NOODKERKEN heffen de kerken- nood niet op Het maximum der huidige mogelijkheden Na Amerikaanse atoomaanval bestaan er geen Russen meer KRUPP zou bouw plannen hebben voor Indonesië n Roomboter Staats secretaris voor de recreatie gevraagd Handel in gebruikte auto 's is enorm toegenomen Dit jaar 200.000 transacties Min. PATER DR. J. MEEUWSEN W. P. VIJFTIG JAAR PRIESTER De Nederlandse huisvrouw wekt bewondering! Jhr. Tjarda van Starkenborgh van Staat Amsterdam e.o. Voetgangers regeling in 1957 in werking Maar ook miljoenen in bevriende landen zouden omkomen I CIc jaren aan het missiefront Maximum van 20 km per uur bepleit Faillissement aangevraagd Kinderen vrij vóór de vakantie o., K. en Wsceptisch incidenten in verldezingjsstrij d Eerste bessen geveild 1 1 Eet lekker met A.N.W.B. richt zich tot dr. Drees Ruimtelijke ordening onbevredigend Landbouwer verdronken VRIJDAG 29 JUNI 1956 PAGINA Lt.-generaal Gavin verklaart Examem M. 46 vanouds beroemd vanouds bemind Bromfietsen op rijwielpaden Ter completering hiervan over weegt minister Algera een maximum snelheid van 40 km per uur voor alle bromfietsen onder alle omstandigheden. Dit zal ertoe leiden, dat de bromfietsen met grotere snelheid mettertijd zullen verdwijnen. Degenen die zich met hoge re snelheid willen voortbewegen zullen moeten overschakelen op het lichte mo torrijwiel, terwijl de bromfiets dan weer meer het karakter krijgt van de fiets, waarop men kan rijden zonder dat men behoeft te trappen. In die situatie past een maximum snelheid van 20 km op de rijwielpaden. Het is een merkwaar dig feit, dat thans bromfietsen veelal bij voortduring vol gas worden gereden dit in tegenstelling tot alle andere motorvoertuigen. De Linnaeushof Adjunct-directeur op staande voet ontslagen Niieuwe leiding? K.V.P. AKKOORD Onderzoek naar CAMERAS L_ FILM '.V. Dikwijls moet men grote bewondering hebben voor de verstandige wijze, waarop de Nederlandse huisvrouw zorgt voor haar gezin. Met overleg besteedt zij haar huishoudgeld, opdat ieder gezinslid het zijne krijgt en kan genieten van smakelijke, gezonde maaltijden. Steeds meer Nederlandse huisvrouwen komen bij de bereiding van die maaltijden weer tot de ontdekking, dat zij roomboter nodig hebben. Zij willen profijt trekken van de natuur-vitaminen voor een goede gezondheid en van de fijne smaak voor een betere eetlust. Zij weten hun huishoudgeld zodanig te verdelen, dat er plaats is voor roomboter. In het buitenland heeft men ook reeds onder vonden, dat dit mogelijk en nodig is. Daar gebruikt men zelfs 2 tot 4 maal zoveel*) roomboter als in Nederland. De moe ders, die dit voor beeld navolgen, ver dienen zeer zeker bewondering voor hun goede zorg! 1 1 Bl l Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal dinsdag 3 en woensdag 4 juli geen audiëntie verlenen. .Het ergste van de noodkerken is dat te klein zijn, schreven wij gisteren. ~at is slechts een summiere samenvat ting van de bezwaren die men er tegen ®sn hebben. Voor wie nuchter met de ''nancicn rekening houdt is het geld aan besteed grotendeels weggegooid. *ij kosten vrij veel en doen maar kort «lenst. Bovendien blijken in de tijd, Pat men er zich mee behelpt, de bouw kosten voor de definitieve kerk te stij- Ren. Uitstel daarvan kost dus ook geld. ^o.k zijn noodkerken zo goed als altijd 'olijk. Toch behoort het uiterlijk van *en kerkgebouw iets te weerspiegelen *Sn de eerbied, die bij de eredienst past. Het grootste bezwaar blijft niettemin, pst noodkerken slechts in zeer beperkte mate in de kerkennood voorzien. Eigen- vik is het vreemd, dat er toch nog noodkerken worden neergezet. Maar wat moet men anders? De steden zelfs de dorpen groeien als woeker planten, hoewel