Bureau voor school- en beroeps keuze niet meer onder V olksgezondheid Rijksstraatweg „Kinderen mop op de weg niet met leien, maar grote en met auto's'' een voetbal s mensen spe B f Badhuis Schotersingel Zandvoortse begroting 1956 kan sluitend gemaakt worden Eerste zomerconcert N.Ph. Orkest O Honkbaloverzicht van lagere klassen „Moeder en Kind" in IJmuiden Uitbreiding wordt overwogen Nog twee beroeps- kaarters in arrest Ad j unct-directeur van Sociale Zaken Wagen van Hillegommer in Den Haag gestolen Vrouwelijke arts haalde onvoorzichtig in op Zandvoorterweg Autodiefstallen opgehelderd ƒ2875 verdwenen uit brandkast Gouden bruids paar P. Lippus Verzoek om hogere uitkering zal niet ingetrokken worden IUOOO C. X. Jansma uit Tilburg Nog DRIE dagen Voorjaarsprijzen ECHTE WALES ANTRACIET „DE SPAARNESTAD" Dr. Dysselbloem voor A.R.K.A.-Haarlem I T 1 WOENSDAG 27 JUNI 1956 PAGINA 3 EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS idU&oU. ïl&UeA, Films Burgerlijke Stand Haarlem Inval in Haarlems café B. en W. van Haarlem ontvangen deelnemers orgelconcours Vanmorgen in Bloemen- daal teruggevonden HAARLEMSE KANTONRECHTER WEEKMARKT IN OUD- SCHOTEN OM HALF TIEN OPEN „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES Brandstoffenhandel Waterstanden Heropening pas eind september Dader in Zandvoort aangehouden Eindexamen Lorentz Lyceum afd. H.B.S.-B. E.H.B.O.-examen Garage Den Hout 1 «I w WSI Lilt tSELi 11 m Dutch Swing College H.H. Missen tijdens zomerseizoen in Zandvoort De sigarettenautomaat Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Sedert korte tijd ressorteert het ge meentelijk bureau voor school- en be roepskeuze ingevolge een besluit van B. en W. niet langer onder de por tefeuille van Volksgezondheid, die be heerd wordt door wethouder W. C. Bakker, maar rechtstreeks onder die van de burgemeester. Hierdoor is men nlt de impasse gekomen, waarin de positie van het bureau sedert enige jaren terecht was gekomen en die vooral tijdens de begrotingsbehandeling ln maart 1955 tot scherpe debatten heeft geleld. De vraag waarover het daarbij ging, was of de personeels sterkte al dan niet diende te worden vergroot. De wachtlijst van het bureau werd steeds groter en groter. Het personeel van het bureau kon de toevloed niet langer aan. Voortdurend moest er wor den overgewerkt en het sprak vanzelf, dat de vraag zich voordeed of de per soneelssterkte niet moest worden op gevoerd. Wethouder Bakker stelde zich op het standpunt, dat bij school- en beroepskeuze niet slechts de verstan delijke capaciteiten der pupillen in ogenschouw worden genomen, maar ook de karaktereigenschappen. Dit betekent Advertentie Gen. Cronjéstr. la-lb, Tel. 16045, Haarlem-N. Gisteren heeft de lezer uit Al/ onze courant kennis kunnen VJV nemen van de tweede fase, die men van gemeentewege in sa menwerking met het Rijk wil ver wezenlijken ter reorganisatie van de Rijksstraatweg. Het betreft ditmaal de gevaarlijke kruising met de ZaanenlaanZaanen- straat, waarop thans tijdens de spits uren een agent met verplaatsbaar verkeerslicht op bevredigende wijze het verkeer regelt. Na het succes, dat de gemeente ge oogst heeft met de reorganisatie van het Soendaplein, was het te verwach ten, dat men zou trachten met spoed ook de plannen ten aanzien van bo vengenoemd kruispunt te verwezen lijken. De openbare mening in Noord, die haar klankbord vond in een ijverig actiecomité, maande in zekere zin tot spoed, want niet langer was het ver antwoord de gevaren van onze Haar lemse „Dodenweg" te trotseren. Buiten de schuld van het gemeen tebestuur, dat niets ongedaan liet om met het Rijk tot overeenstemming te komen, wilde het echter met die spoed niet vlotten. Bovendien deed zich na het akkoord het probleem voor van de grond langs de Rijksstraatweg, die uit particuliere handen moest over gaan naar gemeentelijk bezit, wilde de reorganisatie mogelijk worden. Ook die onderhandelingen verlie pen nogal stroef en hebben zelfs niet in alle gevallen haar beslag gekregen. Niettemin kan er met de reorganisa tie van het kruispunt nu een begin worden