Haarlems krijgt station een flinke schoonmaakbeurt VIJFTIG JAAR KATHOLIEIC ONDERWIJS IN (oud-) SCHOTEN D DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL W H - -••• Exterieur staat als fonkelnieuw tegenover het lelijke complex van Beijnes Een man, die in tel isjubileert De heer P. G. Tel 25 jaar bij de L.T.B. Radio-reparatie Koningin Juliana stelt landjuweel beschikbaar TAXI lftOOO Nieuwe industrie in Heemstede Herdenking met openluchtspel in parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en Sint-Bavo a H. J. Maertens N. V. Zilveren coupe met inscriptie Van Waveren's Graan onveranderd 9 pet. NAAIMACHINES t SLEUTEL WEG? IJveraar Het spel ZATERDAG 30 JUNI 1956 PAGTNA 3 %Wm Betrouwbare JONGEMAN AANGEREDEN VAL MET ERNSTIG GEVOLG Auto's botsten op elkaar REP AR ATIE A AN WATERTOREN IN ZANDVOORT Octemo uit A mslerdam naar industrie terrein Cloosterweg EM .-PAST OOR J. F. VAN DER MEER Vertrekt morgen uit de pastorie aan de Jansstraat Completen in St.-Josephkerk Examen Lorentzlyceum Schoten-honkbaltoernooi SUCCES VOOR E.H.S. TEGEN THE S ABRES unjuumjuuu- „DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. MISSEN OP ZON DAG rm mms Advertentie Naasanstraat 5 - Haarlem Telefoon 15220 Koningin Juliana heeft het hoofd comité voor de Pieter Langendyk-her- denking laten weten dat zü ais wissel- prijs voor het nationale landjuweel be schikbaar heeft gesteld een zilveren coupe. Vanmorgen was men bezig een inscriptie in de beker te graveren en men hoopte deze tydig gereed te heb ben, zodat zij vanmiddag tijdens de aca demische zitting ter opening van de Langendyk-herdenking kan worden ge toond. De zilveren coupe is bedoeld als wis- selprijs. hetgeen inhoudt dat zij ieder jaar telkens naar die vereniging moet gaan, die de eerste prijs behaalt in de toneelwedstrijd. Een landjuweel duurt der traditie getrouw zeven jaren. De Pieter Langendijk-herdenking in Haar lem is aangegrepen om de eerste ronde van het nationale landjuweel gastvrij heid te verlenen. Volgend jaar zal de Haarlemse kamer Trouw Moet Blijken de prerogatieven officieel overdragen aan de amateurtoneelcentrales WKA en NATU, die dan verder zorg zullen dra gen voor de volgende jaarronden van het nationale landjuweel. Het feit dat de Koningin een land juweel want dat is de officiële term beschikbaar heeft gesteld, was een Verrassing voor de organisatoren van het landjuweel in Haarlem. Het was bekend dat deze koninklijke geste werd over wogen, maar niemand had durven hopen dat zij nog eens werkelijkheid zou wor den. Het wordt dan ook als een grote eer beschouwd dat de Koningin zoveel vertrouwen in de organisatie stelt, dat zij deze heeft willen onderscheiden door het beschikbaar stellen van een land juweel. Het saldo bedrijfsrekeningen van Van Waveren's Koninklyke Graanhandel te Haarlem beloopt 135.862 (327.994). Di videnden en winst dochtondernemin- Ken en deelnemingen brachten 205.794 (61.242) op. Koerswinst effecten en di verse inkomsten beliepen 80.244 (5528). Ha voorzieningen blijft ter verdeling S 140.182 (134.280). Voorgesteld Wordt het dividend op 9 pet (onv.) te bepalen. De internationale graanhandel werd gedurende het verslagjaar nog steeds bemoeilijkt tengevolge van overheidsbe- Perkingen alsmede door financiële en Politieke bemoeiingen in binnen- en buitenland. De handel kenmerkte zich grotendeels door een dalende tendenz, tengevolge van de grote voorraden van de Amerikaanse regering. De export van Hjne zaden was in het verslagjaar be vredigend, die van groene erwten werd geremd door overheidsvoorschriften, ter- Wijl de goede oogst invloed op de prij- ïen had. Donderdagmiddag kwart over 12 wilde een 17-jarige jongeman op de Houtvaart op zijn fiets een tweetal voor hem rij dende wielrijders passeren op het ogen blik dat een tegemoetkomende auto eveneens ter hoogte van de fietsers feed. De jongeman bleek de auto niet te hebben opgemerkt