niet snel genoeg om ?e woningnood ineens uit de wereld te Pelpen. Alles wat de mens in die ko lossale nieuwe woonwijken per se dicht Pij de hand wil hebben volgt hem op P® voet; niet alleen de bakker en de ?lager en de groenteboer. De kerk zou "aar roeping slecht begrijpen als zij niet ook verscheen. Het merkwaar dige is evenwel dat het licht en de waterleiding en zelfs het postkantoor p* althans de brievenbesteller zulke vanzelfsprekende dingen zijn, dat zij er Komen zonder dat er een woord aan verspild wordt. Het geld daarvoor is pr- Voor de geestelijke verzorging is geld er niet. Niemand treft daar pen verwijt voor. Degenen die kerken •hoeten bouwen hebben geen inkomsten hit belastingen, die aan de behoeften aangepast kunnen worden. Zij zijn aan gewezen op wat er vrijwillig voor be- Aangezien jhr. mr. A. W. L. Tjarda •an Starkenborgh Stachouwer enige tijd Releden de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt, heeft hij eervol ontslag Pit de buitenlandse dienst verzocht. Wegens de uitzonderlijke diensten, die hij in velerlei functies den lande heeft bewezen, heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd hem bij besluit van «8 juni te benoemen tot minister van ktaat. Jhr. mr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die in 1888 te Groningen Werd geboren, is tussen 1915 en 1925 in diplomatieke dienst geweest te Wash- ïq?ion' Parijs en Berlijn. Van 1025 tot j was hij Commissaris der Koningin ?e ProvinCie Groningen, van 1933 tot 1936 gezant te Brussel, van 1936 tot 1945 gouverneur-generaal van Neder lands Indië, van 1946 tot 1948 ambassa deur te Parijs, in 1950 werd hij perma nent vertegenwoordiger bij de raad Voor het Noord-Atlantisch pact. schikbaar wordt gesteld. De liefdadig heid in die richting blijkt niet te pas sen op de behoeften. Misschien zijn de behoeften te groot, misschien is de liefdadigheid niet voldoende meege groeid met de stijgende tendenz, die alle kosten de laatste jaren hebben ge kenmerkt. Het is niet aan ons om daar een uitspraak over te doen. Het is iets om over na te denken. Dat er in al die nieuwe wijken, die dikwijls de omvang van kleine steden hebben, kerken nodig zijn, hoeft nau welijks aangetoond. Wie de omvang en de uitgestrektheid van de nieuwe uit breidingen in Amsterdam, Slotermeer, Geuzeveld en Slotervaart kent, zal dat gemakkelijk inzien. De dichtst bij gele gen parochies zijn meestal zelf reeds overvol en liggen te ver af om makkelijk bereikbaar te zijn voor wie niet gemak kelijk al te lang uit het huishouden weg kan of moeilijk ter been is. Ook voor wie er niet veel moeite voor over heeft is een kerk dichtbij van belang. Vit het overzicht, dat we gisteren ge geven hebben, kan men weten hoeveel kerken er eigenlijk nodig zijn en hoe dikwijls men, omdat de geldelijke middelen ontoereikend zijn, noodkerken zet, alhoewel men weet, dat zij tekort schieten. Het is het maximum der mo gelijkheden op het ogenblik. (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj van de zijde van de ANWB vernemen mag niet verwacht worden, dat de nieuwe regeling ter bescher ming van de 'oetgangers, welke on langs in het Staatsblad is gepubliceerd, eerder dan begin 1957 in werking zal kunnen treden. Dit houdt zowel ver band met de voorbereidende maatre gelen, die genomen moeten worden om het publiek met de regeling ver trouwd te maken, als met de techni sche voorzieningen, die getroffen die nen te worden. Men houdt er, gezien de starre en egocentrische verkeersopvattingen, die bij een deel van de verschillende groe pen, die aan het verkeer deelnemen, leven, rekening mee, dat er nog veel opvoedend werk zal moeten worden ver richt om de regeling van de