Dr. Drees maakt slechts weinig vorderingen Luchthaven Rotterdam september in gebruik Ook Biesbosch en Land van Altena bij bisdom Breda K ruiswoordraadse l VERDRIJF DIE JEUK! Russisch blad valt rode legerleiders uit tweede wereld oorlog aan HAAGSE BLOEMENWEEK MET RHAPSODIE AQUA-FLORA Ulbricht naar de Sovjet-Unie Militaire aubade voor jarige Prins Kustmijnenveger „Sneek" te water gezet De onzichtbare getuige Opstandelingen geven zich over Wij luisteren naar ERIC DE NOORMAN VRIJDAG 29 JUNI 1956 PAGINA (Van onze parlementaire redacteur) Het is nog steeds niet bekend of dr. Drees met de demissionaire minister van oorlog, ir. Staf, tot een akkoord is gekomen over de financiering van de defensie in de komende jaren. Ir. Staf heeft tegen over de kabinetsformateur ongetwijfeld zijn standpunt volgehouden, dat wij met het bedrag van 1450 miljoen slechts het bestaande mili taire apparaat in stand kunnen houden tot eind 1957. En dit dan nog dank zij de reserves die er schuilen in de overloopposten van vorige jaren. A tnb one zenkwestie Klein aantal gezinnen terug LIKDOORNS WONDEROLIE Indonesische bommen werper neergestort Metselaars weer bij patroons terug Smokkelaar in Antwerpen gepakt m door ANTHONY CILBERT in de vertaling van J. C. H. v. d. Bovenkamp Jr. imiiiumiiimtmuiutiiiiaiiiiiimmiiummiuituiuutiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii ïi OipiI'iOS'Sing kruiswoordra a dse 1 van donder dag Nederlandse ploeg Tour de France De veiligheid op Celebes V erkiezin gsuitsla g Noord-Brabant Binnenkort K.V.P.-rapport In de praktijk komt het reeds neer op enige vermindering zelfs tot het ein de van 1957, maar deze kan misschien met het toepassen van meer efficiency worden opgevangen. Dan rest echter de grote vraag wat er na 1957 moet gebeuren. Zet men de militaire inspan ning op dezelfde voet voort, dan zouden er automatisch hogere bedragen op de begroting moeten komen. Met de 100 miljoen extra waarin dr. Drees heeft toegestemd komt men dan niet meer toe. En wanneer er moet worden in gekrompen raakt men aan het tere punt van de afspraken met de NATO en de nog nauwelijks in het probleem te be trekken internationale verhoudingen die zich thans ontwikkelen door de algeme ne neiging om de militaire voorberei dingen in oost en west geleidelijk wat te verminderen. Algemeen neemt het inzicht toe dat dr. Drees voor een kabinetsformatie staat die door technische kwesties tot de allermoeilijkste behoort. Het zal wel de volgende week worden alvorens de grondslag is gevonden voor een nieuw gesprek met de fractieleiders. Ook de huurkwestie is nog een onderwerp dat niet aan de uitwerking toe is. Uit de mededelingen op de gebrui kelijke persconferentie hedenmorgen is komen vast te staan dat de conclu sie die de formateur zal moeten trek ken alvorens hij met de fractieleiders opnieuw besprekingen gaat voeren wat de defensie betreft reeds gereed is. Het wachten is thans alleen nog op de uitwerking van het huurprobleem. Op een vraag of het de bedoeling is Advertentie Wordt U gekweld door jeukende puist jes. pukkels of schilfers? Wrijf dan wat DERMES-zalf in en het branderige ge voel vermindert direct. De puistjes ver dwijnen en U herwint Uw natuurlijke I schoonheid! DERMES werkt betrouw baar en afdoende! In alle apotheken en drogisterijen. De Indonesische regering is bereid de verzoeken van Ambonese gezinnen, die de wens kenbaar hebben gemaakt naar Indonesië terug te keren en die bereid zijn hun loyaliteit aan de Indo nesische regering te verklaren, in over weging te nemen. De repatriëring van een klein aantal Ambonese gezinnen is by wijze van proef op