Bron van ziekten in de dierlijke vetten m V rou wendispuut bestaat tien jaar De tweede symfonie van Matthijs Vermeulen K ru iswoordraad.se l Rusland versterkt onderzeevloot en lucht macht Ambtenaar bij „huisvesting" nam giften aan ERIC DE NOORMAN Prof. drC. Majoor aanvaardt zijn ambt te Nijmegen Een halve ton verduisterd Tussen Beethovens Koorfantasie en en Mendelssohn Italianische Volgens rapporten van SHAPE Wegens vlaggen op de bon J VRIJDAG 6 JULI 1956 pagina^ In hoger beroep twee jaar opgelegd Dr. Kortenhorst aanvaardt Kamervoorzitterschap Brandweer redt schilder uit de dakgoot Jeugdige vandaal aangehouden De staking in de Amerikaanse staal industrie Federale poging om te bemiddelen Record-inschrijvinitf Nijmeegse Vierdaagse Eerste pruimen geveild 8 maanden geëist Oplossing kruiswoordiraad^ van donderdag Benoeming burgemeesters Hedenmiddag sprak prof. dr. C. L. H. Majoor, hoogleraar in de kliniek der interne geneeskunde aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, in de aula van de universiteit zijn inaugurele rede uit voor een zeer talrijk gehoor, waar onder zich o.m. vele huisartsen uit Nij megen en omgeving bevonden. Deze rede had tot onderwerp de onderlinge relatie tussen een aantal veel voorko mende ziekten, namelijk galstenen, sui kerziekte, vetzucht en die slagader- ziekte, welke tegenwoordig gemeenlijk als arterioscelerose wordt aangeduid. Statistische bewerking van de waar nemingen in de patholoog-anatomische instituten toont reeds een gezamenlijk voorkomen aan een vetzucht,arterio scelerose, galstenen en suikerziekte. An dere argumenten voor een oorzakelijk verband tussen deze ziekten kan men putten uit het gelijktijdig terugwijken in tijden van oorlog en voedselschaars te, en het weer opdringen er van als de beperkingen zijn opgehouden. Boven dien blijken deze ziekten buiten de Noordatlantische volkerengemeenschap en vooral bij de gekleurde rassen zeld zaam te zijn. Het aantal gevallen stijgt echter met de welstand, zowel bij Chi nezen als bij Noordamerikaanse negers. Nader de grond van deze samenhang onderzoekend, komt prof. Majoor tot de conclusie, dat wat de galsteenziekte be treft, deze bij de Noordatlantische vol keren primair als een stoornis van de cholesterol-stofwisseling moet worden beschouwd, en dat ook de gevreesde slagaderziekte een duidelijke relatie heeft tot het cholesterol. Zijn redè draagt dan ook tot titel: ,,Het choleste rol als bron van ziekten in de mense lijke pathologie". Deze samenhang zou ook bevestigd worden door het veelvuldig voorkomen van de genoemde slagaderziekte bij de Noordatlantische volkeren, wier voe ding een hoog gehalte aan deze stof bevat. Op het ogenblik beschuldigt men veelal de hoeveelheden vet, waarmee deze volkeren hun behoefte aan calo rieën dekken. Toch schijnt het vooral de aard van de vetten te zijn, die hier een rol speelt. Bij Eskimo's, die veel vis en visvetten gebruiken, komt des ondanks de genoemde slagaderziekte betrekkelijk weinig voor; maar deze vetten bevatten dan ook een groot per- Het Haagse gerechtsof heef een kas sier-boekhouder uit Oegstgeest veroor deeld tot 'n gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De man had door middel van valse vrachtbrieven en remboursementen f 38.000.en door het niet boeken van betalingen 12.000.verduisterd. De rechtbank had verdachte tot drie jaar veroordeeld. Dr. L. G. Kortenhorst, die bij K.B. is herbenoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft donderdagmiddag