en hij werd ge schept. Zelf kwam hij terecht op de motorkap van de wagen en sloeg met zijn N hoofd tegen het dak. Met een rechter dijbeenbreuk en ernstige hoofdwonden bloest hij in het marinehospitaal wor den opgenomen. Zijn fiets werd totaal vernield. De bestuurder van de auto kreeg ernstige snijwonden aan beide handen, doordat de voorruit van de auto brak. De voorkant van zijn wagen Werd vrij ernstig beschadigd. Donderdagmiddag omstreeks 5 uur trapte een 51-jarige dame aan de Zomervaart een plasticbal weg. Zü kwam daarbij te vallen en moest met een breuk van het rechterbeen worden opgenomen in het St.-Elisabeth Gasthuis. Gisternacht omstreeks 12 uur reden twee auto's achter elkaar over de Am sterdamsevaart in de richting Haarlem ter hoogte van de Prins Bernhardlaan Beide bestuurders wilden de Prins Bernhardlaan indraaien, maar aange zien de eerste wagen te laat voorsor teerde, raakte de bestuurder van de tweede wagen in de war en botste op lijn voorganger. Beide wagens werden lo zwaar beschadigd dat zij door kraan- Wagens moesten worden weggesleept. Persooniyke ongelukken deden zich Biet voor. I enkele jaren lang worden een groen-wit treinkaartje bijvoor- Aaan hpf Haarlomw ctatinn I naar met diens stand ovëreenkómen- aan net riaanemse station ide restauratie Men heeft met grote grote restauratiewerkzaam heden uitgevoerd. De grootste en de meest in het oog lopende daar van waren tot nu toe de bouw van een totaal nieuw perron en de aan leg van een TL-verlichting. De Nederlandsche Spoorwegen heb ben thans weer zo'n flink karwei onder handen. Wij bedoelen de „zandstralerij", die aan het vijftig jaar oude gebouw een nieuwe gloed en een stralender uiterlijk heeft gegeven. Het schijnt in zijn massale conceptie van torens en transen onverwoestbaarder dan ooit. Hoe levend is het gebouw nu weer en hoe lelijk is - dat valt nu bijzonder op - het voormalige fa brieksgebouw van Beijnes, dat met het stationsgebouw het plein be heerst. De werkzaamheden aan de voorzijde van het gebouw hebben circa zes we ken in beslag genomen. Thans wordt de natuursteen, welke in het restau rant op de perrons en in de tunnels is verwerkt, onder handen genomen. Dit karweitje moet over goed vyf weken aan de kant zijn. Het werk wordt opgeknapt door slechts twee man, die om de beurt in de huid van de ander kruipen: zij los sen elkaar af, want het hanteren van een zandstraalpijp is een vermoeiende en een benauwde bezigheid tegelijk. De straal kan niet langer dan ongeveer twintig minuten achtereen aan de gang zijn. Hij moet dan hoognodig worden afgelost door de tweede man, die op de begane grond de apparatuur bedient. De stalen helm met het luchtslangetje verwisselt van eigenaar en met frisse moed worden dan de volgende twintig minuten volgespoten. Het materiaal, dat voor de grote schoonmaak van het Haarlemse station wordt gebruikt, is gedroogd en gezeefd duinzand, dat onder een druk van ge middeld drie atmosfeer tegen het steen wordt gespoten. Nu verwacht u te lezen, dat er ontzettende hoeveelheden zand nodig zyn om het gebouw schoon te ma ken. U zult net zo verbaasd zijn als wij, wanneer ge verneemt, dat daaraan niet meer dan twee volle vrachtwagens te pas komen. In totaal dus ongeveer tien kubieke meter zand. De stralers vegen het gebruikte zand netjes bij elkaar, zeven opnieuw en spuiten het dan weer tegen de muur. Telkens weer: spuiten- vegen-spuiten. Intussen is er op de Haarlemse per rons wel het een en ander gewijzigd. De bewegwijzering is in andere kleu ren uitgevoerd. Blauwe bordjes met witte letters wijzen een reiziger met Advertentie De in 1951 gebouwde watertoren van Zandvoort vertoont op enkele plekken de gevolgen van regendoorslag. Deze komt voor in het restaurant, in de di rectiekamer en halverwege de toren. Verschillende pogingen zijn gedaan om door incidentele maatregelen dit euvel te verhelpen, maar deze hebben geen