FILMJOURNAAL Oud-Schoten heeft eigen markt Opperwachtmeester zou het „hier" gemankeerd hebben Morgen promotie voor lisse? Wielerkampioenschap in Zandvoort „Blanke paria's" in Frans Hals I rt y Phffft" 't Silver Stoepke Gas-Oil Onder de wensWeinig regen en veel zegen Aandenken voor Kees Verwey Heemskerkse contra gemoedelijke verkeersregelaar Uurwerk - Vuurwerk Rigoletto Vier stappen in de wolken Jack Slade, de wreker ZATERDAG 30 JUNI 1956 PAGINA 2 Leerlingendemonstratie T oonkunst-Muziekschool Orgelbespelingen H.V.GjB. wint polo- wedstrijd) tegen Waterlelie Buug'erdüke Stand Haarlem Collecte katholieke vereniging voor het gezin Ontvreemde auto in De Hout teruggevonden HAARLEMSE POLITIERECHTER Eigenlijk gevangenis in Ernstiger lag het geval van de Haar lemse jongeman van net achttien jaren, die zich in Heemstede meester had ge maakt van een geparkeerde auto van Auto in brand V olhsdansgroep Marijke treedt op voor prinses Beatrix Bestuur Sanctus Bavo Gesilaag'd Aanwinsten r.-k. afdeling openbare leeszaal TENNISTOERNOOI EINDENHOUT HEEMSTEDE Burgerlijke Stand ARGHIFLORA Nieuw bloemen tijdschrift Prisma v.a. f 49.75 - Pontiac v.a. 55.- Indus v.a. 49.75 Zentra v.a. 45. Grote Houtstraat 49 Rembrandt Cinema Palace Minerva Studio Roxy CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders UHUEAI I 5? Film Apotheken en dokters- diensten De slagregens van gisteravond deden het ergste vermoeden voor de opening van de eerste weekmarkt in Oud-Scho ten. Maar vanmorgen was het een feest van licht en zon nabij de Sions- kerk, waar in de Jos Luyckenstraat on geveer tachtig kramen langs beide trot toirs aaneengerijd stonden. Iedereen, kooplieden, koopsters en autoriteiten waren vrolijk gestemd, en dat kon ook niet anders, want de gezelligheid was troef. Toen om half tien Haarlems burge meester, mr. O. P. F. M. Cremers, aan het marktterrein arriveerde, wa ren er reeds vele andere notabelen bij een wethouder A. Angenent, de heer J. Dorrestetjn, directeur van hout en plantsoenen, de heer J. Scholte, direc teur van het markt- en ha ven wezen, hoofdcommissaris J. Fontijne met de hoofdinspecteurs L. Davidzon en I. Brauckmann, en leden van het wyk- comité Oud-Schoten met hun voorzitter, de heer J. Steentjes. De heer Scholte sprak een gedegen woord ter inleiding, waarin hij memo reerde hoe negen jaar geleden begon nen werd met de eerste markt in Haarlem-Noord, namelijk in de Flores- straat, welke in een grote behoefte bleek te voorzien. De steeds verdere bouw van woningen schiep een nieuwe marktbehoefte in Oud-Schoten en het verheugde hem, dat ook aan die be hoefte nu voldaan werd. Aan de hand van een historische uit eenzetting betoogde de heer Scholte op interessante wijze hoe Haarlem van ouds een markt- en handelsstad is, ge tuige ook de vele straten, die met markt worden aangeduid: Grote Markt, Bo termarkt, Groenmarkt, Hooimarkt, enz. Hij herinnerde eraan, hoe de markt des tijds in zoverre een kerkelijke aange legenheid was, dat zij bij kerkelijke feesten werd gehouden. Uit die markt ontwikkelde zich de handel tot in al haar facetten van onze moderne tijd. Niette min handhaafde zich de markt, zij het In de stadsschouwburg vond gister avond een uitvoering plaats door leerlingen van de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Het grootste aandeel in het program ma lag in handen van Nel Rood, die verscheidene demonstraties gaf met haar balletklassen. Men zou zich af kun nen vragen of het ballet als onderdeel van het onderwijs aan een muziek school een dergelijk aandeel in het ge heel moet hebben. Toch is de ritmische ontwikkeling ook een belangrijke factor bij het algemeen vormend muziekonder wijs. Uit dit oogpunt bekeken heeft een de monstratie als die van gisteravond voor een muziekschool echter ook zijn be langrijke betekenis. De diverse dansen gaven in hun geheel een goede kijk op de serieuze studie die Nel Rood met haar klassen maakt. Men kan overigens op een uitvoering als deze geen per fecte danskunst verwachten, hetgeen ook zeer zeker niet de bedoeling van deze demonstratie zal zijn geweest. In het danssprookje „Jorinde