ROBERT SCHUMAN 70 jaar Groot strijder voor de eenheid van Europa O Stichtte directeur in eigen bedrijf brand Zware straf tegen overtreder van rijtijdenbesluit Luchtvaartbesprekingen met Amerika worden voortgezet Eerste Rector magnificus Schandaal in Italië lil Zeven gewonden bij ongeval met autobus Trein rijdt op melkauto Jongetje gedood onder melkwagen Bij het spelen gestikt Arnhem-Utrecht vierbaans UI A Onverkwikkelijke zaak in Enschede Studeren tegen de woningnood „Op de grens der criminaliteit Kamerlid Blaisse stelt vragen Agrariërs delen niet in welvaart Chefarine „4" Staat van beleg in Guatemala Complot ontdekt in Brazilië Drie gewonden Van loopbrug gevallen en verdronken hom Van de Laar, abt Van Te gelen, treedt af Nederlander in Frankrijk verdwenen Prof. dr. H. Dorgelo Leden van Romeinse adel drijven handel in verdovende middelen Studenten betogen tegen de regering Om president te vermoorden Soekarno' s bezoek aan West-Duitsland ten einde Aankomst in Zürich vier uur vertraagd WOENSDAG 27 JUNI 1956 PAGINA (Van onze Parijse correspondent) p 29 juni wordt Robert Schuman 70 jaar; een leeftijd waarop het tegenwoordig in politieke kringen gepast geacht wordt naar het verleden terug te zien om er eventueel uit te leren wat de toekomst nog brengen kan. Wanneer men Robert Schuman meemaakt en zijn twinkelende oogopslag ervaart in het gesprek, die minstens even twinkelende woorden begeleidt, kan men zich moeilijk voorstellen met een grijs aard te doen te hebben. Het is nu eenmaal het voorrecht van kaalhoofdigen minder met hun grijsheid, te pronken! Door een merkwaardige jeugdige frisheid, die iets doet denken aan Bene- dictijnse blijmoedigheid, valt deze 70-jarige onmiskenbaar op. Men zou niet zeggen, dat het leven en strijden van deze politicus bepaald is door de allerbitterste ervaringen van twee oorlogen. Toen de oorlog van 1914 uitbrak uxts Robert Schuman een opkomend eerzaam advocaat in Metz. Geboren in Luxemburg uit een Lotharingse familie kreeg hij een volledig Duitse opleiding - van 1870 tot 1914 was Elzas-Lotharingen Duits - op de universiteiten van Bonn, München, Berlijn en Straatsburg. Wat de oorlog betekende wist hij toen reeds uit de verhalen van zijn vader, die in 1870 door de Duitsers krijgsgevangen gemaakt was. Sint-AdeLbertsdag te Egmond, IKBIh i IIIj Gistermorgen zijn te Sneek drie per sonen ernstig en vier personen licht ge jond bij een botsing tussen een perso nenauto uit Sneek en een autobus van de Nederlandse Tramwegmaatschappij met 16 passagiers. De personenauto die de rijksweg nr. 43 van uit een zij- i weg in de richting Sneek wilde over steken, werd door de bus, die met een snelheid van ongeveer 75km. per uur dit de richting Heerenveen naderde, begrepen. De stuurinrichting van de autobus taakte defect en het linker voorwiel iverd ontzet waardoor de bus met gro te snelheid naar de linkerkant het rij- I Meipad opvloog en door een dichte haag 'n de daarachter gelegen bermsloot te recht kwam. Zeven gewonden werden door 'n vier tal doktoren en de ijlings toegeschoten *We Kruis colonne onderzocht en naar het ziekenhuis overgebracht. Vier hun- lier konden na verbonden te zijn weer tiaar huis gaan. De chauffeur van de i bus en de bestuurder van de personen auto kwamen met de schrik vrij. Bij een door knipperlichten beveiligde Overweg tussen Mantgum en Leeuwar den is gistermiddag om even over vie len de trein Staveren-Leeuwarden met frplie vaart op een melkauto ingereden. De chauffeur van de auto werd zeer ernstig gewond in een van de Leeuwar dense ziekenhuizen opgenomen. De frielkwagen werd, evenals de trein, *Vraar beschadigd. Twee passagiers lie- Pen lichte verwondingen op. Het reizi gersverkeer had ongeveer een half uur Vertraging. Gistermorgen geraakte een achtjarig jongetje nabij zijn woonhuis aan de Zwarteweg te Sneek ónder de melk wagen van zijn vader. Het jongetje *reeg het achterwiel over zich heen en overleed onmiddellijk. Gistermiddag is een vijfjarig jongetje frit Culemborg in het zwembad te Beu- sichem verdronken. Het kereltje had Mn vader, die in dit bad badmeester is, ?