bevredigend resultaat opgeleverd. Het rijksinstituut voor de drinkwatervoorzie ning adviseert daarom, de gehele bui tenwand van de toren met een tocht- werend middel „Hydrofix" te doen be handelen. De betreffende firma garan deert een waterdichtheid voor een pe riode van tenminste 10 jaren. Het „door slaan" van watertorens blijkt meer voor te komen want een drietal water torens in Nederland werden met „Hy drofix" behandeld en blijkens ver strekte inlichtingen met goed resul taat. B. en W. van Zandvoort stellen daarom de raad voor, de watertoren een dergelijke bewerking te doen onder gaan en daarom een krediet te ver lenen van 16.500. nauwgezetheid overal bordjes geplaatst. Waar men op de perrons ook loopt over al ziet men die met een indringend blauwe kleur geverfde bordjes. Zy val len op en dat hoort ook. Elkeen die nog nooit gereisd heeft moet zonder het te vragen in de goede trein stappen. Die service willen de Nederlandse Spoor wegen per se bieden. De aankondigingen, die de reisroutes van de treinen vermelden, zjjn in de oude kleur gehandhaafd: witte borden met zwarte letters. De stellages, waar aan men zo nu en dan een lid van de Soorwegen ziet hangen en waaruit deze soort borden worden getrokken, zuilen binnen niet al te lange tijd voorgoed van de perrons verdwijnen. „Trekpop pen" noemen ze die dingen by de Spoor wegen. In de plaats daarvoor komen gewone steekborden. Ook aan de overkapping zijn reeds de nodige verbeteringen aangebracht. Zowel de noordzijde (Kennemerplein) als de zuidzijde Stationsplein) zijn van nieuwe glasplaten voorzien. In totaal was daarvoor 2200 vierkante meter ge wapend glas nodig. Nu moeten alleen nog de glaswanden boven de verschil lende gebouwen, de sluitwanden en de kappen bij de afrit (oostzijde) en het kopspoor (westzijde) onder handen wor den genomen. Dat betekent nog eens 2850 vierkante meter gewapend glas. Het hout en de staalconstructie van de överkapping tenslotte zullen te zijner tijd respectievelijk wit en licht groen worden geschilderd. Sinds enige dagen is in Heemstede op het industrieterrein aan de Cloosterweg achter de Heemsteedse gas- en water bedrijven het bedrijf van de N.V. „Oc- temo", een fabriek van corsetten en aanverwante artikelen, gevestigd. Het bedryf is afkomstig uit Amsterdam, waar het in twee panden aan het Singel was ondergebracht. In de hoofdstad zijn nu nog alleen gevestigd de salons van „Oc temo". De officiële Opening is vastge steld op maandag 3 september, de dag waarop het nu Heemsteedse bedrijf 21 jaar bestaat. Al geruime tijd was de directie van „Octerno" aan het zoeken naar een bete re werkgelegenheid. De huisvesting in Amsterdam was van die aard, dat het streven van de directie naar meer doel matige arbeidsverdeling veel hinder on dervond. De verschillende werkzaamhe den moesten namelijk verricht worden in vijf verdiepingen. In het nieuwe pand aan de Cloosterweg zijn de verschillen de afdelingen ondergebracht in één ver dieping. Ook de huidige personeels- schaarste heeft in het besluit om het be drijf naar elders over te brengen een hartig woordje meegesproken. Zoals be kend is in Amsterdam het verloop van bekwame arbeidskrachten bijzonder groot. Door het bedrijf in Heemstede te vestigen, meende de directie te kunnen putten uit een groter reservoir. Deze ver onderstelling blijkt achteraf juist te zijn geweest. Van de ongeveer 50 arbeids krachten is een gedeelte afkomstig uit Heemstede en naaste omgeving. Het bedrijfspand, dat modern en vol gens de eisen van de tyd is ingericht TL-verlichting, radio en een kantine is ontworpen door de Amsterdamse ar chitect J. v. Amstel. De eigenlijke werk plaats is gevestigd in het hart van het pand, waaromheen het privékantoor, de ontvangruimte en het kantoor gegroe peerd zijn. De N.V. „Octerno" is het eerste be dryf, dat zich op het Heemsteedse in dustrieterrein heeft gevestigd. Het ge meentebestuur