Driehonderd goochelaars komen naar Den Bosch Degrote Testïssing Nederlands rapport over het nijverheidsonderwijs in de V.S. Commissie Muziekonderwijs brengt rapport uit Jongeren ^esnreken vluchtelingen probleem Snelle uitvoering van het auto snelwegenplan Streekplan Kennemerland-Zuid Zwemkampioenschappen krin« Haarlem KNZB BEDIENINGSPERSONEEL MACHINES n Voorlopig verslag voor directeur van katholieke nijverheidsscholen Financiële gelijkstelling voor muziek leraren Wedstrijden in acht takken van magie f v - 'V :'v DE NOORMAN Onderlinge wedstrijden VRD De onzichtbare getuige Lisse definitief derde klasser Roxy Theater ouvreuse vrl. kantoorbediende Utojo Ramelan overleden Het hele gezin smult van SLAVIN KEN VOORZITTER A.N.W.B. VRAAGT Garage Den Hout G.S.V. met 20 verslagen Uitslagen H.G.B. SJOUWERS JONGENS i TYPISTE MAANDAG 2 JULI 1956 Burgemeester Nlifbbixwoud en Zwaag Van Oiscih trainer bij V.VjS.B. Zomercompetitie vraagt een N.V Belonwarenfabiiek M. JONKER te LISSE EERSTE ASSISTENT AANK. ASSISTENTEN Handelskantoor vraagt (Van onze correspondent) Directeuren van katholieke nijver heidsscholen hebben op hun jaarverga dering kennis gemaakt met een benij denswaardig stuk onderwijsvernieuwing. De insnecteur van het nijverheidsonder wijs de heer R. Fh. Hennequin heeft aan de directeurenafdeling van „St.- Bernardus" de primeur gegeven van wat binnenkort in een rapport te lezen zal zijn over een studie van een groep des kundigen van het Amerikaanse nijver heidsonderwijs. Een van de leden van deze groep, die door de Contactgroep Opvoering Pro- duktiviteit werd uitgezonden, was de heer Hennequin. Dat de heren zich niet tevreden hebben gesteld met oppervlak kige waarnemingen bleek reeds uit deze eerste lezing, waarin het karakter van het gehele Amerikaanse onderwijs goed naar voren kwam. Opvallend is bij een bezoek aan een Amerikaanse school, dat de kinderen vlot leren spreken en dat zij vrij en ongedwongen met volwassenen kunnen omgaan, aldus de heer Hennequin. De omvang van de leerstof kan dan veel minder groot zijn en een kind kan met veel lef Parijs als de hoofdstad van Ne derland aanduiden, ik zie een groot voor deel in dit onderwijs: Voor geen van de leerlingen, ook de zeer weinig begaaf den, is de overgang van school naar maatschappij een probleem meer. Al die verschillend begaafden worden met elkaar opgevoed. De weinig begaafden leven dus in dezelfde sfeer en profiteren daar in hoge mate van. Zij komen op een gelijk sociaal niveau te staan. Dit zag de heer Hennequin als de vrucht van een individueel onderwijs, dat geheel is ge richt op de begaafdheden van ieder kind afzonderlijk. Het komt regelmatig voor, dat kinderen, die niet best kunnen stel len, hun opstellen mogen maken in de vorm van knutselwerk, waardoor zij hun handvaardigheid kunnen oefenen, het geen hun in het leven later zeer te pas komt. Voorts wordt het Amerikaanse onder wijs gekenmerkt door een grote vrijheid en soepelheid. Van controle door de overheid willen de Amerikanen niets weten, ook al worden er zeer belangrijke subsidies verleend. Zij zien dit alles veel nuchterder en redeneren als volgt: Als iemand van onze subsidie geen goed gebruik maakt, straft hij zichzelf. Zijn school zal geen succes worden. Tegen over de enkele mislukkelingen staat het enorme resultaat van de andere scholen, die met elkaar wedijveren om het zo goed mogelijk te doen. Een ander geheim van het Ameri kaanse onderwijs ziet de heer Henne quin in de intense belangstelling van plaatselijke besturen en vooral ook van de ouders. In iedere Amerikaanse krant vindt men dagelijks artikelen en berichten over het onderwijs, dat iedere Amerikaan bezig houdt en dat ook op geheel bijzondere wijze contact met de maatschappij zelf onderhoudt. In het nijverheidsonderwijs blijkt dat uit de slagzin, die de heer Hennequin ergens noteerde: „Ons leerplan is altijd in beweging". Steeds wordt dit leer plan aangepast aan de nieuwste