Internationale communisme in staat van verbijstering5' van Moskou op de partijen in andere landen aanzienlijk verzwakt Prins Bernhard 45 jaar Greep Verwarring in het rode kamp Corruptie-affaire in België dreigt politiek schandaal te worden PRINS BERNHARD reikt vier zilveren anjers uit Stakingsdreiging in de Amerikaanse staalindustrie United States Steel Corporation dooft vuren der Dr. W. Drees thans bezig met „graai en spitwerk" Prinses Beatrix in de thermen van Caracalla Dulles over anti-Stalincampagne Prinses Beatrix weer thuis Pravda publiceert kritiek op het Kremlin Elfjarig jongetje bij spelevaren verdronken Zelfs Spaak zou niet geheel vrijuit gaan Oud-ministers in enge schoentjes Belgisch hoogleraar en drie Nederlanders onderscheiden Het weer Opschudding in Nieuw-Guinea Nieuwe Kamers 3 juli bijeen Kabinetsformatie donderdag 28 juni 1956 80ste JAARGANG No. 26639 Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster tJuIIes, heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de huidige anti-Stalincampagne in de Sovjet-Unie naar zijn lening het internationale communisme in een staat van verbijste- fing heeft gebracht en de greep van Moskou op de niet-Russische Communistische partijen aanzienlijk heeft verzwakt. Hij verwierp de theorie, dat de communistische kritiek op Moskou een van te voren beraamd plan ^vormde om de nieuwe Sovjet-politiek van on afhankelijkheid voor alle nationale communistische partijen te dramatiseren. Volgens de minister zijn er sterke bewijzen dat de kritiek een gevolg is van wezenlijke meningsverschillen en onte vredenheid. De nieuwe ontwikkeling heeft echter voor het Westen nieuwe problemen Seschapen en het is van bjjzonder belang, dat het Westen zijn kracht en eenheid handhaaft, aldus de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Na aanvaring door zandschuit DISCRETE STEEKPENNINGEN Een recente foto van Z.K.H. Prins Bernhard, die morgen zijn 45ste verjaardag hoopt te vieren. Spaanse suède jasjes f 98.50 Plaatselijk enige regen Over oproep van de Generale Synode SO milj. voor de B.B. (Van onze parlementaire redacteur) Ook woensdag is dr. Drees nog niet verder gekomen dan het verrichten van enig prealabel werk voor de nieuwe besprekin gen met de fractieleiders, die aan de eigenlijke kabinetsformatie moeten voorafgaan. De woord voerder van de kabinetsforma teur beeft de stilte aangeduid met de veelzeggende woorden: „Er wordt spit- en graafwerk ver richt waarop later bet leggen van een fundament mogelijk zal zijn". Ir. .Staf weer bij dr. Drees BARTEDO RlSSTR. HAARLEM TEL: 13439 FERÜ BOLSTR 48.A'DAM TEL. 717162 bureau smedestraai s - haarlem Telefoon Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. IWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Minister Dulles verklaarde, dat het westen van plan is, de druk op de Sovjet-Unie te handhaven teneinde een herenigd Duitsland tot stand te bren gen. Bij het jongste bezoek van bonds- kansejier Adenauer aan Washington is men het er over eens geweest, dat men veel meer moet doen dan een zuiver passieve politiek ten aanzien van deze kwestie volgen. Er is afgesproken, dat de V.S. en de bondsrepubliek de Rus sische houding inzake het Duitse vraag stuk zullen beschouwen als een toets steen voor hun betrekkingen met Mos kou. Op die manier verwachten de twee landen het soort druk op de Sov jet-Unie uit te oefenen, dat indertijd na vele jaren van onderhandelingen leidde tot de sluiting van het staatsverdrag met Oostenrijk. Dulles zei ook, dat Adenauer niet geloofde, dat de zaak van de hereni ging gediend wordt door rechtstreeks overleg tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie. In feite hebben Sovjet-lei ders