voetgan gersoversteekplaatsen, waarmee een volkomen nieuw element in onze ver- keerswetgeving zijn intrede doet, te doen slagen. De regeling vraagt een goed samenspel van de verschillende soorten verkeersdeelnemers. Het hoofd van de afdeling onderzoek *n ontwikkeling van het Amerikaanse 'eger, luitenant-generaal James Gavin, heeft voor een subcommissie van de Se- haat verklaard dat een- volledige Ame rikaanse aanval met kernwapens op de Sovjet-Unie naar schatting „verschei dene honderden miljoenen doden", on der wie enige miljoenen in bevriende •anden, zou kunnen kosten. Senator Henry M. Jackson, een democraat, verklaarde geschokt te lijn door deze verklaringen. Hij wees erop dat Amerika's NATO-partners dit wel niet zouden kunnen waarde ren. Gavin heeft geen cijfers gegeven van wat er zou gebeuren wanneer Rusland Amerika zou bombarderen. Maar Ga- }dn gaf de juistheid toe van een ar tikel in een blad waarin gezegd werd, «at 110 H-bommen die met tussenpozen van tien minuten op Amerika zouden gallen zeker 70 miljoen mensen zouden doden en honderden vierkante kilome ters voor 50 jaar en meer onbewoon baar zouden maken. -De republikeinse senator James H. °uff vroeg aan Gavin: „Indien er een atoomoorlog uitbrak en onze strategi sche luchtmacht deed een aanval op Rus land, waarbij de bommen zo tot ont- Ploffing gebracht werden dat de wind d® radio-actieve wolken naar het zuid oosten van Azië en Rusland zou drijven, ^at zouden dan naar uw mening de 8evolgen zijn?" Hierop antwoordde Ga- Ylr> dat men schat dat er een paar hon derd miljoen doden zouden vallen, hoofd- J-skelijk in de USSR, maar ook in Ja- San en tot op de Philippijnen. En als ?e wind in iets andere richting blies zou J!?jt diep in West-Europa nog dodelijk -.Gavin zei dat de ongelooflijke ver- 'etiging die plaats zou vinden de mo- Ke'likheid van een totale oorlog vermin- -Bergen (N.H.). St.Josephkweek- chool; (11de leerkring), de dames: S. A. j Psman, Boskoop, L. G. A. Doeswijk, V'sse, G. M. van Duin, Uitgeest, A. F. M. Goede, Beverwijk, J. M. van Graven, W"D "D Groot, Zuid-Scharwoude, E do' t van Hattem, Voorburg, A. M. C. ■j-r, Jong, Velsen, E. G. M. Lips, Alkmaar, J- Liinnemann, Utrecht, M. H. J. P. 'eijer, Castricum, E. C. F. Moons, Bos- - °°P, M. A. van Oerle, Zaandam, L. J. Otten, Alkmaar, Th. G. W. jif' uilen, Alkmaar, Th. G. W. Otto, oordwijk, C. M. E. Rozemeijer, Bever- g 'ik, A. J. M. de Ruijter, Hazerswoude, iH- D. M. Schuitemaker, Medemblik, - A. M. van Stein, Obdam, W. S. C. Stol- ijk, Wieringerwerf, M. A. Terra, Wog- A. E. Tuynman. Bakkum, C. A. E. i^cel, Werver shoot A. A. Wittebrood, ]®mond a. d. Hoef, M. G. Witvliet, Hei- j^°' M. M. Wortelboer, Beverwijk, G. P. - M. Zwinkels, Wateringen. Afgewe- Geen. dert. Maar hij meende dat een oorlog op grote schaal ook zonder kernwape nen mogelijk bleef. Hü wees erop dat plaatselijke conflicten zonder atoomwa penen kunnen worden uitgevochten. Volgens zijn verklaring zou een totale oorlog derhalve de dood kunnen bete kenen van het Russische volk dat op 290 miljoen wordt geschat. En van het Amerikaanse wanneer de Russen in staat zijn genoeg atoomwapenen te lan ceren. Advertentie Met zijn prachtige lange baard en het wijde, witte kleed van de witte paters van Lavigérie is pater dr. J. Meeuwsen precies het type van de missionaris, zo als die voor ons ging leven uit de Anna len van de H. Kindsheid en uit de mis- sieverhalen van pater Zuure. Zondag viert pater Meeuwsen, geboren Nijme- genaar, zijn gouden priesterfeest. Een halve eeuw priesterleven voor de mis sie, waarvan vijf en twintig jaar aan het missiefront, zou men kunnen zeggen. Pater Meeuwsen wilde missionaris worden en daarom was eigenlijk de