het ogenblik in overweging, aldus heeft de woord voerder van de Indonesische vertegen woordiging in Den Haag medegedeeld. Hij deelde voorts mede, dat een aantal vertegenwoordigers van Ambonezen- organisaties in ons land in het gebouw van de Indonesische vertegenwoordi ging formulieren in ontvangst heeft genomen, die de Ambonezen, die voot repatriëring in aanmerking wensen te komen, moeten invullen. Aan de hand van deze gegevens zal worden onder zocht, wie van hen eventueel toestem ming zal worden verleend naar Indo nesië terug te keren. is dat de adviezen eerst op schrift wor den gesteld kon noch bevestigend noch ontkennend worden geantwoord. Wat betreft de uitlatingen van de schout bij nacht, waaruit blijkt dat er in marine kringen ongerustheid zou zijn over de bezuinigingsplannen, kon geen enkele verklaring worden afgelegd. Kritiek op formateur Schout bij nacht W. J. Kruys, vlag officier-materieel van de Koninklijke Marine, heeft donderdag bij de tewa terlating van de mijnenveger Sneek te Amsterdam kritiek geuit op de kabinetsformateur, dr. W. Drees, die „zich een voorstander heeft betoond van inkrimping der marine-uitgaven" De vlagofficier sprak de hoop uit dat „de geest van onafhankelijkheid, de uitlating van de kabinetsformateur ten spijt, vaardig zal blijven over het Nederlandse volk". Van bevoegde zijde heeft men de uit latingen van schout-bij-nacht W. J. Kruys „merkwaardig" genoemd. Hier bij werd er op gewezen, dat van de zijde van de formateur geen enkele ver klaring is afgelegd, die leidt tot de conclusie, waartoe schout-bij-nacht Kruys is gekomen. „Hij heeft zich ge baseerd op speculaties, die nergens of ficiële bevestiging vinden", voegde men hier aan toe. Het gezaghebbende Russische tijd schrift „Historische vraagstukken" heeft gisteren een hevige aanval ge daan op de Russische militaire bevel hebbers uit de tweede wereldoorlog, die ervan worden beschuldigd, de vijande lijke bracht niet juist te hebben ge schat en geen organisatievermogen te hebben bezeten. De grote tegenslagen van het Rode leger in het begin van de Duits-Russische oorlog worden ge heel aan de onbekwaamheid van de legerleiding geweten. Dit is de eerste heftige aanval van een orgaan op de Russische legerleiding. Dpor deze kri tiek treedt opnieuw de tegenstelling aan het licht, die bestaat lussen de partij en het leger in de U.S.S.R. Het geschil werd voor het eerst in het Westen openbaar toen de „militai re koerier" de eerste Russische neder lagen weet aan te geringe voorberei ding als gevolg van Sta Uns politiek. Vol gens het blad beschikt de troepen aan vankelijk niet over voldoende vliegtui gen, tanks en geweren. „Rode Ster", het orgaan van het Rode leger, be antwoordde de bewering van de „Mili taire koerier" met de opmerking, dat de communistische partij en het centrale comité de defensie op de juiste wijze hadden voorbereid. Het tijdschrift „His torische vraagstukken" sluit nu de rij met een aanval op „Rode Ster". „De feiten welke dit blad presenteert zijn in strijd met de historische werkelijkheid", aldus het tijdschrift. (UP) len taferelen te zien geven rond leven en werk van de grootste Nederlandse schilder. De organisatie is in handen van de Amstelvener Van Driel. In de loop van de week zullen verschillende kinder- bloemencorso's worden gehouden. Den Haag wordt ter gelegenheid van de Bloemenweek verlicht en versierd. Don derdagavond 9 augustus zal een bloe- menvuurwerk worden afgestoken. (Van onze Haagse redactie) De Haagse Bloemenweek 1956 be looft, evenals voorgaande jaren, een evenement te worden. De stichting Den Haag-Bloemenzee heeft het