en Jorin- gel", een vrije bewerking naar een sprookje van Grimm, vermelden wij met lof de uitstekende muziekcomposi ties van Alie Michielsen, die zeer sug gestief aandeden. De „Vlaamse kermis" na de pauze was een bonte mengeling van kleur en klank, meer te beschou wen als een genoegelijke onderneming van leraren en leerlingen der muziek school. Het viertal vocalisten, optredend in werken van Handel, Mozart, Schubert en Giomelli, deden verdienstelijk werk, zonder opmerkelijke stemcapaciteiten te bezitten. Een uitverkochte zaal heeft alle optredenden hartelijk toegejuicht, voor hun toegewijde prestaties. J. C. In de Grote Kerk zal de stadsorga- nist Piet Kee op 3 juli van 20-21 uur het orgel bespelen. Het programma luidt 1. Preludium en fuga, Cor Kee, eerste uitvoering. 2. Bewerking van het Valeriuslied ,,Hoe groot, O Heer en hoe vervaarlijk". (3e prijs prijsvraag t.g.v. Internat. Orgelconcours 1955). G. v. d. Graaf. 3. Passacaglia, H. Andriessen. 4. Fuga, K. F. Hurlebusch. 5. Echo, G. Scronx. 8. Variaties over „Est ce Mars", J. P. Sweelinck. 7. a. Verset, b. Fuga in e, A. van den Kerckhoven. 8. Prière op. 37, J. Jongen. 9. Passacaglia en fuga, Fl. Peeters. De stadsorganist Albert de Klerk be speelt het orgel donderdag 5 juli van 3-4 uur. Het programma is: Ricercare Primi Toni, Giovanni P. Da' Palestrina. Sonate I Es dur, Joh. Seb. Bach, a Al legro moderato, b Adagio, c Allegro. Herr Jesu Christ, dich zu uns wend, Georg Böhm. Andante F dur KV. 616 für eine Walze in eine kleine Orgel, Wolfgang Amad. Mozart. Pastorale, César Franck. Prelude en Fuga c kl., Albert de Klerk. In Stoops bad werd gisteravond de wedstrijd HVGBWaterlelie (3e klasse dames) gespeeld. De HVGB-dames wa ren in deze wedstrijd uitstekend op schot. Maayke Fuykschot had voor de thuisclub viermaal raak geschoten toen een misverstand in de HVGB-verdediging door Paula Hey benut werd om een tegendoelpunt te scoren. Nadat Nelleke de Zwart nog een doelnu"t aan de voor sprong had toegevoegd ging de rust in. De tweede helft werd door Waterlelie goed begonnen, het team kwam in de aanval waarbij Hannie Ranshuyzen de bal in een leeg doel schoot. Verder liet HVGB bet niet komen, Lydeke Bijkerk f2) en Maayke Fuvkschot (1) brachten de eindstand voor HVGB on 8-2. De helft van de wedstrijden voor de derde klasse A van de bonds-zomercom- petitie is nu bijna gespeeld en de stand in de 3e klas is: HVGB 1 32105 13 3 mWW 1 2200463 VZV1 3120454 HPC1 4 112 3 5 7 Waterlelie 1 400406 18 GEBOREN: S. W. Venings—van Teese- ling. t.\ D. H. G. van Rixel—Adam*, z.; G. M. Dijt—Zethof, z.; M. A. M. Sterk— Smeets, z.; H. Blomvan den Berg, z.; W. C. P. Strno, Cloeck—Hodde, z.; S. B. Ostcr- thum-Wempe, d. GETROUWD: Chr. Jonkman en H. Smits. OVERLEDENTj. Hellinga, 84 j., Velser- straat; G. ZwanHassevoort, 71 j., Klooster straat. dan wat meer comfortabel. Spr. wenste tenslotte de kooplieden weinig regen en veel zegen. Burgemeester Cremers stelde in een geestig speechje vast, dat by de ope ning vooral de dames in zeer grote getale waren opgekomen. Dat geeft, zo zeide hy, een juist beeld van de si tuatie, want de vrouwen geven immers 85 pet. van het inkomen van de man uit. Hij prees de sfeer van Oud-Schoten, het werk van het wykcomité en van het actiecomité Patrimonium en ver klaarde daarna de markt voor ge opend. De heer Steentjes dankte de ge meenteraad voor het besluit om een markt in Oud-Schoten in te stellen en hij hoopte dat zy zal bijdragen tot ver levendiging van deze wyk, het uiterste deel van de stad. De heer P. Schouten, secretaris van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhan- dei, feliciteerde tenslotte Oud-Schoten met zijn nieuwe markt en sprak de hoop uit, dat niet alleen de bewoners, maar ook de kooplieden er wel bij zouden varen. De Haarlemse katholieke vereniging voor het Gezin houdt de komende week haar jaarlijkse huis-aan-huis collecte. Deze collecte vormt een zeer belang rijke bron van inkomsten voor de ver eniging, die het katholieke speeltuin werk behartigt en overigens vele Haar lemse gezinnen moeilijk te ontberen steun verleent. Daarom is het zeer