deze functie met het uitspreken van een korte rede aanvaard. Hij betuigde daarbij zijn dank voor het door H. M. de Koningin en de Kamer opnieuw in hem gestelde ver trouwen. Enige woorden van afscheid richtte hij tot prof. Gerbrandy die ge durende de vorige zitting tweede plaats vervangend voorzitter was en niet meer in de Kamer zal terugkeren. „In de overtuiging, dat deze nieuw samengestelde Kamer haar tradities zal weten hoog te houden en de hoop uit sprekend, dat de Almachtige en Alwijze onze inspanningen moge zegenen en tot wasdom brengen, ten bate van alle delen van het koninkrijk, verklaar ik het voorzitterschap van de Tweede Kamer te aanvaarden", aldus besloot de heer Kortenhorst. De Haagse brandweer heeft woensdag middag op spectaculaire wijze een 21- jarige schildersgezel uit Den Haag ge red uit de goot van een huis aan de Marumstraat. De schilder was bij werk zaamheden op het dak van het huis ge- Vallen en had daarbij zijn linker knie schijf gebroken. Hij bleef in de dak goot liggen en kon zich niet verroeren. Door te roepen slaagde hij er in de aan dacht te trekken van een vrouw in een huis aan de overzijde van de straat. Zij waarschuwde de GGD. Daar bleek dat de schilder niet door het aanwezige dakraam naar binnen kon worden ge bracht, werd assistentie ingeroepen van de brandweer. Deze arriveerde zeer snel met een moderne ladderwagen. De schil dersgezel, wiens been intussen door de GGD was gespalkt, werd in de goot op een draagbaar gelegd. De draagbaar werd door de brandweer horizontaal bevestigd aan de kop van de tot op der tien meter uitgeschoven ladder. Men liet daarna de ladder zeer langzaam nijgen tot de draagbaar od straat kon worden aangepakt. Voor alle zekerheid werd tijdens deze manoeuvre onder de ladder een vangzeil gereed gehouden. De man werd tenslotte naar het zieken huis aan de Zuidwal vervoerd. Voor de spectaculaire reding, die ongeveer twin tig minuten duurde, bestond zeer veel publieke belangstelling. De Haagse politie heeft dezer dagen een zeventienjarige jongeman aangehouden, die werd verdacht van een inbraak tijdens het afgelopen weekeinde in een kantoor aan de Zonweg in Den Haag. De jongeman, die onvoorwaardelijk ter beschikking ge steld was van de regering en een kort verlof doorbracht in Den Haag, voordat hij zou gaan varen, stal bij die inbraak onder meer een zilveren horloge, brak drie deuren open, en sneed een schilderij stuk. Ook gooide hij een inktpot leeg in het kantoor. De jeugdige vaandaal sloeg een jaar geleden met een „geleende" auto, die honderd kilometer snelheid had, in de Heelsumstraat te Den Haag over de kop. Hij is nu ingesloten. De politie kwam hem op het spoor door vingeraf drukken die in het kantoor werden ge- Vonden centage onverzadigde vetzuren. In dit verband vermeldde prof. Majoor de pleidooien voor diëten arm aan dierlijk vet en aan de harde blanke vetten van onze moderne voedingsindustrie en de lof, die gezongen wordt van de pure olijfolie van de Middellandse Zee, en de vetten, verborgen in gewoon vol korenbrood. De onverzadigde vetzuren uit de traan en het vet van vissen zou den de Eskimo's hebben behoed voor de dodelijke gevolgen van de bekende slagaderziekte. Paradoxaal hiertegenover staat even- wiel, dat in dit jaar in ons land om de zwakheid van het huidige ge slacht een eeuwenoude vasten- en ont- houdingswet, die ons raadde op gezette tijden weinig te eten en soms vis voor vlees te ruilen, praktisch is opgeheven. Met enige verbazing