ont wikkelingen van het bedrijfsleven en de meeste scholen hebben een speciale adviseur, die dit nauwlettend onder de loupe néémt. Interessante dingen vertelde de heer Hennequin ook over de positie van de leerkrachten in het onderwijs. De sala rissen zijn naar Amerikaanse begrippen middelmatig. Een professor aan een uni versiteit verdient niet meer dan een eerste klas arbeider. In de vakanties worden de leraarssalarissen niet doorbe taald. Men gaat dan in de industrie wer ken, waar in Amerika niemand zich voor schaamt. Integendeel. Mr. Utojo Ramelan is zaterdag tijdens het spelen van een partij golf op de Britse Club in Djakarta tengevolge van een hartaanval overleden. Mr. Utojo was secretaris-generaal van de Nederlands- Indonesische conferentie die verleden jaar in Genève is gevoerd. Namens de Indonesische regering had hij ook de voorbesprekingen voor deze conferentie in Den Haag gevoerd. Hij was daarvóór hoofd van de Indonesische vertegen woordiging in Singapore en ambassadeur in Canberra. Onder hen die gisteren de begrafenis bijwoonden was de Neder landse waarnemende zaakgelastigde in Djakarta, de heer Hagenaar. De door de minister van O., K. en W. op 27 februari 1954 ingestelde commis sie onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda, die tot taak had aan de minister rapport uit te brengen in zake het vraagstuk van de subsidiëring van instellingen van muziekonderwijs, in zoverre deze zich de vakopleiding van toonkunstenaars ten doel stellen, alsmede inzake de erkenning van de examens van deze instellingen, heeft óp 7 juni haar rapport aan de minis ter uitgebracht. De commissie is er in haar rapport van uitgegaan, dat er in het gehele land een groeiende behoefte bestaat aan beroepsmusici, zowel voor de prak tische muziekbeoefening als voor het muziekonderwijs. Vooral voor de pro vinciale gewesten kan ten voorziening ten opzichte van de nodige arbeids krachten voor het muziekonderwijs be zwaarlijk geheel worden verkregen via een opleiding aan een der vieT er kende conservatoria. Er bestaat ook de wenselijkheid van een opleiding tot bepaalde hoogten in eigen gewest met betrekking tot de stimulering en be vordering van het eigen muziekleven. De commissie zou drie schooltypen voor de opleiding van beroepsmusici willen voorstaan: 1. conservatorium, 2. muzieklyceum, 3. muziekschool met vakopleiding. Aan de conservatoria is de mogelijk heid aanwezig opgeleid te worden tot de hoogste graad van uitvoerend kun stenaar. De commissie heeft zich af gevraagd, of het naar het voorbeeld van het hoger onderwijs op het gebied van de beeldende kunsten wenselijk zou zijn een afzonderlijke opleiding op academisch niveau te stichten. Ge zien de reorganisatie van het conser vatorium-onderwijs, zoals die op het ogenblik aan de gang is, wil de com missie over dit vraagstuk nog geen me ning geven. Met betrekking tot de kerkmuziek acht de commissie een opleiding voor de a.s. kerkmusicus aan speciaal daar voor ingerichte instituten van bijzon dere betekenis. Zij is van mening, dat een erken- Van 6 tot 8 juli zullen in den Bosch een kleine driehonderd goochelaars hij een komen om elkaar de loef af te steken in het spel van de magie. Er zullen manipulators aanwezig zijn en illusionisten en voorts lieden, die alles weten van mentale,- micro- en carto- magie. Manipulators zijn de gooche laars, die gespecialiseerd zijn in vinger vlugheid, de heren voor wie het schud den van kaarten op de gangbare manier veel te alledaags is, die kans zien om muntstukken en sigaretten uit neuzen en oren te voorschijn te toveren. Illusio nisten zijn de mannen van de goochelap- paraten, die een simpel zakdoekje onder het oog van de belangstellende toeschou wer vermenigvuldigen tot een zestal levensgrote vlaggen en die op het. toneel mensen laten verdwijnen en te voorschijn komen. Mentale magie is een vorm van goochelen, die zich vooral in de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld en die ge bruik maakt van psychologische fac toren. „Goochelen met de gedachten- gang van de toeschouwer", noemde de heer J. Vermeyden, de president van de Nederlandse Magische Unie onder auspiciën waarvan het congres staat, het, toen nij trachtte ons de verschillen de soorten goochelen uiteen te zetten. Een voorbeeld daarvan kregen wij te zien, toen een der aanwezige gooche laars een aantal papiertjes nam, deze elk merkte met een cijfer, vervolgens zelf op een stukje papier schreef welk cijfer uit de bus zou komen en toen een der aanwezigen uit de gemerkte brief jes het juiste liet trekken. Micro-magie is de goochelkunst, waarbij de gooche laar onder de neus van de toeschouwer, b.v. met hem aan een tafel gezeten, zijn trucjes ten beste geeft. Carto-magie ten slotte is de goochelkunst met kaarten. Hoewel b.v. carto-magie en manipulatie vaak samen gaan en ook op andere pun ten de scheiding niet steeds scherp te trekken is, zullen de goochelaars in Den Bosch in acht verschillende takken van goochelkunst elkaar bekampen. Naar men ons verzekerde, is de moeilijkste daarvan het goochelen voor kinderen. Dit onderdeel van de wedstrijd krijgt de vorm van een kindervoorstelling, waar bij de reacties van de kinderen voor de jury een belangrijk beoordelingspunt mee uitmaken. Ter geruststelling delen wij mee, dat niet alle driehonderd goochelaars deel nemen aan de wedstrijden, slechts een kleine veertig, van wie een zestal bui tenlanders. De buitenlanders dingen niet mee naar de prijs voor het nationale kampioenschap, waarom hier gestreden wordt. Voor hen is er een afzonderlijke prijs. Die andere tweehonderdzestig gooche laars komen om met hun collega goochelaars samen een prettig congres te beleven. En aangezien een goochlaar het goochelen toch niet laten kan. mag men verwachten, dat er gedurende die drie dagen in Den Bosch veel en op veel plaatsen zal worden gegoocheld. Er staat voor zaterdagavond een groot magisch bal op het program. Zondag middag is er een cocktail-party en zondagavond is er een grote galavoor stelling, waar iedereen, die zich graag bij de neus laat nemen, dat op perfecte manier kan laten doen. Hij kan er van verzekerd zijn, dat de goochelaars hem In dat opzicht niet zullen teleurstellen. Voor de goochelaars zelf is er een aantal dealershows, waar zij nieuwe materialen voor goocheltrucs kunnen leren kennen en desgewenst aanschaf fen. Voorts biedt een dergelijk congres de goochelaars altijd gelegenheid om van collega's wat op te steken. In dit opzicht zijn goochelaars een apart soort. Bij hen is er van concurrentie strijd niets te merken. Dat wil na tuurlijk niet zeggen, dat iedereen maar aan iedereen zijn kunsten open baart, maar wel, dat professionals en amateurs graag wederzijds contact onderhouden, elkaar hun nieuwe toe ren vertonen, daarop kritiek leveren of ontvangen en zo elkaar helpen tot steeds groter perfectie. Het goochelen vindt zijn beoefenaars in alle geledingen van de maatschappij, zoals wel blijkt uit de samenstelling van de Ring Okito te Den Bosch, die met de organisatie van dit congres is belast. Die ring telt onder zijn leden drie art sen, twee juristen, een administrateur, drie zakenlieden en een ambtenaar. Vaak is het zo. dat de amateurs nog meer gelegenheid vinden, nieuwe ideeën uit te werken of een originele truc te ontwikkelen dan de professional, die, doordat hij dag aan dag bezet is, dikwijls te weinig toekomt aan de nodi ge rust. En hoewel de goochelarij een oude kunst is, die steeds veel beoefe naars heeft gevonden, toch vindt de toe gewijde goochelaar steeds weer iets nieuws, zoals ook in Den Bosch wel blijken zal. ning van rijkswege van de muzikale vakopleiding aan dergelijke instellin gen alleen dan zin heeft, wanneer de liturgische afdeling deopleiding de steun en erkenning geniet van de be treffende kerkelijke overheid. Het onderwijs aan de R.