ge wenst dat de oproep in de komende week beantwoord wordt, d.wz. dat men de collectanten met wijs gemoed zal ontvangen en hun bussen zwaar zal maken. Hij of zij die meent, zich als col lectant (trice) te moeten opgeven, kan terecht bij het secretariaat van de ver eniging, Deckerstraat 20, tel. 17175 en bij het bureau aan de Koninginneweg 41, tel. 13420. In de Hout is gisteren een ontvreem de auto aangetroffen, die onafgesloten en licht beschadigd was. Zij bleek toe te behoren aan een dame uit Bentfeld, die haar Citroen op 28 juni op de He rengracht te Amsterdam geparkeerd had en niet weer terug had gezien. Om uitdrukking te geven aan de dank van het gemeentebestuur jegens de schilder Kees Verwey voor zijn „schone en diepzinnige woorden, door hem gewijd aan de zo hoog vereerde meester bij gelegenheid van de opening der Breitner-tentoonstelling in de v.m. Haarlemse Vishal", is hem vrijdagmiddag in de Vishal door wethouder D. J. A. Geluk, in aanwezigheid van de Vishal- commissie, aangeboden een bibliofiele uitgave van Scheltema en Holkema op geschept papier en in lederen band, getiteld: „G. H. Rreitner, 90 photogravures". Verwey was zichtbaar verrast door deze geste, welke niet tot de usances van tentoonstellingstiesturen gerekend mag worden. Op de voorgrond van de foto ziet men mevr. en de heer Verwey en wethouder Geluk, op de achtergrond de Vishal-commissie. Het aantal bezoekers der Breitner-tentoonstelling is inmiddels gestegen tot 3500; tevens is gebleken, dat de avondopenstelling op dinsdag, donderdag en zaterdag een belangrijk percentage van het dagbezoek oplevert en dus blijkbaar velen, die overdag bezet zijn, in de gelegenheid stelt de collectie te bezichtigen. Joyriding, dierenmishandeling, bele digingen en roekeloosheid met vuur, het waren de kleine misdrijven, die de Haarlemse politierechter gisteren met milde zin behandelde. Er vielen geen gevangenisstraffen, alleen geldboetes en soms een voorwaardelijke celstraf als stok achter de deur. De gestraften be toonden hun spijt over het gebeurde en verlieten de ruime rechtszaal, waar op de publieke tribune zonder zitplaat sen en ditmaal zonder belangstellenden de parketwachter (in burger) ongeïn teresseerd tegen de verwarming leunde met een opgelucht gemoed als na een bezoek aan de tandarts. De rechter was wel mild, maar niet altijd gestemd over de gedragingen van een beschuldigde. Zoals bijvoorbeeld bij het geval van een dame uit Heems kerk, die op een kwade zondagmorgen een opperwachtmeester toevoegde dat hij een uitslover was van de eerste or de, een man wie het „hier" mankeerde en die bekeuringen maakte om een goeie dag te hebben. Wat dreef de Heemskerkse om aldus een regelaar van het verkeer in een slecht daglicht te stellen? Het was omdat zij door de geüniformeerde handhaver der wet tot stoppen werd gebracht vermits zij met een fiets over 4iet voetpad sneide. En niet de wachtmeester wees op zijn voor hoofd om kernachtig uitdrukking te ge ven aan zijn gevoelens, maar de ner veuze dame, die op zondagmorgen door een gewone, gemoedelijke persoon op een verkeersfout werd gewezen. „Waar om schold u?" Met deze vraag ontdeed de recher het gebeurde van alle fran je. „Waarom zou ik schelden?" was de spitse wedervraag, „ik ben me van niets bewust". „Juist, u scheldt dus on bewust, als ware u onder invloed van sterke drank" dacht de politie-rechter het gevonden te hebben. Maar neen, het bleek een verwerpelijke visie. Ook de officier van justitie had iets te zeg gen over dit vreemde verhaal. Hij bleef bij de kale feiten uit het politie-rap- port en eiste 100 boete. Omdat de echtgenoot in zulke zaken meestal het kind van de rekening is en de politie rechter dat uitstekend weet kreeg de verdachte wegens belediging 60 boete opgelegd. eon ander. De eigenaar was op reis zodat de jeugdige autospuiter al heel wat snoepritjes gemaakt had vooraleer hij met zijn kornuiten werd aangehouden. „Ja, u zag natuurlijk die auto in een autobox en wat is het dan jammer om zo'n wagen ongebruikt te laten staan" analyseerde de politierechter. Het was nog goed afgelopen, zonder ongelukken, ondanks