onlangs te kennen gegeven, dat zij op geen enkele wijze met de hereni ging van Duitsland akkoord wilden gaan en Dulles achtte het dan ook vol komen speculatief, aan te nemen, dat een dergelijk voorstel tot de oplossing van het vraagstuk zou kunnen bijdra gen. Eisenhower zal binnen enkele dagen met leden van de regering en de Natio nale Veiligheidsraad een beslissing ne men over richtlijnen voor het contact tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, aldus deelde Dulles mee. Hoewel dit duidelijke richtlijnen zullen zijn, was Dulles van mening, dat de contacten tussen de twee landen des ondanks van geval tot geval zullen worden beoordeeld. De minister zei dit in antwoord op vragen over zijn recente besprekingen met zijn Franse ambtge noot Pineau over de handels- en andere relaties tussen Oost en West. Over de beginselen inzake uitwisseling tussen twee gebieden waren de ministers het eens geweest, maar wellicht zouden zij omtrent de uitvoering uiteenlopende meningen hebben. Ook was Dulles hel erecht heeft minister Dulles op zijn persconferentie van gisteren verklaard, dat er kennelijk grote Verwarring heerst onder de communis- tische partijen in de verschillende lan den, dat er tussen die partijen menings verschillen bestaan en dat de controle Van Moskou op die partijen blijkbaar Verzwakt is. Maar men zou aan deze Constatering kunnen toevoegen, dat de parlementen en regeringen van de IVesterse mogendheden zich zullen moe ten hoeden voor optimistische conclu- uit de huidige moeilijkheden in het rode kamp. Eén ding moet vooral in het oog gehouden worden: noch de communistische partij in de Sovjet-Unie zelf, noch de communistische partijen in andere landen, zijn tot het inzicht gekomen dat het communistische stel sel in wezen niet deugt. Er wordt nu hier en daar door communisten kri tiek geleverd op bepaalde uitwassen, Waartoe het stelsel onder zekere om standigheden in de Sovjet-Unie heeft geleid." Die kritiek zal er mogelijk toe leiden dat bijvoorbeeld in Rusland Zelf de terreur wat zal afnemen. Maar de terreur en het schrikbewind zul- 'en nooit verdwijnen, zolang het com munistische stelsel niet zelf verdwijnt. Het systeem is nu eenmaal onmense lijk. Het is intussen frappant dat de rede "Tie Khroesjtsjev op 20 februari in de Upperste Sovjet uitsprak zo een verlate kettingreactie onder de partijleiders in het buitenland heeft teweeg gebracht. °e verbijstering is groot. Togliatti Schijnt van plan te zijn om op zijn eigen manier te trachten de situatie ht de Italiaanse communistische partij *e redden. Men heeft al kunnen ver- temen hoe hij zich van de opvatting Van Khroesjtsjev distancieert. Intussen 's in het Italiaanse communistische par- tijblad Unita de volledige tekst versche den van Togliatti's opzienbarende ver klaring: een tekst die maar liefst der- f'g kolommen druks beslaat. In die vol ledige weergave komt nog een belang rijk nieuw feit naar voren: Togliatti beweert namelijk dat Stalin hem in 1951 in Moskou wilde benoemen tot se cretaris van de Kominform en dat hij •leze benoeming zonder aarzelen heeft geweigerd te accepteren. Zijn weige- Hng zou ingegeven zijn door „politieke ledenen en redenen van persoonlijke aard". Togliatti wil met deze onthul- "hg blijkbaar laten uitkomen, dat hij V'el de moed heeft gehad om zich tegen Se wil van de dictator te verzetten. *-en moed die, zijns inziens, de huidi- S6 Sovjetleiders indertijd ook wel had den r ogen opbrengen. Maar andere communistische partijen «i West-Europr. nemen een heel wat »clgzamer houding in ten aanzien van ?