De meerderheid Eerste Kamer steunt minister Zijlstra Senaat wil verkopersstaking ruwe bouwgrond beëindigen Raakt Nederlands rol in den vreemde uitgespeeld ERIC DE NOORMAN Fele tienduizenden verduisterd Minderheid vreest staatsdirigisme s m PvdA vreest winst grondspeculanten Mollet verkrijgt tweemaal het vertrouwen De onzichtbare getuige Loodgieters protesteren KRUISWOORDRAADSEL r 11 J 1 i Wordt U gekweld Groot tekort aan ervaren technici WOENSDAG 27 JUNI 1956 PAGINA v/i Cl 1/ M/Ci Lil I LI I ILL gtJf t?gCl/Ll> 2H jaar geëist tegen „markies van Carabas" WET OP ECONOMISCHE MEDEDINGING Rotterdams jongetje twee maanden zoek 10.000ste schip te Rotterdam Jeugdige zwemster voor redding beloond Indonesische marine brengt Engels schip op Mgr. Jachym opnieuw coadjutor van Wenen Coba Ritsema gehuldigd Vlootweek trok ruim 92.000 bezoekers Tegen vestigingsbesluit bouzvnijverheidsbedrijven mr~ i 4 [J 1 Olpl'ossing kruiswoor dra adsel van dinsdag Ontwerp successiewet ini Eerste Kamer ü1 (Van onze Haagse redactie) De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft dinsdag twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met af trek geëist tegen een boekhouder uit Den Haag. Deze man werd ten laste gelegd dat hij zich in enkele maanden tijds verscheidene tienduizenden gul dens zou hebben toegeëigend die toe behoorden aan een modemagazijn in Den Haag. Verdachte was als boekhou der in dienst bij dit grote magazijn en beheerde de kas. Tijdens de behandeling van de zaak gaf verdachte het hem ten laste gelegde volmondig toe. U heeft geleefd als de markies van Carabas, voegde dc presi dent van de rechtbank verdachte toe. Verdachte, die al enkele malen werd veroordeeld, zeide zich o.m. drie auto's te hebben aangeschaft voor een totale prijs van ongeveer 26.000, en verder een concertmeubel van ruim 2000, een zeilboot van bijna ƒ4000 en meubilair ter waarde van 5000. In verschillende rapporten over verdachte werd gezegd dat hij een man is met een neiging tot groot doen. Dat bleek wel uit de ma nier waarop hij met geld had gesmeten. Voor een groot feest ten huize van de garagehouder werd zelfs een zeer be kend jazz-pianiste geëngageerd. Uitspraak 10 juli. De conferentie ter opstelling van de verdragen voor een Europese gemeen schappelijke markt en Euratom te Brussel heeft gistermiddag haar orga nisatie en werkprogram geregeld. De leiders der zes delegaties zijn het er over eens geworden, dat er, behalve de twee werkgroepen voor Euratom en de gemeenschappelijke markt, een comité van delegatieleiders komt onder voor zitterschap van minister Spaak en een redactiecommissie, gepresideerd door de Italiaanse afgevaardigde Ducci. Het comité van delegatieleiders zal leiding geven aan de conferentie in haar geheel, naar oplossingen zoeken voor de moeilijkheden, die eventueel in de werkgroepen kunnen rijzen, en be slissingen nemen over de teksten van de verdragen. Voorts zullen alle kwes ties betreffende de instellingen van de twee te vormen gemeenschappen recht streeks door dit comité worden behan deld. De verdragsteksten zullen worden ontworpen door de redactie-commissie, daarna worden bestudeerd door de werkgroepen voor de gemeenschappelij ke markt en voor Euratom en tenslotte ter goedkeuring aan het comité van delegatieleiders worden voorgelegd. In de redactiecommissie, waarin Ne derland vertegenwoordigd is door nr. Riphagen van het ministerie van bui tenlandse zaken, hebben ook drie spe ciale medewerkers van de heer Spaak zitting. Een hunner is de heer Uri, die als vertegenwoordiger van de hoge auto riteit der Europese gemeenschap voor kolen en staal eveneens heeft medege werkt aan de redactie van de rappor ten der Brusselse conferentie van des kundigen. De anderen zijn de Belg Hup- perts en de Italiaan Guazzugli. Deze drie speciale medewerkers zullen te vens deelnemen aan het werk van de technische groepen. Minister Spaak heeft de conferen tie ter vereenvoudiging