel de techniek als de tac tiek op een hoger peil zijn komen te liggen. Derhalve verwacht het district Amsterdam dan ook een behoorlijke pu blieke belangstelling. Het is uiteraard hachelijk reeds nu voorspellingen omtrent de gang van zaken te doen de diocesane kampioen schappen in Rotterdam leverden hiervan een sprekend bewijs al kan men wel moeilijk ontveinzen, dat bij de heren wederom de Limburgers hoge ogen naar de landstitel zullen gooien. Welke ploegen, naast V.D.O. en Wil helmus, de strijd gaan aanbinden, zal nog nader worden gepubliceerd, daar zij op dit ogenblik nog niet bekend zijn. slechts 300 meter voor. De Fransman liep echter opnieuw weg van zijn be lagers. Bij Wiltz had hij precies 2 min. voorsprong. Heftig stelde hij zich te weer. Reichlange (118 km) passeerde hij zelfs 5 min. vdór de overige ren ners. Bij het naderen van Luxemburg bleek dat Geminiani wel erg veel van zijn krachten had geëist, vooral toen er enkele hellingen genomen moesten wor den. Met slechts 200 meter voorsprong reed hij het 11 km lange circuit op. Enkele kilometers later werd hij inge haald. Teleurgesteld stapte de Frans man daarop van zijn fiets. Post volgde even later zijn voorbeeld. Tot in de vijfde en laatste ronde op het circuit bleven de renners bijeen. Toen slaagde Kemp erin weg te komen. Met de hulp van zijn landgenoten die het peloton af remden, lukte het hem zelfs ruim twee minuten voor te komen op de groep. De uitslag van de derde etappe luidt: 1. Kemp (Lux.) 7.41.09; 2. Remangeon (Fr.) 7.42.37; 3. Mom (Lux.) z.t.; 4. Schmitz (Lux.) 7.42.40; 5. Voorting (Ned.) z.t.; 11. een grote groep renners ex aequo, waarbij de Nederlanders Van den Brekel, Stolker en Westdorp. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Gaul (Lux.) 20.33.53; 2. Re mangeon (Fr.) 20.39.39; 3. Forestier (Fr.) 20.40.42; 4. Ernzer (Lux.) z.t.; 5. Janssens (Belg.) 20.40.53; 8. Stolker 20.46.33; 9. Voorting 20.46.42; 11. Van den Brekel 20.47.44; 18. Westdorp 21.05. 50. Advertentie 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeieftl Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. "n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. De Katholieke Nederlandse jonge boe- ren- en tuindersbond zal zijn jubileum 9 september vieren met een grote ma nifestatie in Den Bosch. Men verwacht, dat deze manifestatie 20.000 jongeren naar de hertogstad zal voeren, onder wie Belgische jongeren en leden van de internationale jongere boerenorgani- satie, de MIJARC, welke organisatie van 4 tot 8 september in Nijmegen haar eerste algemene vergadering houdt. Het laatste nummer van de „Acta Apostolicae Sedis" publiceert naast de encycliek over de H. Hart-Verering een apostolische constitutie over de geeste lijke en zielzorgliike vorming van priesters in het algemeen en van re guliere priesters in het bijzonder. De Constitutie stelt de eis, dat priesterstu denten die wetenschappen bestuderen, die de religieuze vorming meer aan de eisen van deze tijd aanpassen, met na me de psychologie, pedagogie en de so ciale wetenschappen. Nadat in het begin het karakter van een ware roeping tot het priester schap en het apostolaat is uiteengezet, vervolgt de Apostolische Constitutie met er op te wijzen, dat dit karakter onveranderlijk blijft ook als de vor ming van de regulier en seculier zich aan de eisen en omstandigheden van een nieuwe tijd moet aanpassen. Vervolgens wijdt de Constitutie een diepgaande beschouwing aan de waar digheid van de priester, zijn aposto lisch werk, de prediking, de opvoe ding van de jeugd, het toedienen van de sacramenten, het apostolaat in de missie, du zielzorg op zich en aan de studie van de kerkelijke wetenschap pen. Over dit laatste punt