D en- Jongerenorganisatie in de K.V.P. Kritiek op samen stelling van de 2e Kamerfractie Desnoods nationalisatie van het bouwbedrijf V-VAV Berisping voor de kapitein van gestrande kustvaarder Anjeractie start maandag Lichte muziek op zwarte schijven KJN- VUID. afg De Zaligverklaring van Paus Pius IX BBN vy 1 1 1 HANZ) Bedrijfsschool ewezen Bedrijfsschool Studiebeurzen Jeugdlonen De woningbouw Vrouwen en jongeren De onzichtbare getuige Grote loterij voor Prins Bernhardfonds Tien tegen één J f. ZATERDAG 30 JUNI 1956 PAGINA 11 'Lijkschouwing uitgesteld Sluit een studie- of uitzetverzekering bij de V.V.M. N.V.VERERIBDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN |V.V.M.j' Maliebaan 50, Utrecht. Liturgische weekkalender f (Wordt vervolgd) Volop dansmuziek deze week. Goede, beschaafde en gevarieerde dansmuziek, in alle toonaarden en op alle ritmen. Latijns-Ame rikaanse dansmuziek wordt gepresenteerd door de befaamde hammondorganist Ken Griffin (op de Philips LP B 07721 R). Hij laat in vakkundig gebruik van alle registers het orgel als een volledig or kest fungeren. Zijn muziek is rijk aan melodie en improvisaties en met de nodige glissandi versierd. Die zetten dan tevens het strakke ritme nog eens extra aan. Repertoire: El choclo, Yours, Green eyes, La Paloma, Jalousie, Until to morrow, La Golondrina en Siboney. Ray Colignon, eveneens een hammondorganist van klasse, neemt op de LP nr. P 10616 R, ook al weer van het label Philips, de vier kwartsmaat voor zijn rekening. Hij concentreert zich op de melodie en krijgt voor het ritme assistentie van slag- en snaarinstrumenten. De nummers, die ieder hun eigen sfeer hebben, heten: Singin' in the rain, Red roses for a blue lady, A kiss to build a dream on, The lo- viest night of the year, It's a sin to tell a lie, Poinciana, No can do, I'm in the mood for love, The trolley song, Chinatown my China town, Isle of Capri, Peg'o my heart, All of me, Deep purple, Delicado, In a little Spanish town, Mexicali Rose, Temptation Rag, Ti-pi-tin en I've found a new baby. Nogmaals: twee uitstekende platen voor de dansdiscotheek. De weergave is prima. Bjj speciaal decreet van de H. Con gregatie van de Riten is het apostolisch proces van de zaligverklaring van de eerbiedwaardige dienaar Gods Paus Bius IX gisteren in de Zaai van de Paramenten van het Vaticaans Paleis afgesloten, zonder dat de door het ker- ïeljjk wetboek voorgeschreven lijkschou wing is geschied. Bil bovengenoemd lecreet heeft de H. Congregatie van de Riten de opdracht van deze lijkschou wing overgedragen aan de zorg van de kardinaal-vicaris van Rome, die bij hetzelfde decreet machtiging heeft ge kregen de lijkschouwing op een hem conveniërende datum te verrichteh. Sinds enige tijd doet in de Eeuwige Stad het gerucht de ronde, als zou het stoffelijk overschot van Paus Pius IX zich niet meer in de basiliek van de H. Laurentius buiten de muren bevin den, waar het in 1881 ter ruste is ge legd. De kerkelijke autoriteiten te Rome zijn er echter van overtuigd, dat het stoffelijk overschot zich bevindt op 4 meter diepte onder de sarcofaag, die aan de binnenzijde tegen de achtermuur van de basiliek is opgericht. (KNP) - NADRUK VERBODEN Onder het motto: „Wat verlangen de jongeren van de KVP, en van haar nieuwe fracties in de Staten- Generaal", belegde de jongerenorga nisatie in de KVP vanmiddag in Utrecht een jongerenraadsvergade ring, waarvan drs. C. Cosijn en dr. J. Beenakker, resp. voorzitter en be stuurslid van de Jongerenorganisatie in de KVP, inleidingen hebben ge houden. Drs. Cosijn zei als algemene wens, dat de jongerenorganisatie verlangt, dat de partij en haar fracties ernst zullen gaan maken met de uitvoering van het vorig jaar vastgestelde jeugdprogram en met het voeren van een bewuste jeugdpolitiek. Dit nader preciserend formuleerde hij