op dracht, die hij na zijn noviciaat ontving, om theologie te gaan studeren in Rome, min of meer een streep door zijn reke ning. „Dat gaat de verkeerde kant uit, dacht ik", zegt pater Meeuwsen en zoals te verwachten was, werd hij na zijn priesterwijding in 1906 bestemd voor het opleidingshuis der Witte Paters St.; Charles. Drie jaar later echter werd hl) toch benoemd voor de missie. Hij ver trok naar wat tegenwoordig het bisdom Tabora is, naar Tanganyika. Daar was hij werkzaam op verschillende missie posten tot de witte paters overgingen tot de stichting van een klein-semina- rie in Ushirombo. Pater Meeuwsen werd met de leiding daarvan belast. Nadat hij twee jaar daar als overste en als leraar had gefungeerd, werkte hij opnieuw enige jaren op een missiepost tot hij in 1921 tot taak kreeg een inter diocesaan groot-seminarie te Utinta in het huidige bisdom Tarema op te rich ten. Al spoedig bleek dat de verbindin gen met Tarema te slecht waren en dat ook de accommodatie daar onvoldoende was. Het seminarie werd daarom ver plaatst naar Kipalapala. Toen die over plaatsing achter de rug was, vertrok pater Meeuwsen, die toen vijftien jaar missiewerk achter de rug had, naar Nederland met vakantie. Hij bleef hier bijna twee jaar en kreeg zelfs een benoeming tot overste van het in aanbouw zijnde klein-semi- narie der Witte Paters in Sterksel. Nog geen drie maanden later echter werd die benoeming ingetrokken. De overste van Kipalapala was ziek geworden en pater Meeuwsen keerde voor zes jaar naar zijn oude standplaats terug. In 1932 werd hij naar Muanza gezonden om ook daar een klein-seminarie te helpen stichten. Daar bleef hij tot hij in 1936 werd gekozen tot afgevaardigde naar het algemeen kapittel in Maison Carré bij Algiers. Op het kapittel werd hij aangewezen tot assistent van de alge mene overste, een functie, die hij tot 1947 vervulde. Toen bracht een ernstige oogkwaal hem terug naar het vader land. Een drietal operaties bij prof. JiaveTiejuits dWAÏÏ ÏÏA De Westduitse groot-industrieel en vroegere wapenmagnaat Alfred Krupp zou volgens welingelichte bronnen druk bezig zjjn met het ontwerpen van plan nen voor grootscheepse bouwprojecten in Indonesië. Krupp zou deze plannen reeds voorgelegd hebben aan president Soekarno van Indonesië tijdens een be zoek, dat Soekarno aan Krupps villa nabij Essen bracht gedurende zijn re cente verblijf in West-Dultsland. Tijdens de receptie, welke Krupp de Indonesische president en zijn gevolg aanbood, trok hij zich met Soekarno in een kamer terug ter bespreking van het aandeel van de firma Krupp in de bouwprojecten voor Indonesië. Op het ogenblik bevindt zich reeds enige tijd een groep deskundigen van Krupp in In donesië. Deze experts bestuderen de mogelijkheden voor exploitatie van nieuwe minerale hulpbronnen in Indo nesië alsook de mogelijkheden, welke Indonesië biedt wat betreft de bouw van fabrieken en andere ondernemingen. Naar verluidt zouden Krupp en Soe karno over economische samenwerking gesproken hebben in het kader van het zogenaamde „punt-4-Vi 2 program", dat door Krupp ontworpen is en beoogt hulp te verlenen bij de exploitatie van onderontwikkelde gebieden. Dit pro gram is bij wijze van voorbeëld voor een Westelijk tegen-offensief ten aan zien van het economisch opdringen der Sovjets in Azië door de algemene di recteur van de firma Krupp, Berthold Beitz, in maart van dit jaar aan het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken voorgelegd. Volgens het plan van Krupp zou een syndicaat van particuliere ondernemin gen in de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, West-Duitsland en mogelijk nog andere westelijke landen op een gematigde winstbasis hulp moe ten verlenen aan achtergebleven gebie den. De enige regeringssteun aan een dergelijk internationaal syndicaat zou moeten bestaan uit het verlenen van kredieten tegen een lage interest, ter wijl verder de betreffende regeringen ook om hun psychologische en morele steun voor dit project verzocht zou worden. Weve bracht hem in zoverre uitkomst dat hij thans, in de tekende omgeving van St.