Het verzoek van Koninklijk paar Arbeiders roepen: „Laatkardinaal vrij Staat van beleg afgekondigd In stad wordt nog geschoten Stakingen blijven voortduren O „Mode" in nonnenkleding Sovjettroepen klaar om in te grijpen R m Extra gebed en offers op Kerkenbouw-zondag Gammele schoolreisbus in beslag genomen Maandag weer bespreking met fractie voorzitters „Weg" en „systeem Rapport van ir. Witte aan dr. Drees Mr. Jonkman weer voorzitter Amsterdamse politie heeft: Naaisterniet goed genoeg ZATERDAG 30 JUNI 1956 S 80ste JAARGANG No. 26641 Prof. Van Oven ver- vangt prof. Beel ok nadat radio Warschau gisteren had verklaard, dat de opstand in Posen daags tevoren reeds was onderdrukt, is er in de Poolse stad nog ge vochten. Zakenlieden, bezoekers van de internationale jaarbeurs, die gisteravond uit Posen in het westen terug keerden, verklaarden dat zij eerder op de dag nog getuigen waren geweest van schietpartijen. Van in dit verband onverdachte zijde, van de Warschause correspondent van de Britse communistische „Daily Worker", kwam gisteravond de bevestiging van deze berichten. De krant had in de eerste edities een bericht van hem opgenomen, waarin gezegd werd dat er ook gisteren nog werd gevochten. In de latere edities werd dit deel van het bericht evenwel vervangen door de mededeling, dat Poolse regeringsleiders een diep gaand onderzoek instellen naar de gebeurtenissen van donderdag. EERSTE KAMER Volop wapens Rimg van tanks ussische leger-eenheden in Pools uniform staan sedert gisteren in Brest-Litovsk ge reed voor geval het Poolse leger niet in staat zou blijken te zijn een einde te maken aan het verzet in Posen, aldus verneemt U.P. uit welingelichte kringen te Wenen. Minstens twee Russische divisies zouden met spoed naar Brest- Litovsk, aan de Pools-Russische grens, zijngedirigeerd bij het eerste nieuws van de opstand. Alle soldaten van deze Russische divi sies zouden inmiddels van Poolse uniformen zijn voorzien, teneinde hun Russische herkomst te capiou fleren. (U.P.) BEMINDE DIOCESANEN, Morgen wordt in de Bisdommen Haarlem en Rotterdam de jaarlijkse Kerkenbouw-zondag gehouden. De bedoeling daarvan is U althans éénmaal in het jaar op een bijzondere wijze deelgenoot te maken van Onze dagelijkse zorgen op het punt van de kerkenbouw in Onze Bisdommen. Al Onze pogingen om de zielzorg, de zorg voor Uw geestelijk welzijn, zo goed mogelijk te behartigen, zullen ernstig geschaad, zo niet volkomen vruchteloos worden, indien de onmisbare voorwaarde voor deze zielzorg: n.l. een voldoend aantal kerken, ontbreekt. Vanuit deze bezorgdheid voor het geestelijk wélzijn van Onze zo sterk groeiende Diocesen vragen Wij U een extra gebed en doen Wij een beroep op Uw offergezindheid, om Ons in staat te stéllen de zo hoogst noodzakelijke kerken te bouwen, opdat de Blijde Boodschap ook in de nieuwe bevolkingscentra kan verkondigd worden. Bisschop van Haarlem Bisschop van Rotterdam „Modinette" wordt nieuwe aanduiding Kabinetsformatie Arbeiders van Britse auto-industrie in staking osmom BOUWWST&/. VERHOOGDE BUT/RAGEN Sociaal commentaar Heinzelmann Lastex Badkleding Meer wind Spionnen gearresteerd in Hongarije BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuident Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severiri. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f2.17 per maand, f6.50 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De gisteren verstrekte mededeling vanwege H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard, waar in beiden hun teleurstelling en ge griefdheid uitspreken over de publi- katie.s van een aantal buitenlandse bladen en waarin zij de instelling van een commissie van onderzoek bekend maken, zal kunnen leiden tot het wegnemen van de verwarring, welke is gesticht door een op sensatie be luste pers. Niet, dat de trouw en de eerbied jegens het Koningshuis bij het Nederlandse volk ernstig zouden zijn geschokt, maar het gevolg van de be grijpelijke, zeer bewuste terughou dendheid van het grootste deel der Nederlandse pers was nu eenmaal, dat tal van geruchten in omloop ble ven. Geruchten hebben iets ongrijp baars en zijn daarom zo gevaarlijk, omdat zij altijd een vertekening ten kwade van de waarheid zijn. Wan neer het feit van de geruchten zich eenmaal voordoet, is geen beter ver weer daartegen denkbaar dan een eerlijk onderzoek, gevolgd door een heldere uitspraak. Het is daarom verheugend, dat onze Koningin en Prins Bernhard zelf het initiatief hebben willen nemen tot een onderzoek naar de omstandig heden, die hebben kunnen leiden tot de onbeschaamde buitenlandse publi- katies over het gezinsleven van de Ko ninklijke Familie en de verhoudingen ten hove. Het stemt tot voldoening, dat voor het lidmaatschap van de commissie van onderzoek zulke eminente en ver trouwen wekkende figuren zijn aan gezocht als prof. Beel, prof. Gerbrandy en jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, drie mannen met een voor treffelijke staat van dienst voor het vaderland. Zij hebben, zoals gisteren reeds werd medegedeeld, ontslag ge vraagd uit hun openbare functies, ten einde in volstrekte onafhankelijkheid, en om te accentueren dat de staats rechtelijke positie van onze Koningin niet in het geding is, hun onderzoek te kunnen verrichten. Aan het resultaat van hun onder zoek moet bij voorbaat hoogste en definitieve gelding worden toegekend. (Van onze parlementaire redacteur) Naar vanmorgen op de gebruikelijke persconferentie is medegedeeld is een rapport van de minister van weder opbouw ir. Witte bij de kabinets formateur binnengekomen. In dit rap port wordt met uitvoerige documen tatie antwoord gegeven op de vraag wat de consequenties zijn van enige alterna tieven op het aanvankelijk voorstel van dr. Drees om een huurbelasting in te voeren. Het rapport is reeds aan de fractievoorzitters ter bestudering toe gezonden. Het is een zakelijk rapport. De woordvoerder van de kabinetsfor mateur kon niet mededelen in hoeverre de minister van wederopbouw persoon lijk achter de conclusies van dit rapport zou staan. Aangenomen wordt dat de portefeuille van de minister van binnenlandse za ken, prof. dr. L. Beel, die 7 juli zal aftreden in verband met zijn benoeming als lid van de koninklijke commissie, tijdens het demissionair zijn van het kabinet zal worden waargenomen door de minister van justitie, prof. mr. J. C. v. Oven. De portefeuille van over zeese rijksdelen, welke ad interim wordt beheerd door de minister van binnenlandse zaken, zou dan worden waargenomen door minister ir. C. Staf. iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii POSEN DOOR TANKS OMSINGELD Ook een bijzondere correspondent in Warschau van het integere Franse blad Le Monde heeft naar zijn krant geseind dat de stakingen voort duren en dat er gisteren in Posen nog is geschoten. De internationale jaarbeurs was evenwel weer opengesteld. De Franse correspondent meldde verder, dat hij tijdens de opstand uit de gelederen van de demonstranten herhaaldelijk de roep: „Laat kardinaal Wyszinski vrij!" heeft horen klin ken. Uit de meeste berichten van Westerse correspondenten krijgt men evenwel de indruk, dat nadat de communistische machthebbers troepen, tanks en bovendien ter intimidatie ook straaljagers tegen de opstandelin gen hadden ingezet het verzet grotendeels gebroken is, en dat er geen aanwijzingen zijn dat zich spoedig nieuwe grote ongeregeldheden zullen voordoen. Vandaag