van Heemstede voert op het ogenblik naar men ons vanmor gen mededeelde met nog enkele an dere bedrijven onderhandelingen. Met het bouwrijp maken van het terrein werd reeds enige tijd geleden een begin gemaakt en in de vorige raadsvergade ring nam de raad een voorstel aan, waar in een krediet van 26.000 beschikbaar werd gesteld voor de uitbreiding van het kabinet van het elektriciteitsbedrijf ten behoeve van de zich daar in: de toe komst te vestigen industrieën. Emeritus-pastoor J. F. van der Meer, die reeds verschillende jaren zijn ver blijf heeft in de pastorie van de Sint Josephparochie aan de* Jansstraat, zal morgen naar een particulier adres te Overveen verhuizen. Ten afscheid van de parochie, waar hij ondanks zijn hoge leeftijd nog zo graag als de „vierde ka pelaan" fungeerde, zal hij morgen in de dekenale kerk de hoogmis om kwart over negen opdragen. Morgen, de eerste zondag van de maand, zullen 'S avonds om 7 uur de completen worden gezongen in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat. Geslaagd de volgende kandidaten: gymnasium alpha: mej. W. S. Steenhui zen te Overveen, hr. H. A. G. Bollen en C. K. Denijs, beiden te Haarlem. S. H. Bloembergen te Bloemendaal, G. van Herwijnen te Zandvoort; gymnasium bèta: hr. J. H. Rietman te Haarlem. Af gewezen werd 1 kandidaat. Het Haarlemse E.H.S.-negental heeft in de halve finalewedstrijd van het Schoten honkbaltoernooi een goede pres tatie geleverd door tegen het Ameri kaanse legerteam The 512th Sabres, gelegerd in Soesterberg, een punten verdeling te bereiken (55), waardoor de wedstrijd wederom moet worden overgespeeld. De Haarlemmers, die een 52-ach- terstand moesten wegwerken, hebben in de zevende innings nog beste winst kansen gehad, pas op de thuisplaat sneuvelde de E.H.S.-er Ferry de Nieuwe, waardoor de overwinning het E.H.S.-negental nog juist ontging. Het begin was voor de Haarlemmers hoopvol, want de Sabres-coach Rearden die in deze ontmoeting de taak van zijn werper had overgenomen, kon niet voorkomen, dat Verzijlberg, door een fout op de honken gekomen, de thuis plaat bereikte na een korte tik van Schuitemaker (10). Reeds in de volgende inning namen de Amerikanen echter duchtig revan che door de achterstand werd in een 51-voorsprong om te zetten. Werper Jacobs kon de slagploeg van de Ameri kanen niet in bedwang houden, zodat Joop Schuitemaker zijn taak als wer per weer overnam. Vooral de driehonk- slag van de Amerikanen Fennern was kostbaar en leverde de bezoekers drie punten op. Toch bleven de E.H.S.gers fel doorvechten en nadat Van Huisste den in de vierde innings de achter stand had verkleind tot 52 op een doorgeschoten bal, bracht de volgende inning de ommekeer. Werper Rearden stond Schuitemaker en Jacobs een vrije loop toe en de fraaie homerun van Van Huissteden betekende voor de Haar lemse ploeg de gelijkmaker. Zoals wij reeds beschreven kreeg E.H.S. hierna nog een goede scorings kans, maar de Amerikanen slaagden er in de puntenverdeling te behouden. De werpersresultaten waren: Jacobs- Schuitemaker (E.H.S.): 8 x 3slag; 4x 4wijd en 5 honkslagen tegen. Rearden (The 512th Sabres)15 x 3- slag; 4 x 4wijd en 3 honkslagen tegen. Vermoedelijk zal deze wedstrijd wor den overgespeeld op dinsdag 10 juli. Als het nieuwe schooljaar straks in september weer begint, zal het vijf tig jaar zijn geleden, dat in het toen nog landelijke en zelfstandige Schoten, de jeugd voor het eerst schoolging op de eigen parochiële school. Volgende maand zal daarom door de drie thans bestaande parochië le scholen in de Oud-Schotense parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smar ten en St.-Bavo de viering plaats vinden van een halve eeuw r.-k. bijzonder onderwijs. De bouw van een eigen parochiële school werd rondom 1900 heel sterk voorgestaan door pastoor J. B. A. Diekmann, die als herder van de St.