vraagt men zich af, of de coryfeeën der voedingsleer be zig zijn de op een eeuwenoude traditie steunende vasten- en Onthoudingswet opnieuw te ontdekken om de lichame lijke vitaliteit van onze oude wereld te behoeden voor de bedreiging der slagaderziekten. Wij zullen, aldus prof. Majoor, het duel der diëtisten met be langstelling volgen en misschien op hun eindadvies preluderen met gepaste so berheid. Zich aan het eind van zijn rede o.a. tot de huisartsen van Nijmegen en om geving wendend, zegde prof. Majoor toe, dat met de uitbouw van de me dische faculteit te Nijmegen meer aan dacht zal worden besteed aan het zgn. ,,post-graduate"-onderwijs en dat het houden van een conferentieuur met de huisartsen, wier patiënten in de klinie ken worden verpleegd, opnieuw diende te worden beproefd. Tijdens de receptie na deze rede kwamen velen de nieuwe Nijmeegse internist hun gelukwensen aanbieden. De leider van de Amerikaanse fede rale bemiddelingsdienst, Joseph Finne- gan, heeft gisteren een tweetal bijeen komsten gehad met vertegenwoordigers van de arbeiders en de werkgevers, om te trachten een einde te maken aan de staking van 650.000 arbeiders in de Amerikaanse staalindustrie. Volgens Finnegan droegen deze bijeenkomsten een informatief karakter om te kunnen vaststellen, welke meningsverschillen er in werkelijkheid bestaan tussen de ver tegenwoordigers van de industrie en van de vakvereniging. Inmiddels heeft een "staalmaatschap- pü, die niet door de staking getroffen wordt, hogere prijzen aangekondigd, om de hogere arbeidskosten, die straks zul len voortvloeien uit een toekomstige regeling van de looneisen der vakver eniging, te kunnen bestrijden. (Reuter) (Van onze correspondent) De veertigste Nijmeegse Vierdaagse, die van 24 t/m 27 juli wordt verlopen, belooft reeds nu alle voorgaande records te overtreffen. Hoewel de inschrijvingen nog niet allemaal zijn geboekt staat reeds nu vast dat het aantal wandelaars de 12.000 overtreft. Vorig jaar was het aantal inschrijvingen 11.500. Ook het aantal landen en wandelaars van over de grenzen is toegenomen. Het interna tionale karakter van deze veertigste Vierdaagse komt tot uitdrukking door inschrijvingen uit Amerika, België, Ca nada, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Israël, Italië, Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland. Het aantal buitenlanders loopt naar de 100. De Jan Willem Friso Kapel, de Luchtmachtkapel en militaire korpsen uit Canada en Engeland zullen voor de muzikale omlijsting zorgen. Van Schiphol vertrok gisteren het zestien man sterke gezin van Moon naar Amerika, waar het zich een nieuwe toekomst gaat opbouwen. Er hangt geen spiegel in de gang bjj de kapstok in het fraaie huis te Baarn, dat het vormingscentrum van de K.V.P. is. Het zijn ook meestal mannen, die hier bijeenkomen en die hebben geen spiegel nodig bij het op en afzetten van hun hoed! Vrouwen komen er ook wel, zij het wat minder. Maar och, aar. de vrouwen in de K.V.P wordt in geen enkel opzicht veel aan dacht geschonken. Zelf blijft de massa daar vrij passief onder. Ondanks de pogingen die een kleine, maar zeer actieve minderheid nu al tien jaar in het werk stelt om daar verbetering in te brengen. Met name het Katholieke Vrouwen dispuut trekt het zich aan, dat de vrouw in de KVP (nog) geen groeps- status heeft, en ter ere van zijn tien jarig bestaan was gisteren een veer tigtal vrouwen, die geacht mogen wor den ,,de" vrouw in ons openbare leven te