voorlopige programma bekend gemaakt. Van dins dag 7 tot en met zaterdag 11 augustus zal Den Haag in het teken staan van de bloem. Niet aarzelend maar na drukkelijk. Lieftallige meisjes zullen op straat in vijf dagen tijd een half mil joen anjers uitreiken. Er staan verder op het programma een bloemencorso, een bloemenvuurwerk en een bloemen- waterleest. Ais bloemenkoningin zal fungeren Amanda Langezaal. Irene de Vos en Annemarie Verhoeven zullen haar taak verlichten en optreden als bloemenprin- sessen. Alle drie de meisjes zijn leden van het Nederlands Ballet. 7 augustus rond het middaguur maakt de koningin haar intrede. Zi, zal op het stadhuis worden ingehuldigd door de burgemees ter. Ook Vader Cats zal op het (Oude) stadhuis aanwezig zijn ter Een nieuw Rhapsodie Aqua- avondfeest op de grote vijver in de Scheveningse Bosjes. Deze bloemen- symphonie, „spel var. kleuren, licht en water", zal drie avonden worden uitgevoerd. Medewerking verlenen de Koninklijke Militaire Kapel in gala-uni form en het comité Groenlo's Gon delvaart. De regie van dit waterfeest voert Toon Noyor.s uit Amstelveen. Op grote vlotten zullen balletten wor den uitgevoerd door Haagse ama teurs op de muziek van acht uiteen lopende componisten. Zo zal muziek klinken van Von Weber, Beethoven, Straus Chopin, Keteiby, Haendel, Mo zart en Tschaikowsky. Opzet en organisa tie beloven alle goeds. Er zullen tri bunes rond de vijver van de „water partij" worden opgericht met een capa citeit van tienduizend personen. Aan het traditionele bloemencorso, dat gehouden wordt op de sluitingsdag van de bloemenweek, nemen dit jaar tien praalwagens deel van de stichting Den Haag-Bloemenzee zelf. Zes vaif de ze wagens zullen staan in het teken van „Het land van Rembrandt", en zul- Walter Ulbricht, secretaris van de communistische party in Oost-Duits- land, heeft zijn werkzaamheden aan een plaatsvervanger overgelaten en is nit Oost-Berlijn vertrokken. Hij zou naar de Sovjet-Unie gaan. Ulbricht is kort geleden van een vakantie van vier we ken uit Tsjechoslowakye teruggekomen. Advertentie imverwijderd met Weg met onhandige Ukdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmlddol van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) De Luchthaven Rotterdam groeit. In september van dit jaar zal het vlieg veld in zoverre gereed zijn, dat het geopend kan worden. De twee Engelse maatschappijen, die op Rotterdam gaan vliegen, de East Anglian Flying Ser vice en de Air Charter, zullen dan kun nen beginnen met de opbouw van hun diensten. Een stationsgebouw en een verkeerstoren, beide van tijdelijke aard, zijn momenteel reeds gedeeltelijk ge reed. De startbaan is in september klaar. Daarmee zal een belangrijke fa se van opbouw zijn voltooid. Intussen vinden de werkzaamheden gestadig voortgang. Alles wijst er op, dat Rot terdam in zijn vliegveld een component zal vinden voor zijn haven. Dat men de ambitie koestert van de luchthaven een tweede Schiphol te maken, wordt op zeer besliste wijze ontkend. Speciaal in de behoefte van het bedrijfsleven beoogt map te voorzien. Bovendien wordt aan de Rijksluchtvaartschool en de Nationale Luchtvaartschool een on derdak verschaft. Door de bestemming van Ypenburg tot militair vliegveld im mers hadden beide scholen hun bases verloren. Wat de gebouwen betreft, op de Lucht haven Rotterdam zal uiteraard een groot stationsgebouw met verkeerstoren verrijzen. Op de eerste verdieping komt een restaurant met een open terras. Het gebouw krijgt een flinke doorrit voor de auto's, die door vliegtuigen van een der Engelse maatschappijen wor den vervoerd ten behoeve van