zegt de Constitutie: „Maar de beste weten schap bezit geen innerlijke kracht, als deze niet door een diepgaand ascetisch leven en een voortdurend contact met God wordt bezield en gevoed. Vervolgens is in de Constitutie de be paling vervat, dat iedere jonge regulie re geestelijke, die de theologische stu die voltooid heeft, een periode van praktische zielzorg moet volgen, zodat h\j zich ten volle op het priesterschap kan voorbereiden. Ook verlangt de Con stitutie, die met de woorden „Sedes Sa- pientiae" begint en gedagtekend is op 31 mei feest van Maria Koningin des Hemels, dat de priesterstudent niet alleen over een degelijke filoso fische en theologische vorming moet beschikken, maar zich tevens genoeg kennis eigen maakt over de psycholo gie, pedagogie, didactiek, catechese en de pastorale en sociale wetenschappen, wetenschappen, die de huidige voort gang volgen en tot doel hebben, de gods dienstige vorming meer aan de eisen des tijds aan te passen. De Apostoli sche Constitutie dringt er op aan, dat niet alleen jonge reguliere priesters en priesterstudenten, maar ook de oude re priesters bijzondere cursussen in deze materie volgen. De H. Vader heeft de Congregatie van de Religieuzen opdracht gegeven de tenuitvoerlegging van deze apostolische constitutie te verwezenlijken. De politie te Heerlen heeft de admi nistrateur van een woningbouwvereni ging te Heerlen, een ingezetene van Voerendaal, aangehouden op verden king van verduistering van een bedrag van f 17.000.ten nadele van de wo ningbouwvereniging. Deze fraude is bij een accountants onderzoek aan het licht gekomen. De man heeft tegenover de politie een be kentenis afgelegd, waarna hij op vrije voeten is gesteld. Advertentie wee® gezondIn Uw houding. Uw gang, Uw teint en Uw kleding, in dat allea ziet men het prachtige resultaat van Cairogan, het onschadelijke en ro mige Zweedse raelkdieet. Carruganmelk smaakt ook lekker, vermengd met sterke koffie of vrachten- sappen. t..y oensdagavond zal Künen op de sin- aan an Nenyto bij gunstig weet eer: krn VEr> <?oen °P de records 6 mijl en 10 gij.' Beide staan op naam van Wim (Jkhuis met 30 min. 53,4 sec. door ANTHONY CILBERT in de vertaling van J. C. H. v. d. Bovenkamp Jr. „Miss Fraser wil de kamer van Tante Janet natuur lijk aan een andere dame verhuren," zei Doreen. „Zij is bang, dat zij ernstig ziek zal worden." „Wat vreselijk zelfzuchtig! En wat verwacht ze nu eigenlijk van jou?" „Zij zal mij verzoeken een regeling te treffen." „Dat is belachelijk. Iedereen weet dat je oude mensen tegenwoordig nergens meer in krijgt." „Zij zal natuurlijk denken aan onze eigen logeer kamer." „Dat is onzin! Alice Field komt de volgende week bij ons en de hemel mag weten hoe lang zij blijft." „Daar wist ik niets van." „Ik ook niet, maar we zullen het zo regelen dat zij komt." „Heb je haar graag hier?" „Dat niet, maar het is altijd nog beter dan je tante. En Alice kookt heerlijk. Zij kan ons het een en ander uit de hand nemen." Doreen zag het verstandige van die maatregel in en de uitnodiging aan Alice Field werd verzonden voordat Doreen naar Londen reisde. Miss Fraser deed haar zonder omwegen het verzoek om naar een andere kamer voor haar tante uit te zien. „Ik weet al enige tijd, dat zij niet meer in staat is voor zich zelf te zorgen en de kamer schoon te houden," zei Miss Fraser. „En als we bedenken hoe zwak en tenger zy is, dan mag het nog een wonder heten, dat zij het zo lang heeft volgehouden." „Oh, zij heeft een sterk hart en is altijd kernge zond geweest," zei Doreen. „Maar zij is erg oud, Miss Blake." „Vier en zeventig! Dat is zo oud niet. Ik geloof, dat u dit veel te zwaar inziet, Miss Fraser. Ik zal proberen haar veertien dagen