wensen t.a.v. het onder wijs, de sociaal-economische status van de jeugd en de woningbouw. Wat het onderwijs betreft, men mag dankbaar zijn voor de geslaagde ontwik keling van het kleuteronderwijs en het partieel onderwijs. Een verhoging van de rijksbijdrage zal binnen afzienbare tijd voor de laatste vorm van onderwijs een levenszaak blijken te zijn. Boven dien zullen de subsidie-richtlijnen moe ten voorkomen dat dit partieel onder wijs in handen raakt van het bedrijfs leven. Met alle waardering voor de steun door het bedrijfsleven in het experi mentele stadium aan dit onderwijs ge geven, willen wij, aldus spr., onom wonden uitspreken, dat de bedrijfs school niet in overeenstemming is met onze opvatting van dit onderwijs: het partieel onderwijs moet algemeen vormend zijn en hoort dus niet thuis in de economisch-technisch bepaalde sfeer van het bedrijf. Om te voorzien in het reële en te ver wachten lerarentekort kunnen slechts maatregelen op lange termijn uitkomst bieden. Deze maatregelen zullen de aan trekkelijkheid van het leraarsambt moe ten verhogen en zullen voor grote aan tallen studie mogelijk moeten maken, waar dit nu niet mogelijk is. Bij de be zoldiging zal men de koppeling aan be taalde rangen in de ambtenaarswereld moeten laten varen. Het aantal studenten zal in de toe komst tot veel groter hoogte moeten worden opgevoerd. Aanbevolen wordt: Het algemeen verstrekken van rentelo ze voorschotten; het (met terugwerken de kracht) omzetten van deze voor schotten in studiebeurzen, wanneer na het afleggen van het eerste examen in redelijke tijd de student blijk heeft ge geven over de nodige bekwaamheid voor zijn studie te beschikken. Wanneer in feite de fractievorming gaat steunen op de maatschappelijke organisatie, hoe ruim gezien ook, dan houdt dit het gevaar in dat niet de politieke party bepalend zal zijn voor het beleid van de actieve politicus, maar de niet-politieke organisaties waaruit hij stamt en waarmede hij zo nauw verbonden is. En hiermee is de doodssteek toegebracht aan de KVP als politieke organisatie en is zij terugge bracht tot propaganda- en voorlichtings apparaat zonder meer. Ik geloof niet, aldus spr., dat onder dergelijke omstandigheden bekwame fi guren en deskundigen, die niet de back ground hebben van een niet-politieke organisatie zich het ten opzichte van hun maatschappelijke positie en ik denk hier met name aan de jongeren kunnen permitteren een functie in de ac tieve politiek te accepteren. Als praktische consequenties voor de Jongerenorganisatie wees dr. Beenakker op het volgende: Wij dienen de echte politieke activiteit in eigen gelederen te versterken. Reeds nu zullen wij naast vormingsactiviteiten moeten starten met de voorbereiding van onze taak over twee jaar. Plaatselijk en regionaal zal de Jongerenorganisatie moeten over gaan tot het stichten van commissies, die het voorbereidende werk zullen gaan verrichten voor de jeugdparagra- fen van de verkiezingsprogramma's, die dan klaar zullen moeten zijn. T.a.v. de sociaal-economische status van de jeugd uitte de heer Cosijn de volgende wensen: Uit het jeugdloon moet een verantwoorde bijdrage in de gezinskosten geleverd kunnen worden; daarnaast moet het de jeugdige werk nemer in staat stellen zich op vaktech nisch gebied, maar ook in algemeen culturele zin, verder te vormen; bo vendien moet het mogelijk zijn uit het jeugdloon voldoende te sparen, om na een aantal jaren de kosten, aan zelf standige vestiging verbonden, te kun nen betalen. Voorts is het nodig dat de belasting- froep I voor degenen die jonger zijn an dertig jaar verdwijnt. Over de woningbouw, die de laatste jaren zo ernstig is te kort geschoten sprak drs. Cosijn met schampere be woordingen. Als wensen werden naar voren gebracht: de opheffing van al die ambtelijke voorschriften die een