van haar taak een ontwerp aangeboden, dat als ruw schema voor de op te stellen ver dragen kan worden gebruikt. In Ne derlandse delegatiekringen was men van oordeel dat de heer Spaak zich (Van onze parlementaire redactie) Het wetsontwerp op de economische mededelingen heeft gisteren in de Eer ste Kamer verzet opgeroepen van de zijde van de A.R. en de V.V.D., waar bij zich ook de heer Regout (K.V.P.) aansloot. De overgrote meerderheid van de K.V.P., waarvoor de heer v. Lieshout als woordvoerder optrad, schaarde zich echter met de P.v.d.A. en de C.H.U. aan de zijde van de rege ring. Het ontwerp, dat een voortzet ting is van vroegere regelingen, geeft de regering de bevoegdheid om in het algemeen belang onderlinge prijsafspra ken en kartelbepalingen te verbieden, doch van de andere kant kunnen ande re ondernemersafspraken die wél in het algemeen belang worden geacht, algemeen verbindend worden verklaard. Het beleid van de minister van Eco nomische Zaken geeft hierbij de door slag en dit was het juist, waartegen de tegenstanders zich verzetten. De heer Regout (K.V.P.) was van oordeel, dat de feitelijke verhoudingen in Neder land geen reden gaven tot het verle nen van een zo grote bevoegdheid aan de minister. Hij achtte de afhankelijk heid van het casuïstisch beleid van een bewindsman zeer gevaarlijk. Ook de heer Hellema (A.R.) zag een gevaar voor een voortschrijdend staatsdirigis me. De regering heeft wel toegezegd voor het bedrijfsleven een beroepsmo gelijkheid te openen, doch volgens de neer Hellema, en hierbij sloot prof. Molenaar (V.V.D.) zich aan, behoorde deze mogelijkheid in de wet zelf te zijn opgenomen. De A.R.-woordvoerder stel de daarom de regering voor de keuze: De politie van Rotterdam heeft nog maals een dringend beroep gedaan op de burgerij mee te werken aan de opsporing van de negenjarige Johannes Florie van de Vlietkade 19a, te Rotterdam, die se dert zaterdag 14 april wordt vermist. Di rect na zijn vermissing heeft de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, maar niets heeft mogen baten. Men heeft gezocht in bouwputten, men heeft ge dregd in wateren in een wijde omgeving van zijn woonplaats, een grote politie macht heeft het Kralingse bos geheel afgezocht, alle aanwijzingen van de bur gerij zijn nauwkeurig nagegaan, doch alle pogingen het verdwenen jongetje op het spoor te komen bleven vruchte loos. Op maandag 25 juni is het 10.000ste schip van dit jaar de haven van Rot terdam binnengelopen. Het vorige jaar kwam het 10.000ste schip op 3 juli; toen was dat het Ne derlandse passagiersschip Noordam. In 1954 arriveerde de tienduizendste op 31 juli. Toen vorig jaar de vijftienjarige Maria Waterreus uit Rotterdam in Sche- veningen in zee aan het zwemmen was, zag zij een jongetje voorover in het water drijven. Met enkele forse slagen had zij het drenkelingetje beet. On danks de sterke zuiging van de zee slaagde zij er in het ventje op het droge te brengen, waar het na enige tijd tot bewustzijn werd gebracht. Het Carnegie Heldenfonds heeft de moedige redster voor haar lofwaardig optreden beloond met een polshorloge met inscriptie. De Indonesische marine heeft het 2.500 ton metende Engelse schip „Inchis- lay" bij Pare Pare (Celebes) opgebracht, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische marine vandaag in Dja karta medegedeeld. Het schip is naar de marinebasis Surabaja gesleept voor een nader Onderzoek, omdat zich aan boord niet de vereiste papieren bevon den. De Indonesische scheepvaartmaat schappij „Bintang Merah Putih" had het Engelse schip gehuurd. (A.NP.) of het ontwerp wordt aangehouden tot een wjjzigingsontwerp is ingediend, of het wetsontwerp zal de A.R.