-K. Kerkmu- ziekschool te Utrecht is van zodanige kwaliteit, dat de commissie adviseert deze voor de liturgische afdeling door het Ned. Episcopaat reeds volledig er kende instelling, ook erkenning van rijkswege te verlenen. Ten opzichte van het aantal leerlin gen zou de commissie een minimum van 25 gesteld willen zien. Het rapport vervolgt: In de noor delijke provincies (Groningen, Fries land en een gedeelte van Drente) zou den 1 of 2 erkende instellingen aanwe zig kunnen zijn. In de behoefte van de provincies Overijssel, Gelderland en het overige gedeelte van Drente zou kunnen worden voorzien door 2 of 3 erkende instellingen. Een erkende school voor de provincies Noord-Brabant en Zeeland, alsmede een erkende instel ling voor Limburg acht de commissie voorlopig voldoende. Verder is de commissie van mening, dat muzikaal begaafde kinderen in de gelegenheid moeten worden gesteld, muziekonderwijs te ontvangen. Wan neer de benodigde middelen niet aan wezig zijn, zal de overheid daarin die nen te voorzien. Verder wil men voor de leerkrachten als regel aanhouden, dat hun salaris niet ongunstig mag af steken bij dat van degenen, die in ons land bij het gewone onderwijs werk zaam zijn. De minister heeft na kennisneming van het rapport der commissie Reinal da een voorlopige erkenning als con servatorium verleend aan het Stedelijk Muzieklyceum te Maastricht en het Brabants Conservatorium te '.'ilburg. Het muzieklyceum te Amsterdam is een voorlopige erkenning als muziek lyceum verleend. Met ingang van 7 augustus is be noemd tot burgemeester van Nibbix- woud en Zwaag de heer B. J. Kalb, met toekenning van ge.ijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Oude Niedorp. De heer B. J. Kalb werd ge boren 10 juni 1918. Hij is r.k. en was sinds 1 juli 1950 burgemeester van Oude Niedorp. 2S. Verstard en niet begrijpend wat de jongen bezielt, om zich zo roekeloos in dit avontuur te storten, heeft Eric alles zien gebeuren. Dat gaat daar verkeerd, roept hij en wil er op af stormen. Maar Hako houdt hem tegen en brengt hem in herinnering, dat hij ongewapend is. Wat zoudt ge willen beginnen, zegt hij. En bovendien geloof ik niet, dat ze van plan zijn, hem vu te vermoorden, zie maarInderdaad, hebben de kerels zich er toe be paald, Axe te omsingelen en nu wordt hij door de bende meegevoerd. Misschien hebben we nog een kans, spreekt Eric zijn gedachten uit, maar dan zal er heel snel gehandeld moeten worden. Durf je het aan, weer terug te gaan naar de troep, zoals we afgesproken hadden en te vertellen van die zwaar be wapende krijgers, die je in hinderlaag zag liggen? Hako knikt. Ik zal doei wat ik kan. Als ze je lastige vragen stellen, gaat de Noorman voort, zeg dan dat je dacht, dat er iets niet pluis was. Probeer hen op een of andere manier op te houden en tracht dicht bij Axe te komen. Misschien kun je hem helpen ontvluchten. Inmiddels ga ik mijn mannen waarschuwen en ook de eiland bewoners. Ga nu en vergeet niet, dat alles verder van jou alleen afhangt. Met een bezwaard hart spoedt ook Eric zich weg. Het Europees jeugdcontact heeft af gelopen weekeinde een vruchtbare con tactbijeenkomst georganiseerd op de Limburgse volkshogeschool Geer- lingshof te Houthem. Daar hebben zich vijftig Europese jongeren,- voornamelijk afkomstig uit Duitsland en Nederland, beziggehouden met de politieke situatie in Europa en met het vluchtelingen vraagstuk. De aanwezigheid van vijftien vluchtelingen, die in Duitsland of Ne derland verblijven, maakte deze ge sprekken bijzonder vruchtbaar en inte ressant. Het eerste onderwerp werd in geleid door Vasile Dumitrescu en het tweede door J. v. Broekhuizen, leider van het ontwikkelingswerk onder de vluchtelingen. Bij de discussies, die in het Duits werden gevoerd, kwam van Duitse zijde meer dan eens naar voren dat de jon geren in Duitsland de hereniging van hun land als het kernprobleem van alles zien. Inleider J. van Broekhuizen noem de dit een misvatting. Niet de hereni ging van