de rei zigers. Speciaal toeristen zuilen van deze mogelijkheid kunnen profiteren, te meer, omdat er plannen worden ge maakt tot de bouw van een motel in de onmiddellijke omgeving van de lucht haven. Er komt verder een groot ge bouwencomplex voor de Rijkslucht vaartschool, bestaande uit een hangar en een werkplaats, een voorgebouw dat dienst zal doen ais internaat en leBge- bouw en een klein gebouwtje voor een linktrainer. Voor kleinere toestellen sportvliegtuigen en toestellen voor com merciële doeleinden zullen vijf han gars worden gebouwd. Tussen de han gars worden ruimten aangelegd, waar in allerlei diensten kunnen worden on dergebracht. Met de bouw van dit com plex wordt de volgende week begonnen. Bij de hangars zal een gebouw komen voor de Nationale Luchtvaartschool en de Aero-club. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard heeft vanmorgen het cadetten-tamboerkorps van de Ko ninklijke Militaire Academie de traditio nele aubade op Soestdijk gebracht. Deze werd van het bordes van het paleis aangehoord door Prins Bern hard en de prinsessen Irene en Mar griet. De Prins heeft vanmorgen een be zoek gebracht aan het militaire her- stellings- en oefenoord Aardenburg te Doorn. Het bezoek kwam voor de in valide oorlogsgewonden die hier wor den verpleegd volkomen bij verrassing. De Prins woonde o.m. een onderlinge sportwedstrijd bij. 26'. Eric en Hako blijven de troep volgen. Ze zijn het er over eens, dat Ondur en zijn bende moeten worden tegengehouden, maar weten alleen niet hoe. Ten einde raad zegt Eric: „Het enige, dat er op zit, is, dat jij weer naar de troep terug gaat en vertelt, dat je een groot aantal zwaar bewapende krijgers hebt ontdekt, die in een hinderlaag Ondur opwachten. Zou je daar kans toe zien? „Ik zal het in elk geval proberen", stemt Hako bereidwillig toe. Kort daarop echter stuiten zij op een enkel spoor, dat nog heel duidelijk zichtbaar is. Het komt uit de heuvels en gaat ook in de richting van Ondur en zijn krijgers. „Wat kan dat te betekenen heb- In de Pauselijke bulle „Dioecesium Immutatïones" van 16 juli 1955 werd het dekenaat St.-Geertruidenberg van het bisdom 's-Hertogenbosch afgeschei den en toegevoegd aan het bisdom Breda. Een der aangegeven redenen voor de grenswijzigingen was, dat een betere, meer door de natuur gegeven, omschrijving der grenzen zou worden bereikt. Daar dit echter in het Land van Altena en de Biesbosch niet wordt bereikt door alleen de parochies Dus- sen en Hank aan het bisdom Breda toe te voegen, hebben de bisschop van Breda en de bisschop van Den Bosch tot de H. Stoel het Verzoek gericht, het gehele gebied van de Biesbosch en het Land van Altena ten noorden van de Bergsche Maas en ten westen van het Heusdens ka naal en de Maas af te scheiden van het Bossche diocees en te voegen bij het bisdom Breda. In decreten van Z. Em. A. J. kardi naal Piazza, secretaris van de H. Con gregatie van het consistorie van 13 april 1956, en "an Z. H. Exc. mgr. P. Giobbe, apostolisch internuntius te 's-Gravenhage, van 22 mei 1956, is aan dit verzoek welwillend voldaan met ingang van 1 juli 1956. Bij een bombardements-oefening in Zuid-Sumatra is een bommenwerper van de Indonesische luchtmacht neer gestort. De vijf bemanningsleden kwamen hierbij om het leven, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische luchtmacht medegedeeld. (Reuter) Mgr. Jos Baeten, bisschop van Bre da, heeft inmiddels de gedeelten der parochies te Heusden en Waalwijk, die in het afgescheiden grondgebied lig gen, gevoegd bij de parochie te Dus- sen. Voorts is de parochie te Woudri- chem, die geheel naar het bisdom Bre da overgaat, gevoegd by het dekenaat St.