-Charles, zich zonder hulp kan redden. „Hier ben ik nu al weer tien jaar op rust", zegt hij. „Ik kan niet meer lezen en dus ook niets meer controleren, maar ik kan nog biechthoren en bidden voor de zielen." Pater Meeuwsen is dankbaar voor wat hij in de missie heeft kunnen doen. Hij vertelt van het moeizame wachten op de eerste inlandse priester. „De jongens, die de eerste jaren ons klein-seminarie bezochten, konden nauwelijks lezen en schrijven. Na negentien jaar heb ik de drie eerste inlandse priesters zien wij den in ons diocees. Nu zijn er al hon derden en zelfs is er al een neger-bis schop, die hij ons zijn opleiding heeft ontvangen. Er is veel veranderd. Als ik nu, na twintig jaar weggeweest te zijn, terugkwam, zou ik het waarschijnlijk niet herkennen. Wü deden alles te voet en later ook wel met de fiets. Maar ik wandelda graag en in de vakantie maakte ik grote kampeertochten met de jongens van missiepost naar missiepost. Dan liepen we zes uur in de voormid dag 's middags was het te warm en waren soms zes, zeven dagen onder weg voor we de volgende post bereik ten." Nu is het allemaal anders. Nu is pater Meeuwsen 75 jaar bijna 76 en nu bidt hij op St.-Charles voor zijn con fraters en hun discipelen in het verre, maar hem zo dierbare Tanganyika. (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B. bepleit voor bromfietsen op rijwielpaden een maximum snelheid van 20 km per uur. Men meent dat deze wens op den duur te verwerke lijken is. Zoals bekend heeft de minister van Verkeer en Waterstaat met de industrie afgesproken, dat er voortaan alleen bromfietsen zullen worden afgeleverd, die niet harder dan 40 km per uur kunnen rijden. Een technische commissie onderzoekt of er regelen te treffen zijn ter voor koming van het zeer penetrante lawaai, dat sommige bromfietsen maken. Het blijkt echter zeer moeilijk hiervoor een regeling te treffen. Een der krediteuren heeft mede na mens een andere krediteur zijn advo caat opdracht gegeven het faillissement van de N.V. Linnaeushof te Benne- broek aan te vragen. De aanvrage is nog niet bij de Haarlemse rechtbank ingediend. Het ligt in de bedoeling haar eerst maandag in te dienen. Dins dag 10 juli zal de rechtbank de aan vraag behandelen tenzij tevoren de vordering, die slechts enkele duizen den guldens zou bedragen, door de N.V. wordt voldaan. Intussen vernemen wij van de di recteur van de N.V. Linnaeushof dat aan de adjunct-directeur, de heer H. A. J. van D., vandaag op staande voet ontslag zal worden verleend. Van dit besluit is de heer v. D., die met in gang van 1 augustus ontslag had aan gevraagd omdat hij zich met de gang van zaken op de Linnaeushof niet kon verenigen, door middel van een aan getekend schrijven op de hoogte ge steld. Than zijn besprekingen gaande om de Linnaeushof nieuw leven in te bla zen. Indien deze onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht, is het niet onwaarschijnlijk dat de leider van een bekend Heemsteeds reclame bureau met de leiding van de Lin naeushof zal worden belast. (Van onze Haagse redacteur) Naar op een gisteren gehouden pers conferentie van de A.N.W.B. werd ver klaard, zou het ministerie van O., K. en W. ten aanzien van het vraagstuk van de vakantiespreiding een oplossing na streven, waarbij men het niet zoekt in