Buschauffeur verduistert ruim ƒ8700,- Vervoerbewijzen verkocht, maar het ontvangen geld niet afgedragen Zuigelingenzorg O Schrijnemakers met pensioen Agenda en om Haarlem ievins Rendez-vous der rederijkers Koninklijke Vereniging Mevr. Van Nispen-Van Wely benoemd tot tijdelijk wethouder van financiën Het weer is tegen ons 't Silver Stoepke DE LEEUWEN De spanning is er af Directeur Centrale Coöperatie L.T.B. HAARDE J. W. Willemsen officier Oranje-Nassau Morgen Anjerdag Haarlemse rechtbank Toneel-exposities in Haarlemse Vleeshal In verband met langdurige ziekte van wethouder Van Houten SPECIALE AANBIEDING GEWATTEERDE DEKENS VRIJDAG 29 JUNI 1956 PAGINA 3 GOED HORLOGE Grote Houtstraat 49 NHC M .U .L .O .-exa mens Waterstanden GOUD GROEN 13.95 16.95 TERRA RENAULT FREGATE geeft 12 maanden garantie Garage Den Hout Eindexamen H.B.S.-A Bi n d examens S a n et a Maria Film Toneel Muziek Diversen Tentoonstelling Burgerlijke Stand Haarlem Aanbeveling benoeming rechter DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN - m WÊm GEMEENTERAAD HEEMSTEDE J. H. J. Uyilingis overlieden Beurs van [Slew Vork De rondvraag Zijden Ottoman Zuiver wollen Regenmantels cn Italiaanse Herenregenjas Gen. Cronjéstraat 59 Vanmorgen is voor de Haarlemse Of ficier van Justitie geleid een 28-jarige chauffeur, die in de loop van zeven maanden een bedrag van 8.776,23 heeft verduisterd ten nadele van een grote Haarlemse vervoersmaatschappij by wie hy in dienst was. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. De recherche heeft in de woning van de man, die ongehuwd is, een bedrag van 133 teruggevonden. De chauffeur Is ontslagen. Hy heeft de verduistering gepleegd door vervoerbewqzen te ver kopen zonder het geld, dat hq daarvoor ontving, af te dragen. Blijkens een voorlopig onderzoek is de man sedert 4 december van het vori ge jaar aan het knoeien geweest. Vol gens zijn eigen bewering was hq op 5 december een bedrag verloren van 170. Dit heeft hij aangezuiverd met later ontvangen gelden. Toen bleek, dat een en ander geen ernstige gevolgen Advertentie De examenkoorts is over. Ze zijn GESLAAGD. Geef hun nu de beloning, die ze dubbel en dwars verdiend hebben. Wat dacht U van een waar ze reuze trots op zijn, o.a.: een PONTIAC v.a. 55.—, een INDUS v.a. 49.75, een PRISMA v.a. f 49.75, een ZENTRA v.a. 45—, dan is er dubbel feest Een PRACHT vindt U bij collectie Telefoon 20049 De kleine zaak met de grootste keuze De Vereniging „Zuigelingen- zorg" Haarlem heeft ons haar saamgevoegde 46e en 47e jaar verslag over de jaren 1954 en 1955 doen toekomen. Dat in dit ver slag een zure ondertoon te beluiste ren valt, zou voor ons geen reden tot commentaar geweest zijn, ware het niet. dat de rapporteur met bepaalde insinuaties zijn vereniging ten op zichte van de Kruisverenigingen in Haarlem pretenties toekent, die on billijk zijn. Ter belichting van de achtergrond diene vermeld, dat de Vereniging „Zuigelingenzorg" zich met verdienste van haar, in de naam vastgelegde, taak gekweten heeft. Zij kreeg echter enkele jaren geleden „concurrentie", zoals de rapporteur dat noemt, van de Kruisverenigingen (Wit-Gele Kruis, Oranje-Groene Kruis en Witte Kruis), die zich even eens op de zuigelingenzorg gingen toeleggen. Nu was de situatie enkele jaren ge leden aldus, dat het Rijk het werk der zusters van de Kruisverenigingen •wel wilde subsidiëren, als ook de pre ventieve gezondheidszorg, waaronder zeer zeker de zuigelingenzorg gere kend moet worden, ter harte werd genomen. Van hogerhand ging men dus reeds van het standpunt uit, dat zuigelingenzorg onmisbaar was in een Kruisvereniging. In