Duitsland maar het lot van de meer dan zeventien miljoen mensen achter het ijzeren gordijn, onverschil lig of dit oost-Duitsers zijn of niet, vormt het grote vraagstuk dat de jon geren moet bezighouden. De/hereniging van Duitsland is tenslotte een zaak van interne Duitse politiek. Europa, aldus de heer v. Broekhuizen, moet meer be langstelling in de mensen van achter het ijzeren gordijn gaan stellen. West- Duitsland b.v. kan deze belangstelling al heel goed tonen door de vluchtelin gen niét langer meer als tweederangs burgers te beschouwen. De vluchtelin gen dienen volkomen gelijkgeschakeld te worden met de inheemse bevolking. Advertentie Vlees Dinsdag 3 juli des avonds om acht uur, wordt er in het clubgebouw van H.B.C. (Antoniusschool), een tafelten niswedstrijd gespeeld tussen een team van de Spoorwegen en de Joegoslavische club B.S.S. Ljubliana. (Van onze Haagse redacteur) Het tempo van de verkeersvoor- zieningen zal nog meer moeten worden opgevoerd. De achterstand in en na de oorlog ontstaan heeft het verkeer in een stormachtig tempo overbrugd. De behoefte aan autosnelwegen als hoofd aders voor het lange afstands- en in terprovinciale verkeer doet zich meer en meer gevoelen. Aldus de voorzitter van de A.N.W.B., de heer P. F. Zim merman in zijn openingsrede op de za terdagmiddag te Scheveningen gehouden algemene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond. Het aanpassen van wegen, die ver vangen moetei worden door autosnel wegen omdat zij thans snel hun prak tische capaciteit naderen of deze reeds hebben overschreden, leidt ondanks ho ge kosten en intensieve arbeid slechts tot een resultaat van korte duur, zo zei de heer Zimmerman. Bovendien kan op deze wegen verbreding van de rijbaan veelal slechts worden verkregen ten koste van de bermbreedte en de be plantingen, zodat het landschappelijk aspect grotendeels verloren gaat. Uit eindelijk blijkt dan echter een autosnel weg toch onmisbaar te zijn en de oor spronkelijke weg, die zijn karakter als streek- en toeristische weg herkrijgt, heeft inmiddels veel van zijn charme ingeboet. De A.N.W.B. pleit derhalve voor een snelle en integrale uitvoering van het autosnelwegenplan en voor het behoud van het karakter van de be staande wegen. Dat daarnaast met voortvarendheid aan andere verbindin gen, die nodig zijn voor de industriële en agrarische ontwikkeling, moet wor den gewerkt, spreekt vanzelf. Het ongevallenvraagstuk besprekend zei de heer Zimmerman, dat men de fac toren moet naspeuren, die de groei van het aantal hebben veroorzaakt en in het bijzonder van bepaalde typen ongeval len. De gedachten hierover hebben zich in die zin ontwikkeld, dat niet meer van oorzaken wordt gesproken, doch van omstandigheden. Men komt tot merkwaardige bevindingen: het blijkt namelijk, dat bepaalde manoeuvres bijzondere risico's in zich bergen. De statistiek wijst uit, dat het voor de jeugdige wielrijders zeer gevaarlijk is te worden ingehaald door vrachtauto s. Onlangs is in de gemeenteraad van Velsen medegedeeld, dat het streekplan Kennemerland-Zuid niet zo erg lang meer op zich zal laten wachten en wellicht zelfs spoediger zal verschijnen dan menigeen verwacht. In aansluiting hierop vernemen wij thans, dat de provinciale planologische dienst het ont werp reeds gereed heeft en ter inzage heeft gezonden aan de gemeentebestu ren, die hierbij betrokken zijn. De inhoud van het ontwerp is vertrou welijk. De dagelijkse besturen der ge meenten hebben thans de gelegenheid hierover hun op- en aanmerkingen ter kennis te brengen van de planologische dienst, waarna het ontwerp een meer definitieve vorm krijgt. Daarna gaat het naar het provinciaal bestuur en volgt de procedure van ter visie legging, bezwaarschriften, openbare behandeling en vaststelling. Het is zeer wel mogelijk dat met dit alles nog een jaar gemoeid zal zijn. De Haarlemse katholieke damvereniging V.K.D. heelt verleden week haar onderlinge competitie