dat de knaap geen rijbewijs bezat. Het voertuig wist hij op gang te krijgen met een ijzerdraadje dat het contactsleuteltje uitstekend verving. „Deze verdachte moest eigenlijk de gevangenis in" Rorak de officier van justitie. Hij pakt zomaar een auto, gaat er mee rijden, vernielt het con tact. Hij heeft dat zeker wel eens op het filmdoek gezien, maar wij zijn hier niet in Chicago. Het voorstel van Pro Juventute om de zaak niet met een veroordeling af te doen, was vol gens de officier onmogelijk te aan vaarden. De politierechter vonniste conform de eis: een maand voorwaar delijk met twee jaar proeftijd en 60 boete (subs. 18 dagen). Een expediteur uit Assendelft was op een morgen om een uur of zes on- beschrijvelijk dom geweest, hij moest het bekopen met 50 boete. De man had niettemin reden om zijn lot zo niet opgewekt, dart toch dankbaar te dra gen. Wat kunnen immers niet de ge volgen zijn van zulk een onmogelijk onverstandige daad als de Assendelfter met de slaap nog in zijn ogen stelde. Hij stak een vuurtje onder de benzi neleiding van een zijner auto's in de garage onder een woonhuis. Om de boel te ontdooien. Het ontdooide zo goed dat de vrachtwagen, terwijl de baas rustig een pijp stopte op de straatweg, met een steekvlam ter ziele ging. Vrouw en .inderen boven de garage en de buurman ontruimden hun woningen, de brandweer bluste echter gelukkig met succes. Er was alleen schade in de garage. „Hoe kon u zo dom zijn" vroeg de po litierechter verbaasd. „Ik dacht er op dat moment niet aanDe officier ging uit van onbegrip en vroeg 100 boete. De rechter hield rekening met de financiële strop die de expediteur al gehad heeft door de brand en vermin derde de geldstraf tot 50. De katholieke volksdansgroep Marij- Jce uit Haarlem heeft de eervolle uit nodiging ontvangen vanmiddag in Am sterdam op te treden in aanwezigheid van Prinses Beatrix, die vandaag een bezoek aan de hoofdstad brengt. De volksdansgroep treedt om ongeveer half twee op op het Olympiaplein. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de Prinses een of twee dansen met de groep zal meedoen. Met ingang van 28 juni heeft het bestuur van de Haarlemse katholieke studentenvereniging „Sanctus Bavo" zich als volgt geformeerd: P.J. van Wees, Praeses; mejuffrouw Inge van Kessel, ab-actis; J.M. van der Weyden, vice-praeses; J. van Raaphorst, quaes tor; R.T. Eiselin, assessor. Coornhertlyceum. Eindexamen H. B. S.-A. Geslaagd: de dames L. J. v. d. Berg, R. Diets, A. Groeneveld, A. H. B ten Pas, M. E. van Soest, N. G. Vis, M. de Zwart, V. Ton, A. M. van der Waals, allen te Heemstede; I. Ge luk, E. E. de Josselin de Jong, A. C. Leeflang, C. L. Goedemans, E, A. C. Jurgens, C. E. Klumperbeek, allen te Haarlem; J. Bakker te Santpoort en E. J. v. d. Mast te Overveen; de heren: P A. v. d. Berg, A. G. v. d. Steur, A. M. v. d. Neut, J. R. Oostra te Heem stede: J. Dawideit, J. J. Heidinga, W. Stuurman, W. Vreeken en S. v. d. Kerkhof te Haarlem; K. Bakker te Santpoort. Santpoort. Afgewezen; geen. Ontwikkelingslectuur. Bakels. Goed taalgebruik en het persklaar maken van stukken. Bandrecordingpraktijk. Van Egeraat. Apulië, het witte Italië. Eipper. Dieren kijken ons aan. Feltin. De weg naar vrede. Van der Wielen. Geschiede nis, doel en wezen der volkshogeschool- beweging^ Romans. Christie. Miss Marple en de dertien problemen. De Jong. Rembrandt vorst der schilders. Pothast-Gimberg. De rode loper. Greene. The quiet American. Het tennistoernooi van Eindenhout, waar van de organisatoren zich waarschijnlijk grotere medewerking van het weer zullen hebben voorgesteld, is vrijdagavond met slechts één wedstrijd voortgezet kunnen worden. Er staat de wedstrijdleiding nu iieen druk weekeinde te wachten, waarin behalve de voor zaterdag en zondag vast gestelde kwart-, demi- en hele finales, de verregende wedstrijden van vrijdag zullen moeten worden gespeeld. Zaterdag komen ook de A-spelers binnen de lijnen. De uit slagen der laatste ronden luiden: B-TOERNOOI Heren-enkelspel: F. MuschterE. Schmidt 6—4; 8—6: R. Kammeijer—S. Wijnschenk 6—1, 9—7; G. Beljen—W. Nederkoorn 64, 46. 