werd er nog sporadisch geschoten in Posen, aldus meldt U.P. bij het ter perse gaan van deze editie. De staking duurt evenwel nog onvermin derd voort en heeft het verkeer in de stad verlamd. De tramwagens bevin den zich nog daar, waar de bestuurders ze twee dagen geleden hebben laten staan. Reizigers, die vandaag uit Polen in het Westen zijn gearriveerd, mel den, dat de opstandige beweging nu naar de omgeving van de stad is over geslagen. De staat van beleg is afgekondigd, aldus meldt U.P. Radio-Warschau heeft vandaag voor werden aanvallen gedaan op het ge- het eerst een uitvoerig verslag van de jongste gebeurtenissen in Posen gege ven. Volgens dit verslag hebben „over- valsgroepen", gewapend met mitrailleurs en handgranaten, donderdag getracht strategische punten in de stad te bezet ten. Zij slaagden er in „misdadigers" uit de stadsgevangenis vrij te laten. Er De zusters van Tilburg hebben vorig jaar hun uiterlijk gemoder niseerd. De ronde „kachelpijp" om het gezicht is definitief afge schaft. Een groot aantal Neder landse congregaties is de laatste jaren tot aanpassing van de kle ding .overgegaan. Op pag. 7 vindt de lezer daar een reportage over, die uitsluitend handelt over de actieve Nederlandse congregaties, in de vorige eeuw gesticht. De andere orden vallen er dus ge heel buiten. Bij K.B. van 27 juni is, gelet op ar tikel 102 der Grondwet, benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting, welke zal aanvangen op 3 juli 1956, mr. J. A. Jonkman, lid dier kamer. meentehuis, het gebouw van de veilig heidspolitie, het radiozendstation, spoor wegstations, de gasfabriek, het hoofd postkantoor en andere gebouwen. De radio meldde ook dat donderdag mili tairen, ondersteund door tanks, naar de stad waren gestuurd om dè orde te her stellen. in de loop van vrijdag werd verder gegaan met het opsporen van de aanstichters, aldus de Poolse radio. De Warschause correspondent van de communistische „Daily Worker" schreef in het bericht, dat in latere edities uit de krant werd gehaald, over de gevech ten van gisteren nog het volgende: Een zwaarbewapende groep opstan delingen scheen het stadhuis te heb ben bezet. In tegenstelling tot de ge beurtenissen van donderdag, toen vele ongewapende arbeiders aan de demonstraties deelnamen, hadden de personen die gisteren aan de gevech ten deelnamen, volop wapens, aldus de communistische correspondent. „Alles wijst erop, dat de gewapende groepen deel uitmaken van de reac tionaire ondergrondse," aldus de „Daily Worker". Ter ondersteuning van deze stelling deelde de corres pondent mee, dat hij van gezagheb bende Poolse zijde had vernomen, dat geen van de mannen, die met wapens in de hand waren aangehou den, uit de stad zelf afkomstig was. Ook had donderdagochtend een groep arbeiders het plaatselijke ra diostation om toestemming verzocht een oproep tot hun collega's te doen om geen openbare gebouwen te be schadigen. De Poolse regering heeft inmiddels bekendgemaakt dat politie en leger reeds arrestaties verricht hebben on der de leiders van de opstandige bewe ging. De autoriteiten in Posen heb ben bijzondere veiligheidsmaatregelen genomen om herhaling van de ongere geldheden te voorkomen. Dag en nacht wordt intensief in de straten gepa trouilleerd en de bruggen over de Weichsel worden door militairen be waakt. Het jaarbeursterrein wordt ook bewaakt. De bewaking is waarschijn lijk bedoeld ter bescherming van vele buitenlanders die naar de beurs zijn ge komen. De buitenlanders zijn boven dien gewaarschuwd niet per trein uit Posen te vertrekken omdat de spoor lijn niet geheel veilig is. Om de stad is een ring van Poolse tanks van Rus sische makelij gelegd. Vele inwoners (Vervolg op pag. 13) Een beeld van de arbeiders-opstand in de Poolse stad Posen, waarbij tal rijke doden vielen toen het leger de demonstranten met tanks ging bestrij den. De foto geeft een overzicht van een van de straten in het centrum van de stad. Aan de overzijde van de straat ontwaart men een van de tanks van het leger. Het grote gebouw is het stadhuis van Posen. 