vertegenwoordigen, bijeen te Baarn in het vormingscentrum om te over leggen - op de toegewijde, indringende wijze waarop serieuze vrouwen dat sa men doen - hoe de KVP wat meer „vrouw-minded" te maken zou zijn. Vooral waren op deze door de weekse dag de gehuwde vrouwelijke dispuut leden uit de verschillende kringen van het land uitgenodigd. Want op het weekeind in oktober, waarop het twee de lustrum officieel gevierd zal worden, zullen de meeste getrouwden niet kun nen verschijnen. Ze zouden geen goede dispuutleden zijn als ze hun gezin niet voor lieten gaan! Hier waren dus rondom de presiden te, mej. Mia Berden, bijeen de repre sentatieve vrouwen uit de top van Dispuut, Vrouwengilde, Boerinnenbond Arbeidersvrouwenorganisatie; er wa ren bestuursvrouwen van gemeente, provincie, Tweede Kamer en het toe komstig Eerste Kamerlid, mevr. Luyckx-Sleyfer. Bovendien een tiental gasten. Er zijn door dat kordate vrou wengezelschap, onder wie dr. Marga 32. Ze kunnen echter niet zo snel opschieten als Eric zou willen, met de oude Cendrach, Hrulfje en de vrouwen. Daarom besluit Eric, met Svein vooruit te rennen, waarbij Wolf zich vanzelf aansluit. Eindelijk zien ze de burcht in de verte opdoemen en ze matigen hun stap. Voorzichtig duiken ze weg en zoeken een plaats, vanwaar ze goed poolshoogte kunnen nemen. Het blijkt, dat die voorzorg niet overbodig is... We zijn al te laat, zegt Eric, terwijl ze Ondur's krijgers gadeslaan, die de burcht hebben omsingeld. Plotseling grijpt Svein de Noorman bij de arm en wijst: Kijk kijk daar eens! Doch ook Eric heeft het al gezien en machteloos ballen zich zijn vuisten Daar, voor de burcht, staat Axe als een hoopje ellende in elkaar gedoken i" f koude sneeuwOndur, die zijn mannen tot de uiterste snelheid had dreven, was als eerste bij de burcht aangekomen en zijn plan was al gemda^ Wijzend op Axe brult hij nu de mannen van Dun Durrah, die op de trans van burcht staan, zijn dreigement toe: Zie je deze man? Als jullie niet vóór jj invallen der duisternis de burcht hebben ontruimd, wordt hij voor jullie op een mooie manier om zeep gebracht. Ik wacht tot het invallen van de d«is,c nis, niet langer. Klompé, Agnes Nolte, die in septem ber weer in de Tweede Kamer komt, en mej. W. Hillen, raadadviseur van de minister van maatschappelijk werk, gisterenmiddag spijkers met koppen geslagen. Zij staken niet onder stoelen of banken, dat het teleurstellend is, dat er ondanks de uitbreiding van de Tweede Kamer maar drie vrouwen voor de K.V.P. (dus niet meer dan vroeger) zitting in zullen hebben. Hoe komt dat toch, dat de vrouwen, zo volijverig, toch maar zo moeizaam op de zetels komen om naast en met de man het land te besturen? Al de oorzaken werden onbarmhartig naar voren gehaald. O.a. speelt de traditie nog ->n rol. Maar goed, de situatie moet daar aangegrepen, waar die voor verbetering vatbaar is. Dan moet on deraan bij de vrouwen begonnen wor den met belangstelling wekken, voor* lichten, activeren. Ontstellend weinig vrouwen hebben zitting in de besturen van katholieke sociale verenigingen. Dat kan de leerschool zijn voor later toetreden tot de politiek. Tenslotte is uit al het fervente ge zamenlijke zoeken op welke wijze de vrouw in de partij haar stem kan doen horen en het beleid mee kan bepalen, de suggestie naar voren gekomen om een vrouwengroep te vormen (de vrou wen maken naar schatting een derde van het aantal leden uit), waarin de vrouwelijke KVP-leden automatisch zitting hebben en waarin ze, meer