beëindigd. De wedstrijden kon den niet alle worden afgespeeld, maar de belangrijke plaatsen onderaan en bovenaan de ranglijst zijn definitief bezet. De eind Advertentie Weet U nóg een fabriek, welke dit geeft? RENAULT FREGATE geeft 12 maanden garantie en vergoedt bovendien eventueel arbeidsloon, ongeacht het aantal af gelegde km. Prijzen vanaf f 7500. Vraagt proefrit bij: Wagenweg 166-168, H'Iem, Tel. 12138-15056 Begunstig door mooi zomerweer werden zaterdagavond in het natuur bad „Velserend" zwemwedstrijden ge houden om de kampioenschappen van de kring Haarlem der K.N.Z.B. Vooral de 400 meter vrije slag heren gaf een spannende strijd te zien tussen de HPC- er Geurtsen en de VZV-er Kobes waar bij laatstgenoemde met 0,3 sec. voor sprong met de titel ging strijken. De uitslagen van de wedstrijden zijn: 50 meter vrije slag meisjes: 1 J. Pels, VZV, 33,4 sec.; 2. M. Fuykschot, HVGB en N. Goedhart, Haarlem, ieder 34,8 sec. 100 meter rugslag dames: 1. H. Band, HPC, 1 min. 21,8 sec.; 2. E. Scheuder, Haarlem, 1 min. 27,2 sec.; 3. M. Sint, DWR, 1 min. 28,3 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. J. Kobes, VZV 5 min. 15,5 sec.; 2. W. Geurtsen, HPC, 5 min. 15,8 sec.; 3. C. Dekker, HVGB, 5 min. 31 sec. 100 meter schoolslag da mes: 1. J. Spoor, DWR, 1 min. 29,6 sec.: 2. D. Turkenburg, DWT, 1 min. 32,5 sec.; 3. G. Bruning, VZV, 1 min. 35,1 sec. 50 meter rugslag jongens: 1. j. Watertor, Haarlem, 37,5 sec.; 2. R. Ree, HPC, 37,9 sec.; 3. H. van Duyn, HPC, 39 sec. 5 x 50 meter vrije slag es tafette meisjes: 1. Haarlem I 3 min. 7 8 sec.; 2. DWR I 3 min. 13,2 sec.; 3'. HVGB II 3 min. 20,7 sec. 4 x 50 me ter wisselslag estafette heren: 1. HPC I 2 min. 14.6 sec.; 2. DWT 2 min. 21,6 sec.; 3. HVGB I 2 min. 23,4 sec. door ANTHONY GILBERT in de vertaling van J. C. H. v. d. Bovenkamp Jr. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiumuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 13 „Ja, heel onverwacht. Ik heb u verteld, dat zijn hart erg zwak was, maar hij wilde nooit iets te maken hebben met een dokter. Hij beweerde altijd dat er toch niets meer aan te doen was. En het voortdurende gezeur van Mrs Barnes heeft er goed goed aan gedaan. Ik neem aan dat zij zekerheid wilde hebben dat haar Oliver ook zijn deel van het geld zou krijgen. Die dinsdag had hij een ernstige hartaanval gehad en wij moesten dokter Macin tosh roepen. Ik vermoed, dat de dokter hem toen gewaarschuwd heeft, want diezelfde avond herinner de hij mij aan mijn belofte dat ik na zijn dood voor Pamela zou zorgen. Ik herhaalde mijn belofte na tuurlijk. De volgende morgen arriveerde Mrs Barnes en zij begon al dadelijk verkeerd te doen door hem te vertellen, dat hij er verschrikkelijk uitzag en zij bleef maar doorzeuren, hoewel zij kon weten, dat het slecht voor hem was. Z(j vroeg mij hoe ernstig de aanval was geweest en toen ik haar vertelde, dat Mr. Scott zich heel rustig moest houden, zei zij, dat het beter zou zijn als Pamela een poosje het huis verliet. Van een kind mocht je niet eisen, dat het geen leven zou maken en lawaai was natuurlijk slecht voor hem, beweerde zij. Ik vertelde haar toen, dat Mr. Scott het kind altijd graag bij zich had en dat zijn hartaanval van de vorige dag niets te maken had met Pamela. Bovendien had de dokter een nieuw en sterker ge neesmiddel voor hem meegebracht Hij leed de laatste tijd veel pijn, weet u." „Ik heb het gezien," zei Miss Martin. „Hij verlangde niets anders dan met rust gelaten te worden, maar zelfs zijn rust gunde Mrs Barnes hem niet. Zij ging naar zijn werkkamer en toen ik er langs kwam hoorde ik haar honderd uit kletsen, natuurlijk over haar zoon Oliver, die zo in aanzien stond bij zijn chefs en die al zijn belangrijk werk onbaatzuchtig deed omdat er nooit een onderscheiding mee te verdienen was. Het was om misselijk van te worden en ik hoorde Mr Scott zeggen: „Het moet wel een geruststellende gedachte voor je zijn, Eleanor