gemaakt. Het gemeentebestuur moge gepre zen worden om zijn vasthoudendheid en zijn ijver om een der urgentste verkeersproblemen in Haarlem tot een oplossing te brengen. De grond eigenaren, die hun medewerking daartoe verleend hebben, hebben niet minder recht op onze waardering. Met de opmerking „dat zij er toch geld voor krijgen" is men er niet van af. Zij zullen immers meer prijs hebben gesteld op hun grond dan op het be drag dat zij ervoor kregen. Terwille van de verkeersveiligheid hebben zij bepaalde offers gebracht, waarvoor zij ieders dank verdienen. De hoop rest ons, dat anderen hun voorbeeld zullen volgen, ook in an dere delen van de stad, waar zulks nodig mocht zijn. Burgerzin is méér dan een woord van negen letters. NHC CINEMA PALACE: Het mes op de keel. 18 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7, 9.15. FRANS HALS: Het zwaard en het kruis. 14 jaar Tijden: 2.30, 7, 9.15 LIDO- Ontsnapt uit Chiku Shan, 14 Jaar Tijden: 2. 4.15. 7, 9.15. MINERVA: Het verloren continent, alle lft. Tijden: 8.15. REMBRANDT. The Swan. Alle leertijden Tijden: 2, 4.15, 7. 9.15. ROXY: De man met het dodenmasker, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Phfft, 18 jaar. rijden: 2.15, 7, 9.15 Woensdag 27 Juni Stadsschouwburg: Het Nederlands Bal let o. 1. v. Sonia Gaskell in het kader van het Holland Festival, 20 u. Donderdag 28 juni Grote Kerk: Van 1516 uur: orgelcon cert door de stadsorganist Albert de Klerk. Van 2021 uur: beiaardbespeling door Arie Peters. GEBOREN: A. G. Ronde-Gans, z.; R J. H. Hooij-Brok, z.; E. M. van der Heij- den-Bottelier, z.; G. M. de Jong-van der Horst, z.; S. van Dam-Siebenga, z.; A. J. H. van der Tooren-Kuijper, z.; A. M. Th Vooges-Klaren, z.; J. Bogaart-Lammens, d.; M. C. van Hees-van der Vlugt, d.; I. J. F. Velting-van der Meij, d.; C. A Doudart de la Grée-Nool, d. ONDERTROUWD: Th. W. Drogtrop en E. M. Mes, F. S. Sival en M. J. H. van Keulen. GETROUWD: C. Joosten en M. Hei- liegers, F. W. V. Groot en W. A. Cassé, A. Spierdijk en M. C. Schoorl. OVERLEDEN: M. E. C. W. Holst, 73 j., Maerten van Heemskerkstraat, J. J. van Maanen, 88 j., Meester Cornelisstraat, R- Spaargaren, 81 j., Kamperlaan, W. A Blomjous, 66 j., Doelstraat, R. de Jongh, 82 j., Witte Heerenstraat, A. Cornelissen, '8 j., Hagestraat, H. Heijstek, 73 j„ Haze- paterslaan, C. Zwemmer-Koper, 65 Gasthuisvest, S. W. Maathuis-Lohman, j-. Voorhelmstraat, E. Koetsier-Heit- ®an, 68 j., Perseusstraat, T. de Haan- peukenkamp, 81 j., Maerten van Heems kerkstraat, M. Godvliet, 70 j., Gasthuis- vest. dat een dergelijk onderzoek ook het levensbeschouwelijke raakt. Hij was van oordeel, dat uitbreiding van het bureau niet nodig en niet gewenst was en meende, dat een interne reor ganisatie de capaciteit van het bureau eveneens zou kunnen opvoeren. Daarna zijn er verschillende maatrege len genomen om tot een interne reorga nisatie te komen. O.m. is een drietal hoogleraren gevraagd een rapport uit te brengen over de werkwijze van het bureau. Hoewel de resultaten van dit onderzoek niet bekend zijn, kan men aannemen dat zij vrij gunstig geluid moeten hebben, want tot een werkelijke reorganisatie is men niet gekomen. Ook tijdens de laatste begrotingsbe handeling in februari van dit jaar kwam opnieuw de positie van het bureau ter sprake. B. en W. zegde de raad bij die gelegenheid toe nieuwe voorstellen te zullen doen. Nu het bureau voor school- en be roepskeuze is afgescheiden van de portefeuille van Volksgezondheid, zal men waarschijnlijk komen tot een uitbreiding van het pesoneelstal. Enige weken geleden is in de dagbladen een oproep verschenen voor een nieuwe psycholoog voor dit bureau. Van de acht kaarters, die vrijdag avond in een café aan de Jansstraat in Haarlem aangehouden werden, om dat zij in het openbaar het pokerspel om geld beoefenden, zijn er twee door de rechter-commissaris in voorlopige hechtenis gesloten. Het zijn de eigenaar van het café G. de G., die strafbaar is, omdat hij gelegenheid heeft gegeven tot hazard spel, c de Haarlemmer J. de V., die uit louter winstoogmerk en als beroep het pokerspel beoefend zou hebben. Twee andere verdachten, Th. de L. en L). Z., zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. De vier gearresteerden, die als gelegenheidskaarters worden be schouwd, zijn reeds eerder vrijgelaten. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan een overtreding van artikel 457 van het wetboek van strafrecht. Burgemeester en wethouders van Haarlem zullen vrijdag 13 juli na af loop van het in het Gemeentelijk Con certgebouw te geven concert officieel ten stadhuize ontvangen de medewer kers aan het 6e Internationale Orgel concours, alsmede de leden van de jury en de leden van het erecomité. B. en W. van Haarlem hebben be noemd tot adjunct-directeur van Sociale Zaken de heer C. X. Jansma, thans werkzaam bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zorg te Tilburg. De heer Jansma is 42 jaar oud. Hij hoopt tegen het einde van het jaar aan de Katho lieke Economische Hogeschool in Til burg het doctoraal examen te doen in de sociale wetenschappen. Op 15 mei van dit jaar hadden B. en W. in deze functie drs. C.T.A.H. van Huygevoor benoemd, maar deze liet eind mei we ten, dat hij de benoeming niet kon aan vaarden wegens promotie bjj het direc- toraatgeneraal voor het gevangeniswe zen by het departement van Justitie. De nieuwe adjunctdirecteur heeft in Tilburg, waar hij geboren werd, zijn gymnasiale studies voltooid, waarna hij in Haarlem het diploma behaalde van de opleidingsschool voor Maatschappe lijke Werkers. Gedurende enige tijd was hij werkzaam als wetenschappelijk assi stent bij het Natuurhistorisch Museum in Tilburg en sedert twaalf jaar heeft hij verschillende afdelingen doorlopen van de Gemeentelijke Dienst voor So ciale Zorg in Tilburg. De laatste zes jaar was hij daar chef van de af deling Verhaal en Onderhoudsplicht. De heer Jansma staat bekend om zijn grote sociale belangstelling, vooral op het gebied van de jeugdzorg. Reeds voor de oorlog verrichtte hij sociaal werk onder Je Tilburgse massajeugd. Zijn werkzaamheden daar werden zo be langrijk geacht, dat de bezetter hem ruim anderhalf jaar in gijzeling nam. De nieuwe adjunctdirecteur is gehuwd en heeft vijf kinderen. Hij is bestuurs lid van het Nederlands Volkenkundig museum. Toen de heer J. de Hartogh uit Hille- gom gistermiddag in Den Haag zijn auto langs de weg parkeerde om aan een tentje een nieuwe haring te veror beren, vergat hij het contactsleuteltje uit zijn auto te halen. Deze omissie werd hem noodlottig, want toen hjj vijf minu ten daarna naar zijn wagen wilde terug keren, was deze verdwenen. Een 22-ja- ge Hagenaar had zich er meester van gemaakt. De jongeman heeft de hele avond met de wagen rond getoerd. In Bloemendaa] wilde hij vannacht bij een kennis zijn wagen stallen, maar de Bloemendaler wilde met het hele geval niets te maken hebben. Het gevolg daar van was, dat de Hagenaar kapsones begon te maken, die er toe hebben ge leid, dat de Bloemendaalse politie er aan te pas kwam. Uit een ingesteld onderzoek kwam vast te staan dat de Hagenaar niet de rechtmatige eigenaar was van de wagen. Hij werd in het bu reau van politie ingesloten en later op transport naar Den Haag gesteld. Een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en honderd gulden boete eiste de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het Haarlemse kanton gerecht, mr. J. Wiarda, vanmorgen te gen een 66-jarige vrouwelijke arts uil Amsterdam, die terecht, stond, nadat zij bij het inhalen van een auto te vroeg naar rechts was gegaan, zodal zij zich schuldig maakte aan wat men noemt „snijden". De kantonrechter, mr. J. W. Rutgers, oordeelde het ten laste gelegde bewezen, maar trok het rijbewijs niet in. Hij legde de arts een geldboete op van 150, te vervangen door 30 dagen hechten's. Er waren twee getuigen, die met klem verklaarden, dat de dame op de Zandvoortselaan en later op de Zand voorterweg gevaarlijk en onfatsoenlijk had gereden. Zij was de auto vóór de hoek met de Leidsevaart gepasseerd en had direct naar rechts uitgehaald, zonder dat daartoe noodzaak bestond. Bij het kruispunt met de Leidsevaart