vlotte, snelle produktie in de weg staan, overheidsgaranties voor de investerin gen, die nodig zijn om te komen tot een modern Nederlands bouwbedrijf en ten slotte: een kartelbeleid. Wij zijn, aldus spr., geen voorstanders van een genationaliseerd bouwbedrijf, maar wanneer de kartellisering ver ge noeg is gevorderd blijft het lood om oud ijzer. En dan zouden wij nationalisatie prefereren, omdat daarbij de eerst be langhebbende, het Nederlandse volk, tenminste nog iets te vertellen heeft. Om te voorkomen, dat het zover komt, zal de regering aan het malafide deel van de bouwwereld moeten doen weten, dat zij bereid is op te treden, zelfs drastisch als het zachtzinnig niet kan. Dr. J. Beenakker heeft kritiek ge uit op de huidige samenstelling van de Tweede Kamer-fractie van de KVP. Vooropstellend, dat de fractie uit bekwame figuren is samengesteld, wees hij er op, dat hoe op een gegeven moment niet de deskundig heid als zodanig, maar de vertegen- Dit is de Delphin UI, een super-gestroomlijnde halve liter-machine van de N. S. U-, waarmee wereldrecordhouder Wilhelm Herz (links) binnenkort op de oever van het grote zoutmeer in de Noord-Amerikaanse staat Utah jacht op records gaat maken. De laatste proeven met de motor, tijdens welke deze foto werd gemaakt, zijn genomen op de grote snelweg tussen Ingolstadt en München. woordiging van een maatschappelijke organisatie bepalend is voor het Ka merlidschap. Immers pas in de twee de ronde werden enkele deskundigen voor juridische, economische en mid denstandszaken herkiesbaar gesteld. De meerderheid van de nieuwe figu ren op het terrein van de landspoli- tiek is uit de kringen van de maat schappelijke organisaties nog ster ker: het zijn vrijgestelde krachten van deze organisaties. Na uitbreiding zal ongeveer een derde deel van de frac ties uit functionarissen bestaan van niet-politieke organisaties. Het is duidelijk dat diegenen, die geen maatschappelijke organisatie als pres sure group achter zich hadden, slechts door de steun van de politieke organi satie in casu het partijbestuur aan bod konden komen. Hoe meer de partij in deze is tekort geschoten blijkt wel uit de wijze waarop het vrouwelijke ele ment in Nederlands grootste partij, die zegt te streven naar een gelijkelijk gedragen verantwoordelijkheid voor bei de geslachten, in de nieuwe fractie zelfs na de uitbreiding tot haar recht komt. Deze situatie is zonder meer be schamend te noemen en kan niet alleen op rekening worden geschreven van ge brek aan politieke belangstelling bij de Nederlandse vrouw. U kunt het zich misschien voorstellen dat ik, aldus spr., er liever het zwijgen toe doe wanneer het er om gaat hoe in de partij, die de verkiezingsstrijd voerde onder het motto: partij van de jeugd en die in haar werkprogram streeft naar verlaging van het passief kiesrecht tot 23 jaar, de jongeren tot hun recht zijn gekomen. Advertentie Vergroot de kansen van Uw kind: De hoofdinspecteur voor de scheep vaart bij de Baad voor de Scheepvaart te Amsterdam, de heer J. Metz, heeft vrijdag tegen de 34-jarige kustvaart kapitein W. Visser uit Sliedrecht een be risping gevorderd. Op 14 mei j.l. was de kapitein met zijn schip, m.s. „Confid", in de Zweedse wateren nabij Kalmar gestrand. De „Confid" was van Norkopping op weg naar Nederland. De hoofdinspecteur meende dat het beleid van de kapitein niet doortastend genoeg is geweest Bij het naderen van Kalmar, toen men zich in de Kalmar-Sont bevond, voer het schip met aan het roer de stuurman, in de z-ë- rode sector. De kapitein had, toen hij dit bemerkte, onmiddellijk stuurboord moeten laten sturen. In plaats hiervan had hij, aldus de inspecteur, te zeer vertrouwd op de stuurman. Elf minuten lang was de „Confid" in de rode sector door blijven varen. Pas toen de branding in zicht kwam, werd ingegrepen en volle kracht