dat de toekomst van je zoon aan het Ministerie ver zekerd is. Hjj zal nooit aangewezen zijn op de open bare liefdadigheid, zoals de meeste mensen." Zij keek hem vernietigend aan en zei toen: „Ik had een klein beetje meer waardering verwacht voor je neef." En Mr. Scott antwoordde heel droog: „Ik heb de jongen nooit verwaand willen maken, beste kind." Het speet me, dat ik niet de bevoegdheid bezat om haar buiten de deur te zetten, maar dat kon ik niet doen en zij bleef doorzeuren. Toch ge- loof ik, dat zij een poosje later zelf ging inzien, dat haar broer niet goed was want zij kwam naar me toe om te vertellen, dat haar broer een inzinking scheen te krijgen en vroeg me toen ook of de dokter iets bijzonders gezegd had. Ik herinnerde haar er aan, dat hij de dag te voren een ernstige hartaanval had gehad en zich erg kalm moest houden en daar maakte zij onmiddellijk gebruik van. „Ja," zei zij, „h\j mag geen last hebben van Pamela. Toen ik bij hem was kreeg hij weer een soort aanval en ik wilde de dokter opbellen, maar dat wilde hij met hebben. Hij verzocht me alleen hem zijn druppels te geven dan kon hij zich verder wel alleen redden, ïk heb er op aangedrongen dat hij een glas cognac zou drinken, maar als ik geweten had dat het zo ernstig was, zou ik vanavond beslist niet afgesproken hebben dat ik naar huis terug zou komen." „Het zou juist fataal geweest zijn als zij gebleven was," meende Miss Martin. „Het zou geen verschil meer gemaakt hebben. Het onheil was al gesticht. En ik geloof, dat zij het wist. Zij gaf me haar telefoonnummer iets dat zjj nog nooit eerder had gedaan en zei me dat ik haar daar altijd kon bereiken. Ik moet haar toen bepaald een beetje vreemd aangekeken hebben, want haar hele houding veranderde en zjj begon mij er op te wijzen dat ik diende te waken voor verkwisting. Er brandde op de kamer van Pamela een lamp die nog sterker was dan de lamp van Mr Scott en dat was nonsens!" „Kinderen hebben goed licht nodig, zou ik zeggen, zei Miss Martin. „Dat was natuurlek alleen maar een aanleiding voor haar om ons verwijten te maken. Zo is zij nu eenmaal. Zij scheen zich ernstig ongerust te maken over haar broer. Het leek wel of zij wist dat zij de schuld was van zijn laatste aanval en ik moest haar beloven, dat ik me met de dokter in verbinding zou stellen, als het ernstiger werd. Ik beloofde dat ik dat zou doen als Mr Scott het toestond en toen ging zij nog even naar hem toe om hem te vertellen wat zij met mij had afgesproken. Ik liep langs de deur en hoorde haar zeggen: „Neen blijf rustig zitten. Ik zal het wel even aangeven. Ik hoorde haar een lade opentrekken en weer sluiten. Daarna heb ik niets meer gehoord en ben ik naar Pamela gegaan. Ik nam me voor om wat later nog even bij Mr Scott te gaan kijken, maar nam aan, dat hij voorlopig liever met rust gelaten wilde worden." „Het was een hele verantwoordelijkheid voor je," zei Miss Martin. „Ik was ook niet de eerste die naar de bibliotheek ging. Ik ben van Pamela eerst naar de keuken gegaan en hoorde daar van Mrs Hubbies, dat Mrs. Barnes bij haar was geweest om haar te zeggen, dat zij maar iets heel eenvoudigs voor Mr Scott klaar moest maken, die avond, daar hij zich niet zo prettig voelde, Mrs. Hubbies was heel veront waardigd en zei dat zij nu al twee jaar bij Mr Scott in dienst was en dat hij nog nooit reden tot klagen had gehad." „En is het die avond gebeurd?" „Ja, in zekere zin zou je kunnen zeggen, dat zij hem vermoord heeft, al zal zij daarvoor nooit kun nen hangen." „Terry! Lieve kind, zulke dingen mag je toch niet zeggen!" „Het is de waarheid. Ik houd haar verantwoor delijk voor zijn dood en nauwelijks had hij zjjn ogen voor goed gesloten of zij stopte Pamela in het wees- hllis!" iWnrrit rtlnril standen zijn: le klas: gesp. gew. rem. verl. pnt. 1. P. Mui 17 10 5 2 25* 2. P. Hollenberg 18 9 5 4 23 3. F. W. Visser 18 7 7 4 21 4. J. Lucas 18 7 6 5 20 5. Th. Kok 14 7 4 3 18 b. H. Rump 