dan voorheen, vorming ontvangen. Een speciale vrouwelijke kracht zou daar voor aangesteld moeten worden. In alle twaalfhonderd afdelingsbesturen moet een vrouw zitting krijgen. Ook aan de hoogste top zou een vrouw een bestu rende functie moeten hebben. Mr. van Doorn, de partijvoorzitter, die de dag had zullen meemaken, was op het laatste moment tot zijn grote spijt ver- hinderu te komen. Zijn reactie op deze voorstellen hebben de aanwezigen dus niet kunnen vernemen Het was wel een vreemd programma, dat Eduard van Beinum en het Concertgebouw orkest gisteravond in Amsterdam ten gehore brachten. Het was vreemd naar samen stelling en vreemd van inhoud. Beethovens Koorfantasie, Matthijs Vermeulens Tweede symfonie en Mendelssohns Italianische symfonie. Er viel geen touw aan vast te knopen. En de stukken zelf? Nu, Mendels sohns Italianische is een meesterwerk, maar dit was dan ook wel het enige, dat vast stond op deze avond. Beet hovens Koorfantasie is een stuk veri- tabele rhetoriek, een holle cadens van de piano voorop, een reeks gemakke lijke variaties, afwisselend door piano en orkest o- samen voorgedragen eigenlijk niets beters dan wat figura tieve omspelingen, die de schepper van de goddelijke variatie der Eroïca-finale volstrekt onwaardig zijn gevolgd door een koorsatzje, dat een flauwe vooraf spiegeling is van de finale der Negende symfonie. De verbinding tussen de piano en die uitbundigheid van het koor is nog nooit iemand duidelijk ge worden. Zelfs de meest enthousiaste commentatoren van Beethoven hebben met dit werk in hun maag gezeten. Waarom heeft men het er niet rustig in laten zitten" Er is nog het een en ander op het gebied der koorliteratuur, dat op uitvoering in het Concertgebouw wacht. Het meest bevreemdende van de avond was intussen Matthijs Vermeu lens Tweede symfonie, die, geschreven in de jaren 1919-'20, van hem de titel „Prélude a la nouvelle journée" ge kregen heeft. Daarin heeft Vermeulen zich wel vergist hij niet alleen trou wens want zjjn nieuwe dag is al spoedig gebleken dezelfde alledag te zijn geweest, die in een nacht van bloed en ellende te:, onder is gegaan. Sedertdien spreken we niet meer van „nieuwe dagen" en trachten we maar rustig ons lijntje te vinden temidden van de dreigende gevaren, maar zo'n titel herinnert er wel weer op instruc tieve wijze aan, hoe „zeitbedingt" veel kunst uit die jaren is geweest, inzonder heid wanneer men de 'époque" wat ruim neemt en haar niet door de eerste wereldoorlog laat bepalen. Vermeulens opgangen komen uit dezelfde ethische geestesgesteldheid voort als Mahlers ondergangen, en per saldo monden ze uit in tegenpolige extasen: bij de een de extase van de vernietiging, bjj de ander die var de creatie. Doch een voudig muziek zijn ze geen van beide. Matthijs Vermeulen is rnh nochtans liever dan Mahler, ofschoon hp niet boeiender is. Hij zoekt iets terug van het wezenlijke der muziek, hij heeft een idee, althans een vermoeden, een flits, een licht, dat hem ergens is op gegaan. Dit heeft men heel sterk ge hoord in 1949, toen Eduard Flipse te Rotterdam zijn Vierde symfonie uit voerde. Die had Vermeulen gedoopt „Les victoires", en dat is tekenend voor de staat van lyrische bezetenheid, waartoe hij zich in een aantal jaren sedert „Prélude a la nouvelle journée" had opgewerkt. Wezenlijk verschil tussen deze Twee de en de Vierde symfonie lijkt mij niet aanwijsbaar. Nu men de Tweede heeft gehoord, is het duidelijk hoezeer hij in de Vierde zijn draai