Haarlem was men, met name bij het Wit-Gele Kruis, reeds eerder die gedachte toe gedaan, want deze vereniging deed dit werk reeds twee jaar, aanvanke lijk zelfs ook zonder gemeentelijke subsidie. De rapporteur van de Vereniging „Zuigelingenzorg", welke geen sub sidie van het Rijk ontvangt, veroor looft zich de vrijheid op te merken, dat de Kruisverenigingen terwille van de rijkssubsidie zich de zuige lingenzorg aantrokken. Dat hij de noodzaak zeker van een confessionele Kruisvereniging om zich met die zorg te belasten niet in ziet, zij hem vergeven. Ons grootste bezwaar tegen zijn verslag is echter de luidruchtige lof, die hij de zgn. specifieke zusters van zijn vereniging toezwaait, daarmede denigrerend het werk van de zusters der Kruisver enigingen. „Omdat" zo schrijft de rappor teur „er geen zieken na te lopen zjjn, die op een bepaald uur geholpen moeten worden, is er ook aandacht voor de schijnbaar onbelangrijkste vragen, die echter voor de moeder van het grootste gewicht zijn, alle tijd. Alles is voor de zusters van ge lijke importantie, en dit geeft de moeder het gezochte veilige gevoel." En verder: „Omdat de zuster de ge hele dag met babies bezig is, doet zij allengs een ervaring op, die nim mer door cursussen of het afleggen van examens te verwerven is en die een wijkzuster, hoe voortreffelijk ook, nooit kan bezitten. Daarom geeft het publiek, dat dit weldra door heeft, aan deze specifieke zuster, die Mies over zuigelingen weet, de voorkeur." En tenslotte: „Er kan bij ons nim mer na elkaar een roodvonklijder of een inpetigo-kind en een gezonde zuigeling bezocht worden, omdat die combinatie bij ons niet bestaat." Zulk een toon en dergelijke insi nuaties zijn beledigend. Men doet het voorkomen, alsof alleen de specifieke zuster van zjjn vereniging volledig attent is op de baby, alsof zq de des kundige bij uitstek is, alsof alleen zij de grote borg is voor een onbesmet- telijke verzorging. De duizenden in Haarlem en omgeving, die zich heb ben toevertrouwd aan de Kruisver enigingen. kunnen beter dan wie ook getuigen, dat met een dergelijk ge- «chrijf de zorgende Kruiszuster en haar vereniging groot on> recht wordt aangedaan. had, zou hij zijn doorgegaan tot hy ten slotte deze week, na een uitgebreide controle, door de mand viel. Bij de vervoersonderneming stelt men op het ogenblik een uitvoerig onderzoek in ten einde na te gaan hoe het mogelijk is geweest, dat iemand zeven maanden lang knoeien kon zonder dat dit bq een controle aan het licht kwam. De conducteurs en chauffeurs-conduc teurs van het bedrijf moeten dagelqks staten inleveren, waaruit blijkt hoeveel vervoersbewijzen zij verkocht hebben op een bepaalde dag. Die dagstaten moe ten worden opgestuurd naar een centraa controlebureau. De thans ontslagen chauffeur, die ook wel als conducteur o trad, liet wel zqn dagstaten bq de eind halte controleren, maar nam ze daarna mee naar huis. Op die manier kwamen de resultaten van zqn werk, noch de verantwoording daarvan op het centra le controlebureau. Op een gegeven mo ment moest dit natuurlqk uitkomen, maar volgens de directie van het be- drqf heeft de man enorm veel geluk gehad. De moeilijkheid is, dat de perso neelsleden niet altqd dezelfde diensten hebben. Soms treden zq op als chauf feur en verkopen dan geen kaartjes. Soms treden ze op als conducteur of conducteur-chauffeur, waarbij zij wel vervoerbewijzen verkopen. Het is dus niet zo vreemd wanneer een chauffeur, die ook wel eens als conducteur optreedt gedurende enige tqd geen dagstaten in levert. Pas wanneer men het dienst rooster gaat controleren en vergelqkt met