-Geertruidenberg. Het merendeel van de metselaars, die in de nieuwbouw te Amsterdam van hun patroons waren weggelopen omdat deze besloten hadden geen zwarte lonen meer te betalen, is na de uitspraak van de Amsterdamse Recht bank, donderdagmorgen weer bij de werkgevers teruggekeerd. De gedaag den zelf waren er allen, doch van de andere betrokkenen ontbraken er nog wel enkelen. Veel voordeel voor de bouw zelf heeft de uitspraak van de rechter ech ter niet opgeleverd, want de metselaars hebben vrijwel niet gewerkt. Het groot ste deel van de dag is besteed voor het bespreken van de situatie. Het is nog onzeker wat de gevolgen van de maat regel zullen zijn. Een veertigjarige Nederlander, die sedert verscheidene maanden gezocht werd onder verdenking van smokkel, is gisteravond te Antwerpen aangehouden. Toen hij zag dat de beambten naar hem toekwamen, sloeg hij op de vlucht. Achternagezeten door de inspecteurs rende hij hét station uit en het Astrld- plein over. In de Gemeentestraat werd hij evenwel ingehaald en aangehouden. Bij Verschure en Co.'s Scheepswerf en Machinefabriek N.V. te Amsterdam is donderdagmiddag met behulp van twee drijvende bokken de daar voor de Koninklijke Marine m aanbouw zijnde kustmijnenveger „Sneek" te water gezet. De doop van het vaartuig verrichtte de echtgenote van de burgemeester van Sneek, mevr. G. H. Rasterhoff-Tinga. „Ja tydelljk. Ik heb pleuritis gehad en moest Lon den verlaten." „Oh! Bent u op Beverley?" „Ja." Het gezicht van de doktersvrouw betrok en zij wendde zich om. „Dan zal ik u niet langer ophouden. Het wordt uw tijd om te gaan eten en ik weet dat Miss Web ster erg stipt is in die dingen." Miss Martin verwijderde zich met de heilige over tuiging, dat zij het werktuig der Voorzienigheid was, maar dan scheen de Voorzienigheid meer geduld te hebben dan zij, want hoewel z(j dagelijks bij weer en ontij rondhing om het weeshuis zag zij die eerste week niets meer van de weesmeisjes. Op een keer, toen zij voelde dat zy het niet langer kon uithou den ging zij het hek van het weeshuis binnen en trof daar een meisje aan dat sloom en onverschillig tegen een stenen pilaar hing. Miss Martin riep haar en het kind keek op. „Oh ik zie het al," zei het kind. „U bent één van die gekken." Deze woorden waren een hele schok voor Miss Martin, al was het haar dan wel bekend, dat alle be woners van Beverley door de dorpelingen als half zwakzinnigen werden beschouwd. „Dat is niet vriendelijk van je," zei zij verwijtend. Het meisje stak beschuldigend haar wijsvinger naar haar uit en begon op een dreinerige zeurtoon te zingen: „JU bent gek, Jij bent gek. Jy bent gek!" „Doe niet zo onhebbelijk, kind!" zei Miss Martin, „en vertel me liever wat er gebeurd is met dat kleine meisje Mary noemen jullie haar geloof ik, met die lange, zwarte vlechten. Ik heb haar een hele tijd niet gezien." „Die is achterlijk," antwoordde het kind. „Dat is niet netjes van je. Waarom zeg je dat?" „Omdat zij gek is net als jij! Daar, nou weet je het!" schreeuwde het kind en stak haar tong te gen Miss Martin uit. „Sylvia!" klonk een stem. „Wat is dat allemaal?" Sylvia! dacht Miss Martin. Wat een naam voor die kleine verschrikking! „Die vrouw!" zei het kind. „Ze vraagt van alles en zegt zulke gekke dingen." Het kind was zo geslepen als een wezel. Zij begon met haar ogen te draaien en trok een pruillip. De Directrice keek Miss Martin verontwaardigd aan. „Wat wilt u? Weet u niet dat u niet met de kin deren mag praten? U maakt ze bang!" „Ik heb niets gezegd. Ik vroeg alleen.." „Welles!" hield het kind vol. „Ze zei