®n briefje overhandigd en viel, toen mj naar de wal terugkeerde, van de loopbrug af. Direct werden reddings pogingen ondernomen, doch het kerel- H® werd niet meer opgehaald. De poli- heeft lange tijd gedregd, maar het lijkje is nog niet gevonden. bijna zesjarig meisje uit Har- 5®rwijk is gisteravond bij het spelen v)6t een plastic broodzak, die zij over "fror hoofd had gedaan gestikt. h Vermoedelijk heeft zij het bandje van zakje om haar keel vastgetrokken. langdurige toepassing van kunstmati- ademhaling mocht niet meer baten. d feest van St.-Adelbert zal zón- n 8 gevierd worden te Egmond-Bin- h»n' Voor de bedevaartgangers, die Xa\Lr gewoonte een nachtelijke bede- "t houden, zal om zes uur een v_ Mis gezongen worden bij het graf ak2 St.-Adelbert op de St.-Adelberts- ^*Ker. Daar zal om kwart over tien .Plechtige viering zijn door de pa- der van Egmond-Binnen en de an- bedevaartgangers, k. feestpredikatie zal worden ge- v uden door kapelaan F. Verhoogt uit tP„ ^'Deemster. De dag wordt beslo op jfret een plechtig lof en processie drie uur. e» frfri Aloysius van de Laar, die in de- inbér tachtig jaar zal wórden, heeft *ens zijn hoge leeftijd op eigen ver- Van frfrlslag gekregen uit zijn functie XJh« van het Trappistenklooster Hfrgsheide te Tegelen. Na de Eerste Wereldoorlog begint de politieke carrière van Robert Schu man, niet geïnspireerd door revanche, maar gedreven door een diep-christe- lijke verzoeningsgedachte. Deze ge dachten werden door hem in eerste instantie uitgewerkt dicht bij huis. Van 1919 tot 1940 is zijn arbeid er bijzonder op gericht wetgeving en administratie in de voormalige Duitse provincies, thans de departementen van de Moezel en van de Boven- en Beneden-Rijn tot een eenheid te maken. Het is ongetwijfeld aan de eenvou dige warme menselijkheid van zijn karakter te danken geweest, dat hij in maart 1940 geroepen wordt tot de post van onder-staatssecretaris, be last met de behartiging van de be langen der Franse, Belgische, Lu xemburgse en Nederlandse vluchte lingen, die toen de wijk naar Frank rijk namen. Na de Duitse inval geeft de Franse Kamer op 10 juli 1940 volmachten aan Pétain, die Schu- mans weigering tot medewerking on middellijk incasseerde. Enkele maanden later krijgt Robert Schuman 7 maanden cellulair in op dracht van de Gestapo, die hem daar na naar Neustadt overbrengt. Schu man weet met hulp van een gehei me organisatie en dank zij zjjn per fecte kennis van de Duitse taal te ontsnappen. Gedurende 4 lange jaren zwerft de heer Surenne, zoals h{j nu heet, van beroep leraar, door Frank rijk van het ene vriendenhuis naar het andere. Lange maanden brengt hü in kloosters door heeft hjj daar zjjn monniken-opgewektheid opgedaan of verlevendigd? tot de bevrijding hem weer in Metz ziet verschijnen. De 21ste oktober 1945 wordt hij „Dépu- té" van het departement van de Moe zel. Als man van het verzet wordt al spoedig een beroep op hem gedaan. In de Regering Bidault van 1946 wordt hij Minister van Financiën. Hij blijft dit departement beheren tot hij minis ter-president wordt in november 1947. Sindsdien voert hij de titel van „Mon sieur le Président". Waarschijnlijk ont dekt hij als minister-president opnieuw, dat de vraagstukken en de moeilijk heden van het Franse leven onver brekelijk samenhangen