moest het verkeer wachten op van rechts komende auto's, maar de Am sterdamse tripleerde en nam voorrang. „U hebt krijgertje gespeeld", zei de ambtenaar van het openbaar ministe rie, „kinderen mogen op de weg niet met een voetbal spelen, maar grote mensen gaan met een gevaarlijk voer tuig in het verkeer spelen. Het ver blijf op de weg is geen spelletje, waar bij je iedereen zoveel als je wil kan pesten". Dit wilde de verdachte wel begrijpen, maar ze ontkende opzette lijk gevaar teweeg te hebben gebracht. Een tweede getuige gaf ongeveer dezelfde lezing van het gebeurde als de eerste. „Voor de Leidsevaart wer den we al door die vrouw gepasseerd, daarna liet zij een auto, die voorrang had, niet passeren en op de Zandvoor- tf weg moesten wij plotseling stop pen, toen haar auto te vlug naar rechts ging". De getuige-autobestuur- der sprak het vermoeden tegen, als zou hij meegedaan hebben aan een pes terij op de weg. „Ik heb een gezin, edelachtbare, en een paar maanden geleden ben ik met de wagen over de kop geslagen door een ander zijn schuld, nu kijk ik dus wel uit". „In ieder geval", onderbrak de kantonrech ter, „hebt u elkaar enige keren gepas seerd en de vraag is nu maar wie er begonnen is". De verdachte verdedigde zich door te wijzen op de geringe snelheid die de getuige steeds had gehad. „Hij reed zo zacht dat ik hem wel moest pas seren en omdat er een trailer aankwam, en die wagen van de getuige opeens zonder reden harder ging, moest ik een beetje snijden." De ambtenaar van het openbaar mini sterie geloofde dat beide weggebruikers elkaar de verkeersregels wilden leren zonder ze zelf in praktijk te brengen. Overigens meende hij dat de verdachte een overtreding had begaan. Toevallig werd het geen aanrijding, maar zoiets kan zeer grote gevolgen hebben. „Ik heb',' aldus mr. Wiarda, „alleen dit ten laste gelegd, ik had ook het niet voor rang verlenen kunnen aanbrengen, ter wijl bovendien haast zeker is dat zij heeft ingehaald op een weg waar een inhaalverbod gold. Ik zou willen dat wat meer Nederlanders zich om het verkeer bekommerden en als ze een grove fout zien of aan den lijve onder vinden, aangifte doen." De ambtenaar meende dat het vaststond dat verdachte een ernstige fout had gemaakt en dat de opzet bewezen was. Hij eiste een jaar ontzegging en honderd gulden boete ondanks het feit dat de verdachte haar auto als arts hard nodig heeft. De ver dachte voerde nog aan dat zij wegens haar voorzichtig rijden dertig procent minder hoeft te betalen voor de ver zekering van haar auto en dat zij werkelijk nooit een spelletje heeft ge speeld met een motorrijtuig. De kantonrechter vond het een laak bare handeling om een andere wegge bruiker de weg af te snijden, maar kon in dit geval toch geen wegpiraterij zien. Hij ontnam de rijbevoegdheid daarom niet en legde slechts 150 boete op. De nieuwe weekmarkt in Oud Schoten zal aanstaande zaterdag om half tien officieel worden geopend. Dit zal ge schieden in de Jan Luykenstraat ach ter de Sionskerk. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal de opening verrichten. ovenstaande afbeelding geeft onze lezers een indruk van het beeldje dat geplaatst is op de grasmat tussen de openbare lagere school en de kleuterschool aan het Gijzeveltplant- soen in het nieuwe IJmuiden, die als een eenheid zijn gebouwd door de Dienst voor Publieke Werken van Velsen onder leiding van de gemeente-architect, de heer Koopen die juist dezer dagen met pensioen de Dienst heeft verlaten. Dat deze eerste samenwerking van architecten en kunstenaars in opdracht van de gemeente nog is toegepast in een van de laatste onder zijn leiding tot stand gekomen werken heeft hem zeer verheugd, zoals wij van zeer nabij heb ben mogen ervaren. Het beeldengroepje is vervaardigd door de beeldhouwster Gerda Rubin stein, uit een Franse kalksteen, en ge lukkig eens niet gemodeleerd in klei en daarna gegoten in brons. Het ver toont de kenmerken van de na-oorlogse plastiek; een open en transparante vorm die het beeld geen voor- en achterzijde Advertentie zijn alleen verkrijgbaar bij FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14144 en 15904 geeft, maar een gelijkwaardig aanzien verleent van ieder gezichtspunt uit. Die alzijdige evenwaardigheid van het beeld is een winst, zo niet een eis De twee figuren, een kind en een jonge vrouw die samen een toren van blokken opbouwen, zijn in grote vlakken ge houden en te sterke detailwerking is ver meden wat het monumentale karakter benadrukt. De silhouetwerking is noch tans voldoende omdat de transparante opbouw van de totale compositie het licht en de schaduw genoegzaam scha keert. In de doorkijk van de ene weg naar de andere biedt het de voorbij ganger een moment van verrassing, voor de schoolbevolking is het prettig om naar te kijken en de symboliek is uitermate helder. Een zeer geslaagd beeld. Moge Velsen op deze goede weg voortgaan. L- T- Dr. Dysselbloem, directeur van het A.B.K.A.-bureau, heeft maandag op uitnodiging van de afdeling Haarlem van de A.R.K.A. een inleiding gehou den voor de r.-k. ambtenaren over de salarisonderhandelingen in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Over leg. In zjjn rede, die door zeer veel amb tenaren met grote belangstelling werd gevolgd, laakte spreker de onjuiste be richtgeving van een der ochtendbladen, als „ouden de ambtenarenorganisaties, na de onderhandelingen van 21 juni aan de gemeenteambtenaren volledige vrjjheid hebben verleend op eigen ini tiatief de verhoging van 6 pet. bij de gemeentebesturen aanhangig te maken en wel met terugwerkende kracht tot 1 juni j.l. Dr. Djjsselbloem waarschuw de met klem tegen dit bericht, dat ver warring en ontstemming wekt en een verminkt beeld introduceert van het be leid der vakorganisaties. Deze voorlich ting is volkomen uit de luch* gegrepen en mist dus elke grond van waarheid. IJMUIDEN Donderdag 28 juni Hoog water: 6.37 u. en 18.58 u. Laag water: 2.18 u. en 14.33 u. Deze maand is men in het badhuis aan de Schotersingel, dat geëxploiteerd wordt door „Het Witte Kruis", begon nen met de vernieuwing en verbouwing van de warmwatervoorziening. Tijdens de werkzaamheden is het badhuis ge sloten en zullen de vaste baders in een ander badhuis een bad moeten nemen. De werkzaamheden zijn nogal omvang rijk want niet alleen zal de kolenstook vervangen worden door oliestook, maai er zal ventilatie worden aangebracht voor de afvoer van de waterdampen. Het valt te verwachten dat het badhuis pas eind september of begin oktober heropend zal worden. De Zandvoortse politie heeft in de nacht van zondag op maandag een uit stekende slag geslagen door een Am sterdammer te arresteren, die de dader bleek te zijn van een groot aantal om vangrijke diefstallen uit auto's. In de nacht omstreeks 3 uur zag een hoofdagent van politie op de Boulevard Barnaart een man en een vrouw in een geparkeerde auto zitten. Hij kreeg arg waan en bracht de man, een 26-jarige Amsterdammer, en zijn 22-jarige ver loofde over naar het bureau. In de auto waren enige voorwerpen, waarvoor de twee inzittenden geen aannemelijke ver klaring konden geven. Het bleek spoedig dat de goederen afkomstig waren van diefstal uit een auto, die in de nacht van zaterdag op zondag in Bloemendaal geparkeerd had gestaan. De Amster dammer bekende verder, dat hij ver schillende malen voorwerpen uit auto's had weggenomen, die in Zandvoort ge parkeerd stonden. In een speciaal ge huurde kelder vond de politie een grote collectie goederen, alle afkomstig van diefstal. Er bevonden zich wielen, ban den, gereedschappen, maar ook luxe voorwerpen onder, die kennelijk uit auto's ontvreemd waren. De diefstallen zjjn gepleegd in het gehele land. De po litie heeft de Amsterdammer opgeslo ten en een tweede Amsterdammer aan gehouden, die verdacht wordt van mede plichtigheid. Mej. L. Inpijn en H. A. van der Sluis te Haarlem, mej. G. J. den Hollander te Santpoort, mej. W. H. Tasseren te O ver veen, hr. R. J. de Bruin, H. J. ter Haar, O. J. Hoffman, K de Jonge, K. de Kat, L. A. Koning, A. P. G. Baartman, T. P. Bestenbreur, G. W. Faken, A. Klooswijk, J. J. Kouwenhoven, E J. Warlé, F. J. Westerling, C. M. de