had gevonden en welk een overweging en oefening hem dit gekost moet hebben. In die Vierde was hij helemaal los, maar dan ook van alles. In de Tweede is hij dit nog maar aan het proberen, doch het grond plan is hetzelfde. Matthijs Vermeulen wil een ongebroken, verrukt lyricus zjjn bij wie de melodieën maar opbloeien, zich variëren, zich uitbreiden, inkrim pen en weer verder groeien en onafge broken zingen in alle staten van ge moedsaandoeningen. In de Tweede symfonie doet hij dit nog beheerst of moet men niet liever zeggen: schuchter? Hoe dit zp, de Tweede demonstreert nog niet die geweldige pretentie. Haar geluid is nog te overzien, al vertoont zij ook reeds duidelijker dan mij lief is dat grond gebrek van Vermeulen als symfonicus: haar* ongeproportioneerdheid. Het is na tuurlijk maar de vraag of men een symfonie kan schrijven zonder gedeci deerde vorm, feitelijk vormloos dus, en dit zo consequent doorgevoerd, dat men al dan niet moedwillig de wet der dramatische tegenstellingen totaal veronachtzaamt. Dat het niet kan, wil ik niet beweren, maar het is nog nooit bewezen, dat het wel moge lijk is. Vermeulen zet maar melodieën achter elkaar, hij breit maar door, hij voegt toe, plaatst het ene melodische epiteton na het andere. Hij componeert eigenlijk zoals hij schrijft. Hiermee be doel ik geen kritiek op zijn schrijven. Dat is mijn /ak niet en bovendien heb ik er grote bewondering voor, maar ik zie hem op diezelfde manier deze sym fonie maken zoals hij een artikel schijft voor zijn lijfweekblad. Het wordt al door mooier en bloemiger. Zijn initiële gedachte verrukt hem steeds meer en het wordt kolossaal, soms zelfs fantas tisch. Woorden echter behouden, zelfs in een zeer ornamentieke stijl, nog al tijd een relatie tot het begripmatige. Bij de klank gaat het niet op dezelfde manier. Zp is van zichzelf al zo onstof felijk, dat zp plastiek nodig heeft en tegenstellingen, wil men zich niet ver liezen in de ijle ruimte of in een schemerige monotonie. Matthijs Vermeulen echter borduurt maar verder op zijn melodische patro nen. Het is niet, da hp geen melodie zou hebben. HU heeft die wel, zij 't dat zp het niet al te sterke karakter ver toont van de late, overrijpe romantiek, een aspect van de zaak, waarbij alweer Mahler niet ver af staat. Vermoedelijk is het interessant zulk een stuk te spelen. Lr valt namelijk heel wat aan te spelen, doch men raakt verbijsterd over zoveel breedsprakigheid, wanneer men er alleen maar naar moet luiste ren. Gezien de geestdrift, die Vermeulen zelf betuigde jegens dirigent en orkest, moet de uitvoering zeer voortreffelijk zijn geweest, wat ze mij inderdaad ook leek. Na de p .uze heeft men dan zpn genoegen beleefd aan Mendelssohns Italianische symfonie, dank zij de vir tuoze en onthechte speelvreugde, die Van Beinum en zijn orkest speciaal bij dit stuk produceren. Cor de Groot was de weinig benijdenswaardige solist in de Koorfantasie, waarbij verder het Toonkunstkoor meewerkten en enkele stemmen van net Collegium Musicum Amstelodamense korte obligate par tijen op niet zo heel perfecte manier vervulden. Men kan, alles bijeengeno men, niet zeggen, dat het nu een echte festival-avond is geworden. LEO HANEKROOT Aan de veiling te Pijnacker zijn de eerste pruimen van dit seizoen aange voerd en wel door de kweker C. L. Nootenboom. Zij brachten 1,08 per ki lo op. Ondanks de aangekondigde in krimping van zijn strijdkrach ten heeft Rusland de laatste maan den zijn onderzeese strijdkrachten en luchtmacht versterkt, zo meldt SHAPE, het NATO-hoofdkwartier in Parijs.. Een SHAPE-rapport met de laatste gegevens over de sterkte van de strijdkrachten in O.