met, zo zij al niet afhankelijk zijn van, de bui tenlandse politiek, want van 1948 af tot 1952 toe is Robert Schuman bijna onafgebroken minister van buitenland se zaken. Het is de grote periode van Robert Schuman, zoals het de grote periode van de Franse buitenlandse politiek was. Uit deze tijd dateert het Plan- Schuman waaruit de eerste Europese Organisatie is gegroeid, waarin het be ginsel van supranationalisatie bij de besluitvorming institutioneel is vast gelegd: de Europese Kolen en Staal Gemeenschap; aanzet en hoop van een nieuw Europa. Een latere zorg In deze periode spreekt Robert Schu man in Straatsburg voor een hoog gezelschap van toen nog geestdriftige parlementariërs in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, waar hij op 24 november 1950 zijn en toentertijd Frankrijks opvattin gen vastlegt in de woorden: „Europa's verbrokkeling is een permanente en groeiende oorzaak van zwakheid op alle gebieden: politiek, economisch en militair. Wanneer onze middelen ech ter op organische wijze samengebracht zouden worden zou dit een waarborg inhouden voor onze voorspoed, machts- en vredesopvattingen." Robert Schu man voegde er toen aan toe, dat op dat ogenblik de Franse regering nog geen duidelijke opvatting wenste uit te drukken inzake de toekomstige Europese structuur: „Dat is een late re zorg." Welnu een latere zorg is het wel geworden, niet slechts voor Ro bert Schuman, maar ook van de Fran se Regering! Men kan haast zeggen, dat met het verdwijnen van Robert Schu man van het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken in maart 1952, de Europese vloed begint terug te eb ben. De jaren van voorspoed en hoogconjunctuur, die op Korea volg den en vergezeld gingen van een geleidelijke wijziging van de Russi sche diplomatie, versterkten de na tionalistische zelfgenoegzaamheid van een groot deel van de Franse politie ke leiders. In dit kader van zelfge noegzaamheid paste de mystiek van Robert Schuman moeilijk, weshalve hij enigszins op een zijspoor werd gezet. Niettemin blijft hij op de bres staan voor die éne gedachte, die de grote periode van zijn leven vervuld en ge dreven heeft: aaneensluiting en sa menwerking in Europa. Als voorzitter van de Europese Beweging strijdt hij onvermoeid door. Wel wetend, dat de neutralisten in Europa de gevaarlijkste propagandisten zijn voor de Russische zaak, waar schuwt Robert Schuman, de man die jarenlang in het centrum stond van de wereldpolitiek, herhaaldelijk voor illusies ten opzichte van het Oosten. Enkele weken geleden op het Con gres van de Internationale Unie van Christen-Democraten in Luxemburg stelde hij nog overduidelijk: „De we reld van het Westen en die van het Oosten zijn twee ideologische werel den, die elkaar trotseren zonder hoop op verzoening. Zij zijn wezenlijk on overbrugbaar. Niet omdat de commu nistische leer antikapitalistisch is, dat zou nog te overkomen zijn, maar om dat deze de ontkenning is van al on ze opvattingen over de staat, de ge meenschap, de menselijke persoon en zijn godsdienstige en politieke vrij heden". Man uit één stuk Robert Schuman is een man, die in Frankrijk tegelijkertijd vereerd en verguisd wordt. Hij dankt dit voornamelijk aan het feit, dat hij de weinig Franse eigenschap bezit een man uit één stuk te zijn. Hij staat voor zijn opvattingen, zelfs wanneer deze zoals thans, de politieke wind tegen hebben. Daarom vereren hem de trouwe Europeanen, daarom ver guizen de anti's zijn Europese mys tiek, meer nog dan zijn persoon, hoe wel deze zo moeilijk in hem te schei den zijn. Dank zij zijn beminnelijke en een voudige levenshouding, dank zij ook zijn sobere en bijna monnikachtige le venswijze, maar vooral ook dank