te laten verplegen in het ziekenhuis en dan..." Maar het had geen zin. D' kamer van Miss Martin was al verhuurd. Miss 31ake ging nu op zoek naar een plaatsje waar zij Miss Martin kon onderbrengen en slaagde er ein delijk in iets voor haar te vinden in Beverley; een rusthuis voor oude dames, die een lichte verzorging nodig hadden. In werkelijkheid kwam het er op neer dat al die oude dames, die daar verpleegd werden, lichtelijk getikt waren, maar in de ogen van Miss Blake waren alle oude mensen een beetje excentriek en Tante Janet zou zich er niet veel van aantrekken. Veel vrijheid zou zij natuurlijk niet hebben, doch er waren compensaties. Haar eten werd voor haar ge kookt en zij zou nooit alleen zijn. Er was een ge meenschappelijke tuin bij het huis en dat was iets wat haar Tante Janet al zo lang verlangd had. Er was altijd een dokter bij de hand en eigen meube len mochten er niet meegebracht worden, voor zo ver zij niet draagbaar waren. „In de gemeenschappelijke conversatiekamer is een radio," zei Doreen met de tact van een atoombom, „en er zijn een massa kranten en tijdschriften." Eerst drong het niet goed tot Miss Martin door. Zij daci.t dat het maar een tijdelijke maatregel was om haar in de gelegenheid te stellen geheel te ge nezen voordat zij naar haar eigen kamer terug keer de, maar toen Doreen haar vertelde, dat Miss Fra ser haar kamer had verhuurd kreeg zij een inzin king en was oijna gestorven. „En wat moet er met mijn meubelen en zo ge beuren?" vroeg zij kleintjes. „Je weet heel goed, dat ik die niet al die maanden kan laten opslaan, Die kosten worden veel te hoog." „Er behoeft niets opgeslagen te worden," zei Do reen. „Laat dat alles maar rustig aan mij over. Wij verkopen het meeste en de kleine dingen kunt u na tuurlijk meenemen." Toen pas ging Miss Martin beseffen dat alles wat voor h4ar een eigen huis had betekend haar ont nomen zou worden en dat zij in de een of andere inrichting werd gestopt om te wachten op haar dood. Zij zou geheel overgeleverd zijn aan de Moeder van de inrichting en kon eigenlijk evengoed de gevangenis in gaan. „Maar dat is de grootste nonsens die ik ooit ge hoord heb," zei Doreen toen Tante Janet haar iets van haar gevoelens verteld had. „En als u zulke on zinnige dingen zegt als u op Beverley bent, dan ben ik bang dat de Moeder u niet zal willen hebben. Zij heèft me nadrukkelijk gezegd, dat zij geen lastige en ontevreden mensen kan hebben. Ik heb haar natuur lijk gezegd, dat zij van u zulke dingen niet te ver wachten had Dus u begrijpt Toen Doreen vertrokken was, leunde Miss Martin komst. Voor zover zij kon zien wachtte haar alleen achterover in haar kussens en dacht aan haar toe- nog de dood en zij vermoedde dat deze in die om standigheden niet zo heel lang meer op zich zou la ten wachten. Zij had echter geen flauw begrip van de opwin ding die nog lag tussen haar en het graf. Doreen maakte zich een dag vrij om Tante Janet met een taxi naar het rusthuis te brengen en toen Tante Janet hoorde dat zij zelfs geen eigen, kamer zou hebben werd het haar te machtig en barstte zij in tranen uit. „Ik kan me in veel dingen schikken, maar dat niet. Doreen dat in Godsnaam niet! Ik weet ze ker, dat we wel iets anders kunnen vinden als we maar wat geduld hebben. Ik ben toch niet hulpbe hoevend „Met het grote tekort aan huizen moest u blij zijn dat ik iets heb kunnen vinden, waar u uw kamer alleen maar behoeft te delen met een andere oude dame. In de meeste inrichtingen heeft men al slaap zalen". „Kunnen we dan niet wachten, totdat Maar Doreen hield voet bij stuk. „Geen sprake van, Tante Janet. Alles is geregeld erl u zult zien, dat het best mee zal vallen. Tenslotte bent u geen achttien