achteruit geslagen. Bij het achteruit slaan bleek echter dat de koppeling van de scheepsmotor slipte. De „Confid" zat binnen enkele ogenblikken muur vast. De inspecteur verbond aan zijn be schouwingen naar aanleiding van dit scheepsongeval de algemene opmerking dat het z.i. aan te bevelen is dat de Nederlandse kustvaartuigen de „Kal mar-Sont", een gevaarlijk vaarwater, mijden. De schade, in de afgelopen vijf jaren in deze engte aan de Nederlandse kustvaart berokkend, loopt in de miljoe nen, aldus de hoofdinspecteur. De Raad voor de Scheepvaart zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. ZONDAG 1 juli: Kostbaar Bloed van O.H. J.C.; eigen mis; 2 geb. van 6e zondag na Pinksteren; Credo; pref. van H. Kruis; rood. MAANDAG: O. L. Vrouw Visitatie; eigen mis; 2 geb. (in stille missen), H.Ht Pro cessus en gez.; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. Haarlem: Kerkwijdingsfeest: mis Terribilis; Credo; wit. DINSDAG: H. Leo, paus-belijder; mis Si diligis; wit. Haarlem: O. L. Vr. Visi tatie; 2 geb. H. Leo; Credo; Pref. van O. L. Vr.; wit. Den Bosch: H. Romol- dus, bisschop-martelaar; mis Sacerdotes; 2 geb. H. Leo; rood. Breda: alle H.H. misschoppen van Breda; eigen mis; 2 geb. H. Leo; wit. WOENSDAG: mis van 6e zondag na Pink steren; groen. Utrecht: overbrenging van de H. Martinus; mis Statuit; wit. DONDERDAG: H. Antonius Maria Zaccaria, belijder; eigen mis; wit. VRIJDAG: Mis van 6e zondag na Pinkste ren; groen. Ofwel: vanwege de eerste vrijdag van de maand: votief mis ter ere van het H. Hart van Jezus. ZATERDAG: H.H. Cyrillus en Methodius, bisschoppen-belijders; eigen mis; wit. (Haarlem: 2 geb. H. Willibald). Den Bosch: Zoete L. Vrouw van Den Bosch; eigen mis; 2 geb. H.H. Cyrillus en Methodius; Credo; pref. van O. L. Vr.; wit. ZONDAG 8 juli: 7e zondag na Pinksteren; eigen mis; 2 geb. H. Elisabeth; Credo: pref. van de H. Drieëenheid; groen. (Van een verslaggever) Maandag start in alle plaatsen van Nederland de Anjeractie, een nationale loterjj die een miljoen moet opbrengen voor het Prins Bernhardfonds dat bin nenkort zijn tweede lustrum viert. De gezamenlijke omroepverenigingen zul len op 21 augustus a.s. bekend maken op welke van de 1,5 miljoen loten de prijzen (totale waarde twee ton en be lastingvrij) zijn gevallen. Vijf huizen zijn er te winnen, ook studiebeurzen, vakantiereizen, auto's, televisieappara ten, enz. Een serie „stunts" zullen de belangstelling voor de grote actie aan wakkeren. Het Prins Bernhardfonds heeft de viering van zijn tienjarig bestaan aan gegrepen om financiële middelen te verkrijgen voor de uitvoering van zijn verdere culturele projecten. De Natio nale Anjeractie wordt gevoerd vanuit 15.000 verkoopadressen in alle plaat sen van ons land. Er worden drie se ries van 500.000 loten in omloop ge bracht, een stapel bijna zo hoog als de Eifeltoren. Een bijzonder groot aan tal folders die de loterij aanprijzen, worden verspreid. De verkoopadressen zijn kenbaar aan een raambiljet, waar op een meisje met anjer voorkomt. Meisjes die de trekken van het affiche dametje bezitten zullen langs wegen en in straten chauffeurs en kinderen in schakelen. Luchtballons met papieren anjers zullen op verschillende plaatsen in de vakantietijd hun ladingen boven gemeentes afwerpen. Kinderen kunnen met deze papieren bloemen meedingen naar een aantal speciale prijzen. Zes bedrijven hebben een reclamefilm voor de anjeractie laten vervaardigen, wel ke film binnenkort in roulatie zal ver schijnen. En zo kan men meer bezig heden noemen, die tot mededinging moeten stimuleren. Als men weet, dat de organisatie in handen is van de heer Bergers, ver moedt men waarschijnlijk eveneens dat er met de loterijbriefjes het een en ander aan de hand is. Welnu, deze keer geen fopperij, maar een staaltje druk kerstechniek. Mocht het lot