zij zijn zachte en humane geestigheid in de gesprekken geniet hij eenieders achting, zelfs al vinden zijn tegen standers zijn Europese mystiek een le vensgevaar voor het voortbestaan van Frankrijks positie als wereldmacht! In eigen kringen geldt Robert Schu man als de moderne belichaming van een verjongde, eerlijke en oprecht- christelijke democraat. Als zodanig verdient hij niet slechts de hulde en bewondering van de Franse geestverwanten, maar ook van allen in en buiten Europa, die tot dezelfde geestelijke en politieke fami lie behoren. •I r. i Met de Wolfhezerbrug in de oude rijksweg Ede—Arnhem op de voorgrond ziet men hier de nieuwe weg UtrechtArnhem op de achtergrond zich door het landschap slingeren. Zaterdag zal deze vierbaansweg officieel geopend wo-den, hetgeen weer een mijlpaal in de wording van het nieuwe Nederlandse wegennet betekent. De nieuwe weg zal te zijner tijd aansluiting krijgen op de snelweg naar Duitsland. Voor de Almelose rechtbank stond gisteren terecht de 39-jarige voormalige directeur van het textielbedrijf „De Rietmolen" te Enschede, die er van verdacht wordt brand te hebben ge sticht in het magazijn van de N.V., teneinde in het bezit te komen van de verzekeringsgelden. Hij zou op deze wijze een bedrag van 78.000 ontvan gen hebben. Verdachte ontkende alle hem ten laste gelegde feiten. In de nacht van 28 op 29 maart 1955 is er brand uitgebroken in de fabriek aan de Ledeboerstraat te Enschede. Om half vijf 's morgens werd verdach te gewaarschuwd door de politie die geen aanwijsbare oorzaak voor de brand kon vinden. Een grote partij overhemden is bij de brand verloren gegaan. De eerste getuige ter zitting, de re chercheur B., verklaarde dat er in een muur, waardoor het magazijn begrensd werd, een gat was gehakt en dat daar een vat benzine in geplaatst was. Een belangrijke rol in deze zaak speel de de echtgenote van verdachte, die tegenover een vroegere mededirecteur zou hebben verklaard, dat zii wist dat de brand opzettelijk door haar man was gesticht. Haar man zou thuis geëxperi menteerd hebben met een turf waarin een kaars was geplaatst en die kaars onder een trap in het magazijn hebben geplaatst. Leerlingen van de r.-k. Nijverheidsschool „St.-Wilfried" te Grootebroek zijn bezig met de bouw van twee woningenOnder het oog van de meester vordert het project uitstekend en al studerend helpen de jongelui mee aan de vermin- dering van de woningnood De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft een zware straf uitgesproken te gen een overtreder van het rijtijdenbe sluit. Een ondernemer van een vervoers onderneming die zich had schuldig ge maakt aan het plaatsen van onjuiste aantekeningen in de werkboekjes der chauffeurs werd veroordeeld tot een onvoorwaardelijke hechtenis van 30 dagen en een onvoorwaardelijke hech tenis van 38 dagen terwijl hij zich voor het feit, dat hij zijn chauffeurs te lang had laten rijden en te korte rustperio den had gegund zich veroordeeld zag tot een geldboete van 3 maal 200 gulden subs 10 dagen hechtenis. De uitspraak was conform de eis. De ambtenaar van het o. m. merkte in zijn requisitoir op dat de politie in een periode van enkele maan den niet minder dan 1789 pro cessen-verbaal had moeten opmaken wegens overtreding van het rijtijdenbe sluit. Het ging in het algemeen om te lang werken per week of per dag en te korte rusttijden. In 123 gevallen wer den in het werkboekje onjuiste of valse aantekeningen geplaatst. „Hier hebben zonder uitzondering wantoestanden geheerst. De chauffeurs geraakten zo vermoeid dat gaandeweg hun gezondheid werd geschaad. Om wakker te blijven kregen ze cola-dran ken en anti-slaappillen. Verscheidene chauffeurs hebben ontslag