jaar meer!" Het huis bleek een aangename verrassing te zijn, evenals de Moeder, die menselijker en sympathieker was dan Miss Martin had durven hopen. De Moeder hield werkelijk van oude dames, al was zij er heilig van overtuigd, dat zjj allemaal een beetje abnor maal waren, maar zij zag er niet tegen op om de mensen te verzorgen als zij ziek waren en dat zij geestelijk niet geheel volwaardig waren, maakte het voor haar alleen maar eenvoudiger. Miss Blake had haar verteld, dat haar tante volkomen normaal was, maar te oud werd om geheel voor zich zelf te zor gen. Dat zeiden alle bloedverwanten die hun oude tantes in een rusthuis wilden hebben, wist de Moe der, maar Miss Martin maakte inderdaad een volko men normale indruk op haar. Het was het keurig nette mensje nog wel aan te zien, dat zij van goede familie was en weinig kon zij vermoeden dat dit zelfde keurig nette mensje haar en haar gehele in richting in het middelpunt van de publieke belang stelling zou plaatsen. (Wordt vervolgd) T7-oor de gelukkige categorie amateurs, die zelf hun work ont- Iwikkelen en afdrukken, staat iets zeer lezenswaardigsi in een redactioneel artikel in het mei-nummer van „Foto". Die redac tie bespreekt hier de zogenaamde dunne negatieven, wawvan vele fotograferenden erg bang zijn. Ten onrechte. Ziehier wat „Foto" er over schrijft: „De categorie werkers, wier negatieven dun als water zijn (gelijk men dit noemt) is in de minderheid, doch hun vergrotingen plegen rijk van toon te zijn, pittig en plastisch. Hun witten fonkelen en vooral de sfeer blijkt sterk vastgehouden te zijn. Een bepaalde nega tiefpartij behoeft niet roetzwart te zijn om de garantie ie geven dat het daar wit zal blijven; een veel transparanter partij kan door korter belichten tijdens het vergroten evenzeer een wit bewaren, en zelfs een zuiverder, daar het niet door overstraling e.d. aangetast zal worden. Wij wijzen hierop, omdat er thans emulsies in de harudel zijn, die een opvallende schaduwdetaillering geven zonder zware dekking in de lichtentenzij men langer ontwikkelt. Daarnaast is de luie emulsie weer in gebruik genomen, en deze moet zacht ontwikkeld worden, waaronder te verstaan is: zodanig dat er een uitgesproken zacht negatief ontstaat, en niet: in een zachte ontwikkelaar om een pittig negatief over te houden. In beide gevallen is dus het uitgesproken zachte en tevens dunne negatief het uitgangspunt. Velen moet het daarbij moeilijk vallen te beseffen, dat zij daarmee een negatief in handen hebben voor een in tonaliteit goede vergro ting op normaal papier. Zulk een negatief moet men geen geweld aan gaan doen, door het op hard papier te zetten. Dat is heel vaak niet nodig, als men het recept volgt: zo schraal mogelijke vergrotings- belichting (liefst in een korte felle lichtstoot van rondom de seconde, diafragma dus wijder open) en dan volledig uitontwikkelen in een normale (pittige) papierontwikkelaar (en niet een type dat door veel sluierwerende stof abnormaal geremd is). Voor velen zou dit een nieuwe fase in hun ontwikkeltechniek en vergrotingstechniek kunnen betekenen, en tevens de oplossing voor de vraag, waarom de fabrikanten toch volharden in het fabriceren van zachtwerkend papier, waarop men alleen maar grijze vergrotin gen krijgen zou. Een papier overigens, dat men dan niet spoedig nodig zal hebben." Verder vermeldt dit nummer van „Foto" een artikel over flits in gebruik tijdens de zomermaanden. Vele amateurs hebben reeds de voortreffelijke mogelijkheden ontdekt van flitslampjes voor het op lichten van schaduwpartijen. De flitsfotografie gaat ondanks de snelle film een grote toekomst tegemoet, mede dank zij de verbeteringen die de fabrikanten steeds weer in