15 5 5 5 15 7. D. Rump 17 5 5 7 15 8. R. Kok 15 5 4 6 14 9. Th. van Wort 18 2 7 9 11** lü. G. Faay 2e klas: 10 1 4 5 6** 1. A. Masteling 16 11 3 2 25*** 2. G. Hesselman 16 10 3 3 23*** 3. J. bassen 16 10 1 5 21 4. P. Beeten 16 10 0 6 20 5. J. Kramer 16 8 2 6 18 6. V. Andringa 16 7 3 6 17 7. J. van Rooden 16 4 6 6 14 8. A. Meyer 16 1 1 14 3 9. P. v. Engelen 16 1 1 14 3 kampioen degradeert promoveert In de koppelwedstrijd van V.K.D. heeft het koppel Th. KokMeyer de leiding met drie ronden. Naar wij vernemen zal de bekende „Haarlem" speler Van Osch in het volgende seizoen als trainer optreden bij de R.K. derde klasser in West II, VVSB uit Noordwijkerhout. Uitslagen in de zomercompetitie der K.N.Z.B. luiden: Heren eerste klasse: Rotterdam 1-HPC 1 2-1. Reserve der de klasse: Bruinvissen 2-Haarlem 4 1-6. Reeds in de eerste helft bleek dat het de Goudse ploeg moeilijk zou vallen om de winst te behalen, want de Lisse- naren waren voortdurend iets sterker. De aanvallen van GSV, hoe aardig soms van opzet, werden alle in de kiem ge smoord, doordat de verdediging van de thuisclub steeds kon ingrijpen. Na een half uur nam Lisse de leiding door Vrijburg (1-0). Op de linkervleu gel van Lisse, die na rust, toen Vrij burg vervangen werd door Hoekstra, geheel uit invallers bestond, viel vooral het frisse spel op van Van Leeuwen, die herhaaldelijk de Goudse rechtsback te snel af was en daardoor gevaarlijke openingen stichtte in de defensie van GSV. In de tweede helft bleef Lisse In het offensief en kreeg enkele goede kansen, die echter door slecht schieten verlo ren gingen. Van Kesterem, die deze wed strijd onder zware bewaking stond, kreeg een schitterende gelegenheid om te doelpunten, doch de voorzet van links lepelde hij weliswaar over de keeper, doch ook over de deklat heen. Op verrassende wijze werd het 2-0, toen de GSV-doelman een voorzet ver keerd beoordeelde en de vrijstaande van Leeuwen de ba) slechts in het ver laten doel te trappen had. Hoewel GSV hierna meer in de aanval kwam kon het toch de achterhoede van de thuisclub niet verontrusten. De zege is dan ook geen moment in gevaar geweest. De uitslagen van de wedstrijden in de Haarlemse cricketbond luiden: BMHC 2Haarlem 3, gewonnen door Haarlem met 98 runs. Haarlem: 170/8, P. Lammerts van Bueren 64, G. Strik 18, Mr. K. van Giffen 20, G. Boot 18, J. Spo- renburg 15, Ph. Schouw 6-45, P. Doelwijt 1-34, H. Rigbers 1-37. BMHC: ,72, P. Doel wijt 11, H. Rigbers 10, G. Koningsveld 11, Ph. Schouw 16, R. Thon 1-28, F. Lanting 4-14, G. Strik 1-9, G. Goossens 2-16. CVHW 2—CVHW 3, gewonnen door CVHW 3 met 37 runs. CVHW 3: 91, C. Aronds 17, H. Lokman 33, G. van Lange- laar Jr. 11, G. Zeeuwe 2-28, F. Vogel sang 2-25, G. van Langelaar Sr. 1-16, Th. Kuenen 3-10. CVHW 2: 54, G. Zeeuwe 20, A. van Loenen 10, Th. Kuenen 15, C. Aronds 4-21, H. Lokman 3-19, D. de Vos 1-12. Aanmelden Cinema Palace vraagt voor spoedige indiensttreding: voor DIVERSE WERKZAAMHEDEN. Gunstige voorwaarden. Melden 's avonds 79 uur: Grevelingstraat, Lisse, naast de „Vicon. GEVRAAGD: vergevorderde account.opleiding en (mnl. of vrl.) Einddiploma Middelb. school en pract. ervaring strekt tot aanbeveling. I Brieven met uitv. inl. aanAMSTERDAMSCH I accountantskantoor oosterhuis V. EIJDEN, Roemer Visscherstraat 48, A'dam-W Leeftijd 1922 jaar. Brieven onder nummer 60724. Gevraagd aan de R.-K. Schoolvereeniging A'dam LEERKRACHT voor lichamelijke oefening, plm. 7 uur afd. Handelsschool (ULO), 9 uur aan de Lagere School, waarschijnlijk aan te vullen tot 27 uur aan een andere school. Tevens TEKENLERAAR aan de Lagere School 4J4 uur. Brieven aan het Hoofd der School H. Wessel, Heinzestraat 9, Amsterdam - Tel. 721907. Er is een prettige werkkring voor U op een copieerinrichting als Liefst Mulo-diploma. Zeer afwisselend werk. Schrijft U eens onder no. 60717 bureau van dit blad met opgave van verlangd salaris etc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2