Uit Kennemerlamd De schilder van de portretten van Joost Baeck en Magdalena van Erp Behandeling van Nederlandse gevangenen niet slecht 'n Lekker kopje koffie in een handomdraai... MOCCONA ui Kijk es. Fotohandel F. Hilariiis Gelijk aan die van Indonesische onderdanen Jongeman doodgereden N2I SPOEDVEILING De zaak-Zonnebloem V I Alfredo Maurits de Kat Oscar pagina K. FABER MET PENSIOEN Prof. Gunzburg adviseur Indonesische regering Pro Ecclesia voor R. Coppes Douwe Egberts oplosbare koffie B. SCHAAP TIMMERT U ZELF? PERZISCHE-, SMYRNA- EN ANDERE TAPIJTEN EERSTE KLAS MEUBELEN 532 ste STAATSLOTERIJ VRIJDAG 6 JULI 1956 BEVERWIJK IJMUIDEN Concert op de „Schapenweide" VELSEN Succes voor Anjerdag- comité Promotie gymnasium Maak het U gemakkelijk, als U van Uw vacantiedagen geniet! Met Moccona aan boord hebt U in een handomdraai een heerlijk, pittig kopje koffie. Eén theelepel Moccona in het kopje, heet water er op en klaar is de koffie! Pure koffie direct klaar in de kop! FRIDOR'S JUBILEUM GESCHENK! HET NAAIMACHINEHUIS KRUISSTRAAT 25 - HAARLEM Fa. J. VAN ROODE EN ZONEN Se HAARLEM DE VERKOOP DER LOTEN VANGT AAN OP 9 JULI 1956 TREKKINGEN op 30 JULI d.a.v. 12 Hé meneer Zonnebloe. Kijk je hoed eens Ho 1 Een gdt Nu Beverwijk zich de eigendom ver zekert van de portretten van Joost Baeck en Magdalena van Erp, is het interessant enkele bijzonderheden te vermelden over de schilder, zowel als over de familie die hij portretteerde. Cornelis van der Voort, de schilder, wiens portretten van de familie Baeck in Lyon terecht gekomen zijn, is in 1576 te Antwerpen geboren. Hij be vond zich evenwel reeds in 1592 te Am sterdam, waar hij 2 november 1624 ge storven is. Van der Voort was een bekend en gezien portretschilder, waarschijnlijk leerling van Com. Ketel, maar met een eigen uitdrukkingswijze. Prof. dr. W. Martin schrijft over hem in ,,De Hol- landsche schilderkunst in de 17e eeuw": in zijn kunst begroeten wij nieuwe ele menten van actie en levendigheid en tevens een streven naar het gracieuse". De heer K. Faber, hoofd van de Moer- bergschool te IJmuiden, gaat na 45 dienstjaren het onderwijs verlaten. Vrij dagmiddag 13 juli om 4 uur is in de filmzaal van de school een afscheids receptie voor autoriteiten, collega's en in het bijzonder ook voor oud-leerlingen en verdere belangstellenden. De heer Faber werd op 27 augustus 1891 te Sexbierum in Friesland geboren en kan terugzien op 34 jaar, dat hij hoofd van een school was, waarvan 31 jaar te IJmuiden. Hij is tevens leraar Engelse taal aan de visserij-dagschool sinds 1934 en aan de visserij-avondschool sinds 1938. 1 Mei 1911 kwam hij als onderwijzer in tijdelijke dienst in Haar lemmermeer. 1 November van dat jaar kwam hij in vaste dienst in Buiksloot. Van 1 november 1917 tot 1 augustus 1922 stond hij in Haarlem voor de klas en ging toen naar Purmerend, waar hij hoofd werd. Op 1 september 1925 kwam hij naar IJmuiden als hoofd van school A II, werd op 1 januari 1927 hoofd van school A I en op 1 september van dat jaar van school J. Deze school kreeg op 1 januari 1941 de naam van school 2 en heet sedert 1 januari 1947 de Moer- bergschool. Voor het verenigingsleven toonde hij steeds grote belangstelling. Hij is voor zitter van de toneelvereniging „Varia", voorzitter van de filmkeuringscom missie en mede-oprichter van de Onder wijzers toneelvereniging Kennemerland. Onder auspiciën van de sectie zang van de Velser Gemeenschap zullen woensdag 11 juli het Goede-Herder- kerkkoor o.l.v. mevr. T. Jonker, het Herv. wijkkerkkoor o.l.v. B. J. Beyle- velt en het Ned.