-steun moe ten ontberen. De heer v. Lieshout (K.V.P.) zag echter als de grote ver dienste van het ontwerp, dat het een van de belangrijkste grondslagen van onze volkshuishouding de onderne mingsgewijze produktie wil bescher men tegen storende invloed van econo mische machtsconcentraties. De heer Van Lieshout was verheugd over de toezegging inzake het beroep, doch wil de een uitdrukkelijke verklaring van de regering dat de beroepsinstantie zich niet mag bezighouden met de beoorde ling van het regeringsbeleid. Daarop immers behoort alleen de volksverte genwoordiging controle uit te oefenen, zo meende de heer Van Lieshout. Ook de heren Oosterhuis (P.v.d.A.) en Vixe- boxse (C.H.U.) zeiden toe hun steun aan het ontwerp niet te zullen ont houden. bij het maken van dit ontwerp met volstrekte objectiviteit had gehouden aan de formules, die in de rapporten van de conferentie van deskundigen zijn vastgesteld. De twee punten, waaromtrent die rapporten geen richtlijnen bevatten n.l. de kwestie van de inschakeling der overzeese gebieden en die van het even tuele militaire gebruik der atoomener gie zullen door de conferentie wor den overgelaten aan de beslissing der ministers van buitenlandse zaken, aan wie zal worden verzocht in de tweede helft van september te Brussel bijeen te komen om deze vraagstukken te be spreken. De werkgroep voor de gemeenschap pelijke markt zal vandaag haar werk zaamheden beginnen, die voor Euratom pas op 3 juli, aangezien verscheidene leden van deze laatste groep de eerst volgende dagen in Parijs moeten deel nemen aan besprekingen van de com missie voor kernenergie van de OEES, de organisatie voor Europese economi sche samenwerking. (A.N.P.) De apostolische nuntiatuur in Oosten rijk heeft bekend gemaakt, dat Z. H. Paus Pius XII mgr. dr. Franz Jachym titulair-aartsbisschop van Maronea, heeft benoemd tot coadjutor sedi datus van het aartsbisdom Wenen. Een coadjutor sedi datus wordt vaak aan de bisschop van een tamelijk omvangrijk bisdom toegevoegd. Mgr. dr. Jachym is op 3 september 1910 te Wenen geboren en op 19 juli 1936 priester gewijd. In 1941 promoveer de hij aan de Weense universiteit tot doctor in de theologie, om in 1947 te worden benoemd tot privaat docent en in 1949 tot buitengewoon hoogleraar in de moraaltheologie. Z. H. Paus Pius XII benoemde mgr. Jachym op 20 januari 1950 tot titulair bisschop van Maronea en tot coadjutor van kardinaal dr. Innit- zer, destijds aartsbisschop van Wenen. Aartsbisschop dr. Jachym heeft het aartsdiocees Wenen sinds de dood van kardinaal Innitzer tot aan de ambts aanvaarding van de nieuwe aartsbis schop, mgr. F. König, als apostolisch administrator bestuurd. (KNP) De schilderes Coba Ritsema is gis teren ter ere van haar 80ste verjaar dag gehuldigd tijdens een receptie in Arti et Amicitiae te Amsterdam, van welke maatschappij zij sedert 1900 lid is. Na onder hartelijk applaus van vele kunste naars en belangstellenden te zijn inge haald nam zij temidden der vijf ande re Amsterdamse Joffers in de met vele bloemstukken gesierde zaal plaats. Als eerste sprak de vice-voorzitter van Ar ti, Jan van Tongeren, die de jarige als een vitaal en nog actief werkend lid huldigde. „Uw werk staat altijd op hoog niveau, en is niet aan mode of tijd gebonden omdat het van alle tijden is en gij behoort tot de begenadigden onder de kunstenaars, die in weerwil van alle stromingen trouw gebleven bent aan uw roeping". Voorts spraken nog de actrice Rika Hopper en namens de andere Joffers Lizzy Ansingh. Er waren ondertussen talloze felicitatietelegrammen en brie ven binnengekomen. 24. Een gevoel, alsof er een ijskoude straal langs zijn nek stroomt, brengt Eric tot bewustzijn. Verwezen kijkt hij een ogenblik rond in een totaal veranderde wereld. Sneeuw bedekt de grond en nog steeds blijft het in dichte vlokken doorsneeuwen. Opeens herinnert de Noorman zich wat er is voorgevallen en met schrik denkt hij aan de afspraak, die hij met Hako maakte. De dikte van de sneeuwlaag brengt hem tot de gevolgtrekking, dat hij geruime tijd in het ravijn heeft gelegen. Moeizaam staat hij op, zijn pijnlijke ledematen strekkend. Vervuld van vrees, dat alles mis zal gaan, begint