door onvoor ziene gebeurtenissen verbranden, dan blijft het toch geldig, aangezien op het verkoolde papier het lotnummer duide lijk leesbaar blijft en het papier niet in snippers uiteen valt. De vijf toekomstige winnaars van een huis er wordt bovendien onder de vijftien duizend lotverkopers een huis verloot kunnen zelf de indeling en de plaats bepalen. Zij dienen slechts onder een bedrag van twintigduizend gulden te blijven. Bij het keuzekapittel in het klooster van de zusters Ongeschoeide Carmelites- sen te 's-Hertogenbosch zijn zuster Veronica de Groot tot priorin, zuster Gemma ten Berge tot suppriorin en raadzuster, en de zusters Maria There- sia van Meerwijk en Agnes Wakkers tot raadzusters gekozen. Advertentie Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYÈA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele generaties. Voor het binden van groenten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEAzyn mis lukkingen uitgesloten. Maar laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdrukkelijk bij DURYEA. Dan pas weet hij, dat U de echte, originele M'AIZENA verlangt. door ANTHONY GILBERT in de vertaling van J. C. H. v. d. Bovenkamp Jr. 12 „Misschien," dacht Miss Martin, „ben ik wel be zig gek te worden." Iedereen sprak op diezelfde toon tegen haar. Miss Webster, de doktersvrouw, uoreenZo spraken zij ook tegen die andere oude dames van Beverly, die werkelijk zwakzinnig waren. Miss Martin pro beerde uit te leggen, dat zij geen kwade bedoelin gen had gehad en Miss Webster, die zich niet kon voorstellen wat Miss Martin de kinderen zou kunnen aandoen tenzij zij een broodmes onder haar man tel zou verbergen en de stakkerds daarmee te lijf ging zei vriendelijk dat zij daar ook van overtuigd was, maar wilde Miss Martin in de toekomst wat voorzichtiger zijn? „We willen toch geen moeilijkheden wel?" besloot zij. „Dat is nu altijd hetzelfde liedje!" viel Miss Mar tin uit. „Iedereen doet van alles om moeilijkheden te voorkomen. Als de moeilijkheden hier aan de voordeur zouden bellen, zou u de gor dijnen en de luiken voor de vensters sluiten en door de achterdeur naar buiten gaan, alsof er geen moei lijkheden bestonden. Zo zijn we ook in de oorlog gekomen, omdat we onze ogen sloten voor de moei lijkheden. Dat is natuurlijk gemakkelijker, maar uiteindelijk moet je er toch voor boeten." Tot haar schrik bemerkte zij, dat zij stond te schreeuwen en verschrikt hield zij haar woorden in. Maar het was al te laat. Miss Webster pakte haar bij haar schouders en schudde haar flink door el kaar. „Dergelijke dingen duld ik niet, begrijpt u dat goed? U bent overspannen en zegt dingen die u niet kunt verantwoorden. Het ligt niet in mijn aard om dadelijk een brief aan uw nicht te schrijven, maar als u zich niet beter weet te gedragen, dan doe ik het beslist". Miss Webster wist dat dit haar troefkaart was. Al les liever dan een bezoek van een vertoornde Do- reen die als een Messerschmidt op haar zou neer duiken om haar te bombarderen met verwijten. Vandaar dat zi) daarna heel voorzichtig te werk ging. Zij ging nooit meer alleen uit en bezocht met andere dames het warenhuis in het dorp en liep er langs de kleine stands en betastte en bevoelde net als zii alle stoffen zonder er ooit iets van te kopen. Maar op een dag gelukte het Miss Martin alleen het huis te verlaten. In haar hand hield zij een brief en als iemand haar zou zien, zou men denken, dat zij die brief ging posten. Zij had het geluk de weesmeisjes te ontmoeten en achter in de rij liep Pamela, bleker dan ooit. Opzettelijk stak Miss Mar tin de straat over, zodat zij bijna tegen het meisje opliep. „Pamela!" fluisterde zij. Het meisje sloeg heel even haar ogen naar haar op en liep verder. Miss Martin bleef haar bleek van ontsteltenis staan nakijken. Toen zag zij, dat het vindingrijke