9—7; H. Groen—Frits Schiphorst 6—O, 6—0. Heren-dubbelspel: F. Muschter/H. v. Splunter—C. Verschuur/P. Josso 62, 57. 6—3; E. v. Beers/F. SchlattmanG. Beijen/ W. Hoogstraaten 6—4, 6—3; R. Kammeijer/ H. GreinerE. Titiheru/L. Joose 36, 63, 6—2; W. Nederkoorn/G. HartmanW. Vos- man/L. Bloemink 8—6, 75. Dames-enkelspel: mej. M. Smidtsmej. C. Hasselaar 3—6, 4—6; mej. K. Okker— mej. Schaap 63, 6—2; mevr. v. Poel geest-Schaap—mej. G. Fruitema 26, 75, 6—7; mej. M. Kloetmej. J. Verwala 0—6, 46; mej. G. Fruitemamej. J. Verwaal 6—2, 6—4. Gemengd-dubbelspel: mevr. v. Dende ren/F. Poortermej. Krouwels/R. Faase 63, 6—3; mevr. Kammeijer/Kammeijermevr. v. Duinen/v. Duinen 62, 64; mei. Ver- waal/Z. Verwaalmevr. Ocenasek/Ver- spoor 60, 6—3; mevr. Rekoert/Wijkhui- zenmej. Smidts/Hassink 97, 60. C-TOERNOOI Heren-enkelspel: v. d. BergR. Vijver 36, 64, 7—5; Moolenburghv. Schagen 6—0, 60; H. Klipv. Swaay 6—3, 6—3; Okkerv. Buuren 63, 6—3; HassinkMul ler 6—0. 6—1; Klip—Okker 6—3, 6—1. Heren-dubbelspel: J. du Mee/R. du Mee —de Graaff/Wittkamper 6—3, 6—4; Wijn schenk/Tollenaarv. d. Bree/Blokker 7—5. 6—2; Rekoert/Blokv. d. Berg/Wijnand 4—6, 61, 60; A. en J. Gous—v. Buuren/ H. Rijnja 6—1, 6—4; Klip/v. Duin—Harte- velt/WenthoIt 6—2, 6—2; Schutter/Snoek— Winter/Geerling 4—6, 6—3, 6—3. Dames-enkelspel: mej. Tavernemej. Klaar 62, 63; mej. Jansen—mevr. Va- sen 63, 62; mevr. Oeimevr. Leenderts 6—4, 6—3; mej. Veraartmevr. Driessen 64, 63. Dames-dubbelspel: mevr. Vasen/mevr. ter Metzmevr. Erens/mevr. Thole 75, 6—2; mevr. Meltzer/mej. Meltzermej. L. Nan- nlnga/mej. D. Nanninga 61, 26, 62; mevr. Kotte/mej. Kotte—mej. Taverne/ mej. Cobelens 62, 36, 60. Gemengd-dubbelspel: mej. Herwarth/v. Swaaymej. v. Wingerde/Wittkëmper 60, 86; mej. Walther/Frans Schiphorstmej v. Rooden/v. Buuren 60, 62; mevr. v. Duinen/v. Duinenmej. v. Noort/Harte- velt 6—4, 6—4. Het eerste voetbalelftal van Lisse kan morgen naa- de derde klasse KNVB promoveren door te winnen van GSV uit Gouda of een gelijk spel te behalen. De oranje-zwarten z|jn tot nog toe in de promotiewedstrijden ongeslagen en zullen op eigen terrein naar alle waar schijnlijkheid de vlag kunnen hijsen. Als de promotie een feit wordt, vindt een groot feest plaats zondagavond in het KAB-gebouw, waar uiteraard heel Lisse aanwezig zal z|jn. (Van onze wielermedewerker) Op het circuit van Zandvoort zullen morgen ruim vierhonderd Nederlandse amateur-wielrenners met elkaar slag leveren in het nationale wegkampioen- schap. Wie van al deze deelnemers zich na afloop van de 150 kilometer lange race over het golvende circuit in de rood-wit-blauwe trui mag steken, is met geen mogelijkheid te voorspellen. Het feit, dat er niet één of enkele, maar tientallen favorieten uit het ge hele land aan de start verschenen, maakt een prognose over deze titel strijd zeer lastig. Tot de grote favo rieten behoren: titelhouder Schalk Ver hoef uit Rotterdam en zijn stadgenoot Jan van Vliet: de Brabanders Kees v. d. Zande, Piet de Jongh, Piet van Est en Bert de Vree; Joop Blaauw uit Arnhem; de Limburgers Mart v. d. Borgh, Gerard Vergoossen, Harry en Nol Ehlen; de snelle Amsterdammers Joop Captein en Frans Mahn; de Be- verwtjkers Coen Niesten, Jan Groot en Ap Geldermans; Arie van Wetten uit Noordwjjkerhout en Arie van Houwe- lingen uit Sassenheim. De lijst der kans hebbers is nog lang niet volledig, want ook de sterke Heemstedenaar Piet Steenvoorden, de Zeeuwen Verhelst, Theo van Wychen, Piet Rentmeester en Hector Middelkamp (zoon van de oud-Tourrenner Theo Middelkamp) Henk Buis uit Vijfhuizen en Jan Buis uit Badhoevedorp, Geurt Pos uit Vree land, de Utrechter Bennie Teunisse en anderen behoren tot de kanshebbers. De start is om elf uur. Niet minder spannend en interes sant belooft de wedstrijd voor beroeps- renners te worden. Vooral door het passeren van Wim van Est en Hein van Breenen voor de Tour de France- ploeg wordt er in deze 100 km wed strijd waaraan alle Nederlandse profs en onafhankeiljken deelnemen een felle strijd verwacht. GEBOREN: G. v. d. Linden en J. M. van Bakel, z. GEBOREN: A. A. Goossens en J. J. v. d. Meer, z; J. A. van der Meij