hij door het ravijn te lopen en ziet al spoedig een groot aantal voetsporen in de sneeuw. „Ze zijn me zeker al voor gekomen", mompelt hij en zo snel als het hem mogelijk is, gaat hij de sporen na. Dat ondanks de voort durende sneeuwval de sporen nog zo goed zichtbaar zijn, geeft hem de overtuiging, dat ze hem niet zo ver vooruit zijn. Zo veel mogelijk onder de beschutting van bomen en struiken blijvend, gaat hij voorwaarts, tot zijn scherpe blik beweging bespeurt recht voor hem uit. Dan ziet hij, door de mist van dwarrelende sneeuwvlokken, enige gestalten. Het zijn de laatste mannen van de troep van Ondur. (Van onze parlementaire redactie) Het wetsontwerp tot vervallen ver klaring van het vervreemdingsbesluit nlet-landbouwgronden, dat een fixatie inhield van de prijs van ruwe bouw grond op het peil van 9 mei 1940, heeft gisteren in de Eerste Kamer tot twee maal toe tot discussies aanleiding ge geven. Direct bij de aanvang van de laatste Marathonzitting van de senaat, die voor haar ontbinding in twee dagen een vrij groot aantal belangrijke wets ontwerpen moet afdoen, verzocht de heer In 't Veld namens de P.v.d.A. om het ontwerp van de agenda af te voe ren. Hij grondde dit voorstel op het argument, dat het niet juist zou zijn dat het thans demissionaire kabinet nog een dergelijk omstreden initiatief zou vol tooien. Een eventuele nieuwe minister van Wederopbouw zou immers wel eens een heel andere opvatting kunnen hebben, zo meende hij. De heer In 't Veld sprak dan ook de hoop uit, dat men thans na de jongste verkiezingen wat meer rekening zal houden met de wensen van de P.v.d.A. en stelde voor met de behandeling te wachten totdat het nieu we kabinet gereed zal zijn. Prof. Mole naar (V.V.D.) meende als enige van zijn fractie, dit voorstel op principiële gronden te moeten steunen. Verzet kwam echter van de zijde van de K.V.P., de A.R. en de C.H.U., waar bij alle sprekers erop wezen, dat niet alleen minister Witte het ontwerp heeft ondertekend, maar dat het ook de naam draagt van drie socialistische mi nisters. Het voornaamste tegenargu ment tegen het P.v.d.A.-voorstel was, dat de woningbouw in gevaar zou ko men, wanneer de thans heersende ver kopersstaking in afwachting van de af doening van het ontwerp lange tijd zou voortduren. Daarnaast heeft H. M. de Koningin aan het demissionaire kabinet opgedragen de zaken die in 's lands belang zijn (dus niet de lopende zaken, Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de schilderes Coba Ritsema werd gisteren in een van de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam een receptie gehouden, waar vele bekende figuren uit de kunstenaarswereld acte de présence hebben gegeven. Hier drukt de schilder Jan Sluijters de jarige de hand. zoals de gebruikelijke term is) af te doen. Ook minister Witte zelf, daartoe tot verontwaardiging van prof. Molenaar door de vooi bitter in de gelegenheid ge steld, deed in het belang van de wo ningbouw een beroep op de Kamer. Het P.v.d.A.-voorstel werd daarop met 26 - 13 stemmen verworpen. Voor wa ren de P.v.d.A., C.P.N. en prof. Mole naar (V.V.D.). 's Avonds laat kwam daarop het wets ontwerp zelf in behandeling. Het voor naamste bezwaar van de P.v.d.A., zo zette de heer In 't Veld uiteen, is dat een stijging van de prijzen van ruwe grond niet te voorkomen zou zijn, waar door grondspeculanten exorbitante win sten zoiden tunnen maken en de huren zouden stijgen. Volgens de P.v.d.A. kan de onteigeningswet hierop niet voldoende remmend werken. De heren Kropman (K.V.P.) en Tjalma (A.R.) waren deze mening echter niet toegedaan, welke opvatting cok door de regering wordt verdedigd. De heer Kropman wees erop, dat de gemeenten praktisch de enige ko pers zijn an ruwe bouwgrond. Hij achtte het ondenkbaar dat deze be reid zouden zijn bij vrije aankoop een hoger bedrag te betalen dan zij aan vergoeding voor onteigening en pro ceskosten kwijt zouden zijn. Mits de gemeenten