de ingeleverde dagstaten, komen eventuele fouten aan het licht. Volgens de recherche klopt het con trole-systeem theoretisch, hoewel het in de praktqk natuurlqk mogelqk is dat de controleur bepaalde dingen over het hoofd ziet. De onderneming heeft nu eenmaal een uitgebreid personeel in dienst. De jongeman was sedert juni van het vorig jaar in dienst van de onderneming en had zich ontwikkeld als een bekwa me kracht. Achteraf blqkt, dat hq ge tracht heeft om de duurdere vervoer bewqzen van collega's te lenen, toen eenmaal zijn eigen kaartjes op waren. Hq heeft op verschillende lijnen gere den en de laatste tqd op het grote tra ject Amsterdam-Den Haag. Van het verduisterde geld heeft de man een luxe leventje geleid. Van de ,,St.-Joseph Muloschool" Ge dempte Oudegracht 120, Haar lem slaagden voor het Mulo-B examen de volgende kandidaten: N. Dirkse, C. Dijt, J. Hetem, F. Pierik, W. van SIoo- ten, J. Sonnemans, S. Stoelinga. Afge wezen een kandidaat. IJMUIDEN Zaterdag 30 juni Hoog water: 7.55 u. en 20.21 u. Laag water: 3.30 u. en 15.46 u. Advertentie IN DE COURANTE KLEUREN l-PERS., 120 x 180 VOOR SLECHTS l-PERS., 140 x 200 VOOR SLECHTS 2-PERS., 160 x 250 1 VOOR SLECHTS lO. 2-PERS., 180 x 215 VOOR SLECHTS J1.4W (BEPERKTE HOEVEELHEID1 HAARLEM KRUISSTRAAT TELEFOON 11491 11 Met ingang van morgen, zaterdag 30 juni, is aan de heer Fr. C. H. Schrq- nemakers, directeur van de Centrale Coöperatie L.T.B., op de meest eervolle wijze ontslag verleend in verband met diens bereiken van de pensioengerech tigde leeftqd. Meer dan vqf en dertig jaar is de heer Schrqnemakers in dienst van de L.T.B. geweest, eerst als direc teur van het In- en Verkoopkantoor L.T.B. en sinds 1 januari 1956 als di recteur van de Centrale Coöperatie L.T.B. De heer Schrijnemakers bekwaamde zich allereerst bij de zusterinstellingen in Limburg en Brabant en werd toen in 1921 benoemd in eerstgenoemde functie. Zijn taak was niet gemakkelijk, doch hij heeft destijds kans gezien van een verlopen standje een goed rende rend bedrijf op te bouwen. Met een zeldzame toewijding en ener gie, welke steeds zijn verdere leven kenmerkten, gaf hij zich aan die taak. Toen hij „geslaagd" was, was hij nog niet tevreden. Hij wenste zijn taak niet eerder neer te leggen dan nadat zijn ideaal „De Handelsraad" op te richten en uit te bouwen tot één centrale coö peratie, naar het voorbeeld van an dere gewesten, zou zijn vervuld. Na de oorlog nam hij ook het initia tief om te komen tot de oprichting van een zaaizaad- en pootgoedtelers- vereniging in katholiek verband. Voorts gaf hij zijn beste krachten als commis saris van de N.V. Zaadhandel Zaad teelt van de L.T.B. te Alkmaar en was Advertentie Weet U nóg een fabriek, welke dit geeft? en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal af gelegde km. Prijzen vanaf 7500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168, H'Iem, Tel. 12138-15056 Aan de HBS A aan de Zijlvest te Haarlem slaagden voor het eindexamen 5-jarige cursus de volgende mannelij ke candidaten. F. Booij, M. Coenraad, J. Ph. van Dok, J. G. van Driel, C. van Dulleman, H. R. van Elk, B. Fi- dom, P. Hoebeke, J. P. Kleijn, W. B. van de Linde. P. Louter, R. F. P. M. Scheefhals, A. F. Stolk, P. Stubenitsky, H. Teeuwen, P. H. E. Tel, W. van der Wel en W. Wentinck, en de volgende vrouwelijke kandidaten: G. de Boer, C. Braun, Th. P. van der Helm, J. Ch. van Hooff, E. H. van der Hor, J. Kuné, T. B. van Luipen, M. C. Schaper, B. Schoen, A. Sunter. Afgewezen: drie. R.