en A. Bos, z; H. J. van Assema en W. J. Hoeker, d; A. Th. Boland en J. M. G. Rinders, z; C. J. Brouwers en A. W. H. Aarts, d; N. S. Wortel en P. Tippersma, z: P. J. M. Koedijk en M. C. J. Kattenbelt, d; P. J. van Tongeren en B. v. d. Bos. d. ONDERTROUWD: F. J. Kilian en C. E. M. Oomen; J. J. Naeff en J. P. de Vries; A. J. Dondorp en Ph. J. Goslinga; G. A. A. Voogt en Y. van Wilgenburg; R. M. Assendelft en J. H. M. Peperkoorn; H. Booms en A. Carpentier. Enkele maanden geleden is een nieuw maandblad voor de tuin- en bloemen liefhebbers verschenen op de Nederland se tijdschriftenmarkt onder de naam Archi Flora, in welke naam de twee begrippen architectuur en bloemenweel de tot uitdrukking zjjn gebracht. Blij kens de reed# verschenen nummers munt dit tijdschrift uit door gedegen, hoewel in bevattelijke vorm gehouden artikelen over alle problemen die de tuin- en bloemenliefhebber interesse ren en wel „in de ruimste zin van het woord". W|j merkten b.v. ook artike len op over tuin en tuinmeubelen, het gebruik van planten in het moderne interieur, enz. De uitvoering op zwaar kunstdruk papier Is voortreffelijk en de typogra fische verzorging is van dien aard dat ook de genieter van aesthetisch verant woorde vormen zijn hart er aan kan ophalen. Het is bovendien rijk geïllus treerd met foto's die het scherpe oog van de allround foto-vakman verdaden. Een enkel bezwaar hebben w|j wel. De b|j sommige artikelen behorende teke ningen vertonen een moedwillig naïf en onrustig lijnenspel dat naar onze mening wat al te zeer uit de toon van het goede geheel valt. Lyntekeningen tussen de tekst kunnen zeer decoratief werken maar het beschouwen van deze onrus tige krabbels is nogal vermoeiend. Al met al mogen wy echter spreken van een voortreffelyk blad dat zijn weg naar de liefhebbers wel vinden zal. Het wordt uitgegeven door Imperator N.y. te Lisse en staat onder hoofdredactie van de bekende tuinbouwjournalist Piet Bakker. W. P. Aduertentl. met een hoop lawaai wordt in RECLAME-VUURWERK de aandacht gevraagd voor het uurwerk, dat je BIJNA cadeau krijgt. De VAK MAN heeft geen uur werk om te constateren hoe de levensduur van deze uur werken zal zijn. Denkende mensen zullen dit snappen. Wy brengen alleen de goede uurwerken, o.a. Een prachtcollectie bij: Telefoon 20049 De kleine zaak met de grootste keuzeJ *>V 4 Het gezelschap van de bekendste typografen in Engeland, de .Double Crown Club', brengt dezer dagen zijn eerste bezoek aan Holland als gast van het identieke Nederlandse gezelschap „Nonpareil". In Amsterdam is o.a. de Rem- brandt-tentoonstelling bezocht en werd de gasten een diner aangeboden in het Rijksmuseum. In de stad van Lourens Jansz Coster bezocht het even illustere nis aeskundine gezelschap het huis Enschedé. On de foto, die werd genomen tijdens een bezoek aan de Breitner-tentoonstelling in de Haarlemse Vishal. komen o.a. de oprichter van „Nonpareil", de postzegelontwerper Sem Hnrtz ■ooot en de directie-secretaris van „Johannes Enschede en Conen", de heer H. Brandes, de beroemde drukkers Will Carter en Herbert Simon, de typo- graat van de Pinquin pocketbooks Hans Schmaller: de wijzende kennelijke I zijn gehouden. Engelsman is Ashley Havinden, president van de club. I In Rembrandt Men krijgt in de film Gas-oil van de ons onbekende regisseur Gil-, les Grangier een interessante kUk op het wel en wee van de routiers, de vrachtwagenchauffeurs, die met tien- en vijftientonnen langs de wegen razen. Een van deze mannen komt in aanraking met een misdadig complot, een stel onfrisse jongens die een grote roofoverval gepleegd hebben en wie hij in de weg schynt te staan. De man weet met behulp van zijn collega's het geboefte te overmeesteren. Het is opgeleg.. pandoer, dat zy met hun gro te camions het personenwagentje met de misdadigers zullen insluiten, - men ziet het lang van te voren aankomen. Maar een en ander wordt zo fris ver beeld, dat men er zyn genoegen aan beleeft De hele film treft trouwens door een interessante sfeer op het voor I het medium film zeer geschikte gege ven. Een streep aan de balk voor dit Fran se produkt, waarin