-Herv. kapelkoor o.l.v. H. J. de Haas op de zogenaamde „Schapenweide" aan de Van Ostade- straat te IJmuiden-Oost een concert verzorgen. Voor de pauze treden de koren afzonderlijk op, daarna gezamen lijk onder directie van H. J. de Haas met solistische medewerking van me vrouw J. Broek, sopraan, mevrouw T. Jonker, alt, M. Bakker, bariton, B. J. Beylevelt, piano. Het concert begint om half acht. En voorts o.a. „In levendigheid de min dere van Frans Hals, overtrof hij deze in het lichteffect. Het licht is door geen Hollandsche schilder voor Van der Voort in die mate als ingrediënt ge bruikt. Hij plaatste vooral in zijn enkel portretten zeer bewust de gestalte in een warm licht". Van deze enkel- portretten gaat Beverwijk zich er nu twee verwerven. We fragen ons af hoe Joost Baeck er toe gekomen is juist Cornelis van der Voort de opdracht te geven zijn vrouw en hemzelf, waarschijnlijk in hun huwe lijksjaar 1623, want een jaar later, 1624, overleed de schilder, te portret teren. Het lijkt ons voor de hand te liggen. Cornelis van der Voort had na melijk juist een portret voltooid, dat een der fraaiste en meest elegante was door hem gemaakt, van Cornelis Pieters zoon Hooft, burgemeester van Amster dam, schoonvader van de zuster van Joost' vrouw Magdalena van Erp.Waar Joost een zeer hartelijk contact onder hield met zijn zwager en diens familie dus goed kende, heeft hij ongetwijfeld op het zien van dit meesterlijke portret het voornemen gemaakt zijn vrouw en zichzelf eveneens door deze schilder te doen conterfeiten. Joost is op 23 mei 1623 met Magda lena van Erp getrouwd. Hij was toen 26 jaar, Magdalena 18 jaar. Opvallend is, dat zij op dezelfde datum trouwden als Pieter Corneliszoon Hooft, de Mui- derdrost, met Christina van Erp, die op 23 mei 1610, toen Magdalena nog maar vijf jaar was, in het huwelijk trad. Waarschijnlijk was aan deze da tum voor de zwagers of voor de zusters een herinnering verbonden. Een goed jaar na het huwelijk van Magdalena is Christina gestorven (1624), daarmee de zwager van Joost Baeck in diepe rouw dompelend. Het contact tussen Baeck en Hooft bleef bestaan ook na diens tweede huwelijk in 1627 met Leo nora Hellemans. Joost Baeck overleed in 1681, zijn vrouw Magdalena van Erp in 1684. Van de meeste van hun kinderen weten we niets af. In Hooft's brieven wordt over drie van hen gesproken, van wie de laatste Laurens in 1702 te Amsterdam stierf. Dank zij de offervaardigheid van Vel- sen's burgerij kan het Anjerdagcomité Velsen op een bijzonder geslaagde actie 1956 terugzien. Ondanks tegenwerkende factoren als regen bij de gymnastiek- en muziekdemonstraties, is de totale opbrengst ongeveer 550,- hoger dan het vorig jaar. Deze bedraagt 1990,34 tegen 1444.85 in 1955. Per wijk werden de volgende resulta ten geboekt: Santpoort-station 128,54, Santpoort-dorp 215,08, Driehuis 116,4 Velsen-Veiserbeek 96,04, IJmuiden-o. 174,39, IJmuiden-west 540,99, Velsen- noord (incl. de pont) 488,88, terwijl de opbrengst van de demonstratie in het sportpark 229,93 bedroeg. Dinsdag 10 juli 's middags 3 uur zal in de Ned. Herv. kerk te Velsen de plechtige promotie plaats vinden van de leerlingen van het gymnasium Felisenum. V ————I Met de „Willem Ruys" van de Kon. Rotterd. Lloyd is gistermorgen