allemaal gekke dingen." „Dat !s wel genoeg, Sylvia en ga naar binnen." Toen de deur achter het meisje was dicht gevallen, wendde Mrs Forbés zich tot Miss Martin. „U bent toch van Beverley?" „Ja," knikte Miss Martin beschaamd. „Weet Miss Webster dat u alleen buiten bent?" „Natuurlijk. Heus, ik zou...." „Ik geioof, dat ik u ai eens eerder naar de kinde ren heb zien kijken!" „Ik houd van kinderen." „Dat is wel mogelijk, maar de kinderen houden er niet van als zij bemerken, dat zij gadegeslagen worden." „Er is één meisje bij dat me speciaal is opgeval len. Die met die lange zwarte vlechten. U noemt haar Mary." De directrice keek haar onderzoekend aan. U noemt 'laar Mary! Net alsof dat niet de goede naam van het meisje zou zijn. Vreemd! „Er zijn zoveel meisjes, die Mary heten." „Oh, maar zy is heel anders dan de anderen en zij is hier nog maar kort, geloof ik. De laatste tijd heb ik haar niet meer gezien." „Als u Mary Smith bedoelt, die heeft influenza gehad." Zü keek de vrouw glimlachend aan. Alle dames van Bella Webster waren een beetje vreemd. „En als u nu nog langer in de kou blijft staan, krijgt u beslist ook influenza," voegde zij er aan toe. Miss Martin wilde niet verder informeren om zich niet bloot te geven en om geen argwaan te wekken. Mrs Forbes ging naar binnen en nam Sylvia onder handen, die een fantasie had als een omroeper van de B.B.C. Mrs Forbes geloofde dan ook niet alles wat Sylvia haar vertelde, maar toch vond zij in de verklaringen van het meisje aanleiding genoeg om een briefje te schrijven aan Bella Webster met wie zij heel vriendschappelijk omging. En Miss Webster was niet de enige vriendin van Mrs Forbes. Ook Mrs Barnes mocht zij tot haar vriendinnen rekenen of eigenlijk was zij een protegee van Mrs Barnes. Mrs Barnes zat in de Raad van regenten van het Weeshuis. Mr Barnes was een veelbelovend chirurg geweest totdat hij trouwde met Mrs Barnes, die hem al gauw sterk deed verlangen naar zijn doodkist en het was door toedoen van Mrs Barnes, dat deze Mrs Forbes haar betrekking als directrice van het Weeshuis gekregen had. Mrs. Barnes was een krach tige persoonlijkheid, die iedereen naar haar hand wist te zetten, ook Mrs Forbes, die toch ook niet van zelfbewustzijn gespeend was. Miss Webster was een verstandige vrouw, die geen ongenoegen wenste door Mrs Martin en zij wist dat men dergelijke dingen het best onmiddellijk de kop kon indrukken. Mrs. Forbes was een hele per soonlijkheid, al was zij dan maar een ondergeschikte en Miss Webster de eigenaresse van haar eigen in richting. Vandaar dat Miss Webster Miss Martin on middellijk bij zich liet ontbieden nadat zij de brief van Mrs. Forbes ontvangen had. „Het spijt me, dat ik het zeggen moet", begon zij zonder enige inleiding, „maar ik heb klachten ont vangen van de directrice van het Weeshuis dat u daar maar voor het hek rondhangt en de kinderen bang maakt. Ik neem onmiddellijk aan, dat dit niet uw opzet is geweest en dat het louter onnadenkend heid van u was, maar ik moet u toch verzoeken daaraan een eind te maken. U wilt onze inrichting toch geen slechte naam bezorgen?" (Wordt vervolgd,) ben?" verwondert Eric zich, terwijl hij het spoor aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt. Verontrust laat hij er op volgen: „Ik heb zo het gevoel, dat het een van mijn mensen Is". Haastig gaan ze dit nieuwe spoor na, totdat Eric eensklaps als aan de grond genageld blijft staan. Voor Ven uit zien ze Ondur en zijn mannen, die een halve kring hebben ge vormd. Tegenover hen, op de helling, staat een eenzame figuur, een pijl op de pees, in trotse, uitdagende houding, alsof