*oskou. De Oostenrijkse communis- ïph hebben ronduit erkend dat zij van nieuwe Russische politiek niets meer „^grijpen, en zij hebben Khroesjtsjev ?evraagd het hun nu eens duidelijk uit leggen. Het Belgische partijblad „De ï°de vaan" ziet ook nog altijd vol onder danigheid op tegen de heersers in het t femlin, terwijl de Franse communis- 'cp eveneens te kennen hebben gegeven, t Aag verdere instructies van Khroesj- i?)ev te ontvangen. Er zijn althans drie J,°°raanstaande Franse communisten jjaar Moskou gegaan, om er advies te '•alen. p Tussen de diverse verklaringen van de Cihmunistische partijen in West-Euro- bestaan nogal wat verschillen vT de c.P.N. is het bijvoorbeeld weer met de Italiaanse en Franse colle- t s eens maar de verklaringen heb- kf1 toch over het algemeen wel enkele ÏJJhten gemeen. Zo heerst er kennelijk tpder ajjg Westeuropese rode bazen gro- ontevredenheid over het feit dat UAroesjtsjev hun indertijd niet direct *Ün letterH)ke tekst gestuurd heeft van Gistermiddag om half vier is prinses Beatrix van haar bezoek aan Italië teruggekeerd. De dakota, die de prinses en haar reisgezelschap terugbracht, landde op Soesterberg, waarna prinses Beatrix onmiddellijk naar Soestdijk ver trok. er met Pineau geheel over eens geweest dat er in het Sovjet-blok een diepgaan de verandering ten gunste van de ar beiders gaande is. Minister Dulles heeft gisteren even eens verklaard, dat de Verenigde Sta ten nauwkeurige aandacht beste den aan hun betrekkingen met presi dent Tito van Joegoslavië, maar dat er geen bewijzen zijn, dat Tito als ge volg van zijn bezoek aan Moskou zich de wet door de Sovjet-Unie laat voor schrijven. (Reuter-U.P.-A.F.P.) In de Pravda, het orgaan van de Rus sische communistische partü, is thans voor het eerst zij het indirect melding gemaakt van de grote aanval op Stalin, die partijsecretaris Khroesjt sjev in een rede achter gesloten deuren op het twintigste partijcongres te Mos kou heeft gedaan. De Pravda drukte een artikel af van de leider van de Amerikaanse communisten, Eugene Den nis, dat op achttien juni in het orgaan van de communisten in de V.S., de „Daily Worker", was gepubliceerd. In dit artikel werd verwezen naar „Khroesjtsjevs speciale rapport". Den nis noemde „de misdaden en wreed heden welke de laatste periode van Stalins leiderschap verduisterden, on vergeeflijk". Ook de voorzichtige kri tiek van Dennis op Khroesjtsjev heeft de Pravda zonder verder commentaar vermeld. In een noot van de redactie van de Pravda wordt gezegd, dat „de auteur (Dennis) doelt op gegevens, die het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gepubliceerd over een rapport van Khroesjtsjev op het twin tigste congres van de communistische partij". Hoewel Khroesjtsjevs rede is voorge lezen op vergaderingen in fabrieken, op boerderijen en bureaus, was een derge lijke commentaar in de pers van de Sovjet-Unie nog niet verschenen. Gistermiddag is de 11-jarige G. K. Oudewortel uit Amsterdam in de Ring vaart van de Haarlemmermeer ter hoog te van de suikerfabriek te Halfweg ver dronken, nadat het bootje, waarin hij met nog twee vriendjes aan het spele varen was, door een lege zandschuit was overvaren. De jongens waren gistermiddag per fiets uit Amsterdam vertrokken. In Halfweg huurden zij een roeibootje om in de Ringvaart wat te gaan varen. Plot seling naderde de zandschuit, die het bootje heeft aangevaren. De drie jon gens sprongen uit het bootje. Alleen de 11-jarige L. van Assendelft van Wijk kon zwemmen en pakte kordaat zijn vriendje Corry Bekking bij de haren. Al spoedig kwam voor de jongen hulp opdagen. Een tot nu toe bij de politie onbekend gebleven persoon sprong te water en samen met het jongetje v. As sendelft wist hij Corry Bekking naar de kant te brengen. Direct werd gezocht naar de andere jongen, maar nergens was er een spoor van hem te bekennen. Na twee uur dreggen haalde de politie het stoffelijk overschot van Guusje Oudewortel op. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De zaak van de steekpenningen op het Belgische ministerie van buiten landse handel blijkt een grandioos po litiek schandaal te worden. Na de vol ledige bekentenissen van de hoofdschul dige directeur-generaal Olivier Gérard beschikt het parket over inlichtingen, die niet alleen een aantal ambtenaren van het ministerie in het gedrang bren gen, maar ook verscheidene vooraan staande politieke personaliteiten. Het staat vast, dat twee liberale oud-mi nisters, die een tijdlang het departe ment onder hun bevoegdheid hadden, zich op het ogenblik eveneens nogal in het nauw bevinden. Naar gister avond in goed geïnformeerde kringen werd verteld, zou de regering pijnlijk verrast zijn door de vaart die deze zaak neemt en zij zou de omvang van het schandaal zo mogelijk willen be perken. Z. K. H. Prins Bernhard heeft van morgen te Amsterdam als stichter en regent van het fonds, dat zijn naam draagt, voor de zevende maal de jaar lijkse zilveren anjers uitgereikt. De cul turele onderscheidingen zijn toegekend aan drie Nederlanders en een Belgische hoogleraar: mevrouw J. E. Westendorp- Osleck uit Amsterdam, prof. E. Blanc- quaert uit Gent, dr. L. D. Broekema uit Diever en Frits Lugt uit Den Haag. Mevrouw J. E. Westendorp-Osieck uit Amsterdam werd onderscheiden omdat zij „tezamen met nu wijlen haar echt genoot met zeer grote liefde, geduld, goede smaak en wetenschappelijke speurzin een bijzonder belangrijke, uit gebreide collectie Aziatische kunst heeft bijeengebracht en voor openbaar bezit bestemd". Prof. E. Blancquaert uit Gent is de zilveren anjer verleend wegens „zijn zeer belangrijk aandeel in de opbouw en voortdurende verrijking en verster king van de culturele relaties tussen Vlaanderen en Nederland en zijn grote verdiensten voor het behoud van de Nederlandse 'taal in haar grensgebied. In hem worden geëerd al degenen, die als hij onvermoeid ijveren voor de Vlaams-Nederlandse culturele integra tie." Dokter L. D. Broekema uit Diever werd onderscheiden voor zijn „bui tengewoon belangrijke prestatie om praktisch een gehele dorpsbevolking tot een culturele zelfwerkzaamheid te brengen van Uitzonderlijk hoog ge halte". In hem worden tevens geëerd al diegenen, die bijdroegen tot het uitzonderlijke resultaat. Frits Lugt uit Den Haag werd onder scheiden wegens zijn „uitzonderlijke waardevolle arbeid op het terrein van de studie, in het bijzonder die van de catalogisering van kunst en kunstvei lingen, het verzamelen van Nederlandse schilderijen, van prentkunst en vooral van oude Nederlandse meesters, waar van vooral het Rijksbureau voor Kunst historische documentatie te 's-Graven- hage en het Musée du Louvre te Parijs de rijke vruchten mochten plukken, als mede de creatie van het „Institut Neer landais" fe Parijs, een zeer waardevol centrum van het Nederlandse culturele leven in dit internationale culturele milieu. Directeur-generaal Olivier Gérard die zich blijkbaar uit de brand heeft wil len redden door zoveel mogelijk eerste rangs figuren te compromitteren, heeft in elk geval bewerkt, dat de zaak van de administratieve naar de politieke sector is verhuisd. De parlementaire vakantie, die deze week een aanvang neemt, zal echter verhinderen, dat er in de Kamer een vuurwerk mee wordt afgestoken. Volgens sorrynige berich ten zou de minister van buitenlandse zaken, Spaak, niet helemaal vrijuit gaan. Hij zou namelijk te veel begrip aan de dag hebben gelegd tegenover sommige van de hogere ambtenaren van zijn departement. De minister zou daarom hebben gepoogd op de socia listische bladen