-k. Lyceum „Sancta Maria" te Haar- dem. Afd. Gymnasium. Voor het diploma A. slaagden de dames: T. Brugman, R. v. Doornewaard, A. Zwaneveld, allen te Haarlem en G. Pier rot te Heemstede. Voor diploma B slaagden de dames: Ank Neelissen, Elly Ronde, allen te Haarlem; Joke v.d. Berg, Heemstede; Joke v.d. Heuvel, Bloemendaal; Riek v.d. Kolk, Hillegom; Agnes v.d. Veld, IJmui- den-Óost. 2 afgewezen. Met 1 kandidaat wordt het examen voortgezet. CINEMA PALACE: Rigoletto, 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Blanke Parias, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Do.: Hotel Sahara, 18 jaar. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. MINERVA: tot en met zo. in de avond voorst. Vier stappen in de wolken, 18 j. Tijden: vr. 8.15, za. en zo. 7 en 9.15. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Clown Boem, alle leeft. Ma. tot en met wo. 8.15 en wo.-middag 2.30: Ciske de Rat, 14 jaar. REMBRANDT: Gas-oil, 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: In de middagvoorst. „Terug naar Bataan, 14 jaar. In de avondvoorst. Jack Slake de wreker, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Phffft, volw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 30 juni Stadsschouwburg: Opening van het land juweel ter herdenking van Pieter Lan- gendijk. Toneelgezelschap de Goudbloem uit Antwerpen voert „De knecht van twee meesters" op van Carlo Goldoni, 20.30 u. Zaterdag 30 juni Restaurant „Dreefzicht": Uitvoering van het Christelijk Fanfarekorps „Arti et Re- iigioni", 8 uur. Zondag 1 juli Concergtebouw: R.K. Bond van Zang verenigingen. Zangconcours (Gew. N. Z. Holland). Georganiseerd door de 30-jarige R.K. Zangvereniging ,,St. Caecilia", 12.30 u. Openluchttheater Bloemendaal: Pianocon cert door Emmy van Eden, afgewisseld met grammofoonplaten, 3 uur. Dinsdag 3 juli Grote Kerk: Orgelconcert door de stads- organist Piet Kee, van 2021 uur. Concertgebouw: Zomerconcert door het Noordh. Philh. Orkest o. L v. Toon Ver- hey. Sol.: Herman Salomon, viool, 8.15 u. Om 19.30 uur: Haarlems Muziekinstituut. Leerlingenuitvoering. Donderdag 5 juli Concertgebouw: Liederenavond. Sol. Ali- da Rebeira Rusch. Aan de piano: Coby Riemersma, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door de stads- organist Albert de Klerk. Van 1516 u. Van 2021 uur: Beiaardbespeling door Rien Ritter uit Delft. Advertentie 40 modellen, van 140.tot 500. Kolen-, olie-, trechter-, glasdeuren. V. ZANTEN - Gierstr. 31 - Tel. 10171 Openluchttheater Bloemendaal: Concert door het Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Vrijdag 6 juli Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30— 12.30 uur. Zaterdag 30 juni Openluchttheater Bloemendaal: Gezel schap van Maud Kool. Kinderballet 8 u. Donderdag 5 juli Minerva (Heemstede): Willy Walden en Piet Muyselaar (o.m. als „Snip en Snap") in een vrolijk zomerprogramma, 8.15 u. Tinholthuis: Vrijburglaan 17, Overveen. Geopend op werkdagen van 912 en 14— 16 uur, behalve 's ma. en 's zo. Eerste zond. van de maand van 35 uur. Cruquiusmuseum: Grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp 1953. Geopend van 9 12.30 uur en van 1.305 uur. Bisschoppelijk Museum: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften, munten e.a. Ge opend van 1017 uur; zo. van 1316 u. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16e en 19e eeuw. Geopend van 1117 uur, behalve maandag, de eer ste zondag van de maand van 1315 u. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van schilderijen in de zuidelijke kabinetten, w. o. regenten- en regentessestukken van Frans Hals. Expositie van poppenhuis an no. 1750, Feeëriek verlicht en met bloemen versierde binnenplaats. Geopend van 10 17 uur, zo. van 1317 u. Tevens tot en met 21 mei van 20.30 u. tot 22.30 u. Vishal: Werken van G. H. Breitner, tot en met 7 juli. Geopend van 1017 uur. Huis van Looy: Werken van „Kunst zij ons doel", 1012.30, 13.3017 en zo. van 14—17. Vleeshal: tot en met 1 aug.: Rendez vous der Rederijkers in het kader van de Pieter Langendijk-herdenking „Vijf eeuwen toneel", geopend van 25 uur, 's avonds van 19.3022.30 uur. GEBOREN: Chr. Gilbert-van Driest, z; G. VisserJuckers, z; M. A. Th. G. te Welscher-van der Meij, z; P. M. Dolron-Hageman, z; D. M. van den Berg-Helmers, z; A. G. van den Eqkel- van Schaik, z: J. M. Kooiman-van Ros sen, z; L. C. E. van der Hout-Hiet- brink, z; A. M. Hamels-Meijer, d; L. van Essen-de Vogel, d; J. van de Stolpe-Janse, d. GETROUWD: C. J. van Dam en M. H. de Rooij; Ch. S. Priesman en G. Sa- rink; A. van Dijk en J. A. Otto; H. Hustermann en W. W. van Gelder; M. J. de Jong en J. F. Jonker; G. H. Rue- pert en L. C. M. Rieu; J. Damsteek en J. J Gelaudie; J. Th. van Dijk en A. Th. Simonis; S. Mulder en L. van den Bos. OVERLEDEN: G. Quak-Floor, 81 J„ Jansstraat. hij mede-oprichter en vele jaren be stuurslid van het C.I.V. te Rotterdam (Centrale In- en Verkoop Organisatie), en van de stichting het C.I.V. Kweek- bedrijf te Ottersum. Ook in die kringen is hij een gezien figuur geweest en heeft hij zich vele vrienden weten te verwer ven. Zijn grote verdiensten voor de land bouw in het algemeen kwamen dit jaar nog tot uiting, toen hij benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Op een nader te bepalen datum zal er gelegenheid gegeven worden van de heer Schrijnemakers afscheid te nemen. Benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau, bij bevordering, J. W. Willemsen, voorzitter van de Ver eniging tot bevordering van elektrotech nisch vakonderwijs in Nederland (V.E. V.), wonende te Haarlem. Morgen zal ook in Haarlem de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds worden gehou den. Zoals bekend worden uit dat fonds culturele activiteiten, ont sproten aan het particulier initia tief, gesteund. Het is dit jaar zeer moeilijk ge bleken collectanten voor de geld inzameling te krijgen en daarom heeft het bestuur van het Anjer fonds de Stichting „Haarlems Bloei" verzocht zich met de in zameling te belasten. De directeur van „Haarlems Bloei" heeft nu een groot aantal winkeliers bereid gevonden op de laatste dag van juni, waarop waar schijnlijk veel inkopen gedaan worden, een collectebus in hun winkel bij de kassa te plaatsen ten einde het publiek in de gelegen heid te stellen hun bijdrage daar in te storten. Niet minder dan 160 winkeliers nemen aan die actie deel. Wij van onze kant willen de Haarlemmers opwekken de col lectebus van het Anjerfonds niet te vergeten. In de achter ons lig gende jaren heeft het fonds aan een groot' aantal Haarlemse instel lingen, van velerlei richting, sub sidies verstrekt tot een totaal be drag van ruim f 18.000.Het zou niet juist zijn, als Haarlem de col lecte minder goed zou bedenken en dus zou profiteren van de vrij grote opbrengst, die in tal van kleinere plaatsen ieder jaar weer genoteerd wordt. Ter vervulling van een vacature van rechter heeft de rechtbank te Haarlem een aanbeveling opgemaakt, waarop in alfabetische volgorde zijn geplaatst: mr. L. W. M. M. Drabbe, substituut officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam, tevens rechter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem; mr. D. van Leijden, substituut-griffier bij en rech ter-plaatsvervanger in de rechtbank te Haarlem, en mr. N. M. Vellenga, jurist bij de raad voor het rechtsherstel te Den Haag. Vanmorgen