lampjes en reflectoren aanbrengen Medewerkers hebben gefotografeerd in een woonwagenkamp op een beeldententoonstelling, in Spanje en in Lissabon. Ze hebben hun foto s van de nodige commentaar voorzien. Voorts bevat „Foto" de gebruikelijke rubrieken. We beginnen de tweede afleve- het zonnetje scheen, zijn dikwijls ring van onze fotolessen vlak en oninteressant. Tenminste: met het euvel van de ont- dat geldt voor vakantiefoto's. Over brekende hoofden en voeten. De andere spreken wij nu niet. oorzaak daarvan schuilt in het verkeerd gebruik van de zoeker. Nu is het zó dat het zonlicht 's- van een box, een z.g. briljant-zoe ker, precies recht naar beneden kij- baar is. De zon staat dan laag en werpt mooie, lange schaduwen. De ken, haaks op de zoeker. Wat dan one msti«rtiid op het kiekje. Iets om goed te ont houden. Wie fotografeert is gewend om zijn ogen goed de kost te geven en ten bijvoorbeeld geeft het donke- dan zal het hem wel eens zijn op gevallen dat alle beroepsfotografen zitten, en alle „goede" amateurs steeds een re hólen op de plaats waar de ogen zwaar statief gebruiken. Een gek v,iJ!A 11 ove5 bet ,bcht gezicht: een statief dat. baast niet hebben, hoe lang moeten wij nu eigenlijk belichten? Zijn daar re gels voor te geven? Ja, en men gezicht: een statief dat haast niet te torsen is en daar bovenop een miniatuur-camera die miniatuur-camera die in een .f T (flink) vestzakje geborgen kan Vlndt.die op tabelletjes in gebruiks worden. Waarom doet men dat, ™n^i~mg0n j10 y Vef waarom geeft men zich die moei- fihns worden verstrekt. Wie te? Eenvoudig omdat men scherpe S.iïon no° foto's wil hebben. Men onthoude f 2,^ i1Su6 J voc?r dat men bij het afdrukken goed i JL t geval kan men ai- stevig moet staan, liefst met ge- weten komen door gebruik spreide benen, met ingehouden S?, eeJ* fbfbcb1kpp.mflIer en dan adem en het kiekkastje ferm tegen /ff Ifu" f? i? n de borst gedrukt. Vervolgens de behoeft rnaar op het object te sluiter niet'met een ruk, maar heel d7ni611 iU1, f. ijden soepel indrukken of overhalen. mn kunnen ^dan" rnf„irl ^6" Nu we toch de sluiter hebben la- g* aXeLzen DeSke 'meTe^" ten gaan: denk er aan onmiddel- ideaal mafr hMaas tamelhk drLienMVarXa^eVnïewoonïe ^SeriF bS dansen', l°t hï meteen ^ft de wereld films hebben namebJk een flinke 5aïn wti fout signatoren S to T Otoflf "0tdl eem"kth ej lichten ai nodig was i er ff„„e?pn?!oar v°Yengens beel man over boord. In twijfelgeval- T£&rlm,„Zf!P jenever te lang belichten fan te Een belichtingstijd waarmee we heeft gebracht. De fout van de on rustige achtergrond. Een goed fo tograaf weet zich te beperken. Kiekt hij een kind op het gras, dan in de z°inerdag, ais het zonnetje komt het kind er op en het gras ab^d wel uitkomen is 1/50 en verder niets. Alles wat daar nog sec' diafragma 11. Heeft men - AAn I MC* «Tft f*rt/av. "1 "1 w bij zou komen zou slechts de aan dacht van het hoofdmotief aflef den. Dus: geen bloemen erbij, be een lens waarop geen f 11 voor komt, doch wel f 12,5, dan neme men dat; veel maakt het niet uit. halve dan de madeliefjes die bij het Over die geheimzinnige diafrag- gras horen, geen benen van iemand ma s ls trouwens nog heel wat te die als toeschouwer fungeert, maar vertellen en straks zullen wij dat vooral: een achtergrond die rustig doen' is en contrasteert met de tint van het hoofdmotief. Dergelijke achter- By het instellen van de afstand is het vaak moeilijk om die precies gronden zijn overal gemakkelijk te schatten, vooral als onze slacht te vinden en zijn zij er eens niet, offers, kinderen aan het strand bij- dan hebben wij altijd nog de meest voorbeeld, niet op een punt blij- ideale achtergrond bij de hand: de ven. Gelukkig komt dat er