een zachte druk uit te oefenen, opdat zij aan de zaak geen tè grote ruchtbaarheid zouden geven. Hoe dan ook, de aanhouding van ver scheidene hoge ambtenaren van bui tenlandse handel heeft enige ontredde ring gebracht op het departement. In de vervanging van directeur-generaal Olivier Gérard werd intussen reeds voorzien. De voormalige Belgische am bassadeur te Londen, Obert de Thieu- sies, werd gisteren voorlopig op deze post benoemd. De raadskamer bij het gerecht te Brussel heeft voor de duur van een maand het aanhoudingsman daat bekrachtigd tegen inspecteur-ge neraal Léonard Meers. Tegen de di recteur van de buitenlandse markten, de gevolmachtigd minister Nys, werd een aanhoudingsmandaat uitgevaar digd. Tijdens een huiszoeking bij Olivier Gérard heeft men beslag gelegd op Ad verten tl» Een tón' geruchtmakende toespraak. i j®sPraak waarvan zij de inhoud uit de Vp^Pitalistische pers" hebben moeten e^hemen. Een ander punt van over ig "kornst tussen de recente Westeurope- (r, JJPtnmunistische commentaren is, dat Vi£ Vindt, dat Stalins „positieve" acti ng Jan evenzeer erkend moeten worden j>zUn „negatieve" daden, hal gistingsproces in het internatio- pn e, rode kamp is nog in volle gang zien uitkomst valt nog niet te over- bljip' Voor de Westerse mogendheden ®6n intussen zaak te streven naar z.°. groot mogelijke eensgezindheid drJThiitaire paraatheid, omdat de he li va '- de vrije wereld onvermin- 's blijven bestaan. Met vriendinnen heeft Prinses Beatrix dinsdagavond in Rome de eerste opvoering van dit seizoen in de tot openlucht-- theater ingerichte thermen van Caracalla bijgewoond. De prinses volgde met intense belangstelling de uitvoering van de opera „Mozes" van Rossini. Hier ziet men de prinses temidden van het publiek met haar vriendinnen op de tribune. Gisteren i* de prinses per vliegtuig it aar Nederland teruggekeerd. Telefoto Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge verspreide opklaringen. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk ver anderlijk, later tussen noord en west. Aanhoudend koud. Zon: 4.25-21.06 Maan: 23.25-11.05 Na publicatie van de oproep van de Generale Synode der Nederlands Her vormde Kerk over de kwestie Nieuw- Guinea hebben vooraanstaande autoch tonen op Nieuw-Guinea inderhaast een vergadering belegd. Op de vergadering veroorzaakte de oproep grote opschud ding, zich uitend in heftige veront waardiging en diepe verslagenheid. Unaniem was men diep geschokt door het feit, dat de Nederlands Hervorm de Kerk over het lot van haar adep ten buiten hen om beschikt. De ern stige situatie, die thans ontstaan is, wil men goed overwegen alvorens een besluit te nemen. Thans worden ver gaderingen gehouden om te komen tot het opstellen van een vaste gedrags lijn. Nadat de oude Eerste en Tweede Ka mer op 30 juni in gemeenschappelijke zitting ter sluiting van het zittingsjaar bijeen geweest zullen zijn, komen de bei de kamers, zoals zij na de verkiezingen zijn samengesteld, op 3 juli te 12.45 uur in het gebouw van de Tweede Ka mer bijeen voor de na de verkiezingen gebruikelijke eerste vergadering van de nieuwe kamers. Het reusachtige Amerikaanse staal bedrijf „United States Steel Corpora tion" is gisteravond begonnen met het doven van de vuren in de staalovens i.v.m. de mogelijkheid van een staking in de Amerikaanse staalindustrie, die eventueel zaterdag zou beginnen. Ver wacht wordt, dat andere grote Ameri kaanse staalbedrijven het voorbeeld van de „U.S.Steel" zullen volgen. De onderhandelingen tussen de di recties dezer bedrijven en de leiders van de vakbond der metaalbewerkers over een nieuwe arbeidsovereenkomst worden nog voortgezet. Een woordvoer der van de „U.S. Steel Corp." deelde