'IwlS?- Een dramatische foto, die ons bereikte uit Posen, waar donderdag een felle strijd gewoed heeft tegen het bewind. Mannen dragen een vlag mee, bevlekt met bloed van een vermoorde jongen. Een vrouw voert de opstandelingen aan en haar felle blik geeft overduidelijk het fanatisme van de onderdrukte bevolking weer. Ook gisteren duurde de strijd nog voort. De technische dienst van de Amster damse politie heeft vrijdag bij de Hart- veldsebrug te Duivendrecht na een gron dige inspectie een schoolreisbus in be slag genomen en tegen de eigenaar, een autobusondernemer uit Egmond a.d. Hoef, proces-verbaal opgemaakt. In de bus bevonden zich 33 Alkmaarse school kinderen en twee onderwijzeressen, die op weg waren naar de speeltuin „Oud- Valken veen" bij Bussum. De bus ver toonde ernstige technische gebreken. De handrem werkte niet meer, het brand- blusapparaat was defect, de remmen waren ongelijk afgesteld en de stuur- kolom zat los. Bovendien constateerde de politie een veel te grote speling van de wiellagers en de fusees. Voor de schoolkinderen zag het er verdrietig uit. Zij hadden een jaar lang voor dit uitstapje gespaard, dat nu door de nalatigheid van een autobusonderne mer in het water dreigde te vallen. De Amsterdamse politie heeft zich echter onmiddellijk over de jeugdige Alkmaar- dertjes ontfermd, en ze na een gastvrij onthaal met limonade en zo, op het hoofdbureau van politie overgedaan aan Artis en de Cineac. Verder char terde de Amsterdamse politie een nieu we, gebrekenloze autobus, waarmee de kinderen 's middags de thuisreis heb ben aanvaard. De voorlichtingscommissie der con fectiebedrijven in Amsterdam heeft zo deelt zfj mede „haar gedachten laten gaan over de vervaardiging van de algemene en weinig zeggende beroeps aanduiding „naaister" door een andere naam, die de waarde van dit voor onze industrie zo belangrijke beroep beter tot zijn recht doet komen. Na rijp beraad is de keuze gevallen op de naam „Mo- dinette". Voortaan zal de titel zijn: van een vol leerde naaister „le modinette", van een aankomende naaister „2de modinette" en van een leerling-naaister „3de of 4de modinette". (Van onze parlementaire redacteur) Terwijl de laatste hand wordt gelegd aan de berekeningen van minister Witte over de consequenties van een alterna tief voor een huurbelasting, is reeds bekend geworden dat dr. Drees de vijt fractievoorzitters maandagavond op nieuw voor een bespreking zal ontvan gen. Daarbij zal antwoord moeten wor den gegeven op de vraag of het rege ringsprogram dat dr. Drees reeds als basis voor een nieuw kabinet had ont worpen, aanvaardbaar is, althans wat de beide kernpunten huurbeleid en de fensie betreft. Over tal van andere pun ten zullen de fractieleiders nog gehoord moeten worden. Dl-, Drees wil echter wel ter bespoediging van de procedure de ruggespraak met de fracties gaan in perken. Hij heeft die ruggespraak tot dusverre het volle pond gegeven om een duidelijke overeenstemming te krijgen over de kern van de zaak, maar men hoopt thans tot een vlottere werkwijze te kunnen geraken. Het overleg met ir. Staf heeft naar men aanneemt voor dr. Drees de beves tiging opgeleverd dat de 200 miljoen meer, die de minister van oorlog meende te moeten vragen, wel bespaard kunnen worden zonder dat Nederland zou te kort schieten tegenover de NATO. Het is echter de vraag of de fractieleiders met dit inzicht, thans gebaseerd op na dere gegevens, akkoord zullen gaan. Zij stonden er aanvankelijk nog al sceptisch tegenover. Het antwoord op de vraag of huur verhoging zonder huurbelasting moge lijk zou zijn heeft geleid tot een inge wikkelde documentatie waaromtrent de formateur zich tijdens het weekeinde nog zal moeten oriënteren. 