de diverse persona ges dooi de regisseur goed in handen Scène uit de film „Blanke Paria's" van Sydney Box. De roman The Beachcomber van Somerset Maugham is vele jaren geleden reeds verfilmd. Destijds zagen we Charles Laughton in de rol van Ted en wy herinneren ons nog, hoe die aartsacteur de hele film met alle Zuidzee-décors en alle medespe lers, incluis de regisseur van de kaart speelde door het ene solo'tje na het andere weg te geven. Het gevolg was een drama, dat hoegenaamd niets met film te maken had en dus beter in Maugham's boek had kunnen blijven. De roman is namelyk het lezen waard, omdat de auteur zo goed vertelt, dat men de Zuidzee-eilanden ervaart als oorden, die men kent en de mensen als mensen, die ons niet vreemd zijn. Inplaats van Laughton hebben we thans in de film, die onder de titel „Blanke Paria's" gepresenteert wordt de Engelse acteur Robert Newton voor ons en het verschil is groot. Sydney Box, de regisseur is er dan ook de man niet naar om alleen maar de speler aan het woord te laten. Veeleer rang schikt hy de man met spel en al in de gang van de handeling, die hijzelf bepaalt en detailleert. En dan kan men vrede hebben met de gang van zaken indien men althans de film wil aan vaarden als een soort compromis tus sen filmtaal en kykspel. Het thema is de spanningen, die ont staan tussen een verlopen dronkaard, die op de eilanden is blijven hangen en door iedereen wordt gevreesd en geme den, maar tenslotte enige goede eigen schappen demonstreert, die hem zelfs sympathiek maken in de ogen van een zendelinge, die van hem tenslotte de eerste kus van haar leven krijgt. De rest raadt u al: ze gaan trouwen. Dit verhaaltje is er overigens alleen maar om de locale schilderingen gaan de te maken en de schryver op dreef te helpen. Vertelt men dan verder met het talent van Maugham, dan komt er altijd wei een lezenswaardig geheel voor de dag, want het gaat maar om de vertelling. De film, die dat alles in kleuren opvangt, kan precies dezelfde methode volgen en alleen maar ver tellen. Dat doet zy en zy doet het beter dan de concurrent van jaren geleden. De ietwat ironische manier, waarop de zendeling en zyn zuster en met hen de religie wordt behandeld, moet men De stemmen van 'l'ito Gobbi, Mario del Monaco en in mindere mate van Pina Arnaldi maken de film Rigoletto van de Italiaanse regisseur Flavlo Gatzavare interessant genoeg om er naar te kyken of beter te luisteren. De film, die dus genoemd is naar de prachtige opera van de voorvechter der Italiaanse opera, Guiseppe Verdi, munt overigens niet uit door dramatische kracht. Wy kunnen het verhaal niet erg appreciëren. Een hertog met vele lief des, die tenslotte de dood van de doch ter van Rigoletto op zyn geweten heeft en een hofkliek, die zich in achterbakse wraak op de gebochelde Rigoletto richt, de man die in deze film de enige wer- keiyk imponerende figuur is. Hy haalt het verhaal door zijn grootse spel tot middelmatig niveau op. Verdi's melodieën worden zoals gezegd door de beste zangers ter wereld ten gehore gebracht en het is om die reden dat de paar uren In Palace deze week niet verloren zijn. 18 jaar. In Minerva draait tot en met zondag avond de Italiaanse film „Vier stap pen in de wolken", een weemoedig verhaal van een handelsreiziger, die op een zomerse dag gerukt wordt uit zyn millieu, waarin een bazige vrouw de boventoon voert, en die op het plat teland een ervaring beleeft, zo sereen en aandoeniyk, dat hy als het ware buiten zyn dageiykse sleur vier stappen in de wolken heeft gemaakt. De film hebben wy destijds reeds be sproken en wy mogen nu volstaan met nogmaals op te merken, dat het een ontroerend filmverhaal is geworden, door een meester gemaakt, met een opmerkelyk gevoel voor kleine nuances en tere stemmingen, een menseiyk do cument van hoge waarde, waardoor de toeschouwer ook in de wolken komt te verkeren. Achttien jaar. In de middaguren kunnen liefhebbers tot en met zondag terecht by „Douane Boem", het lachsucces met Nils Pop- pe. Alle leeftyden. Vanaf maandag tot en met woensdag komt Ciske de Rat in Minerva. Een Nederlandse film, ge maakt