een verplichte spreiding der school vakanties, doch door voor het lager onderwijs aan ouders met jonge kinde ren toe te staan vakantie te nemen in een aanmerkelijk langere periode dan de officiële vakanties. Op het ministerie van O., K. en W. wordt ons echter medegedeeld, dat men in deze aangelegenheid nog geen stand punt heeft ingenomen. Weliswaar is er een geval geweest, waarin ouders, die hun kinderen vóór de schoolvakantie hadden meegenomen op reis, door de kantonrechter werden vrijgesproken ter zake van het schoolverzuim, doch de rechtbank heeft later in tegengestelde zin uitspraak gedaan. Het probleem van de vakantiesprei ding is onderwerp van reeds vele be sprekingen geweest en men overweegt allerlei mogelijkheden. Het ministerie staat echter vooralsnog bepaald scep tisch tegenover een regeling, volgens welke ouders hun kinderen zouden kun nen meenemen, al wordt niet ontkend, dat dit „ondershands" wel voorkomt. Het K.V.P.-bestuur heeft aan het be stuur van de P.v.d.A. geantwoord, dat het bereid is in te gaan op het voorstel een onpartijdige commissie in te stel len, die een onderzoek naar de inciden ten in de verkiezingsstrijd zal houden. Het K.V.P.-bestuur nodigt de P.v.d.A. uit haar voorstellen te preciseren. Op de veiling in Kapelle-Biezelinge zijn de eerste rode bessen van de koude grond aangevoerd. Kweker J. Hoog- strate uit Hansweert voerde 40 doosjes van 2 ons aan, waarvoor 65 ct per doosje werd betaald. Advertentie Advertentie •.•.VtVi'tvvN'IOX'ji m m m m m 1 1 1 a 1 a a 1 I a a a a 1 a a B04 I 1 0 0 0 a 1 ■-•'a Spaar de Rijkshoter- msrken. In ruil daar voor krijgt u circus plaatjes voor het prachtige roomboter- album. Vraag uw leve rancier inlichtingen. Publik&tie: Het Nederltnds Zuivelburetu, 's-Graveohage als io Nederland per hoofd per iaat 3,63 x 2,3 x 2,45* 2,13 x De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden3,64 x zoveel België. Duitsland Frankrijk Zwitserland (Van onze Haagse redacteur) De A.N.W.B. heeft zich kort geleden met een uitvoerig schrijven gewend tot de ministerpresident, dr. W. Drees. In dit adres is gevraagd een staatssecre taris voor de recreatie te benoemen of zo dit op bezwaren mocht stuiten een afzonderlijke recreatiedienst in te stel len. Aanleiding tot genoemd schrijven is de verwachting, dat de bevolking van ons land in de komende vijf en twintig jaar zal toenemen van rond elf miljoen tot dertien a veertien miljoen zielen. Voor de drie westelijke provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht tezamen zijn deze cijfers resp. 5.2 mil joen en 7 miljoen. Daarbij komt een toenemende verstedelijking. Aangeno men wordt dat in 1980 tweederde deel van de bevolking in steden zal zijn ge vestigd. Ook uit dien hoofde moet der halve een stijging van de behoefte aan (Van onze Haagse redactie) Volgens berekeningen van deskundi gen zal dit jaar het aantal transacties in gebruikte auto's circa 200.000 be dragen. Bü deze handel, die enorm is toegenomen, staat de koper doorgaans als volkomen leek tegenover de verko per-handelaar, wiens routine, vakken nis en handigheid hem een veel sterker positie geven. Om moeilijkheden te voorkomen wordt geadviseerd zich te laten voor lichten door een van de verkeersbon- den; een objectieve en neutrale keu ringsinstantie kan vooraf een expertise met waardebepaling verrichten. Dit laatste is vooral van belang omdat de prijzen van gebruikte auto's vrij zyn. Het is in het algemeen bij de ver koop van gebruikte auto's niet gebrui kelijk een duidelijk omschreven garan tie te geven, al wordt er met het be grip „garantie" in deze handel druk geschermd. Bij de verkoop van ge bruikte auto's kan de koper uiteraard wel van de verkoper