hij van plan is geheel alleen de troep het doorgaan te belettenAxe Horizontaal: 1. voor; 3. bosje haar; 5. blaam; 10. herkauwer; 12. deel v. Ame rika; 13. wiel; 14. bestaat; 16. opschik; 18. jong dier; 19. Europeaan; 21. metaal; 23. grondsoort; 25. iedere; 26. autostalling; 28. verdriet; 30. meisjesnaam; 32. zang stuk; 34. feestdos; 36. zangstem; 39. wond je; 41. pl. in Afrika; 43. muziekteken; 45. effen; 47. as; 49. behoeftige; 51. inhouds maat; 54. rekening; 56. van het jaar; 58. eng. voegwoord; 60 tegen; 62. eenh. v. stroomsterkte; 65. telwoord; 66. spaans veldheer; 68. pl. in Gelderland; 69. rep tiel; 70. deel v.h. hoofd; 71. rivier in Duitsland; 73. vogel: 75. vlaktemaat; 77. insect; 78. rivier in Nederland; 80. vogel; 81. bedompt; 82. bid (lat.) Verticaal: 1. deel v.e. gebouw; 2. goud (fr.); 3. jongensnaam; 4. diepte; 5. hek- werfk; 6. vloot; 7. familielid; 8. vogel; 9. loot; 11. vulkaan; 15. bevel; 17. kleur; 20. vr. munt; 22. land in Azië; 24. geest drift; 26. mooie zwarte delfstof; 27. ge kookte; 29. insecteneter; 31. vr. munt; 33. zijrivier v.d. Donau; 35. god v.h. vuur; 37. kostbare stof; 38. pl. in Noorwegen; 40. niet lang; 42. godin; 44. weg met bo men; 46. overal; 47. pl. in België 48. kleurling: 50. post (eng.); 52. stap; 53. herkauwer; 55. vaartuig; 57. voeg; 59. netto afk.); 61. familielid; 63. vader (fr.) 64. elasticiteit; 67 model; 69. mannelijk dier; 72. telwoord; 74. oosterse titel; 76. rondhout; 79. jongensnaam. Horizontaal: 1. missionaris; 2. auteur, - B. M.- 3. kerker, - menu- 4. damar, 5. luid - lucht; 6. annex, - boord; 7. aie, - yard, - e.o.; 8. R-F.. - as, - ieder; 9. ovatie. amp.; 10. dr., - rukken; 11. smidse, - asyl. Verticaal: 1. makelaar, - ds.; 2. uniform; 3. sardine; 4. sukade, - aard; 5. item, - Xystus; 6. Oeral, - Ike; 7. nu, - rubriek; 8. arm. - code, - e.a.; 9. echo, - dans; 10. I.B.N., - treem; 11. smuk, - dorpel. Naar het Franse sportblad „I'Equlpe" meldt, heeft de sportcommissie van de K.N.W.U. de renners Hinsen (Breda) en Van Dongen (Breda) aangewezen om de Nederlandse ploeg van de Tour de France te completeren. Twee leiders van opstandige groep»'] op Zuid-Celebes hebben woensdag tro?w' beloofd aan de Indonesische staat, na )a' ren van gewapend verzet in dé' bergen van het binnenland. De twee leiders, Andi Makalau en Ismael, die hun w">ord gaven namens zichzelf en 50000 volg lingen, volgen hiermede het voof - van enkele dagen geleden, i-i Oman Balo en Hamid en Ham'? Aiy, lei ders van het buiten de Jp* |<felde veiligheidsleger van het v°' U n "aar zy beweerden, bestond uit man. De vroegere opstandelingen zullen vrijgesteld worden van vervolging voor de door hen begane overtredingen en de regering zal hun terugkeer naar de nor male gemeenschap regelen. De belofte van trouw van deze vier opstandelingenleiders wordt beschouwd als het grootste succes, dat de regerings' apparaten tot dusver hebben bereikt f1 de pogingen om de veiligheid in he« door terroristen geteisterde gebiea va" Zuid-Celebes te herstellen. Maar er zijn geen tekenen, dat de voornaamste groep van opstandelingen van de Darul Islam, die onder leiding staan van Kahar Muzakkar, en die ver antwoordelijk wordt geacht voor W* grootste deel van de opstandige bewe gingen in dit gebied, zich over zal ëe' ven. (A.N.P-' Het secretariaat van de Katholiek® Volkspartij deelt mede, dat de here» Delfgaauw en Massizzo begonnen zb1' aan een onderzoek naar de verkiezing9' uitslag in Noord-Brabant, waarover zij aan het bestuur van de K.V.P. zulle'1 rapporteren. Daarbij zal tevens gereageerd worden op de kritiek, die hier en daar is ge" op hun rapport over de verkiezing» uitslag in de provincie Limburg. ZATERDAG BBC, light progr., 1500 en 247 m- 12.15 dansmuz., 13.35 lichte mui., 14-00 HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 gevar. rauz, 14.30 lichte muz, 16.15 ork- nws., 7.10 gram., 7.15 muz., 7.45 Morgen- muz., 18.35 lichte muz., 20.45 lichte muz.