-Europa onthult, dat Rusland en zijn satel lietstaten thans over vier en een half miljoen man grondstrijdkrachten be schikken en over meer dan een mil joen man luchtstrijdkrachten. Voorts beschikt de Sovjet-Unie over 20.000 oorlogsvliegtuigen, waaronder vele met straalmotoren, en de satelliet staten over 2.500 toestellen. Rusland bezit nu 450 onderzeeërs. Bp het overhandigen van het rapport aan verslaggevers verklaarde een Een hotelier uit Epe, had op een dag in mei, omdat zijn echtgenote jarig was, feestelijk de Nederlandse vlag uitgesto ken, dat hij flankeerde met het Zwit serse dundoek, omdat hij juist Zwitser se gasten had. Het gevolg was, dat hij op de bon ging, omdat het in Epe, krachtens een verordening, verboden is om te vlaggen anders dan op nationale feestdagen, herdenkingsdagen of bij „bijzondere gebeurtenissen". Donderdag had de hotelier zich voor deze overtreding te verantwoorden voor de kantonrechter te Apeldoorn. De amb tenaar O. M. merkte op, dat men in Epe van mening is, dat de vlag niet mag dienen als reclame-object of als blikvanger en dat de hotelier zeker ge vlagd had, om een zekere mate van goodwill te kweken. Hij eiste een boete van twee maal elf gulden. De verdediger van de hotelier meen de, dat het doel van de verordening is dat de vlag op waardige wijze wordt gebruikt en dat was hier naar zijn ge voel zeker et geval. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 12 juli. De Westduitse ambassadeur in Oslo, Georg von Broich-Oppert, is benoemd tot permanent waarnemer van de bonds republiek bij de Verenigde Naties. woordvoerder van de SHAPE, doelend op de aangekondigde inkrimping van de Sovjet-strijdkrachten: „Tot nu toe is nog op geen enkele wijze gebleken, dat de verminderingen inderdaad worden uitgevoerd". Het rapport verklaarde verder, dat hoewel de getalssterkte van de Sovjet-strijdkrachten sedert 1947 on veranderd 175 divisies was gebleven, hun verplaatsbaarheid en vuurkracht waren toegenomen door het invoeren van verbeterde wapens en uitrusting. De satellietstaten zouden bet aantal van hun divisies sedert 1947 hebben verdubbeld, en nu over 80 divisies be schikken. Veldmaarschalk Montgomery, plaats vervangend opperbevelhebber van de NATO-strjjdkrachten in Europa, heeft volgens een woordvoerder van de NATO verklaard, dat het „niettegenstaande tegengestelde berichten niet in zijn be doeling ligt op het ogenblik af te tre den". Deze woordvoerder zei vervolgëns, dat de overdracht van het opperbevel dèr geallieerde strijdkrachten in Euro pa door generaal Alfred Gruenther aan generaal Lauris Norstad waarschijnlijk in de derde week van november zal plaats vinden. (Reuter) De officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank eiste donderdag acht maanden gevangenisstraf waar van vier voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en onder toezicht - stelling van de r.