omstreeks elf uur is een verkeersongeval gebeurd op de Kruis weg ter hoogte van hotel Lion d'Or. Een 50-jarige weduwe, wonende te Haarlem, kwam met het voorwiel van haar fiets in aanraking met een juist passerende met graszoden geladen vrachtauto, waar van de bestuurder volgens ooggetuigen voor het verkeer uit de richting zuid moest uitwijken. De wielrijdster viel door de schrik en brak haar rechter bovenarm. Zij werd overgebracht naar het Grote Gasthuis. De politie verzoekt getuigen zich aan het bureau Lange Wijngaardstraat te melden. Advertentie Goudstroom Met verse eieren, Hollandse brandewijn, suiker en vanille, niets meer, maar ook niets minder 1 l/l fles f 4.40 1/2 fles f 2.35_ In de Haarlemse Vleeshal zal van zaterdag 30 juni tot en met zaterdag 1 september een bqzondere expositie gehouden worden onder de titel „Rendez- vous der rederijkers". Aanleiding daar toe is de herdenking van Pieter Langen- dqk, wever-blqspelschrqver, geschied- schrqver van Haarlem, die tweehon derd jaar geleden In het Proveniers huis van zqn geboortestad Haarlem stierf en van daaruit begraven werd in de nabqe gelegen Nieuwe Kerk. Rond die herdenking is een groot nationaal landjuweel georganiseerd, dat zaterdag aanstaande ingeleid wordt met een aca demische zitting in de_ ridderzaal van het Haarlemse stadhuis. Daarop aan sluitend wordt de tentoonstelling in de Vleeshal door wethouder D. J. A. Ge luk geopend. De ondertitel, die men de expositie heeft meegegeven, „Vijfhonderd jaar toneel", duidt er op, dat de expositie vooral een beeld wil geven van de ont wikkeling van het toneel gedurende de laatste vijf eeuwen, maar uit de in richting blijkt, dat men wat Nederland betreft primair een overzicht wil geven van het blijspel. Dank zq de medewerking van vele in stanties en particulieren zijn de organi satoren er in geslaagd in bezit te komen van prachtig materiaal, dat de tentoon stelling tot een aantrekkelijk en leven dig evenement zal maken. Reeds bij binnenkomst in de Vleeshal stapt de bezoeker in het décor, dat Noni Lichtveld vervaardigd heeft voor de voorstelling van Langendijks „Weder zijds Huwelijksbedrog" door de toneel groep „Puck". Levensgrote poppen moe ten de sfeer nader bepalen. Verder heeft men verschillende fraaie blazoenen van de oude rederijkerskamers ter beschik king gekregen en talrijke prijzen, die vroeger bij de Landjuwelen gewonnen konden worden. De opkomst van de Commedia del' arte en de sfeer van die dagen krijgt weer relief in verschillende prenten en costumes, curieuze handschriften zullen ter inzage liggen en iedere eeuw zal naar haar eigen aard een plaats op de expositie krijgen. De tijd van Hooft, Huygens en Breero bijvoorbeeld wordt onder meer in beeld gebracht met enke le poppen in vitrines, die gestoken zul len zijn in het uitgaanstoilet van die dagen. Een aparte afdeling wordt gewijd aan Pieter Langendijk, waarin een serie af fiches te zien zal zijn van opvoeringen van stukken gedurende twee eeuwen. Men wijdt dan tevens aandacht aan Molière, in sommige opzichten het voorbeeld van de Haarlemse „Molière" Zowel voor de achttiende als de negentiende eeuw is men er in geslaagd enkele fraaie schilderijen te exposeren. Een prent o.a. van Reinier Vinkelesz, een aquarel van Troost en het bekende schilderstuk van Hans van Badens, dat een prachtig beeld geeft van de Amster damse stadsschouwburg tijdens 'n voor stelling. Het werk heeft men geleend van een museum uit Sarascota in Flo rida. In de bovenzaal krijgt de bezoeker een algemeen beeld van de ontwikkeling van het toneel, vanaf de Griekse tijd tot heden. Daartoe heeft