- Bavo-parochie in Schoten in 1901 aan de Bisschop berichtte, dat het be drag van 5000.- voor het stichten van een r.-k. bijzondere school bijeen was. Enkele jaren tevoren was de bloembollencultuur ten bate van de pa rochie aangewend, met het doel een fonds voor de schoolbouw te vormen. De behoefte om een eigen school te hebben werd aanvankelijk in de parochie van Schoten niet zo heel sterk gevoeld, omdat de openbare school, in het raadhuis aan de Vergierdeweg ondergebracht, vrijwel uitsluitend katholieke leerlingen telde en ook het onderwijzend personeel in de regel katholiek was; daardoor kon de school praktisch als katholiek gelden. Op 22 december 1905 viel in een buitengewone vergadering van het kerkbe stuur het beslissende besluit en vond spoedig daarop de aanbesteding plaats. Een strook grond langs de Kerklaan kon door het kerkbestuur beschikbaar worden gesteld en reeds het volgend jaar augustus (1906) werd de school, waarin thans de jeugdherberg een onderkomen heeft ge vonden, in gebruik genomen. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Als hoofdonderwijzer werd de heer P. Commandeur uit Noordwijk be noemd. Hij begon met 1 4 leerlingen in een school van 5 lokalen. Bij de opening werden de dames Hamersfeld en Leis- tikow met de heer Meijer als leerkrach ten aangesteld. In de zomer van 1912 deed pastoor H. Pieterse zijn intrede in Schoten en op iedere vergadering met zijn kerk bestuur werd hij geconfronteerd met „de financiële toestand" van de school, waarbij geconstateerd moest worden, dat de geregelde vaste uitgaven niet werden gedekt door de inkomsten. Een matige subsidie van het Rijk, de school gelden en de opbrengst van de busjes voor de schoolpenning, die aan de uit gang van de kerk werden gepresen teerd, leverden bij lange na niet vol doende op, terwijl de bollenakker da nig in verval was geraakt. Daarom werd toen een beroep op de boeren gedaan, die met het initiatief kwamen, a ÈftB - 1 '"ri V- ,c, M "ie een pelgrimage maakt naar het graf van Pieter Langendijk, die tweehonderd jaar geleden in de Nieuwe Kerk te Haarlem werd begraven, wordt niét in zijn ervaringen, wél in het doel van zijn tocht teleurgesteld. Hij zal zich tevreden moeten stel len met de wetenschap, dat de fac tor van „Trouw moet blijeken" on der een blauwstenen zerk ergens onder de banken begraven ligt. De bezoeker kan zich niet pieus bui gen over de zerk om een naam of een jaartal te ontcijferen; hoog stens kan hij plaats nemen in een zware, groen geschilderde bank, en bladeren in een statenbijbel, die overigens voldoende teksten biedt ter eerbiedige herdenking. Niettemin is die pelgrimstocht naar de Nieuwe Kerk voor mij een verrassing geworden en ik moet u aanraden ooit dezelfde gang te ma ken. Indien mogelijk in gezelschap van koster Van Veen, die niet al leen een bescheiden en vriendelijk man is, maar ook een betrouw baar Informateur, wiens liefde tot zijn kerkelijk ambt parallel loopt met een serviele trouw aan zijn kerk. Hij verricht zijn taak met toewijding en iedere zondag, als hij het klokkentouw ter hand neemt en vanuit de toren de stem klinkt, die de kerkgangers in het centrum van de oude stad oproept, is het voor hem ook een persoonlijk ge noegen, dat stoelen en banken be zet worden door de getrouwen, die naar de verkondiging van het Woord komen luisteren. Op een ochtend vol zon ben ik van het gejaagde gedoe in de Grote Houtstraat uit de bezonken sfeer van de Kerkstraat binnengestapt; een bekoorlijk en proper Hollands straatje, dat als een stemmige lo per uitgerold ligt naar de ingang van de Nieuwe Kerk. Een eenvou dige steen met inscriptie, aange bracht in de gevel van een der eerste huisjes, herinnert aan de plaats, waar Pieter Langendijk, wever en blijspeldichter, van 1749 tot aan zijn dood in 1756 als stads geschiedschrijver heeft gewoond en gewerkt, en vanwaaraf hij ten gra ve is gedragen naar de kerk. De Kerkstraat heeft in onze mo