een uit drukkelijke toezegging omtrent de aan wezigheid van bepaalde hoedanigheden vragen, doch het is niet voldoende dat de verkoper bij de aanprijzing van de wagen bepaalde eigenschappen of feiten slechts heeft genoemd: de Hoge Raad heeft namelijk uitgemaakt, dat „de en kele leugen geen kunstgreep is en dus geen bedrog in de zin der wet". Een afwijking van de feitelijke toestand van aldus gedane mededelingen levert dus geen bedrog op. Het is derhalve steeds aanbevelenswaardig een schriftelijk be wijsstuk te vragen. Er zijn tweedehands handelaren, die eigener beweging een of andere schrif telijke verklaring afgeven, w.elke zij naar analogie van het gebruik bij de handel in nieuwe auto's „garantiebe wijs" noemen. Wanneer men deze zo genaamde garantiebewijzen evenwel na der bekijkt, blijken de~e veelal waarde loos te zijn, hetzij omdat het stuk niet zegt wat onder garantie moet worden verstaan en vervat is in bewoordingen, die door hun vaagheid geen enkel hou vast bieden voor een reële uitleg, hetzij omdat de garantie alleen betrekking heeft op verborgen gebreken. Het kan zelfs voorkomen, dat de koper tenge volge van het hem verlenen van ga rantie niet iets extra verkrijgt, maar dat de verkoper hierdoor de rechten van de koper, zoals die in de wet zijn vastgelegd, beperkt. Alleen al de A.N.W.B. krjjgt jaarlijks rond tweeduizend gevallen van aperte misleiding bij de aankoop van gebruik te auto's te behandelen. recreatie in de natuur verwacht wor den. De oppervlakte van woeste grond In ons land bedroeg in 1900 nog 360.000 ha of 1300 m2 per hoofd. In 1950 was dit nog slechts 250.000 ha, zijnde 250 m2 per hoofd. Daarop moeten dan boven dien in mindering worden gebracht de terreinen die niet of beperkt toeganke lijk zijn, zoals de waterleidinggebieden, militaire terreinen e.d. In de brief aan dr. Drees wordt verontrusting uitgesproken over het feit, dat er overheidsmaatregelen op Rijksniveau genomen worden, waar bij de belangen van de recreatie ten nauwste betrokken zijn, zonder dat op enigerlei wijze waarneembaar is, dat terzake overleg is gepleegd met de vertegenwoordigers van die belangen of dat met deze belangen rekening is gehouden. Men acht het ook beden kelijk, dat omvangrijke projecten, die ingrijpende veranderingen in het aan zien van een gehele landstreek tot ge volg hebben, gedurende een lange pe riode worden voorbereid zonder dat zij in de openbaarheid komen. Het ge volg hiervan is dat wanneer uiteinde lijk de mogelijkheid tot kennisneming ervan wordt opengesteld, het plan reeds zodanige vormen heeft aangenomen, dat er in feite niet meer aan te tor nen valt. Men kan zich niet onttrek ken aan de beklemmende indruk, dat dergelijke plannen geruisloos tot een eigen leven komen en daarna onwrik baar hun eigen weg gaan. Uitgesproken wordt, dat er drieërlei redenen zijn aan te wijzen waarom de ruimtelijke ordening en in het bijzonder het daarbij behartigen van de recrea tieve belangen een onbevredigend ver loop heeft, namelijk 1. het ontbreken van een overheidsinstantie, aan wie het behartigen van de belangen van de re creatie is toevertrouwd; 2. de wijze waarop het afwegen van de belangen van de verschillende vormen van bo- demgebruik plaats vindt; 3. de be staande wetgeving op de ruimtelijke or dening. Een 67-jarige landbouwer te Lopik is gistermorgen met zijn rijwiel in een sloot gereden en verdronken. De man had met zijn kleinzoontje een koe naar de weide gebracht, maar op de terug weg miste de kleine jongen plotseling zijn grootvader. Hij keerde terug en zag hem 'n de sloot liggen. Daarop heeft de jongen hulp gehaald, doch deze kwam te laat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 5