prof. dr. N. Gunzburg in Rotterdam aange komen, een Belgisch hoogleraar, die drie jaar in Indonesië heeft vertoefd en o.a, aan de Indonesische Politieaka- demie Europees recht heeft gedoceerd. Tijdens zijn verblijf in Indonesië heeft hy tal van verbeteringen ingevoerd In het gevangeniswezen, waarvoor hij door de regering als adviseur was be noemd. Prof. Gunzburg vertelde niet de indruk te hebben opgedaan dat de Nederlandse gevangenen in de veer tig gevangenissen die hij had bezocht een slechtere behandeling ondergin gen dan de eigen onderdanen. Integendeel; de Nederlanders worden dikwijls zelfs met onderscheiding tege moet getreden. De professor heeft in op dracht van de autoriteiten ook een on derzoek ingesteld op het eiland Nusa- kambangan ten zuiden van Tjilatjap, waar drieduizend personen om politieke redenen worden gevangen gehouden, on der wie een klein aantal Nederlanders. De professor voelde zich verplicht met klem te ontkennen dat hier sprake is van een concentratiekamp. De mensen leven er in grote vrijheid, zo zeide hij, maar het enige onhoudbare is, dat zij maandenlang op een verhoor moeten wachten. Daartegen had de professor ernstig geprotesteerd. Met als resultaat, dat op korte termijn ruim driehonderd personen op vrije voeten werden gesteld. (Van onze Haagse redactie) Tijdens een woencdag in restaurant Den Hout te Den Haag gehouden huldigings bijeenkomst is de heer R. Coppes, voorzitter van het hoofdbestuur van de katholieke blindenbond „Sint-Odilia", door de deken van Den Haag, de zeereerwaarde heer W A. E. Bokeioh, mededeling gedaan van het feit dat hem de onderscheiding „Pro Ec clesia et Pontifice" was verleend. De bij eenkomst was belegd ter gelegenheid van het feit, dat de heer Coppes vijr-en-twintig Jaar lid is van het hoofdbestuur van „Sint- Odilia". Bij de huldiging waren o. m. aanwezig de staatssecretaris van sociale zaken, mr dr A. A. van Rhijn, de secretaris-generaal van het ministerie van maatschappelijk werk. mr Ph. Werner en de Haagse wethouder, de heer C. van den Oever. Verder waren er zeer vele vertegenwoordigers van organi saties. De huldiging werd voorafgegaan door een H. Mis, die in de kerk aan de Fluwelen Burgwal door de geestelijk adviseur van de afdeling Den Haag van „Sint-Odilia", ka pelaan C. J. Schut, werd opgedragen. Over de kwestie-Jungschlager heeft de professor geen oordeel, omdat hij de dossiers niet kent. Wel had hij de indruk gekregen, dat van beide kan ten het sentiment een te grote rol heeft gespeeld. De bevolking is niet anti-Nederlands, zo zeide hij voorts, maar zij lijdt aan een begrijpelijk min derwaardigheidscomplex. Prof. Gunzburg heeft een politiekader gevormd, dat weinig te wensen over laat, maar de opleiding van agenten is nog niet zo best. De Nederlandse leiding wordt pijnlijk gemist. Op initiatief van prof. Gunzburg zal binnenkort een kin derrechtspraak worden ingevoerd en ook zal Indonesië al gauw kunnen ken nis maken met vrouwelijke agenten. Al leen in Djakarta zullen er honderd dienst gaan doen. De 18-jarige A. H. te Hilversum ver liet woensdagavond vermoedelijk in over spannen toestand omstreeks half tien de ouderlijke woning. Om twaalf uur was de jongen nog niet thuis en de ouders maakten zich ongerust. De va der stelde zich in verbinding met de politie. De jongen had al een paar maal te kennen gegeven dat h(j naar Den Haag wilde. De Haagse politie werd gewaarschuwd