zichzelf niet in een dwang positie brengen, zal er geen sprake zijn van een prijsverhoging van enige betekenis, zo was zijn oordeel. Een eventuele zeer geringe prijsverhoging zou geen 'kele invloed op de huren uitoefenen. Bovendien vestigde mr. Kropman nog de aandacht op het praktische bezwaar van de huidige regeling waardoor de prijs moet wor den bepaald naar de waarde in 1940, nog geheel afgezien van gewijzigde omstandigheden. De Franse regering van premier Guy Mollet heeft gisteren tweemaal het ver trouwen van de Nationale Vergadering verkregen inzake een aanvullende be groting voor 1956. Allereerst verkreeg hij het vertrouwen van het parlement op een artikel van het begrotingsontwerp waarin een belasting wordt ingesteld op wegtransport ten einde de staatsspoorwegen in staat te stellen hun vrachtprijzen te verhogen zonder klanten te verliezen aan het weg transport. Men verwacht dat deze be lasting ongeveer 20 miljard frank per jaar zal opbrengen. Dit artikel werd met 275 tegen 121 stemmen goedgekeurd. Daarna werd de aanvullende begroting als geheel met 325 stemmen tegen 80 goedgekeurd. Deze aanvullende begro ting omvat een bedrag van 162 miljard frank. Verder heeft premier Mollet gisteren nog tweemaal de vertrouwenskwestie ge steld met betrekking tot het wetsontwerp betreffende hogere ouderdomspensioenen. Hij heeft de Nationale Vergadering ver zocht hem het vertrouwen te geven met betrekking tot: 1. de belastingen om deze hogere pen sioenen te financieren, namelijk hogere inkomstenbelasting en auto-belasting, 2. het wetsontwerp in zijn geheel. De assemblee zal zich vandaag hier over uitspreken. (Reuter) De vlootweek te Rotterdam ruim 92.500 bezoekers getrokken. heeft door ANTHONY GILBERT in de vertaling van J. G. H. v. d. Bovenkamp Jr. tuuiuimiimutuuiimmmiiimuimiiumiiumuiuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 9 Er was een tuin met een goed onderhouden gras veld en er was een overdekte veranda waar de da mes in de zon met elkaar konden praten en een grote salon, waar zij 's winters bi) elkaar zaten om een groot vuur. De slaapkamers waren maar klein en er was weinig ruimte voor de kleren, maar oude mensen hadden immers niet veel kleren meer. Doreen bleef die middag lunchen en naderhand ging Miss Martin met een haakwerkje bii de andere dames in de salon zitten. Bij de thee Doreen was toen al vertrokken maakte zü kennis met haar kamergenote, een excentrieke oude dame, die de nachten wat levendiger maakte door plotseling over eind te vliegen en iedereen wakker te schreeuwen omdat de Dag des Oordeels was aangebroken en aan Miss Martin te vragen of zij het teken aan de he mel ook gezien had. Of zij kwam midden in de nacht heel stilletjes haar bed uit en rukte met haar kille knokige handen de dekens van Miss Martins bed en fluisterde haar griezelig geheimzinnig in het donker toe: „ik weet dat mijn Verlosser leeft!" In haar wanhoop vroeg Miss Martin aan de Moe der of zij niet ergens anders kon slapen omdat zij bang was voor Mrs Mount, maar de Moeder ant woordde onverschillig: ,,Oh, u moet zich niets van haar aantrekken. Zij is alleen een beetje eenzaam." En als zij over haar angst schoorvoetend sprak met Doreen, zei deze: „Och, iedereen heeft de een of andere malligheid op uw leeftijd. U moet u wer kelijk leren aanpassen." Miss Martin opende haar mond om te protesteren, maar dacht dan aan het Armenhuis en zweeg. Zij had het gevoel, dat zij reddeloos gevangen zat. HOOFDSTUK IV In het eerst was Miss Martin een aangename ver rassing voor de Moeder die niet veel had geloofd van Doreen's bewering, dat haar tante volkomen nor maal was, maar dit scheen werkelijk het geval te zijn. Na het incident met Mrs Mount scheen zij zich rustig bij het geval neergelegd te hebben en zij maakte het niemand lastiger dan nodig was. Zij be klaagde zich niet over het eten en deed geen on deugende dingen, zij stuurde zich zelf geen brieven en maakte geen ruzie