-k. reclassering tegen 'n ambtenaar uit Kerkrade, die als amb tenaar van het Heerlense huisvestings bureau giften had aangenomen van wo ningzoekenden. Bovendien had verdachte van 500 gld. afgetroggeld onder een vals voorwendsel. Van twee woningzoeken den had de ambtenaar in totaal 600 gld. aangenomen om beiden daarvoor zo snel mogelijk aan een woning te helpen. Verdachte bekende het ten laste ge legde. Zijn verdediger bepleitte clemen tie omdat de ambtenaar aan één wor ningzoekende reeds 140 gld. had terug gegeven en omdat de woningzoekenden, aldus verdediger, de giften hadden ■op gedrongen.. Uitspraak 19 juli. Horizontaal: 1. stand; 4. eiland in v de; 12. klaar; 13. ijzerhoudende aard'J 14. onmeetbaar getal; 15. onder and?', (afk); 16. rakel; 17. deel v. e. schud 19 Europeaan; 20. vogel; 22. deel v. hoofd; 25. geneesmiddel; 26. familieh?', 28. vis; 31. bloeiwijze33. familielid, 35. heilige (afk); 36. aanzien; 38. pi- K Zeeland; 39. bewijs van onschuld; verstand; 41. titel (afk); 42. rondhow' 44. laatst leden (afk)46. gebruik kleding; 48. Aziaat; 50. water in Br?, bant; 51. zwijn; 53. boom; 55. kreup®!) 57. deel v. Amerika (eng. afk. 58. vier in Italië; 60. pers. vnw.61. bood? 63.. lengtemaat (afk); 64. op dit og®?, blik; 65. tandeloos zoogdier; 66. lab®, bouwwerktuig; 67. herkauwer; 69. v® laagde toon: 71. soort onderwijs (afk',' 73. godin; 75. land in Azië; 77. strirt 79. boterton; 81. titel (afk); 82. bib0 middel; 84. menselijk geluid; 86. el> anderen (afk); 8S. jongensnaam; goud (fr); 93. zuidvrucht; 95. comib®, nicatiemiddel; 96. nevel; 98. gewiclrt' 99. hetzelfde (afk) 100. voorzetsel; meisjesnaam; 103. metaal; 105. vi®' handig dier; 107. ligplaats voor sch? pen; 110. vlug; 112. land in Azië; lj«' oogmerk; 116. kleurloos; 118. einde; IV voorzetsel; 121. klaar; 122. tijdperk; 1 «I voorzetsel; 124. windrichting (afk.)1'. pl. in N.-Holland; 126. vorm. 127. hind®1 Verticaal: 1. vierhandig dier; 2. mal sa; 3. bediende; 5. muziekterm; 6. kenschors; 7. deelteken; 8. olienoot); 9. kleur; 10. vervoermiddel; 17. m®',, jesnaam; 18. ambtshalve (lat. afk.); "i, kostbare stof; 23. vochtig; 24. deel V, vinger; 25. lol; 27. steek; 29. verdrt®, 30. strijdperk 32. anno (afk.)34. karajV ter; 35. titel; 37 jongensnaam; 41. la!J, delijke plaats; 43. behoeftige; 45. ond®, richt; 46. pers. vnw. 47. vogelprodb® 48. muziekterm (af.); 49. naamloze v®1., nootschap (fr.); 50. grote bijl; 52. fa1?* lielid; 54. maanstand (afk.)56. klebj, ling; 57. voormalig eiland in het Us«; meer; 59. gewicht; 60. kreet; 62. schre'L 68. nakomeling; 69. reus; 70. fr. pel(. vnw.; 72. kleur; 74. eng. telwoord; spil; 77. soort onderwijs (afk.); 78. va?,), tuig (afk.) 80. maanstand (afk.): afgod; 83. gepelde gerst; 85. geluid: breedvoerig; 88. graansoort; 90. ijslajl^ se literatuur; 92. vr. munt; 94. laat?e( nieuws (afk.); 97. zangnoot; 99. zijrN^, v. d. Donau; 101. meisjesnaam; 'c godsdienst; 105. wandeldreef; 106. tuig; 108. schouderholte: 109. gewi®jj, 111. getij; 113. godsdienst (afk.); M zachte veertjes; 115. aanw. vnw.; vlaktemaat; 119. voorzetsel. a Ae', Horizontaal; 1. prima - haast; 2. r J, loos - t.i.; 3. egoïst - frik; 4. etfb> 5. allemaal - To; 6. aa - watten; 7- water; 8. la - grata; 9. rib - alle®" rt 10 banaan - A.G.; 11. pech - ps - g Verticaal: 1. prelaat - rap; 2. Lahti3. idool - BBC; 4. mei - ah; 5. alsem - waan; 6. Ottawa - 7. ho - maatglas; 8. asfalteren; tram; 10. stilte - taak; 11. tik - on)'» Bij K.B. is met ingang van f 1956 benoemd tot burgemeester meente Obdam de heer B. E. L. yfl. wonende te Spanbroek. De heer gpJe is thans secretaris der gemeenten t broek en Opmeer. Hij behoort j K. V P lu/ Bij K.B. is met ingang van 1 benoemd tot burgemeester der i°j te Slochteren de heer H. Tuin, bb tr.f kenning van gelijktijdig eervol p5t^ als burgemeester der gemeente wolde. De heer Tuin behoort P.v.d.A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 2