en bij de uitgan gen van de stations werd op de jongen gelet. Om half twee gisternacht werden de ouders van het droevige nieuws in ken nis gesteld, dat hun zoon op de Rijks straatweg nabij Wassenaar door een zware truck met oplegger was overre den en daarbij op slag was gedood. De Amsterdamse rechtercommissaris heeft, naar wij vernemen, een nieuw on derzoek gelast inzake de vechtpartij, die zich 17 april in de Floralialaan te Bus- sum heeft afgespeeld, waarbij de 32-ja rige houtbewerker B. D. werd gedood. Oorzaak van deze vechtpartij, waarbij de 25-jarige walsmachinist J. H. het slachtoffer de dodelijke klap toebracht, was een partijtje voetbal, dat door twee jongens van vijftien jaar in een poortje tegenover het huis van D. werd gespeeld. D. werd toen kwaad. Hij kwam met een zaag in de hand naar buiten. Voordat hij echter bij de jongens was, kwam H. met een knuppel tussenbeiden. D. werd in een gevecht dat volgde, doodgeslagen en H. werd gearresteerd. Hij werd echter enige dagen later weer op vrije voeten gesteld. w Rosbare Kef Oplosbare Kpfi' NNOITSJ Moccona is één en al aroma, geur en kracht van pure Douwe Egberts koffie! Busje of potje voor O 4-S minstens 35 koppen r* M 83 Wie nu bij ons de ideale Fridor vrije arm naaimachine koopt, krijgt Fridor s jubileumgeschenk, een volautomatisch strijkijzer, cadeau. Telefoon 12921 BEVERWIJK ZAANDAM naar het kiekje. Kiek zelf Uw kijkjes in het leven van Uw kin deren, de hoogtepunten in Uw huis gezin. U zult er van staan te kijken wat een plezier U van Uw kiekjes beleeft. Grote Houtstraat 102 - Haarlem - Tel. 10866 Zljlweg 66 Tel. 14496 Wtl leveren alle öovtsoorten ook op maal gezaagd en ge schaafd Triplex Boards Ronde stokken Fineer enz ROELANDSTRAAT 55—57 - TEL 15667 Op zaterdag 7 juli des n.m. 2 uur zullen ten overstaan van Deurwaarder Tabbers, door de beëdigd makelaar en erkend veilinghouder A. H. Zellenrath, in Zaal „Woltcrs", Jans straat 50 te Haarlem, publiek a contant wor den verkocht: Hierbij zijn tapijten in diverse afmetingen en soorten hall- en serrekleden, huiskamer- en salonkleden, bijkleedjes, lopers, wandkleden, Oud-Holl. doeken, tafel-, divan- en schoor- steenkleden, kussens, sierdoeken enz. HOTEL LINNEN, dekens, spreien enz. Waarbij salon, salonfauteuils, commodes, theemeubel, boekenkasten, bijzettafels, schil deryen, radio's, kop- en schotels, kristal en glaswerk, serviesgoed en wat verder ter tafel zal worden gebracht. KIJKDAG: alleen zaterdag 7 juli van 1012 u. Des n.m. om 2 uur begint de veiling. bij collecteurs (-trices) en debitanten Begin der Djjr!!.Djjs- komt tehMJud dJH l O, 't is meneer Zonnebloem Hij komt rdn het !d bord torium Dd t k wjm ydn buiten Heb je die Schoten gehoord Neen, het is over. Het regent niet meer Komkjpitein, Id ten vre he' pdrk gddn doorzoeken Dd t is zéér merksvddrdig "Vroeger mszk ten de motten ree! kleinere gddtjes! is een doorheen GoedIk zdl eren een pddr zdk/jntdjr-nS door Her ge, copyright Casten1''' I B 8o« 6 'iï'.-Üp-L |6. 32. „Kijk eens aan, kijk eens aa... Wel, Ik hoei ,,Komt U even mee in de tuin, Graaf N „Hallo, Graaf Arend, Pnkkebol wilde juist enkel deze borden even schoon te maken, hier is een waterput." even zijn hoofd onder de waterpomp hou- Maurits." den." „O, dat is goed. Maar wat rs dat nou jam mer! Er is geen water meer in de pomp.' («rt munrfi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1956 | | pagina 6