dernistische tijd zijn stille luister van vroeger dagen bewaard. Ach ter de gesloten gordijntjes beweegt zich nog het leven van het Hol- Nu na tweehonderd jaar is het landse binnenhuis, dat door spion netjes en vanachter bloeiende ge raniums contact heeft met het klei ne gebeuren van de straat. Ergens doen felrode klimrozen hun best om de kroonlijst van een huisje te bereiken. In die sfeer moet Pieter Langendijk zijn laatste levensjaren hebben doorgebracht en in dat straatje is het bericht van zijn over lijden van mond tot mond gegaan. Op een dag in juli van 1756 is hij daar uitgedragen, op zijn laatste tocht, wellicht begeleid door an dere proveniers. ttDUttlb. helaas niet mogelijk zijn graf te bezoeken, maar de poging daartoe heeft my dank zij koster Van Veen een verrassend gezicht bezorgd op het schilderij, dat de oude stad ge lukkig nog steeds is. et interieur heeft mij gegre pen in zijn hagelwitte schoon heid, eens door Saenredam zo Intens zuiver op het doek vast gelegd. Een witte schoonheid, ge markeerd door het eiken tongewelf, waarop het oude en nieuwe wapen van Haarlem het saluut brengen aan de stad, waarin Jacob van Campen zijn kerk optrok met de spits piekfijn naar de Hollandse hemel. Het orgel, eens het sieraad van de oude Sint Baaf, breekt zich braaf en met een pompeuze be scheidenheid uit de muur, waar achter de opgang in de toren het de bezoeker mogelijk maakt de trans te bereiken. Zo sereen de sfeer in de kerk is, zo wonderlijk en boeiend is ook het uitzicht, dat de toren over de stad en omgeving biedt. Klaute rend langs smalle trapjes en onder zekere hoede van de koster heb ik die klimtocht gemaakt, met even een uitstapje naar het uurwerk een proper en goed onderhouden mechaniek, dat iedere dag door de koster van de Bakenesserkerk wordt opgewonden om die stof fige moeite beloond te zien met een kleurig panorama. Natuurlij ben ik geboeid gewor den door het vergezicht op het groen van Elswout, de duinen, en de polders van Schalkwijk. Ik heb genoten van het wijdere stadsbeeld, dat zijn rustpunt vindt in de oude Sint Baaf, en met name aan de Spaarne-zijde zo markant en fier gebroken wordt door de toren van de Spaarnekerk; onwezenlijk dicht bij lag het bastion van de nieuwe Sint Baaf als een uitvalspoort naar het westen. Wie echter de Sint Anna-buurt, een schonere naam voor de Vijfhoek, welke herinnert aan het Sint Anna-klooster, dat des tijds op de plaats van de Nieuwe Kerk heeft gestaan, op het mooist wil zien pronken, moet haar vanaf de trans zien. Het kleurige beeld van rode en blauwe dakpannen, de grilige ver scheidenheid van bouw en de bonte mengeling van stijlen geven aan de omgeving het fascinerende en levendige beeld, dat de moderne huizenbouw ons al te vaak ont houdt. De stille bedrijvigheid in de straatjes, met daar de was aan de ramen, daar bij de groentenboer buiten het kleurenspel van bloem kool, tomaten en sla, en weer er gens anders een uitbenende en flui tende slager, houdt de herinnering wakker aan een Hollandse stad bij uitstek, een beetje deftige stad mis schien, die niettemin Pieter Lan gendijk in zijn jaren voldoende stof voor zijn blijspelen leverde. Aan dit blijspel van de Sint Anna-buurt heb ik mijn pleizier beleefd. U moet spoedig ook een wande ling maken naar dat schouwtoneel, en haar echt niet op de lange dijk schui ven. e volijverige secretaris van de grondzaken en vestigingsdienst van de LTB, de heer P. G. Tel, was enige dagen terug vijf en twintig jaar in dienst van de LTB. Hij zal des wege op zaterdag 7 juli op het bonds- kantoor aan de Parklaan in intieme kring worden gehuldigd. Wie in de loop der jaren in contact is getreden met de heer P. Tel, is ongetwijfeld tot de ontdekking gekomen welk een vriende lijke inborst er achter het enigszins verweerde uiterlijk van de heer Tel schuil gaat. Hij heeft ervaren, dat de heer Tel een joviale man is, hartelijk en steeds