kind even naast de rij was neergeknield, zogenaamd om haar veter vast te knopen. Toen zij opstond, keek zij vlug even in de richting van Miss Martin en maakte met haar ene hand een vaag, groetend gebaar. „Mary!" riep de vrouw, die bij de kinderen was en haastig nam het n eisje haar plaats in de rij weer in. HOOFDSTUK V Nu stond het voor Miss Martin vast, dat er iets voor het meisje gedaan moest worden, maar als zij moest wachten totdat zij door toedoen van Miss Martin zelf uit het weeshuis zou worden verlost, dan zou het nog wel vijf jaar kunnen duren. Maar zij dacht aan Terry Lawrence. Zij moest in elk geval weten waarom Pamela daar was. al was het Miss Martin een raadsel hoe een meisje als Terry zo iets had toegestaan. „Ik vermoed, dat Mr. Scott overleden is en toen moet Mrs Barnes het kind in dat weeshuis geprak kiseerd hebben," dacht Miss Martin. „Maar voor de rest is alles een groot mysterie. Ik moet pro beren contact te krijgen met Terry." Het enige adres dat zij van Terry had was Swan House en daarom richtte zij haar brief aan dat adres, maar vermeldde op de enveloppe „Verzoeke doorzending indien verhuisd." Want tenzij Terry iets overkomen was, zou zij toch zeker een nader adres hebben achtergelaten, als zij Swan House had ver laten. Hoe dan ook, Miss Martin wist op dat mo ment niet anders te doen dan zo te handelen. Het gelukte haar de brief ongemerkt te posten en toen ging zij zitten wachten. Zij hield rekening met een tijdverlies van nog eens extra vier en twintig uur voor het geval dat Terry Londen zou hebben ver laten en op de dag, dat Terry volgens haar de brief in haar bezit moest hebben gekregen, beefde zij van zenuwachtigheid. 'Zij wilde het huis niet verlaten voor het geval er een telegram voor haar zou ko men, hoewel zij zich zelf voorhield, dat het natuurlijk dwaasheid was, om een telegram te verwachten. Maar tussen twaalf en één kwam iets veel opwin- denders dan een telegram. Een taxi stopte voor het huis en daaruit stapte Terry in eigen persoon. Zij kwam het tuinpad aflopen en klopte met de klop per aan de voordeur zoals alleen een jong meisje dat zou durven doen en toen de deur voor haar geopend werd, vroeg zij naar Miss Martin en zei, dat zij een kennisje van Miss Martin was uit Londen en een vrije dag had en nu ergens met Miss Martin in de stad wilde gaan lunchen. Het dienstmeisje ging de directrice halen en Terry zei opgewekt: „Ik hoop toch zo dat ik niet op een ongelegen ogenblik ben gekomen! Ik vernam giste ren eigenlijk pas, dat Miss Martin hier was en ik hoop dat u er niets op tegen hebt, dat zij een paar uur met mij mee gaat." En wat kon Miss Webster er op tegen hebben? Miss Martin en Terry liepen samen het dorp in. „Ik kan u niet zeggen hoe blij ik was toen ik uw brief ontving", zei Terry zodra zij de tuin van het huis verlaten hadden. „Ik heb me dodelijk on gerust gemaakt over Pamela. Ik kon haar verblijf plaats maar niet te weten komen en elke brief die ik schreef kwam ongeopend retour. Het is schande en het ergste is nog, dat Mrs Barnes de wet achter zich heeft staan." „Ik begrijp er niets van," zuchtte Miss Martin. „Die middag dat ik op Swan House was, kreeg ik de indruk, dat Mr Scott een rijk man was en hij had Pamela alles gegeven dat een kind maar gelukkig kan maken. En heb je me niet verteld, dat hij ook na zijn dood voor haar zou zorgen. Is hij overleden?" Een plaat met dansmuziek van eigen bodem is de Philips LP nr. P 10096 R met een „Dance Parade" door Tom Erich, die piet vaste hand en soepele variaties-op- het-thema een internationaal pro gramma van quicksteps, foxtrots, walsen en een tango afwerkt. Opmer kelijk is de weergave van deze plaat, die een bijzonder heldere pianoklank laat horen. Tom's linkerhand wordt versterkt door een ritmesectie, die er kennelijk met genoegen de maat in houdt. Het