met de andere dames. Zij ge droeg zich zoals men dat van een dame van stan ding kon verwachten en toch bracht zij uiteinde lijk de hele inrichting in opspraak. Op t an middag, kort voor het eten ging zij even naar haar kamer om een schone zakdoek te halen en blij even helemaal alleen te zijn, ging zij nog even voor het venster staan. Op een gegeven moment zag zü de lange rü weeskinderen de weg afkomen. Kin deren die verpleegd werden in het weeshuis, om de hoek. Zij droegen allemaal een met overleg geko zen grauw uniform, dat niet gauw vuil werd en zü liepen met ernstige gezichtjes twee aan twee naast elkaar. Zij mochten met elkaar praten en de meeste meisjes maakten daarvan dankbaar gebruik door honderd en één uit te babbelen. Miss Martin kreeg het gevoel, dat het saaie troosteloze bestaan van deze kinderen niet veel beteT was dan haar eigen le ven, al was er voor deze kinderen dan natuurlek nog wel hoop. En plotseling bleef haar hart een moment stil staan. Met een uitdrukking van schrik en afgrijzen op haar gelaat boog zij zich naar voren. Dit kon niet waar zün; het moest een vergissing ziin en toch wist zfj heel zeker, dat zij gelijk had. Het ach terste meisje op twee na was Pamela Smith, die zü nog maar korte tüd geleden met haar gouver nante had ontmoet op Swan House! Haar eerste opwelling was om naar beneden te vliegen en het meisje aan te spreken, maar zü was wel zo verstandig om dat toch maar niet te doen. Daar zou niets goeds van kunnen komen en zij had het onbehaaglijke gevoel, dat er iets niet in orde was. Pamela was de pupil geweest van een rijke man; een man die voorzieningen voor haar had ge troffen in zijn testament. Miss Martin had dat testa ment wel niet gelezen, maar Terry had haar er het een en ander van verteld en in die korte tijd kon er toch niets gebeurd zün, dat Mr Scott er plotseling toe gebracht kon hebben om zijn testament te ver anderen. Mr Scott zou nooit goed gevonden hebben, dat Pamela in een Weeshuis werd ondergebracht en daarom moest Mr Scott overleden zijn. Maar dit Weeshuis was voor behoeftige kinderen en daar toe kon Pamela toch niet gerekend worden. Miss Martin bleef zo lang boven op haar kamer, dat de Moeder eens kwam küken wat zü uitvoerde. „Maar Miss Martin wat zit u daar te piekeren?" vroeg zij met haar harde stem en Miss Martin schrok hevig. „Allemensen wat heeft u Miss Mar tin?" „Ik ik heb naar de weeskinderen zitten kijken," antwoordde Miss Martin. „En, Miss Webster, die kinderen die daar verpleegd worden, dat zijn toch allemaal arme kinderen?" „Ja de arme stumpers en het is maar ge lukkig, dat er altijd nog mensen zijn, die voor zulke dingen geld over hebben, anders zouden zulke kin deren in het geheel geen kans krügen in het leven. Nu is het al erg genoeg Maar hebt u de bel niet gehoord." „Ik ik heb geen trek in eten." „Nonsens, Miss Martin. Dat kunnen wij hier niet hebben. Als u niet wilt eten, dan bent u ziek." Miss Martin liep gejaagd naar de deur. „Oh, neen, ziek ben ik volstrekt niet. Natuurlijk niet. Alleen ik meende bü die weesmeisjes een meisje te zien, dat ik kende in Londen en ik vroeg me af of..." „Ach, alle kleine meisjes lijken op elkaar. U zult zich vergist hebben." „Er kan toch geen vergissing in het spel zün. Als zo'n meisje in verkeerde handen is gekomen..." Miss Webster begreep, dat hier moest worden in gegrepen. „Haal alstublieft geen malle dingen in uw hoofd, Miss Martin. En kom nu mee, want uw eten wordt koud." (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) Bondsvoorzitter 3. W. M. Rijbroek uit Haarlem heeft dinsdag op de openings dag van het tweedaags congres van de Ned.Kath. Bond van werkgevers in het loodgieters-, fitters- en sanitair in stallatiebedrijf de aandacht gevraagd voor een protest dat door, de raad van bestuur van de loodgietersorganisaties aan de minister van Economische Zaken is gezonden. De loodgieters heb ben bezwaren tegen het ontwerp vesti