Wijs, R. J. G. Te- kelenburg, W. G. Traast, J. H. Visse, al len te Haarlem, A. L. Volkert te Sant poort, H. Wagendorp te Bloemendaal, F. van den Berg en D. A. H. Mijné te Heemstede. Afgewezen werden 5 kandi daten. Dinsdag werd door leden van de Haarlemse Reddingsbrigade voor Dren kelingen examen afgelegd voor het Eenheidsdiploma van de Koninklijke nationale Bond voor Reddingswezen en E.H.B.O. „Het Oranje Kruis". De volgende leden slaagden: mevr. M. C. v. d. Ben-Lascaris, mej. D. Brouwer, mevr. C. Kolk-Houben, mevr. W. van Tiel-Dijkstra en mej. A. Bosse, de heren: N. T. de Haan, J. M. Jordan, P. Stokman, J. van Scheyen, H. v. Turen en C. Vijfhuizen, de twee laatst genoemde heren zijn verbonden aan de Havendienst. Het examen werd afgenomen door dokter D. Heymans. Advertentie Weet U nóg een fabriek, welke dit geeft? RENAULT FREGATE geeft 12 maanden garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal af gelegde km. Prijzen vanaf f 7500. Vraagt proefrit bil Wagenweg 166-168, H'lem, Tel. 12138-15056 Bij de Haarlemse politie is aangifte gedaan van verdwijning van 2875 uit een brandkast in een chemische was serij, welke in het centrum van de stad is gelegen. Uit het eerste onderzoek dat de politie instelde bleek dat er geen sporen van braak te vinden waren. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de dader gebruik heeft gemaakt van de brandkastsleutel die in het kantoortje opgeborgen was. Ook is het mogelijk dat men vergeten heeft de brandkast af te sluiten. Het geld zat gesloten in een enveloppe. De politie zet haar onder zoek nog voort. Morden gaan de heer P. Lippus en mevrouw A. Lippus-van Renowoude weer hun bruidsdagen in. Juist zoals vijftig jaar geleden, toen zij voor het eerst bruigom en bruid werden. Op 11 juli zullen ze de dag herdenken, waar op zij vijftig jaar geleden in de echt werden verbonden. Vijftig jaar, waarop zy met genoegen en dankbaarheid te rugzien. Die dag zal dan ook 's ochtends om negen uur in de parochiekerk van Sint Jan in de Amsterdamstraat een H. Mis worden opgedragen uit dank baarheid voor het vele dat vijftig jaren huwelijksleven hun beiden geboden heeft. De bruigom is nu 77 jaar oud. Hij is zandschipper geweest tot aan zijn 69e jaar. Tijdens de oorlog was hij twee jaar zandbaas bij „Kraantje Lek". Sinds hij het roer voor het laatst heeft omge gooid, doet hij wat kalmer aan en is nu regelmatig thuis te vinden in de Graaf Willemstraat 34. Samen met zijn bruid, die 72 jaren jong is. Hun huwe lijk is kinderloos gebleven; maar de beide echtelieden hebben toen een pleegkind van een half jaar aan genomen. Twee en twintig jaar lang hebben ze aan haar hun beste zorgen gewijd. Het kind is nu getrouwd en heeft zelf alweer vijf kinderen. Op 11 juli zullen ze allemaal samen de gou den bruiloft vieren. Het zal de gouden echtelieden die dag zeker.niet aan wel gemeende belangstelling ontbreken. Het bekende Nederlandse dixieland- jazzorkest „The Dutch Swing College Band" zal op zaterdag 7 juli in het openluchttheater te Bloemendaal optre den. De band zal verschillende succes nummers spelen, zoals „Doctor Jazz" en „The Saints". De voorstelling be gint om kwart over acht. In de komende raadsvergadering in Zandvoort zal de gemeentebegroting voor 1956 weer aan de orde komen. Zij werd destijds door de raad vast gesteld met een tekort van 110.000. De begroting is nu van Gedeputeerde Staten terug ontvangen met een aantal opmerkingen en met twee mededelin gen: le. dat Ie begroting sluitend moet worden gemaakt, en 2e dat er geen kans op bestaat dat Zandvoort een ho gere basisuitkering uit het gemeente fonds zal ontvangen. Dat ziet er nogal somber uit, maar sedert november 1955 toen de begro ting verd vastgesteld zijn enkele meevallers aan het licht gekomen. Voor personele belasting kan 40.000 meer geraamd worden. De nieuwe kleuter onderwijswet zal een voordeel van f 14.000 opleveren en het gas- en water leidingbedrijf zal 13.000 meer winst opleveren dan geraamd werd. De stij- nder leiding van de Israëlische dirigent Arjé Zemaneh en met solistische medewerking van de pianist