meè dat het laten afkoelen der ovens een voorzorgsmaatregel is om grote schade, die het gevolg zou zijn van een plotselinge afkoeling, te voorkomen. Spoedig na de mededeling, dat de hoogovens werden afgekoeld, hebben vertegenwoordigers van de drie grote staalmaatschappij nieuwe contract- voorstellen aan de leiders van de vak vereniging van staalarbeiders voorge legd. Hoewel er omtrent de bepalingen van het nieuwe voorstel geen onmid dellijke mededelingen zijn ge daan, houdt dit naar vernomen wordt in een contract voor de tijd van drie jaar met een loonsverhoging van 10 dollarcent per uur voor het eerste jaar. anderhalf miljoen Belgische francs in bankbiljetten, die de vrucht zouden zijn van „discrete steekpenningen". Vol gens het blad „La Libre Belgique" had Gérard verscheidene bevorderingen te danken aan minister Spaak, die hem in 1948 tot gevolmachtigd minister be noemde en in 1954 de rang van am bassadeur verleende. Amper drie we ken geleden was principieel besloten hem nog twee jaar in dienst te laten, ondanks het feit, dat hij de leeftijdsgrens had bereikt. Dit schijnt er op te wijzen, dat men van hogerhand niet vermoed de dat deze corruptiezaak zich zo zou uitbreiden. Sedert verscheidene maan den blijken op het kabinet van de minister gegevens te berustten, die de ambtenaar in kwestie in het gedrang brachten. Op de gebruikelijke persconferentie met de journalisten is vanmorgen me degedeeld dat dr. Drees zich reeds enige dagen geleden in verbinding heeft gesteld met de demissionaire minister van Wederopbouw, ir. Witte, om de praktische oplossing aan te geven van het alternatief dat van K.V.P.-zijde naar voren is gebracht tegen het aanvankelijk uitgangspunt van dr. Drees om zonder meer een huurbelasting te gaan toepassen op de verhoogde huren. Aan het bezoek van minister Beel aan het kabinet van dr. Drees mag men geen andere betekenis hechten dan het geven van inlichtingen aan de for mateur over de uitgaven die de minis ter van binnenlandse zaken nodig acht voor de uitbreiding van de Bescher ming Burgerbevolking. In het afgelo pen jaar zijn daarover mededelingen gedaan en plannen opgesteld, die voor 1957 een bedrag van minstens 50 mil joen zullen gaan eisen. De BB komt op de begroting voor 1956 nog voor met een bedrag van 15 miljoen. In het nieuwe bedrag zijn het bouwen van schuilkelders tegen atoombommen en een forse uitbreiding van de rijks mo biele brigades en evacuatiediensten be grepen. Er -is na minister Beel nog een aan tal topfunctionarissen bij dr. Drees ge weest hetgeen doet vermoeden dat de defensiebegroting in alle onderdelen scherp onder de loep is genomen. De directeur-generaal van het ministerie van oorlog, de heer S. D. Duyverman, sloot in de namiddag de rij. Vanmiddag is als besluit van deze be sprekingen de demissionaire minister van Oorlog, ir Staf, nogmaals bij de formateur geweest. Men kan hierin een poging zien om deze prealabele fase v/at de defensie betreft tot een redelijk einde te brengen. Het gaat er de kabi netsformateur om twee standpunten tot elkaar te brengen die tot dusver een écart vertoonden dat het meest sprekend wordt aangegeven met het bedrag van 200 miljoen dat een verschil uitmaakte tussen de beide berekeningen. Het standpunt van dr. Drees was 1450 mil joen en geen cent meer. nadat hij had toegegeven dat er 100 miljoen voor de verhoging van salarissen kon worden bijgeteld, ir. Staf daarentegen blijft minstens 1650 miljoen vragen. Hij voelt zich vermoedelijk gebonden door afspraken met de N.A.T.O.-autoriteiten die betrekking zullen hebben op de nieuwe legerorganisatie en op de uit breiding van het militair apparaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1