zou ons te ver voeren alle nummers afzonderlijk te noemen, want het zijn er maar liefst 24, te weten: 12 quicksteps, 6 foxtrots, 3 Engelse walsen, 1 vlugge wals en 1 tango. Op de hoes van het 45 toeren- plaatje OE 9140 Decca illus treert vanonder een formida bele strohoed het zoet gezichtje van een lieve juffrouw de titel van een viertal foxtrots, geserveerd door het orkest van Jerry Fielding: „Sweet with a beat". Prima blaaswerk uit de koperhoek en beste saxofoon-soli tekenen de frisse arrangementen van Fieldings muziek. De nummers, aan genaam van melodie en straf van ritme, heten: The flory of love. You couldn't be cutter, Lady of the evening en The Gipsy in my soul. De speciale attractie van het 45 toeren Deccaplaatje OE 9027 zijn de (soms zelfs geestige) samenspraakj es en het duet-achtige gezang van Bing en Gary Crosby, een en ander op en rond de melodie van bekende en graaggehoorde composi ties als Sam's song. Play a simple melody, When you and I were young, Maggie blues en Moonlight bay. De muziek van het orkest van Matty Matlock is van het jazz'erige genre, doch doet het bij de grappige caprio len van de Crosby's uitstekend. Ook al weer een plaatje, waarbij het ge noeglijk dansen is. Dat geldt ook voor het 45 toeren Philipsplaatje 424010 PE, waar in tango's zijn gegroefd, ge speeld door het „grote tango-orkest" van Boris Sarbek. De nummers wor den met zorg gespeeld, doch bijzon dere geluiden laat het orkest niet horen. Bij een enkele tango had het ritme mogelijk strakker kunnen wor den aangegeven. Niettemin een be koorlijk dansplaatje. De tango's he ten: Tango de l'aiguille, Magique, Glamour en de Tango de l'Ane. Weergave van het plaatje is best. BOB LONDON Yan zanger Bob London, die een heldere en energieke stem heeft en een oprechte voor dracht weet te paren aan een duide lijke dictie, zijn onder het label Ronnex twee platen verschenen, bei de 78 toeren en genummerd 1145 en 1107. Niet alle prestaties van Bob zijn echter even sterk. Hij komt met name in de vlugge nummers, die om de nodige stemverheffing vragen, niet tot opmerkelijke resultaten. Ons dunkt, dat zijn voorliefde uitgaat naar de meer gematigde songs, zo als bijv. „C'est la vie, chérie" en „Lola". Hij krijgt dan trouwens ook de kans om sfeer te leggen in zijn zingen. De andere nummers heten „You go to my head", dat we om de vrij rommelige compositie al niet bijster kunnen waarderen, en „Reck less", waarbij de koorzang op de achtergrond wel gemist had kunnen worden. De begeleidende muziek heeft wel interessante details. Kilima-herinneringen heet hel 78 toerenplaatje van Philips. dat ouwe getrouwen laat horen uit het veelzijdig repertoire van onze Kilima Hawaiians. Romantisch mu ziekje, dat met zijn knappe tokkel- tirelantijntjes en Zuidzeetekstjes tal van bewonderaars blijft boeien. De Kilima's spelen achtereenvolgens' Stern meiner Liebe, Eine kleine Se renade, Hilo-Hula Madchen, Hula- samba, Südsee. sing dein altes Lied Lieder der Liebe en Ade, ade. De plaat is genummerd: P 44772 H. Het vurige ritme van kalebassen, raspen en tam-tam-trommen doortintelt de muziek van het orkest van Stanley Black in een met zorg en bezieling vertolkt Zuid amerikaans repertoire op het Decca plaatje, 45 toeren, nr. DFE 6214. Jungle dreams, Gitanarias, Maria la O en Andalucia behoren tot de meest- gewilde composities van Ernesto Lecuona, die gans Latijns-Amerika doorreisde en intussen zijn indruk ken van het spontaan-opgewekte volk in dat zonovergoten land in boeiende klanken gestalte gaf. De charmante Instrumentaties van zijn werkjes ziin opgesierd met de lief lijke geluidjes van tamboerijnen en triangels. Een plaatje boordevol on- Dezorgde muziek. Het draaiorgel, de Arabier, laat zich tegenover al die vermaar de dansorkesten niet kennen. Hij heeft tenslotte zijn eigen geluid, dat