men beslag kun nen leggen op de expositie, die de Sti- eusa destijds organiseerde in Indonesië. De bezoeker treft daar onder meer verschillende décorontwerpen, transpa rantkastjes, die „uitzicht" geven op Vondels Gysbreght en Huydecoopers Achilles. Bovendien een leeszaal met boeken over (voor en tegen) toneel. Wij hebben uiteraard slecht een greep gedaan uit het vele, dat de expositie de toneelliefhebber zal hebben te bie den. Wij zouden echter onvolledig zijn, als wij niet vermeldden, dat in de Vlees hal ook een klein theater voor onge veer 60 personen wordt ingericht, waar in acteur en of actrice iets zuilen voordragen af uit hun carrière zullen vertellen. Verschillende filmpjes zullen er vertoond worden; met name noemen wij „Het leven van de Bouwmeesters thuis". Grime- en andere demonstraties be horen verder nog tot de bijzondere at tracties. Verwacht wordt, dat velen deze by- zondere gelegenheid zullen aangrijpen om kennis te nemen van de historie van het toneel, welke in zo'n illustra tieve vorm in de Haarlemse Vleeshal wordt opgediend. Op de details van de expositie komen wij binnenkort terug. Donderdagmiddag werden wij verrast door trommelslagen, die ergens in een der twee Heilige Landen opklonken. Nu kunnen wij geen muziek horen, of wij moeten er achteraan. Groot was onze verrassing, toen van het Groot Hei ligland een groepje jongens de Gedempte Oude Gracht opmarcheerde, serieuze trommelslagers met een manhaftige vendelier voorop. Hun trommels waren oude zeep- en koekblikken en met de ernst van de waarachtige muzikant sloegen zij er op los, tot plezier van de voorbijgangers en ter verhoging van de sfeer in de oude binnenstad. Zij vormden het pas door hem opgerichte trommelkorps van de Heilige Landen, dat gesticht was onder de naam K. K. V. Wat die letters precies betekenden, wisten ze niet helemaal meer. Koninklijke Vereniging, zei de aanvoerder. Doordat wethouder A. J. van Houten wegens ziekte (hq is in een zieken huis opgenomen) enige maanden zqn werkzaamheden als wethouder niet zal kunnen verrichten, heeft de gemeente raad van Heemstede gistermiddag be sloten mevr. J. van Nispen-Van Wely van de V.Y'.D., de partq, waarvoor de heer Van Houten zitting heelt in het college van B. en W. te benoemen tot tijdelijk wethouder van Financiën. Aan de heer Van Houten werd een bloem stuk aangeboden. Tevens ging de raad over na enige op- en aanmerkingen van de heer ZEGWAART (KVP) tot het benoemen van een vaste plaats vervangende wethouder. De heer Reijn- ders van de Partij van de Arbeid werd met algemene stemmen met deze functie belast. Deze wethouder zal al leen optreden, wanneer dat nodig is om besluitvorming in het college mo gelqk te maken. Nadat burgemeester mr. A. G. A. van Rappard mededeling van de ziek te van wethouder Van Houten had ge daan legde de heer Reqnders een ver klaring af naar aanleiding van zijn be toog tijdens de raadsvergadering van 5 maart van dit jaar. In die bqeen- komst, waarin de kwestie van een vier de wethouder aan de orde werd ge steld, had de heer Reijnders de werk kracht en de werklust van- de burge meester, die toen wegens ziekte de ver gadering niet kon bijwonèn, in twijfel getrokken en in het openbaar gedis kwalificeerd. De heer Reijnders zeide er spijt van te hebben aldus gehandeld te hebben. Hij bood zqn excuses aan, die door de voorzitter werden aan vaard. Over slechts enkele punten van de agenda werd door de raad het woord gevoerd. De heer KOOYMANS (PC) vroeg, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om een krediet van f 238.000 beschikbaar te stellen ter ver betering van de