moeten ne men omdat zij het lichamelijk niet kon den volhouden." De ambtenaar van het o.m. legde er de nadruk op dat het rijtijdenbesluit de veiligheid op de weg beoogt te bescher men. De politie doet wat zij kan om deze veiligheid te waarborgen en het kan niet geduld worden dat chauffeurs op de weg komen, die oververmoeid zijn. Ge bleken is dat deze vermoeidheid bij vele ongelukken een voorname rol speelt. Reeds een betrekkelijk geringe ver moeidheid vermindert het concentratie vermogen belangrijk en doet de agres siviteit toenemen. Het is daarom de morele plicht van een werkgever erop toe te zien dat geen vermoeide chauf feur achter het tuur plaats neemt. Wat de knoeierijen met het werkboekje be treft was het o.m. van oordeel dat men hier zo dicht staat bij de grens der cri minaliteit dat vrijheidsstraffen zeker op hun plaats zijn. De eigenaar van de vervoersonderne ming verdedigde zich met de opmer king dat zijn chauffeurs wel 100 gulden in de week verdienden en hij zelf de afgelopen jaren grote verliezen had ge leden. Ook begreep hij niet dat de chauf feurs zo vermoeid waren als ze wel tijd hadden om voor hun plezier naar Am sterdam te rijden en daar uren lang in café's door te brengen. „Het is op het ogenblik zo, dat ik in mijn eigen zaak niets meer te vertellen heb. Ik heb ze ook niet alleen coca-cola doch ook koffie en thee gegeven," zo merkte hij veront waardigd op. ,,En die anti-slaappillen dan," zo vroeg de kantonrechter. „Dat was gewone aspirine," ant woordde verdachte. Tenslotte bleek nog dat deze er on kundig van was dat hij voor spoedwerk een ontheffing van het rijtijdenbesluit kon krijgen. De ambtenaar van het o.m. wees erop dat in zulke gevallen vrijwel steeds een vergunning wordt verstrekt. Jordanië. De Tweede Kamer van het Jordaanse parlement is gisteren bij koninklijk decreet ontbonden en de re gering zal volgens de grondwet binnen een week moeten aftreden. De regering heeft een verklaring uitgegeven, waarin bepaalde groepen en leden van de Ka mer beschuldigd worden van activiteit, welke de regeringspolitiek belemmert. De als getuige ter zitting aanwezige mededirecteur, die een verhouding had met de vrouw van verdachte, heeft een aantal bezwarende verklaringen af gelegd. Hij zei dat verdachte verschei dene malen getracht heeft brand in de fabriek te stichten. De getuige K. verklaarde dat ver dachte hem gevraagd had hoe men het best brand kan stichten. Bovendien zei hjj dat verdachte het gat in de muur heeft gehakt. De vrouw van verdachte is na de brand naar de getouwbaas J.S. gegaan, bij wie verdachte met zijn ouders ge durende de oorlog is ondergedoken ge weest. Als beloning voor dit onderdui ken zou verdachte beloofd hebben, de touwbaas na de oorlog een bedrag van 5.000 te betalen, hetgeen verdachte heeft nagelaten te doen. Het oordeel van de touwbaas over verdachte en diens familie vatte hij samen in „een ruziënde massa, deze man heeft geen karakter". Tenslotte verklaarde h\j dat verdach te tegen hem gezegd heeft dat hij een maal een grote slag hoopte te slaan, waardoor hij voorgoed binnen zou zijn. Verdachte gaf als commentaar op de voor hem bezwarende verklaringen ten antwoord, dat de verklaringen alle van a tot z gelogen zijn. Hij had wel be loofd een bedrag te zullen betalen, doch slechts drieduizend gulden en deze be lofte zou onder dwang tot stand zijn gekomen. Op verzoek van de officier van jus titie werd deze onverkwikkelijke zaak daarna aangehouden voor een nader onderzoek. De politie van Dieppe stelt een on derzoek in naar de geheimzinnige ver dwijning van een Nederlandse maga zijnmeester, woonachtig te Rotterdam. Vijftien juni j.l. was deze in gezel schap van een chauffeur in een vracht auto in Dieppe aangekomen voor het afleveren van goederen, die moesten worden verscheept. Dezelfde avond vertrok de chauffeur alleen naar Rot terdam. Van de magazijnmeester heeft men niets meer vernomen. Deze had 1.600 gulden bij zich. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. De onderhandelingen tussen Neder land en de Verenigde Staten over het sluiten van een overeenkomst voor de burgerluchtvaart, welke op 5 april van dit jaar een aanvang namen, doch se dert half mei waren onderbroken, zul len op 10 juli a.s. te Washington worden voortgezet. In bevoegde kringen verheelt men niet, dat er zich bij de onderhandelin gen moeilijkheden hebben voorgedaan, maar men wijst er op, dat aan beide kanten het verlangen bestaat de onder handelingen tot een goed einde te bren gen. Nederland is het enige land in West-Europa, waarmede de Verenigde Staten tot nu toe nog geen luchtvaart overeenkomst sloten. De Nederlandse en Amerikaanse luchtvaartdiensten op de lijnen New YorkAmsterdam en New YorkMiamiCuracao kunnen, dank zij wederzijdse tijdelijke goedkeu ringen, worden onderhouden. De moeilijkheden, waarop de on derhandelingen gestuit zijn, vloeien, zo zegt men, voort uit de aarzeling van de Amerikaanse regering, om aan Nederland toe te staan een lijn Amsterdam—Los Angelos via Mon treal in Canada en een lijn Amster dam—Houston in Texas, eveneens via Montreal, te openen. Het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de heer Blaisse (KVP) heeft naar aanleiding van deze onder handelingen de volgende schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan de mi nister zonder portefeuille: Is het juist, dat de K.L.M. na 1946 voor circa 230 miljoen dollar aan vlieg tuigen in Noord-Amerika heeft gekocht en daardoor de grootste buitenlandse afnemer vein de Amerikaanse lucht vaartindustrie is? Is het de minister bekend, dat ten De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, de heer Chr. van den Heuvel, heeft op een vergadering van deze bond in Emmeloord het thema van de gestegen welvaart enerzijds en, naar hij zei, het voortdurend inkrimpend deel, dat de agrarische volksgroep geniet van het totaal nationaal volksinkomen ander zijds, behandeld. Was enkele jaren geleden het agra risch aandeel in het volksinkomen nog 17 pet., was het voor een paar jaar nog 14 pet., het laatst bekende cijfer is nu 12 pet., aldus de heer Van den Heuvel. Deze daling doet de agrari sche bevolking de schrik om het hart slaan, omdat men hierin de voorbode ziet van een ramp als in de jaren 1930 ons agrarisch volksdeel heeft getrof fen. Hierbij moet men echter bedenken, dat de agrarische beroepsbevolking een kleiner percentage gaat vormen. Het is onder die omstandigheden zeker niet te eisen, dat dit geslonken agra rische volksdeel aanspraak heeft op hetzelfde aandeel als in een tijd toen het groter van omvang was. Toch kan men vaststellen, dat land- en tuin bouw niet delen in de toegenomen welvaart. Advertentie T agan pijnen en griep. Geschikt voorde gevoeligste maag, want dlawordt bascharmd door hat bestanddeel Chef a rox. Prof. dr. H. B. Dorgelo, de eerste rector magnificus van de Eindhovense technische hoge school, voelt zich bijzonder gelukkig met deze opdracht. „Ik houd ervan dingen op gang te brengen", zegt hij. Dat hij er niet alleen van houdt, maar het ook uitstekend doet, bewijst de natuurkundige afde ling van Delft, die onder zijn stuwende leiding tot stand kwam. Die taak heeft prof. Dorgelo in 1927 op zich geno men. Hij woonde toen sinds 2'A jaar in Eindhoven, waar ook de oudste van de zeven kinderen werd geboren. „Toen de minister mij 'n het voorjaar van verleden jaar voor dit werk aanzoch. vertelt