naar het bekende verhaal van Piet Bakker. Veertien jaar. wel op de koop toe nemen. Het is blyk- baar niet eenvoudig, religieuze elemen ten in een film zo te verwerken, dat ze bij alle ironie toch hun waardigheid niet verliezen. Men slaagt er byna nooit in. In Frans Hals voor boven de achttien. Tydens de avondvoorstelling draait in Roxy de film „Jack Slade, de eker", waarvan het verhaal in het Wilde Westen speelt. Daarmede is de sfeer natuurlijk gauw bepaald, hoe wel erkent moet worden, dat de film verschillende goede momenten te zien geeft. De held van het verhaal is een man, die vastbesloten is, zo nodig met harde hai.d, een eind te maken aan het bandietengedoe. Die harde hand is natuurlijk nodig, en er wordt met flink geschut gewerkt om het ideaal van de held in vervulling te brengen. Alles komt uitstekend terecht; intus sen hebben de liefhebbers kunnen ge nieten van een wild-west-geschiedeniS volgens een vast patroon. Achttien jaar. In de middaguren wordt de film „Te rug naar Bataan" vertoond, die voof veertienjarigen is goedgekeurd. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF 22143 voor boven de achttien. In Studio blyft de film „Phffft" nog een weekje. Uit onze vroegere be spreking herhalen wy nog eens, dat de geestige dialogen en situaties niet kunnen verhelen, dat de film een opper vlakkige en nogal overmoedige interpre tatie is van wat omstandig als een „on deugende comedie" wordt aangekon digd. Uitsluitend volwassenen. CINEMA PALACE: Rigoletto. 18 Jaar. Tij. den: 2, 4.15. 7 en 9.15. FRANS HALS: Blank e Paria s, 18 jaar. Tijden: 2.30. 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7. 9-15. Do.: Hotel Sahara, 18 jaar. Di.-avond één voorstelling om 8 uur. MINERVA: tot en met zo. in de avond voorst. Vier stappen in de wolken, 18 j. Tijden: za. en zo. 7 en 9.15. Za. 2.30 en zo. 2 en 4.15: Clown Boem» alle leeft. Ma. tot en met wo. 8.15 en wo.-middag 2.30: Ciske de Rat, 14 jaar. REMBRANDT* Gas-oil, 18 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: In de middagvoorst. „Terug naar Bataan", 14 j. In de avondvoorst. Jack Slake de wreker, 18 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Phffft, volw. Tijden: 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 30 juni Restaurant „Dreefzicht": Uitvoering van het Christelijk Fanfarekorps „Arti et Re ligion!" 8 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Gezelschap van Maud Kool. Kinderballet, 8 uur. Stadsschouwburg: Opening van het land juweel ter herdenking van Pieter Langen- dijk. Toneelgezelschap De Goudbloem uit Antwerpen voert „De knecht van twee mees ters" op van Carlo Goldoni, 20.30 u. Zondag 1 juli Concertgebouw: R.K. Bond van Zangver enigingen. Zangconcours, 12.30 u. Openluchttheater Bloemendaal: Pianocon cert door Emmy van Eden, afgweisseld met grammofoonplaten, 3 uur. Haarlem De apotheekdiensten in Haarlem worden waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596, Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 1», tel. 11000 en Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Voor de doktersdiensten m fciaariem oeiie men nummer 11990 ZliDKfeN VEKVOEK G.G.D., Telet. 14141; Margriet. furtm«.rJtt 10 rd., Tel. 21400. Bloemendaal De diensten voor de Bloemendaalse apo theken worden waargenomen door de Els- woutapotheek, Bloemendaalse v eg 3ii Over veen telefoon 16760 en door de Santpoortse apotheek, öioemenaaa^-au',. i j, tele foon K 2560—8249. De doktersdlenst wordt waargenomen uoor dokter H. D. G. A. Immink, Bloemend, weg 126, tel. 23449. •^en De doktersdienst in Overveen wordt waargenomen door dokter W. D. van Olden- bergh, Bloemendaalseweg 223, tel. 22884. c>e3<ii<»«ede Artsen: Dokter G. Manschot, Rijksstraat weg 34, tel. 02502—430. Aerdenhout De doktersdienst m Aerdenhout wordt waargenomen door dokter A. W. Mellema» Spiegelenburghlaan 20, A'hout, tel. 27888. }anipoof1 Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. K 2580 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Sant poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat weg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2