gingsbesluit bouwnijverheidsbedrijven. In het protest wordt de vraag ge steld welke de motieven zijn geweest die ertoe hebben geleid om de vesti- gignsbesluiten voor het loodgieters-, gas- en waterfittersbedrijf een onderdeel te doen vormen van het door het minis terie ontworpen vestigingsbesluit voor de bouwnijverheidsbedrijven. Volgens het nieuwe ontwerp krügen de aanne- mersbedrüven de bevoegdheid om het loodgieterswerk zelf uit te voeren, ter- wül zij bovendien loodgieterswerkzaam heden mogen verrichten voorzover deze worden uitgevoerd in samenhang met herstellings- of onderhoudswerken. Dit voornemen om aan de aannemers deze bevoegdheid te verlenen heeft in de kringen der loodgieters hevige beroering veroorzaakt. De omschrijving in het ont werpbesluit zal ertoe leiden dat straks de ruim twintigduizend wettig gevestig de aannemersbedrijven op het verrich ten van loodgieterswerkzaamheden wor den losgelaten. Het gros va nde aanne mersbedrijven is niet in staat om de in de bestekken voorkomende post loodgie terswerk zelf te begroten. Handhaving van de redactie van bedoelde artikelen kan niet anders dan ruïneuze gevolgen hebben voor de burgerlijke- en utiliteits bouw. Het loodgietersbedrijf heeft als zuiver technisch bedrijf recht op een duidelijk afgebakende positie in onze samenleving. Beunhazerij door ter za ke niet deskundigen moet geweerd worden. Wij zullen dan ook met alle ons ten dienste staande middelen trachten t J V 9 77 'V /r 9 io Xj tl u iy U Horizontaal: 1. kleur; 5. dwalen; Aziaat, 11. pl. in Duitsland; 14. platte vierkante steen; 15. kleinood; 16 meis jesnaam; 20 hondensoort; 24. bouw materiaal; 25. vloerbedekking. Verticaal: 2. voorzetsel; 3. godin; 4- de onbekende (afk.); 5. zangnoot; alsmede; 7. laatst leden (afk.); 9. Plak middel; 10. wandversiering; 11. bijt"- naam; 12. pL in België; 13. op dez® wijze; 17. Spaanse titel; 18. pl. in Gel' derlan; 19. huid; 20. selenium (afk.K 21. meisjesnaam; 22. pers. vnw.; 23- fr. lidwoord. Horizontaal: 1. altijd, - hoest; 2. aarze len, - pa; 3. steen, - roven; 4. eerden - O.C.D.; 5. ons, - emissie; 6. ct., - grie'- - a.m.; 7. koen, - eel; 8. T.N.O., - neve lig; 9. eend, - rasp; 10. negrito, - N.T-°! 11. drost, - pad. Verticaal: 1. aas, - ochtend; 2. latent. - neer; 3. Trees, - Kongo; 4. ijzer, G. O., - drs.; 5. denderen, - it.; 6. emi nent; 7. herrie, - op; 8. o.n.o, - sfeetl 9. vos, - eland; 10 specialist; 11. tandem» - G.p.Oe. Advertentie door reumatiek, spit, ischias, hoofd- zenuwpünen, neemt dan Uw toevlucn tot Togal. Het middel dat baat, waa andere falen. Laat U dus niet I;Lne®i kwellen, maar gebruik Togal. Toga* een halt toe te roepen aan de huidige zuivert de nieren en is onschadelijk voor verkeerde ontwikkeling, aldus de I hart en maag. Bij apotheek en droglSt bondsvoorzitter. o.95, 2.40 en 8.88. (Van onze correspondent) Nederlands rol in den vreemde Is weliswaar nog geenszins uitgespeeld maar wordt bedreigd door het gevaar van uitputting van ons wetenschappe lijk potentieel. Dat was ongeveer het Leitmotiv van de inleiding, die ir. H. J. A. Hendrikx, president-directeur van de Nederlandse Heide Maatschappij in het Openluchtmuseum te Arnhem heeft ge houden tijdens de jaarvergadering van de vereniging Nederland in den Vreem de. Nederland heeft altijd wetenschappe lijke kennis en technische ervaring ge. exporteerd. Eertijds naar de overzeese gebiedsdelen en na de oorlog naar de onontwikkelde gebieden. De Nederland se Heide Maatschappij heeft daarin een groot aandeel via door haar gestichte organisaties van internationale advies bureaus en uitvoeringsmaatschappijen. Deze hebben tal van belangrijke objec ten in de wereld onder handen, o.a in opdracht van de Indonesische regering op Java en Sumatra, waar duizenden ha oerbos worden ontgonnen, maar ook worden er bruggen gebouwd in Irak, in Syrië wordt 28.000 ha moeras tot vruchtbaar gebied gemaakt en in N.