3000 arbeiders der British Motor Cor poration zjjn gisteren te Birmingham in staking gegaan uit protest tegen het eerder gemeld ontslag van 6000 arbei ders bij tot dit concern behorende be drijven. (Reuter) (Van een bijzondere medewerker) In zijn „Psychologie van het Socia lisme" heeft Hendrik de Man het christendom gekarakteriseerd als het systeem van de gelijkheid van de individuele zielen. Alhoewel we het on juist achten het christendom tot een systeem te verlagen,, schuilt er iets waars in deze karakterisering. Het woord van Sint Advertentie BARTELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt 11.15 uur) Zonnige perioden, maar ook kans. op enkele buien. Matige, later nu en dan krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tem peraturen ais vandaag. Zondag: Zon: 4.26-21.05. Maan: tot 13.23. Maandag: Zon: 4.27-21.05. Maan: 0.06-14.36. Paulus, gesproken tot de broeders in Jeruzalem, is niet mis te verstaan: „Hier is vrije noch slaaf, Jood noch Romein, maar Christus is in ieder en in ieder volkomen gelijk". Vanaf de komst van het christen dom worstelt de westerse beschaving met het bereiken van de consequen ties van deze christelijke grondgedach te. In deze worsteling doen zich tel kens inzinkingen voor, maar het hoog tepunt van de curve wijst telkens een hoger punt aan dan een vroeger be reikte top. De dieptepunten in de chris telijke streving gaan merkwaardiger wijze vaak samen met wetenschappe lijke en economische vooruitgang. De ontdekking van de nieuwe wereld aan het eind van de 15e eeuw en de komst van de techniek bij het begin van de 19e eeuw zijn daarvan enkele typische voorbeelden. In heel deze ontwikke lingsgang beleven we thans wel een zeer opmerkelijke fase. Enerzijds dient als keihard feit een toenemende gods dienstmoeheid of traagheid te worden geconstateerd en tegelijkertijd een sterk opleven van christelijk besef. Daar doorheen weeft zich een steeds verder gaande technische aardebeheer- sing met alie moeilijkheden en moge lijkheden van dien. En dit geheel ver oorzaakt een botsing en een verwarring tevens. Het beheersen van de aarde is een natuurdrang in de mens, ook bij de mens voor wie dit heersen voorna melijk bestaat in het uitvoeren van op drachten die knappere figuren dan hij zelf voor hem uitdenken. Gewend als deze mens is zeer concrete opdrachten uit te voeren, waarbij het eigen initia tief heel ver naar de achtergrond is geschoven, leert hij ook denken door de hersenen van een ander, spreken wat anderen hem hebben voorgezegd, zien wat anderen hem suggereren. Dat beheersen van de aarde als natuurlijke streving is losgemaakt van zijn eerste oorzaak en laatste doel: God. En hier ontstaat de botsing tussen aan de ene kant hen, die, naar een woord van Kierkegaard, het christendom niet zien als een systeem maar als een weg, die ons vanuit dit raadselachtige leven mo t voeren naar het Leven, dat alle raadselen oplost, aan de andere kant hen die deze weg ontkennen. En de botsing in de top brengt de verwarring beneden. Ligt hierin niet een antwoord op de vraag hoe het komt, dat in toe nemende mate mensen van „de weg" naar „het systeem" verdwalen? (Vervolg op pagina 5) Radio Boedapest heeft gisteravond gemeld, dat twee Westelijke spionnen in Hongarije gearresteerd zijn, nadat zij zich gewapenderhand hadden verzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 1