ook niet lucht, al of niet met wolken. Wij zo precies op aan indien wij de ca- plaatsen dan het slachtoffer wat mera ingesteld houden op 3 meter hoger, op een dijkje desnoods of voor alles wat scherp moet zijn tus- op een duin, boven op een hek of sen 3 en 5 meter (van de camera stapel stenen. Zelf zoeken wij het af gerekend) en op 10 meter voor dan lager op. Wij knielen of zetten alles wat scherp moet zijn tussen desnoods radicaal het toestelletje 5 meter en oneindig ver. Dit zullen op de grond. Men onthoude dus wel hoofdzakelijk landschaps dus: A. Kleur opnamen zijn. Tussen haakjes: „on- wegdenken en alles zien in zwart eindig" wordt op de camera aan- en wit. B. Zon op zijde en nooit gegeven door een 8 op zijn kant in de rug. C. Goed haaks in de en deze cijfers gelden alle zoeker van de box kijken. D. Het voor diafragma 11. toestelletje zo stil mogelijk houden Opnamen bij tegenlicht moeten by het afdrukken. E. Steeds een wat langer worden belicht, min- rustige achtergrond kiezen en al- stens 2 maal zo lang en de zon mag les weglaten wat weggelaten wor- ook nooit direct in de lens schij- den kan. nen. Dat is trouwens gemakkelijk De moderne films zijn zo snel dat te vermijden door hand of hoed we bij het kieken de zon heus wel tussen zon en lens te houden, doch kunnen missen, vooral in de zomer, uiteraard zó dat deze niet in de En tóch willen wij er graag een zoeker te zien zijn en dus op de zonnetje bij. Niet alleen om het zo- foto zouden komen. Onder bomen merse effect, maar vooral ook om- en in een bos is het veel donker dat de prentjes dan zoveel pitti- der dan men zou denken: in de ger en plastischer worden. Waar schaduw onder bomen kunnen wij geen licht is, is ook geen schaduw met een gerust hart tien maal lan en kiekjes, gemaakt zonder dat ger belichten dan normaal! nen wij de camera beter wat rust gunnen. Licht zo pal van boven is het minst geschikt en bij portret- AMSTERDAM, 26 juni Kand. ge neeskunde le ged.: H. J. Batelaan (Gouda), mej. A. M. Bergmans (Eind hoven), J. Blijleven (Vlaardingen), J. Bout (Haarlem), C. P. Bruins (Deven ter), mej. E. P. Elfferich (Delft), Go Kian Pa (Naarden), C. F. Graafstal (Haarletn), mej. C. Herstel (Eindhoven), W. Jobse (Middelburg), mej. J. Kamer mans (Middelburg), J. C. Kense (Am sterdam), J. van der Knaap (Amster dam), W. G. C. Kok (Kerkrade), mej. P. A. Kuqken (Badhoevedorp), mej. W. G. Lameris (Amstelveen), D. J. Mul der (Delft), J. M. Mulder (Amster dam), L. C. van Otterlo (Amsterdam), Siem Tjong Han (Amsterdam), G. W. L. Smeenk (Amsterdam), J. G. Streef kerk (Oldebroek), mej. M. Wijsmuller (Eindhoven), mej. N. van der Zwan (Scheveningen). AMSTERDAM. 25 juni Kand. ge neeskunde 2e ged.: E. J. Anema (Am stelveen), D. Bosschaert (Utrecht), G. H. Brillenburg Wurth (Kampen), E. T. L. Droop (Den Haag), mej. M. J. C. Hellema (Amsterdam), O. S. Ingwersen (Bloemendaal), mej. J. Kuypers (Am stelveen), G. F. Nelck (Amsterdam), mej. M. J. van Nes (Sassenheim), J. H. Struys (Rotterdam), A. Vermey (Dordrecht), C. J. de Weerdt (Hoofd dorp), O. P. van der Werff (Zwart sluis), F. H. Wullink (Zutphen), A. van der Zwan (Zwollerkefspel). DELFT, 26 juni, Kand. werkt, ing.: H. J. P. v. d. Hart, Haarlem, en J. M. Reijnhard, Voorburg. Ingenieursexa men mijning.: H. F. Koetsier, Delft. Ingenieursexamen 'geodetisch ing.: R. Boer, Assen; L. Korver, Aalst (N.-Br.); P. J. F. Nas, Nijmegen; A. Scheffer, Eindhoven; J. v. Vliet, Zwolle en R. J. de Wit, Zwolle. Prop. geod. ing.: W. F. Bonardt, Arnhem; H. B. Calvo, Delft; R. Kammer, Hoogeveen; J. H. W. Makkinga, Heemse (gem. Harden- berg): T. A. Nieman, Maartensdijk, en J. J. E. Pöttgens, Kerkrade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 7