tot helpen bereid. De heer Tel i s ook een aardige man, beweeglijk tot in zyn haren zelfs, waarvan altijd drie of vier pieken voor zijn voorhoofd bungelen. De bij dit stukje afgedrukte foto geeft op dat punt echter een vol komen verkeerd beeld. Zo netjes zijn de haren van heer Tel in de regel niet gekamd. Al meer dan vijf en twintig jaar mogen wij thans zeggen loopt hij in de organisatie van de Land en Tuin bouw Bond mee. Voordien is. hij enige jaren werkzaam geweest op een kan toor van een exportzaak en op dat van een Duitse handelsbank. Op 16 juni 1931 trad hij als administrateur bij de LTB in functie. Toen bestond de staf slechts uit vier man. Inmiddels is die in de loop der jaren uitgegroeid tot zeventien man. Langs de weg der geleidelijkheid raakte de heer Tel, die van huis uit een middenstander is en een en vijftig jaar geleden in Edam geboren werd, steeds meer verzeild in de problemen van de agi-ariërs. Hij werd een deskun dige aan wie vijf jaar geleden, toen de Grondzaken en Vestigingsdienst van de LTB in het leven werd geroepen, het secretariaat van deze dienst werd op gedragen. In het weekblad van de KNBTB „Boer en Tuinder" wordt over deze instelling een boekje open gedaan. Bijna vijfhonderd agrariërs droegen de dienst óp om bij minnelijke schikking hun persoonlijke onteigenings zaak te regelen. Bijna driehonderd op drachten werden afgehandeld, waar voor een schadevergoeding van rond ze ven miljoen gulden werd bereikt. De dienst werkt op het ogenblik met twee vaste personeelsleden en negen deskun digen. De heer Tel is daarnaast ook hoofd ambtenaar van de L.T.B. en uit hoofde van die functie is hy vooral gedurende de wintermaanden nogal eens op reis om spreekbeurten te vervullen. Drie speeches per week is zo het gemiddel de. Maar daar geeft hij niet om, want praten gaat de zilveren jubilaris heel goed af. Hij zegt het van zijn moeder geërfd te hebben, terwijl hij het ge bruik van voorbeelden in zijn toespraak jes afgekeken heeft van zijn vader, die in zijn tijd in het plaatselijk organisatie leven van Edam een vooraanstaande plaats innam. Verder is de heer Tel lid van de com missies van het Landbouwschap Noord en Zuidholland, secretaris van het ka- der- en kernwerk van de LTB, „broe der-meester" van de LTB-processies naar Heilo, organisator van de Oogst- dankdagen, die jaarlijks twee keer wor den gehouden, interdiocesaan voorzitter van de Werkende Middenstand, lid van het hdofdbestuur nan deze organisatie en bestuurslid van de Heemsteedse af deling. Hy was eens lid van de Provin ciale Staten van Noordholland, had di rect na de oorlog zitting in de Heem steedse noodraad en is bijna tien jaar secretaris geweest var) de r.-k. Staats party (KVP) in zijn woonplaats. Bovenstaande opsomming legt er wel getuigenis van af, dat de heer Tel in het boeiende organisatieleven een be langrijke plaats heeft ingenomen. Een plaats, die hij mi/», men zelf niet ge zocht heeft, maar die hem ten deel is gevallen door zijn grote activiteit en door zijn uitgebreide kennis van veler lei zaken. Hij is dus met recht een man, die in tel is. Advert eTxtte LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 pinken te weiden ter bate van het schoolfonds. Toen in 1917 de pinken- verkoop 1597 opbracht, werd meteen beslotende bollenakker te liquideren. Intussen was de school zodanig uit gegroeid. dat in 1916 een zesde lokaal moest worden bijgebouwd. Een bijzonder ijveraar voor het ka tholiek onderwijs was pastoor W. C. Dessing, die half januari 1927 als pas toor naar de St.-Bavoparochie was ge komen. Herhaaldelijk werd door hem het nut en de noodzakelijkheid voor het bouwen van een parochiële bewaar school bepleit. Hij voerde onderhandelingen met de zusters van O. L. Vrouw van Amersfoo.met tot resultaat, dat de zusters ten behoeve van het onder wijs in mei 1930 haar intrede in de parochie deden. Een jaar geleden vierden zij op 21 mei het bestaans- feest van zusterhuis en de St.