prof. Dorgelo, „sprak het mij onmid dellijk aan. Van het begin af heb ik meer gezien naar de mogelijkheden dan naar de moeilijkheden". Daar komt bij, dat de nieuwe rector magnifi cus grote belangstelling heeft voor de ontwikkeling van jon ge mensen, niet alleen in we tenschappelijke, maar ook in geestelijke zin. „In de geeste lijke strijd, die zich op het ogenblik in de wereld afspeelt, staan de ingenieurs op belangrijke plaat sen. Daarom is hun vorming van zo groot belang. Zij moeten hun vak theoretisch en praktisch goed beheersen. De techniek is echter zo inge wikkeld, dat dat in volle omvang niet kan zonder samenwerking, zon der teamwork. Juist die prachtige samenwerking bij de voorbereiding van de tweede T. H. heeft mij getroffen. Ik kan wel zeggen, dat daarbij geen energie is verloren gegaan. De technische hogeschool zie ik als een hof; de jonge mensen zuigen daar het sap uit de grond en ik heb het voorrecht de eerste hovenier te mogen zijn. Daar moeten zij de voe dingsstoffen vinden, om zelf op te bloeien in grote variëteit en met grote mogelijkheden. Maar bij dit alles is het God, die de wasdom geeft". Dan vertelt prof. Dorgelo verder over alle voorbereidingen, die nog getroffen moeten worden in het komende jaar en hij preekt met grote waardering over het geweldige enthousiasme, waarmee alle a.s. docen ten, die hij benadert, zich voor het werk inzetten. Daardoor zal het hem hopelijk mogelijk zijn niet onder het werk begraven te worden, maai er een zodanige afstand van te blijven bewaren, dat hij de goede lijner voor de opbouw blijft zien. Prof. Dorgelo heeft het vaste voornemen zich geheel in te zetten voor deze ene taak. Dat brengt wel mee, dat hij van veel afscheid zal moeten nemen. Zo is hij op het ogenblik nog voorzitter van de Raad van Bestuur van de Technische Physische Dienst T.N.O. en T.H., onder voorzitter van de Raad voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek en van het dagelijks bestuur van de Nederlandse organisatie voor Z. W. O., be stuurslid van de stichting fundamenteel onderzoek der materie met röntgen- en elektronenstralen, voorzitter van de c immissie van uitvoe ring Delfts Hogeschoolfonds en voorzitter vr.n de commissie van beheer van Applied Scientific Research. En dit is nog maar een kleine greep, die met een nog groter aantal functies kan worden aangevuld. Prof. Dorgelo is vast besloten al deze taken neer te leggen, omdat hij zich gestuwd voelt door de begeerte, om goede ingenieurs te vormen die met een vaste geestelijke achtergrond sterk staan in de ideologische strijd, zo zegt hij, die persoonlijk de kracht daartoe gevonden heeft in de sterke bindende kracht van de beweging voor morele herbewapening. „Als we maar vanuit een hoger doel onze lagere doelstellingen die nen, dan krijgen we er de goede inspiratie voor", zegt prof. Dorgelo „Teamwork is to work to make ohe other fellow great", heeft eens iemand gezegd. Als je dat toepast, dan kan er wat gebeuren!" gevolge van de liberalisatie van de in voer van Amerikaanse goederen in Ne derland het exportoverschot van Ame rika ten opzichte van ons land een grote omvang heeft aangenomen en ons land voor grote moeilijkheden stelt, in dien niet tegelijkertijd een zo rufm mo gelijke compensatie in de dienstensec tor wordt gegeven? Indien deze vragen bevestigend wor den beantwoord, welke is dan de bij zondere reden van de grote terughou dendheid van Amerika aan Nederland goedkeuring te verlenen nieuwe lijnen in Amerika te openen, welke goedkeu ring wel aan andere landen in Europa is verleend? Zijn de ministers bereid onder de aandacht van de Amerikaanse regering te brengen, dat de Nederlandse rege ring het als concreet blijk