> gebed, 8.00 nws., 8.15 gram., 9.00 huisvr., 22.50 dansmuz. 9.55 kleuters, 10.10 T.T.-races 1956. 10.25 gram.. 10.30 ben je zestig?, 11.00 zieken, NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK- 11.45 T.T.-races 1956, 12.00 Angelus. 12.03 309 m: 12.00 lichte muz., 13.15 lichte m»z gram., 12.50 T.T.-races 1956. 13.00 nws.. 15.00 gevar. muz., 19.30 koorzang. ZZ' 13.20 lichte muz-, 13.40 grain., 13.65 boek, ork.conc., 22.40 dansmuz.. 0.05 dansmuz- 14.05 T.T.-races 1956, 14.15 gram., 14.40 1.00 lichte muz., 2.15 gevar. muz. gemengde zangver., 15.00 gram., 15.10 harmonle-ork., 16.00 gram., 16.10 T.T.- FRANKRIJK, nat. p-ogramma, 347 races 1956, 16-30 gram., 17.00 T.T.-races 12.30 pianospel, 14.17 ork.conc., 16.55 »a 1956, 17.10 jeugd, 17.50 T.T.-races 1956, mermuz., 19.01 zang, 20.0o ork.conc. 18.00 int. tenniskamp. te Wimbledon, „0 18.10 gram., 18.15 journ, weekoverz.. 18.25 BRUSSEL, 324 m: 15.15 ork.conc., 1 gram., 18.30 pari. overz.. 18.40 dansmuz., accordeonrecital 16.30 accordeonrecn 19.00 nws., 19.10 omr.ork. en soliste, 20.00 16.45 Engelse les. 17.30 koorzang, z Lichtbaken, 20.20 act., 20.35 gram., 20.40 amus.muz., 23.0a dansmuz., 23.40 rif. muzikaal progr.. 21.30 cabaret. 22.00 nermuz. „„-ra- gram., 22.35 religieus progr..-Avondgebed, 484 m: 14.00 Figaros Hochzelt. op 23 00 nws., 23.15 Esperanto, 23.25 gram. 16.30 lichte muz., 17.15 lichte muz., lichte muz., 23.00 lichte muz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 d, nws., 7.10 gym.. 7.23 gram., 8.00 nws.. 8.1B ENGELAND, BBC. Uitz. v. Nederlari gram., 8.50 vrouw. 9.40 gram. VPRO: 10.00 11.45-18.15 Nws., Londens Radiodagb» caus 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 conti- en stad. dorp en landschap in Engel»1 nubedrijven, 11.30 instr. kwartet, 12.00 -Qp 224 en 41 m). gram., 12.33 gram., 13.00 nws., 13.20 orgel en zang, 13.45 sport, 14.00 jazzmuz., 14.30 DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA-^ jeugd, 15.05 gram., 15.35_caus., 15.50 Ka- 30_jg 55 progr. weekoverz. l1-09,.',». merork. en sol., 16.35 Evergreens,Int. Filmfestival te Berlijn. 20.00 I» radioweekjourn., 17.35 Hammondorgel en F1imfestjval te Berlijn. 21.30 Filmpros zang. 18.00 nws., 18.20 lichte muz., 18.45 22 0o-22.25 Filmfestival te Berlijn en 11 regeringsuitz. VPRO: 19.30 caus. VARA. woord voor de zondag. 20.00 nws., 20.05 Metropole-ork. en instr. trio, 21.00 voordr.^en muziek.w21.20^am.. belg. TELEVISIEPROGR.Franse ui»* 22.40 hoorspel. 18.45 Testbeeld. 19.00 T.V.-feuUl. uv,s Wenken v. d. tuin. 20.00 Act. 20.15 r- 40 20.40 T.V.-spel. 22.10 Filmprogr. Wereldnws BELG. TELEVIS1EPROGR fares'' uitz.: 17.00-18.00 V. d jeugd. 19.1» beeld. 19.25 Gram. 19.30 Opening»»'tr|p- 20.00 T.v.-=; v- 21.30 soc. comm., 21.45 leert uw landgeno ten kennen. 22.15 gram., 23.00 nws., 23.15 gram. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. VPRO: 17.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.15 „Ballade van bus", een zomerreisje voor mensen geen auto bezitten. 21.00 Gevar. om 22.30-±22.45 De verrassing van het iaa' 19.31 Religieus progr. ilaiS 20.05 Nws. 20.15 Gevar. progr. (re- ENGELAND. BBC. home service, 330 d. NTS). 20.55 Nieuwe films. m: 15.30 ork.conc., 18.30 gevar. muz. week in beeld. 22.00 Journ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2