-Catha- rinakleuterschool. Maar ook het lager onderwijs behoef de dringend meer ruimte en toen, na overleg, bleek dat de bestaande school met het oog op het uitbreidings plan van de gemeente Haarlem, waarbij Schoten inmiddels door an nexatie gevoegd was niet kon wor den vergroot, werd, dank zij de pret tige samenwerking met de gemeente een fraai schoolgebouw met een gym nastieklokaal aan de Eemstraat te genover de Rijnstraat opgetrokken en op 8 september 1930 in gebruik geno men. Dit schooljaar begon met 275 leer lingen. Het aantal leerlingen groeide gestadig en daarmee de kans op de bouw van een tweede school welke voor de jongens worden bestemd met handhaving van de reeds bestaande voor de meisjes. In 1932 had definitieve splitsing plaats, waarbij de meisjesschool de naam. St.-Philomenaschool kreeg, ter wijl die van de jongens St.-Bavoschool werd gedoopt. Enige jaren geleden is daar nog de inter-parochiële r.-k. cen trale V.G.L.O.-school aan toegevoegd en deze drie scholen met hun ca. 1400 leerlingen zullen nu gezamenlijk op 10, 11 en 12 juli a.s. het gouden feest in de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St.-Bavo gaan herdenken met de opvoering van een openlucht spel. Het spel zal voornamelijk een bewe gingsspel zijn, waaraan ongeveer 900 leerlingen van de drie, scholen zullen meedoen. In het begin 'wordt iets van de geschiedenis van de jaren 1906 tot 1956 uitgebeeld, waarna in spel, zang en dans de verschillende leervakken in beeld worden gebracht. Het geheel wordt omlijst door een explicateur en begeleidende muziek. De ouders van de leerlingen krügen toegangsbewijzen voor een van de avon-, den. Om al de toeschouwers te ber gen, zullen aan weerszijden van het speelveld, dal 30 x 30 m zai bedragen, tribunes worden opgericht welke 6 tot 700 mensen kunnen bevatten. Dat de voorbereiding van dit alles geen sinecure is, behoeft geen betoog. Zeer vele benodigde kostuums worden in eigen ateliers en met behulp van een aantal mc 'ders der medewerkende leerlingen vervaardigd. Aan de *«eer goede teamgeest bij het onderwijzend personeel der drie scholen is het voorts te danken dat alle moeilijkheden in hechte samenwerking zijn opgelost. Inmiddels zijn er enige oud-leerlin gen gekomen met de suggestie, de scho len een blijvende herinnering aan dit gouden fees, aan te bieden; daarom verzoeken ze allen, die daaraan mee willen doen, hun giften'te storten op giroi-ekening no. 3674 t.n.v. Oscar Smit's Bank N.V. Haarlem, ten gunste van r.-k. kerkbestuur parochie O. L. V. van Zeven Smarten. H Bavo (Kathedraal): 6.30. 7.30. 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua; 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O L. Vr. Rozenkrans (Spaarne): 6. 7.30. 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30. 8.30, 9 30 (Hoogmis). 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 630 7 45 9. 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur H Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30. 8.30. 9.45 «Hoogmis) an 11.30 uur O L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks- Straatweg): 6.30. 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10 15 en 1130 uur 18 u Avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesseischade- straat): 6.30 7 45 9 (Hoogmisl. 10.45 en 12 uur Allerheiligste Drieëenheld: 7.30. 9 (Hoogmis). 10.45 en 12 uur Hulpkerk Bloemendaal: 7 30 en 9 uur. O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Overveen): 7. 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur H. Agatha, Zandvoort: 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur H. Bavo (Heemstede; 6.30 7 45. 9. 10.15 (Hoogmis» en 12 uur O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis). 10. 11 en 12 uur. H. Antcwiius van Padua (Aerdenhout); 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 3