geen enkel orkest van hem kan afnemen, een geluid bovendien, dat er waarachtig mag zijn, met name op huiselijke feestjes, waarbij een beetje hoempapa en faldera niet wordt ver smaad. Welnu, beentjes dan van de vloer bij de vrolijke muziek van het orgel onder de orgels, dat achtereen volgens speelt: Bij ons in de Jordaan, Oh Baby mine, Mister Sandman, Mama el baion, Zeemanshart, Rose Merie Polka, Anneliese en De vro lijke wandelaar. Maar de Four Aces zijn er ook nog, ze zjjn er wéér, liever gezegd, en dat verbaast niet, want hun stemmen, die uitstekend zijn, worden graag gehoord. In hun zingen zit prettig geluid en pit. De langzame foxtrot „If you can dream" is dromerig zonder kleverig te zijn, de vlugge foxtrot „The gal with the yaller shoes" heeft een aanstekelijke vaart. Koor en orkest onder leiding van Jack Pleis zorgen voor een stemmige begeleiding, waarbij in de ritmesectie dc banjo een enthousiaste rol speelt. Het plaatje draagt het label Decca en is genummerd: M 33954 (78 t.). De Barry-Sisters zuchten wat overdreven zwaar en zwoel bij „Baby come a little closer", maar kunnen ook wel fris-van-de- lever voor de dag komen, zoals in het andere nummer op de 78 toeren plaat L 543 London, dat „Cha Cha Joe" heet en een gezellig refrein heeft. De zangtechniek van de zus jes is van het soort, waarbij de zo genaamde „close-harmony" het moet doen. Die doet het dan ook wel. Liefhebbers van de sprankelende muziek en zang van het trio Los Panchos kunnen hun hart ophalen aan een nieuwe Philips-LP van het trio, die zojuist onder nr. P 07758 R op de platenmarkt is gebracht. Stemmige, dromerige melo dieën, doordesemd van zuidelijke vrolijkheid en onbezorgdheid en voorgedragen met dat typische eigen stemmentimbre van het trio, ken merken ook weer deze LP. Het trio zingt en speelt achtereenvolgens: Gracias muchas gracias, enramada. Espinita, Cuesta abajo, Sinventura, Ay que pena, Aunque mue cuesta la vida en Mis tinieblas. Weergave van de plaat is prima. Tenslotte heeft Philips ook weer een nieuwe operetteplaat uit gebracht. Zij laat markante fragmenten horen uit „Viktoria und ihr Husar" en uit „Blume von Ha waii", twee van de meest bekende werken van Paul Abraham. Op de achterzijde van de artistieke hoes wordt de inhoud van de operettes uit de doeken gedaan, waarmee de luisteraar de dienst wordt bewezen zich te kunnen inleven in de sfeer, waarin de door muziek en zang ver tolkte gebeurtenissen zich afspelen. De volle en ruime klanken van het Grote Weense Operette-orkest, dat onder de gevoelige leiding staat van Heinz Sandauer, begeleiden de uit stekende zangstemmen, die zijn van Sari Barabas, Maria Mucke, Nedi Fassler. Rudolf Christ, Toni Niessner, Will Mentor en het operettekoor. Jammer alleen, dat niet altijd de tekst te volgen is. De LP draagt het nummer P10115 R. Beliebte Künstler, beliebte Lie der, is de titel van een 33 toe ren LP van het merk Tele- funken (nr. TW 30038), die het betere Duitse lied laat horen, ge zongen door de bariton Benno Kusche, een zanger met een gave, evenwichtige en bekoorlijke stem en met een vrije, open voordracht. Hij wordt begeleid door koorzang en or kest, in voortreffelijke harmonie. De orkesten staan respectievelijk onder leiding van Hans Conzelmann, Hans Mielenz en Bela Sanders, dirigenten, die hun sporen hebben verdiend. De ze plaat met Duitse liederen, die een aangename melodie en goede teksten hebben, zal haar weg naar de disco theken wel vinden. De liederen he ten: Wohin ist das alles, wohin?, Grüszt mir das blonde Kind am Rhein, Die erste Liebe kann man nie vergessen. Alle Tage 1st kein Sonn- tag. An der Weser, Grüszt dich Gott Westfalenland en Wenn du auch nicht mehr der Jüngste bist. De weergave van de plaat is van uit stekende kwaliteit. FREDERIC.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 11