van vriend schap ten aanzien van ons land zou be schouwen, indien ten slotte ook aan Nederland de gevraagde vergunningen zouden worden verleend? Naar aanleiding van de ontdekking van een omvangrijke handel in verdo vende middelen heeft de Italiaanse politie gisteren honderd personen on dervraagd. Acht van hen zijn in hech tenis genomen, onder wie drie leden van de Romeinse adel: prins Giuseppe Pignatelli, hertog Ludovico Lante Delia Rovere en baron Emmanuele de Seta. In het schandaal zijn industriëlen, handelaars, vier artsen en een film acteur betrokken. Verscheidene perso nen zijn voorlopig op vrije voeten ge steld, onder wie de hertog Augusto Torlonia, de voormalige echtgenoot van de actrice Maria Michi. De politie onderzoekt of de zaak vertakkingen naar het buitenland heeft. Hiervoor werkt zij samen met „Interpol". De zaak is aan het rollen gekomen door de arrestatie van een vertegen woordiger in likeuren, een voormalige fascistische leider die sinds het bewind van Mussolini als handelaar in en ver slaafde aan verdovende middelen be kend stond. Een bar, waar de betrok kenen In dit schandaal elkaar plachten te ontmoeten, is door de autoriteiten gesloten. (A.F.P.) De regering van Guatemala heeft gis teren voor het gehele land voor de duur van 30 dagen de staat van beleg afge kondigd en een uitgaansverbod tussen 21 en zes uur Ingesteld. Het kabinet onder leiding van presi dent Castillo Armas nam deze besluiten naar aanleiding van studentenbetogingen op maandagavond, die aan drie personen, onder wie een politieman, het leven kost ten en waarbij verscheidene personen verwondingen opliepen. De regering maakte bekend, dat zij alle wettelijke middelen, welke haar ter beschikking 6taan, zal gebruiken om „onmiddellijk een absoluut einde te maken aan de subversieve acties en misdadige bedoe lingen van de vijanden van het Guate- malaanse volk". De schuldigen zouden onder de communisten moeten worden gezocht. (A.F.P., Reuter) In geheel Brazilië zijn strenge veilig heidsmaatregelen genomen na de ont dekking van een grootscheeps complot om president Kubitschek te vermoorden en de bevolking op te zetten tegen de regering. Dit is gisteren door een rege ringswoordvoerder meegedeeld. Een 35-jarige buitenlander is gevangen genomen en zal naar Bolivia worden ge deporteerd. De politie verklaart, dat men 300 kaarten in zijn hotelkamer, tegen over het bureau van Kubitschek, had ge vonden. Hierop waren de plaatsen aan gegeven waar in Brazilië uranium, tho rium en monaziet worden gevonden. (Reuter) President Soekamo van Indonesië is gisteravond na zjjn officiële bezoek aan de bondsrepubliek naar Zwitserland ver trokken, waar hij ruim een uur later te Zürich aankwam. Het vertrek vond vier uur later plaats dan in het programma was voorzien. Dit was een gevolg van het feit, dat het speciale vliegtuig, waarmee het Indone sische staatshoofd zou vertrekken, een lek in de olieleiding vertoonde. Het duurde enigi uren, voordat een ander toestel in gereedheid was gebracht. Soekarno werd te Bonn uitgeleide ge daan door president He"ss, bondskanse lier Adenauer en leden der Westduitse regering. Voor het vertrek van Soekarno werd een communiaué uitgegeven, waar in Indonesië en West-Duitsland laten weten, dat zij de vrede zullen handhaven en ijveren voor vermindering van de internationale spanning. De twee landen zijn overeengekomen, hun economische betrekkingen uit te breiden. Evenals in Rome heeft president Soe karno in Bonn op een persconferentie welke aan zijn vertrek voorafging een beroep gedaan op het verstrekken van buitenlandse technische bijstand en in vesteringen. (D.P.A., A.F.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5