Jean Franssen gaf het Noord- hollands Philharmonisch Orkest gister avond voor een goed bezette concertzaal zijn eerste zomerconcert. Het programma vermeldde het con cert voor strijkorkest van de in Israël woonachtige Paul Ben-Chaim, het pia noconcert in Bes van Tschaikowsky en de zesde symphonie van Schubert. Om nu eens met het laatste te be ginnen: wat een prachtig werk, die symphonie. Zonder omhaal wordt er gezegd, waar het op staat. Muziek uit de vroeg-romantiek, enerzijds zonder de subjectiviteit van Beethoven, of zelfs van Schuberts eigen onvoltooide sym phonie, anderzijds minder abstract en gecompliceerd dan van zjjn grote voor ganger en landgenoot Mozart. Muziek om een fles wijn bij te drinken, iets wat Schubert regelmatig deed, wan neer hij met zijn vrienden muziek maakte of onder een gesprek ongemerkt aan het componeren was. Schubert is evenals wat wij over zijn „zesde" schreven, ook een in zeker op zicht tweeslachtige figuur geweest. Een 1 siceren. gezelligheidsmens, op wie evenzeer de Weense bourgeoisie als zijn bohemien- achtige omstandigheden hun sporen hadden gedrukt. Die tweeslachtigheid treft men in de componist Schubert niet aan; wel de zanger, die een over stelpende hoeveelheid muziek in zich droeg en die rijkelijk tastbaar heeft gemaakt. Wat de uitvoering betreft: Arjé Zemaneh heeft er een boeiende en mannelijke vertolking van de sym phonie gegeven, waarbij het orkest pri ma reageerde op zijn exacte directie. Men kan daarbij bezwaar hebben te gen zijn vaak te sterke forte-klank. Dat bezwaar geldt ook voor zijn di rectie van Tschaikowsky's pianocon cert, die er bovendien nogal onverzorgd uitkwam. Jean Franssen, de solist, kon ons evenmin overtuigen. Zijn techniek was weliswaar knap, maar zij bleek vaak ontoereikend om dit moeilijke concert althans gaaf uit de doeken te doen. Waarom speelden èn pianist èn orkest alles even hard, alsof hun leven er vanaf hing? De kennismaking met het werk van Paul Ben-Chaim was interessant; het strijkorkest kwam tot uitstekend mu- L. N. ging van het aantal inwoners levert een 13.000 hogere uitkering uit het ge meentefonds op. Op onderhoud van straten, wegen en plantsoenen kan nog een aanzienlijk bedrag worden bezui nigd (door personeelsgebrek kan men het programma niet geheel uitvoeren). Het is derhalve mogelijk de begroting sluitend te maken. Aangaande het verzoek om verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds merken B. en W. nog op, dat dit niet werd gedaan om de lopende uitgaven te dekken, maar om de binnenkort noodzakelijke investerin gen te kunnen financieren. Men kan Zandvoort niet vergelijken met andere ge-meenten van 13.000 inwoners. Gezien de functie als volksbadplaats en het daarmede gepaard gaande technische en administratieve apparaat, behoort Zandvoort te worden vergeleken met gemeenten van meer dan 20.000 inwoners. B. en W. stellen de raad dan ook voor, de aanvrage om verhoging van de gemeentefondsuitkering niet in te trekken. In verband met de komst van talrijke badgasten in Zandvoort, zullen in de parochiekerk van St. Agatha in juli en augustus 's zondags vijf heilige missen worden opgedragen. Namelijk om half zeven, half acht, half negen, half tien (Hoogmis) en elf uur. De missen van half negen en elf uur zijn zogenaamde badgasten missen. Alle plaatsen in de kerk zijn dan vrij en kunnen worden ingenomen tegen betaling van 25 cent (kinderen 10 cent). De zondagse seizoendrukte in deze parochiekerk stelt het collectanten-col lege voor een moeilijke taak. Kennelijk na rijp beraad heeft men nu een maat regel genomen ter beperking van de werkzaamheden. De twee „zakjes", voor kerk en studiebeurs, zullen in juli en augustus door één zakje worden ver vangen. Men verwacht, dat de gelovi gen dan hun gift zullen verdubbelen; hieromtrent is j.l. zondag van de kan sel duidelijke voorlichting gegeven. Doet men met deze maatregel gun stige ervaringen op, dan zal het tweede collecte-zakje voorgoed verdwijnen. De pastoor verklaarde, dat te zullen toe juichen; tijdens de kerkdiensten wil men namelijk de gelovigen zo min mo