- Rhoedesia wordt 500.000 ha land be schermd tegen overstroming. In Egypte is men bezig met de oprichting van een suikerbietenindustrie in de Nijldelta. Al deze objecten van Nederland in den vreemde eisen natuurlijk talrijke experts. Het potentieel van ervaren deskundigen is echter betrekkelijk klein. Velen zijn op leeftijd en het reservoir zal spoedig uitgeput raken als de oude, ervaren experts niet in de gelegenheid worden gesteld hun kennis en ervaring door te geven aan de nieuwe generatie. Om te voorkomen dat Nederlands rol in den vreemde raakt uitgespeeld, zijn sa menwerking en overleg nodig. Nu het aantal free lancers voor uitzending als .expert sterk afneemt, put men in steeds grotere mate uit personeelcorpsen van de overheid. De free lancers verdienen veel geld omdat zij hun toekomst ge dekt moeten krügen. De overheidsexpert valt na afloop van zijn uitzendingscon tract automatisch in zijn verzekerde toekomst terug. Bovendien ontvangt hy vrijdom van belasting voor zijn verdien sten in het buitenland. Hierin zit het gevaar dat de expert in dienst van het ingenieursbureau deze voorrechten ook zal gaan verlangen. De salarissen moe ten dan hoog worden opgeschroefd het geen de kosten verhoogt en onze con currentiepositie in gevaar brengt. Dit komt door de werkwijze die voor uit zending van experts via de Ver. Naties of op bilaterale en multilaterale con tracten wordt gevolgd- De uitbouw van het Nederlands poten tieel en de opbouw van de noodzake lijke organisatie, die in de toekomst het werk zal moeten doen, kunnen belem merd worden bij gebrek aan een duide- lüke beleidslijn. Ir. Hendrikx achtte een principiële regeling, die de interne voorwaarden - de uit 'J zenden expert nader vaststelt, dring^jje en het dienstverband van gewenst. Ook trouwens de regeling» \te de opleiding van de nieuwe genera**., deskundigen bevordert. Concreet Wej te spr. dat de z.g. juniorexperts h1 door ingenieursbureaus uit te zend0 teams op pad gezonden worden. Aan de rede van ir. Hendrikx ginA™- jaarvergadering van de vereniging e derland in den Vreemde vooraf- ,f,g- agenda was binnen tien minuten aSj handeld. Blijkens het jaarverslag fLgg deze in 1914 opgerichte vereniging ge leden eind 1954. Eind 1955 was dit e tal gestegen tot 3543. Het doel van vereniging is algemeen bekend et n ken wat Nederland op cultureel-ec°„]d misch en sociaal gebied in de Wer tot stand brengt. Het nieuwe ontwerp-successiewet- reeds In 1948 door minister Lieftin^^, ingediend en thans eindelijk in de pjf' ste Kamer is aangeland, heeft daat l der discussies Uitgelokt dan In de T,v de Kamer, waar niet minder dan **e pe amendementen waren ingediend- drie sprekers, die thans over di' werp het woord voerden, de heren fI) lenaar (V.V.D,), Teulings (K.V-F 't )9 Pollema (C.H.U.) konden zich grote lijn wel verenigen met het r «- ringsvoorstel, dat naast enige ecf verminderingen voor de success,e ten in rechte lijn voornamelijk eetjtte. !J# tal technische verbeteringen omva Prof. Molenaar, die zich verdieP^»)? de vraag of successiebelasting aanvaardbaar moet worden .«Af hechtte grote waarde aan het c,en van de draagkracht bij het beP tarieven. Hij was dan ook zeer &e y telyk voor de verlichtingen, «'e jjj'Lj)' gering voor vererving in recl»e Ri tussen echtgenoten onderling D® gebracht. De heer Teulings, d' SP, eens met erkentelijkheid hierov® pi) ge vestigde er de aandacht op,. jS v-rf tariefsbepaling geen rekening j,f'' houden met de waardeverminde j0o> het geld. In feite is de heffing progressieve stelsel dus aa*J,ij. ,t$,\ hü» VCl^WdölU, £U UUIlGlUUeClLif V door het particuliere sparen eeL kelijk is gemaakt. Niettemin pil t, hier vrede mee hebben, npa ys'j,ji>» komende algemene herziening te% {0el belastingwetgeving hiermee ee wordt gehouden. De heer P°} \'a </tje nog om een soepele toepassin^e .(e> aantal bepalingen over naog co' stellingen bij schenkingen vaI en sociale aard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2