Zandvoortselaan en omgeving, of de thans aanwezige elek triciteitskabels en waterleidingen niet meer gebruikt konden worden. De wet houder van bedrqven, de heer VAN WIJK, voelde daar niet zoveel voor, maar zegde zqn partijgenoot toe, dat het materiaal, wanneer dit nog intakt is, op andere plaatsen in de gemeente zal worden gebruikt. De raad besloot verder tot het aan kopen van enkele woningen aan de Morgen wordt na de Requiemmis in het kerkje van Aerdenhout op het kerk hof Berkenrode te Heemstede het stof felijk overschot begraven van de heer J. H. J. Uylings, die in de leeftijd van 78 jaar in de Mariastichting in Haarlem is overleden. De heer Uylings was een bekende fi guur in het maatschappelijk leven. "Lan ge tijd was hij voorzitter van de r.-k. reclasseringsvereniging afd. Haarlem, welke hem enige jaren geleden tot ere voorzitter benoemde. Destijds was hij onderwijzer aan een ULO-school te Am sterdam. Hij werd onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Anaconda Copper dethlehem Stee) JhrysJer Corp General Electric /en era] Motors Kennecotl Copper Montgomery Ward «actio Corp Republic Steel ttoya) Outer She!) Union Oil youthen) Pacific Southern Railway 1'ldewatei US. Steel 27/6 72% 152% 65% 60 45% 126% 42% 42 105% 46 81% 50% 46% 41% 58 28/6 73% 152 65 60% 45% 126 42% 42 I 46 81% 50% 46% 42 58 Stemming: onregelmatig Glipperweg. Deze woningen zullen te zqner tqd worden afgebroken, waarna ter plaatse twee nieuwe woningen zul len verrqzen. Zq zullen gebouwd wor den door twee jonge vakmensen, voor wie de gemeente bq Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland een extra bouw volume heeft weten los te krqgen. Zo wel door de provincie als door de ge meente wordt dit initiatief van harte toegejuicht. Een bedrag van 65.000 voteerde de raad voor de aankoop van stalen on overdekte tribunes voor de gemeente lijke sportparken. Op desbetreffende vragen antwoordde de burgemeester, dat een betonnen tribune meer dan eenmaal zo duur is. Tijdens de rondvraag heeft mevrouw VAN DER MEULEN-HOUWER (Arb.) nog eens de aandacht van het college gevraagd voor het huisvestingspro bleem van de kleuterschool, die in de Voorwegschool is ondergebracht. Zq meende een oplossing te zien door de naast de school gelegen woning te be stemmen tot kleuterklas. Er zouden dan wel enige voorzieningen moeten worden getroffen. De huisvesting van de kleuters, aldus mevr. Van der Meu- len, is miserabel. De kinderen zqn on dergebracht in een triest en kil lokaal, dat op het noorden is gelegen. Het plan van mevrouw Van der Meu- len werd door de burgemeester afgewe zen, ofschoon ook hij van oordeel was, dat de huisvesting van de kleuters be neden alle peil is. Hij was tegen het plan, omdat het voor verwezenlqking geen enkele kans van slagen heeft. Aan de huisvesting' van een kleuterklas worden zoveel eisen gesteld, dat slechts de bouw van een nieuwe school de enige oplossing is. Al het mogelqke wordt in het werk gesteld om te ko men tot de bouw van een school op een terrein aan de Laan van Insulinde. Bovendien zal de woning beschikbaar worden gesteld voor de huisvesting van een gezin. De heer Van Bruggen tenslotte, vroeg het gemeentebestuur de ontwikkeling in de kwestie-Linnaeus- hof nauwlettend gade te slaan. Advertentie WIJ ZIJN MET U i DAMESREGENMANTELS Verkoopprijs 69.50, irre- a a TC gulair, ook grote maten Jj B f J} DAMESTWEED Verkoopprijs 75.—, mast xH.JjII 36-48 NU Verkoopprijs 57.50, toe- 39.50 alle maten. GROTE SORTERING SPORTCOL- BERTS en PANTALONS N U in zeer lage prijzen. hoek Kloosterstraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3