gelijk door collecten storen. De honkbal-competitie wordt niet slechts in de hoogste afdelingen in een vlot tempo afgewerkt, ook in de lagere regionen is men over het algemeen de helft reeds gepasseerd. We vestigen ditmaal eens de aandacht op de prestaties in de tweede en derde klas afdelingen, waarin een aantal Haar lemse teams is opgenomen In de tweede klas komen verschillen de Haarlemse negentallen uit in de af delingen B en C. In 2B vallen de ver richtingen op van DSS, dat niet kansloos is voor de titel. SC Haarlem 2 is lijstaanvoerder maar de DSS-ers hebben slechts één verlies- punt meer, dus is er nog veel mogelijk. Bloemendaal doet het niet slecht in de nieuwe omgeving en staat rustig in de middenmoot, evenals Rood Wit. Trou wens RC.H 2 en EDO 2 hebben ook geer> krimp want zoals de ranglijst laat zien, is HFC Haarlem 2 wel de zwakke broe der. SC Haarlem 2 7-13 DSS 6-10 HCK 2 8-11 Rood Wit 8- 9 Bloemend. 8-6 RCH 2 6-5 EDO 2 8-4 HFC H'lem 2 7-0 de reserves van een eerste klasser tegen. Zoals de ranglijst laat zien gaat Ker.ne- merland 2 aan de kop maar het heeft nog ernstige concurrenten aan HCK 3 en SC Haarlem 3. Kenn.land 3 HCK 3 SC H'lem 3 DIO 7-12 6-10 7-10 5- 6 EDO 3 5-2 TYBB 2 5-0 HFC H'lem 3 5-0 De ranglijsten in de vierde klas lui den als volgt: In de afdeling C moet THB steeds de reis aanvaarden naar Amsterdam en zelfs éénmaal naar Hilversum en speelt in dit gezelschap met wisselend succes. Ook hier is nog lang niet uitgemaakt welk team er kampioen zal worden, want alle ploegen hebben verliespunten opgelopen en zeker vijf ploegen hebben nog een redelijke kans op de titel. De Haarlemse club zal vele moeilijkheden moeten overwinnen om aan het langste eind te trekken. Shell 5-4 TIW 2 7-4 't Gooi 6-0 8-10 4- 6 4- 6 WGA2 O WO 2 ABC 2 THB In 3A gaat RCH aan de kop, maar er zijn kapers op de kust, o.a. Terrasvogels, waarvoor het wel een succes zou zijn als het naar de tweede klas zou kunnen promoveren. DSB behoort tot de min der sterke teams en is, nadat met zo veel succes was begonnen, weer aardig afgezakt. RCH 3 7-10 EHS 2 7-8 Terr.vogels 7- 8 Rooswijk 2 5-6 Schoten 3 DSB HHC 3 2 verl.pnt. 6-5 6-3 6-2' w.n.o. In B zijn de verrichtingen van TYBB 2 aan de povere kant, want het heeft van de vijf wedstrijden die er gespeeld zijn niet één gewonnen en dat valt van Vanwege de drie sigarenwinkeliers organisaties in Haarlem is er naar de gemeenteraadsleden een brief gezonden in verband met dc kwestie over de si garettenautomaat. In dat schrijven werden nog eens de argumenten samengevat, die zullen moeten leiden tot de beslissing, dat de sigarettenautomaat ongewenst is in Haarlem. Wanneer de kwestie in de gemeente raad aan de orde komt, is niet met ze kerheid te zeggen. 4A: EHS 3 5-4' SC H'lem 4 4-8 DSS 2 6-4 HCK 5 6-8 Rooswijk 4 6-0 DIO 2 5-6 2 verl.pnt. w.n.o. 4B: Rooswijk 3 6-7 RCH 4 6-9 Schoten 4 6-6 Kenn.land 3 5-8 DSS 3 4-0 Terr.vogels 2 6-8 Bloemend. 3 5-0 4C: THB 2 7- 6 Rood Wit 2 7-12 TYBB 3 5-4 HCK 4 5- 8 Bloemend. 2 5-2 Spaarnev. 6- 8 HHC 4 7-2 Advertentie iNiet officiële Koersen Vorig Opening slot 27/6 S% Ned 1953 98% 3(2 Neö 1953 95('2 3(4 Ned 1948 90H 3(4 pet NeO 1950 90 (J 3(4 Ned 1954 92(4 3(4 Ned 1955 92ft 91(4 3-3(2 Ned 1947 sift 3 Ned 62-64 Bel fac 95ft 3i/2 Ned 1956 95ft 95% inschr (IrtBK 1946 3 pCt. Ned Handel MI1 cert 198 >/2 A K U 265% 267 Van Bei Rel Katent 182 ;alve-IJelft cert 334 Van Gelder 247 Kon Ho<'govern cert. 323% Unllevei Cert 418% 4201/2 Ned Kabe) 308 Philips 303(4 301 Kon Petroleum 794 803 .Amsterdam tfubber 981% 98 Hol. Amerika Uln 182 Kon Ned Stoomh Mtj 163% 1651,4 Ned Spheepv Unie 168% 173 OVA 116 lie!- Mil Cert 133 Anaconda koppel bethlehem Steed JhryaJei Corp cieneraj filectrlc ■eneral Motor» K.ennecotl Copper vjontgomer> Ward riarile Corp tepublK Stee* rtoyai Uutcr ihell tinion <JtJ Miutr.err Pacific .o?r#»rr» HaiJway ridewatei OS Steel 25/6 71% 14614 64% 59 44% 125% 42% 41% 43 '4 103% 80(4 50 47 41% 54% Stemming: 26/6 72(4 149?4 65 59 >4 45(4 126(i 42(4 42% 45(4 104)4 80(4 50(4 4674 42 57 vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3